ZIERIKZEE8CHE IMEEWSBODE. Dinsdag 1 December 1903. Eerste Blad. Uit Stad on Provincie. f— (25 ierikzeesche Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7931. Directeur i J\.. J. 13lil LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. AdvertentiSntu 1—3 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des kia&ndags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure besorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FjtaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Onderzoek geoefendheid lotelingen lichtingen 1904 en 1903. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op eene circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie; Vestigt er de aandacht op van belanghebbende lote lingen a. van de lichting 1904; b. van de lichting 4903, die in 1904 moeten worden ingelijfd, en c. van jongelieden, adspiranten-vrijwilliger voor het reserve-kader der infanterievesting-artillerie of genie, der gemeente Zierikzee, die dingen naar het bewijs voor militaire bekwaamheid, voor lichame lijke geoefendheid of voor beide (bedoeld b\j art. 104 der Militiewet); dat zy zich tot het ondergaan van het daarvoor be- noodigd onderzoek vóór of uiterlijk op 40 December a s. moeten aanmelden ter Gemeente-Secretarie; dat dit onderzoek zal plaats hebben tusschen 4 en 16 Januari 1904, voor de zich aangemeld hebbende jonge lieden van de gemeenten op Schouwen, Duiveland, Sn.t- Philipsland «n Tholen te Bruin isse; dat het onderzoek voor eiken deelnemer in ééa dag afloopt dat de door de belanghebbende lotelingen verworven bewijzen op 2123 Januari e. k. voor hen ter Gemeente secretarie veikrijgbaar zijn en deze beuqjten door hen uiterlijk 2i Januari e k. bij den Commissaris der Koningin in Zeeland moeten worden ingeleverd. Zierikzee, den 28 November 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Het gemeentebestuur van Zaamslag beeft de inschrijving opengesteld op een geld- leening van f 6000, rentende hoogstens 4 pCt. Benoemd tot secretaris der gemeenten Groede en Nieuw vliet de beer G. W. van Duyl te Gorinohem. De St. Ct. bevat de statuten van de Coöperatieve redding- en bergingmaatscbappij te Veere, in die gemeente gevestigd. Het voorwerp barer ondernemingen ia het redden van1schipbreukelingen en van 2. gestrande of in noodweer verkeerende schepen en goederen. In de St. Ct. van Zaterdag 1.1. fijn opgenomen de statuten van de coöperatieve vereeniging tot redding en berging van gestrande schepen en goederen »De Weater- Schelde", gevestigd te Breskens. Het voorwerp harer onderneming is: a. het verleenen van bnlp aan in nood verkeerende schepen en schipbreukelingenb. bet in veiligheid brengen van gestrande of in nood verkeerende schepen; c. bet redden en in veiligheid breDgen van de goederen uit genoemde Zierikzee, 28 Nov. Gisterenavond werd ten huize van mej. de wed. Kanaar alhier gehouden de gewone jaarlijksche vergadering der vZierikzeesche IJsvereeniging", onder voorzitterschap van den heer J. van Schelven. Uit het verslag bleek dat de Vereeniging thans 195 leden telt. De afgeloopen winter gaf geen gelegenheid een ijsfeest teorganiseeren, waartoe reeds toebereidselen waren gemaakt. De rekening over het afgeloopen jaar sloot met een batig saldo van f 12.62, terwijl de Vereeniging een spaarbankboekje bezit van f 102.66. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren J. C. Planting, G. Ribbens en C. W. Bal. Uitgeloot werden 5 aandeelen k f 10 in de geldleening voor de IJstent, zijndo de nos. 64, 43, 26, 2 en 5. Na het bespreken van eenige huishoudelijke belangen, werd de vergadering gesloten. Vrjjdagavond werd door mej. Eva "Westenberg van Amsterdam, en haar leer linge, jongejaffrouw Corri Nagtegaal, in de concertzaal alhier voor een klein, maar dank baar auditorium een soiree gegeven. Mej. Westenberg hield een lezing over de kunst van voordragen, waarvan de zakelijke inhoud, grootendeela vervat in de door haar over datzelfde onderwerp uitgegeven brochure >de kunst van lezen en spreken", veel leer zaams bevat. Verschillende hoogst nuttige door voorbeelden opgehelderde werken werden door baar gegeven om duidelijk te leeren lezen, spreken en voordragen. Die voorbeelden waren door baar, gelijk zij verklaarde, meeren- deels ontleend aan de wenken van den ver maarden Franscben tooneelspeler Sameon, en aan Legouvé, die in een brochure over Sameon geschreven heeft. Tot staving van hetgeen vorming en oefening vermogen, liet zij door haar leerlinge, de jonge dame Corri Nagte gaal voordragen »twee verzen van Vondel" nit den Gijsbrecht van Aemstel, Jezus slapen gaan", Avondliedje", Kindersproke", den treffanden Monolog uit Goethes Fauet ïMeine Ruh iet hin" en »Gretohen's Gebet aan de Mater Dolorosa, en tot slot dZus verjaardag". Kan ook de welluidende, natuur lijke, gevoelige voordracht van deze veel belovende jonge dame niet de eenige toet steen zijn voor de juistheid der door de spreekster gegevene werken, er ligt in het geen door haar in het licht werd gesteld zooveel waars, dat indien die wenken in ruimen kring trouw werden opgevolgd, naar onze overtuiging bet peil der beschaving aan merkelijk zou verhoogd worden. ,Na de pauze werd door de beide dames het blijspel »Wie van tweeën" gegeven, dat los en vlag gespeeld, in aller smaak viel. Met ingang van 1 December a.s. is de heor J. Muller, bureel-ambtenaar van den Rijks-Waterstaat te Zwolle, overgeplaatst naar Middelburg. Noordgouwe, 29 Nov. In het Bouwkundig Weekblad van 21 Nov. j.l. komt een zeer lezenswaard artikel voor over het Ziekenhuis te Noordgouwe; de gegevens daarvoor zijn verstrekt door do heer W. Broijnzeel Czn., architect te Rotterdam, of ontleend aan wat over ons Ziekenhuis voorkomt in het Tijd schrift voor Sociale Hygiëne en Hygiënische bladen. Niot minder lezenswaard is het artikel Ziekenhuizen ten platton lande" van dr. J. M. C. Mouton te Apeldoorn en voor komende in het Maandblad voor ziekenver pleging van 15 Nov. j.l. Voor dit artikel is in boofdzaak gebruik gemaakt van wat dr. Wortman in het Tijdschrift voor Geneeskunde in den loop van .dit jaar schreef. Dr. Mouton, na gereleveerd te hebben, dat de verpleging van zieken ten platten lande in ons land verre ten achteren staat, o. a. bij hot naburige Pruisen, behandelt een viertal vragen, waarbij bij zich ten deele steunt op de ervaringen en mededeelingen van dr. Wortman, wiens betrouwbaarheid als gids hij in deze zaak gaarne aanvaardt. Dr. Mouton bespreekt a. Allereerst dan de vraag, langs welken weg men moet komen tot de oprichting van het Ziekenhuis b. de tweede vraag betreft den bonw en de inrichting van het Ziekenhuis; hoe zullen die hebben te geschieden c. welk personeel moet de inrichting bezitten, en d. waar vandaar verkrijgt het Ziekenhuis de zoo noodige fondsen, om zijn uitgaven te dekken? In een inaschrift" deelt de schrijver nog mee, dat op verzoek van het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneesknnst de heeren Frank, Hers, PoolmanDe Vlieger en Wortman zich bereid hebben verklaard om zitting te nemen in de commissie, wier taak het is het stichten van Ziekenhuizen ten platten lande voor te bereiden. Dat de commissie in haar edel streven slage I Brouwershaven, 28 Nov. Op den lsten dezer is als loods albier gepensioneerd de heer Marinus van den Berge. Dat deze zijn' rust heeft verdiend blijkt wel hieruit, dat hij, sedert 11 Januari 1860 aangesteld als loods, die taak gedurende 43 jaar heeft vervuld en wel op eene wijze, waardoor hij in 1898 van H. M. de Koningin de Eere-Medaille der Oranje-Nassau-Orde in zilver mocht verwerven, terwijl de Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen hem een groot-zilveren en een kleine dito schonk bij besluiten van 1858 en 1860. Eene welverdiende rust zij den heer Van den Berge toegewenscht I Bruinisse, 28 Nor. Door een paar dijk werkers uit deze gemeente, die onder Sir- janeland aan het werk waren, is een viachtorpedo aangebraoht, die door hen drijvende werd gezieD. Het voorworp, waarschijnlijk afkomstig van één onzer oorlogsschepen, is in eene niet gebruikte meestoof opgeborgen. St.-Filipsland, 29 Nov. Gisterenavond omstreeks 8 uur brandde onder Steenbergen een vlasschuur io korten tijd tot den grond toe af. Nu de werkzaamheden voor de meeste arbeiders zijn geëindigd of ten einde loopen, was het voor een 20-tal een waar buitenkansje, toen ze Vrijdag bericht ontvingen, dat ze voor geruimen tijd werk konden krijgen aan de kunstmestfabriek te Zwijndreohf. Gretig hebben ze daarvan dan ook gebruik gemaakt en zijn met pak en tak vet*, rokken. Wellicht heeft in tal van jaren geen tijding zooveel blijdschap en geestdrift in onze gemeente gebracht, als het bericht, da t gisteren als een loopend vnurtje rond ging: »het luiten is er weer op". Ieder begreep natuurljjk, dat dit beteekende, de tramloco motief mag weer fluiten. Ieder leefde dan ook in gespannen verwachting, wat de tram van halfééa doen zon. En waarlfjk, als hemelsehe muziek klonk dit, bij ons zoo ingeburgerde geluid, ons kort daarop in de ooren. Ziezoo, nu kan bij ons alles weer geregeld gaan. Nu regelen we onze maaltijden weer naar de tram. net 8-uur-gt fluit is weer 't signaal voor ons dejonner. Dat van 10 nor waarschuwt ons weer voor koffiedrinken. Het fluitje van halféén roept ons ten diner, terwjjl dat van 5 en 8 uur 's avonds ons er aao herinnert, dat het weer tijd is den inwendigen mensch te versterken. Men ziet dus, wij konden dat gefluit io 't geheel niet meer missen. Een eeresaluut dus voor de heeren, die hot zoover hebben weten te brongen, dat van hooger hand bevolen is: dut het (luiten er weer op mocht. Scherpenisse, 29 Nov. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontdekte de nachtwacht D. Opree, tevens jachtopziener, toen hij aan de grens van het dorp aurroileerde, dat er licht in den polder was; dit kwam hem ver dacht voor en ging op onderzoek uit. Naderbij gekomen zijnde, bespeurde hij eenige personen, bezig zijnde met stroopen, tenminste één droeg een lichtbak en een ander was voorzien van een geweer. Op zyn plotselinge ver schijning vluchtten" de jrgörs. Tocb wist de jachtopziener den drager van den lichtbak, zijndo een automobiel-lantaarn, in handen to krijgen. Daar deze de lantaarn niet wilde afstaan, wist do jachtopziener hem, hoewol onder hevig verzet, mee naar het dorp te brengen, alwaar bij op bevel van den burge meester tijdelijk in bet arrestantenhok moest worden opgesloten. Daartegen verzette hij zich hevigze raakten handgemeen en aan het worstelen op den grond, doch do onver schrokken politieman, vol moed en ijver als altijd, gaf het niet op en wist zich van don lantaarn meester te maken. Toen werd de overtreder losgelaten en kon bij bniswaarts keeren. Tegen bedoelden persoon is proces verbaal opgemaakt voor jachtovertreding verzet tegon de politie en burengerucht. Ond-Vossemeer. Door de heeren jagers waren Zaterdagavond ten hnize van den heer Tholenaar alle landbouwors genoodigd, die in ban jaebtterein gronden bezaten of in pacht hadden. Een groot aantal had aan die uit- noodiging gevolg gogeven en, na eerst het een en ander genuttigd te hebben, hield de heer Hombach uit Hulst een zeer uitvoerige voordaoht over een landbouw-onderwerp. Deze werd met de grootste aandacht gevolgd, en daarna werden tal van lichtbeelden vertoond, die een kijkje gaven in gansch de wereld. Na afloop stelde de heer Hombach de gelegen heid open om op landbouw-gebied verschillende vragen te stellen, waarvan gebruik werd gemaakt en die met de grootste bereidwilligheid werden beantwoord. Men heeft door een en ander getracht contact met de landbouwers te krijgen met het doel samenwerking te krijgen, daar, zooals werd aangewezen, een goede wildstand, niet beboeft gepaard te gaan met enorme sohade, zooals dit wel wordt voor gesteld. Goes. Mevrouw GeillMarkus heeft in ondersoheidene bladen bare bezwaren gelucht tegen de wijze, waarop in verscheidene gemeenten van Zuid-Beveland wordt omge sprongen met de vieezen. Ia plaats van die ouderlooze kinderen toe te vertrouwen aan de uitstekende zorgen der Vereeniging van Weezen verpleging op de beide Bevelenden, worden die arme sohapen vaak op de meest goedkoope wijze uitbesteedd. w. z. die kinderen worden zoo spoedig mogelijk door hunne verzorgers geëxploiteerd voor den veldarbeid, als koewachter e. d. g. Genoemde Vereeniging streeft er naar haar weezen te plaatsen in 'gezinnen, zooveel mogelijk over eenkomende met die, waaruit zij afkomstig zijnzij let stipt op den godsdienst dier kinderen en traebt ze zooveel mogelijk op te leiden tot verschillende betrekkingen in de maatschappij. Zoo zijn er van hare oud-weeeen werk zaam als onderwijzer, in winkels enz. Voor kinderen beneden 12 jaar betaalt zij 4, voor oudere kinderen 5 golden per weeksommen waarvoor die kinderen het goed kunnen hebben, oneindig veel beter dan wanneer zij worden uitbesteed voor f 50 en minder per jaar. Nu kan die Vereeniging die kosten niet geheel bestrijden en daarom eisoht zij te recht eenige ondersteuning van kerk, of armbesturen. Bedenkt men nu, dat er arm besturen zijn, die f 35 per jaar bijdragen, terwijl een verpleegde aan de kas der Ver eeniging van f 208— f 260 kost, dan is gemakkelijk na te gaanhoe schriel znlk een tegemoetkoming mag genoemd worden. Uit hare omgeviDg vertelt mevrouw Geill Een armlastig gezin bestaat nit een vader met drie kinderen. Het ondste meisje, 10 jaar oud toen de moeder stierf, moest niet alleen het huishonden bestnren, maar nog bovendien een ziek broertje oppassen. Gevolg conflict met de leerplichtwet. Waarom heeft het armbestuur dier gemeente geen steun gezocht bij genoemde Vereeniging? Gebrek aan fondsen heeft dat bestuur niet, integen deel, en voor de godsdienstkwestie behoeft bij deze Vereeniging geen vrees te bestaan. En toch liet het bestuur een tienjarig kind als huishoudster en als ziekenverpleegster optreden. Echt Christelijk! Het zijn treurige, achterhoeksche toestanden op ons schoon Zuid-Boveland Al hebben wjj geen Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer", die de winkeliers aanspoort om bij gelegen heid van St.-Nicolaas om het aierljjket te ótaleeren, de Goesche winkeliers begrijpen hun belangzij ótaleeren tóch, en wat sierlijk 1 Willen wij eens een kjjke nemen om te zien wat al op de eene of andere manier togen St.-Nicolaas wordt aange boden als het sgoedkoopste en beste in 't gebruik" Onze aandacht wordt dan getrokken door: Winaelmann's naaimachines, puike boterletters en St. Nicolaas, prima kachelkolen en anthra- ciet, nieuwjaarskoek, manufacturen, gemaakte en gebreide goederen, wijnen, bieren, azijn, matrassen en ledikanten, likeuren prima kwaliteit, goederen voor het aanstaande seizoen, luxe-artikelen, gemaakte mans-onder broeken, Geldersche vleeechwaren, wollen, baai en bever, zeer fijne stukjes rookvleesch, dames-hemden met feston, Geldersche en Amerikaansche rolham, EDgelsch bombazijn, mager rookepek, wit flanel, jongens-boezeroena, Ankerzeep, marsepein-artikelen, melianthe, krenten-roggebrood, boterkoekjes, Coppel de luxe, reclame-poederchocolade, Zwitsersche kaas, Bovine-kalvermeel, boerenjongens en idem meisjes, staalpillen, snippendragers (voor jagers) en krachtvoer (voor varkens), appel bollen, banknotentassohen, glaciers, cartonnajes, bruinkool-hriquetten, naamkaartjes, fantasie- schortjes, rex-spel, vulpenhouders, borstplaat, paté de foie gras, theo-fakkels (sblusschen eiken brand", maar niet een oventueelen brand in de portemonnaie), rheumatiek-remedie (met dit pleizierige weer onmisbaar 1), land bouw kalk stroomatrassenreclame-thee kunsttanden, sigaren en sigaretten, Hurwitz- artikelen, bonkers, waterstoven, enz. enz. enz. enz. onz. enz. enz. Zooals men ziet kan men met St.-Nicolaas ook te Goes zyne eentjes kapot slaan I Aan den zeedijk te Borsele werd Donder dag een menechenlijk gevonden, waaraan ontbraken het hoofd en de onderbeenen. Aan de weinige kleederen was het lijk niet te herkennen. Door Fr. Cornelissen, jaohfoptiener te Kloetinge, is een arend geschoten, die een vlucht van 2,04 M. bad. De lengte van het dier bedroeg ongeveer 1 Meter. Middelburg, 28 Nov. Bnrgem. en Weth. dezer gemeente stellen den gemeenteraad voor, in te willigen het verzoek van de Vereeniging Kindervoeding" alhier om een subsidie uit de gemeentekas voor het verstrekken van warm voedsel aan behoeftige schoolgaande kinderen. Hoewel de meerderheid van het Dag. Bestuur reeds meermalen in denzelfden geest heeft geadviseerd, zijn de voorstellen tot toekenning van bet subsidie door den gemeenteraad reeds enkele malenzjj het ook met kleine meerderheid, verworpen. Gedep. Staten van Zeeland hebben bij prov. blad een besluit gericht aan de ooileges van Burgem. en Weth. der gemeenten en aan de besturen van polders en waterachappen, met het verzoek bij het opmaken van bevel schriften hierop te letten. Het besluit is van den volgenden inhoud: De inspecteur der registratie en domeioen te Goes doet Gedep. Staten mededeeliog van een missive van den Minister van Financiën van 12 Sept. 1902, luidende: >Door Gedep. Staten eener provincie werd de vraag gedaan, of niet-onderteekende nota's van leveranciers, gehecht aan gezegelde mandaten, al dan niet aan zegelrecht zijn onderworpen. Te dien aanzien is te kennen gegeven, dat ongeteekende déclaratiën op zicbzelve niet zegelplicbtig zijn. Alleen wan neer datrran overeenkomstig art. 8 der zegel wet gebruik wordt gemaakt, door in bet mandaat naar de déclaratie te verwijzen, worden deze stokken aan formaatzegel onder worpen. Te Oost- en West-8ouberg is een anti revolutionaire propaganda-olnb opgericht. Vlissw^en, 28 Nov. Van een 10-jarig meisje albier, dat zich alleen thuis bevond, geraakten door het uitslaan van de vlam der kachel, terwijl zij deze oppookte, de kleeren jn brand. Ten einde raad liep zy de straat op, waar door buren de vlammen werden gedoofd. Met hevige brandwonden overdekt, werd de kleine daarna per brancard naar het stedelijk gasthuis gebracht. De heer I. H. Blom, districts-school- optiener heeft de hem van anti-revol. tijde aangeboden candidatnnr voor het lidmaat schap van den gemeenteraad aangenomen. AaabestedlifenTerkoopizgez erna. Do timmermans-affaire ent. van den beer J. Linden bergh Cz. te Wemeldinge is gekocht door den heer I. van Baal Is. te Oostburg voor f 2505. Onkosten 8^ pCt. De boomen, door den denrwzarder Hollman verkocht voor de gemeente Goee, hebben opgebracht f 3798, of een kleine f 200 meer dan waarop te geraamd waren.. Een meevaller voor de gemeentekas alsoo Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 30 Nov. Zaterdag in den voor middag vergaderde in het lokaal Verwer alhier de Zierikzeesche Landbouw-Vereeniging Voor uitgang zij ons Streven". De Voorzitter, de heer J. C. van der Maas, opende de vergadering, en stelde voor, de lezing van de notulen tot een volgende ver gadering aan te houden. Hij stelde aan de orde pont 2 van het convocatie-biljet: bespreking van het beslnit van den gemeenteraad betref fende den afstand van den havenkant bij het lossen van suikerpeeën, en de gevolgen van dit besluit voor den landbouwer. Hierover ontspon zich een langdurige discussie, waarvan de quintes9en8 was, dat men den door den gemeenteraad vastgestelden afstand van drie Meter te veel vond. Nadat de kwestie nit verschillend oogpnnt bekeken, ampel en breed besproken was, werd besloten een oom missie van drie leden te benoemen, die ter plaatse een nauwkeurig onderzoek zou instellen, en de volgende vergadering naar aanleiding daarvan een rapport zou uitbrengen. Tot leden van die commissie werden bij acolaraatie benoemd de heeren M. Boot, K. Bijdevate en M. Enzlin. Als adviseerend lid werd aan die commissie toegevoegd de Voorzitter der Vereeniging. Met aoclamatie werd aangenomen een voor stel van het Bestuur om tot het Gemeente bestuur het verzoek te riohten borden te plaatsen op de straten of gedeelten van straten, die in de bebouwde kom der gemeente niet mogen bereden worden. Voorgelezen wordt door den Secretaris, den beer L. Koopman Cz., de circulaire van het Bestuur der op te richten Kunstmest- stoffenfabriek in Zeeland. De heer Voreterman van Oyen, Voorzitter van genoemd Bestour, heeft in dit jaar te dezer stede mondeling die opriohting toegelicht. De fabriek zon toen op coöperatieven grondslag gevestigd worden. Hierin nu is een verandering gekomen, en wel een zoodanige, dat de zaak thans voor de landbouwers meer aannemelijk wordt. De fabriek zal namelijk door een n&amlooze vennoot- schap gedreven worden, waarvan het maat schappelijk kapitaal f 100.000 zal bedragen. Er zullen tienduizend aandeelen van tien gulden worden uitgegeven. Reeds meer dan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1