ZIERIKZEESC1IE NIEUWSBODE. Dinsdag 24 November 1903. (Z ierikzeesche C our ant). Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG on ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7928. Directeur a. ar. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Yrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fiiünkkt., Meelstraat 386, Zierikzee. Zuid-Afrika. Elke nieuwe mail brengt qienwe klacbton mee uit Zuid-Afrika. De Engelsche ambtenaren vermorsen het geld, en de Boeren moeten hongerlijden, 't Is er ook altijd mis. Zijn de Boeren weken en maanden lang door droogte geplaagd, dan komt de lang opgehouden regen in eens met znlke waterstroomen, dat alles wegspoelt en waardeloos wordt. Een Boer uit Groot Spelonken schrijft aan de Volksstem: »Na een vreeselijke droogte, tijdens welke de hemel er voortdurend als koper uitzag en de aarde hard als ijzer, kwamen een paar weken geleden de zwarte wolken uit het westen opdageD. 's Avonds brak de bui in een hagelstorm los. In een uur tijds waren de spruiten en laagten vol, en in den tuin en op den akker was alles weggeslagen. Aan sommige boomen was geen blad gelaten, en overal lagen de vogels dood op den grond". Volgens een bericht uit Klerksdorp is mevrouw Croojó, de waardige ecbtgenootc van den vermaarden Bóeren-Generaaldie hem in zijne gevangenschap op St.-Helena vergezelde en daar ook al eens ernstig ziek was, Donderdag overleden. Uit Johannesburg -wordt bericht, dat een groote brand, door bliksem ontstaan, do »Railw»yprinting and StatioDary-Works", te Germiston, heeft vernield en een schade van 85,000 pd. st. (f4,020,000) veroorzaakt heeft. Amerika. Dr. Nelden heeft nu te I5hiladelphia het eerste gedeelte zijoer veelbesproken oor-operatie volbracht. Hij heeft den man, die hem voor 5000 dollars zijn rechteroor verkocht, dat oor half afgesneden en dat gedeelte als 't ware geënt op den éónoorigen millionnair. Zijn rijke patiënt en de verkooper van hot oor liggen nu aan elkander vastgebonden op een hospitaalbed en als het oor npakt", zal in de volgende week de tweede helft worden afgesneden en overgeplant. Servië. De ex-koningin van Servië, Nathalie, heeft tegenover haar rechtskundigen raadsman verklaard, dat zij er op staat uit de nalaten schap van wijlen koning Alexander af te scheiden de geschenkenwelke de koniog ontvangen heeft ter gelegenheid van zijn huwelijk met Draga Maschin. Zij weigert dez9 geschenken te aanvaarden en dus ook het landgoed Maydanpeck. Turkije. Een blank eunuch of harem-opzichtor in het paleis van den Sultan te Constantinopel is onlangs het slachtoffer geworden van een kluchtige vergissing der politie. Hij bad bij een parfumeur te Weenen een doos poeder, poudre de riz, voor pruiken besteld. Maar toen die doos, met zijn adres er op, aan Yildiz Kiosk werd bezorgd, schrikten de nauwlettonde bewakers van den Sultan van het woord poudre, hetwelk zij ia zijn Fransche beteekenis van kruit" op vatten. De doos werd onder allerlei voorzorgen naar een artillerie-werkplaats gebracht en men gaf onmiddellijk don Saltan kennis van de anarchistische poging des haremwacbterB om ontplofbare stoffen het paleis binnen te Bmokkelen. De eunuch werd terstond gevangen gezet, totdat uit een scheikundig onderzoek de vol komen onschadelijkheid van de doos met poeder was gebleken. Men liet hem toen vrij, maar om hem te straffen voor de ontsteltenis, welke bij verwekte, werd hij in ballingschap naar Klein-Azië gezonden. Rusland. De akte van beschuldiging in het thans te OdöBsa begonnen proces wegens do ongeregeldheden tegen de Israëlieten te Kiscbeneff wijst veel grootere cijfers aan, dan vermeld is. Zij betreft bet vernielen van 1350 huizen of ongeveer een derde gedeelte der stad, het dooden van 38 Israëlieten en 2 Christenen en het verwonden van 438 Israëlieten en 67 Christenen. Op de bank der beschuldigden zitten 102, die aangeklaagd zijn wegens moord en dood slag en 250 wegens plunderen on geweld dadigheden. Er hebben reeds 308 personen correctioneel terechtgestaan. Het aantal te verhooren getuigen bedraagt ongeveer 4000. Engeland. Uit Birmingham wordt weer een geheim zinnige verdwijning gemeld. Den 5en November j 1. ging Frank Stow, oen bekend bacterioloog, die indertijd deel uitmaakte van de naar Zuid-Afrika gezonden expeditie om de daar heerschende besmettelijke koorts te bestudeereu in gezelschap van een vriend, naar het bacteriologisch laboratorium te Birmingham. Na dien dag heeft men hem niet teruggezien. Te Londen stond onlangs een 54-jarige vrouw terecht, beklaagd een paar kleeding- stukken, door haar ter afwerking ontvangen, te hebben verpand. Zij deed bet volgende verhaalalk had 40 jassen voor '10 shillings te maken en ik kan een jas maken voor n, sir, voor 3 stuivers. Ik ontving 3 shillings voor een dozijn en had een meisje voor het pers werk te betaleD. Toen ik van de rest mijn bunr had betaald, bleef er niets over om van te leven. Ik werd daardoor tot wanhoop gedreven en betreur zeer wat ik deed". Verschillende getuigen verklaarden, dat zjj een vlijtige, sobere en zuinige vrouw was. Zij werd door den rechter vrijgesproken, wat een langdurig applaus oüder de aanwezigen opwekte. Het ra te hopen dat zij van een of andere zijde atenn ontvangt. Londen, 21 Nov. Bij een botsing op do sBrooklyn Elevated Railway" zijn oen viertal waggons in brand geraakt en geheel vernield, waardoor twee reizigers werden gedood en negen gewond. Het Italiaansob Koninklijk paar heeft, door koning Edward en diens gemalin uitgeleid, hedenmorgen reeds weder het kasteel Windsor verlaten om de terugreis te aanvaarden. Over den uitslag der staatkundige besprekingen wordt bericht, dat op allo punten volledige overeenstemming ia bereikt, zoodat wel spoedig, ovenals destijds na het bezoek van President Loubet, do openbaarmaking van het gesloten arbitrage-verdrag zal volgon. Duitschland. In een klein Duitsch stadje zou zich, volgens de Schlesisclie Ztgde volgende geschiedenis hebben afgespeeld. In een bierhuis bad men het over den fraaien snor van één der gasten en eindelijk kwam het zoover dat men aanbood 400 mark aan de armen te geven wanneer de man het offer aan zijn ijdeiheid zou brengen om den volgenden avond zonder snor in het bierhuiB te komen. Do man nam de uitdaging aan en den volgendon dag zaten de anderen in afwachting van het kaalgeschoren gezicht. Maar ze wachtten tevergeefs. Een half uur later kwam er een brief van de vrouw van den man, waarin ze meldde dat zij geen lust had te lijden onder de weldadigheids-opwel lingen van haar man en dat ze daarom meende te moeten melden dat zij in gemeenschap van goederen getrouwd was. Haar man had dus geen vrije beschikking over zijn snor en de briefschrijfster verklaarde daarom de wedden schap ODgeldig. Waren de heeren het er niet mee eens, dan moesten ze de zaak maar bij de rechtbank aangeven. In een postscriptum werd nog gemeld, dat haar man dien avond niet zou komen omdat zij den huissleutel had weggenomen. België. Te Oatende zal, in de zalen van de Kur- zaal, godurendo het zomerseizoen van 4904 een internationale tentoonstelling van vrouwen modes worden gehouden, onder beschprmiDg van prinses Clementine van België on het stedelijk bestuur. Hare merkwaardigste afdeeliogen zullen zijn die voor kleederen, voor hoeden on coiffuren, voor bijhoorigheden van de toiletkamer, voor reukwerk, voor kantwerken, voor juweelen en aanverwante nijverheden, voor vrouwen literatuur en boekhandel, voor vrouwenarbeid en kunstgewrochten. 3D© storm, die Zaterdagnamiddag en -avond uit het Westen woedde, dreef het water te Rotter dam geducht op, zoodat bet op de Noord- blaak, het Hang, den Visechersdijk en den Steiger tot 2 68 M. boven R. P. droef. Do Oude Plantage liep onder water, waardoor hier en daar aan huizen en boomen veel schade werd toegebracht. De treinen-loop tusschen Amsterdam Gouda ondervond belangrijke vertraging. Nabij Briolle werd do *Maasnymph IV" op den wal gezet. De «Voorne en Putten II" werd bg de Nes op den wal geworpen. Te Nijmegen woedde een zwaar onwet". Te Zwolle werden wegens den hoogen waterstand de keersluizen in de Willemsvaart gesloten, zoodat de vaart gestremd is. To Bergen-op-Zoom is do haven totaal ondergeloopen. Do vrachtboot «Telegraaf I" is op de Oostberra te Ilansweert vastgeraakt. De storm leverde te VÜBshigen wrer een mooi gezicht op. De wit schuimende golven sloegen met woeste kracht tegon den Boulevard op, waardoor het water daar hoog boven uitspatte. Menig kijker liep dan ook een nat pak op. Do bewoners van de Bellamykade waren verplicht met het oog op den to verwachten grooten vlood de vloedplanken te plaatsen, en dat dit niot overbodig was, is gebleken, want het water bad de kade gedeeltelijk blank gezet. Brieven uit Berlijn. Van onzen correspondent). Van gravin Kwilecka en den eventa- eelen erfgenaam van een majoraat. Berl'JN, 12 - XI 03 Wanneer Conan Doyle, de schepper van den scherpzinnigen detective Sherlock Holmes, om stof voor een nieuwen «pannenden roman ver legen is, zou ik hem wel den raad willen geven, de zittingen te komen bijwonen van het proces Kwilecka (uitspreken Kwiletschka). Voor het Npeciale geval, ofschoon de kaarten voor het publiek al lang uitgegeven en in «vaste handen" zijn, zou de president misschien een uitzondering maken voor deze specialiteit op het gebied van criraineele romans, die hier alle gegevens zou vinden voor een nieuwen ver rassenden en boeinden delectiv-roman. Wie weet, misschien volgt Doyle, als bij het Duitsch machtig is, wel van uit de rijen der toehoorders met gespannen aandacht het kruisverhoor, en zet hij in gedachten Sherlok Holmes al in een analoog geval aan het werk. De strijd om het majoraat l Is gravin Kwi lecka werkelijk de moeder van den zesjarigen Stanislaus Kwilecki, of heefi zij het kind onder geschoven? Is het kleine kereltje met de zwarte oogen werkelijk de erfgenaam van het majoraat en de laatste van een hoog-adelijk Poolsch geslacht, of het onecht kind van een Oostenrijkschen ritmeester en een Poolsch meisje uit het volk, dat sedert met een wissel wachter in het huwelijk trad? Meer dan veertien dagen duurt reeds de verhandeling in het reusachtig proces. Ver moedelijk zal wel evenveel lijd verloopen, vóór de ambtenaar van het Openbaar Ministerie en daarna de advokalen aan het woord zullen komen. Nagenoeg honderd getuigen moeten nog gehoord worden. Tot dusver heeft het getuigenverhoor de schuld van de beklaagde gravin nog niet aau het licht gebracht. Getuigenissen charge en a décharge hou den gelijken tred. Wanneer ook de nog resleerende getuigen geen helder licht, in de ingewikkelde zaak brengen, zou het mij niet verwonderen, wanneer de gravin wegen9 gebrek aau bewijs wordt vrijgesproken. Tal van getuigen zeggen nu het tegendeel van hetgeen door hen werd verklaard bij het eerste onderzoek, hetgeen trouwens geen wonder is, wanneer men nagaat, dat het eventuëele bedroe reeds bijna 7 jaar geleden werd ge pleegd, in Januari 1897, en dat het grootste aantal der honderden getuigen tot de onont wikkelde en slaafsche Poolsche landbevolking behoort, op wier woorden men geen huizen kan bouwen. Om uit het warnet van honderden getuige nissen, welke soms op gewichtige punten totaal van elkaar afwijken, de juiste gevolgtrekking te maken, moet lang niet gemakkelijk zijn. Met hoeveel schijnbaar onbeduidende leuter- praatjes, met hoeveel omhaal van nietszeggende omslachtige verhalenwelke misschien toch licht zouden hebben kunnen breDgen, moet de jury rekening houden, vóór hij tot de slot som komt. De geschiedenis der bevalling van de voorname gravin Kwilecka had in den geheelen omtrek van het uitgestrekte landgoed Wroblewo de uitwerking van een «sneeuwbal"- kollekte. Ieder wist er het zijne van te zeggen. Een tijdlang was men uitgepraat over de zaak, nadat de gravin haar proces wegens beleediging tegen de «Agnaten" van haar huis, die aan spraak maakten op het majoraat in Posen, voor den burgerlijken rechter had gewonnen, doch toen daarop een jaar geleden de zaak opnieuw aanhangig werd gemaakt, nu door den strafrechter, en zoowel de gravin als haar echtgenootde vroedvrouw en twee dienst boden in preventieve hechtenis werden genomen, begon de «sneeuwbal" opnieuw in den omtrek van Wroblewo te rollen, zaakwaarnemers der tegenpartij, namelijk eeD graaf Hector Kwilecki, kwamen naar Wroblewo om het geheugen van al degenen op te frisschen, die zich in dertijd over de zaak hadden uitgelaten, of hun meening over de al of niet echtheid van den kleinen Stanislaus hadden te kennen gegeven, kortom de geschiedenis van de bevalling werd weer opnieuw een dankbaar onderwerp, waar over men niet uitgepraat raakte. Door persoonlijk aan het verhoor deel te nemen, hebben de 12 Gezworenen in dit proces menigmaal blijk gegeven, dat zij hun gewichtig eereambt zeer ernstig opvatten. Door hen zal moeten worden uitgemaakt, of de beklaagden schuldig zijn of niet. Waar de rechter wel licht uit gebrek aan bewijs zou vrijspreken, daar zal missoliien het gezond menschenver- stand reeds overtuigd zijn van de schuld of omgekeerd. De uit 3 leden bestaande recht bank is gehouden, zich naar hun beslissing te richten. Worden de beklaagden door de Ge zworenen vrijgesproken van schuld, dan moet vrijspraak door deze rechtbank volgen; in het tegenovergestelde geval kan de rechtbank geen vrijspraak verleenen, docff moet een zekere straf opleggen overeenkomstig de bepalingen der in aanmerking komende strafwetboekpara- fraaf. In het onderhavige geval zou de be laagde gravin haar slot met het tuchthuis moeten verwisselen. Het heeft er wel wat van, of een Poolsche landverhuizing Daar Moabit en het sombere Kriminalgericht heeft plaats gehad. Op de eerste verdieping, in de slecht verlichte corri dors wemelt het van stevige boerenvrouwen, bijna allen met een wollen puntdoek over het hoofd. Snuggerheid staat niet op de grove gezichten te lezen met de vooruitspringende jukbeenderen en het lage voorhoofd. Telkens hoort men het Poolscn, niet alleen uit den mond dezer landlieden, die in troepjes dicht opeen gedrongen druk met elkaar redeneeren, maar ook uit den mond van dames en heeren der Poolsche aristocratie. Daar binnen in de gotische zaal, waar aan beide smalle zijden introducés der rechterlijke macht en van de baly op de amphitheaters- gewijs aangelegde plaatsen in de loges door het open lofwerk der gotische vensters naar beneden kijken, is het stampvol. Dag aan dag wordt het afgeschoten gedeelte voor het publiek in beslag genomen door een elegant publiek, voornamelijk dames, die 's morgens om half tien al op haar «post" zijn en tot het einde der zitting de verhandeling volgen. Dezelfde dames, die zonder blikken of blozen de in tiemste aangelegenheden van het huwelijks leven in den breede hooren behandelen, want waarlijk noch de president, noch de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, de advokaten of getuigen nemen een blad voor den mond zouden zich verontwaardigd afwenden, wanneer ook maar een klein gedeelte van hetgeen hier breed wordt uitgesponnen, in haar eigen woning werd te sprake gebracht. Gedurende de korte pauze, als rechters en gezworenen zich hebben teruggetrokken, de advokaten in hunne wijd achterwaarts fladderende open toga's haastig de zaal uitloopeu, en het grafelijk echtpaar in de bank der beschuldigden, zich een glaasje rijnwijn goed laat smaken, waarbij één der oude gerechtsdienaars als «kellner" fungeert, wordt in het afgeschoten gedeelte voor het publiek eveneens de mondvoorraad voor den dag gehaald. Uit pompadours en papieren pakjes komen smakelijke «belegde schrippen", een soort pistolets te voorschijn, pic-nic in de geriehtszaal. De meeste bezoekers blijven op hun plaats zitten, uit vrees deze bij hun terugkomst door een ander te zien inge nomen. Enkelen wagen het er echter op, en gaan zich even in de sombere corridor ver treden, waar getuigen en nieuwsgierigen door elkaar loopen, of gaan in het kleine automa tische restaurant, schuin over de zittingzaal, iets gebruiken. En dan neemt de zitting weer een aanvang. De rijnwijnflesschen en de wijnglazen zijn van de balustrade verdwenen. Gravin Kwi lecka zit weer op haar oude plaatsje in den hoek der bank, steeds deftig in het zwart, het interessante hoofd met het volle grijze haar zorgvuldig gekapt, naast haar de vroedvrouw, een onaangename verschijning met een sluw terugstootend gezicht, vervolgens de graaf, een lange magere verschijningvrij doof en met wuivende grijze puntbakkebaarden', ten slotte dc dienstbode Iiedwig Chiatowska, die met haar schuwe oogen en laag ingedeukt voorhoofd den indruk maakt van een bijzonder Hom cn bekrompen schepsel. Achter haar in een ouderwetsche, gemak kelijke stoel met bekleede zijstukken, waar tegen het hoofd kan steunen, de laatste aan geklaagde, de oude vrouw Knoska, die van de drie burgervrouwen er nog het voordeeligst uitziet. In de eerste dagen volgde gravin Kwilecka, nadat haar eigen verhoor was afgeloopen, het getuigenverhoor met gespannen aandacht, en zag ik haar zelfs lachen, toen haar man op de vraag van den president, hoe de verhou ding tusschen hem en zijn vrouw geweest was, en of het waar was, dat zijn vrouw hem uit gescholden had, omdat hij zich te intiem met andere vrouwen bezighield, doodleuk met een gezicht en een armbeweging, of het iets van zelfs sprekends goldten antwoord gaf; «Warum soli ich keine Verhliltnisse habeDl" Met het langgesteelde loignoir voor de oogen, luisterde de gravin, zoo gemakkelijk mogelijk in haar harde bank achterovergeleund, oplet- I tend, nu eens naar de tafel der rechters, dan naar het publiek aan de tegenover gelegen zijde van de zaal starende, doch langzamer hand verminderde de belangstelling waarschijn lijk tengevolge der afmatting, om plaats te maken voor apathie. Ook bij de verschillende dramatische mo- menten, waaraan dit proces zoo rijk is, hield deze apathie de overhand, zoowel bij liet ge tuigenverhoor van graaf Hector Kwilecki, den j hoofderfgenaam van het majoraat, als bij het verhoor van Cecilie Meyer, de eventueele echte i moeder van het jonge graafje, die verklaarde, haar in de laatste dagen van December 1896 geboren zoontje in het begin van de daarop volgende maand voor 100 gulden te hebben verkocht, ten behoeve van een jonge gravin, zooals men haar had meegedeeld. Toen de twee eventueele broertjes, beiden in het wit gekleed, binnen werden gebraebt, stonden rechtersgezworenen en «zaakkuu- digen" op en vormden een kring ora de beide kereltjes, die geen flauw begrip hadden van welk een gewichtig drama zij het middelpunt waren; de gravin bleef echter stil voor zich uitstaren, en nam geen notitie van haar zoontje, terwijl de eventueele heusche vader, de Oosten- rijksche ritmeester verklaardeonmogelijk te kunnen zeggen, welke van de twee zijn zoontje was, daar hij hem voor het eerst zag. Ie de gravin schuldig of niet? Tegenover de belastende getuigenis van Cecilie Meyer, die uit een rij portretten het portretje van den kleinen Stanislaus sis dal van haar zoontje aanwees, staat weer de verklaring van de Kommissie van «zaakkundigen", die gisteren hebben uitgemaakt in eene afzonderlijke zitting, dat een gelijkenis tusschen de oude gravin en den kleinen «Stas" inderdaad bestaat. En nog steeds volgt het céne getuigenis op het andere, meestal in het Poolsch, onver staanbaar voor rechters en gezworenen, die uitsluitend zijn aangewezen op de kundigheid der twee beëedigde translateurs. Alle advo katen in het proces zijn Polen of verstaan ten minste Poolsch; waarom werden voor deze rechtbank niet rechters aangewezen, die even eens de Poolsche taal machtig zijn, cn dus zelve zouden kunnen controleeren, of hetgeen door de Poolsche getuigen werd verklaard, ook zuiver en nauwkeurig in het Duitsch wordt overgebracht K. Heden ontvingen wij het treurig bericht dat onze Zuster en Behuwdzuster, Mejuffrouw Adriana Schoof, Echtgenooto vod L. Melieste te Rotterdamin den ouderdom van 64 jaar en 9 maanden is overleden. Oosterland, 49 November 1903. Namens de Familie, A. SCHOOF. Heden behaagde het den Qeere van leven en dood van odzo zgde weg te nemen, onze veelgeliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw Cornelia Jacoba Adriana Snouck, Weduwo van wijlen den Heer D. de Wilde Cz., na een langdurig, zacht, doch hoogst geduldig lyden van 5 weken, io den ouderdom van ruim 70 jaar. St.-Maartensdijk 22 November 4903. Mede namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Iz. DE WILDE Dz. Die iets te vorderen heeft of verschuldigd is in vet band met de zaken als Molenaar door ondergeteekende gedreven, wordt verzocht hiervan opgave of betaling te doen vóór of op 27 November aanst. Noordoouwe, zonnemaire, 24 November 1903. G. HANSE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5