ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 24 November 1903. Eerste Blad. (UZ ierilizeesolxe Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week. f 10,per jaar 60ste JAARGANG. - No. 7928 Directeur A. J. DB LOOZEL A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Ota. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNXEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. NIEUWSTIJDINGEN. Nederland. Makkum, 20 Nov. Een verschrikkelijk ongeluk gebeurde hier gisterenmiddag. Een kleine jongen werd door de tram overreden en meegesleurd. Toen de tram stopte, bleek de knaap met het gezicht bekneld tusschen de stangen van de rem. De tram moest worden opgetild, om den jongen er onder vandaan te halen. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Op vijftien verschillende plaatsen moesten wonden worden genaaid. 'a-Gravenhage, 21 Nov. De Eerste Kamer, die Maandagavond hare werkzaamheden hervat, zal zich in de daarop volgende dagen hoofd zakelijk bezighouden met hot afdeelinga- onderzoek der aanhangige wetsontwerpen, waaronder de wijziging der militiewet, en met de afdoening io openbare vergadering van de daarvoor vatbare eenvoudige wetjes. Het voornemen bestaat in de eerste week van December terng te komen op de behan deling der militiewet en andere in staat van wijziging gebrachte voorstellen en op het onderzoek in de sectiën van de Indische begrooting voor 1904. Op een veiling van oude schilderijen te Amsterdam is het plafondstuk »De Triomf van den Vrede", door een Franschon schilder in 1672 geschilderd, aangekocht voor f 8300 op last van den Minister van Buitenlandscbe Zaken, naar verluidt om geplaatst te worden in het te stichten Vredepaleia. De aanwezigen gaven door applaus hunne instemming te kennen. De vice-president van den Raad van State. Omtrent de benoeming van den heer jhr. mr. P. J. van Swinderen schrijft de Nederlander onder het hoofdje >De hoogste staatsbetrekking" het volgende »De benoeming van den heer jbr. mr. P. J. van Swinderen tot vice-president van den Raad van State zal zeker algemeen met instemming worden vernomen. De heer v. Zwinderen behoort tot de fijnste >juridische koppen" in ons land, en heeft daarbij, vooral door zijn jongste betrekking als Commissaris der Koningin in Drenthe, een grooten schat van administratieve ervaring tot zijn beschikking. Het komt ons voor, dat de regeeriDg hier een zeer gelukkige keuze heeft gedaan en dat men zich mag verhengen, dat deze Christen-jurist, die steeds een sieraad is geweest van elk college waarin hij zitting nam, zioh voor het hoogste staatsambt heeft beschikbaar gesteld. Reeds vele jaren geleden werd de heer v. Swinderen door den Hoogen Raad no. 1 op do voordracht geplaatst ter vervulling van een vacature in dat rechtscollege. Partijover wegingen hebben destijds de linkerzijde der Tweede Kamer er toe gebracht, die voor dracht voorbij te gaan. Later werd toen de Groningsche magistraatspersoon benoemd tot Commissaris der Koningin in Drenthe, ter vervanging van den heer Pijnacker Hordijk, door het kabinet-Mackay voorgedragen tot gouverneur-generaal van Nederl.-Indië. Thans gaat mr. v. Swinderen naar Den Haag in een nog heel wat belangrijker betrekking dan hem daar destijds was toe gedacht. Wanneer deze loopbaan hem voor die betrekking de beste voorbereiding heeft gegeven, wat men wel zou zeggen, als men bedenkt dat veelal uit de Commissarissen de vice-president gekozen wordt dan is er ten slotte nog een goede zijde te zien aan de vroeger gepleegde fout, In elk geval is er oorzaak van vreugd, nu het vioe-presidentschap van den Raad van State weder bezet zal worden dóór een man van zóó groote bekwaamheid en integriteit als de benoemde". Delft, 21 Nov. Mr. J. M. van M., curatof in de faillissementen van L. A. en V. van Meerten en de distilleerderij voorheen Yan Meerten Zonen, is Donderdagavond naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage ver voerd. Hij wordt verdaoht van verduistering der onder zijn berusting zijnde gelden dier boedels. Naar aanleiding van deze arrestatie wordt nader gesohreven: Wij vernemen met zekerheid, dat de gepleegde verduistering loopt ovor een bedrag van minstens f 50.000. Deze gelden ontving de gearresteerde indertijd als curator in boven genoemd faillissement en in dat der beide particulieren L. en Y. van Meertenhij stortte die ter in znlke gevallen gebruikelijke plaatse en ontving ak onderpand fondsen. Deze fondsen nu zijn verdwenen, en men vreest, dat het bij deze ontdekking niet big ven zal. De arrestatie geschiedde door den substituut- officier van justitie mr. A. Maclaine Pont; het onderzoek wordt geleid door den rechter commissaris mr. H. A. van Rees. De aangehoudene moet reeds eene volledige bekentenis hebben afgelegd. De verduistering mag als een gevolg worden beschouwd van mislukte specnlatiën. Maar buiten en behalve het door ons als vaststaand genoemd tekort van f 50.000 wat vermoedelijk een tegenvaller zal tengevolge hebben voor de crediteuren in de drie faillissementen Yan Meerten, moet, zoo zegt men, de aangehoudene een aanzienlijke veereschuld" hebben, zoodat het totaal van het vermoedelijk tekort, boven genoemd cijfer beduidend zou overtreffen. Vrijdag was de aangehoudene onder escorte van drie inspecteurs der Haagsche politie, in zyn woning, waarschijnlijk met het doel stukken te verstrekken of aanwijzingen te doen, welke de justitie het noodige licht bij haar onder zoek kannen verschaffen. De geareateerde was kantonrechter-plaats- vervanger. Het Vad. voegt er nog aan toe: »De door dit onverwachte geval gewekte ontsteltenis wordt nog vergroot doordat reeds eenige dagen loopende geruchten omtrent het vallen eener effectenfirma meer vasten vorm aannemen en binnen enkele dagen znllen moeten blijken jnist of onjuist te zijn". De gezamenlijke crediteuren in het faillissement Stolk Co., vroeger kassiers alhier, hebben besloten de firma Oppenheim Yan Till te 's-Gravenhage een proces aan te doen, met het doel uitgemaakt te zien of de verhouding, waarin deze laatste firma vroeger tot de gefailleerde stond, niet van dien aard was, dat Oppenheim Van Till mogen geacht worden mede aansprakelijk te zijn voor het tekort in den boedel Stolk Co. Enkele der voornaamste crediteuren in her faillissement der firma Gebr. Van Hoytema alhier doen een poging om tot een voor partgen gunstige schikking te komen. Zij vragen van hun mede-crediteuren de voor- loopige toestemming van een accoord van 80 pCt. in reëele waarde en 20 pCt. aan- deelen in een op te richten naamlooze vennootschap op den grondslag der zaak-Van Hoytema. Hoewel crediteuren hiertoe zeer genegen zijn en men wil weten, dat de faillieten van deze stappen niet onkundig zijn, is het toch nog lang niet zeker, dat een en ander zal gelukken. Rotterdam, 20 Nov. Hedennaoht halftwee is te Charlois door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerenhofstede »De Heuvel" van A. van der Jagt aan den Sohulpweg 534. Toen de boer ontwaakte, stond de groote schuur geheel gevuld met tarwe, gerst, enz., en gedekt met rieten dak reeds in lichtelaaie. Hij had nauwelijks den tijd om met zijn gezin, bestaande uit vrouw en acht kinderen, in nachtgewaad te ontkomen. De ohiffonnière, waarin zijn geldswaarden geborgen waren, heeft hij nog weten te redden. De geheele schuur en steenen woning werden vernield. Een baurman joeg het vee nog tijdig het land in, uitgenomen een varken en aoht biggen. De verzekering bedraagt f 14,000. De brandweer bepaalde zich er toe de omliggende boerderijen nat te houden. Aan de Rechte Rottekade alhier is gisterennaoht ingebroken in het kantoor en magazijn van de Rotterdamsche Kolen-Maat schappij. Lessenaars en kasten werden open gebroken, doch wijl de firmant zaken van waarde eiken avond mede naar huis neemt, werd niets ontvreemd. De inbrekers hebben de telephoonverbinding i afgesneden en in den achter het kantoor j gelegen stal het paard een steek in de borst I toegebraoht. Toen zij onraad hoorden, zijn ze over de daken gevlucht, doch werden in pand 148 aangehouden. Het bleken te zijn J. G. i d. O. en J. G. A,, beiden 20 jaar oud. Zij werden onmiddellijk in hechtenis gesteld; er i werd echter niets op hen bevonden. In het postkantoor to Rotterdam is aangehouden een 17-jarige kantoorbediende, in dienst van eene firma aan het Haringvliet aldaar, wegens het vervalschen van poetsegels. Hij had zioh er op toegelegd postzegels te verzamelen, welke slechts aan één der hoeken waren afgestempeld. Deze knipte hij dan door en plakte de ongestempelde gedeelten tegen elkaar op aaogeteekende en andere brieven, welke hij ten postkantore had te bezorgen, nadat hij vooraf de ongeschonden en ongestempelde postzegels van die brieven had verwijderd. Bij zijne aanhouding werden brieven op hem bevonden, welke hij reeds sinds vier dagen van zyn patroon tor bezorging bij zich had. De zaak is in handen van de justitie gesteld. Bergen-op-Zoom. De gemeenteraad alhier beeft afwijzend beschikt op een adres van een duizendtal ingezetenen door de »Unie", vereeniging ter bevordering van het vreem delingenverkeer, om op de Groote Markt een muziekkiosk te plaatsen. Stad aan 't Haringvliet. De heer Yan Es Yogel alhier heeft ontslag genomen als rentmeester van de Erven van Baron van Brienen van de Groote Lindt. Genoemde heer, cn vóór hem zijn vader en zjjn grootvader, hebben te zamen gedurende meer dan honderd jaren dat ambt vervuld. Uit Stad «H ProviRGia. Zierikzee, 23 Nov. Wij kregen heden middag op ons bureau bezoek van een vreemdeling, die ons kwam vragen, wat er toch eigenlijk in Zierikzee gebeurd was. Had, zeide hij ons, bet sombere wéér hem al niet prettig gestemdtoen hij met zjjn reistascbje door de muisstille vtraten van ons stadje liep, kreeg hij don indruk, alsof hij in een doodenstad was. Yan tal van winkels waren de gordijnen geheel en al neergelaten of de lniken zorgvuldig gesloten, zoodat men niet eens kan zien, wat er al soo te koop werd aangeboden. Was Zierikzee soms plotseling uitgestorven, dat er een zoo diepe stilte heerschte, en er zoo weinig vertier was 7 Wij verwezen den vreemdeling ter ver krijging van volledige opheldering naar het Bestuur van Vreemdelingenverkeer, maar zeiden bemom hem alvast gerust te stellen, dat, als hij binnen eenige dagen hier terugkwam, hij ons schijnbaar dood stadje in volle fleur zou zien, gereed den vreemdeling te toonen, wat de nijvere winkelstand op hot gebied der étalage vermag. Mej. G. van Weteringen, ond-hoofd der Bnrger-Bewaarschool alhier, zal morgen, 24 dezer, haar 80sten geboortedag herdenken. Voorzeker zullen velen, thans onderen van jaren, zioh nog herinneren het eerste onder wijs, dat zij van baar hebben ontvangen en daarom zal deze dag voor haar zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. Te Arnhem is j.l. Zaterdagmorgen, na eene langdurige ziekte, in den ouderdom van 56 jaar overleden, mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, president der arrond.- rechtbank aldaar. De overledene was van 1890 tot 1895 officier van jnetitie bij de rechtbank te Zierikzee, na reeds vooraf als sabstitnnt-officier daar werkzaam te zijn geweest. Door het hoofdbestuur der schippers- vereeniging »Schuttevaer" is aan den minister van waterstaat verzocht dat de tonnen der Zeeuwscbe stroomen des winters door de z. g. paaltonnen mogen worden vervangen en dat daarmede allereerst zal worden begonnen op de hoeken en punten der slikken en zandplaten en om maatregelen dat geleide-tonnen mogen worden gelegd, ter aanduiding van de verst- uitstekende kribvoeten in die vaarwegen waar de veiligheid voor den schipper znlks zeer wenschelyk maakt. Voor de provinoie Zeeland heeft zich een snb-commiesie gevormd om gelden bijeen te brengen voor het verkrijgen van een uit- breidings-kapitaal ten behoeve der Vrije Universiteit te Amsterdam. Aangezien op de te Brussel gehouden vergadering van 17 dezer van aandeelhouders der Société anonyme des forges et aciéries Neerlandaises k Terneuzen niet de helft van bet maatschappelijk kapitaal was vertegen woordigd, is thans een nieuwe vergadering bijeengeroepen tegen 4 December, waarin, ongerekend het vertegenwoordigd kapitaal, beslissingen zullen genomen worden. Zooals men weet, is de vraag aan de orde of de vennootschap al of niet zal worden gelikwideerd. Ter vervanging van de heeren mr. F. A. Eggers te Amsterdam en dr. D. Bos te Winschotendie 1 Juli 1904 als hoofd bestuurders van het Nut moeten aftreden, spa opgemaakt de volgende dubbeltallen Vacatnre-Eggers: J. F. L. Blankenberg en mr. H. J. Tasman, beiden te Amsterdam. Vacature-Bosmr. H. J. van Leeawen te 's-HertogenboBch en jhr. mr. D. O. Engelen te Zatfen. Brouwershaven, 21 Nov. Gisteren avond trad alhier op in de Nuts vergadering van bet departement Brouwershaven de heer O. C. A. Croïn van Dordrecht, tot het honden zijner voordracht vanwege het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het onderwerp, door hem behandeld, was de Fransche revolutie. Teneinde de aanleiding tot die revolntie duidelijk te maken, beschreef hij den toestand van de drie standendie van bet volk, die der geestelijkheid en die der edelen, zooals die vóór en in den tijd der revolutie in Frankrijk was, welke beschrijving dikwjjls met bezieling voorgedragen, met de meeste belangstelling door de aanwezigen werd aangehoord. Jammer, dat nog niet door meerderen van deze lezing werd geprofiteerd, waaraan de slechte weersgesteldheid het hare heeft bjjgedragen. Noord-Schouwen. Tijdens den Noord- westelijken storm van Zaterdag op Zondag werden de wateren der Noordzee hoog op gezweept tegen de noordkust van Schouwen. Het water kwam snel op en verhief zich tijdens den vloed een aanzienlijke hoogte boven A. P. Hier en daar langs de knst en voornameljjk bg de hooge duinen hebben enorme afschuivingen plaats gehad, doordat de voet der duinen door het woest geweld van het water voor een gedeelte was weggeslagen. Burgh. Bg den storm van Zaterdag op Zondagnacht steeg het water voor den Bnrgh- en Westlandpolder ongeveer tot 1.90 M. boven gewoon hoog water. Aan do steenglooiingen werd, dank den uitstekenden toestand waarin deze verkeeren, geone schade berokkend. Aan den voet der zuidduinen werd zand weggeslagen. Bruinisse, 21 Nov. Gisterenavond gaf het muziekgezelschap Excelsior" in de conferentie- kamer een uitstekend geslaagde uitvoering, die door een zeer talryk publiek werd by- gewoond. Uit de wijze, waarop de verschillende muzieknummers ten gehoore werden gebracht, bleek duidelijk, dat de leden zich met ijver en snooes geoefend hadden en de leiding van het gezelschap by den heer Joh. F. A. Theewis in bekwame banden is. De samenspraken, waarmede de muzieknummers werden afge wisseld, voldeden zeer en schonken den aan wezigen veel genot. De dames en heeren, die daarin optraden, kweten zich zeer goed van hunne taak en hadden dan ook alle eer van hnn werk. Middelburg, 21 Nov. Binnenkort kan de aanbesteding worden tegemoet gezien van de werken voor den stoomtramweg Middelburg Domburg, met zijlijnen van Koudekerke naar Ylissingen. In eene Donderdagavond gehouden ver gadering van het comité tot bijstand van de, door de bekende ramp broodeloos gewordeD, vieschersweduwen te Arnemuiden is nog besloten f 1000 op prolongatie uit te zetten. De verantwoording van de ingekomen giften, wat Zeeland betreft, zal zoo spoedig mogelijk openbaar worden gemaakt. Een extra nitdeeling zal geschieden aan elke wednwe, en wel van 16 H.L. steenkolen benevens 1 H.L. aardappelen, met nog H.L. voor elk kind. Vrijdag werden door het comité uitgereikt 120 stuks kleeding, afgezonden door mevrouw RöellYan Lennep te 's Gravenhage. De vorige week ontvingen 12 huisgezinnen elk f 4 door tnsechenkomst van I. van der Sluis, te Middelburg, zijnde een gift van het personeel der Batavier-lyn te Rotterdam. Vlissingen. Yan liberale zijde wordt als candidaat voor den gemeenteraad in het derde district genoemd de heer P. Lucieer, ryks- ontvanger voor het havenkantoor alhier. De heer J. H. Blum, districts-school- opziener alhier, heeft in een vergadering van de afdeeling Patrimonium" alhier een rede gehouden over het vak-onderwijs in verband met het lager onderwijs. Hy kwam tot de volgende conclusionde verstandelijke ont wikkeling moet voldoende zijn om later met vrncht het vakonderwijs te kunnen volgen; de zedelijk-godsdienstige opvoeding moet van dien aard zyn, dat de jongen en het meisje, die de maatschappij ingaan, wa*r aan zooveel verleiding zyn blootgesteld in ure der verleiding de noodige wapens in handen hebben tot verweer; niet alleen moeten ver stand en gemoed, maar ook hand, oog en spieren ontwikkeld worden. De electro-tinfabriek alhier zal belangryk worden uitgebreid. Er zal n.l. aan worden toegevoegd een oven tot het drogen en zuiveren van blikken bossen. In een vergadering alhier van de onlangs opgerichte Friesche vereeniging ïFier fen hüs" is besloten nog dezen winter een swinter- jounensoht" (winteravondfeest) te houden. K EKKNIEUW*. Beroepen by de Herv. Gem. te Maasdam de beer G. A. van der Hooft, oand. te Terneuzen. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gemeente te Hattnm'door ds. G. H. Locher te Nieuw- en St-Joosland. Oosterland. Tot notabelen hij de Herv. Gemeente alhier zyn herkoz n de beer. n J. Hendrikae en M. Hendrik**. Te Haamstede zyn herkozen tot iiotabelen by de Herv. Gem. de heeren P. Steur en M. de Bakker. Te Burgh zyn Zondag benoemd tot leden van het kiescollege voor de Herv. Gem. de heeren N. van der Klooster en A. Groen leer te Bnrgh en H. de Ylieger te Haamstede. Sirjaneland, 23 Nov. Door onzen p-edikant, den "WelEerw. heer ds. J. H. C. E«msteeg, worden pogingen aangewend om i ons kerk gebouw een orgel geplaatst te krijgen. Reeds is een aanzienlijk bedrag voor dit doel bijeengebracht. Prof. dr. P. J. Muller te 'e-Gravenhage, die het beroep heeft aangenomen naar Pretoria, zal minstens 5 jaar in den Transvaal als predikant werkzaam zyn, en waarschijnlijk einde Maart derwaarts vertrekken. Ds. O. J. Geerling, pred. by de Ger. Gem. te Brouwershaven en beroepen te 's-Graveland, hoopt Zondag 29 Nov. zyn afscheid te prediken, en op 6 Deo. in zyn nieuwe gemeente bevestigd te worden. O N E R W IJ S. Sirjaneland, 23 Nov. De herhalingsschool in onze gemeente is verleden week begonnen met 8 leerlingen. Poortvliet. Het berbalings-onderwijs is alhier begonnen met zes leerlingen. Te 's-Hage geslaagd voor middelbaar onderwys sohóonsohryven de heer J. Hekkert te Tholen. Tot tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de gemeentelijke H. B. S. te Zalt-Bommel is benoemd de heer C. van Liere van Kloetinge. Landbouw en Veeteelt. De Boerenleenbank Kloosterzande te Fonto- nisse, die primo September van dit j*«* met veertien leden in werking trad, telt er ine twee-en-veertig. Te Clinge zal een Boerenleenbank worden opgericht als afdeeling van den daar gecon- stitueerden Boerenbond. 32 leden traden reeds toe. Noord-Beveland. De bieten op ons eiland zyn opgeruimd; enkele partijtjes worden nog opgehaald, doch van 't land zyn ze allen aangevoerd. De aardappelverbouwers zyn beter af dan de bietenverbouwers; eerstgenoemden maken nu een prijs van f 3.75 tot f 4 per 70 K.G., terwijl laatstgenoemden blij mogen zyn met een opbrengst van 12000 K.G. per gemet. Wat de bietencampagne over dit jaar betreft hoopt uw correspondent eerstdaags nog eens een epistel in te zenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1