Op goeden Zandgrond. PH.BDIK.3 in onderstaande Gemeenten van Zondag 8 8 De Geref. Kerk te Zierikxee: Voorm. tien ure en 's avonds 6 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorin, half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Mossel. Herv. Kerk te Burgh: '3 Voorm. tien ure: ds. De Jagher. (Collecte voor het fonds der noodlijdende kerken en personen). Herv. Kerk te Renesse: 's Voorm. half tien ure: ds. Onnes. Herv. Kerk te Noordwelle: 'a Nam. twee ure: ds. Onnes. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. hall tien ure: ds. Brouwer. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Korist ra. (Doopsbediening). Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Heer. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Eikenee: '3Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voormiddag tien ureds. v d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 'a Voorm. half tien ure en 'snam twee ure: ds. Geerling. Herv. Kerk te Zonnemaire: 'a Voorm. half tien ure: ds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 'a Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureLees kerk '9 avonds ze3 ure: ds. Geerling van Brouwershaven. (Afscheidswoord). Herv. Kerk te Noordgouwe: 'a Nam. twee ure: ds. Van den Broek van Brouwers haven Herv. Kerk te Dreischor: >3 Voorm. half tien ureds. A. Burger. Aaabeitedlnen, Terkoop basen erna. Bij do te Vlissingen gehouden aan besteding voor het bouwen vad een bloéd- drogerij met werkplaats aan de buitenhaven aldaar, voor rekening van de heeren Zwanen berg Co, te Osch, was van de 12 inechrij- viDgen de minste die van den heer W. Anker te Yiissingen voor f 2591. Landbouw en Veeteelt. Schouwen. De suikerbieten-campagne ia zoo goed als geëindigd. Do bieten hebben dit jaar verbazenden en moeielijken arbeid gekost, om ze van bet natte land larga door weekte wegen naar de verschillende bavens te vervoeren. Het gezamenlijk bedrag van aan de bavens te Sohelphoek en Burgsluis geleverde bieten bedraagt ruim zes millioen K.G., d. i. ongeveer van bet gewicht van verleden jaar. Het gemiddeld tarra-percentage, dat dit jaar tengevolge het natte weer hooger is dan andere jaren, is pl. m. 10 pCt. Per Schouwsch gemot varieert de opbrengst tusechen 8- en 1G000 K G. Enkele gemeten brachten 18000 K.G. op. Men deelt ons mode; Dezer dagen is door de Burgemeesters der verschillende gemeenten weder een exemplaar ontvangen tor invulling van don toestand van den landbouw over 1903. Veel bescheidener van omvang dan vorige jaren, bepaalt zich het verslag thans slechts tot opgaven van cijfers van opbrengst enz. Zooals bekend ié, hebben de Rijkslandbouwleeraars het leeuwen aandeel gekregen van het verslag; in huu handen is van zelf het verslag beter op zijn plaats. Oud-Vossemeer. In den Hollarepolder is dit jaar de laatsto meekrap gedolven, welke io de meestoof alhior zal verwerkt worden. Hoogstwaarschijnlijk zal na afloop der campagne de fabriek worden verkocht, zoodat dan het laatsto bewijs van de eens zoo rijke meekrap- teelt in onze gemeente verdwjjnt. Voor ongeveer een kwarteeuw bestonden er in de nabijheid der gemeente nog drie stoven, terwijl in den Hollare- en Van Haaftenpolder mede elk een gebouw tot bereiding van dit gewas voorkwam. RIJSTVOEDERMEEL. Als de veehouder hiervan hoort, denkt hij aan meel van rijstzooals hij deze kent, en menig handelaar gelooft, dat hij onder dezen naam in den handel mag brengen alles, wat het pellen, zuiveren en polijsten der ruwe rijst als afvalproduct wordt gewonnen. De eerste weet niet beter, de laatste wel. In de „rijstmolens" van de nieuwste con structie ia het er om te doen van de ruwe rijst de tafelrijst te krijgen. De rijst is een graan vrucht, die evenals gerst en haver door de kafjes omgeven blijft. Zooals zij door den rijstbouwer gewonnen wordt, heet zij paddi. De paddi is dus een bedekte en niet een naakte graanvrucht, zooals rogge en tarwe. Deze graanvrucht onderscheidt zich van onze granen door een Jager eiwit-, een zeer laag vet- en een hoog zetmeelgehalte. En daar het eiwit zich vooral bevindt onmiddellijk onder de zaadhuid, zal de tafelrijst, d. i. de paddi, die gedeeltelijk vau die lagen wordt ontdaan minder eiwit en vet en meer zetmeel bevatten dan de ruwe rijst. Daarom alreeds ia tafelrijst een veevoeder, dat men niet koopen moet, want bij den aankoop is hel den boer om eiwit en vet en niet om zetmeel te doen. Maar afgezien hiervan is de rijst, omdat zij vooral als menschelijk voedsel dient, als veevoeder veel te duur. Als nu tafel rijst vmuler eiwit en vet bevat dan de paddi, moet bij de zuivering enz. het een of het ander verkregen worden, dat meer eiwit bevat dan de ruwe rijst. In de fabrieken krijgt men bij het gereedmaken van dc consumptie-rijst stof, kaf naalden, kiemen en kafjes of bolsters, kaf meel, vruchtvliezen (zilverhuid), grauw en geelachtig rijst- meel, schuurmeel, kleine rijststukjes rijst enz. Deze afvalproducten worden afzondei-lijk ver kregen. IBURTEN ohouwen en Duiveland. t e mb er 1 O O 3. Chr. Geref. Kerk te Zieriksee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Kamsteeg van Sirjansland. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Linden. (Bediei.iog H. Avondmaal); 's nam. 2 ure: Idem. (Dankzegging). Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ureLeeskerk's uara. 2 ure en 's avonds G ure: ds. Cramer. Oud-Gerei. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te OosUriand: 's Voorm. half tien ure: Geen dienst; 's nam. twee ure: dr. G. Smit. Geref. Kerk te Oosiertand: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. C. Staal; 'savouds zes ure: Leeskeik. Herv. Kerk te Sirjansland: Geen opgaaf ontvangen. Herv. Kerk te Bruioisse: 's Voorm. half tiea ure; ds. Yraardenbunj. (Voor bereiding H. A void maal); 's nam. twee ure: Idem. Geref. Kerk te Bruin isse: 's Voorm. 9 30 ure en 's avonds 5 ureds. De Jager- Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: ds. Gcerts van Scheieningen. Evangelisatie Bruinige: 'sVoorm. hall tien ure en 'snam. twre ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruêl U: 'sVoorm. 10 ure, 'snam. 3 ure en 'savonds 7.30 ure: Het Bestuur. Donderdagavond 8 ure: Idem. Het is gemakkelijk in te zien, dat hiervan de kiemenhet grauwe geelachtige meel en het schuurmeel, de kleine rijst en de stukjes rijst een goed veevoeder vormen, maar dat stof, kaf naaldenkafjes en kafmeel op de mestvaalt thuis hooren. Stof en naalden zijn zelfs gevaarlijk en kaf en kafmeel bevatten meer dan 40 pCt. ruwvezel en slechts 3 pCt. ruw eiwit, terwijl de kiemen geen ruwvezel en 40 procent ei wit en vet bevatten. In eiwitgehalte volgt hierop het rijstineel (grauw-, wif-, roodachtig, al naar do soort der verwerkte rijst), dat bij het schuren cn polijsten der ontbolsterde cn gepelde rijst verkregen wordt. De lezer begrijpt nu, dat de waarde van rijstvoedermeel afhangt van de afvalproducten, waaruit het is samengesteld. Kaf, naalden, stof cn dergelijken mogen er niet in voorkomen. Toch is ait vaak het geval, en daarmede ontvangt dan de veehouder een eiwitarm, moeilijk verteerbaar voeder met veel ruwvezel, dat altijd moeielijk verteerbaar en soms zelfs gevaarlijk, in ieder geval onvoor- deelig is. Het echte rijstvoedermeel, niet te verwarren met de geringere soorten, die hoofdzakelijk uit gemalen bolsters en opveegsel bestaan, is grijs van kleur en bevat volgens Dr. Büiimrr 12 pCt. eiwit cn 12 pCt. vet. Deze zegt: wVan de in den handel voorkomende rijstvoederraeel- soorten is dat het meest aan te bevelen waarin zioh 12 pCt. eiwit en evenveel vet be vindt; de andere soorten mogen als veevoeder niet in aanmerking komen. In ons land brengt de heer Iman van drr Have te Zierikzee rijstvoedermeel in den handel, waarin hij zelfs 13 pCt. eiwit en 13 pCt. vet garandeert. Zulk meel verdient alle aanbe veling, vooral omdat het licht verteerbaar is, tengevolge waarvan het ook zoo geschikt is voor jonge dieren; voor fokkalveren door de afgeroomde melk en voor pas gespeende biggen. Aan melkkoeien en mestrunderen geve men ongeveer 1 ,/a K.G. per dag; grootere hoeveel heden werken nadeelig op de kwaliteit der boter, maar elk voedermiddel heeft, in groote hoeveelheid gegevenhierop een bepaalden invloed. Daarom willen de meeste deskundigen ook kleinere hoeveelheden van meerdere kracht voeder middelen gevoederd zien. Voor loopvarkens is rijstvoedermeel uitste kend met bijv. gedroogde spoeling vermengd. Men kan het ook geven met aardappels en wat vleeschvoedermeel. Kan men bij de be reiding afgeroomde of karnemelk gebruiken, des te beter. Aan mestvarkens geve men slechts kleine hoeveelheden. Men krijgt anders week, olie achtig spek t>f voedere, om dit te voorkomen, palmpitmeel bij, 't welk hier nog veel te weinig gebruikt wordt en bij mais en rijstmeel on misbaar is. Met oordeel gebruiktvormt zuiverecht rijstvoedermeel met bovengenoemd eiwit en vet gehalte een uitstekend voeder voor melk- en meetvee en voor varkens. Met andere meel soorten vermengd is het ook een puik ochtend voeder voor hoenders en dit wegens zijn hoog vetgehalte vooral in den winter. Op verzoek overgenomen uit ndc Veldpost" van 14- November 1903. Op vele plaatsen ziet men op goede zand gronden proeven nemen en ook gelukken met kleicultures, met kleigewassen. Zoo ziet men op dergelijke gronden bieten verbouweu, suiker bieten, die, alhoewel nu niet absoluut een gewas der klei, daar toch meer eigenaardig thuishooren. Zoo wordt hier en daar op der gelijke gronden tarwe verbouwd, ja zelfs koolzaad en vlas. 't Is duidelijk, dat men, om dergelijke proeven te doen slagen, bizondere maatregelen moet nemen. De zandgrond onder scheidt zich van den kleibodem o. a. ook door zijn samenstelling, door zijn inhoud. Zoo bevat de zandgrond, vergeleken bij den kleibodem, heel wat minder kali-verbindingen, die als voedsel kunnen dienen voor de planten. Wil men daarom op bedoelde gronden gewassen gaan telen, die op kleigronden groeien, en zich daar thuis gevoelen, dan moet men beginnen met die zandgronden door een uitstekende bemesting voor dAt doel gereed ie maken. Behalve stalmest, die aan den bodem o. a. den noodigen humus moet geven, zal er een rijkelijk gebruik gemaakt moeten wordeu van kunstmest, zooals dan ook inderdaad gedaan wordt iu die streken, waar men op goede zandgronden dergelijke gewassen, als de boven genoemde teelt. Deze gewassen, suikerbieten, tarwe, koolzaad, vlas e. a., nemen alle een betrekkelijk groote hoeveelheid kali uit den grond; sommige ervan zijn bepaald kali-planten. Behalve stalmest en in het voorjaar chili- salpeter en superphosphaat, zal deze zandgrond in de eerste plaats moeten hebben een kali bemesting. Daaraan heeft hij, met het oog op de in te voeren cultuur, in de allereerste plaats behoefte. Betreft het een wintergewas, dan worde de kali-bemesting reeds zoo vroeg moge lijk in het najaar gegeven, en kan men daarvoor liet best kaïniet gebruiken. Het mislukken van de gansche proef zou het gevolg zijn van het niet gebruiken van eenige kali-houdende mest stof. Betreft het een voorjaarsgewas, dan kan men vroeg in het voorjaar chloorkalium ge bruiken of anders gedurende den winter kaïuiet. Het is duidelijk, dat daar, waar zulke gewassen op zandgronden gelukken, de opbrengst heel wat grooter is dan vandegewonezandproducten. Dat men dus in die richting werkzaam is, is vrij natuurlijk. Men verzuime dan echter ook niet zieh uitsfekend op de hoogte te stellen vau de eischen, die bovengenoemde gewassen aan den bodem stellen. BEOHT8ZAKBN. Zierikzee, 20 Nov. Ter terechtzitting der arrond -rechtbank werden heden o. a. behandeld de zaken tegen: J. D., 19 jaar, bediende, wononde to Antwerpenthans gedetineerd te Breda, beklaagd van verduistering van een paard to Antwerpen. Beklaagde was reeds vroeger hier veroordeeld wegens verduistering van een rijwiel on voor gelijk feit ook te Middel burg en te Breda. Hot O. M. vorderde oen gevangenisstraf van 9 maan don. P. L 55 jaar, koopman te Zierikzee, beklaagd van heling. Door het O. M. werd gevorderd een govangeoisetraf van één maand. Als verdediger trad op mr. U. Potvliet, die concludeerde tot vrijspraak, subsidiair oplegging eener veel lichtere straf. A. Y., 15 jaar, on J. J. P. L., 10 jaar, arbeiders, wonondo te St.-Philipsland, beklaagd van strooporjj in vereenigirg. Eiach van het O. M. voor iedor één weck govangonisstraf. Voor beklaagden trad als verdediger op mr. A. J. F. Fokkor, die tot vrijspraak con cludeerde. Uitspraak 1 December a s. Hot gerechtshof te 's-Ifage handhaafde do veroordeoling, door do Middolburgsche reohtbank, van don boerenknecht te lorceke tot 3 maanden, wegens bot stolon van een portemonnaio, on con vonnis der Zierikzoesobe rechtbank, waarby do slager J. O. S. vor- oordeeld werd tot één maand, wogens beleodiging en mishandeling^ van politiemannon. Verder wijzigde het hof de straf van 7 dagen aan een vrouw te Zoamslng wegens mishandeling van een buurknaap door de Middelburg8cho rechtbank opgelegd on ver- oordeeldo hair tot eon boote van f 10 of 7 dagen. Het gerechtshof to Amsterdam vernietigde het vonnis der rechtbank, waarbij do jeugdige Van I. tot 2 jaren gevangenisstraf werd ver oordeeld wegons bel plegen van doodslag op juffrouw Angelier in het sGrand Theatre", en legde hem 5 jaren op. De rechtbank fo Loeuwatdcn veroor- docldo don kapitein der Draobtstor boot tot oen boete van f 300, subsidiair één maand hechtenis, wegons hot kantelen dor boot vóór den wal te Leeuwarden door tezwaron bovenlast, waarvoor werd aangenomon dat de kapitein de schuld draagt. De Rotterdamsche rechtbank heeft vrij gesproken O. J. v. L., schilder te Dirksland, dio beschuldigd was van hel sobryven van eon lasterlijken brief aan do Justitie to Rotterdam, omtrent bet gedrag van den rijksveldwachtor te Dirksland. De oiscb was 3 maanden gevangenisstraf. Bekl. werd verdedigd door mr. A. C. van Blommeatcijn, die op uitvoerige on technische wijze het rapport bestreed der beido schrift kundigen, dio geconcludoerd baddon, dat befel. den brief geschreven bad. Voor dezelfde rechtbank hebben Dinsdag ter zake van desertie van do zeevisscherij niet minder dan 73 ptrsonon terechtgestaan. Slechts enkeion van hen waren verschonen. Do Uaark-mscbe rechtbank, Donderdag uitspraak doende over de aanvrage tot Burseance van betaling aan do Lisaescbe Bank te Lisse, overwoog dat 113 schuld- oischer8, vertegenwoordigende een bedrag van f 35G 280 835, het verzoek daartoe bobben geftound dat het vooruitzicht op volledigo betaling aanwezig is, verleende do surseance voor don tijd van zes maanden. Voor do rechtbank te 's-Gravenbage atorid Donderdag 1.1. terecht oen koopman aldaar, bekluagd van in Febr. 1.1. opzottelijk van een tot dusver onbekend goblovon persoon to bobben gekocht 50 obligation met coupons »Stad Rome", welke in Sept. 1902 ten ver vol r waren toevertrouwd aan de Zwitseracbe posterijen met beatomming voor eon bankier te Gerovo en wolke uit een bestelwagen waren weggenomen met bet oogmerk van wederrechtelijke toeöigening, alhana, dat bfj opzetteljjk voordeel heeft getrokken uit de opbrengst van bodoolde stukken. Een paar postambtenaren van Genève werden als getuigen gehoord met behulp van een tolk. Een koffiehuishouder te 's-Gravenhage legde een verklaring af omtrent het koopen voor circa f 80 door beklaagde op een avond in een café aan het Groenewegje te 's-Graven hage van verschillende coupons van een man, die zeide, deze te gelde te willen maken en dit niet meer op een effectenkantoor kon doen wegens bet late our. De verkooper zeide toon naar België te moeten. Beklaagde bevestigde dien koop, zeggende, den man. die naar Belg'ë moest, te hebben willen helpen en de stukken ook gekocht te hebben om er een winstje op te maken. Met een postdiefetal, dieazelfden dag gepleegd, verklaarde beklaagde niets uitstaande te hebbeo, en biervan was ook geen sprake geweest. Een hoofdagent-rechercheur van politie verklaarde dat beklosgde bekend staat als oen lid van een dievenbende in Den Haag. De Bubstituut- cffieier van justitie, mr. Van Geuns, achtte niet bewezen dat beklaagde de wetenschap had dat de cff eten gesloten waren en vroeg daarom vrijspraak met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. De verdediger mr. J. W. de Kanter aloot zich bierbij aan on wees er op dat beklaagde 8 maanden io preventieve hechtenis beeft doorgebracht, terwijl er geen schijn of schaduw van bowjjs tegen hem was. Dit bewees weer zeer veel tegen bet instituut der preventieve hechtenis in onze rechtspleging. De rechtbank gelastte de onmiddellijke invrijheidstelling van beklaagde en bepaalde de uitspraak in de zaak zelve op Donder dag a.s. Gemengd Nieuws. De huulige vrouw. Io de Ilollandsche Lelie komt de volgende geestigo variant voor op Schiller s »Liod der Glocke" Die Frau muez bin weg Von Kochtopf und Nadelen, Must rauchen und radelen, Musz foch ten, stodieren Und politisieren. Musz mitreden immer Und zu Uaus bleiben nimmer! Doch innen waltet Der zuchtige Ilaushorr, Dor Vater der Kinder, Und achaffelt leieo lm biiuslichen Kreiso, Und ehret die Mftdchen Und prügolt die Knaben Stebt unterm Pantoffel Und aobült die Kartofful Mit stillem Behagen Und bad n i c h t s zu sagen. Een zeldzame visch vangst. Do Oostenrijkscho prins Von Schwarzcnberg bezit in Bohomen bij Budweis een reusachiigen vijver, waarin niet mag gevischt wordon. Om do drie jaar echter wordt do plaa loeggevisebt, en de vorige maand wbb do tijd weer gekomen. Het duurde van 19—22 October on in dien tijd werden 1000 centenaars, vooral karpers cn snoeken, opgehaald ter waarde van 1G0.000 kronen (f 80.000). Een groot aantal belangstellenden, zelfa uit het verre buitonland, woonde deze zeldzame vischvanget bij. Uit St.-Hubert in do Ardennen komt bericht, dat daar overvloedig sneeuw viel. Naar aanleiding van het zeer groot aantal aanvragen om vergunning tot het mogen voeren van Harer Majesteits wapen in don laatsten tijd iogekomenwaarvan schrift of stijl verraadt, dat die alle door eenzclfden persoon zijn gesteld, die er blijk baar zijn werk van maakt om ondernemers van zaken en neringdoenden over te balen tot het inzenden van zulke aanvragen, ten einde geldelijke belooning voor het gereed maken daarvan to genieten, worden belang hebbenden gewaarschuwd, dat die vergunningen slechts in zeer beperkte mate worden verleend, cn dat bij de beslissing daaromtrent de om standigheid, dat van do hulp van dien persoon gebruik is gemaakt, een zeer orgunstigen invloed zal uitoefenen. Op het R. K. kerkhof te Tilburg ia thans geplaatst het monument op het graf van do op zoo treurige wijze aan haar einde gekomen Maria Kcssels, waarvoor het geld door bijdragen aan do inschrijving in de Nieuwe Tilb. Courant werd samengebracht. Een medium. Onlangs sprak een gezelschap in een groot bótel over spiritisme. Een jonkman betuigde te gelooven, dat er wel iets van nan was en dat bij zelf een 60ort van medium was. »'k Kan", zoo vervolgde hij, toen allen hem ongeloovig aanzagen, »heel wat geheimzinnige dingen doen. Bijvoorbeeld ik kan een schel laten overgaan zonder cr aan te raken". Één van hot gezelschap wilde wedden, dat bij het niet kon. De jonltman hield vol en zij wedden om f 60, dat het nmedium" binnen twee minuton minstens twaalf schollen zon laten luiden, zonder van zijn stool op Ie staan. Daarop keerde de jonkman zich om op zijn stoel, opende een kastje in den muur en draaide den gasmeter dor bovenverdieping van bet hotel dicht, Binnen een minuut werd nu aan alle kanten hard gcsoheld in do bovenkamers door logeergasten, wier licht plotseling waa uitge gaan. En zoo had de snaak zijn wcddonschap met glans gewonnen. Ingezonden Stokken. Mijnheer de Redacteur Ofschoon ik geen napleiter wil zijn, van wat eenmaal besloten is, trok toch in het na&r mij toeschijnende onder den indruk van het oogenblik geschreven hoofdartikel in uw nummer van Dinsdag 17 dezer mijne aan dacht, het uitspreken uwer hoop, dat il: om geldige reden de Statenvergadering van 13 Nov. niet heb bijgewoond. Alhoewel geen kiezersoogendienaar, doch, zoo nog noodig, gaarne hebbende, dat men in zaken van publieken aard wete, wat men aan mij heeft, wil ik daarom kortelijk mee- deelen, dat besognes van burgerlijken en kerkdijken aard mij beletten, genoemde ver gadering van 13 dezer te bezoeken. Want die kerkelijke aangelegenheden mogen tegenwoordig in het algemeen voor velen zaken van ondergeschikt belang heeten, ja worden die met een onverschillig oog aangezien, van die opvatting ben ik nu eenmaal niet, en acht het daartegenover hoog noodzakelijk, in f rooi ere, maar vooral kleinere gemeenten, dat e kerkelijke zaken met belangstelling worden behartigd, wil men althans helpen voorkomen, dat de maatschappij ontaardt in een heidendom, of leerstellingen zich verbreiden, die indruischeu tegen eene gezonde opvatting van zaken ook op dat gebied. Dus noch materialist, noch dogmatisch dweeper Dat ik overigens voorstander ben van ver betering en uitbreiding der verkeersmiddelen iu de provincie, op goeden grondslag, daarvoor kunnen de stemmingen getuigen, w&araan ik in de Statenvergaderingen van 1870 af heb deelgenomen. En dat ik, ofschoon lid der Staten van Ze eland, mijne meer naaste omgeving, hier Schouwen, niet heb vergeten, daarvoor durf ik laten spreken, wat door mij als voor stander der schenking van het gevraagde renteloos voorschot voor de los- en laad plaatsen aan Kloosternol en Schelpboek werd te berde gebracht. Jammer maar, dat die los- en laadplaatsen daar niet reeds vóór 25 jaar zijn daargesteld, dan waren de reotelooze voorschotten, ook daarvoor wel van de Provincie verkregen, reeds afgelost, en de Schouwsche landbouwers gedurende al dien tijd zeer gebaat geworden. Ook mijne instemming had de aanvraag dm renteloos voorschot voor verbeterde communicatie van Burgh naar Burgsluis en Westenschouwen, al was het dan ook, dat de verkregen informaties naar de toestanden aldaar niet zoo geheel juist waren. En nu moge in genoemd hoofdartikel voor komen, dat het finantieele net van Gedeputeerde Staten, van wat Schouwen uit de Provinciale kas sedert jaren als renteloos voorschot heelt genoten, met cijfers is uiteengerafeld, zoodat er niets vaD overbleef, ondankbaar noem ik hen, die zóó sprekeD, want, al mogen die rentelooze voorschotten voor een aanzienlijk deel zijn terugbetaald, de Provincie heeft zich toch voor kapitaal en rente derzei ve aan sprakelijk moeten stellenen hebben de ebruikers der hardgemaakte wegen de voor- eelen daarvan gehad. En nu rijst bij mij de vraag: Wanneer nu de andere nog misdeelde streken der Provincie, van die als verbazend groote, doch nog niet verwezenlijkte welvaart in Schouwen door de tram hooren, zal men dan onrechtvaardig genoeg zijn, om eventueele aanvragen van aie zijde te weigeren? Zoo niet, waar moet het dan heen met de geldmiddelen van Zeeland, alwaar op één gewest na in Neder land het grootst getal opcenten op gebouwde en ongebouwde eigendommen en personeel wordt geheven? Och, hoor ik zeggen, één opcentje meer op elk van die drie middelen, en men is er. Evenals of 36 opcenten op de ongebouwde eigendommen, 28 op de gebouwde en 21 op de personeele belasriög niet reeds veel zijn. En dan de calaraiteuze polders met hun toenemend onderhoud, door de toename van hun getal, en al de verscheidenheid van aan vallen op de Provinciale kas, hoe moet men daaraan tegemoet komen? We leven tegenwoordig in een tijd van zoovele faillissementen, dat er redenen te over zijn tot ernstig nadenken, en daarom acht ik mij niet verantwoord met de instemming tot steedszwaarderen druk op de belastingschuldigen voor zaken, waarvan net succes nog te zeer in de lucht hangt, om daarvoor zooveel banco geld uit te leggen. Doch mijn schrijven loopt gevaar van napleiten (e worden, en daarom ga ik liever eindigen en hopen, dat al die illusie's mogen worden verwezenlijkt. Dan zeker zullen, bij voorzichtig gebruik dier welvaart, de finanlie» der daarin deelenden versterken, en mogelijk de Provincie voor een deel schadeloos gesteld voor de groote sommen, die nu fonds perdus door haar worden uitgelegd. Verzoeke beleefd het vorenstaande in uw nummer van Zaterdag 21 dezer op te nemen. Waarmede hoogachtend, VAN DER HAVE. Ouwerkerk, 20 November 1903, Het doet ons genoegen uit bovenstaand schrijven te vernemen, dat de hooggeachte inzender voor zijn afwezigheid uit de jongste voor deze streek' zoo belangrijke Statenzitting goede gronden had. Toch straalt in dit schrijven voldoende door, dat de heer Van der Have, alhoewel een voorstander van verbetering en uitbreiding der verkeersmiddelenvan de nood zakelijkheid van de lijn Brouwershaven Burgbsluis niet zóó doordrongen is geweest, dat hij de toekenning van een provinciale subsidie daarvoor volkomen gerechtigd heeft geacht. Redactïb. TELROBANIGII. 's-Gravenhage, 20 November. De Tweedo Kamer heeft aangenomen het ooteigenirgeontwerp voor den spoorweg Middelburg naar Domburg met een zijtak Koudekerko naar Vlissingen. Bij het voort gezet dobat over do Indische begrooting verdedigde de hoer Do Waal Malefijt de finanoiëele politiek des ministers en hoopt, dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2