ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 19 November 1903. Bekendmaking. Wijziging Algemeens Politie verordening. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad aa Provincie. ierikzeesche Courant). Verschijnt DINSDA.QDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. - No. 7926. Directeur a j. DB LOOZEL A. FRANKEL. Redactearen: J. WAALE, alleen voor het binnen- mi buiten 1. nieuws. Advertentiênvan 13 regels 30 üts. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand November 1903. 1. J. Klinko, Rotterdam. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zikbikzeb; Gelet op artikel 230 der Gemeentewet en op de cir culaire van de Gedeputeerde Staten dexer provincie van 8 Augustus 1879, no. 5, (Prov. blad no. 73); Brengen ter algemeene kennis, dat bij hen het voor nemen bestaat aan den Gemeenteraad voor te stellen, een gedeelte van het Kraanplein en een gedeelte van het Havenplein gedurende het tijdvak van 5 September tot en mst 17 September 1904 aan den openbaren dienst te onttrekken voor het verstrekken van standplaatsen ter gelegenheid van de in het volgend jaar te houden jaarmarkt. Zij, die beiwaren mochten hebben tegen die onttrekking van grond aan den openbaren dienst, kunnen deze aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk kenbaar maken vóór den 23sten November aanstaande. Zierikzee, den 16 November 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee vestigen er de aandacht op, dat door den Gemeenteraad, in zijne Vergadering van 28 October j.L, de navolgende wijzigingen in de Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente zijn gebracht, welke wijzigingen thans in werking zijn getreden. Artikel 1. In de Algemeene Politie-Verordening voor de gemeente Zierikzee van den 28 October 1898, gewyzigd den 27 Augustus 1900 en den 17 Februari 1902, wordt, tusschen de artikelen 38 en 39, het volgende artikel opgenomen: Artikel 38a. Het is verboden honden op den openbaren weg als trekdier te bezigen, wanneer zy niet zyn aangespannen met een borstriem, breed vijf centimeters en naar binnen met eene zachte voering verdubbeld, of met een gareel, dat goed opgevuld is, en aan strengen van ten minste één meter lang, terwij!, wanneer zy tusschen boomen voor de kar gespannen worden, de boomen moeten worden gedragen door een licht zadel, dat gemaakt moet zijn als volgt: a. tusschen de zadelknssens moet een gleuf zijn, zoo dat de rnggegraat niet gedrukt kan worden en de zadelkussens alleen naast de ruggegraat op de ribben steun vinden; b. de draagriem mag niet door het zadel gaan, maar moet er van buiten op rasten en geleid worden door twee ringen, welke aan beide zyden van het zadel zijn vastgemaakt; e. aan het zadel moet een zadelriem gehecht zijn, die onder den buik van den hond komt en op zijde wordt vastgegespt, en d. het zadel moet voorzien rijn van een buikriem, die insgelijks onder den buik van den hond gaat, doch nooit gespannen mag zijn. Bovendien moet, wanneer de honden onder de kar worden gespannen, worden zorg gedragen dat de afstand tusschen de schoft van den hond en de as van de kar ten minste vyf centimeters bedraagt. Artikel 2. In artikel 39 dier Verordening wordt tusschen de woorden «verboden" en »op" gelezen «binnen de be bouwde kom der gemeente". Artikel 3. Artikel 40 dier Verordening wordt gelezen: •Het is verboden honden, waarvan de schouderhoogte minder dan 60 centimeter bedraagt, en zieke, kreupele, gewonde of drachtige honden als trekdier op den open baren weg te bezigen". Artikel 4. Artikel 67 dier Verordening wordt gelezen: «Het is verboden met peeën wagens, geladen of niet, het gedeelte der Oude Haven tnsschen de Appelmarkt en het Kraanplein te berijden, en met deze wagens bij het laden of lossen aan de havens van de gemeente te staan op minder dan 3 meter afstand van den kaaimuur of de beschoeiing". Artikel 5. Artikel 68 dier Verordening wordt gelezen: «Het is verboden op rijwielenmotorrijtuigen en motorrijwielen: a. te ryden over de klinkerpaden; b. te rijden door de Stadswandelingenmet rijwielen mag echter op de Touwbaan en het gedeelte Wandeling tusschen de Nobelpoort en de Touw baan worden gereden; c. in de bebouwde kom der gemeente te ryden met eene grootere snelheid dan 8 kilometer in het uur; d. tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang te ryden zonder licht. Do bestuurders dier rywielen en rijtuigen zijn ver plicht, bij het voorbijgaan van personen en by het omgaan van hoeken of krommingen eene bel of ander geraasmakend voorwerp te doen hooren. Verder rijn zij verplicht, om, naarmate van de om standigheden, de snelheid te verminderen telkens als de veiligheid van het verkeer zulks vordert. Artikel 6. In die Verordening wordt, tusschen de artikelen 73 en 74, het volgende artikel opgenomen: Artikel 73a. Het is verboden het Vrypoortje van de tyde der Oude Ifaven met beladen vracht- of goederenwagens, met één of meer paarden bespannen, in te rijden. Artikel 7. In artikel 174 dier Verordening wordt onder b tusschen 36 en 39 opgenomen „38a" en tusschen 73 en 78 lid 1 „73a". Zierikzee, den 18 November 1903. De Burgemeester en Wethouder» voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris». Zuid-Afrika. De Ilaagsche Ct. ontving uit Kaapstad eon echrijvou van den typograaf A. J. Vieee, waaraan wij het volgende ontleenen: Ieder was blij, toen wij Dinsdag C October Kaapatad binnenatoomden. Bij aankomst kreeg ieder op het eerste gezicht een bizonderen indrukvelen eon minder goeden. Wij waren, tenminste in de 3e klasse, met tien man, die op goed geluk hun heil hier gingen beproevenik als zetter, twee meubelmakers, een steenbakker en de overigen timmerlui eu metselaars. Welnu, van al dezen heeft op 't oogenblik, negen dagen later, één timmerman werk gevonden, en dan nog door tuaschenkomst van zijn zoon, die reeds bier was; en toch is 't voor de bouwvakken nog niet zoo erg slecht, werk genoeg; maar or zijn werkkrachten te veel, veel te veel. Enkelen hebben, evenals in Holland, geluk; maar dat zijn or niet veel. En wat de typografen aangaat is 't helaas 1 het slechtste. Den volgenden dag ging ik natuurlijk om werk uit en ben bij zes patroons feweest, maar tevergeefs. Overal even slap. iij één zelfs werd mij gezegd, dat er dezelfde week zes zetters gedaan kregen wegens slapte. Dat dit een slechten indruk gaf, zal ieder begrijpen. Den volgenden dag weer aan het zoeken met hetzelfde resultaat. Op sommige drukkerijen zag ik verschillende vrouwelijke zetsters; op ééu zelfs staan 2 kaffers aan de kast. Twee patroons waren zoo vriendelijk, mijn adres te vragen. Bemerkende dat 't voor het oogenblik voor een zetter niets is, besloot ik een Cape Times te koopen en te probeeren of ik wat anders kon vinden. Op verschillende baantjes ging ik af, maar hier stnitte ik op de taal: een weinig Engelsch waa niot voldoende on oon kaffer, bekend mot de taal, had veelal de voorkeur. Daarenbovon zijn er velen, die een Hollander min of meer minachtendit is duidelijk merkbaar. Het loon is voor iederen typograaf het zelfde, zonder onderscheid 3 pond 6 Bh. (f 39,60), waarvan een gehuwde hier niets kan overhouden, een vrijgezel bij zuinigheid nog wel wat. Het kostgeld is in de meeste gevallen f-J pond (f 18). Het is voorgekomen dat in Den Haag oen schrijven werd ontvangen, dat bet hier niet rooskleurig was, maar daar werd geen geloof aan gehecht. Ieder zei en dacht, en ikzelf óók: elkeen die er eenmaal geweest is ging toch maar weer terug, zoodat 't er tooh niet zoo slecht is. Ik geef aan mijn kameraden de eerlijke verzekering, dat 't ook al dien menschen zéér is tegengevallen; hadden die den bestaanden toestand gekend, waarlijk ook zij waren niet teruggegaan. Een zetter is op 't oogenblik, zoolang hij hier is, aan het verven en hij verdient dan tenminste nog en kan blijven wie hij is. Dat het vooruitzicht slecht is, durf ik vast bewerenwant ook hooger op, te Pretoria, Johannesburg, Bloemfontein enz., is de toestand voor den zetter zeer slecht. Velen loopen daar zonder werkvandaar dat diegenen, die hier een permit hebben om door te gaan, dit niet doen, omdat het koeten maken ia voor niets. Ik raad den typografen in 't bizonder met allen ernst die in mij is, sterk af op risico j hierheen te komen. Velen wilden zeer gaarne terug, vooral met het oog op het zeer slechte vooruitzicht, maar helaas I hot noodige ontbreekt. Nog kan ik melden, dat de Engeleche regeering met de Chineesche in onderhandeling is om aan eenige honderdduizenden Chineezeu toegang tot Transvaal te verleenen en ik geloof wel, dat dit er door zal komen. Ook 1 daarom moet ik iedereen, ook die in de bouwvakken werken, zeer ernstig aanraden, te bezinnen vóór te beginnen; want gelooft mij, dat aan een verandering als hier bedoeld vele en groote bezwaren zijn verbondenen vooral een vrouw kan hier zeer zelden aan de toestanden gewoon raken. Wat de stad betreft, zij is bij dag buiten gewoon drnk; bestrate wegen kent men hier niet, zoodat het bij regen één modderpoel gelijkt, terwijl men bij zonnig weer grgs van stof isdaarbij steeds klimmen en dalen, 't welk voor iemand, die daar niet aan gewoon is, Beer vermoeiend is. Overigens komt alles vrijwel overeen met Amsterdam en Rotterdam. f Amerika. Dr. Nelden te New-York heeft nu een keus gedaan uit de vele ooren, welke hem werden aangeboden voor zijn rijken éón-oorigen patiënt. Hij koos een 40-jarigen, :;uit*cben restaura teur, te New-York uit, een man, die verleden jaar failliet ging en die nu zeer blijde is, één zijner ooren te kunnen verkoopen voor f 12.500, terwille van zijn eenig kind. De operatie is op Dinsdag bepaald. Vooraf moet de vorkooper een contract teekenen, waarbij hij voor goed afstand doet van alle rechten op het oor, hetwelk hem zal worden afgezet. Hij zal het uit de verte mogen bewonderen aan het hoofd van den nieuwen eigenaar; meer niet. Italië. Nu heeft do dertigjarige advocaat Roux, zoon van den eigenaar van do Tribuna, den senator Roux. den sociaal-democratischen af gevaardigde Fnrico Ferri op straat afgeranseld, naar aanleiding van Ferri's beweren, dat de Tribuna betaald wordt uit de geheime fondsen. Ferri beweert zijnerzijds den jongen Roux een bloedneus te hebben geslagen. Servië. Op de erfenis van koning Alexander zyn de volgende on verwachte vorderingen ingediend de «Russische Wolga- en Kama-bank" 1,800,000 frs.do heer Baklar Leon, geattacheerd aan de Servische legatie te Parijs 350,000 frs. (dit zjjo gedeeltelijk schulden van wijlen Milan); de dokters, die koningin Draga hebben behandeld, verlangen 70.000 frs. en de Servische regeering 300,000 frs. voor het meubeleeren van het paleis te Belgrado in 1885. Er zijn nog verschillende kleinere vorderingen, samen ruim 300,000 frs. Door den beheerder van don boedel zal echter het meerendeel van deze vordoringen afgewezen worden. Engeland. Cherbourg, 17 Nov. Hedenmorgen in de vroegto heeft hot koninklijk jacht Victoria and Albert" met den koning en de koningin van Italië aan boord, begeleid door de Franscbe kruisers Marseillaise" en «Guichen" en een viertal Engeleche kruisers, alsmede twee torpedo jagers, do reedo alhier verlaten, om koers te zetten naar de Engelsche kust. Tegen 9 uur ontmoette oen eskader Britsche torpedobooten aan de grens der Engeleche wateren het koninklijk eskader en toen worden door iedere torpedoboot 21 kanonschoten gelost. Portsmouth, 17 Nov. Het koninklijk jacht «Victoria and Albert", met het Italiaansche koningspaar aan boord, is hedenmorgen om 10 minuten over halfelf alhier aangekomen. Onmiddellijk nadst het vaartuig had aangelegd aan den steiger van de «South Railway Company", begaf de prins van Wales, als vertegenwoordiger van den koning, zich aan boord om de gasten te verwelkomen, terwijl de burgemeester van Portsmouth een adres van verwelkoming aanbood. Nadatde vorstelijke gasten met den prins van Wales geluncht hadden aan boord van do «Victoria and Albert", kwamon zij tegen 1 uur aan wal, om on- middellgk de reis naar Windsor te aanvaarden, waar zij hedenavond om halfzeven verwacht en ontvangen worden door den koning en de koningin. Windsor, 17 Nov. De koning en de koningin van Italië zijn heden ten 3.30 are hier aangokomen eu werden door den koning en de koningin van Engeland ontvangen. Om 8.45 ure wus op het paleis een besloten tafel, waaraan ook enkele prinsen en prinsessen deelnamen. Frankrijk. To Patijs is dezer dagen eeno Belginhe navolgoliogo van Thétèse Humbert in hechtenis genomen. Bedoelde vrouw, Augustine Bautz geheeten, die onder een fraaien naam te Parijs woonde, vertelde overal, dat haar vader bij de schip breuk der «Touraine" was omgekomen en haar twaalf millioen had nagelaten. Echter moest zij, om deze erfenis te krijgen, kostbare processen voereno. m. tegen verscheidene Meer dan 200,000 francs wisten zij en hare moeder, die eveneens gearresteerd is, met dit verhaaltje van eenige onnoozelen machtig te worden. Duitschland. Een verschrikkelijk familie-drama is te Berlijn afgespeeld. De 32-jarige vrouw Anna Winterstein heeft in een aanval van krank zinnigheid haar drie zoontjes van vier, zes en zeven jaar opgehangen. Woensdagmorgen vroeg kwam zij zichzelf bij de politie aangeven, waarna de commissaris, twee agenten en de politiedokter zich oogen- blikkelijk naar haar woning begaven. Op één van de groote bedden lagen de twee oudste jongens, Reinhold en Martinde vier jarige Friedrich lag in een kinderbedje. De politiedokter onderzocht ze, Reinhold en Friedrich waren reeds koud, de kleine Martin lag nog te stuiptrekken, maar alle pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, bleken vruchteloos en ook bij was binnen eenige minuten een lijk. De dooden werden naar het stedelijk lijkenhuis over gebracht en de woning werd verzegeld. IntuB8chen hadden de moeder, Anna Winterstein, en eenige van de andere bewoners van het huis een verhoor ondergaan. Alexander Winterstein, de vader der kinderen, is teringlijder en op bet oogenblik in een sanatorium te Belitz. Men kou hem, om zyu toestand niet te verergeren, geen kennis geven van het ongeluk, dat hem getroffen heelt. De kinderen waren alle drie zwak en achterlijk. De vrouw werd door haar omgeving als niet goed bij het hoofd beschouwd. Gedurende het verhoor bleef zy volkomen kalm. Op de vraag of zij berouw had van baAr daad, antwoordde tij, dat het gebeurde «heel goed was". Zjj was tot de overtuiging gekomen, dat baar man niet beter worden zou en zy alleen baar kinderen zou moeten opvoeden. Zy wilde ze liever dooden dan ze te zien opgroeien tot misdadigers. Zonder eenige ontroering vertelde zij, hoe zij de misdaad ten uitvoer gebracht, de jongens allen met denzelfden strik aan de zoldering opgehangen hoeft. De vrouw is voorloopig naar het krank zinnigengesticht gebracht. Onder tamelijk droevige omstandig heden is Maandag 1.1. overleden het 8-jarig dochtertje van den Groothertog van Hessen, Prinses Elisabeth, od diens gescheidene gemalin Prinses Victoria van Saksen Coburg Gotha. Het Prinsesje was met baron vader met de Russische gasten uit Darmstadt naar Skierniwice medegegaan en logeerde daar op het buitengoed van den Czar en de Czarina, toen zij Zondagavond plotseling door eene iogewands-ongesteldheid werd aangetast. Den volgonden morgen nam die zulk een bedenkelyken keer, dat de Czarina naar Coburg telegrapheerde om de moeder te waarschuwen. Maar nog was deze niet met hare zoo snel mogelijk gemaakte toebereidselen gereed, of daar kwam reeds de doodstijding, zoodat tussoben do geseheidenen nu ook de laatste band is weggenomen. Nederland. Dootinchem, 10 Nov. De vleeschprijzen zijn hier in den laatsten tijd aanmerkelijk gedaald. Bij omroep werd bekend gemaakt, dat puik best rundvleeseh te verkrijgen was voor 28 ct. en varkensvleescb voor 25 ct. per kilo. Thans is bekend gemaakt, dat puik ruodvleesch te verkrijgen is voor 22$ ot. en varkensvleesch voor 21 ct. per 5 ons. Scheveningen, 16 Nov. Bij een vechtpartij tusschen polderjongens gisteren alhier heeft één der vechtenden zoodanige verwondingen met een mes in buik en rug gekregen, dat hij dientengevolge is overleden. De dader maakte zich uit de voeten. Nader wordt nog gemeld, dat naar aan leiding van een op zichzelf onbeteebenende woordenwisseling, de 22-jarige Jan Kristen, van herculische gestalte, den 19-jarigen Willem Buks aangreep en op den grond wierp. Hij wilde opstaan, werd toen door K. weder aangegrepen en trok zyn mes, waarmede hij de doodelijke verwonding toebracht. Het bleek dat hij een zeer diepen messteek in de rechtern ierstreek had gekregen, waar door eeu hoofdslagader was doorgesneden. Kort na zijn komst in het gemeen te-zieken huis bezweek hij. Vanochtend werd de dader gevat bij zijn werk aan de rioleeringswerken te Scheveningen. Hy heeft volledig bekend. Hij is met bet lijk geconfronteerd en daarop naar het huis van bewaring overgebracht. Zoowel de dader als de veralagene zijn af komstig uit Oosterhout. 's-Gravenhage, 16 Nov. Onder voor zitterschap van den oud-gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, jbr. Van der Wijok, is alhier een bijeenkomst gehouden van het Nationaal Comité dat zich onlangs gevormd heeft met het doel in Januari a.e. het feit te doen herdenken dat H. M. de Koningin-Moeder 25 jaar geleden zich hier te lande vestigde. De vergadering bijgewoond door enkele Commissarissen der Koningin uit de provinciën en o. a. door de burgemeesters van Amsterdam, 's-Gravenbage, Utrecht en Arnhem heeft besloten de herdenking te doen bestaan in een inzameling, waarvan de opbrengst zal ten goede komen aan het Sanatorium Oranje- Nassau's Oord, de stichtiDg van H. M. de Koningin-Moeder, die daarvoor indertijd de gelden, bijeengebracht voor het nationaal geschenk aan H. M. Koningin Emma, heeft beschikbaar gesteld. Verder zal getracht worden in de verschillende gemeenten des lands plaatselijke comité's in te stellen tot bevordering van bet doel. 17 Nov. De leden der Eerste Kamer zyn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 23 dezer, des avonds ten half negen ure. Verleden week liep 't gerucht, dat de firma Vos en Vreede («de Hollandsche Bank", hoek Plein en Heerenstraat te 's-Gravenhage) haar betalingen zou staken. Vanochtend bleven de kantoren gesloten. Een aangeboden wissel werd niet betaald. Bevestigd wordt de staking van betalingen van De Vos en Vreede, tengevolge van ver heien op verstrekte bouwcrediteuren geleden. De firma tracht met de crediteuren een regeling te treffen. Rotterdam, 16 Nov. Zondagavond is in de vestibule van den Grooten Schouwburg te dezer stede een heftig incident voorgevallen, vóór de opvoering van de «Willem Teil", door do Nieuwe Nederlandsche Opera (directie Orelio). Toen tegen bet aanvangsuur een muziek recensent van één der plaatselijke bladen met zyn dame in de stampvolle vestibule kwam, sprong plotseling over de balustrade de bariton-zanger Poons, van 't Operagezelschap, die onder de heftigste en meest beleedigende bewoordingen op den muziekrecensent aanviel en tot handtastelijkheden wilde overgaan. Een inspecteur van politie en twee agenten kwamen echter snel tusschenbeido. Het geval verwekte heel wat opschudding, te meer daar het publiek niet spoedig begreep, wat er gaande was. Het incident moet veroorzaakt zyn door eene minder gunstige critiek over het optreden van den heer Poons in de opera «Der Freischutz", Woensdagavond j.l. te Rotterdam. Door het incident was de muziekrecensent genoodzaakt het gebouw te verlaten, wijl de zanger dreigde hem er nit te zullen trappen. Tegen Poons is, naar men verneemt, bij de Justitie een klaoht ingediend wegens grove beleediging en bedreiging. Goedereede, 17 Nov. Zaterdag werd door schipper J. Troost, bevarende de blazerschuit »G. O. I", opgemerkt, dat in het Hellegat een ijzeren tjalk met suikerbieten, in zinkenden staat verkeerde. Onmiddellijk schoot men ter hulp en na aanhoudend pompen en het losssen van eeno hoeveelheid bieten welke gedeelte lijk over boord geworpen en gedeeltelijk over geladen werd in de blazereehuit, gelukte het de tjalk boven water te houden. De bieten, toebehoorende aan den landbouwer L. van Beek te Melissant, waren verzekerd; het tjalkechip, varende van Dirksland en toebehoorende aan P. Hokke, evenwel niet. Zierikzee, 18 Nov. Naar wij uit goede bron vernemen, is door den heer F. F. Leupen, leeraar in de wiskunde en het boekhouden aan de Hoogere Burgerschool alhier, aan de leden van don Gemeenteraad en aan de leden der Commissie voor Middelbaar Onderwijs een schrijven verzonden, waarvan blijkbaar de strekking is duidelijk in het lioht te stellen, dat de hem toegestane verhoogiDg zijner bezoldiging niet als een douceurtje of donatie mag worden besohouwd, maar een beslissing is, die in het reebt en de billijkheid baar grond en steun vindt. Daarin tooh wordt met bewijzen gestaafd, dat de heer F. F. Leupen volkomen bevoegd is onderwijs te geven aan een Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1