ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 17 November 1903. HOSANNA. NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e r i Is. z e e s o b. e Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60»te JAARGANG. Na. 7925 DirecteurA. 3". DB LOOZB. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nienwB. Advertentiënvan 13 regels 30 üts. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FjiaNKKi., Meelstraat 386, Zierikzee. Door geheel SchouwenDuiveland ging een jubeltoon op, toen de bigde mare kwam, dat de Provinciale Staten van dit gewest niet waren in gegaan op het voorstel van Gedep. Staten om afwijzend te beschikken op het nader verzoek van het comité van de tram BrouwershavenBurghslnis, tot toekenning van een,' subsidie van f 107.400 ten behoeve van eorn tramverbinding tusscben Brouwers haven «n Burgh, en dat zij hadden aan genomen^ een amendement van het statenlid, den heer: mr. A. J. F. Fokker, om te verleenen een suq.sidie tot der kosten van aanleg van ovengenoemde lijn, en wel tot een maximum van f 132.400, verminderd met de tegen 4 pCt.l gekapitaliseerde waarde der bijdragen, I r belanghebbende gemeenten gedurende tot een gezamelijk bedrag van f 1600 fenoemden aanleg waren toegestaan. dan na feilen strijd, en als het ware l kantje af, werd dit resultaat verkregen, verwinning behaald. [aet op zich zelf in een vergadering van Proviwnciale Staten geen gemakkelijke zaak 7 amendement er door te halen, dat een tel van Gedep. Staten niet slechts wijzigt, zelfs, gelijk bier het geval is, geheel !il omverwerpt, nog moeilijker wordt de .ng daartoe, nog twijfelachtiger de uitslag van, wanneer Gedep. Staten gesteund den van een zijde, aan wie niemand de e van het woord, en de kracht, die daar- 3 uitgaat, zal betwisten. Het statenlid namelijk, de heer mr. P. C. J. .ennequin, van Aardenburg, had gelukkig j vergeefs al zijn welsprekendheid in het uur gebracht om het amendement-Fokker te doen vallen. Hoewel bet voor zeer velen pijnlijk en onverklaarbaar is, dat iemand, die nog wel voorzitter is van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw, in het kr$t kan treden tegen de bewilliging van een subsidie, vau de toe kenning of weigering de bloei of stilstand van een geheele belangrijke landbouwstreek van Zeeland afhangt, zoo zullen wij in de vreugde over de bevochten zege daarover niet uitweiden, maar ons slechts tot die opmerking, die wij niet konden onderdrukken, bepalen. De hoofdzaak is, dat, zij het ook slechts na hevigen tegenstand, zij het ook met de meerderheid slechtB van één stem, het amende mentFokker werd aangenomenzoodat Westelijk Schouwen nu dan toch zijn hoog noodige, lang begeerde tram zal verkrijgen. Wenschen wij Schouwen en zijn geacht Tramcomité met dit succes, dat, naar wij vurig hopen en vast vertrouwen, tengevolge zal hebben een toenemend verkeer van per sonen en goederen, een verdere ontwikkeling van landbouw- en tuinbouwproducten, en niet het minst ook een aanzienlijke uitbreiding van den handel, van harte geluk, wij geven aan een algemeen gevoel van erkentelijkheid uiting, wanneer wij aan hen, die tot dat succes zoo enorm veel hebben bijgedragen, een eere-saluut brengen. In de allereerste plaats aan hen, die het kiesdistrict Zierikzee in de Provinciale Staten vertegenwoordigen, en die op een zoo uit nemende, krachtige wijze voor de belangen van dit district zijn opgekomen. Wij a bedoelen de heeren M. BOLLE Lz. van Haamstede, mr. A. J. F. FOKKER en mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ, beiden van Zierikzee, en C. J. HOCiCE IIOOGENBOOM van Zonnemaire. Het doet ons leed onder deze niet te kunnen noemen het Statenlid, den heer B. G. van der Have, burgemeester van Ouwerkerk, die de voor dit kiesdistrict zoo belangrijke Statenzitting, waarin, zooals gebleken is, van de stem van één zooveel voor deze streek afhing, om een, naar wij hopen, geldige reden niet heeft bijgewoond. Hun echter, die tegenwoordig waren, en voor de goede zaak met warmte gestreden hebben, zij hier openlijk een oprecht woord van hulde gebracht voor hun beleidvol en kloek mannelijk woord ter verdediging der subsidie voor de geprojecteerde tramlijn gesproken. Inzonderheid aan den heer Fokker, die het debat openend, 't finantiëele net van argumenten van Gedep. Staten, dat namelijk Schouwen reeds zooveel uit de Provinciale kas zonde genoten hebben, met cijfers uiteenrafelde, zoodat er geen stukje van overbleef, en onvermoeid de aanvallen pareerend er veel toe heeft bij gedragen, dat het door hem ingediende amendement werd aangenomen. Hij werd hierin, gelijk reeds gezegd is, krachtdadig gesteund door zijn mede-afgevaardigden, de heeren mr. Van der Lek de Clercq, Hocke Hoogenboom en Bolle, die allen van een min of meer verschillend standpunt de noodzakelijk heid van de tram en de subsidiëering er van door de provincie ijverig bepleit hebben. De tweede tramlijn zal op Schouwen ver moedelijk niet lang op zich laten waohten, en al zal die dan ook niet komen overeen komstig het eerste project, een ieder hier is dubbel en dwars tevreden met hetgeen ver kregen is. Met het oog toch op de omstandig heid, dat het vorig jaar de Prov. Staten met 22 tegen 17 stemmen het amendement-Fokker verwierpen, om een subsidie van f 130.630 voor den aanleg en de exploitatie van de tram toe te staan, omdat het plan volgens vele leden vereenvoudigd kon worden, zag zich het Tramcomité, teneinde thans eenige kans van welslagen te hebben, genoodzaakt zijn oorspronkelijk plan eenigszins te wijzigen, en daarin te schrappen de voorgenomen ver betering der havens te Burghaluia en Klooster- nol en de aansluitende lijnen. Uit een en ander ontwaart men, dat- de tram in Wester-Schouwen niet zonder veel moeite en zelfs met grooten strijd, en zware tegenkanting is tot Btand gekomen. Maar hoe grooter de bezwaren waren, die men te overwinnen had, des te grooter ib ook de eer voor hen, die het groote werk het Westelijk deel van dit eiland uit zijn staat van isolement op to heffen, en tot nieuw leven te brengen, hebben tot stand gebracht. Wij herinneren er aan, dat ook de tot standkoming van de lijn Brouwershaven Steenbergen indertijd lang niet van een leien dakje ging. Het heeft heel wat voeten in de aarde géhadéér Prov. Staten er toe konden besluiten daarvoor de gevraagde subsidie toe te staan. Die toekenning geschiedde ook destijds, wat zeer opmerkelijk is, evenals nu met slechts één stem meerderheid. 21 Statenleden verklaarden er zich namelgk toen voor, terwijl 20 er tegen waren. Dat was ook toen op het kantje af. Zuid-Afrika. Pretoria, 13 Nov. In den afgeloopen nacht drongen twee mannen een trein, welke de PietersburgNijlstroom opreed, binnen, over meesterden het trein-escorte en stalen daarna 10,000 pond sterling, geconsigneerd aan de •Standard-Bank" alhier. Indië. Te Selong Lombok had bij de aanstelling van een districtshoofd oppositie plaats, die eindigde met bedreiging tegen den resident en den controleur door een 100-tal gewapenden. De ambtenaren vluchtten. De pradjoerits van Matarara en Praja zijn er heen. Amnrika. De heer Andrew H. Green, één der meest invloedrijke en geachte mannen te New-York, is door een neger vermoord. De heer Green werd door den moordenaar (van wien gezegd wordt, dat hij krankzinnig is) opgewacht in de vestibule van zijn huis en toen door vijf revolverschoten neergeveld. Een half nnr na den aanslag overleed de heer Green. De neger is dadelijk gepakt. Onmiddellijk nadat de tijding van den moord bekend was ge- J worden meldt de Ternes-correspondent te New-York werden van het stadhuis, de openbare gebouwen en de dagbladbureaux de vlaggen halfstok gebeschen. Italië. Paus Pius X heeft Donderdag 1.1. in een plechtig openbaar Consistorie de nienwe Kardinalen Ajuti, Taliani, Katschthaler, Merry del Val en Callegari geïnstalleerd. Behalve de Kardinalen en andere hooge geestelijken woonden ook vele genoodigdeu de plechtigheid bij en onder dezen een aantal bedevaartgangers, die den Paus zeer toejuiohten en »Leve de democratische Panel" riepen, hiermede doelende op de vereenvoudiging van zeden ten Vatioane en de afschaffing van be perkende bepalingen tot het naderen van den Paus. De Paus is, volgens een bericht uit Rome, verplicht geweest de vertrekken, welke hij in het Vaticaan bewoonde, te verlaten, omdat die, als in den laatsten tijd meer Italiaansche metselwerken, bouwvallig werden. Hij woont nu iu een anderen vleugel van het paleis. De Italiaansche Regeering heeft zich ten behoeve van de zwaai met malaria be zochte streken belast met bereiden en ver- koopen van kinine. Te Turijn worden dagelijks 130 kilogram gemaakt en in den kleinhandel gebracht, meestal door bemiddeling van tabakswinkels. De kinine moet aan het publiek worden ver kocht voor 12 centesimi per gram, terwijl zij vroeger iu de apotheken alleen te verkrijgen was tegen 25 sentesimi. Gemeentebesturen en liefdadige instellingen krijgen het geneesmiddel voor 8 centesimi. Ondanks die lage prijzen werd toch een zuivere winst behaald van 34000 lire en waarschijnlijk zal nu de prijs der kinine nog meer worden verlaagd. In Oostenrijk volgt men dit voorbeeld der Italiaansche Regeering na. Servië. Tot de nalatenschap van koningin Draga van Servië, ter waarde van 550,000 francs, welke, zooals wij reeds gemeld hebben, door de rechtbank te Belgrado ter beschikking van den advocaat Welitecbkowitsch is gesteld, behoort een huis, dat oen waarde heeft van 50,000 franca, kostbaarheden ter waarde van 190,300 francs, effecten tot een nominale waarde van 100,000 francs met de coupons; verder 155,000 franca baar geld en 64,000 francs, die bewaard worden door de rechtbank, de helft van do waarde van hot yacht Draga" van 20,000 francs, tezamen ongeveer 550,000 franca. De znaters der koningin verlangen ook schadevergoeding voor de gestolen voorwerpen en het ministerie van oorlog heeft nu oen onderzoek ingesteld, waarbij roods verschillende stukken, waaronder twee brillanten ringen en een kostbaar horloge gevonden zijn. Nog wordt vermist een ring, ter waarde van f 5000 francs en het bare geld. Het onderzoek wordt voortgezet. Oostenrijk. Weenen, 13 Nov. Uit betrouwbare bron wordt nu gemeld, dat de Czaar tegenover Keizer Wilhelm nadrukkelijk verklaard heeft, dat van hem onder geen enkel voorwendsel immer een oorlogsverklaring tegenover Japan zou uitgaan, en dat das, indien Japan den oorlog wenscht, het dien zelf zal moeten verklaren. Duitschlsnd. Frankfort, 11 Nov. Het Oberkriegsgericht heeft den onderofficier Hoffman van het vijfde regiment veldartillerie veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met degradatie wegens mis handeling van ondergeschikten. De soldatenbeul had niet minder dan 693 govallen te zijnen laste. België. Twee broers, die beiden werkzaam waren bij den havendienst te Ostendekregen Donderdag twist, waarvan bet gevolg was, dat de ééne een ijzeren staaf greep, waar mode hij den ander een slag op het hoofd gaf. De getroffeno viel met gespleten schedel neer. Zijn toestand is hopeloos. Nederland. Arnhem, 14 Nov. De 40-jarige H. v. M. trok met zjjn kar Woensdagmorgen om 5 uur uit deze stad naar de Worth-Rhedensche heido, om bij den berg, bijgenaamd de Stikke Trui, wit zand te halen. Toen hg 's middags niet thuis kwam, ging zijn vrouw hem zoeken en vond bij den berg slechts de kar en een zak. Twee passeorende mannen groeven op haar verzoek het zand onder aan den berg om en vonden op ongeveer 1 M. diepte het lijk van den ongelukkige, die volgens den geneesheer, reeds 'a morgens 10 uur door het neerstortendo zand moest zijn bedolven. De gemeentepolitie vervoerde bet lijk des avonds naar hier, waar het, daar de vrouw met 4 kinderen zeer klein behuisd is, in het lijkenhuis onder de Linden werd gebracht. Zeist, 14 Nov. Gisteren werden door de politie in het bosch bij den Dolderéoben weg gevonden de welbekende H. K. en K. L., die zich gedurende ongeveer vier maanden in het bosch ophielden. Reeds geruimen tijd heeft de politie getracht hen te vinden, daar zij zich aan versohillende strafbare feiten hadden schuldig gemaakt. Rotterdam, 15 Nov. Twee kinderen van den werkman K., een jongen van 3 jaar en een meisje van 8 maanden, waren gisteren morgen alleen thuis gebleven in de ouderlijke woning in de Lange Lijnstraat no. 41 alhier. Terwgl het meisje van 8 maanden op een bed in de achterkamer van het bovenhuisje lag, speelde het driejarig knaapje met lucifers, en raakte het beddegoed, waarop het kleine kind lag, in brand. Zoo vond de moeder den toestand, toen cg terugkeerde. Met behulp van een bewoner werden de kinderen buiten gebracht, doch daarbij bleek, dat bet joDgste zulke gevaarlijke brandwonden had bekomen, dat er weinig hoop op behoud van het leven bestaat. Het kind is dadelijk naar het Ziekenhnis gebracht. De brand, die zich intusschen over bijna het geheele achtervertrek en de zoldertrap ver spreid had, werd met één spuit gebluscht. De achterkamer brandde nagenoeg geheel uit. De bewoner is niet tegen brandschade verzekerd. Het kindje is in het ziekenhuis overleden. Voor de inspecteurs en agenten van politie heeft de gemeenteraad van Rotterdam onlaDgs goedgekeurd eene algemeene tracte- mentsverhooging, en op de begrooting werden de verschillende verhoogingen over de drie klassen van inspecteurs uitgetrokken. Volgens eene gemaakte regeling in verband met het aantal dienstjaren zou een bepaald getal titularissen reeds met 1 Januari a.s. de maximum-wedde krijgen, oen groot gedeelte het gemiddelde en een kleiner getal de minimam-jaarwedde volgens de verordening. Ovor het algemeen werd de regeling met groote ingenomenheid begroet en maakte men zich blijde met de tractementsverhooging op 1 Januari a.s. Thans is onverwacht eene dagorder ver schenen vermeldende, dat de tractements verhooging in zooverre met 1 Januari a.s. ingaat, dat voor alle drie de klassen de minimum-jaarwedde zal worden toegekend. De beteekenis hiervan is, dat voor de meeste inspecteurs de salarisverhooging voor- loopig slechts in naam bestaat in plaats van eene werkelijke verhooging van f 100 en f 200. Alleen de jongBte titularissen van elke klasse maken eene kleine promotie door verhooging van het minimum. AIb oen pleister op de wonde wordt in de dagorder vermeld, dat met 1 Mei a.s. over wogen zal worden wie van de inspecteurs door toewijding, nauwkeurige plichtsbetrachting, dienstijver en goed gedrag voor verhooging in aanmerking kannen komen. Tilburg, 14 Nov. Minister dr. Kuyper arriveerde heden via Breda te 1.19 alhier, waar hij aan het station werd opgewacht door den bargemeester, den heer Mutsaers en dr. "Woltering, hoofdinspecteur der Volks gezondheid te *8 Hertogenbosch. Gezamenlijk werd een bezoek gebracht aan den septinctank, een machine tot zuivering van fabriekswater, ongeveer een half uur buiten de stad aanwezig, waarna het terrein voor de industrieschool werd bezichtigd. Daarna had een bijeenkomst plaats van den minister met het dagelijksch bestuur der weefschool en het voorloopig bestuur dor industrieschool. De minister en dr. Woltering dineerden bg burgemeester Mutsaers. Uit Stad sn Provincie. Zierikzee, 16 Nov. In tweeërlei opzicht is onderstaand bericht ons aangenaam; voor eerst omdat het nogmaals bewijst, dat men niet altijd »in den vreemde" behoeft te zoeken om zijn doel te bereiken, en 2°. omdat men door deze grondboringen bekend geraakt met de grondslagen van den bodem op de meest aangevallen oevers van den polder Vanwoge het Waterschap Schouwen wordt thans eene grondboring verricht in den buitenberm van den zeedijk van het distriot Kondekerke, dicht bij de haven van Burghsluis. Daarna zal eene dergelijke boring plaats hebben aan het district Langendijk (Noord- Schouwen). •Vroeger werden zulke werkzaamheden opgedragen aan personen buiten ons eiland, thans geschieden ze door de firma wed. A. Anker Zonen alhier. De tot nog too verkregen resultaten beloven het beste succes". Naar wij vernemen zijn de boringen reeds op 30 Meters diepte verricht. Zooale onzen lezers bekend is, werd door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer" alhier een ótalage- I wedstrijd uitgeschreven van 24 - tot en met 30 dezer, met het oog op bet aanstaande St.-Nioolaasfeest. Dat deze poging om »wat leven in de brouwerij te brengen" ten zeerste dient te worden toegejuicht, hebben wg reeds vroeger betoogd. Immers, een druk bezoek aan de stad kan niet anders dan ten voordeele der winkeliers zijn. Aangenaam is bet ons dan ook, te kunnen mededeelen, dat 38 winkeliers op verschillend gebied te dezer stede gehoor gegeven hebben aan de oproeping en alzoo zullen concurreeren om de prijzen, die door de Vereeniging worden uitgeloofd voor de mooiste raam- en binnen- étalage en voor de grappigste étalage. Aan de leden der Vereeniging suilen circnlaires worden gezonden met bijgevoegde lijsten, waarop kan worden ingevuld wie, naar hun oordeel, een bekroning waardig is, Het resultaat dier beoordeelingen zal op een 30 dezer te honden vergadering worden bekend gemaakt. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is een wijziging gebracht in zijn besluit van 14 Ang. j.l. betreffende de militie- kantons. Thans is bepaald, dat van het 6e kanton is de hoofdplaats St.-Maartensdijk en er onder behooren de gemeenten St.-Maartensdijk 8t.-Annaland, Scherpenisse en Stavenisse; verder dat van het 7e kanton is de hoofd plaats Tholen en daaronder behooren de ge meenten Tholen, Oud-Vossemeer, Poortvliet en St-Philipsland. Tot voorzitter van den militieraad in Zeeland voor de lichting der nationale militie van 1904 is benoemd J. H. C. Heijee en tot zijn plaatsvervanger de heer mr. F. J. N. van Dam, beiden lid der Provinciale Staten; tot lid de heer L. K. van der Harst J.Jz. en tot zijn plaatsvervanger de heer D. Wisboom Verstegen, beiden lid van den gemeenteraad van Middelburg. Benoemd tot tijdelijk commies te water bg de ambulante recherche, de varensgezel J. Fenyn te Rotterdambij wordt geplaatst aan boord van het recherchevaartuig no. 3 te Hansweert. Bij Kon. beslnit is benoemd tot dijkgraaf van den Mugepolder" de heer N. Polderman te St.-Maartensdijk. Bij Kon. besluit is eervol ontslag ver leend aan den luit. ter zee 2de klasse J. E. de Bruyne onder toekenning van pensioen f 899 'sjaars. Gedep. Staten van Zeeland hebben de gemeentebesturen herinnerd aan de inzending van verordeningen betreffende de Woningwet. Op 1 Augustus 1904 moeten deze niet alleen vastgesteld, maar ook goedgekeurd zjjn. Geslaagd voor het examen van klerk- telegrafiBt dor Staatsspoorwegen de heer J. S. Segers, surnumerair te Arnemuiden. Midden-Schouwen, 14 Nov. Wat een verrassend nieuws, na tot op bet vriespunt gedaalde hoop! >De tram komt!" klonk ons overal tegen. Met een eenstemmigheid ditmaal, helaas in onze landouwen voortdurend zeld zamer in zaken van algemeene belangen, werd de heugelijke tijding uit de krant ver breid en toegejuicht. Overal wapperden vlaggen! Met meer bereidwilligheid stak men de driekleur zeker in lang niet uit. En in die opgeruimde stemming, onder blijde plannen, somB hersenschimmig, voor de toekomst, onder 't ledigen van een extra glaasje, werd de kloeke houding, den taaien moed en welsprekende verdediging onzer af gevaardigden warm geprezen. Hun trouw op hun post zijn in hachelijken tijd blijft hier gevestigd in dankbare herinnering. Schouwen. Vrijdagnamiddag, toen de burgemeesters van de verschillende gemeenten, die betrokken zijn in het groote belang bij den aanleg van een tramlijn Brouwershaven Burgh van uit Middelburg getelegrafeerd werden; ^subsidie tram aangenomen" en dit blijde bericht als een loopend vuurtje de rondte deed, wekte dit natuurlijk bij velen eene aangename gewaarwording. Ofschoon het heugelijk nieuws laat op den middag de gemeenten bereikte, toch werd van openbare en particuliere gebouwen terstond de vlag uitgestoken. Van gemeentehuis en torentrans ontplooide zich ook des anderen daags de Nederlandsche driekleur als tolk onzer ingenomenheid en vreugde, omdat ons isolement wordt opgeheven, omdat welvaart en bloei een hoooger vlucht zullen nemen, omdat voor deze streek nieuwe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1