ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 14 November 1903. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. i e r i li z e e s c h o C o u. r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7924. Directeur i a, J. DE LOOZIE A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redactenren Advertentiesven 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter uiordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKEi., Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Algemeen Overzicht. Het had reeds de algemeene opmerkzaam heid van heeren diplomaten en politici getrokken, dat ter gelegenheid der samenkomsten te Wiesbaden en Darmstadt tasschen den Duit- schen Keizer Wilhelm II en den Rus- sischen aHeenheerscher Nicolaas II geen toasten aan tafel zijn gewisseld. In den regel toch plegen de vorsten of hoofden van staten, wanneer zij bij elkander op visite komen, aan den feestdisoh een dronk op elka&r uit te brengen, die door de telegraaf naar alle oorden der wereld geseind wordt, opdat de volkeren der aarde weten, hoe hartelijk die twee het met elkaar meenen. Te meer wekte in dit geval de afwezigheid v&n een toast bevreemding, omdat de Dnitsche Keizer, die, in tegenstelling met den uit onze vaderlandsche historie bekenden Willem de Zwijger, Wilhelm de Prater genoemd wordt, zalk een gelegenheid gewoonlijk met beide handen aangrijpt om aan zijn spraakorgaan den vrijen tengel te laten. Nu zal zich echter over dit stilzwijgen niemand meer verbazen, want daarvoor bestond een natuurlijke, zeer gemotiveerde oorzaak. De Keizerlijke stem banden waren namelijk aangedaan, niet gevaarlijk, maar toch zóó, dat de Keizej Zaterdag een operatie aan zijn keel heeft ondergaan. Een polyp van de goedaardigste soort werd daaruit door de doctoren verwijderd. Deze verwijdering zal vermoedelijk alleen ten gevolge hebben, dat de Keizer voortaan geen redevoeringen en toespraken zal mogen houden, wat wij wel eenigszins betreuren, daar deze ons een voorraad stof tot schrijven gaven, dien wij om de beperkte plaatsruimte vaak niet eens behoorlijk konden verwerken. Toch is de Keizer, ondanks zijn manie om in 't openbaar te spreken, geen onsympathieke persoonlijk heid. Integendeel! Zijn oorspronkelijkheid en veelzijdige ontwikkeling, zijn ridderlijk karakter, en de groote kracht, die van hem uitgaat, verdienen, hoe men ook over zijn politieke beginselen en staatkundige daden moge oor- deelen, door een ieder gewaardeerd te worden. Om op de samenkomst te Darmstadt terng te komen, de twee ministers, Graaf Lamsdorf en graaf Von Bülow, die hun souvereinen vergezelden, hebben in »Hötel Brittanica" onder vier oogen gedurende twee aren de door hen te volgen gedragslijn ten aanzien van Turkije en Japan met elkaar besproken. Van die bespreking zal wel, wat sommige bladen ban lezers ook mogen opdisscben, niets zijn uitgelekt. Maar uit hetgeen in de officiüele en offioiëuse bladen in verband met die samenkomst te lezen staat, blijkt, dat Duitsch- land ten aanzien van de kwestie met Japan een welwillende neutraliteit zal betrachten. En wat Turkije betreft, de Duitsche regeering heeft, evenals de Engelsche en Italiaansche, aan de Porte te kennen gegeven, dat zij de nota van Rusland en Oostenrijk betrekkelijk Macedonië ondersteunt. Op die nota werd door Turkije een ontwijkend antwoord gegeven, hetgeen natuurlijk de mogendheden onbevredigd liet, zoodat deze een termijn hebben bepaald, binnen welken een aan duidelijkheid niets te wenschen overlatend antwoord wordt tegemoet gezien. En om aan die tweede nota wat kracht bij te zetten, werd daaraan de bedreiging van een vloot-demonstratie toegevoegd. Oostenrijk speelt op dit oogenblik in de Oostersche kwestie schijnbaar een rol, maar in werkelijkheid wordt het door Rusland op sleeptouw genomen. Oostenrijk alB groote mogendheid heeft zijn tijdperk gehad. Een staat, die door scherp nationaliteitsverschil en felle partijschap innerlijk jammerlijk ver deeld is, kan, als het er op aankomt, naar buiten geen noemenswaardige kracht ont wikkelen. Op Hongarije kan het op den duur niet rekenen. "Want de Hongaren zullen de eerste gelegenheid de beste aangrijpen om zioh van het door hen gehate Oostenrijk los te scheuren. Reeds hebben zij allengs een groote zelfstandigheid verkregen, maar daar mede niet tevreden, zullen zij niet eerder rusten, voordat zij een volkomen onaf- hankelijken staat vormen. Hoeveel concession hun ook mogen gedaan worden, zij zullen voortdurend meer vorderen. Dit ziet men ook nu weer. De Keizer heeft toegestaan, dat de officieren van Ilongaarsche afkomst in Hon garije mogen dienen, dat de kadettenscholen in Hongarije op Hongaarsche leest zullen geschoeid worden, en dat voor de Hongaarsche soldaten de Hongaarsche taal bij de militaire rechtspleging zal worden ingevoerd. Maar dat alles is aan de nationale partij in Hon- i garije nog niet voldoende. Zij vordert meer. Zij verlangt een zuiver nationaal leger met eigen vaandels en onderscheidingsteekenen. En dat nu juist wil de Keizer ter wille van de eenheid van het Oostenrijk-Hongaarsche leger niet toestaan. Vandaar dat de Kosauth- partij op een algemeene vergadering eenparig besloten heeft de obstructie ook tegen het nieuwe Ministerie—Tisza voort te zetten. Heeft het nienwe Hongaarsche Ministerie- Tisza al aanstonds met groote moeilijkheden te kampen, ook het nieuw gevormde Itali aansche Ministerie-Giolletti ut niet op rozen. Één zijner leden, Rosano, wien de portefeuille van Financiën was ten deel gevallen, heeft door zelfmoord een onverwacht en opzienbarend einde aan zijn ministeriëele loopbaan gemaakt. De scherpe aanvallen, waaraan deze bewindsman van de zijde der socialisten was blootgesteld, de ernstige be schuldigingen, die de socialistische pers hem in het gelaat slingerde, hebben hem tot deze betreurenswaardige wanhoopsdaad gebracht. De Zwitaersche Regeering hoeft een Ruseischen spion, George Habinowitch genaamd, over de grenzen gezet. Deze spion, die rijkelijk door het Russische gouvernement betaald werd, had tot taak de Russische studenten en uitgewekenen voortdurend te bespieden. Om zijn taak naar behooren te vervallen, had hij tegen een belooning van f 1200 jaarlijks een brievenbesteller omgekocht, die hem al de voor de Russische studenten of uitgewekenen bestemde brieven ter hand stelde. Deze brieven werden door middel van waterdamp behendig geopend, met aandacht gelezen, en zoo de inhoud er vau belangrijk en dienstig was, overgeschreven of gephoto- grapheerd. Vervolgens werden de brieven gesloten, en aan de brievenbesteller terug gegeven, die ze dan aan de aangewezen adressen bezorgde, alsof er niets gebeurd was. Het zaakje kwam echter uit, de spion werd gearresteerd en over de grenzen gezet, en de brievenbesteller zal wel zeker uit zijn betrek king ontslagen zijn. In den Parijgchen Gemeenteraad werd het voorstel al de betrekkingen met den prefect van politie, Lópine, wegens de be storming van de Arbeidsbeurs, waarbij zoovele bnrgers en agenten gewond werden, af te breken, verworpen. Lópine, die zichzelven krachtig verdedigde, wist de raadsleden te overtuigen, dat die bestorming niet aan hem te wijten was, want dat hij daartoe geen last bad gegeven. Panama, dat zich door een revolutie van Columbia heeft losgemaakt, heeft onder den weiluidenden naam van Republica del Istmo de Panama (Istmo beteekent landengte) den repnblikeinschen staatsvorm aangenomen. Het uitvoerend gezag is voorloopig aan drie con suls opgedragen. Amerika, Italië en Frankrijk hebben de nieuwe republiek reeds erkend. Blijkbaar is de omwenteling en afscheiding een met Amerika doorgestoken kaart geweest, dat betrekkelijk den aanleg van het kanaal van Panama met Colombia niet kon opschieten. Nederland. Weesp, 11 Nov. Een zekere Ter L., alhier, is waarschijnlijk het slachtoffer geworden van koning alcohol. Maandagavond met een ploeg arbeiders bezig geweest zijnde een schip met steenkolen te lossen, werden in de herberg van F. aldaar eenige borrels gedronken. Genoemde Ter L. werd, daar hij volgens zijn mede-arbeiders niet genoeg dronk, op den grond gelegd en hem toen een hoeveelheid jenever in den mond gegoten, die hij tegen zijn wil moest opdrinken. Hem werd zooveel toegediend, dat hij in bewusteloozen toestand naar huis moest worden gebracht, waar men hem den volgenden morgen dood te bed heeft gevonden. Men gist dat hij in de jenever is gestikt. Onnoodig te melden, dat de politie zioh met dezo zaak zal bemoeien. Rotterdam, 11 Nov. Vannacht om 1 uur kwam aan den Hoek-van-Holland van Stettin binnen het to Bremen thuisbehoorend stoom- sohip *Pax", groot 650 ton. Onmiddellijk na binnenkomst werd door den loods naar deze stad getelefoneerd om assistentie der brandweer, daar in het achterruim door broeiing brand was ontstaan in een kist met oliejassen. Er verspreidde zich een enorme rook. Van Rotterdam stoomde daarop de drgvende stoombrandspnit ^Havendienst" met den adjunct-havenmeester, den heer L. J. H. Willinge, aan boord, de »Pax" tegemoet. Ter hoogte van Schiedam kwam de Haven dienst" het stoomschip langszij en onmiddellijk werd begonnen met watergeven. Hier nam do !>Pax" ligplaats aan boei 24. Nadat de drgvende stoomspuit korten tijd had gewerkt, was de brand gebluscht. De brandschade bleek toen betrekkelijk gering, doch de waterschade was grooter, vooral aan een partij bloem. Door den dikken rook, die aanvankelijk nit het roim opsteeg, waren de kapitein, de stnurman en de bootsman bedwelmd geworden. Bij aankomst van het stoomschip werd daarom de hulp van dr. Vuylateke ingeroepen, doch inmiddels waren zij reeds door maatregelen van den hoer "Willinge tot het bewustzijn teruggekeerd. Vanmorgen is de »Pax" naar de Rijnhaven naar het terrein der firma Wambersie Zoon aan do loodsen »OoBt en West" verhaald, waar de lading wordt gelost. Assurantio dokt do scbado. Op de zolderverdieping van pand no. 26 aan don Gondscheweg heeft de heer M. Toronczyk een drukinrichting enz. tot het bewerken van papieren sigarenpijpjes, waar o. m. een 5-tal drukmachines en verdere gereedschappen staan, terwijl een voorraad van 10,000 pijpjea, bestemd voor Amerika, juist gereed lag ter verzending. Do heer T. vertoeft op het oogenblik in bot buitenland, terwijl zijn vrouw en kinueren zioh alloon thuis bevinden. Toen de vronw des huizes om tien minnten over twaalven hedennacht naar de drukkerij ging om iets te zoeken, schrikte zij van eenig geritsel en liet per ongeluk de petroleumlamp vallen. Door schrik overmand was zij niet in staat te blusschon en snelde zij de straat op. In de Warmoe- zierstraat riep zij om hulp. Spoedig sneldon eenigo mannen toe en braohten de kinderen, die op de eerste verdieping sliepen, in veilig heid. De brand deed zich inmiddels ernstig aan zien als een gevolg van de groote papier massa op den zolder. De vlammen sloegen uit het zoldervenster, toen spuit 15 met den brandmeester, den heer A. J. Kruis, ter plaatse kwam. Order werd gegeven tot alarm maken in het tweede kwartier. In ruim een half nar tijds waren beide spuiten den brand meester, onder leiding van de hoofdlieden, de heeren J. Rooster en H. van Dam. De zolder en een gedeelte van het dak werden zwaar beschadigd. De bewoner was slechts voor f 800 verzekerd. De tweede verdieping was tijdelijk onbewoond, de eerste daarentegon wol. De waterschade is daar vrij aanzienlijk. Voor een groot aantal bommen is gedurende den komenden winter in geen enkele haven een plaatsje te vinden, zoodat voor de reeders wel niet veel anders zal overblijven dan ze naar Vlissingen te zenden. Het vorige jaar- werden ze hier in de Maashaven geborgen, maar van den haven meester is reeds bericht ontvangen, dat daar dezen winter geen plaats is. Uit Stad SR Provincie. I Zierikzee, 13 Nov. Wij meenen in het belang van onze lezers te handelen, wanneer 1 wij weder in herinnering brengen, dat met het einde dezer maand de belasting op de grond en personeele belasting moet voldaan zgn. Zierikzee telt, volgens eene nadere opgaaf van den Commissaris der Koningin, 6948 ingezetenen, en wel 3296 mannen en 3652 vrouwen. Het totaal dor bevolking van Zeeland is nu geworden 221.957 ingezetenen, en wel 109.829 mannen en 112.428 vrouwen. Voor de vacante betrekking van directeur van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, tengevolge van het overlijden van den heer E. M. Chevalier, hebben zich ruim 40 sollicitanten aangemeld, w.o. zee officieren, gezagvoerders ter koopvaardij enz. De benoeming van den titularis heeft plaats door Ged. Staten van Zeeland. Bij de aangifte van de geboorte van een kind te 's-Heerenhoek, deed zich het zonderlinge geval voor, dat de vader, de grootvader, de getuigen en ook de ambtenaar van den burgerlijken stand allen den naam van Jan droegen. Noordwelle. In de gehouden najaars vergadering van het alhier bestaande, zeer nuttig werkende Ziekenfonds voor Werklieden, werd door den boekhouder verslag gegeven van zijn gehouden beheer. Uit dat verslag bleek, dat het totaal bedrag der ontvangsten over bet afgeloopen jaar met inbegrip van het goede slot van het vorige jaar bedroeg f 798,465, terwijl was uitgegeven de totale som van f 60,80. Alzoo een goed slot van f 737,66*. De voorzitter, de heer H. M. Poldermans, dankte den boekhouder voor zgn flink verslag, en kon met genoegen den vergaderden mede- deelen, dat dit jaar voor het Fonds een zeer voordeelig jaar is geweest, aangezien een bedrag van slechts f 54 aan zieke leden moest worden uitgekeerd. "Voorts werd het voorstel, om als lid der Vereeniging te kannen toetreden, de aanvangs- Ieeftijd op 17 jaar te bepalen, aangenomen. Het aantal leden vermeerderde in den loop van het jaar met drie. Scharendijke, 10 Nov. J. D., een twaalf jarige jongen, hier woonachtig, ging terzijde van eon beladen kar, waaraan hij met zgn hand vasthield. De as brak en do band raakte bekneld. Hoewel spoedig onder behandeling van een dokter gesteld, moet hij één zijner vingers missen tengevolge der beklemming, waarin deze geraakte. Nieuwerkerk, 11 Nov. Hedennamiddag ontspoorde aan de tram, die te 3 are uit Zierikzee hier aankomt, dicht bij bet dorp, een met bieten geladen goederenwagen. Do weg werd door het zwaar beschadigde voertuig, waarvan de wielen dwars op de rails kwamen te staan, versperd, zoodat de passagiers moesten overstappen. Met bet overladen der bieten is men dadelijk begonnen, en do wagen zal wel spoedig opgeruimd zgnmaar de averij aan de lijn zal niet zoo spoedig zgn hersteld. Oosterland. Woensdag-voor middag had de landbouwer Jan Stouten alhier 't ongeluk met zijn geladen wagen met de tram in aan raking te komen, waardoor de wagen nog al erg beschadigd word. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Brilinisse. Een reeds bejaard man, zich op het ontvangen van een telegram haastig huiswaarts willende begeven, viel bij de reeds invallende duisternis zoo ongelukkig togen een hek, dat hij eene zware verwonding aan het oog bekwam. Het inroepen van genees kundige hulp bleek noodzakelijk. Stavenisse. Als een tegenstrijdigheid met do berichten van een vroegen en strengen winter, kan wel dienen, dat dezer dagen door een ingezetene alhier nog levende meikevers aangetroffen zgn. Tholen, 12 Nov. Gisterenavond hield hier de heer dr. L. Wagenaar van Middelburg, daartoe uitgenoodigd door het bestuur van de Afdeeling Tholen van den Volksbond, een lezing over Tweeërlei dronkenschap. Ongeveer een honderdtal belangstellenden volgden den spreker, die de aanwezigen wees op 't ver keerde van drankmisbruik, ofschoon z.i. het gebruik geheel te verbieden onnoodig en onpraktisch is. Hij wekte allen op toe te treden tot den Volksbond, om mee te helpen dien kanker aan de volkswelvaart te be strijden. Ond-Vossemeer. Naar men ons mededeelt zijn pogingen aangewend in den Hikkepolder aardappels te ontvreemden, die »geput" waren. Daar evenwel toevallig iemand des nachts op den zeedijk kwam, gingen de dieven op de vlucht, met achterlating van de reeds gevulde zakken. Er schijnt gebruik gemaakt te zgn van een roeiboot, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat personen van de overzijde der Eendracht bij het geval betrokken zgn. Op Woensdag 30 Dec. a.s. zal voor de Vereeniging »Eendraoht" optreden mej. C. J. P. Visser te Purmerend. Wemeldinge, 11 Nov. Alhier is gevonden het lijk van Gerard van de Ketterij uit Arne- muiden. Middelburg, 11 Nov. De gemeenteraad heeft verworpen een voorstel van jhr. mr. Snouck Hurgronje tot verhooging van de jaarwedden der agenten van politie. De gemeenteraad heeft aan den commissaris van politie, den heer C. F. Wester burger, aan wien op verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag is ver leend, een pensioen toegekend van f 1320 'e jaars. Een voorstel van den heer mr. De Veer om den hoofdelijken omslag, uit getrokken op f 120.000, met f 2500 te verhoogen, werd verworpen met 9 tegen 7 stemmen. De geheele begrooting werd vast gesteld op een bedrag van f 736.453,191 met een post van onvoorziene uitgaven aa f 1010,88). Het wetsontwerp betreffende de onteige ning van een spoorweg tasschen Middelburg en Dombarg, met een zijtak van Koudekerko naar Vlissingen, heeft bij het onderzoek in de afdeeliogen der Tweede Kamer tot geen bedenking aanleiding gegeven. Te Oostburg (Zeeuwsch-Vlaanderen) zgn twee mannen in hechtenis genomen, die ver dacht worden van onzedelijke handelingen met een idiote vronw aldaar. Zij zgn gevanke lijk naar Middelburg overgebracht. VliBsingen, 11 Nov. Door de politie alhier is prooes-verbaal opgemaakt togen twee vrouwen, genaamd A. H., wed. L., oud 63 jaren, en M. A. J., oud 44 jaren, die in den nacht van 5 op 6 November aan één der kaden alhier een persoon hadden medegelokt in hare woning in de Lange Noordstraat. Tijdens zijn verblijf aldaar werd die persoon plotseling door eene ernstige ongesteldheid overvallen en viel bij dientengevolge bewusteloos op den vloer. Terwijl hij daar twee dagen en twee nachten bewusteloos op den grond taf. moeten genoemde beklaagden hem van zijn geld hebben beroofd. Hoewel deze zomer verre van gunstig is geweest, heeft dit geen n&deeligen invloed gehad op het reizigers-vervoer met de mail- booten der Maatschappij »Zeeland". Immers, gedurende de eerste 10 maanden van dit jaar werden vervoerd 91230 personen, tegenover 91130 in hetzelfde tijdvak van 1902. Hierbij moet nog in aanmerking genomen worden, dat in laatstgenoemd jaar wegens de Engelsche kroningsfeesten en de tentoonstelling te Dusseldorf velo extra-reizigers werden vervoerd. Met ingang van 46 November a.s. is benoemd tot hulpsluismeester bij het kanaal door Zuid-Bevelaod te Hansweert H. de Jong, thans brug wachter aan de schipbrug te Vlissingen. Aaabestedlacea, Tsrkooplifea earn. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur te Middelburg werd Donderdag j.l. aanbesteed: I. Het driejarig onderhond van de Rijks- contr'scarpe te Tholen, behoorende tot do zeewerken in Zeeland, gedurende de jaren 19041906. Raming f 850 per jaar. Ingeschreven werd door de Thoolsche heeren J. C. Gelderblom voor f 775 en J. Geluk J.Lz., ad f 673 per jaar. H. Het onderhoud van de rijkszeeweringen en havenwerken te Vlissingen en te Veere gedurende de jaren 1904, 1905 en 1906, in twee perceelen. Raming eerste perceel f 7530 en tweede f 4630 per jaar. Hiervoor schreven in voor: het eerste perceel de heeren J. Willemse voor f 8760, W. Anker ad f 8640, F. N. de Rooy voor f 7700, J. J. Krijger ad f 7635, C. de Wilde Az., Kattendijke, f 7490, A. A. de Wilde Goes, f 7490, J. de Jonge, Middel burg, f7391 en W. Dekker, Veere, f7166; en het tweede perceel de heeren M. Alewijnse, Veere, f 4725, A. A. de Wilde voor f 4690, J. de Jonge ad f 4613 en W. Dekker ad f 4398. De vier eerstgenoemde inschrijvers voor het eerste perceel wonen te Vlissingen. Landbouw en Veeteelt. Oud-Vosaemeer. Onder gewone om standigheden heeft het oogsten van maanzaad plaats op het einde van Augustus of in het begin van Septemberdat de ongunstige zomer niet zonder invloed is gebleven op het oogsten van dit gewas blijkt wel uit het feit, dat vorige week op een akker dit product nog werd gesneden. Op de te Wageningen gehouden vee markt bevond zioh een os, die het gewicht had van 1900 pond. Het beeBt was afkomstig van de boerderij der rijks-landbouwschool.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1