Uit Stad ss Provincis. horlogemaker W. H. L., wonende aan de Kruiskade. Door hem ia voor een waarde van f 6500 aan gouden en zilveren horloges, die hij ten verkoop had van een fabrikant te llaniburg, verduisterd. Een 10-tal horloges zijn bereids in pandjes huizen ia bee lag geaomen. De oneerlijke horlogemaker heeft ver moedelijk de wijk genomen naar het buitenland. Heusden, 9 Nov. Zaterdagavond kwart vóór zeven had aan de gasfabriek alhier een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. In de fabriek, die geheel vernieuwd is, waren nieuwe retorten aan gebracht, waarvan er één met een hevigen knal openvloog. Hot gebouw stond opeens als in lichterlaaie. Door het flink optreden van het werkvolk mocht men er gelakkig in slagen grooter onheil te voorkomen. De workman N. v. Ooijen kreeg brandwonden in het aangezicht, eveneens de lantaaraansteker A. v. Baardwijk. Door het afsluiten der hoofd kraan heerscbte in de stad eenige oogenblikken volslagen duisternis. Dirksland, 9 Nov. Bij de gemeenteraden van Middelharnis, Sommelsdijk en Dirksland is van de heeren Freeriks en Den Hartog to 's-Gravenhago een aanvrage ingekomen voor de concessie voor een waterleiding voor die drie plaatsen. Zoo spoedig mogelijk zullen genoemde heeren aan de gemeenteraden gedétailleerde teeko- ningen omtrent pompstation enz. overleggen. Zierikzee, 11 Nov. Wij vestigen de aandaoht van belanghebbenden op een door het bestuur van het Departement van Nijverheid ingezonden stuk, waarin zij. die in 1905 aan de wereldtentoonstelling te Luik, wensoben deel te nemen, worden uitgenoodigd zich bij den heer P. O. Olivier vóór den 23sten dezer maand te vervoegen, die gaarne hereid is al de inlichtigen te geven, die men weoacht ia to winnen. Deze wereldtentoonstelling, een particuliere onderneming, zal in April 1905 geopend worden, en zes maanden duren. Omvattend kunst, wetenschap, nijverheid, koophandel en koloniën, bezit zij den steun van rijk, provincie en gemeente. De Koning is beschermheer, terwijl Prins Albert het voorzitterschap van het TeatoonateWagecomite bekleedt. Indien op deze internationale tentoonstelling producten uit deze streek konden geëxposeerd worden, dan zonden, naar wij overtuigd zijn, voor den uitvoerhandel nieuwe dóbouctés gevonden worden. Bevorderd tot inspecteur van politie der 2e kl. te 's-Gravenhage do heer M. Dulfer, geb. te Zierikzee, thans inspecteur van politie der 3e kl. aldaar. Bij het comité te Arnemuiden is voor de nagelaten weduwen en weezen der slacht offers van de zee in het geheel een bedrag van f 22302,42 ingekomen. Met de waarneming der inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hansweert is, met ingang van 1 December, belast de heer L. Kloosterboer, adjunct- inspecteur te Rotterdam. Bij Kon. besluit zijn benoemd met iogang van 23 November tot burgemeester der gemeente Nieuwe-Tonge de beer A. J. de Graaff, en tot burgemeester der gemeente Oude-Tonge do heer van J. Schouwen, secre taris dier gemeente. De Zigeuner-familie, welke tegenwoordig door Zeeland trekt, heeft een bezoek gebracht aan Ternenzen. Aldaar was op een terrein, bniten de Axelsche poort, eene soort van circus opgeslagen, waarin Zaterdagavond eene voorstelling werd gegeven. Zondag kon men tegen betaling van een drinkgeld het gehéele gezelschap in de tent bezichtigen. Deze Zigeuners zijn afkomstig uit Rumenië en staan onder leiding van Johann Demeter. Haamstede. In de Maandagavond ge houden vergadering van de leden der IJsclub «Haamstede en Burgh" zijn de beide aftredende bestuursleden, de heereD C. M. Bolle Lz. en W. Vis, bij acclamatie als zoodanig herkozen. De rekening, loopende van November 1902 tot November 1903, is goedgekeurd, sluitende met een goed slot van f 38, i 5. Naar wij vernemen is door do leden van de Bloembollenvereeniging alhier een adres gerioht aan alle leden van de Provinciale Staten van Zeeland, houdende verzoek het afwijzend voorstel van Gedep. Staten in zake de tram Brouwershaven—Burgh niet aan te nemen. St.-Filipsland, 10 Nov. Bij gelegenheid van het eerste concert, dat waarschijnlijk in de volgende maand gegeven zal worden door het Fanfarekorps Concordia", zal dat gezel- Bcbap namens eenige belangstellende inge zetenen door een Comitébestaande uit de dames Van Eldik, Geense, Van Bendegom en Mol, die zich daarvoor bizonder geïnte- rèsseerd hebbeneon vaandel aangeboden worden. Gisteron geraakte bij de remise te Steenbergen iemand, werkzaam bij het aan haken der wagens van oen peeentrein der Rottordamache Tramweg-Maatschappij, met zijn arm tuaschen do buffers van 2 wagens zoo danig beklomd, dat bij buiten dienst moest gesteld worden. Goes. Door de notarissen mr. J. II. Liobort en J. M. Pilaar, beiden alhier gevestigd, is tegen 1 Febr. e.k. eervol onlslag uit huone betrekking gevraagd, terwijl ook do heer Ph. M. de Ronde Breseer, notaris te Heinkens- zand, die gemeente wegens gezondheidsredenen verlaten en zyn betrekking dus neerleggen zal. Reeds worden pogingen in het werk gesteld om voor den heer Pilaar een gewenschten opvolger te krijgen. Bij een klopjacht in den Wilhelmioa- polder werden in 3 dagen 420 hazen geschoten. Op dit enorm getal afgaande, zou men zeggen, dat er waarheid is in het bekende gezegde, dat men in den Wilhelminapolder nog al wat op den kerfstok kan hebben, maar wie een haas doodt, die moet onverbiddelijk den Polder nit. Middelburg, 10 Nov. Zondagnacht, om streeks halfdrie, verlieten eenige personen alhier het Schuttershof, waar zij do voor stelling van het Typografische Tooneelgezel- schap hadden bijgewoond. Op de Markt verliet één hunner het groepje, om zich door de Gortstraat naar huis te begeven. In die straat werd hij, ongeveer tegenover het huis, bewoond door den heer Ant. Mes, eensklaps door eon hem onbekend persoon aangevallen en kreeg een geduchte klap, waardoor bij aohterover viel. De aan rander maakte hiervan gebruik en ontrukte den aangevallene zijn gouden horloge cn ketting, ter waardo van f CO en zette het toen op een loopen. Van een en ander is aangifte gedaan bij de politie. De dader is nog niet opgespoord. Thans is bepaald, dat do Zeeuwscho Nyverheidstentoonstelling van 1 Juli tot 15 Augustus 1904 zal worden gehoudon te Middelburg. Als inzendingen worden tocgelaton 1 artikelen, geheel of voor het grootste gedeelte in Zeeland vervaardigd of bewerkt2°. modellen, plans, kaarten en teekeningen van in Zeeland bestaande of bestaan hebbende geboawen of van in Zeeland geboowdo schepen of vervaardigde werktuigen. Artikelen, buiten Zeeland vervaardigd, kannen worden toegelaten naar bcoordoeling van het bestuur. De inzending moet geschieden tusechon 15 Mei en 10 Juni 4904. De bekroningen zullen bestaan in diploma's, vergald zilveren of bronzen medailles. Er is een eere-comitó gevormd met don heer H. P. den Bouwmeester als voorzitter. Het uitvoerond comité bestaat uit de bestuursleden van «Uit het Volk voor het Volk" met af gevaardigden van andere Vereenigirgen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in den bierkelder van G. v. d. H., gelegen by de Loakade, die aldaar gewoonlijk slaponde, dien nacht afwezig waa. Een bedrag van ongeveer f115 werd gestolen. Nadat do politie op de hoogto was gesteld van het gebeurde, rezen er vermoedens togen twee personen, W. en A., werklieden alhier. Bij fouillccriag werd bij W. ongeveer f 40 ge vonden. Deze bekende daarna, in vereeniging mot A., den diefstal gepleegd te hebben. Bij huiszoeking bij A. is de rest van het ont vreemde daar gevonden en in beslag genomen. Beiden zijn thans ter beschikking van do justitie gesteld. Maandagmiddag omstreeks halfeen sloeg, op den weg van OoBtkapelie naar Serooskerko, het voor een dogcart gespannen paard, dat geschrokken was van een hondenkar, op hol. Het dier liep de warande binnen van het logement «De Lindeboom" te Serooskerko en brak nog eenige ruiten. In het rijtuig bevonden zich een te Domburg verblijvende Engelsche dame met vier kinderen en de koetsier. De dame, die uit het rijtuig was gevallen, en de koetsier werden aan het hoofd gekwetst, de kinderen kwamen met den schrik vrij. Het paard kreeg een wondje aan de borst en het rijtuig bekwam eeuige schade. Vlissingen, 9 Nov. De Kamer vao Koop handel besloot in hare heden avond gehouden vergadering adhaesie to betuigen aan het adres door de Nedcrlandecho Kamer van Koophandel te Londen aan den Minister van Waterstaat gericht, betreffende de eenzijdige wijze, waarop internationale regelen voor telegrafie door de verschillende staten worden vastgesteld en de weinige aandacht, die op die conferenties wordt geschonken aan de eiecbea en behoeften van den handel. Eveneens werd gesteund een adres van do Kamer te Dordrecht aan de Ministers van Justitie en Waterstaat, in zake het invoeren van een rijkekeuring op levens middelen om een oneerlijke concurrentie tegen te gaan en het bekende adres van den Ncd. Horlogemakersbond aan den Ministor van Binnenlandsche Zaken tot het verkrijgen van éénheid van tijd. Hoewel hier veel geklaagd wordt over gebrek aan werk en een algemeen heerschende malaiseschijnt dit voor ondornomers van publieke vermakelijkheden niet merkbaar te zijn. Een panopticum toch, dat gedurende een 8-tal dagen geopend is geweest, werd door niet minder dan 14000 personen bezocht. Biervliet. Aanstaanden Dinsdag zal op de hoeve van den uitgeweken Buijeso eon veiling plaats hobben van diens huisraad, oogst, kippen en varkens. Later volgt overig vee en inspan. Ten behoeve van hot vonnis Petrus Neijsse te IJzendijko een onderdeel van de zaak Buijese is deze week het revisie-request bij den Iloogon Raad der Nodorlanden ingediend. AimbeatedingeiiVerkoop! ut en ea«. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clereq zijn voor mej de wed. den heer Jac. van der Valk d.d. 11 November 1903 te Zierikzee verkocht: een woonhuis en erve aan de Nieuwe Haven te Zierikzee, voor f 1250; een dito in do St.-Domusstraat aldaar, voor f 545; twee dito's in de Venkelstraat aldaar, voor f 450 en f 520; 35 aren bouwland aan den Grachtweg aldaar, voor f 950; 50 aren 50 cent. dito aan den Boerenweg aldaar, voor f 900; 1 heet. 31 aren 50 cent. bouwland aldaar, voor f 895 en f 880; 4 heet. 45 aren 60 cent. bouwland aan den Krommen Kooiweg aldaar, voor f 655; 1 heet. 25 aren bouwland aldaar, voor f 420 1 heet. 55 aren 80 cent. weiland in het Eorst8 Weegje aldaar, voor f 740; 2 heet. 85 aren 90 cent. weiland aan den Oeseweg onder Kerkwerve, voor f 430; 1 heet. 73 aren 70 cent. bouwland aan den Westlokkersen weg aldaar, voor f 435; 1 heet. 74 aren 44 cent. weiland in «Kijkuit" onder Bommenede, voor f 451 97 aren 70 cent. bouw- en weiland aan den Grintweg onder Serooskerke, voor f 681 96 aren 30 cent. bouwland aan den Dapper-, Stoof- en Kostenweg onder Noordwelle, voor f 091 1 beet. 04 aren 15 cent. bouwland aan Willem Bejje's weg ODder Haamstede, voor f 041 1 heot. 28 aren 40 cent. weiland aan den Ossewekkenweg aldaar, voor f 400; 1 heet. 35 aren 40 cent. bouwland aan den Straatweg onder Nieuworkerk, voor f 800. Alles per gemet. De verkoop van wisschen (teenen) voor mandenmakers e. d. g. te Kapelle bij Goes bracht op f 1687. Renesso. Ten overstaan van den notaris W. F. del Campo gen. Camp werden op 10 November ten verzooke en op de hofstede van den heer C. Bakker publiek verkocht: Melkkoeien voor f 155 en f 149; 2.1-jarig merriepaard voor f 195; kalfvaarzen voor f 120 en f 160; 2|-j*rigo obsod voor f 138 on f 102; 1-jarige osson voor f 80. Ookostén 10 pCt. Landbouw en Veeteelt. In Zeeuwsch-Vlaanderen (OoBtelyk deel) klagon do landbouwers zeer over het rotten der aardappelen, een gevolg van het voort durend regenachtige weder. Eenige weken geleden, toon or een weinig handel in aard appelen was, hebben velen hun voorraad in kuilen en kisten gedaan. Thans, nu er van Belgische zijde veel vraag komt, worden de patten geopend, en velen komen tot do treurige ontdekking dat hunno aardappelen voor eon groot gedeelte onverkoopbaar 2ijn geworden. Een landbouwer kon uit een kist, waarin 100 zakken aardappelen gedaan waren, slechts 25 zakken daarvan verkoopen. Een ander vond zijn voorraad in den put zóó bedorven, dat bij zelf niet bet noodige plantgoed voor bet volgende jaar kon bijeen krygen. Te Kapelle (Z.-B.) zijn op de weegbrug suikerpeeën gewogen, die hot kolossale gowiebt hadden van 20,000 kilo per gomet (39 A. 24 c.A.) H K O H T 8 25 A K B H. Zierik7.ee, 9 Nov. Door den heer Kanton rechter alhier zijn Woensdag j.l. de volgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens: 1 Jac/Uover treding J. V., 58 jaar, arbeider te Renesse, tot 2 geldboeten elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis. 2". Het als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriftenvastgesteld tot voor koming van aanvaring of aandrijving: C. L., 21 jaar, schipper te Teroeuzen, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. 3°. Het bevisschen der Schelde en Zcettwsche Stroomen op eene in uitsluitend gebruik gegeven en met overdag duidelijk zichtbare bakens af gezette plaats, zonder voorzien te zijn van eene schriftelijke vergunning van den rechthebbende S. B., 24 jaar en S. S., 27 jaar, schippers te Tholen, ieder tot f 20 boete, subs. 5 dagen hechtenis. 4°. Het te samen en in vereeniging bevisschen van de Schelde en Zeeuwsche Stroomen J. van den 15 jaar en P. van den O., 13 jaar, beiden zonder beroep te Bruinisse, no. 1 tot 2 geldboeten van f 3, no. 2 tot één boete van f 3, subs. 2 dagen hechtenis. 5°. 1let weiden van twee stuks vee langs een ten algemeenen dienste bestemden weg in Zeeland: C. S., 51 jaar, landbouwer te Haamstede, tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis. 6°. Jlet berijden van een ten dienste van het algemeen bestemden weg in Zeeland met een velocipede: 1°. niet voorzien van een bel of van een signaalhoorn, en 2°. tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang niet voorzien van een naar voren heidei' licht uitstralende lantaarn: C. J. de K., 32 jaar, broodbakker te Haam stede, tot 2 geldboeten elk van f 25, subs. 5 dagen hechtenis voor elke boete. 7°. Overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: P. B., 21 jaar, schipper te Ouwerkerk, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; L. K.f 31 jaar, koopman te Zierikzee, tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis. 8°. Visschcrij-overtreding A. van den H., 29 jaar, arbeider te Ellemeet, tot 2 boeten elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; J. S., 26 jaar, korenmolenaar te Noordwelle, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; P. L., 51 jaar, landbouwer te Serooskerketot f "1 boetesubs. 1 dag hechtenis; C. H., 42 jaar en L. van D., 42 jaar, beiden visschers te Zierikzee, ieder tot 2 hechteniestraffen van 5 dagen; W. B., 51 jaar en J. B., 22 jaar, beiden visschers te Zierikzee, no. 1 tot 3 dagen hechtenis, no. 2 tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 9°. Het als handelaar in margarine boven de buitendeur, welke toegang geeft tot zijn pakhuis, waar margarine in afhaling ligt, niet aan wezig hebben het opschrift Margarineen verder dat opschrift niet aanwezig hebben boven de buitendeur en op de winkelramen van zijn winkel: J. B. G., 37 jaar, handelaar en winkelier te Zierikzee, tot f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. 10°. Het in een winkel voorkantten hebben van margarine, terwijl op de waar niet vermeld is in duidelijke letters het woord „Margarine" A. H 50 jaar, winkelier te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. 11°. Strooperij M. C. K., 15 jaar, arbeider te Oosterland, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 12°. Het in staat van dronkenschap eens andei'S veiligheid bedreigen B. V., 45 jaar, hovenier te Zierikzee, tot een hechtenis van G dagen. 13°. Het in staat van dronlzenschap in het open baar de orde verstoren, gepleegd binnen één jaar sedert onherroepelijk was geworden een veroordeeling van den schuldige, wegens over treding van art. 453 Wetboek van Strafrecht: C. van den H., 29 jaar, stadsarbeider te Zierikzee, tot een hechtenis van 14 dagen. 14°. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn laten loopen van vee op weiland: G. 8., 51 jaar, landbouwer te Haamstede en A. H. B39 jaar, vrachtrijder te Oosterland, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 15°. Straatschenderij: E. A. V., 15 jaar en L. den D., 11 jaar, beiden zonder beroep te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 16°. Het te Zierikzee van den openbaren weg mestspecie wegnemenviermalen gejileegd: C. van L., 54 jaar, koopman te Zierikzee, tot 4 geldboeten elk van f 3, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. 17°. Het te Zierikzee met een handkar rijden over een wandelpad: A. C. van der K., 60 jaar, timmerman te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 18°. Het te Zierikzee rijden met een rijwiel over een klinkerpad: P. J. B., 18 jaar, arbeider te Zierikzee, tot T 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 19°. Het te zamen en in vereeniging te Zierikzee op de stoep van een huis vertoeven zonder toestemming der beu'oners A. J. van A., 18 jaar, sigarenmaker en B. S., 21 jaar, metselaarsknecht, beiden te Zierikzee, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. 20°. Het zich in kennelijken staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg; .1. van P., 40 jaar, kleermaker te Bruinisse, tot 2 boeten elk van f 3, subs. 2 dageu hechtenis voor elke boete; J. K., 62 jaar, arbeider te Brouwershaven, P. K28 jaar, varensgezel te Bruinisse en J. C. T., 41 jaar, arbeider te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis. Vrijgesproken.- P. A. H., 23 jaar, zonder beroep te Burgh, beklaagd van overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland. De advocaat-generaal by den Hoogen Raad heeft tot verwerping geconcludeerd van bet cassatieberoep van den procureur-generaal tegen het vonnis van het Haagech gerechts hof, waarbij het openbaar ministerie niet ontvankelijk was verklaard inzake de ver volging van den Dordrecbtschen boekhandelaar Geurts, wegens het tentoonstellen der plaat van Het Volk. KKHKHIEUWS. Eikerzee, 9 Nov. Bij de gisteren gehouden stemming voor leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk, zijn herkozen de heeren T. Gast, J. de Keyzer en W. Bal. In de plaats van den heer M. Poldermans, dio niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de beer M. Lokker. Als nieuwe leden zijn gekozen de heeren W. Dijkman en I. J. van den Bout. De heer P. Vermeulen, cand. bij het provinciaal kerkbestuur van Overysel, ie, zooals roeds gemeld, beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Zoutelande (Walcheren). Er zullen zsker woinig gemeenten zijn in ons land, die zoo lang vacant zijn als Zoutelande; de vacature duurt toch reeds voort eeieit 5 December 1869, alzoo bijna 34 jaren. Aan een verslaggever van het Nbld. voor Nedei-land heeft de aan de Utrechtsche universiteit benoemde professor in de theologie dr. H. Vissoher, thans predikant te Ouderkerk a/d. IJeel, verklaard, dat hij zelf niet in zijn benoeming is gekend. Hij kende trouwens minister Kuypor niet, dien bij bij toeval slechs tweemaal heeft gezien. Dr. ViBBcher aldus schrjjft de verslag gever was zeer getroffen toen bij met zijn benoeming door minister Kuyper langs tolegraphi8chen weg werd gelukgewenscht. Hij zal haar aanvaarden en is zich zijn moeilijke taak volkomen bewust, die by met vol ver trouwen tegemoet gaat. Wanneer dr. Visschcr zijn professoraat zal aanvaarden, is nog niet bekend. Volgons bericht uit Romo heeft Z. II. de Paus de benoeming van nigr. Caillier tot bissohop van Haarlem bekrachtigd. O D K K W II s. Groote overvloed van onderwijzersDat zou men niet zeggeD, als men weet det te Nisse voor de vacante betrekking slechts i sollicitanten zijn. Geslaagd voor de aote Ki wiskunde M. O. mej. A. C. Breetvelt, en voor de acte wiskunde L. O. mej. G. Ph. Breetvelt, beiden van Goes en de heer L. J. Allaart van Baar land (Z.-B.), onderwijzer te Sliedrecht. Geslaagd voor de acte j (vrije- en orde- oefeningen) de heeren C. West veer en L. Dronkers, waarmee de 14 leerlingen der R. N. L. te Goes, die dit examen deden, allen zijn geslaagd. To Cortgene is Maandag een avond school voor hand- en bouwkundig teekenen geopend, onder leidiDg van den heer Maas, hoofd der openbare school in die gemeente, waardoor de jongens van dit geïsoleerd gedeelte van de provincie Zeeland ook gelegenheid krygen zich hierin te bekwamen, wat tot nog toe voor de meenten, die dit onderwijs dringend noodig haddenbezwaarlijk ging wegens de groote kosten aan privaatlessen verbonden. Den heer Wijckerheld Bisdom, burgemeester van Cortgene, komt de eer toe het initiatief voor de oprichting dezer school te hebben genomen. Paal e* Telegrafie. De directeur-gereraal der posterijen en telegraphic verzoekt het publiek, om, ter bevordering van een onderzoek in zake ver missing van brieven, spoedig aan hem te willen opgeven de in de laatste 14 dagen per post verzonden brieven met bank- of muntbiljetten, welke niet door de geadres seerden zouden ontvangen zijn, onder opgaaf van de nummsrs en letters der biljetten. Deze opgaaf kan portvrij geschieden. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. De jongste raadszitting te dezer stede, waarin do gemeentebegrooting behandeld werd, scbynt een nog al woelig karakter te hebben gedragen. De heeren waren over het algemeen in oen opgewonden stemming. Kort na de opening van do namiddsgzitting bleek dit al eenigezias. De één zat als een locomotief te puffen van de warmte, en wilde daarom het raam open houden, terwijl de andere zat te bibberen van de kou of tocht, en om die reden dat raam gesloten wenschte te zien. De één had hoofdpijn, en kon daardoor de geur van zelfs de fijnste Manilla niet ver dragen, terwijl een andere het een te zware opoffering vond om gedurende een geheele zitting, waarin de gemeentebegrootiDg zou besproken worden, zich van een neus warmertje te moeten onthouden. Gezondheid gaat boven alles, dacht onze bezorgde burgervader. En bet venster werd gesloten, terwijl voor dezen keer de Manilla's niet in rook en asch op gingen. Na deze pro-scèae ging het gordijn op, en de eigenlyke voorstelling nam een aanvang. De heeren zaten ten deele zwijgend, ten deele liefelijk koutend met elkaar om de met papieren en paperassen bedekte groene tafel, met meerdere of mindere belangstelling luisterend naar de brieven, mededeelingen en voorstellen, die ter tafel kwamen, totdat aan de orde werd geBteld het adres van den beer P. L. de Bruyne, directeur der Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij, waarin deze verzocht de haven alhier zoodanig te verbeteren, dat bij in bet vervolg met zijn boot behoorlijk op de aanlegplaats kon zwaaien. Blijkbaar was dat adreB Bnrgem. en Weth. ganech niet naar den zin. Zij waren over de stoute bewering van den heer Da Bruyne, dat na het baggeren de toestand van de haven op dit oogenblik eer slechter, zeker niet beter is dan op December 4902, weinig gesticht. Zy noemden die bewering kortweg een onwaar heid, die glashelder bewezen werd door een aan den Raad overgelegde teekening van drie peilingen, op verschillende tijdstippen ter plaatse gedaan, waar de Spoorboot in de haven haar ligplaats heeft. Zij waren op adressant zelfs zóó verbolgen, dat zy voor stelden zijn adres voor notifioatie aan te nemen. Ook de drie raadsleden, de heeren Van Schelven, Koopman en Mulock Houwer, waren over dat verzoekschrift heel slecht te spreken. "Wat vermetel ook van den directeur der Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij, om een dergelijk verzoek tot den Raad te durven riohten! Had hij niet reeds vroeger op een gelijkluidend adres, waaraan helaasdrie kostbare raadszittingen waren zoek gemaakt, nul op rekwest gekregen? En toch kwam bij er nu weer mee aan. 't Is ongehoord 1 Alleen de heer Cau scheen de indiening van het adres volstrekt niet ongepast te vinden, en, het in zijn gewonen, kalmen betoogtrant voor adressant opnemend, was hij van oordeel, dat de zaak nog eens moeBt onderzocht worden, maar legde, fel bestreden, toch ten slotte het hoofd in don schoot, zoodat op voorstel van den heer Van der Lek de Clereq met algemeene stemmen besloten werd, den beer P. L. de Bruyne wellevendheidshalve te berichten, dat de haven, in een goede situatie verkeerend, onverbeterlijk is. Ware men echter op het denkbeeld van den heer Cau, dat deze te gauw losliet, ingegaan, hadde men een deskundig onderzoek ingesteld, dan had men kunnen uitmaken, of het waar is, wat beweerd wordt, dat de gedane peilingen voor een riebtige beoordeeling van den huidigen toestand der haven niet als betrouwbare maatstaf kunnen gelden, dat namelijk aan den stok, waarmede indertijd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2