ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 12 November 1903. I i: (25 ierilizeesche Courant). der verhuurd wordende Rijtuigen. Strafverordening. NIEUWSTIJDINGEN, Yersehgnt DINSDAGDONDERDAG eu ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7923. feoti Dlreotour- ar. DES L.OOZEL FRÏNKEL. WAALEalleen voor het binnen- en bnitenl. nienws. Redacteuren Advertentiëatab 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot dee MaandagsWoensdags en Vrijdags middags 2 ure besorgd worden. Greets letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Loozb, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fh&nkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. KEURING De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Aigemeene Politie-Verordening voor dete gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag don 14 November e.W.des namiddags te 3 nnr, aan de Balie, eene KEURING ral worden gehouden van de verhuurd ■wordende Rp- en Voertuigen. AUe rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voer tuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Aigemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierhuee, den 3 November 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziebikzee maken bekend, dat op heden is afgekondigd de door den Raad dier gemeente, in xijne Vergadering san den 28 October j.L, vastgestelde Verordening tot wijziging der Aigemeene Politie-Verordening voor deze gemeente, welke voor een ieder gedurende drie maanden ter Secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd, en tegen beta ling van 5 cent per exemplaar verkrijgbaar is gesteld. Zierikzee, den 10 November 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zuid-Afrilca. Pretoria, 10 Nov. Ala gevolg van het aandringen van de gemengde Engelsch Hollandsche Commissie voor de vrijlating van alle gevangenen, die wegens daden in verband met den oorlog gevangen worden gehouden, is aan drie Hollandsche gevangenen gratie verleend op 's Konings verjaardag. Amerika. Uit Yirginia-City wordt een noodlottig mijn ongeluk bericht. De Kearsarge-mijn te Summit is in brand geraakt. Zeven dooden zijn reeds gevonden verscheidene arbeiders werden ernstig gewond en er zijn in de mijn nog tusschen de 50 en 75 arbeiders, die vermoedelijk allen om het leven kwamen. De hoofdopzichter Turner verloor het leven bij een der pogingen tot redding van de mannen beneden. De familie van den door Yirginische roovers gevangen genomen jongen millionair Wentz, uit Philadelphia, die, gelijk wij reeds berichtten, met de roovers aan het onder handelen is over den losprijs, heeft zich bereid verklaard de gevraagde f 250.000 te betalen. Zij heeft den volksvertegenwoordiger van het Yirginische district opgedragen, de zaak in orde te brengen met de roovers, die ge dreigd hebben hun gevangene te dooden, als het geld niet wordt betaald. Italië. Rome, 9 Nov. In zijn in het consistorie gehouden toespraak zei de Paus, dat hij beproefd had afstand te doen van 't opper priesterschap, maar dat hij zich had onder worpen aan Gods macht. Hg zal trachten ongeschonden den schat des geloofs te bewaren. Yoor bet heil der kerk is het noodig, dat de Paus vrij zij. Hij betreurt het onrecht der kerk, aangedaan op dit gebied. De Paus verklaarde, verwonderd te zijn over de nieuwsgierigheid, welke door zijn program in zijn bestier gewekt was; hij kan geen anderen weg volgen, dan die door zijn voorgangers is bewandeld. Hij verwerpt de meening, dat de Paus zich niet met politiek mag bezig honden, want het is onmogelijk de politiek te soheiden van het pauselijke oppergezag over geloof en zeden. De Paus moet de betrekkingen met vorsten en regeeriDgen onderhouden om de veiligheid en vrijheid van de katholieken te waarborgen. Hij gelooft niet, dat hij den triomf der waar heid en gerechtigheid zal aanschouwen, maar bij zal alles in het werk stellen om de waar heid te bevorderen en te grondvesten. Engeland. Londen, 9 Nov. Het trekt de bizondere aandacht, dat, terwijl koning Edward bij zijn bezoek aan Rome, door geen zijner ministers vergezeld was, de Italiaansche minister van buiten landsche zaken, Tittooi, met het koninklijk echtpaar verblijf zal nemen op het kasteel Windsor, teneinde samensprekingen te houden met zijn Engelschen collega, lord' Lansdowne. Aan een feestmaaltijd in de «Guildhall", waaraan de Ministers en het corps diploma tique" ook de NederlandBche gezant deelnamen, verklaarde Minister-President Bal four, na in prijzende bewoordingen Lord Salisbury herdacht te hebben, dat, ofschoon bij niet zeggen kon dat er niets was, dat den Minister van Buitenlandsche Zaken Lans downe zorg baarde, dit zorgwekkende toch van weinig beteekenis was. In den tegen- woordigen stand der wereldzaken is niets, dat buitengewone vrees behoeft in te boezemen. Wat den toestand in het Yerre Oosten aangaat, zeide Balfour, dat er geen hart stochtelijker pleitbezorger voor den algemeenen vrede is dan de Czar. Balfour was er van overtuigd, dat de Japansche bondgenooten gematigheid en bescheidenheid zonden toonen. Wij kunnen zonder angst de moeiljjkheden aanschouwen, welke thans de diplomaten in het Yerre Oosten bezighouden. De Macedonische quaestie is ingewikkelder, doch de Europeesche mogendheden konden niet beter hare plannen kenbaar makeD, dan door Ooatenrijk-Hongarije en Rusland is geschied. Het Oostenrijkech-Rueeische hervormiogs- program moge niet volmaakt zijn, het was een minimum en deze minimum-eisohen moeten doorgezet worden. Het is volstrekt onmogelijk dat Oostenrijk en Rusland, han delende als vertegenwoordigers van de Mogend heden, welke het tractaat van Berlijn onder teekenden, kunnen toestaan, dat de invoering der voorgestelde hervormingen verworpen of onbepaald uitgesteld kan worden. Het bezoek van den Koning aan Portugal, Italië en Frankrijk heeft er meer toe bijge dragen om deze volkeren van het vasteland te overtuigen van onze sympathie jegens hen, dan het zenden van telegrammen of het wisselen van stokken tueschen de gezant schappen konden doen. Balfonr kwam tot de slotsom na ge wezen te hebben op de gevaren, die don Europeeschen vrede bedreigen, voortkomendo uit het geval der Oostersehe Staten, en de gevaren, die Europa bedreigen van Oost-Azië tot West-Afrika dat niets beter bestand maakt tegen deze gevaren dan het brengen der volkeren tot een actie ten gunste der arbitrage en tot een opene en eerlijke diplo matie. 10 Nov. De Britsch-Indische bladen melden, dat een Engelsche expeditie, onder aanvoering van kapitein Hammond, belast met het onderzoek van het handelswezen in Thibet, tot den laatsten man vermoord is op den weg naar Lhassa (de heilige stad in Thibet, waarvan de toegang aan vreemdelingen verboden is). Zijdie aan bet bloedbad ontsnapten, zouden vreeeelijk gefolterd zijn vóór gedood te worden. Dit feit zal als voor wendsel dienen om de militaire expeditie welke Engeland zich voorstelde naar Thibet te zenden, te rechtvaardigen. Frankrijk. In Frankrijk is dezer dagen weder een nieuwe troonpretendent opgestaan en wel generaal FrauQoiB de Bourbon, Hertog van Anjou en een rechtstreeksohe afstammeling van Philips van Anjou. Zijn aanhangers hebben een comité gevormd, het Nationaal comité der groote royalistische partij van Frankrijk" en de Pretendent heeft een manifest uitgevaardigd, waarin bij alle Fransehen aanspoort, zich aan te sluiten bij de nieuwe partij. De generaal verklaart, dat hij bereid is, zijn rechten op de Kroon van Frankrijk desnoods met geweld te laten gelden. Het manifest is mede onderteekend o. a. door het kamerlid Lazies, den oud afgevaardigde Charles Bernard en generaal Rebillot. Wanneer men tot het aangekondigde «geweld" overgaat, zal zeker van te voren nog wel eens worden gewaarschuwd. Duit.chl.nd. Yolgens een berichtgever van le Rappel zou de gewezen Kroonprinses van Sakeen, thans Gravin Montignoso, een poging hebben gedaan om zich van het leven te berooven door uit een venster te springen, i De toestand der PrinBes, die zeer zenuw achtig is en alle voedsel weigert, geeft volgens den berichtgever aanleiding tot bezorgdheid. I Er moet sprake van zijn, baar naar een gesticht voor zenuwlijders te brengen. Berlijn, 9 Nov. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung verklaart zich gemachtigd tot de mededeeliDg van het volgende: «Zijne Majesteit de keizer heeft heden ondergaan een operatie van een polyp aan de stembandende operatie is uitgevoerd door professor dr. MoriU ^'hmidt en heeft een zeer gunstig verloop gehad. De keizer moet zich, tot de operatiewonde geheeld is, alleen onthouden van het gebruik der stem". Potsdam, 7 November 1903. Yon Leuthold, Maritz Schmidt, llberg. De Norddeutsche verklaart verder: Het resultaat van het door professor J. Orth uitgevoerde microscopische onderzoek is als volgt: De polyp bestaat uit een zeer zacht, slechts weinige cellen bevattend bindweefsel, dat overtrokken is door een regelmatig verdeeld en overal scherp van het bindweefsel afge scheiden epithel. Een gedeelte van de cellen van het bindweefsel bevat fijne bruine pigmentkorreltjesklaarblijkelijk afkomstig van vroeger plaats gehad hebbende lichte bloedingen. De polyp bevat een groot aantal danwandige bloedvaten, zoodat men dus te doen heeft met een volkomen goedaardigen bindweefaelpolyp. Berlijn, 7 November 1903. Profeaeor J. Orth. ■ed.pl.nd. Apeldoorn, 9 Nov. Zondagmorgen is H. M. de Koningin met Z. K. H. Prins Hendrik en gevolg ter kerk geweest alhier onder gehoor van ds. C. Qattink. Hoewel er thans te Apeldoorn weinig vreemdelingen zijn, was er toch een talrijk publiek aanwezig om H. M. te zien. Algemeen hoorde mon bij 't verlaten van de kork door H. M., dat de geliefde Yorstin er bizonder welvarend uitzag. 's Middags maakte het Vorstelijk Echtpaar een wandeling in 't Koninklijk"park en bezocht o. a. de boerderij met aanhoorigheden, waar om halfdrie het rijtuig voorkwam, waarna een rit gemaakt werd door de Soerenscbe bosschen zonder eenig geleide. De Prins mende zelf. Om halfvijf keerde men op 't paleis terug. Beverwijk9 Nov. Een meisje van 18 jaar, dat Zondagavond in een café aan het dansen was, werd plotseling onpasselijk, viel néér en bleef dood. 's-Gravenhage, 9 Nov. Evenals verleden week, trokken ook gisteren de slagersgezellen alhier in groepjes door de stad om te manifca- teeron vóór de winkels van patroons, die niet meedoen in het niet verkoopen op Zondag gedurende de wintermaanden. Er vielen geen ongeregeldheden voor. De hier gehouden collecte voor de slachtoffers van de staking in April IJ. heeft opgebracht f 1852. Tweede Kamer). Militie wet. De Minister ven Oorlog, het Yoorloopig Verslag betreffende het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der Mifitiewet- 1901 beantwoordend, verklaart dat zal worden overwogen of zonder onbillijkheid tegenover hier te lande verblijvende jongelieden, wier vader, moeder of voogd in een vreemd land woont, iets kan worden gedaan ter tegemoet koming, althans ter vermindering van de bezwaren, waarop in het Voorloopig Verslag is gewezen met betrekking tot wegens hun verbljjf in Nederland militieplichtige minderjarige Nederlanders, wier onders in de koloniën metterwoon gevestigd zijn. Er worden maatregelen genomen om znlke jongelieden in de gelegenheid te stellen aan het voorbereidend militair onderwijs deel te doen nemen. De keuring van miliciens geschiedt volgens den minister, met de grootflte nauwgezetheid. Het streven om alle werkelijk ongeschikte miliciens zoo spoedig mogelijk den militairen dienst te doen verlaten, bestaat bij alle officieren van gezondheid. De voorgestelde regeling laat den dienst voor eerste oefening geheel onveranderd; zij strekt enkel om wijziging te brengen in den dienst voor het blijvend gedeelte door bij de onbereden korpsen het ploegensteleel te doen vervallen. Een loyale uitvoering der wet brengt met zich mede thans niet te tornen aan den eersten oefeningatijd en het komt ook niet bij de regeering op, die groote strijdvraag weer te maken tot het onderwerp van ge- dachtenwisseling bij de Kamer. Er zal naar gestreefd worden om, niet tegenstaande de oprichting van het 10e en 11e I regiment infanterie, bij de onbereden korpsen beneden de 6500 man te blijven. De voorgestelde nieuwe regeling van de vergoedingen ten behoeve van minvermogende betrekkingen van kostwinners beantwoordt geheel aan de reeds bestaande practijk. Toe kenning van het maximum-bedrag zal tot de uitzonderingen behoorenveelal zal met minder kunnen worden volstaan. De wijze, waarop het onderzoek naar de huishoudelijke om standigheden plaats beeft, behoort aan het gemeentebestuur te worden overgelaten. Van wege de departementen van algemeen bestuur is geenerlei drang geoefend, noch op het gemeentebestuur van Amsterdam noch op dat van eenige andere gemeente, om tijdens de herhalingsoefeningen het loon of een gedeelte daarvan te blijven uitbetalen. 10 Nor. Heden werden de werkzaam heden in de Tweede Kamer hervat. De heer mr. E. E. van Raalte is weder toegelaten als lid der Kamer. In behandeling kwam het wetsontwerp, strekkende om zoowel voor de bijgebouwen der hoeven als voor de landbouwerswoning terug te keeren tot den maatstaf der huur waarde en daaraan subsidiair toe te voegen den maatstaf der stichtingskosten voor 't geval dat de huurwaarde niet bij vergelijking kan worden bepaald. De heer Roell, nagaande op welke wijze 't beat kan worden voorzien in de moeielijk- bodon, uit de toepassing der wet van 1897 ontstaan, bestreed het verlangen naar herstel van de vroegere vrijstelling van de landbouw- schuren. Beter ware 't den maatstaf der huurwaarde aan te nemen voor de woningen en een zeker percentage voor de schuren. In hoofdzaak kon spreker meegaan met 't ontworp van de regeering, al zou 't misschien aanbeveling verdienen voor de toekomst aan to nemen één der beide stelsels: overdracht van de belasting op 't gebouwd aan de gemeente of wel gemeenschappelijke regeling van 't gebouwd en ongebouwd. Maar de thans voorgedragen partieele verbetering is te urgent om daarop te wachten. De heer Ter Laan betoogde, dat wij sleohts kunnen terugkomen tot het Btelsel der wet van 1873. Geheel vrijstelling van de land- bouwechuren gaat niet aan, omdat men dan den grooten landbouw te veel zou bevoor- deelen on dan zon mon voor de kleine landbouwers ook aftrek moeten toelaten voor de woningen. De heer Tydeman vereenigde zich met het stelsel van 't ontwerp, voor zoover daarbij een splitsing wordt gemaakt tusschen woning en bedrijfsgebouwen, afscheid genomen wordt van de normaalhoeven en ook het cijfer der belastbare opbrengst wordt verhoogd. Maar principieel bezwaar had bij tegen de aan neming, als aigemeene m&atetat, van de huurwaarde der landbonwgebouwen als maat staf der belasting. Dat is onbillijk en onpractisch voor de woningen en vooral voor de bedrijfsgebouwen. Hij gaf ook niet toe, dat de sticbtingBkoBten niet als maatstaf voor de belastbare opbrengst zouden kunnen worden aangenomen, mits men slechts de onregelmatigheden vermijde. Hij wil derhalve de stichtingskosten als primairen maatstaf van de belastbare opbrengst. (Het wetsontwerp betrekkelijk de tucht scholen is voor de openbare behandeling aan de orde gesteld). De heer Van Dedem schreef de verkeerde werking der wet van 4897 toe aan de wijze van toepassing, hetgeen de beer Bos, die zioh vereenigde met de voorgedragen verbeteringen, ontkende. De heer Zijlstra verdedigde de vrijstelling van landbouweohnren. De heer Janssen achtte dezen vrijdom op het oogenblik onmogelijk, tenzij schuren vormen annexen van hoeven. Ex-president Steyn van Oranje-Vrijstaat maakt 't te Cannes heel goed: hij blijft er tot Mei a.s. en profiteert goed van het klimaat. Gisterenavond is de heer C. A. M. van Yliet, direoteur van Het Vadei'land, huiswaarts koerende, op het Plein plotseling ongesteld geworden. Hij werd binnengebracht in het koffiehuis «De Leeuw" en is kort daarna overleden. Dit plotselinge sterfgeval zal ongetwijfeld veel deelneming verwekken onder de vele vrienden van den overledene. De heer Yan Yliet, die vele jaren in Oost- Indië een indnetrieele onderneming had gedreven, was bovendien President-Commissaris van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen en medebestnorder van versohillende industrieele- en cultuur-maatschappijen. De overledene was Ridder der Orde van Oranje-Naasau. Delft, 9 Nov. Omtrent het faillissement— gebrs. Yan Hoytema, kassiers en commissionairs in effecten alhier, kan gemeld worden, dat de firma de aanvrage tot faillietverklaring heeft gedaan. Groot is de deelneming in deze treurige zaak, zoowel met hen, die finanoieel schade lijden, als met de firmanten. Treurig is het ook voor één der bedienden van de firma, die drie dagen geleden in het huwelijk trad. Eon Delftach handelaar, die in het faillis sement-Van der Mandele Co. schade had geleden, nam zich voor zijn geld voortaan over twee kassiers te verdeelen. Hij deed dit en de firma's Stolk Co. en Gebr. Van Hoytema kregen hem als klant. Eerst ging de firma Stolk failliet en nn laatst genoemde, zoodat bedoelde handelaar voor de derde maal zijn geld ziet verdwijnen door onvoorzichtigheid of ongeluk van zijn kassier. Aan de Spaarbank, waarvan één der heeren Van Hoytema commissaris was, werd Zaterdag avond veel teruggehaald. Namens het bestuur werd een gedrukt biljet verspreid, waarin het den inleggers mededeelt, dat zij niet te vreezen hadden voor verlies van hun geld. De oudste firmant, de heer H. van Hoytema, is correspondent der Nederlandsche Bank. Het passief moet aanzienlijk zijn en wordt geweten aan speculatie in Amerikaansohe waarden. Verschillende industrieelen alhier zyu in deze krach betrokken. Onder hen die schade lijden, is o. m. een naamlooze vennootschap, welke voor enkele dagen haar dividend over 4902 by de firma deponeerde en waarvan de coupons thans tevergeefs op betaling wachten. Alhier heerscht aigemeene verslagenheid, want het aantal slachtoffers is groot. Nader verneemt men, dat de faillisement- aanvrage is geschorst en dat waarschijnlijk een regeling zal worden getroffen, waardoor alle 8choldei8chers kunnen worden bevredigd. De schikking zal Woensdag a.s. bekend worden gemaakt. VLaar dingen, 10 Nov. Gisteren trof der familie Roodenburg, wonende te Vlaardinger- Ambaoht, een harde slag. De 48-jarige Jacobs Johanna Roodenburg had verleden week een verzwering op den neus gekregen. Vermoedelijk heeft zij het met de hand open gehaald, met het ongelukkig gevolg, dat er bloedvergiftiging is ontstaan, waaraan zij na een smartelijk lijden van enkele dagen is overleden. Rotterdam, 9 Nov. Zaterdagavond 9-j unr, toen het stoomschip «Hermina" van de firma Jos. de Poorter vertrok van de Willems kade, weigerde op de rivier (volgena den kapitein) de machine, waardoor het stoom schip in botsing kwam met het Rijnschip «Elisa", dat met vier trossen gemeerd lag aan boei 7. De «Hermina" liep aan bakboord in het Rijnschip, rukte dit los van de trossen en sleurde het mee tot tegenover het Park, alwaar het Rynscbip losraakte. Gelukkig had het alleen een gat boven de waterlijn. Tijdens de aanvaring was alleen de vrouw van den schipper Koch met haar kinderen aan boord. De «Hermina" bekwam geen noemens waardige schade en vervolgde haar weg naar zee. Zondagavond-publiek en politie leverden gisterenavond halfacht een formeelen veldslag op het Moriaansplein en de Ged. Binnenrotte. Oorzaak was de arrestatie van een beBcbonkene, waartegen het publiek zich verzette. Wel kwam er assistentie, zoodat de politiemacht ten slotte bestond uit 10 agenten en een inspectenr, doch ook het publiek groeide aan en toen geen ruim baan werd gemaakt, zag de politie zioh genoodzaakt zioh die met de blanke sabels te versohaffen. In het tumult werden de agenten met steenen geworpen van een onder de spoorwegviaduct staanden stapel er werden eenige helmen vertrapt De politie, die ten slotte meester bleef van 't terrein, nam den arrestant, bijna geheel ontkleed vondertussohen door het rukken en plukken, mee naar het bureau Lange Toren straat. Daar ging by «66 te keer, dat hij gebonden moest worden. Door de politie alhier wordt de aan houding verzocht van den thans gefailleerden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1