ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 10 November 1903. der verhuurd wordende Rijtuigen. Vloedplanken. NIEUWSTIJDINGEN. (25 i e r i Is. z e c s c h. e Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prjjs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eena per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. - No. 7922. DirecteurA. J. DB LOOZB. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Adrertentitnna 13 regels 30 Uts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Mnnudags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bexorgd worden. Groote letter wordt naar plaaltrumte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. db Loozb, Hoek Schuithaven, Zieriksjee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Faaman,, Meelstraat 386, Zierikzee. KEURING De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algemeens Pulitia-Vcrord-niDg voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 14 November e.lfdes namiddags te 3 uur, aan de Balie, eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voer tuigen op de daarvoor bestemde plaats byeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 3 November 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. 3AN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekead, dat z^j, die voor eene aanstelling tot Helper bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dage lijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende beloo ningen verbonden: bij hoogo vloodon f 0,50 per uur, en bij schouwing 0,25 per uur. Nadere inlichtingen zijn bij den Gemeentebouwmeester te bekomen. Zierikzee, den 9 November 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Voorkoming van Brand. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan de bepaling van art. 4 der Verordening tot voorkoming en blassching van brand in deze gemeente, luidende als volgt: het is verboden: a. zonder voorafgaande schriftelijke kennisgeving aan, overleg met - en plaatselijke opname door de brand meesters der wyk, een aanvang te maken met het bouwen, veranderen of herstellen van schoorsteenen. De brandmeesters zijn tot het doen dezer opname en tot het in overleg treden verplicht binnen 2 maal 2-4 uren, na het ontvangen der schriftelijke kennis geving; b. zonder hunne toestemming, binnen acht dagen na de aanvrage te verleenen of te weigeren, te stoken in een nieuwen veranderden of herstelden schoorsteen. Zierikzee, den 9 November 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zuid-Afrika. Kaapstad, 6 Nov. De ellende onder de Boeren te Waterveld, bij Pretoria, breidt zich uit. De kleine kinderen loopen geheel onge kleed rond. Hnnne onders kunnen hen niet kleeden. De procureur-generaal van Transvaal heeft een inspectie-reis van 3 maanden door Transvaal gemaakt. Hij erkent de waarheid van de onthullingen van miss Hobhouse. In een onlangs te Vrijheid gehouden rede voering verklaarde generaal Botha, dat bij, De la Rey en De Wet hun reis door Europa onderbroken hebben, terwijl ze slechts ongeveer 3 millioen frank hadden verzameld, omdat Chamberlain hnn schriftelijk beloofd had, dat behalve de 75 millioen schadevergoeding, toegekend bij het vredesverdrag, de Britsche regeering op zich genomen had voor de weezen in Transvaal en Oranje-Vrijstaat te zorgen. Tot nu toe is de schadevergoeding niet uit betaald en zijn de weezen ten laste der burgers. Botha, die te Vrijheid nog een farm bezit, waardoor hij stemgerechtigd is, heeft zich dat-recht, niettegenstaande zijn protest, zien onttrokken, doordat men hem van de kiezers lijst heeft gesohrapt. Wanneer dat geschiedt met de gerespecteerde hoofden des volks, hoe treurig zullen dan de anderen wel varen! Uit de berichten van den consul-generaal te Kaapstad blijkt, dat, terwijl daar steeds immigranten in grooten getale aankomen, het aanbod van werkkrachten de vraag bereids belangrgk overtreft. Wie de zekerheid niet heeft spoedig vaste werkzaamheden te vinden, behoort er op bedacht te zijn, dat in Zuid- Afrika tegenwoordig alle levensbehoeften zeer duur zijn. Nog steeds wordt in Transvaal en Oranje- Rivier-Kolonie niemand toegelaten zonder permit. Tusschen de aanvrage en de afgifte daarvan verloopen, wegens de talrijke aan vragen, versoheiden maanden. De permitted worden afgegeven naar volgorde der aanvrage. Wie zonder permit landt en dus in de Kaapkolonie of in Natal op de afgifte moet wachten, stelt er zich aan bloot, dat zijne middelen intusschen uitgeput raken, terwijl door de Nederlandsche consulaten geen onder stand wordt verleend voor terugreis naar Nederland. Opnieuw worden de belanghebbenden mitsdien dringend gewaarschuwd zich niet naar Transvaal of Oranje-Rivier-Kolonie op reis te begeven, zoolang zij niet in het bezit zijn van een permit. Formulieren en volledige inlichtingen ter verkrjjging van een permit worden op schrifte lijke aanvrage onverwijld door het departement van bnitenlandsche zaken verstrekt. Amerika. Door het ministerie van bnitenlandsche zaken van de Vereenigde Staten wordt het volgende telegram van den conanl te Panama openbaar gemaakt: »De Columbiaansche officieren van leger en vloot zijn gevaDgen genomen. Er zal een regeering met drie consuls en een kabinet gevormd worden. Een dergelijke opstand als te Panama is te Colon beraamd". De New- York Herald verneemt nog, dat te Panama ook alle regeerings-ambtenaren in hechtenis zijn genomen. De Columbiaansche schepen in den Stillen Oceaan zijn bijna alle opgebracht. Te Colon verwachtte men, dat ook de »Carthagena" onschadelijk zal gemaakt worden. Washington, 6 Nov. De Vereenigde Staten hebben de voorloopige regeering van Panama erkend. In ambtelijke kringen gelooft men, dat de scheiding van Panama van Columbia vol tooid is. Waarschijnlijk zal zij blijvend zijn. Op goed gezag wordt verzekerd, dat de tegenwoordige erkenning van zakelijkon aard is, daar zij slechts bestaat iu een machtiging van de Vereenigde Staten, waardoor de bnitenlandsche consuls zaken kannen doen met de nieawe regeering. Volledige politieke erkenning zal later volgen. Er zullen door de Vereenigde Staten onderhandelingen worden aangeknoopt voor den aanleg van het kanaal. Men verklaart als zeker, dat de bestaande concessies geen sohade zullen lijden. In Texas werd niet ver van Austin een nieuw petroleumgebied ontdekt. Bij de horiogen is, naar gemeld wordt, een oliesoort gevonden, welke uitstekend voor licht-olie geschikt moet zijn. Tengevolge van eenige ontploffingen in een Btaatsmagazijn van springstoffen op het eiland Jona, in de Hndsonrivier, worden zestien mannen gedood en een groot aantal ernstig gewond. Portugal. Lissabon, 5 Nov. Tengevolge van een verkeerde manoeuvre van den chauffeur van een automobiel, waarin gezeten was de Minister van Oorlog, die een bezoek bracht aan de forten en de haven van Lissabon, sloeg de anto om. De Minister werd hevig tegen den grond geslingerd en bekwam verschillende kneuzingen. Spanja. Uit Murcia wordt gemeld, dat het atheneum van Mula ingestort is; zes menschen werden daarbij gedood en twintig gewond, van welke er twee op sterven liggen. Italië. De volgende aardige en naar het schijnt historische anecdote vertellen de Romeinsche bladen. Dezer dagen was te Rome aangekomen een zak boonen met het volgend adres]: ïPio Santo padre, Sarto". Door de beambten was deze zak aan het Vaticaan afgegeven. Eenige dagen later komt op het bureau van goederenvervoer een man zijn beklag er over indienen, dat reeds lang geleden een zak voor hem is afgestuurd, doch dat hij nog niets ontvangen had. De beambten weten van niets. Hij geeft zijn naam op: Pio Santo padie. Men slaat de registers op, en deelt hem mee, dat de zak al bezorgd is aan het Vaticaan; want, zoo zegt men den man, er stond nog wel bij »Sarto". »Ja joist ik ben »8arto" (d. i. kleermaker) van beroep", antwoordt de man. Nu was natuurlijk de vergissing ontdekt en kon onze kleermaker aan het Vaticaan zijne boonen terughalen. Hij zal et nog wel wat bij gekregen hebben Zwitserland. Te Genève is een Russisch spion, zekere Rabinowitch, aangehouden, die op allerlei slinksche wijzen achter do geheimen der Russische vluchtelingen a) 'aar^^whtte te komen. Hij had o. a. drie brievenbestellers tegen grof geld omgekocht, om de aan de vluchte lingen gerichte brieven voor korten tijd aan hem af te staan, teneinde van die brieven, welke hij boven den wasem van waterketels openmaakte, photographische afdrukken te maken, waarna zij den bestellers teruggegeven en bezorgd werden. De Zwitsersche Bondsraad, die onverwijld van het geval in kennis werd gesteld, heeft besloten Rabinowitch en nog een man, die hem hielp, het land te laten uitzetten. Rusland. Alweder wordt nit Rusland een moord bericht. Volgens The Daily Express heeft te Wilna een soldaat van een aldaar in garnizoen liggend regiment bij een exercitie zijn kolonel met een bajonetsteek gedood, onder toe juichingen der overigen van het regiment. Het bleek, dat de soldaten een komplot hadden gesmeed tegen den om zijn wreedheid gehaten kolonel en dat de moordenaar door het lot was aangewezen. De Minister van Oorlog heeft een onder zoek omtrent dit buitengewone geval laten instellen. Engeland. Londen, g Nov. Met het oog op de tooneeleo, die in Engeland zijn afgespeeld, heeft de Eogelsehe regeeriog, naar gemeld wordt, het plan opgevat, alle Armeniërs, die op het oogenblik in Engeland vertoeven, over de grens te zetten. Vrijdag is te Londen voor den coroner het ondorzoek naar den dood van miss Hickman hervat. Dr. Stephenson, die gedeelten van maag, ingewanden en lever van het lijk bad onder zocht, verklaarde sporen van morfine gevonden te hebben. Verder bleek uit het getuigenis van vele leden van het gasthuispersoneel, dat miss Hickman daar algemeen gezien was, geenerlei onaangenaamheden had gehad en den dag van haar verdwijnen gewoon en opgewekt leek te zijn. Admiraal Fischer, ia gezelschap van een aantal zee-officieren, heeft zich Woensdag naar Portsmouth hegeven, teneinde tegen woordig te zijn bij een belangwekkende proefneming, bedoeld als onderzeesch ver dedigingsmiddel van Engelsohe havens. Op den bodem van de zee was 5000 kilo's sohietkatoen neergelegd, dat men door een eleotrische ontlading ineens liet ontploffen de uitwerking was ontzettend. Een onbeschrijf lijk hooge waterzuil spoot hemelhoog op en in den geheelen omtrek zag men weldra doode visschen aan de oppervlakte drijven. Te Portsmouth en op het eiland Wicht meenden de verschrikte bewoners, dat men met een aardbeving te doen had. Frankrijk. In een huis der Rue St.-Fiacre te Parijs is door werklieden het geraamte van een man in een muur gemetseld gevonden, met een pistool er bij, welke de moordenaar waar schijnlijk op die wijze met zijn slachtoffer deed verdwijnen. De misdaad moet al zeer langen tijd geleden zijn gepleegd. Er wordt geen onderzoek in gesteld en de politie heeft alleen het gebeente naar de Catacomben laten overbrengen. Door het hof van cassatie te Parijs zijn Vrijdag de drie cassatiemiddelen der Humberts verworpen. Deze drie middelen warenontkenning, dat de aanneming van den gefiogeerden naam Crawford bedrog was; schending van de regelmatige procedure door de vervanging van de rechters van instructie Leydat en André door huu plaatevervangers en schending van hun ambtsgeheim door postambtenaren, die verklaard hadden in Romain Daurignac den persoon herkend te hebben, die de poste re8tante-brieven, aan de denkbeeldige Crawfords gericht, kwam halen. Met dit vonnis verdwijnt de laatste kans van Thérèse op den zegepralenden einduitslag vao het proces-Humhert, waarvan zij altijd den mond vol had, maar waaraan niemand overigens meer geloofde. Van deze ^grootste soholmerij der eeuw" blijven als laatste berinneringen over het appèl van den beruchten Catani van bet vonnis, tegen hem gewezen in zijn proces met de Humberts, en een rechtsgeding van een oreditenr tegen mr. Dnmont, die hem had aangeraden zijn geld aan de Humberts toe te vertrouwen. - De Temps heeft den heer Joseph Reinach geïnterviewd over de geruchten van hervatting van de Dreyfus-zaak. Genoemde heer beweerde,, dat de uitslag van het onderzoek van den minister van oorlog aan den minister van justitie zal moeten worden overgelegd en dat de genade van Dreyfus geen beletsel is voor de revisie van zijn prooes. De Brnsselsche Soir weet nog te berichten, dat het motief tot revisie het valsche stuk zon zijn, waarin de op Dreyfus doelende beginletter D. voorkomtmaanden vóór Dreyfns' arrestatie was dit borderel reeds door Lemercior-Picard op bevel van diens chefs vervaardigd. Het blad zegt verder, dat niet de regeering of de minister van oorlog de revisie kunnen aanhangig maken, maar dat Dreyfus met het nieuwe feit zal moeten aankomen bjj de justitie. De chef der veiligheidsdienst van Parijs heeft vier personen doen aanhouden, welke de plegers zijn v&n talrijke diefstallen ten nadeele dor voornaamste banken van Londen, Brussel, Berlijn en Parijs. Een eerste ondersoek deed uitkomen, dat zij te Parijs waren voor den vervaldag van 15 October. Den 25en werd één van hen, goed gekend door de Engelsche detectives onder den naam van Fred Smith, herkend nabij het »Crédit Lyonnais" en op den voet gevolgd. Eenige dagen geleden nam hij den sneltrein van Bordeaux. De inspecteurs der veiligheids dienst volgden hem. Hij vestigde zich in het eerste hótel der stad en begon de banken te bezoeken. Denzelfden avond kwamen drie zijner vrienden bij bem. Op 31 October, vervaldag, hielden de inspecteurs één van hen aan, zekere Martin, gezegd Thomas, op 't oogenblik dat bij een portefeuille met 30,000 fr. had Zeer elegant gekleed protesteerde mijnheer. De woeling, die ontstond, gaf zijne drie mede plichtigen, welke poogden z[jne bewegingen te begunstigen, tijd om te ontsnappen. Alle drie trokken naar Parijs. Hun vertrek werd telegrafisch geseind. Van af hunne aan komst te Parijs werden zjj weer gevolgd, en eindelijk, in 't ministerie van financiën, op 't oogenblik dat zij poogden zich meester te maken van de zakjes, voor 't winket neer gezet, werden zij aangehouden na een waar Fred Smith, Australiër van oorsprong, is slechts 19 jaar oud. Zijne medeplichtigen zijn twee Engelechen, John Mehon, 27 jaar en George Howard 35 jaar. John Mehon be woonde eene prachtige woning in de Rue Roy, samen met eene Russische dame. Hij gaf zich uit voor expediteur. De twee andere woonden in het hótel der Gare St.-Lazare. Men heeft in hunne kamers portefeuilles gevonden, opgevuld met kranten, welke zij in de plaats legden van het gestolene. Men is zeker, dat zij de dieven zijn van 400,000 francs in bankbriefjes, vóór vier jaar gepleegd in bet Noorderstation ten nadeele van de Banque de Franoe. Zij zijn berkend door den inkasseerder van de nSociétó der Méteaux", aan wien zij den 18 October laatst in de halle van het »Comptoir d'Escomnie" eene portefeuille met 73,350 fr. hebben ont stolen. Men denkt dat zij in Engeland versoheidene eigendommen bezitten, welke zullen toelaten een deel van de gestolen sommen terug te geven. Duitschland. Wandsbeck, 5 Nov. Koningin Wilhelmina der Nederlanden is, vergezeld van Prins j Hendrik, hedenmorgen alhier aangekomen, om j inspectie te houden over het naar haar ge noemde (15e Hannoversche) huzaren-regiment. I De Vorstelijke personen werden aan het spoorwegstation door de voornaamste autori- j teiten ontvangen. Zij begaven zioh terstond per rijtuig, onder escorte van een escadron huzaren, door de feestelijk versierde straten naar het paradeveld. De Koningin reed in het rijtuig langs het front van het regiment en nam toen plaats in het midden van het terrein, waarna het regiment eerst in gelederen stapvoets en daarna bij escadrone, in draf, defileerde. Onder laid gejuich der talrijke menschen- menigte reed de Koningin daarop heen, om den commandant van het regiment, luitenant kolonel Zitzewitz, een bezoek te brengen. Na een vroegmaal in het offioiers-casino, waaraan ook het officiers-korps, de bevel voerende generaal, de Nederlandsche gezant te Berlijn, het gevolg der Koningia en de voornaamste autoriteiten deelnamen, reizen de Koningin en Prins Hendrik 's middags 3 nur verder noar Arolsen. Tijdens het déjeuner, waaraan ook deel nam Landraad Bonin, bracht overste Zitzewitz een »Hoch" nit op Koningin Wilhelmina, door Haar beantwoord met een »Hoch" op het regiment. H. M. gaf te kennen er verheugd over te zijn te midden van het officiers-korps te mogen vertoeven. Na het déjeuner begaf de Koningin zich, begeleid door een escadron huzaren, naar het station en vertrok naar Hamburg, vanwaar Zij na een kort oponthoud doorreisde naar Arolsen. In den naeht van Woensdag op Donderdag is een dief in bet paleis van prins Albert van Pruisen in de Wilhelmstrasse te Berlijn ingebroken. Toen de portier in een gang licht wilde aansteken, werd hij door den inbreker aangevallen, die twee revolver schoten op hem loBte en hem zwaar aan den voet verwondde. De inbreker ontkwam met een spaarbankboekje en een horloge, die hij uit de woning van den portier had weggekaapt. Nederland. Apeldoorn, 7 Nov. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zijn op bet Loo terug gekeerd van Hd. bnitenlandsche reis. Een talrijk publiek wachtte den Koninklijken trein op. Maandag a,s. zullen de audientiën van de verschillende Ministers worden hervat. Zwolle, 8 Nor. Gisteren beeft alhier een trenrig feit plaats gehad. Vrijdagavond kregen een paar sigaren makersjongens uit de fabriek van den heer S. buiten het fabrieksgebouw samen twist, waarbij een paar klappën waren uitgedeeld. Gisterenmorgen in het Bchaftuur (9 uur) hadden zij op den Brink weder ruzie, die zoo hoog liep, dat de 14-jarige B. J. W. van den 17-jarigen J. H. J. een slag met de vuist in het gezicht schijnt gekregen te hebben. W. was daarover zeer gebelgd, en toen men circa een half aur op de fabriek was, greep hg heel onverwachts een mes van één der dekplanken en stak den ander in den rug. Zonder het mes er nit te trekken ging W. daarna op de vlucht. J. is, nadat bet mes uit de wonde was gehaald, door dr. Klinkert verbonden en in het ziekenhuis opgenomen, terwijl de jeugdige dader ten huize zijner oudere door de politie is aangehouden en naar het politie-bnreau gebracht, alwaar hij vol ledig bekende. De wonde, die ij c.M. breed is, moet niet levensgevaarlijk zgn. Velsen, 7 Nov. Ter gelegenheid van den lotingsdag hebben lotelingen uit IJmuiden, die danig beschonken waren, alhier op ergerlijke wijze huisgehouden. Zij mishandelden een jongen en diens moeder, die ter hulp schoot. Het personeel nit een smidse kwam toen tusschen- beide en er ontstond een geregelde vechtpartij. De smeden sloegen er op los met hamers, houten enz. en de IJmuiders gooiden met steenen. Verschillende personen werden bloe dend verwond. Den veldwachter werden de kleeren van het lijf gerukt en een bode, die ook veldwachter is, werd in de hand gebeten, Amsterdam, 7 Nov. Het stoffelijk over schot van den heer P. W. Janssen is heden onder overtalrijke blijken van belangstelling op Zorgvliet" begraven. De bloemenschat was zeldzaam groot. Uit verschillende deelen des lands waren afgevaardigden aanwezig van vereenigingen en instellingen, die de over ledene stiohtte of steunde. De heer J. T. Craemer huldigde kort, op verlangen van den overledene, zgn groote verdienste als ondernemend koopman en wel doener van duizenden hier en ver buiten Nederland. Zijn naam zal aan vele instel lingen altoos verbonden blijven. De Duitsohe consul-generaal sprak in den zelfden geest. De zoon van den ontslapene dankte namens de familie. De 18-jarige B. S. heeft zich gisteren avond alhier in de graoht tusschen "Wittenburg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1