ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 7 November 1903. (25 ierils-zeesclie C o u r a n t). Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7921 Dlreoteuri A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J, WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cte. meerdere regels 10 CU., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. Zuid-Afrika. Kaapstad, 3 Nov. De Boeren hebben overal, zoowel ia vergaderingen als in kerkelijke bijeenkomsten, de verjaardagen van de presidenten Kruger en Steya op 2 en 10 October gevierd. De «National Scoots" waren van de feesten uitgesloten. De Hervormde kerk blijft de «National Scouts" de deelname aan het H. Avondmaal weigeren. Amerika. De Amerikaansche bladen doelen allerlei bizonder heden mede omtrent het aanstaand huwelijk van mïsb May Goelot met den Hertog van Roxburgh. Miss Goelet is de rijkste erfdochter der Vereenigde Staten. Haar bruidschat bedraagt, naar men verzekert, 332-J millioen galden «vielleicht noch etwas mebr". Het huwelijk zal natuurlijk met grooten praal worden gevierd. Alleen de bloemen bij de plechtigheden en feesten zullen wel een half millioen gulden kosten. De bruiloftsgasten, allen uit millionnairs- kringen, gaven kostbare geschenken aan de bruid. Van der Bilt bijv, zond een diamanten halssnoer dat hem f 4.750.000 kostte en Astor een van f 3.325 000 enz. New-York, 4 Nov. Volgens een telegram, uit Panama, is gisterenavond d* onafhankelijk heid van de landengte afgekondigd. Èen geestdriftige menigte, mannen uit alle politieke partijen insluitende, trok naar de hoofdzetels van de regeering. Een troep leger- en marioe-autoriteiten van de bondsregeering van Columbia werd gevangengenomen. Verscheidene oorlogsschepen van de Ver eenigde Staten zijn naar Panama gegaan, ter handhaving der orde on ter openboudiDg van het verkeer. President Roosevelt is uit Oyaterbay onver wijld naar Washington teruggekeerd om een beraadslaging te houden met het kabinet. Iftalië. Volgens de Ind. Beige werd het bezoek van czaar Nicolaas aan Romo afgezegd op grond van de rapporten van geheimhouding der Russische politie. In tegenstelling met den gezant, graaf Nelidof, ontrieden zij de reis vooral, omdat bet hoofd der Eogelsche politie, die koning Eduard indertijd naar Italië vergezelde, ver klaard had, telkens voor oenig incident beducht te zijn geweest; zóó slecht bad de Italiaansche politie hare maatregelen genomen. Zondagavond tegen negen uur brak in het Vaticaan brand uit en wel ia het vertrek van den bibliothecaris. De burgemeester, prins Colonna, en do onder-staatssecretaris Romcbetta ijlden naar het Vaticaan en hielden toezicht op den blus8chingBarbeid. Tegen half 12 gelukte het aan vijftig brand weergasten het vuur te blusschen. Alle boeken en handschriften bleven gespaard en slechts een zolderling stortte in. Rome, 5 Nov. De Russische generaal Bogdanowitsch is den paus ten Vaticane mededeeling komen doen van de motieven, die er toe geleid hebben, dat de czaar zijn bezoek heeft uitgesteld. Ia 't laatst der vorige week is Italië door zwaar weder geteisterd. Vier dagen hielden stortregens en onweder aan. Vooral in Liguria is groote schade ingericht. Te Genua werden de laaggelegen stadswijken over stroomd een in aanbouw zijnd huis stortte in, terwijl ook te Cimpierbarena een huis inviel. Op de landwegen en spoorbanen vielen massa's rotsblokken neer en brachten stremming in 't verkeer. In de haven van Genua zonken verscheidene sloepen. In Milaan en omstreken treden de rivieren en bergstroomen uit hun boorden, gelijk ook in de nabijheid van Treviso. Te Motta di Livenga staan de buizen voor een groot deel onder water en men heeft uit Treviso levensmiddelen voor de op de daken gevluchte bevolking gezonden. Ook in den omtrek van Verona zijn verschillende plaatsen overstroomd en te Sandoni zjjn drie personen omgekomen. Te Colenza, zijn in ééo straat alle huizen ingezakt, bruggen zijn er weg geslagen en tusscben Tarente en Chiatona en bij Rovereda is 't spoorwegverkeer ook tusschen Oostenrijk en Italië door 't door breken van dammen geheel verstoord. Rusland. Een noodlottige brand heeft te Moskau gewoed in een houten huis van twee ver diepingen. Do beide trappon waren terstond ia vlam, zoodat den menschen boven geen anderen uitweg overbleef dan door do vensters to springen. De vrouw des huizes en twee harer dochtertjes werden bij dien sprong verpletterd. Do drie andere kindoren verstikten en met hen do vader, die bet huis was binnengesneld om hen te redden. Een zuster van den man werd bij het zien van de misvormde en verbrande lichamen krankzinnig. Peteraburg, 5 Nov. Het Journal de Saint'Pétersbourg bevat heden een artikel, gedateerd 4 November, waarin bet volgende «De samenkomst, welko de Tsaar heden te Wiesbaden met Keizer Wilhelm heeft gehad, is een nieuw bewijs voor de traditioneele vriendschappelijke betrekkingen, welke tusschen beide regeeriogshuizen bestaan en die immor een gnnstigen invloed hebben gehad op do handhaving van den algemeenen vrede zoowel als op de welvaart van beide volken. De aanwezigheid van minister LamsdorfF en van rijkskanselier Bülow, bij de door luchtige heerschers, geeft aan do samenkomst een bizondere strekkiog met betrekking tot do politieke toestanden van heden en de gedachten wisseling, die tusschen beide staats lieden over de aangelegenheden van den dsg zal plaats vinden. Engeland. Londen, 4 Nov. Toen hedenmiddag drie Armeniërs, Gregorian, Szmician en Karapotian, in do richting van het Armeeusche hoofd kwartier Peekham, waar de Armeniër Segouni kort geleden vermoord werd, gingen, vuurde een met twee revolvers gewapend individu tegelijk op Gregorian en op Szmician, die hij dadelijk doodschooten vervolgens op Karapetian, die een vleeschwond bekwam. De moordenaar pleegde daarna zelfmoord Gemold wordt, dat do slachtoffers behoorden tot het Armeenache centraal-comitó alhier. Duitschland. Groote angst hebben Zondagavond do reizigers doorstaan, dio in don D-trein van Berlijn naar Keulen zaten. Toen de trein het station te Dortmund zou binnenrijden, waar bij even stil moet houden, weigerde de rem. Ia volle vaart reed do trein voort tot groote ontstoltenis van de talrijke aanwezigen, men vreesde voor een vreesolyko botsiog. Toch liep het nog redelijk af, althans zonder dat personen oen ongeluk kregen. De trein kwam namelijk toevallig op een blind spoor dat naar een ijzergieterij loopt; daar drong de locomotief het ketelhuis binnen, drukte den ingemetselden ketel en den muur daarachter ongeveer een meter achteruit en bleef toen Btaan, zonder dat iemand ook maar gekwetst werd. De doodelijk verschrikte reizigers konden spoedig daarna hun reis voortzetten. Wiesbaden, 4 Nov. Keizer Nikolaas kwam te 4,30 ure aan en werd door keizer Wilhelm verwelkomd. Toen Nikolaas II uit de coupé was gestapt, omarmden do beide Keizers olkander en kusten elkaar meer dan eens, waarna zij, nadat de eere compagnie voor hen gedefileerd had, een open rijtuig, met vier paarden bespannen, bestegen en te zamen onder het geestdriftvol gpjubel van de menigte naar het slot reden. Ia het tweede rijtuig volgden de groothertog van Hessen en prins Beinricb, in het derde de rijkekanselier en graaf LamsdorfF. Hedenmiddag ten vijf ure had een gala-diner plaats in bet koninklijk slof. De Tsaar zat rechts naast den Keizer, naast den Tsaar graaf Van Bülow en naast den Keizer graaf LamsdorfF; tegenover hen zaten de groot hertog van Hessen en prins Heinrich van Pruisen. De monarchen voorden levendige gesprekken met olkander, met de vorstelijke personen en mot de staatsmannen. Na afloop van het diner werd een corcle gehouden des avonds te 7 uur begaven do monarchen zich naar den Ilofschouwburg. Na afloop van het theater reden de souvereinen langs de «en haie" opgestelde troepen naar het station. Met keizer Wilhelm waren alle vorsteljjke personen en waardig heidsbekleders bij het afscheid aanwezig. De vorsten omholsden elkaar herhaalde malen. Om half elf vertrok Keizer Nicolaas onder een drievoudig hoera van het regiment- Alexander. Gemengd Nieuws. Kapitein Yon Grolmann, van het 4de j gar Je-regiment, ia veroordeeld tot vier weken kamerarrest, omdat bij, als compagnie-chef van den wegens mishandeling van soldaten veroordeelden onderofficier Breidcnbach, door achteloosheid en nalatigheid, de mishandelingen heeft doen plaats vindenhet toezicht ontbrak geheel, zoodat de halve compagnie reeds slachtoffer was van Breidenbacb's praktijken, voordat 't tot een ontdekking kwam. België. Antwerpen, 3 Nov. Do politie heeft een DuitBcher aangehouden, die uit Mannheim verdwenen was met een bedrag van 10 000 mark. Iïij wilde zich juist naar Amerika inschepen. Het uitspoelen van Chili-salpeter. Daarvoor zijn sommigen, zoo het sohijut, vrceselijk batig. Zij strooien het daarom steeds bij kleine beetjes tegelijk. En als het spoedig na het zaaien eens een dag regeDt, dan meenen ze al, dat nu alles verloren is. Een beetje regen, nu ja, dat is goed voor het oplossen, zie je, maar zoo'n flap, de boel gaat grif naar den kelder. Om hen, die zoo meenen, wat gerust te stellen, het volgende uit miju erva ring. In den loop van April strooide ik, tegelijk met het zaaien der haver, per H.A. 200 K.G. chili-salpeter en half Mei zaaide ik op datzelfde perceel nog 200 K.G. Het was ontgonnen heidegrond, die voor het eerst een oogst zou leveren. Om de behoefte van zulken grond aan een bemesting met chili te onder zoeken, strooide ik op een perceel van 2 A. in het geheel geen, op een ander per A. 1 K.G., op een derde 2 K.G. enz., tot 5 K.G. toe. Laten wij hier terloops even zeggen, dat het veldje met 5 K.G. de beste resultaten gaf en dat die laatste K.G. nog ruim betaald werd. Wij wilden het nu echter hebben over dat «uitspoelen". Als het chili-salpeter zoo gemak kelijk uitspoelt, gelyk sommigen beweren, dan moet er nu toch bepaald niets meer van in den bovengrond zitten. Vooral, omdat het water op dien grond zeer goed wil zakken. En toch zag ik voor een paar dagen duidelijk het bewijs, dat nu het chili-salpeter, dat in April en Mei gestrooid is, althans nog gedeel telijk in den bovengrond aanwezig is. Ja, wij zouden haast durven zeggen, dat, als er dan al iets in den ondergrond is, dit zeer weinig moet zijn. In de eerste plaats toch is van die 400 K.G. chili-salpeter het stikstofvoedsel ge houden voor een goed gewas haver. De grond zelve kon zeer weinig leveren, zooals bleek op het veldje, dat in het geheel geen chili- salpeter had ontvangen. Daar was het gewas allertreurigst. En 'nu weer verder. Doordat de haver wat te lang op wortel bleef staan en het toen juist stormweer was, bleef er nog al wat haver op het land. Spoedig nadat de oogst van het land was, liet ik den stoppel volgen. En nu staat het veld mooi groen. De haver is een handbreed lang, en staat weelderig. Alleen op de veldjes, waarop dit voorjaar geen of weinig chili is gekomen, slaat ze slecht. Niet dat er minder staat, want dat is een gevolg van den slechten stand der haver, maar wat er staat heeft een kom merlijk aanzien. Er zit geen groei in. Een groot verschil met het andere. De scheiding is even scheTp als dezen zomer tusschen de perceelon. Hoe kan nu die haver op het perceel, geheel met 400 K.G. chili bestrooid, zoo fleurig staan, als het niet een gevolg is van de aanwezigheid van een voldoende hoe veelheid stikstofvoedsel P En waar kan dat anders van daan komen, dan van het in het voorjaar uitgestrooide chili, dat niet geheel door de haver is verwerkt en evenmin, trots al den regen, naar de diepte ia gezakt Zoodat wij maar zeggen willen, dat we voor dat uit spoelen niet al te baDg behoeven te zijn. Het valt wat mee. Veldpost no. 31, 14 Oct. 1903). I Treurige feiten. Te 'a-Gravonhage heeft de vrijwillige aanvrage om onder curateole gesteld te worden van één onzer patricische medeburgers, die weleer tot onze vermogendste landgenooten behoorde en, behalve een prach tige huizinge in de stad, oen vorstelijk kasteel in den omtrek bewoonde, vrij wat opzien gebaard. Zal het tot een verkoop dezer goederen komen, of wel zal oen andere liquidatie der verwikkelde zaken van dezen grondeigenaar beproefd worden De tijd zal 't leeren, maar de oude geschiedenis der on bestendigheid van wereldschen glans komt hier al weer treffend aan 't licht. Het ver dringt die andere tragische gebeurtenis van het faillissement van één onzer- gereputeerde doctoren, die in weerwil van zeer aanzienlijke relation en van een jarenlange bioeiendo praktijk, door teugellooze speelzucht te gronde ging, nadat hem vele malen de helpende hand was toegestoken. Laat ons maar niet pogen ons in die huiselijke misères te ver diepen. Indien wij van nabij wisten wat hier in menigen kring omgaat, dan zouden wij wederom ontwaren, dat do werkelijkheid somtijds fomberder ia dan de verhalen der romanschrijvers. In de beide voornoemde ge vallen zijn het verouderde kwalen die tot uitbarsting kwamen, maar in de meeste nog omsluierde drama's is het do jongste Ameri kaansche crisis, die aan de welvaart van menig gezin, waar de rampzalige dobbelzucht bionendroDg, een doodsteek heeft toegebracht. Die dobbelzucht is hier een ware epidemie, die in nagenoeg alle standen woedt. Met haar staan de droevige cijfers der diverse Diaconale inschrijvingen in rechtstreekBch verband. Het is een treurige gedachte, dat met een klein percentage van al die verspeelde en verspilde kapitalen de nooden der behoeftigen hadden gelenigd kunnen worden en tevens de vrede in zoo menig huisgezin zou zijn bowaard. Dit meldt de schrijver der Brieven uit do Hofstad aan de Arnh. Ct. in zijn jongste epistel. Iloe een boerlje f 1500 verloor I Vrijdagavond bevond zich een landbouwer uit Duiven in een café te Arnhem in gezelschap van een straatmadelief. De man had in een landbouw-almanak bij zich een bankbiljet van f 1000, 2 van f 100, 4 van f 00 en 4 van f 40. Er werd duchtig gedronken en het einde was dat ons boerlje zijn geld miste. Onmiddel lijk werd de politie gewaarschuwd en een streng, doch tot nog toe vruchteloos onderzoek ingesteld. De vrouw werd in verzekerde bewaring gehouden. Een proces uil de groote wereld. Een graaf en een gravin. Echte, hoog voorname edellieden. Mijnheer de graaf heeft een forscbe gestalte en een fijnen aristocratischen kop; movrouw de gravin is een statige, aristocratische figuur en moot een verblindende schoonheid zijn geweest. Nu zijn er roods 57 zonnen over haar hoofd gegaan. Het hoogadellijk echtpaar woonde te Berlijn on had ook een gravolyke bezitting, maar het leefde zóó verkwistend, dat het altijd ia financicelo moeilijkheden verkeerde. De deurwaarder word zelfs 'n gewone verschijning in het grafelijk huis en als er toevallig voorname gasten waren, werd, om die te verbluffen, de deurwaarder als familielid ontvangen en «oom" genoemd. Dan gaf het zoo geen opspraak. Intussoheo kon geen leverancier, zelfs geen slager of arbeider, zijn geld krijgen of hij moest het in rechten opeischen. De schulden liepen gaandeweg op tot,450.000 mark. Eén uitkomst zou er nog zijn. Als het echtpaar, dat reeds twee volwassen dochters had, en do laatste jaren steeds in groote oneenigheid en veeltijds gescheiden leefde, een zoon geboren werd, zou het aanspraak kunnen maken op een rijk familiegoed. Movrouw, reeds 51 jaar, Btrooide uit, dat ze io goede hope was. Hare familie echter, aan wie dan liet erfgoed zou oDtgaan, was overtuigd dat bier een bedriegelijk spel werd gespeeld en liet door eon zwerm speurders al de handelingen van mevrouw nagaan. Den 27 Juni 1897 gebeurde het verrassende feit. Er werd het grafelijk echtpaar een zoon geboren. Een allerliefst knaapje. Toon de dokter kwam to laat ontboden was de kleine wereldburger reeds in de kleertjes en mevrouw zei dokters hulp niet meer noodig te hebben. Do geneesheer kreeg wantrouwen, doch tweo aristocratische dames vezekerden hem, dat «het heusoh waar was". De familie echter liet zich niet foppnn, maar stelde een breed onderzoek in en kwam eindelijk tot de ontdekking, dat het kind door de gravin overgenomen was van eeno ongehuwde wisselwachteres in Oostenryksch Silezië. Het knaapje was dus geen eigen zoon, maar eon ondergeschoven kind. Toen de familie omtrent dit feit behoorlijk zekerheid had, daagde zij het grafelijk echtpaar en eene 78 jarige Poolsche vroed vrouw als medeplichtige voor het gerecht. Natuurlijk wekt het proces, dat thans in vollen gang is, veel sensatio. Niet minder dan 200 getuigen zijn op geroepen, tot uit vorre, verre streken, om in deze duistere zaak zoo mogelijk het volle licht te laten schijnen. Het kind, nu een aanvallig knaapje van G jaar en als gravenzoon gekleed, is er ook. De loop van het proces is voor hem van het grootste belang. Zal bij erkend worden als een rijke gravenzoon, of zal bij als zoon van eene arme wisselwacbteres zijn mooi pakje weer moeten uittrekken? Een heelen dag lang zijn de beklaagden ondervraagd. Mevrouw de gravin heeft meest het woord en beproeft met groote gevatheid en handigheid de vele onwaarschijnlijkheden aannemelijk te maken. De oude vroedvrouw, die onder eede verklaard had, dat zij by de geboorte van den kleinen graaf tegenwoordig was geweest en die het geboortebewijs bad ingediend, heeft thans al bare vroegere verklaringen herroepen en bekend dat zij meineed begaan had. Zij had vroeger anders verklaard uit medelijden met het kleine «graafje" en met de freuleB, die arm zouden zijn als ze geen broertje hadden. En nu verklaart zij anders, omdat de familie van den graaf haar waarschijnlijk met eene groote som zal hebben omgekocht, vermoedt de verdediger. Natuurlijk ontkent de oude vrouw dat. Graaf Hector Kwilecki, de erfgenaam van het majoraat als de beschuldigde graaf zouder mannelykeo nakomeling mocht overlijden, had uitgeviecht dat het ondergeschoven knaapje een kind was van de wisselwaohtere». Ilij nam de politie in den arm; deze ging, om de vermoedelijke moeder Caecilie Meyer, met list tot bekentenis brengen, met een verzameling fotografieën naar haar toe en verzocht haar, daaruit het portret van haar oudsten zoon te zoeken. Juffrouw Meyer wees toon bet vermeende graafje aan. Op de vraag, welk financieel belang graaf Hector Kwilecki bij het proces bad, verklaarde deze dat bij zelf in uitstekenden doen was. Hy handelde enkel in het belang van de zuiverheid vau het bloed der familie. Ontzettend ie de statistiek, door den Eogelschon dokter Westcott openbaar gemaakt betreffende de gevallen, dat Eogelsche moeders, meestal ia dronkenschap, op haar zuigeling hebben gelegen, waardoor deze gestorven is. In Engeland en Wales zijn gedurende de laatste tien jaren 15000 kinderen op deze wijze gestikt, ongerekend de vele gevallen van dien aard, die men met verdraaiing van de waarheid als «stuipen" heeft aangegeven. Wiegen kent de arme volksklasse in Engeland niet. In de diergaarde te Budapest heeft een oude olifant, die voor zeer tam en goedig doorgiog, toen zijn oppasser hem voeder bracht, dezen met een paar snuitslagen tegen den grond geslagen en vervolgens hem met zijn slagtand het rechterbeen opengescheurd. Men beeft te San-Francisoo het bestaan ontdekt van een zelfmoord-club" voor aan zienlijke, door de verfijnde «genietingen" des levens blijkbaar overprikkelde dames. Dezer dageu maakte daar Miss Isabella Clark, dochter en erfgenaam van den over leden millionnair W. S. Clark, een eind aan haar leven door zich op te sluiten in een kamer on daar de gaskranen open te zetten. Den dag daarna pleegde Miss Waldorf, een vertrouwde vriendin van Mïsb Clark, zelf moord door carbolzuur te drinken en den daaropvolgenden dag verdronk een vriendin der beide dames, Miss Page, zich in de zee bij San Jose. Onder de papioren der drie jonge dames vond men de reglementen eener zelfmoord club, waartoe zij, naar men vermoedt, bobben behoord. De overheid stelt een onderzoek in en de vraag wordt overwogen, of de overige leden van de club niet als krankzinnigen behandeld moeten worden. Bareerl. Stand van St.-Filipeland. October 1903. geboren: Jacoba, dochter van J. Reijngoudt en K. Quist. Willenoina Huibrina, dochter van J. den Roer en M. M. Heule. Lauwrina, dochter van W. Qnist en M. Verwijs. Leendert Cornelia, toon van L. Faasse en J. L. Kaashoek. Bastiaan, toon van L. van Weslenbrugge en M. Verton. Janna, dochter van M. Qcute en J. Kempeneers. ondertrouwd: Anthonie Leendert Nieuwelink, j.m., 28 j. en Jacoba Verwijs j.d., 28 j. getrouwd: Cornelis Johannis de Rooy, j.m., 29 j en Jacoba Steon- poorte, j.d., 33 j. Anthonie Leendert Nieuwelink, j.m., 28 j. cn Jacoba - Verwijs j d., 28 j. overleden: Johanna Catharina Mynheere, 81 jwed. van J. 't Iloo- gerhuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5