Bruiniase, 3 Nov. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd be- ëedigd de heer W. Elenbaas Qz., in eene vorige zitting benoemd tot tijdelijk secretarie. In de avond-vergadoriog werd de heer J. Kastelein van Ilpendam bcöedigd als secretarie dezer gemeente. St.-Filipsland, 3 Nov. Op 't gebied van amusementen staat voor ons een winter voor de deur, die wel met gulden letteren in de Fiiplandsche annalen mag geboekstaafd worden. De Vereeniging «Eendracht Bindt", hare traditie getronw, geeft natourlijk minstens één soiree-amusante. Onze jeugdige zangver- eeniging (gemengd koor) is al druk aan 't repeteeren, om een uitvoering te geven, afgewisseld door het opvoeren van een paar tooneelatukjes, waarvan de leiding in beproefde handen is. Het fanfare-gezelschap «Concordia" gaat ook al van 't idéé zwanger om ons een kunst- en genotvollen avond te verschaffen en dan hoort men nog, dat er van particu liere zijde plannen beraamd worden, om een avond vol kunstgenot te organiseeren. Komen al die plannen in vervulling, dan slaan we op het gebied van amusement of pogingen daartoe, van menige plaats het record. Oad-Vossemeer. Maandagavond werd alhier een vergadering gehouden van het «Leesgezelschap", dat na de gewone behande ling der zaken ook besprak de feestelijke viering van het 75 jarig bestaan dier Vereeniging op 29 Januari a.a. Een commissie werd benoemd om in dit opzicht voorbereidende maatregelen te nemen. Goea. Niet netjes, maar wel oneerlijk. Zooals bericht is, zijn eenige Goesche metselaars naar Den Haag vertrokken, om daar tegen goed loon het werk te verrichten, dat door de werkstakers is in den steek gelaten. Naar aanleiding daarvan deelt de Zeeuwsche Courant het onderstaande mede (voor de waarheid daarvan kan zij iaat aan, omdat een persoonlijk onderzoek door de Redactie de medegedeelde feiten bevestigd vond). «Zaterdag vervoegde zich de anarchist Samson ten huize van vrouw B. alhier met het bericht, dat één van haar zoons (die tydelijk in Den Haag als z. g. onderkruipers werkzaam zijn) bij eene vechtpartij ernstig gekwetst was. De vrouw, die meende hem te moeten vertrouwen, lief door Samson een telegram opstellen aan haar man, dat hij en zijne zoons naar huis moesten komen. S. betaalde zelf de koeten van het telegram. Dit telegram werd gevolgd door een briefkaart aan B. met ver zoek om inlichtingen. Het antwoord van B. luidde«Alles goed, laat u niets wijsmaken". Samson is ook bij vrouw L. geweest en ook deze heeft hij weten te bepraten om in een door haar geteekend telegram haar man te bewegen tot terugkeeren uit Den Haag". Verregaand brutaal is het optreden van dezen anarchist. Stel u voor, dat iemand, werkzaam in Den Haag, van zijne vrouw uit Goes telegrafisch bericht krijgt «kom dadelijk naar huis", 't Is om zoo iemand eon schrik, of erger nog, op 't lijf te jagen. Toch zullen velen in Samson c. s. nog altijd profeten blijven zien. Baldadig. Zaterdagnacht zijn bij eene weduwe, -in één der winkelstraten wonende, twee groote ruiten ingeworpen. Het kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. heeft een klacht ingezonden bij den Burgem. wegens het rumoer op Zondagavond in de nabijheid dier kerk, waardoor de godsdienst oefening hinder ondervond. Eene goede gedachte van de afdeeling Goes der Vereeniging tegen drankmisbruik is 't, om op den zoogenaamden lootjesdag in het gebouw, waar de loting voor de nationale militie plaats heeft, tegen uiterst lagen prijs chocolade, koffie en brood met kaas verkrijg baar te stellen, teneinde de lotelingen uit de kroegen te houden. Als deze hoogst nuttige maatregel nu eens aangevuld kon worden met het verplicht sluiten der kroegen op die dagen. In plaats van wijlen den heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe is gekozen tot penning meester der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen op de beide Bevelanden de heer J. Risseeuw, burgemeester van 's Graven polder. Vlissingen, 2 Nor. Alhier heeft bij de loting voor de nationale militie een incident plaats gehad. Een 47-jarige knaap, die voorgaf te beeten B. S,, heeft geloot in plaats van den werke- lijken persoon. Na afloop der loting meldde zioh de ware persoon aan, doch voor hem was geen briefje meer aanwezig. De loting zal nu waarschijnlijk, voor wat de ingeschrevenen van af B. S. betreft, worden vernietigd en een nieuwe loting voor die personen worden uitgeschrevon. Tegen den jongen, die een valschen naam opgaf, werd proces-verbaal opgemaakt. Landbouw en Veeteelt. In de laatste dagen is de toevoer van slachtvee uit Nederland naar België sterk toegenomen. Gewoonlijk worden wokelijks in de groote slachthuizen te Brussel (Andenlecbt), Gent, Luik en Brugge tneachen GOO en 700 Nederlandsche rundoren geslacht. In de week tussohen 40 tot en met 40 October 1.1. werden aangevoerd 1054 Nederlandsche runderen; terwijl van 47 tot en met 23 October de aanvoer zelfs bedroeg 4222 stuks en wel 90 stieren, 50G ossen, 54 koeion, 3G5 vaarzen en 207 kalveren. De ossen wogen gemiddeld 530 kilogram en waren van uitmuntende kwaliteit. Brussel vraagt de meeste ossen, Antwerpen en Luik de meeste kalveien, Gent vooral vaarzen. De zending naar Brugge was zeer onbelangrijk en bedroeg slechts 12 stuks, namelijk 4 ossen, 6 koeien en 2 vaarzen. De groote aanvoer uit ons land is gedeeltelijk toe te schrijven aan den verminderden aanvoer uit Amerika. De vorige week werden te Antwerpen ontscheept 4 78 stieren, 308 ossen, 40 vaarzen en 775 schapen, uit New-York afkomstig. Iu de vergadering, die Maandagavond in één der lokalen van de openbare lagere school te Oud-Vossemoer werd gehouden voor de opening van den landbouwcursus, die ge durende dezen wioter aldaar gobouden zal worden, nam in de eerste plaats de heer F. J. Ampt het woord, om do hooge waarde te schetsen van het landbouw-onderwijs, een groote behoefte feitelijk in het vraagstuk, dat de plaats van eon land in het tegenwoordige handel- steleel vertegenwoordigt. Op landbouwgebied is in den laataten tijd het «zoo heeft vader en grootvader gedaan en zoo doe ik ook" zoo langzamerhand verouderd, en voor de toe passing van de intensieve methode worden andero eischen gesteld. Uitvoerig schetste bij de landbouw-methode van het weleer, en wat in de laatste jaren govergd wordt van een landbouwer om op de wereldmarkt te kunnen concurreeren. Do heer Van den Ende, hoofd der school, wees er ten slotte op, dat nu de leerlingen, die het gowone onderwijs op de school gevolgd hadden, nu op het punt stonden te moeten volgen het «vak-onderwijs", iets waar hoogere eischen aan gesteld waren, en dat zij nu in toepassing moeten brongen, wat op de gewone echool geleerd wub, waarbij moest blijken, dat zij het gegeven onderwijs verder in praktijk moesten broDgen. De heer Van Dijk sprak daarna de aan wezigen toe, die als belangstellenden waren opgekomen en vooral de leerlingen, die voort aan zijn onderwijs moesten volgen. In een uitvoerige rede gaf hij te kennen, dat, wil de landbouwer van onzen tijd op de wereldmarkt concurreeren, hij werkelijk de wetenschap pelijke kennis aan do praktijk moet weten te paren. Na een woord van dank gebracht te hebben aan allon, die'medegewerkt hebben aan hot welslagen van den cursus, werd de eerste les begonnen, waarbij do onderwjjzor toondo de noodige takt te bezitton, om deze lessen aangenaam te maken. Moge het blijken, dat de leerlingen weten te waardeeren, dat het rijk voor dezen tak van wetenschap zoo veel overheeft. In het nieuwe Lindbouw-Woekblad De Veldbode trekt de hoofdrodacteur, de heer Ter Haar, dapper te volde tegen allerlei kwakzalversmiddelen, die landbouwers, tuinders en hoenderfokkers, ondor allerlei schoon klinkende namen en versierd met verlokkelijke attesten, worden aanbevolen. Nadat by reeds vóór eenige weken er op bad gewezendat het nieuwe bemestingsmiddel Cultnra-sodakalk zeker 8 k 9 maal te duur wordt betaald en men dus beter met gewone kalk kon bemesten, vestigt bij in het laatste nummor de aandacht op het Cultura-korenbeits, door dezelfde fabrikanten in den handel gebracht als een middel om do brandsporen aan het zaaigraan te dooden. Prof. dr. Ritzema-Bos heeft in het Tijdschrift voor Plantenziekten over dit artikel gezegd, dat het zoo goed als niets anders is dan zwavellever, waarvan 4 K G. 50 cent waard is. torwijl de verkooper er f 2,50 voor vraagt. Het werkt wel goed, doch alleen weer op de buiten aan den korrel zittende brandsporen voor stuif brand bij haver en tarwo, steenbrand bij tarwe. Het werkt dus alleen bij enkele van de vele in het prospectus genoemde plantenziekten en kan daar met evenveel succes vervangen worden door het kopervitriool, dat half zoo duur is als zwavel lever en waarvan men veel minder noodig heeft. Tot boekhouder van de Vereeniging Walcheren, vereeniging tot onderlinge hulp- verschaffing bij sterfte en ongevallen bij paarden, is uit 18 sollicitanten benoemd de heer J. Maas te Veere, met wien op de aanbeveling stonden de heeren A.U.Bourdeaux te Middelburg en W. J. Bos te Koudekerke. Door het dagelijksch bestuur van de Vereeniging «Het Nederlandsch Rundvee- Stamboek" is aan landbouwmaatschappijen en vereenigingen, welke de veefokkerij holpen bevorderen, een schrijven verzonden, waarin het alle maatschappijen, ten doel hebbende de kennis van landbouw en veeteelt in Nederland te vermeerderen, dringend verzoekt fe willen bevorderen, dat de gelden, welke jaarlijks beschikbaar worden gesteld tot het houden van cursussen tot vermeerdering der kennis van de paarden- en rundveefokkerij, benevens die der voeding, niet als tot nog toe uitsluitend worden gebezigd tot het bovordoren van de kennis der paardenfokkerij, maar voor het meer uitgebreid doel, waarvoor zij door de regeering of corporation worden toegestaan, dus in deze ook voor do rundveefokkerij. BEOHT8ZAKBS, Zierikzee, '2 Nov. Door den heer kanton rechter alhier zijn Woensdag j.I. de volgende vonnissen uitgesproken tegen onderstaande personen, wegens: 1 Jachtovcrtreding •I. I. van den B., 22 jaar, en G. W., 22 jaar, arbeiders te Droischor, ieder tol 7 dagen hechtenis; 2". 1let bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomenzonder voorzien te zijn van een consent, afgegeven door het Bestuur der Vis- scherijen op die Stroomen: J. van H., 23 jaar, visscher te Philippine, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 3°. 1Iet graven in de Grevelingen binnen den afstand van 500 Meter zeewaarts, gemeten uit den buitenteen van de zeewering, zonder te zijn voorzien van een schriftelijke vergunning van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid: S. K., 21 jaar, varensgezel te Bruinisse, lot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 4°. Vissclwrijovertreding- W. Z., 53 jaar, werkman te Bruinisse, tot 3 dagen hechtenis; C. de K., 33 jaar, tuinier, en J. J. G., 1G jaar, zonder beroep, beiden te Noordgouwe, ieder tot 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder hunner; C. van der M., 34 jaar, visscher, en J. van S., 37 jaar, visscher, beiden te Zierikzee, ieder tot eene hechtenis van tweemaal vijf dagen; A. van B., 56 jaar, visscher te Zierikzee, tot eene hechtenis van driemaal vijf dagenB. P., 45 jaar, visscher te Zierikzee, tot 2 boeten elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete -, W. van der M., 33 jaar, visscher te Zierikzee, tot eene hechtenis van 3 dagen; A. K., 26 jaar, en J. van 8., 33 jaar, buitenvisschers te Zierikzee, ieder tot eene geldboete van f 3, subs. 2 dagen hechtenis 5°. Het berijden van een ten dienste van het alge meen bestemden weg in Zeeland met een velocipede, 1°. niet voorzien van een bel of van een signaalhoornen 2°. tusschen een half uur na zonsoiulergang en een half uur vóór zonsopgang niet voorzien zijn van een helder licht uitstralende lantaarn: C. J. de K., 32 jaar, broodbakker te Haam stede, tot 2 boeten elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; G°. Het berijden van een ten dienste van het alge meen besleuulen weg in Zeeland met een velocipede, tusschen een half uur nu zons ondergang en een half uur vóór zonsopgang niet voorzien van een naar voren hehler licht uitstralende lantaarn: J. 1'. U., 27 jaar, brood- en banketbakker, C. G. S., 21 jaar, letterzetter, en W. A., 35 jaar, koopman, allen te Zierikzee, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 7°. Het rijden op een rijwiel door de Stads- wan'lelingen te Zierikzee tusschen de Nobel- poort en de Zuidwellcbrug in de maand Juli: J. H., 32 jaar, directeur van de Bank voor 8chouwen en Duiveland te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 8®. Het te Zierikzee rijden met een rijiciel over een klinkerpad: C. J. L., 22 jaar, smidsknecht te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 9°. Stroopcrij: B. H., 29 jaar, arbeider te Renesse, tot f 5 boete, subs. '2 dagen hechtenis; M.S., 32jaar, arbeider te Oosteriand, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 10". Het zonder daartoe gercclttigd te zijn .laten toopen van vee op weiland: A. W. G., 28 jaar, arbeider te Burgh, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; A. K., 15 jaar, koewachter te Zierikzee, tot f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis 11°. liet te eamen en in vereenigingzonder (laartoe gerechtigd te zijn, loopen op be zaaiden grond, gepleegd door kinderen ouder dan 10 - jonger dan 16 jaarnut oordeel des onderscheids: C. den D., 13 jaar, schilder, A. W. G., 12 jaar, zonder beroep, beiden te Zierikzee, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis voor ieder hunner 12°. Het te tarnen en in vereeniging, zonder daartoe gerechtigd te zijn, hopen over eens anders grondwaarvan de toegang op een voor hun blijkbare wijze door den recht hebbende is verboden: A. E., 16 jaar, arbeider, en L. E., 15 jaar, arbeidster, beiden te Zounemaire, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis voor ieder hunner; C. A., 68 jaar, arbeider te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 13°. Ilct als gebruiker van een aan den openbaren weg te Zierikzee staand gebouw de straat aan dat perceel grenzende niet tot op de helft der straat zuiver houden van gras en onkruid: W. P. van P., 27 jaar, bier- en steenkolen handelaar te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis; 14°. Het zich in Iccnnclijken staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg: J. T., 67 jaar, zonder beroep te Zierikzee, tot eene hechtenis van 3 wekenC. F. W. L., 37 jaar, werkman te Bruinisse, tot 3 geldboeten elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; J. O., 56 jaar, zonder beroep te Brui nisse, tot 2 geldboeten, elk van f 3, subB. 2 dagen hechtenis voor elke boete; J. IJ., 66 jaar, koopman te Bruinisse, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Vrijgesproken: J. A. K„ 19 jaar, slager, en F. M. B., 17 jaar, klompenmaker, beiden te Zierikzee, beklaagd van straatschenderij. De Hooge Raad deed Maandag uitspraak in het cassatieberoep van den officier van justitie tegen een vonnis dor rechtbank te Zierikzee, waarbij deze rechtbank zioh onbe voegd had verklaard kennis te nemen van de vervolging van twee personen uit Ouwerkerk, wegens het stichten van brand, aangezien hier geen opzettelijke brandstichting was ten laste gelegd. De rechtbank had deze zaak waarin de kantonrechter zich oorspronkelijk onbevoegd had verklaard echter niet teruggewezen naar den kantonrechter en evenmin ten principalo willen afdoen, omdat de rechtbank niot wilde inbreuk maken op oen in kracht van gewijsde gegaan vonnis. De Hooge Raad beslisto dat de rechtbank ingevolge art. 218 Strafvordering had moeten afdoen, aangozion de beklaagden geen terug wijzing hadden gevorderd. Hierdoor werd geenszins aan het gewijsde van den kanton rechter te kort godaao. Mitsdien werd de zaak tor afdoening naar de rechtbank terug gewezen. Gelijk destijds omstandig werd mede gedeeld, werd ia den nacht van 20 op 21 Sept. j.I. op de Vaillantlaan^e's Gravenhage de koetsier J. N. L. door den kellner Ch. A. F. doodgeschoten, nadat een korte woorden wisseling was voorafgegaan. Bij de behandeling dezer zaak voor de rechtbank, bleek dat volgens de kameraden van den verslagene, deze niet beschonken, de kellner daarentegen dronken was. De beklaagde verklaarde dan ook, zich niets van het voorgevallene te herinneren. De subst.-officier van justitie, mr. Maclaiue Pont, eischte tegen beklaagde een gevange nisstraf voor den tijd van twaalf jaren. Bigamie. Een niet alledaagsch geval werd Dinsdag voor de Strafkamer van de Rechtbank te Amsterdam behandeld. 't lietrof het aangaan van een dubbel huwe lijk, waarlegen art. 237 van het Wetboek van Strafrecht, titel 13 behelzende de misdrijven tegen den burgerlijken staat een gevange nisstraf van ten hoogste vier jaren stelt, welke straf tot ten hoogste zes jaren kan verhoogd worden indien degeendie opzettelijk een dubbel huwelijk aaDgaat, aan de wederpartij zijn gehuwdeu staat heeft verzwegen. De beklaagde in dit geding was een kapper uit de Groote Kattenburgerstraat aldaar, 39 jaren oud en geboortig uit Parijs. In Augustus van het jaar 1891 was hij te Antwerpen met een Belgische vrouw, elf jaren ouder aan hij, in het huwelijk getreden, maar dit huwelijk was niet gelukkig. De echtelieden stemden niet overeen en het gevolg was, dat ze van elkaar gingen. Hij verliet Antwerpen en vestigde zich als kapper te Arasterdam. Waar zijn vrouw ge bleven was wist hij niet; hij hoorde niets meer van haar. Onderiusschen had hij daar ter stede, waar hij zich langzamerhand geheel wa9 gaan tbuis gevoelen, kennis gekregen aan een vrouw, vijftien jaren ouder dan hij, met wie hij ging sameu leven. Deze drong er herhaaldelijk op aan, dat hij wettig met haar huwen zou, maar hij sprak daar niet gaarne over. De vrouw hield echter niet op, telkens weer daarover te beginnen en eindelijk zwichtte hg. Den 2en April van dit jaar werd het huwelijk te Amsterdam voltrokken. Tevoren was hij naar Antwerpen gegaan om te informeeren of hij ook iets te weten kon komen van zijn eerste vrouw, van wie hij in al die jaren niets ge hoord had. Men vertelde hem, dat zij naar Bucnos-Ayres vertrokken was, dat men nimmer taal of ieeken van haar vernomen had en dal zij waarschijnlijk wel dood zou wezen. Hij informeerde verder bij den burgemeester van Luik, waar die eerste vrouw geboren was, maar ook daar kon men hem niet afdoende inlichten. Daarop was het tweede huwelijk gesloten, 't Bleek mtusschen spoedig, dat de eerste vrouw niet dood was. Het toeval wilde zelfs, dat zij zich te Amsterdam als coupeuse kwam vestigen. Op het bureau van den Burgerlijken Siand kwam het geval van bigamie aan het licht, toen zij haar naam en burgerlijken staat opgaf en vernemen moest, dat haar man, te Amster dam woonachtig, met een ander getrouwd was. Zij diende daarop een aanklacht in. Bij de behandeling van het geding voor de Rechtbank werden Dinsdag de beide vrouwen als getuigen gehoord. Beiden reeds vrouwen op leeftijd, de eene een vlug sprekende Fran- ^aise, sierlijk gekleed, de andere een eenvoudig burgervrouwtje, die voor de Rechtbank kwam verklaren, dat ze jaren laDg aan beklaagde een braven, oppassenden man had gehad. Zij had, aldus verklaarde ze, op het sluiten van een huwelijk aangedrongen. Ze wist niet, dat de man al gehuwd was.- dat had hij haar nooit verteldwel was hij op den deg van het huwelijk erg stil geweest, alsof hem iels drukte. Niet weinig was ze geschrokken toen ze later vernomen nad, dat haar man al ge trouwd was. De man bekende het hem ten laste gelegde en de beide vrouwen, die zoover mogelijk van elkaar op de getuigenbank plaats namen, be vestigden door hare verklaringen die beken tenis. Het Openbaar Ministerie wees er in zijn requisitoir op, dat hier verzachtende omstan digheden aanwezig zijn, b.v. het feit, dat de man al zoo geruimen tijd van zijn eerste vrouw af was; dat de tweede vrouw op het sluiten van een huwelijk heeft aangedrongen en dat de man voor deze een goed, oppassend echt genoot is geweest en er ook nu nog tusschen hen een goede verstandhouding bestaat. Hij eischte tegen beklaagde zes maanden gevangenisstraf. EBRVH IE UW 8. Te Ileinkenezand werd Zondagmorgen ds. P. Krul als pred. by de Herv. Gem. bevestigd door ds. Oorthuis van Harmeien, met een rede naar aanleiding van 2 Tim. 4 2. Des namiddags hield de nieuwe leeraar zijn intree-rede naar Rom. 1 16. Bedankt voor het beroep by de Chr. Geref. Gemeente te Zierikzee door ds. U. J. L. de Vries te Noordeloos. Benoemd tot boogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, om onderwys te geven in de geschiedenis der godsdiensten, in het algemeen de wyebegeerte van den godsdienst, de geschiedenis der loer aangaande God en de zedekundedr. H. Visscher, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Ouwerkerk a.d. IJsel. Burgh. Bij op 3 Nov. alhier gehouden stemming zijn herbenoemd tet notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhior, do heeren W. Ileule on A. Bejje on is herkozen tot kerkvoogd de beer W. G. Boot. St.-Filipsland, 3 Nov. De oogstpreek- collecte, gehouden in de Herv. Kerk j 1. Zondag, heeft opgebracht circa f 35. O N D E Jtt W IJ 8. St.Filipsland, 3 Nov. Het berhalings- onderwija, dat deze week begonnen is, wordt gevolgd door 7 jongens. Slechts één er van nam ook den vorigen winter daaraan deel. Voor 't onderwijs voor meisjes heeft zich geen enkele liefhebster aangemeld. Te Brouwershaven (G. K.) bracht de collecte voor de scholen met den Bijbel f 49,33 op. Door het bedanken van den heer A. IIein8iu8 als directeur der Levensverzekering- Maattcbappij, opgericht door het Nederlandsch Onderwyzers-Genootscbap, is eene vacature ontstaan. Overeenkomstig art. 30 der statuten is eene voordracht opgemaakt, bestaande uit de hoeren J. Grooten en C. P. A. Zernicke. Beide candidaten zijn in het bezit der acte wiskunde boekhouden M. O. Eerstgenoemde is onderwijzer aan oen bizondere, laatstgenoemde hoofd eener openbare school te Amsterdam. Beiden zyn 1 y de onderwijzers goed bekend. De stemming heeft plaats medio November. Provinciale Staten van Zeeland. Dinsdagavond ten half acht ure werd de najaarsvergadering der Prov. Staten geopend door den Commissaris der Koningin, den heer mr. A. J. Roest, in naam der Koningin. Tegenwoordig waren 40 leden. Afwezig de heeren De Smidt voor de geheele en Moerdijk voor deze zitting. De Voorzitter wijdde in de eerste plaats eenige waardeerende woorden aan het over leden lid van Gedep. Staten, den heer L. J. M. van Waesberghe Janssens, en herinnerde aan de aangename wijze, waarop het Gedep. College en hij zelf met hem heeft samen gewerkt. Eveneens herdacht hij het heengaan uit deze vergadering van den heer rar. J. G. van Deinse. Hij bracht hulde aan beide leden voor de diensten, door hen aan de provincie bewezen. Hierna was aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden voor het district Hulst, de heeren E. B. Dumolevn en J. F. M. A. van Waesberghe. Dit onderzoek werd opgedragen aan een Commissie, bestaande uit de heeren Hennequin, Dieleman en Fruytier. Deze Commissie bracht bij monde van den heer Hennequin rapport uit, dat strekt tot toelating van de gekozenen. De Staten vereenigden zich daarmede. Ver volgens werden de nieuwbenoemde leden door den Griffier binnengeleid, en legden in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af, waarna zena een gelukwensch van den Voorzitter, de voor hen bestemde zetels innamen. MedcdeeÜDg werd gedaan van een brief van den heer F. van Waesberghe te Hulst, bevattende mededeeling van bet overlijden vaD den heer L. J. M. van Waesberghe Janssens op 24 September j.I., welk schrijven door Gedep. Staten met een brief van rouwbeklag is beantwoord. Goedgekeurd werden de voorstellen van Gedep. Staten tot düigentverklaring ten aanzien vana. een verzoek van het Bestuur der af- deeling Middelburg van den Nederlandschen Militairen Bond om een jaarlijksch subsidie van f 100 voor het Militair Tehuis te Middel burg; b. een adreB van het Bestuur der afdeeling Zeeland ran de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren. Naar de afdeelingen werden verzonden de voorstellen van Gedep. Staten a. tot afwijzing van het aangehouden ver zoek van den Gemeenteraad van Oudelande, om een renteloos voorschot voor wegsver- betering b. tot inwilliging van het aangehouden verzoek van W. Moelker c. s. te Tbolen, om subsidie voor een wagendienst Tholen—Sint- Maartensdijk c. tot inwilliging van het aangehouden verzoek van den Gemeenteraad van Sint- Philipsland, voor zooveel betreft het verleenen van een subsidie van ten hoogste f 500 in de kosten van aanleg van een vaargeul naar de haven aldaar; d. tot overneming van het risico, voort vloeiende uit de Ongevallenwet 1901, voor zooveel den stoombootdienst op de Wester- Schelde betreft; e. tot afwijzing van een verzoek van het Gemeentebestuur van Zierikzee, om Bubsidie voor een avondschool voor vakonderwijs f. tot verhooging van bet subsidie aan de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een ambachtsschool te Zierikzee g. tot afwijzing van het verzoek van het Bestuur der Vereeniging wVereenigde hands werklieden te Neuzen", om een subsidie voor hare afdeeling voor vakonderwijs; htot afwijzing van het nader verzoek van het Comité voor de tram Brouwershaven— Burghsluis, om subsidie in de kosten van aan leg en exploitatie van die tram i. tot verhooging van het subsidie aan Smit V, Diepeveen en Van der Bent voor de uitoefening van een wagendienst tasschen Hansweert en Vlake j. tot verwijzing naar hun College van een nader adres van P. van Dijken, pachter van den tol bij Axel op den weg van Neuzen naar Axel, om vermindering van pachtsom k. tot opening van een crediet tot een maximum van f 100 aan de Commissie van toezicht op de proefvelden in Zeeland voor den aanleg van proeftuinen in 1904 ltot toekenning van een subsidie van f 100 ten behoeve van een in September 1904 te Goes te houden tentoonstelling van bloemen en vruchten m. tot wijziging van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1903. Hierna had het trekken der afdeelingen plaats, en werden deze samengesteld als volgt -. Ie afdeeling de heeren Dumoleyn, Heyse,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2