ZIERIKZEESCIIE NIEIWSBODE. Donderdag 5 November 1903. I i O o u r a n t). der verhuurd wordende Rijtuigen. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad in Provincia. (Zi ierikzeesche Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië ens. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7920 roots Directeur i J. DE LCX>2iB. FRANKEL. WA ALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Ot*. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middag* 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. bk Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingebonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. KEURING De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algeraeene Politie-Verordening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdnjf Hen 14 Novombor o.li.des namiddags te 3 nar, aan de Balie, eene KEURING tal worden gehouden van de verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voer tuigen op de daarvoor bestemde plaats bjjeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 3 November 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. Ook in Amerika is een spoorwegongeluk gebeurd, dat aan boos opzet is te wijten. Op den Atohieon-Topeka-Sante Fó-spoorweg ia een sneltrein ontspoord op de brag van Apis Hapa. De locomotief en vier waggons vielen in 't water en 30 menschen werden gewond. Het bleek dat de ontsporing werd veroor zaakt door opzettelijk losgemaakte spoorstaven. Men veronderstelt, dat de aanslag het werk is van eene bende roovers in het gebergte. Op den Pacific-Bpoorweg, bij Fowler, is een sneltrein ontspoord, waarmede een aantal bankiers terugkeerden, die te San-Francisco hadden deelgenomen aan een feestmaal van Californische bankiers. Ook dit ongeluk, waarbij dertig monschen werden gewond, blijkt toe te schrijven aan roovers, die hoopten na het ontsporen de bankiers te kunnen uitplunderen. Nog een derde spoorwegongeluk in Amerika wordt uit Indianapolis bericht. In de nabijheid dier stad is een uit Cleveland komende trein aangereden door een losgeraakten en langs een helling vallenden zandwegen. Vijftien menschen werden bij dat ongeluk gedood en dertig gewond. Te New-York heeft een vreeselijke brand, ook al opzettelijk veroorzaakt, een huis van verscheidene verdiepingen, voornamelijk be woond door Italianen, vernield. Er zijn 25 menschen in de vlammen omgekomen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen Het aantal gekwetsten is zeer groot. President Roosevelt's democratische neigingen. Aan de Petit Bleu wordt nit New-York gemeld, dat de heer Roosevelt geweigerd heeft om zijn verschillende beambten en bedienden te steken in een prachtige livrei, door den seoretaris Loeb uitgedacht en zelfs reeds besteld. »Livrei" zei de president »is een teeken van knechtsohap, en dat vindt men niet in de Vereenigde Staten. Laten we hier niet de zeden en gewoonten van Aziatische of Europeesche hoven gaan invoeren". En de mooie pakjes moesten weer verkocht worden. Span]*. Na een onderhoud met den kapitein-generaal hebben de patroons te Bilbao beloofd, de stakende werklieden weer te zullen aannemen, en op hun wenschea te zullen letten. De leiders der werklieden zijn echter niet geneigd, dadelijk weer aan 't werk te gaan, zij willen in een groote bijeenkomst bun kameraden raadplegen. De overheid heeft al het dynamiet in zee laten werpen. Op de drukkerijen duurt de staking voort. Italië. Rome, 3 Nov. Bij gelegenheid van het geheime consistorie, Maandag a.s., zal de paus een toespraak honden, uitsluitend van godsdienstig karakter, terwijl er 12 Deoember een openbaar consistorie wordt gehouden en in Januari opnieuw een consistorie met kardinaals-benoemingen, o. a. van Caggiani, Bonazzi en Pericoti. Een verschrikkelijk drama had plaats in het dorpje Isolaocio in Tinmorbo. Een 20-jarige herder, Vittori Sannatteo, had liefde opgevat voor een buurmeisje, Clémence Santori, en zag die liefde beantwoord. Hij vroeg haar hand, maar de vader wees hem beslist af. In hun droefheid besloten de jongelui om te vluchten en de vorige week Zaterdagavond deden zij dat. Toen de vader nóch zijn doohter noch Yittori zag wapende hij zich met een geweer en ging de vluchtelingen zoeken. Hij ontdekte hen op een klein voetpad. Zonder iets te zeggen legde hij aan, en schoot eerst op zijn dochter en daarna op Yittori. Beiden vielen neer; de doohter was in bet hart getroffen en dood, Yittori in het onderlijf; zijn toestand is hopeloos. De moordenaar nam daarop de vlucht uit vrees voor wraakneming. De gendarmes zijn uitgezonden om hem gevangen to nemen. Hongarije. Een zonderlinge diamantendiefsial wordt uit Budapest bericht. Bij den juwelier Zirner aldaar waren een paar diamanten oorhangers besteld. Hij liet daarvoor twee kostbare diamanten, ter waarde van 20.000 kronen, uit Amsterdam komen en terstond na ontvangst daarvan ging bij in zijn afzonderlijke werkkamer om die steenon in te zetten. Juist toen hij daarmede wilde beginnen, werd hij weggeroepen voor een klant, die hem moest spreken. Hij sloot de kamer af en toen bij na verloop van tien minuten terugkeerde, waren de diamanten verdwenen. Hoe men ook zocht, zij waren niet te vindon. De heer Zirner deed aangifte bij de politie. De bedienden waren allen in het verhoor genomen; maar er werd niets ontdekt. Daar kwam echter een rechercheur op de gedachte, dat misschien oen schoothondje, het eenige levende wezen dat zich in de kamer bevond toen de diamanten verdwenen, er iets meer van zou weten. De Hongaar8che Sherlock Holmes onderzocht den hond en kwam tot de overtuiging, dat het dier de edelgesteenten had opgeslokt. Het hondje werd na afgemaakt en men vond bij het opensnijden van zijn lichaam niet alleen de twee vermiste diamanten, maar nog een paar andere edelgesteenten en een paar gooden knoopen. Rusland. De olifant Mamelouk, van den dierentuin te Moskau, is gestorven, in den ouderdom van 115 jaren. Hij werd in 1820 door Keizer Alexander I aan den dierentuin geschonken en heeft er vier Keizers overleefd: Alexander I, Nicolaas I, Alexander H en Alexander III. Frankrijk. Uit Parijs wordt d.d. 31 Oct. geseind, dat de telegrafische verbindingen tusschen Enropa en Amerika voor een gedeelte van den dag bijna geheel afgebroken waren. De directeur van den electrischen dienst heeft verklaard, dat het een verschijnsel zonder voorbeeld is, sedert den aanleg van telegraaf- netten. Het moet aan een buitengewone gebeurtenis, misschien aan een vernietiging van de kust van Martinique, worden toe geschreven. Aan den oud-President Krüger is te Mentone een eigenaardige hulde gebracht. Toen Koning Edward zijn bezoek bracht te Parijs, opende het dagblad la Patrie een in schrijving voor een huldegeachonk aan President Krüger en thans is de directeur van hetjblad, de heer Massard, een voor dat geld gekooht bronzen beeld»Sursum Corda", aan den heer Krüger gaan brengen. »Ik heb den roemrijken overwonnene gezien en gesproken", bericht bij aan zijn blad en ik ben nog gansch ontroerd door dat treurig bozoek. De treffende woorden, welke wij hebben gewisseld, welken ik medeneem van dat onderhond, treurig eu plechtig tevens, hebben mij diep getroffen. Welkeen wonderbare moed! Welk een bewonderenswaardige ge latenheid dAIs men dien grooten grijsaard de hand drnkt, vraagt men zich af, hoe het mogelijk is dat menschen als wij soms durvon wan hopen I" Duit.chland. Wiesbaden, 3 Nov. Heden heeft hier een samenkomst plaats tnssohen Keizer Wilhelm en den Czaar van Rusland. Gedurende het verblijf van laatstgenoemde is bier een machtsvertoon, zóó streng als men het in Duitschland nog niet kent. Tusschen de 5- en 6000 man troepen zijn gebruikt om de straten af te zetten; terwijl de twee Keizers over straat gaan mag geen bewoner in de straten, waar zij doorrijden, het huis verlaten. Deze maatregelen zijn genomen op verzoek van den Russischen Keizer en houden met zijn vertrek dadelijk op. 1 Een merkwaardig geval is in Pruisen voorgekomen. Daar is aan een persoon, die 26 jaar geleden tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld was, gratie gesohonken, omdat hij vermoedelijk voor eens anders daad heeft moeten boeten, zij het ook dopr eigen wil. In 1877 werd bij Kiel i'„*en® boerdory ingebroken en de boer en zijn vrouw vermoord gevonden. Een berucht meermalen veroordeeld persoon èn zijn zoon werden als daders vervolgd. De vader ontkende den moordde 25-jarige zoon verklaarde de doodende schoten te hebben gelost. Beiden werden ter dood veroordeeld, maar hun straf werd in levenslange opsIaitlDg veranderd. Eenige jaren geleden stierf de vader en nn verzekerde de zoon, die intusschen zich in de gevangenis uitstekend had gedragen, dat niet bij, maar zijn vader de schoten bad gelost. Uit vrees echter, dat zijn vader, als recidivist, stellig zon worden opgehangen, had hij de sobnld op zich genomen. Eerst werd dit niet geloofd, maar thans schijnt de Regeering het toch als waarheid aan te nemen. Althans de 51-jarige gevangene is in vrijheid gesteld en men heeft hem werk verschaft. Zijn bijna 90-jarige moeder leeft nog, maar is al jaron geleden naar Amerika verhuisd. ■edNrland. Utrecht, 2 Nov, De 54-jarige bediende van den drogist De Kr., in de Lange Jans- straat, alhier, begaf zich Zaterdagavond naar den kelder, teneinde ammoniak af to tappen. Het schjjnt, dat bij hierbij niet met de noodige voorzichtigheid is te werk gegaan. Een zekero hoeveelheid van do vloeistof geraakte verloren, waardoor de zeer brandbare waterstofgassen vrij kwamen. Deze gassen ontploften plotseling, en staken de kleeron van den doodelijk ont stelden bediende in brand, die in radeloozen angst de straat opsneldo. Hiei doofden oen politie-agent en eonige bnrgers zoo spoedig mogelijk de vlammen. Niettemin waren de brandwondeD, welke do bediende had opge- loopen, vooral aan de% armen, van dien aard, dat door dr. B. over bron ging naar hot zieken huis noodzakelijk werd geacht. Amersfoort, 2 Nov. Onze kermis is ook dit jaar weder niet geëindigd dan nadat het mes een slachtoffer had geëisoht. Zaterdag nacht even na twaalven werd in de Lavendel straat in de onmiddellijke nabijheid der kermis de omstreeks 23-jarige Gerardus Thooft zoo danig met een mea in de borst getroffen, dat hij ineenzeeg en onmiddellijk den géést gaf. De dader, de 18-jarige vrijwilliger C. F. Muller van het deput-escadron van het le reg. huzaren, vluchtte het kermisterrein af, maar werd door éón der voorbijgangers zóó lang vervolgd tot een politio-agent kon worden gewaarschuwd, die dan ook den cavalerist in hechtenis nam. De verslageuo werd naar liet nabijzijnde wachthuis der militaire wacht gebracht, alwaar de inmiddels ontboden arts, de heer Morren, slechts den dood kon constateeren. De verwonding is waarschijnlijk toegebracht met een model-knipmes. De longslagader is doorgesneden. Heden zal het lijk worden gesohouwd. - De dader blijft ter beschikking der burger lijke justitie. De politie schjjnt met den vorslsgene reeds den vorigen dag last te hebben gehad, wat er vooral toe bijdraagt, dat men omtrent de aanleiding tot het treurig feit niet te grooto zekerheid koestert, doch ook daaromtrent zal wel wat meer licht komen, daar de dader bekend heeft en de verslageno nog oen 3-tal vrienden bij zich had. De kermisweek heeft zich gekenmerkt door weinig rumoer, totdat Vrijdag- en Zaterdag avond het mes ter band word genomen. Treurige staaltjes zijn daarvan bekend. Een werkman werd een armspier doorgesneden. Iemand, die bij zijn buurman een ver schrikkelijk lawaai hoorde,kwam oven buiten kijken, toen de buurman versoheen en den man met een mes deerlijk in het aangezicht verwondde. Een ander moest een snede over bet hoofd doen verbinden. Onnoodig te zeggen dat de drank ook hier weer de groote drijfkracht is. 's-Gravenhage, 3 Nov. Prins Hendrik is Zondag nit Berlijn op Rabensteinfeld terug gekeerd. Donderdagmiddag 3 uur zullen de Koningin en de Prins te Hamburg aankomen, alwaar de Nederlandsche kolonie het Koninklijk Echtpaar ?,al huldigen. Yan daar vertrekken zij naar Arolsen tot aanstaanden Zaterdag. De te Meran vertoevende Nederlandsche dames, wordt vandaar gemeld, hebben, toen H. M. de Koningin-Moeder daar aankwam, eene mand met plaDten en bloemen op haar kamer laten zetten, eene oplettendheid, waar- mede H. M. zich ten zeerste ingenomen betoonde. Over hare woning, bediening, enz. is H. M. I zeer voldaan, jammer alleen, dat zij niet wat mooier weer treft. H. M. de Koningin heeft eene bijdrage van f 500 geschonken voor de restauratie van de Groote Kerk te Breda. Gorinchem, 3 Nov. Zaterdagmiddag te 12 unr is hier onthuld het gedenkteeken voor wijlen luitenant Boldingh. Het bestaat nit een monumentale bank, opgeriebt door particulieren zij is van granietsteeu en gedeeltelijk gepolijst op de rugleuning staat »Gerrit Boldingh, geboren te Hoorn 22 April 1871, overleden 19 Dec. 1901 te Nauwpoort; vertrek naar Zuid-Afrika, mede Januari 1900, gewond bij Nauwpoort, Kaap kolonie, 16 Dcc. 1901 eervol ontslag verleend als le luit. bij het 3e reg. vesting-artillerie 10 Januari 1900". Verder een koperen schild, waarop het wapen van Nederland en van Oranje-Vrijstaat voorkomt, met eene symbolische voorstelling van do weder-opstanding. De bank staat op het Westen van het Kazerne-plein. Op het plein stond het garnizoen geschaard, en een groot publiek was daaromheen aan wezig. Overste Van Nooten hield eene rede, waarin hij eerst herinnerde aan de geschiedenis van den oorlog in Znid-Afrika, en daarna in het bizonder aan den le luitenant Boldingh, van het 3e reg. vesting-artillerie, die een persoonlijk offer had gebracht. Hij schetste diens leven, waarbij de spreker mededeelde, dat hijself chef was van do artillerie-cursus te Delft, toen Boldingh aldaar zijne loopbaan begon. Mot sympathie herdacht hij zijn oud leerling, die in Januari 1900 een eervol ontslag nit den militairen dienst verkreeg en toen naar Zuid-Afrika vertrok. Den 16 Deoember 1901 n.m. ontving hij bij Hannover het nood lottige schot, aan welks gevolgen hij den 19 December stierf. Op initiatief van de heeren Ch. Boissevain, te Amsterdam en J. Vijsten, te Dordrecht, werd het eenvoudig gedenkteeken opgericht, dat tbanB werd onthuld. De regeering heeft zich bereid verklaard het monument in eigendom over te nemen. Daarna droeg spreker aan den kolonel-commandant van het regiment het monument over. Kolonel Van Maaron aanvaardde onder dankbetuiging het monnment. Aanwezig waren o. a. de heer Hendrik Muller, gewezen consul-generaal van de Zuid- Afrikaansehe Republiek, met zijne beide secretarissen. Voorts de moeder, de zuster en een oom van Boldinghde ex-luit. Kevemans, die ook in Zuid-Afrika gestreden heeft; de wethouders dezer stad en een aantal andere belangstellenden. Een telegram was ontvangen van President Steyn, uit Cannes, hulde brengende aan Boldingh's nagedachtenis. Rotterdam, 3 Nov. Heden had de ver kiezing plaats van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Rotterdam V, als gevolg van de benoeming van den beer mr. E. E. van Kaalte tot Rijks-advocaat. Geen andere candidatenlijst werd bij den burgemeester ten raadhuize ingediend dan ééne, bevatten le den naam van het tusschentijds aftredend lid, mr. E. E. van Raalte, zoodat de heer Van Kaalte door den burgemeester verkozen werd ver klaard. Zierikzee, 3 Nov. Gisterenavond hield de Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging alhier eene vergadering ten huize van mej. de wed. Kanaar, die door 41 leden werd bijgewoond. Nadat de vergadering geopend wbb door den voorzitter, den heer J. A. de Brnyne, dio o. a. mededeelde, dat het bestuurslid Goettsch zich bereid verklaard had zijne funotiën voor- loopig te zullen blijven waarnemen, word het woord verleend aan den heer mr. H. Polvliet, die was uitgenoodigd in deze Yereeniging te spreken over de Woningwet. Spreker begon met te verklaren, dat zijn optreden in deze Kiesvereeniging niet mag beschouwd worden als eene politieke geloofs belijdenis, maar alleen als een pogen van hem om de Woningwet met zijne talrijke bepalingen meer bij het publiek bekend te maken, daar de toepassing van die Wet over het algemeen nog te weinig bekend is en zij toch van bet grootste belang voor de volks gezondheid is. Yooraf behandelde spreker de Gezondheids wet, als zijnde in het nauwste verband met de Woningwet. De voornaamste bepalingen dier Wet, zoomede de verplichtingen, die zij aan de gemeentebesturen oplegt, werden door den heer Polvliet besproken, de onderdeelen uit voerig toegelicht en de omvangrijkheid van het arbeidsveld aangetoond. Bij de behandeling der Gezondsoommissiën werd door den spreker duidelijk aangetoond wat de werkkring dier Commissiëu is, terwijl er op gewezen werd dat door deze Wet aan de gemeentebesturen de verpliohting werd opgelegd om bouw verordeningen te maken, doch tevens hen de macht werd gegeven, desnoods met den sterken arm, tusschen eigenaar en bewoner te tredeD, teneinde door verbetering van de woning de gezondheidstoestand te verbeteren. Daarna behandelde spreker de verschillende voornaamste bepalingen in de 10 paragrafen der Woningwet, speciaal de gewijzigde ont eigening, de schadeloosstelling door staat of gemeente enz., daarbij aantoonende hoe het publiek veel moet medewerken om aan bestaande verkeerde toestanden een eind te maken. De voorzitter was voorzeker de tolk der vergadering, toen hij den heer Polvliet dank zegde voor de duidelijke wijze waarop hij verschillende bepalingen dezer nog zoo weinig bekende Wetten had toegelicht. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de heer Welleman van Krabbendijke in December a.s. en de beer mr. J. W. C. Tellegen van Amsterdam io Maart voor deze Kiesvereeniging hopen op te treden en dat in een zestal gemeenten van Schonwen en Duiveland sprekers vanwege den Soc.-Dem. Bond zullen optreden, werd de vergadering gesloten. De Directie der Rotterdamsche Tram- wegmaatscbappij heeft, naar wij nit goede bron vernemen, besloten bet tarief voor hen, die de tramhalte Sas gebruiken om naar Schouwen te komente bepalen op hetzelfde bedrag als voor hen, die zich van het station aan de Nobelpoort bedienen. Gelijk men weet, heeft de heer L. Koopman Cz. in de jongste gemeenteraadszitting over de onbillijkheid geklaagd, dat men, aan het Sas plaats nemend, moest betalen, alsof men van j>Tivoli" kwam. Tengevolge van deze klacht schijnt de Directie van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij aan de bestaande onbillijkheid een einde te hebben gemaakt. Blijkens de mededeelingen der Maat schappij »Tot Nut van 't Algemeen" is tot algemeen voorzitter der maatschappij gekozen de heer mr. J. Kruseman en tot vice-voorzitter de heer W. Spakler. Voordrachten vanwege het hoofdbestuur zullen gehouden worden in Noord-Beveland door den heer A. A. Beekmante Zonnemaire door den heer D. de Clercq; te Brouwerehaven door den heer C. C. A. Croïn; te IJzendyke door den heer dr. H. A. v. d. Meulen en op Dniveland door dr. R. Hnibing. De Maatschappij tot Nut van 't Alge meen" telde op 31 Juli j.l. 291 departementen met 12,689 leden en begunstigers, 139 buitengewone leden, 5 vereenigingsleden en 213 eereleden. (Een jaar te voren beliep het getal gewone leden 12,791, verdeeld over 291 departementen). Onder de instellingen der departementen bevinden ziob thans o. ro. 17 begrafenisfondsen, 79 bewaarsoholen, 34 bibliotheken voor jonge lieden, 26 floralia-vereenigingen, 24 hulpbanken, 28 scholen voor handenarbeid, 33 scholen voor vrouwelijke handwerken, 147 spaar banken, 34 teekenscholen en 308 volks bibliotheken. Bargh. In eene op Zaterdagavond j.l. alhier gehouden vergadering van het zieken fonds Helpt Elkander" alhier, werd mede- deeling gedaan van den stand der geldmiddelen, waaruit bleek, dat sedert de oprichting van de vereeniging (April 1902), meer is ontvangen dan uitgegeven de som van f 521.60, waarvan f 500 is belegd op de rijkspostspaarbank. Het aantal leden van deze nuttige ver eeniging bedraagt 92.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1