ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 3 November 1903. RECLAMES. Voorbereidend Militair Onderricht. Uit Stad SN ProviNCis. fZ ierikzeesche Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7919. Directeur j. DE LOOZLEL A. FRANKEL. Redacteuren J. WA ALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Ad verten tiénvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure besorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels T 5 cts. Elke regel meer 15 ets. De Drukkerij van R. W. J. 0CHT- MAN, Papiermagazijn Appelmarkt, is speciaal ingericht voor klem goedkoop DrukwerkalsVisitekaartjesHuwe- lijkskaarten, Nota's, Kwitantién, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigaren zakjes, Banketzakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Zeeramp te Arnemuiden. Alsnog is ten behoeve van de Arnemuidache weduwen en weezen ontvangen Van J. S. te Haamstede f 1. Zij, die alsnog iets voor het doel wenschen af te staan, worden verzooht dit vóór Woensdag a.s. te doen. Alle giften, hoe klein ook, worden dankbaar aanvaard. De Burgemeester van Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven enz, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand October 1903. 1. T. Gutteling, Rotterdam. 2. J. van der Vlis, Vlaardingen. 3. Carl Siebscher, Buckau (Magdeburg). op eiken Donderaas tot de eerste helft van Dec. a.S. op de Schuithaven. Aan belanghebbenden wordt bericht, dat het voorbereidend militair onder richt in deze gemeente zal aanvangen op Donderdag 5 November a.a. en voorts gegeven zal worden op eiken Donderdag en Vrijdag, des avonds van 711 uur, in het Gymnastieklokaal. NIEUWSTIJDINGEN. Zuid- Afrika. Voor de noodlijdende Boeren is in Engeland f 47000 bijeengebracht. Amwrika. Een spoorwegongeluk bjj Atchison in de Vereenigde Staten heeft het «Leger des Heils" twee invloedrijke voorgangers ontnomen. In de eerste plaats maakt een telegram uit New-York melding van het overlijden van mevrouw BoothTucker, de vrouw van commandant BoothTucker en tweede dochter van generaal Booth. Zij begaf zich naar Chicago om daar haar echtgenoot te ontmoeten, toen de trein ontspoorde en zij en 15 mede passagiers gewond werden, waaronder twee zeer ernstig. Deu volgenden morgen bezweek mevrouw BoothTucker aan de gevolgen van hare kwetsuren. Ook «kolonel" Holland, die in Amerika werkte aan sociale hervormingen, kwam bp deze gelegenheid om het leven. Hij reisde met mevrouw BoothTucker, die hem in zijn werk steunde door de streken, waar het «Heilsleger" gevestigd is, geregeld te bezoeken, o. a. nu weer de industrie-kolonie bij Fort Amity io Colorado. Servië. Volgens een bericht uit Belgrado aan The Daily Express, zou in Servië, al weder eene samenzwering tegen den Koning zijn ontdekt. Kolonel Jankowitch, gewezen militair attaché, moet in hechtenis genomen zijn. Ook kolonel Lonkiewitch, betrokken bij het komplot van Nische en voorloopig in vrijheid gelaten, is opnieuw gevangen gezet. Een advocaat uit Belgrado, die het vertrouwen van wijlen koning Alexander genoot, heeft dezer dagen, namens de erf genamen van koningin Draga, twee sommen, welke door haar te Weenen waren gedeponeerd, een van 130.000 kronen en een andere van 23.000 kronen, in ontvangst genomen. Deze bedragen zullen aan de zasters van de overleden koningin worden overgemaakt. Rusland. Io sommige streken zijn de boeren in diepe ellende gedompeld door den sleohten oogst van dit jaar. To Nisjni-Novgorod waren de boeren ver plicht hnn vee te verkoopen, daar ze geen voedsel kunnen verschaffen. In Siberië is de toestand ook allertreurigst en werd wat er nog van den oogst terecht kwam door ziekte aangetast. Men voorziet een jaar van bitteren hongers nood, zooals in 1891 geleden werd. Frankrijk. Uit Parijs wordt betreffende de opstootjes nog nader gemeld, dat de schade op de arbeidsbeurs zelf aangericht, van weinig beteekenia moet heeten. Zij bepaalt zich in hoofdzaak tot ingeslagen rniten. Het getal gewonden, van beide kanten, overschrijdt het cijfer van zestig. De heer Bonsquet, secretaris-generaal van het bakkers syndicaat, wordt vervolgd wegens het aanzetten tot moord en plundering. Bij de worsteling in het beursgebouw, waar 't het warmste toeging, zijn twintig agenten gewond, wan wie drie zeer ernstig. 21 arbeiders werden naar het gasthuis vervoerd, van wie vier, wier toestand hopeloos scheen, moesten blijven. Zij hadden allen bajonetsteken bekomen. Er werden in den namiddag 35 personen in hechtenis genomen en het treurig totaal overzicht van den dag geeft alzoo aan zeventig arbeiders gewond, zestig agenten gewond of gekwetst en zestig personen in hechtenis, o. a. de heeren Laporte en Des- planque, secretarissen van de arbeidsbeurs. Des avonds was alles weer rustig. Duitschland. Hamburg, 30 Oct. Koningin Wilhelmina der Nederlanden zal den 5en November te Wandsbeok aankomen om inspectie te houden over het naar Haar genoemde huzaren- regiment. Door dit regiment en de stedelijke autori teiten worden voorbereidingen getroffen voor een feestelijke ontvangst. België. Bruasel, 29 Oct. Een hevige brand brak hier nit in een hnis, waarvan de bewoners afwezig waren, uitgenomen eene min en eene oude dienstmeid, die met bet kindje op de armen wilde vluchten, maar door den rook bedwelmd werd. Twee redders wierpen zich in de vlammen en slaagden er iu de twee vrouwen in veiligheid te brengen. Het kind stierf echter weldra. HedaHanif. Groningen, 30 Oct. Sedert eenige dagen heerscht onder de inleggers van de Nuts- spaarbank alhier eene zekere ongerustheid tengevolge van een of ander onwaar gerucht over de soliditeit van die instelling. Naar men uit betrouwbare bron verneemt, bestaat er voor die ongerustheid niet de minste reden. De spaarbank beschikt over eene reserve van een millioen, dus over een eigen kapitaal van dat bedrag, terwijl de haar toevertrouwde fondseu solide zijn belegd en wel op zulk eene wijze, dat aan alle aanvragen om terug betaling kan worden voldaan. Aan hen, die hun geld terugvragen, wordt het dan ook uitbetaald. Heerenveen, 31 Oct. De administrerende kerkvoogd der Herv. Gem: te Noordwolde, die, zooals gemeld is, verdacht van fraude in zijn kerkelijke administratie, gearresteerd werd, is, na verhoor voor den rechter van instructie, weder op vrije voeten gelaten. De circa 60-jarige man wordt beschuldigd sedert een jaar of tien de ontvangsten te laag of in het geheel niet geboekt te hebben, terwijl de uitgaven tot eeu hooger bedrag genoteerd werden. Daar deze gemeente geen groote bezittingen heeft, loopt het tekort niet over eene groote som, de administratie liep jaarlijks over ongeveer f 2000. Hoe groot het tekort is, valt nog niet te zeggen. De familie moet reeds f 1000 tot dekking gestort hebben en men oordeelt, dat deze som niet veel overschreden zal worden. Dat de kerkvoogd zooals men zei ongelukkig gespeculeerd zou hebben, wordt beslist tegengesproken. Hij stond goed ter naam en faam bekend; eenige jaren was bij lid van den gemeenteraad. Algemeen oordeelt men, dat de nood hem niet tot deze daad gedwongen beeft. De fraude moet het eerBt ontdekt zijn door den predikant, die sinds korten tijd te Noordwolde gevestigd is. Leiden, 31 Oot. Nadat gisterenavond om negen uur de heer Abr. van der Heyden zijn winkel in «robes et confeotions" op de Breestaat tegenover de Ketelboeterssteeg alhier had verlaten en gesloten, omdat bij des nachts niet in genoemd hnis, maar bij familie woont, werd een kwartier daarna brand ontdekt op de verdieping boven den winkel, waar de paskamer is gevestigd. De brandweer werd gewaarschuwd en de brand slang van het nabijgelegen politiebureel kwam aangerukt, kort daarop gevolgd door de Bpuit der weesburgers. Aangezien er niemand thuis was, werd de deur met geweld geopend, en toen bleek, dat er beneden niets brandde. Yan beide ramen boven waren de jaloezieën naar omlaag, zoodat één er van dadelijk met een ladder moest afgerukt worden en toen ver toonde zich door de spiegelruit een zee van vunr. Toen tegen die van binnen verhitte ruit van buiten kond water werd gespoten, sprong ze direct. Ook de andere jaloezie werd gedeeltelijk afgerukt en vervolgens op de ruit gespoten, met hetzelfde gevolg. En toen was men het vuur weldra meester en daardoor het gevaar voor verdere uitbreiding geweken. De boven kamer is geheel uitgebrand en het achter gedeelte heeft ook geleden, evenals de vloer van de tweede verdieping. Natuurlijk heeft het water aan de winkel goederen veel schade veroorzaakt en ook de nieuwe, smaakvolle étalage, welke pas sedert een paar dagen zoo de algemeeno aandacht trok, heeft er ontzettend door geleden. De fijne stofTen dropen van het boven toegepaste blaschmiddel. De oorzaak van den brand is onbekend. Huis en inboedel waren verzekerd. 's-Gravenhage, 31 Oct. De terugkeer van de Koninklijke Familie uit Mecklenburg op Het Loo is bepaald op Zaterdag 7 November. Ten huize van een bewoner van do Parkstraat alhier, die echter thans buiten de stad vertoefd, werd dezer dagen ingebroken. Talrijke gouden en zilveren voorwerpen worden vermist. De dieven hebben allerbaldadigst huiege- houden. Kasten waren opengebroken, meubelen I vernield en alles was dooreongesmeten. I Utrecht, 31 Oct. Door den trein van 4.48 uit Amsterdam werd gisterenmiddag 1 aan het centraal-station alhier een wegwerker aangereden en gedood. Do trein ging juist over het hoofd van den ongelukkige. Het lijk werd voorloopig in één der goe- derenloodsen binnengedragen, totdat de politie het per brancard naar het hoofdbureau ver- voerde. i Leerdam, 31 Oct. De trein van 5.17 gisterennamiddag, van bier naar Geldermalsen vertrekkende, vervoerde met zich 11 vee wagens, w. i. een 102-tal paarden voor de Aspersche paardenmarkt. Één der wagens, I waarin 16 paarden, waB niet naar behooren gesloten, zoodat even buiten het station Leerdam alle 16 paarden uit deu wagen sprongen, waarvan één door den sneltrein van Geldermalsen komende, werd overreden. Een tiental werd gegrepen, de overige zes hoopt men eveneens te vangen. Rotterdam, 31 Oct. Gisterenmiddag pas seerde in de Rijnhaven alhier een tjalkeobip en een sleepboot elkaar, toen door de deining van de sleepboot het roer van het tjalkschip werd omgeworpen. De 14-jarige schipperszoon kreeg daarbij een slag van den helmstok van het roer en werd over boord geworpen. Door de bemanning van do sleepboot werd hg na enkele minuten levenloos opgevischt. Gisterenavond zagen 2 agenten van politie aan de St.-Jobsgracht, bij de voor- 1 malige suikerfabriek aan den Westzeedijk te j Oad-Delfshaven, vier bootwerkers bezig uit een roeiboot een grooten manillatros te lossen en die op een handkar te laden. Bij onderzoek bleek, dat de tros, die f 960 waarde had, brutaalweg afgesneden was van een aan boei 26 in de Maas liggend Engelsch stoomschip. De vier bootwerkers zijn daarop op het politie-bureau aan de Witte de Withstraat in bewaring gesteld. Het bleken tevens recidivisten te zijn. Hg, die het «schoonste" zondenregister had, heeft twee vonnissen achter den rug, doch één hunner is reeds niet minder dan 7 maal ver oordeeld. Hedenmiddag ten 2 ure werd met zeer veel eerbetoon op het exercitie-terrein aan de Linker Rottekade alhier op plechtige wijze uitgereikt het ridderkruis der «Militaire Willemeorde" 4e klasse aao den thans ge- pensionneerden le laitenant der infanterie van het Indisch leger J. J. Korndööer, wonende te Hillegersberg. Daartoe werd door het geheele garnizoen parade gehouden, terwijl de plechtigheid werd opgeluisterd door de muziekkapel van het korps Kon. scherpschutters en er verschillende officieren van leger, marine en schutterij tegenwoordig waren. De onderscheiding viel hem ten deel bij de bestorming vsn de stelling op de Ino-ri-roro j (Gajoelanden) op 20 Aug. 4902, waarbij hij zioh zeer moedig en beleidvol gedroeg. Tot tweemaal toe nam hij het initiatief tot den stormaanval in het front, zichzelf aan het hoofd stellende. Luit. Korndoffer was het eerst op de borstwering tegenover een vijand die zich krachtig verdedigde. Niettegenstaande hij door een lansworp zwaar gewond werd aan één zijner boenen, bleef hg zijne man schappen aansporen tot doorzetten, waardoor het succes verzekerd was. De niouwe ridder bezit reeds de gouden kroon van eervolle vermelding en is het vierde lid zijner familie, die het ridderkruis draagt. Zierikzee, 2 Nov. Wij maken onze lezers en lezeressen opmerkzaam op achterstaande advertentie van onzen stadgenoot, den heer Sternfeld, waarin deze mededeeltdat bij van de alom zoo gunstig bekend stasnde firma E. Noack het recht tot wederverkoop van haar vleesch waren en conserven ver kregen heeft. De firma Noack, die op tal van tentoonstellingen wegenB haar fijne vleesch- waren bekroond is, beeft haar fabrieken te Groningen, Berlijn en Jassy, en bezit in tal van gemeenten van ons land bloeiende filialen. Het doet ons genoegen, dat deze firma in den heer Sternfeld een wakkere vertegenwoordiger gevonden heeft. Met ingang van 4 November zijn de navolgende ambtenaren bij 's rijks-belastingen in Zeeland bevorderdH. Schot, commies 2e klasse, Middelburg, tot commies 4e klasse; P. A. Pool, commies 3e klasse, Terneuzen, tot commies 2e klasse; en A. de Waard, oommies 2e klasse te Batb, tot commies te water 4 e klasse. Met denzelfden datum is tot commies to water 4e klasse benoemd P. Teirlinck, mossel- visscher te Philippine; terwijl tot commies te water bij de ambulante recherche te water 2e afd. tijdelijk is aangesteld J. van Driessen to Bath. Door Gedep. Staten van Zeeland is goedgekeurd een door den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat vastgestelde wijziging van de instructie voor do arbeiders, in vasten dienst der provincie op de wegen, in onderhond bij de provinoie. Thans is bepaald dat aan de arbeiders is opgedragen het opsporen en constateeren van de overtredingen van bet reglement op de wegen en voetpaden, voor zooveel betreft den provincialen weg, waarbij zij zijn aangesteld. Verder is bepaald dat die arbeiders zullen worden beëedigd. Dat de omgeving van Kolgnsplaat nog een rijk jachtveld aanbiedt, is de vorige week weer bewezen, daar een 8-tal Fransche jagers en twee heeren van daar alleen in den Oud- en Nieuw-Noord-Bevelaudpolder en in den Annapolder Maandag 109, Dinsdag 106 en Woensdag 85 bazen schoten, samen 300 stuks en daarenboven 24 patrijzen. De vrees, welke over het algemeen bestond, dat de instelling van gezondheids raden het rijk duur zou te staan komen, blijkt gewettigd. De Minister van Binnenlandeche Zaken heeft, ten dienste van den centralen gezond heidsraad, onderhandelingen aangeknoopt, ten einde te Utrecht voor het rijk de noodige terreinen te verkrijgen tot het bouwen van bureaux, vergaderlokalen, laboratorium, enz. De koeten in zijn geheel worden geraamd j op f 289.000. Naar de N. B. Ct. verneemt, heeft het wetsontwerp betreffende de regeling der ge- i meentebedrijven de Staten-Generaal reeds bereikt of zal het spoedig ingediend worden. Volgens het Centrum zal dit wetsontwerp de bedrijven regelen in den geest der Engelsohe wetgeving: geheel zelfstandig beheer dier bedrijven door commiseiën, te benoemen door den gemeenteraad en aan dezen rokenplichtig, terwijl eventneele saldo's ten goede komen aan de gemeentekas. Ieder bedrijf zal dan als 't ware een naam- looze vennootschap wezen, waarvan de inge- zetenenen der gemeente de aandeelhouders, bedoelde commission de commissarissen, en de zittingen, waarin de vroedschap bet beheer beoordeelt, de algemeene vergaderingen zijn. Zonnem&ire, 2 Nov. Benoemd met ingang van 1 Januari 1904 tot stadsvroedvronw te Utrecht mej. Van der Linde—Van der GraafF, thans verloskundige alhier. Bruinitse, 31 Oct. Door een twaalftal hier te huis behoorende pachters van peroeelen mosselbanken in het Keeten is aan Z.Exc. den Minister van Financiën een verzoek tot pacht-ontsl&g ingediend, op grond, dat die perceelen voor de mosselcultuur waardeloos zijn. Van het als proef gezaaide moet dan ook niets terechtgekomen zijn. (Br. Ct.) Staveniase. Volgens den alhier van wege het Kon. Ned. Met. Institnut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter, viel er in Oct. 1.1. alhier niet minder dan 121.1 m.M. regen (in 19 regendagen), tegen 55,1 m.M. in 1902 en 84.1 m.M. in 1901. In 1890 was de regenval in October nog hooger, zijnde toen 147 m.M., al de laatste jaren anders minder. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 766, de laagste 7,40 m.M. St-Maartensdijk. Zaterdag had een 3-jarig kind van den arbeider L. H. alhier het ongeluk te vallen, toen het uit den weg wilde loopen voor een wagen, die kwam aangereden, met het gevolg, dat een wiel van den wagen gedeeltelijk over bet lichaam ging. Ingeroepen geneeskundige bulp kon gelukkig constateeren, dat er geen ernstige verwonding had plaats gehad. St.-Annaland, 31 Oct. Omdat zonder verhooging der plaatselijke belastingen de gemeente-uitgaven in 1904 niet konden worden bestreden, had de raad besloten Gedeputeerde Staten machtiging te vragen om in dat jaar vrijgesteld te mogen worden van de verplichte aflossing van termjjnen der door de gemeente aangegane geldleeningen. Deze machtiging is eohter niet verleend. De raad besloot nu in zijne jongste vergadering het maximum van den te heffen hoofdelijken omslag te verhoogen met f 300 en te brengen op f 3000 en om, in plaats van 40, voortaan 50 opcenten te heffen op de hoofdsom der personeele belasting. De begrooting van 1904 werd daarmede in verhand gebraoht en nu vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op een gelijke som van f 16558,95 met een bedrag voor onvoorziene uitgaven van f 223,97. Goes. Circa een 50 belangstellenden waren samen gekomen om aan te booren de voor dracht van den heer Huiringa, raadslid te Kampen, over bet doel en het nut der Christelijke vak-organisatie. Vooraf zette de voorzitter, de heer v. d. Wart, uiteen, waarom de drie hier bestaande Christelijke werkiieden- ▼ereenigiogen er toe gekomen waren om een Christelgke vereeniging van werklieden bjj de bouwvakken tot stand te brengen. De heer Huizinga besprak daarna de bekende kwestie's: overproductie, concurrentie, onderling verkeer, de stoomwerktuigen en de verdeeling van den arbeid, kweBtie's, die den toestand van den werkman zeker niet hebben verbeterd. Het individualisme werd gesteld tegenover de organisatiede gilden besproken en de onmogelijkheid aangetoond van deze op bun middeleeuwschen voet weer te herstellen. Tal van verkeerdheden werden besproken. Het nut der organisatie is groot, zooal niet voor den werkman zeiven, dan toch zeker voor zgn nakomelingen. De Christelgke vak-vereeniging erkent God als hoogste gezag, het persoonlijk bezit, de familie, en dat alles, en nog meer in tegen stelling van de neutrale vereenigiDgen. Hoog noodig is, dat de verbetering van den arbeider zelf uitga. Gemeenschappelijk overleg tusschen patroon en werkman is noodig tot verbetering van het bedrijf. Werk lieden, die hun vak niet verstaan, dienen ver wijderd of verbeterd te worden. Werkstaking is alleen iu het uiterste geval geoorloofd, dewijl dat recht op den bijbel is gegrond. De heer Buyse betwistte dit laatste. Het vooruitzicht bestaat, dat beide sprekers een debat zullen openen over deze kwestie. De gemeenteraad van Wolphaartsdijk besloot Vrijdagnamiddag j.l. de subsidie voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1