ZIERIKZEESËHE MEI IV S It OIIE. Zaterdag 31 October 1903. ZUIVERE HUISAFBRAAK, Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIES „LUCTOIl ET EMERGO" (Z ieriltizeesclie C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG on ZATERDAG. Do prijs por 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-Amerika, Tranavaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7918. Directeur A. J. DE LOOZK A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentidnvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dos Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Zuid-Afrilca. De Standard verneemt uit Pretoria, dat de oeconomiache toeatand met den dag hachelijker wordt. De prijzen van alle levensmiddelen worden steeds hooger. In het Burgerache blad De Stem (Transvaal) klaagt een »ou-neef", dat de Britache vergoedings commissies doen naar het Bijbel woord: Onderzoek alle dingen en behoud het goede". aHulle onderzoeken de kleims (claims, aanspraken op vergoeding), zegt hij, »doch behouden het geld!" Eu eldera leeat men, dat de leden der compensatie commissies 1 pd.st. per dag ala vaate toelage ontvangen, terwijl b.v. aan De la Rey met diens talrijk gezin en diens verwoeste eigendommen, gezwegen nog van de tegenover Lord Methuen betoonde edel moedigheid, nog geen atuivor vergoeding ia uitgekeerd. En in dat geval vorkeeren zeer velen, zoodat die veel geroemde »free gift" van drie millioen feitelijk niet 'meer is dan een wassen neus. Het verstrekken vau eene uitkeering wordt van zooveel formaliteiten afhankelijk gemaakt, dat er nauwelijks aan te voldoen is, en ondertu88chen vinden wie de formaliteiten opwerpen baat bij het daardoor teweeg gebrachte tijdverlies. In het district Lijdenburg b.v. liggen een aantal huizen geheel in puin, omdat nog steeds wordt gewacht op uitbetaling der beloofde compeneatie. In de Barberlon Herald wordt bitterlijk geklaagd over de tegenwoordige regeering in Transvaal. De achrijvor in dat blad verklaart te kunnen bewijzen, dat een vierde der personen, die thans als magistraten zijn aangesteld, niets van de wet of van rechtspleging af weten, wat trouwens onlangs door Sir Lawley, den vice-gouverneur, ook openlijk is erkend. Te Bloemfontein das meldt de Volksstem is een postbeambte, die op het adres van brieven v Oranj e-Vrijstaat" doorhaalt met nijdige blauwe strepen en er onder schrijft »0. R. C. not Freestate" (Oranje Rivier- Kolonie, geen Vrijstaat). Maar nu lezen de Boeren uit die drie letters »Onze Roof-Colonio". Amerika. New-York, 28 Oct. Uit Guano Juato, ia Mexico, wordt bericht, dat een oude mis dadiger, die wegens moord vele jaren tucht huisstraf achter den rug heeft, vijf schoten heeft geloat op president Diaz, toen deze gedurende de feestelijkheden door den Mexi- caanschen Btaat Guano-Juato aangericht, den Cantagortuin voorbijreed. De president was door verschillende aan zienlijke personen vergezeld. Gemeld wordt, dat geen der schoten hem heeft geraakt. Volgens een gerucht, streek ééa der kogels rakelings laoga het lichaam van den presi dent. De officier Paolo sprong op den mis dadiger toe, die Ellis Soscano heet, en wierp hem tegen den grond. De menigte zou hem bijna gelyncht hebben. Men is algemeen ver heugd over de redding van den president. Er bad een receptie plaats, waarbij o. a. alle diplomaten den beer Diaz kwamen geluk- wenschen. Uit New-York wordt gemeld, dat een jonge millionnair Brewer geheeteo, in hechtenis genomen is wegens hot vermoorden van zijn verloofde, miss Hayes. Spanje. De staat van beleg is te Bilbao afgekondigd. De bladen verschijnen niet. De winkels zijn gesloten. De straten zijn vol werklieden. Groepen stakers deden werklieden in de fabrieken den arbeid neerleggen. Waar geweigerd werd aan deze staking deel te nemen, ontstonden vechtpartijen. Zelfs werden geweersohoten gelost. Alle vakvereenigiogen hebben zich met de staking solidair verklaard. Het aantal stakers bedraagt 40.000. De dienst der spoorwegen en tramwegen is onderbroken. De stakers trachten het werk aan de gasfabriek, welke door cavalerie beschermd wordt, te doen stil staan. Zij wierpen met steenen naar de rijtuigen. Kreten weerklonken»Dood aan de bourgeois, weg met de tyrannen". De politie chargeerde. Revolverschoten knalden. Zes menschen werden gewond. De stakers ver hinderden het laden van de echepen. Aan de beurs worden geen zaken gedaan tengevolge vau het afkondigen van den staat van belog. Twee regimenten infanterie zijn aangekomen ter versterking van de gendarmerie. Tegen vier uur kwam het te Bilbao opnieuw tot een treffen tuaachen werklieden en soldaten. Vijf werklieden worden gedood, vele gewond, De troepen bewaken de banken en bezetten punten van strategische waarde. De consuls der vreemde mogendheden vroegen den mtlit&iren gouverneur de be scherming te verzekeren van de schepen hunner nationaliteiten in de haveD. Op bet oogenblik, dat een regiment infanterie Arenal doorkruiste, werd uit een venater een geweerschot op de troepen geloat. De soldaten antwoordden dadelijk en deden daarop een charge. Hevig werd tusschen de troepen en werklieden gevochton. Velen werden gewond, onder wie een kapitein van de genie. Turkije. Konstantinop«l, 27 Oct. De eultan heeft in overweging genomen een wetsvoorstel tot reorganisatie der gendarmerie in Macedonië, hem voorgelegd door twee gezanten der groote mogendheden. In beginsel wordt in dit voorstel betoogd, dat aan den verwarden toeatand in Macedonië een einde gemaakt kan worden door de samenstelling van eengoedogendarmerie, welke het beet saamgebracht zou kuooen i worden in Albanië en Montenegro. Van Albanië moet evenwel afgezien worden, omdat de Albaneezen als Mohammedanen niet betrouw baar zijn tegenover de Christenen. Voorgesteld wordt dus de samenstelling van eengendarmerio uit Montonegrijnen, onder opperbevel van een Montenegrijoscben prins, die rechtstreeks verantwoordelijk zou zijn tegenover de Earo- peeache mogondheden. Servië. Het is bekend, dat de officieren, die Koniog Alexander en Koningin Draga vermoordden, niet alleen op de meest barbaarsohe wijze hun slachterswerk verricht hebben, maar zich ook sieraden en andere eigendommen hunner slachtoffers hebben toegeëigend. Eon groot deel van dien buit is thans teruggevonden. Sedert eenigen lijd trok het de aandacht, dat bedienden van Koning Peter op zeer grooten voet leefden. Op een goeden dag werden zij in arrest genomen en bekenden zij, dat zij in den tain van den koDak ver scheiden dure armbanden, diamanten, diademen, enz. hadden opgegraven, nadat zij door een toeval de plaats waar deze kostbaarheden verborgen waren, hadden ontdekt. Het is wel jammer voor generaal Maejin en de andero helden van den lOden Juni dat dit zoete souvenir aan hun wakker optreden hen aldus ontgaat. Rusland. Petersburg, 28 Oct. De Begeeringsbode van heden maakt openbaar de aan de gezanten van Rusland en Ooslenrjjk-ïïongarije te Konstantinopeltoegezonden identieke in- B'ructiëa. Tiflis, 27 Oct. Toen de gouverneur- generaal van Transkaukaeië, vorst Golizijn, deB namiddags te vier uur met zjjne echt- genoote vau een tochtje in den omtrek naar de stad terugkeerde, werd zijn rijtuig door drie personen aangevallen. Eén van hen bracht den vorst verscheiden dolksteken aan het hoofd toe. Hij werd door twee steken, die door zijn muts drongen, en ook aan de linkerhand gewond. Het echedelbeen bleef ongedeerd. De wonden zijn niet gevaarlijk. Toen de misdadigers trachtten den vorst uit zijn rijtuig te trekken, wierp de kozak, die den vorst vergezeldo, zich op de aanvallers. Terwijl zij aan het worstelen waren, reed de equipage weg. De misdadigers vluchtten in een diepe kloof, en werden door een poiitie-beambte en door verschillende personen achtervolgd. Weldra kwam de bereden kozakken-macht uit de stad aan. De misdadigers vluohtten van het eene struikgewas naar het andere. Door de schoten dor vervolgers werd een hunner gedood. De tweede werd doodelijk en de derde zwaar gewond. Beiden zijo later gestorven. Later verscheen de vorst, wien een verband was aangelegd, in do zaal van bet gouvernomeots-paleis, waar velen zich vereenigd hadden. Onder de bevolking heerecht groote ontsteltenis over den aanslag. De schouwburgvoorstellingen zijn afgelast. Uit het ingesteld onderzoek blijkt, dat de aanslag op vorst Galitzin gepleegd is door Armeniërs. Vorst Galitzin had indertijd voor gesteld de confiscatie der eigendommen van de Armenisch-Russieche kerken en met mede werking van minister Yon Plewne en den procureur van de H. Synode was dit plan tot uitvoering gekomen. De kerken bleven het eigendom der Armeniërs, maar de Russische regeering kreeg het beheer over de kerkelijke bezittingen. Toen in Augustus do overdracht plaats bad, werd vorst Galitzin zeer onpopulair tweemaal werd bij aangevallen, maar de censuur verbood de dagbladen dat bekend te maken. Van dien tijd droeg de vorst een maliënkolder. Dat is de reden, dat de personen, die hem wilden dooden, niet op zijn hart hebben gemikt. Ia sommige Russische provinciën moeten de boeren noodlgden door den slechten oogst van dit jaar. In Nisjui-Novgorod moesten de boeren hun vee verkoopen wegens gebrek aan voeder. In de provincie Riazan heeft de hooioogst 2 millioen centenaars minder opgebracht dan verleden jaar. Ia Siberië, waar de oogst toch reeds schraal was, is een groot gedeelte van de tarwe door brand aangetast en dientengevolge onbruikbaar. Voorts verkeeren door groote branden en werkloosheid duizenden boeren in armoede en ellende. Men vreest, dat er een jaar van hongersnood als in 1891 te wachten is, Engeland. Berichten uit Edinburg maken melding van de ontdekking van rijke kolen beddingen in het graafschap Haddington, waarbij de quaiiteit van den kool uitstekend, en do diepte der lagen gering is. Men wijst op de gunstige ligging, dicht bij de havens van Dunbar en Leitb aan de Noordzee en bij den spoorweg van Edinburg, hetgeen voor het transport van groot belang mag geacht worden. Volgens de opgaven van het Engelsche Meteorologische Bureau heeft meu daar in dit regenjaar tot 2G October niet minder dan 440 regendagen gehad (van de 299). En het gaat nog steeds door. Er is sinds het jaar 1852 niet zooveel regen gevallen als in 1903. Zondagavond beeft het (c Londen en in den omtrek weer zoo onbedaarlijk geregend, dat de Theems op verscheiden plaatsen over stroomd is. Vele laaggelegen wijken en de ondergrondsche spoorwegen hadden weer last van het water. Maandagmiddag opnieuw BtortregeD, vergezeld van hagelstorm. Frankrijk. De Parijsche recherche heoft het Brusselscho parket verwittigd, dat zij de band bad gelegd op eeD Italiaan, Francois Minso, den dader van een diefstal van 3.500.000 (ra., gestolen in Caselé in Italië, van welk misdrijf twee Belgische financiers verdacht werden. Parijs, 29 Oct. Werklieden, betrokken bij de vakken, de voedingsmiddelen rakende, hebben hedenmorgen tor arbeidsbeurze een vergadering gehouden, om aan te dringen op de opheffing der plaatsingsbureaux. Toen de politie de menigte wilde verspreiden, wierpen de betoogers met steenen, tafels en stoelen. De strijd mot de politie duurde een half uur. Tal van betoogers en agenten werden gewond. Bereden politieagenten dreven de samen scholingen uiteen. Er zijn vele atrestatiën uitgevoerd. Om twaalf uur hedenmiddag was de toestand kalmer, doch de repnblikeinscbe garden bleven toch de ronde doen. De leiding van den dienst, ter bewaring der orde, werd geleid door den prefect van politie Lépine. 29 Oct. Bij het uiteengaan der Arbeiders- beurs zijn ornatige ongeregeldheden voor gevallen. De politie moets van de sabels gebruik maken, waarop vechtpartijen ontstonden en 40 personen werden gekwetst; verscheiden politie-agenten, men zegt 31, zyn gewond, waaronder enkelen ernstig; 30 personen zijn in hechtenis genomen. Duitachland. Te Düwldorf is een vervolging ingesteld tegen een zeer gezien dokter, op grond van artt, 210 en 278 van het Strafwetboek. Hij moet zich diensvolgens eeaerzijde schuldig gemiakt hebben aan het dooden van een patient op diens uitdrukkelijk en ernstig ver langen en anderzijds aan het afgeven van valsche altesten over iemands gezondheids toestand, tegen beter weten in, ten behoeve van overheidspersonen of verzekeringsmaat schappijen. België. Het assisenhof van Brabant heeft Maan- d8g een piano-stemmer, die in een aanval van jaloezie zes revolverschoten loste op een vrouw, die hij eerst verlaten en toen weer opgezocht had, vrijgesproken. Hij had haar vier lichte wonden toegebracht en bekende bij zijn aanhouding, het voor nemen gehad te hebben, eerst haar en dan zicbzelven te dooden. In baar getuigenis voor de jury heeft bet meisje echter genade voor hem gevraagd, bekennende dat zy zijn jaloezie had opgewekt. Daarop hebbeD de gezworenen bij stemming het »oiet schuldig" over hem uitgesproken. Gevaarlijke broodverdiening. Dinsdag avond trad in het circus Busch de leeuwen- temster, miss Clatre Heliot, met hare twaalf gemaande lievelingen op. De eerste toeren liepen zonder ongelukken af, maar toen kreeg de leeuw August een knorrige bui en sloeg de temster met zijn poot. De klauw trof haar aan het rcchterpoïrgewricht en sloeg den pols slagader door. Terstond stroomde bet bloed over handen en kleed van het meisje. Met doeken, die haar door de traliën van de kooi werden aangegeven, kon zij bet bloed niet stelpen. Ia dezen critieken toestand, de leeuwen begonnen allen te brullen, behield miss Clatre haar tegenwoordigheid van geest. Het gelokte haar, de leenwen één voor één in kunne bokken te brengen. Daarna kwam zy glimlachend de kooi uit. Maar toen begaven haar de krachten en viel zy onder de handen vau den geneesheer in zwijm. Een treurig ongeval heeft zich Woens dag 1.1. voorgedaan op de lij a EcclooGent Terneuzen. Te Gent had eene dame met haar 4-jarig knaapje in een coupé 2e klasse plaats genomeD. Het kindje leunde op het portier, en op 500 M. van het station Langenbrugge vloog 't portier plotseling open en bet kind viel uit den waggon. De arme moeder liet dadelijk de noodrem werken, doch men vond op den weg slechts het bloedige lijkje. Iemand, gedetineerd in de strafgevangenis te Arnhem, vernam dat zijn vader, in het gasthuis te 's-HertogeDboBch verpleegd, ge vaarlijk ziek lag. Het College van Regenten over de gevangenis deelde Donderdagmorgen dit den minister van justitie mede, benevens bet verzoek vau den gedetineerde om zijn vader te mogen bezoeken. AIb uitslag van dit verzoek kwam de man in gezelschap van een politiebeambte in civiel over, en werd dadelijk bij zijn vader toe gelaten. Na een onderhoud van ongeveer ééa uur moest, in overleg met den dokter, in het belang van den patiënt, het onderhoud eindigen. De gedetineerde werd daarop naar Arnhem teruggeleid. Weekmarkt te Zierikzee, 29 Oct. 1903. BoterprijzenDe Boter is verkocht voor f 0,60, 0,70 en f 0,72| de 5 Hectogram. Kip-Eieren: De Kip-Eieren zijn verkocht voor f 1,87^ per 25 stuks. Kleine Kip-Eieren voor f 1,45 per 25 stuks. 8TOOBBOOTDIBN8T MIDDELBURG--ZIERIKZEE. OctoberNovember. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 'smorg. 'smidd. Zaterd. 31 7,f~ Zondag 1 7,30 Maand. 2 Dinsd. 3 Woens. 4 Dond. 5 7,30 7,30 7,30 7,30 Vrijdag 6 7,30 Zaterd. 7 7,30 2, 1,40 1,40 1,40 1,40 1,40 1,40 smnrp. Zaterd. 31 7,30 Van Zierikzee: 'smidd. Zondag Maand. Dinsd. Woens. Dond. Vrijdag Zaterd. 7,30 7,30 7,30 7,— 6,30 7,30 7,30 2,15 2,15 2,15 2,15 2,15 2,15 1ÖS81Ö08. Den 2den November hopen onze geliefde Ouders: M. TRIJZELAAR, Machinist op het Stoomgemaal Schouwen" en M. NIJS hunne vijftig-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Kerkwerve, 1903. Hunne dankbare Kinderen, Den 4den November aanst. j hopen onze geliefde Pleegouders: WILLEM VAN ALMKERK en CORNELIA WRIGT i hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. ZoNNEMAIRE, 1903. Uit aller naam, JAN VI8 en LENA VAN DER MEER. Getrouwd L. T. LOUWERSE C. A. GAANDER8E, dieook namens wederzydscbe Familie vriendelijk dank betuigen, voor de vele bewijzen van belangstelling, by gelegenheid van hun Huwelijk ondervonden. Wissenkerke, 28 October 4903. Heden ontvingen wij de treurige tijding, dat ons geliefd Kleindochtertje Dirkje, in den aauvslligen leeftijd vau ruim 3 jaar te Rotterdam is overleden. Zierikzee, 30 October 1903. C. VAN LOON. J. A. VAN LOON— Yerdick. *4* Voor de talrijke bewijzen van belang stelling, bij de viering van onze vijftigjarige Echtvereeniging op 24 October j.l. ontvangen, brengen wij, ook namens onze Kinderen, aan allen onzen welgemeenden dank. Poortvliet, 29 October 1903, P. VAN DER SLIKKE. J. VAN DER SLIKKE— de Rijke. Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, by den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen naar Goes worden getelegrafeerd. Zij, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zyn aan wijlen JOHs. ELENBAAS Christ.zn., over leden te Oud-Vossemeerworden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen aan den Heer M. A. DOUW te Oud-Vossemeer, of ten Kantore van Notaris N. VAN STEEN BERGEN te Tholen, vóór 15 November 1903. Stoomzatvelfabrtek te Zonnemaire, met filiaal te üaamatede. II.H. VEEHOUDERSdie genegen zijn hunne Melk te leveren, wordt proef tijd van levering toegestaan. Voorwaarden op aanvrage te bekomen. Indien noodzakeijjk, worden nieuwe Melk- ritton aangelegd. W. J. MULDER. De Notaris J. FRANSE zal, Donderdag 19 November 1903, 's middags 12 ure, op het Ilavenplein te Zierikzee, publiek verkoopen EENE GROOTE PARTIJ als: Kozijnen, Ramen, Deuren, Trappen, zware en lichte Binten, Brandhout, enz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1