ZIERIKZEESÜIE NIEEWSRODE. Dinsdag 13 October 1903. (Z ierilizeesche C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad ss Proviwci». Verschgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7910 Directeur i /vJ. DE DOOZUSL A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ota. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FeSnkei., Meelstraat 386, Zierikzee. Amerika. Sedert gebleken is, dat het Witte Huis te Washington meer en meer een wandelplaats wordt voor gewapende gekken, dio het allen voorzien schijnen to hebben op hot loven van president Roosevelt, draagt deze tegenwoordig geregeld een geladen revolver bij zich, zoodra bij zijn vertrekken verlaat. John Decker, de man die bet laatst met booze voornemens in het Witte HuiB werd aangetroffen, is, evenals zijn voorgangers, Daar een krankzinnigen gesticht overgebracht. In zijn bezit werdo.a. gevonden een brief aan Roosevelt, waarin bij dezen verzocht om 750.000 dollars, om aden duivel der Indianen te overwinnen". Het Amerikaansche poatachandaal neemt grootere afmetingen aan. Nu moeten twee der onder verdenking van knoeierijon staande hoofd-ambtenaren hebben verklaard, dat ook de directeur-generaal dor posterijen, Payne, betrokken ia in de knoeierijen. Payne zoa zich namelijk door leveranciers groote bedragen in de handen hebben laten stoppen voor faciliteiten, welke hij hnn verleende. In de laatste 24 uren beeft het te New-York zóó hevig geregend, dat het tram- en spoorwegverkeer in de onder water geloopen straten groote vertraging ondervindt. Aan de Atlantische kust heerschte Zondag een geweldige storm. Griekenland. Heel Athene loopt tegenwoordig uit om naar een Amerikaansche familie te kijken, die zich in oud-Griekscbe kleedij op straat vertoont. Zij poogt daarmede de Atheners te overtuigen dat de klassieke kleeding zoowel gezonder als passender is dan de moderne. Tot dusver hebben de drie Amerikanen, waarvan er twee dames zijn, intusachen niet veel anders bereikt dan de Grieken kostelijk te amuseeren met sandalen, mantels en tunica's. Op de Akropolis alleen hadden zij wat succes daar wreven zich bezoekers en werklui de oogen bij de onverwachte aankomst van deze versohyningen uit lang vervlogen eeuwen. Servië. Milan Christitsoh, de natuurlijke zoon van wijlen koning Milan, heeft te Budapest, waar bij zich op het oogenblik bevindt, verklaard, dat bij voornemens is, als pretendent op te treden voor den Servischen troon. De nieuwe pretendent zal eerstdaags de lessen gaan volgen aan de oavalerie-school te Gotha, waartoe hem door den hertog van Coburg- Gotha toestemming is verleend. Kolonel Machin, de zwager van wijlen Koningin Draga, is benoemd tot comman- deerend generaal over de te Belgrado in garnizoen liggende Donau-di visie. Turkije. Eonstantinopel, 8 Oct. Sinds Zondag 1.1. houdt de sultan drukke beraadslagingen met de ministers, ter vaststelling van de door de Porte aan te nemen houding in verband met het nieuwe controle- en toezichtsplan van Rusland en Oostenrijk met betrekking tot Macedonië. De sultan moet zeer ontstemd zijn over het tot de Turksche regeering gerichte verwijt van Petersburg en Weenen uit, als zouden er moorden gepleegd worden op groote schaal. Zelfs loopt het gerucht, dat de oorloge- gezinde party weder aan invloed wint, terwijl de grootvizier en de ministers tot eiken prijs een oorlog met Bulgarije willen vermijden, zoo mogelijk door het toestaan van hervor mingen van min ingrijpenden aard. Engeland. Londen, 8 Oct. Naar gemeld wordt hebben eenige schepen den Amerikaanschen kapitein Brown, die den 12en September nit Halifax vertrok om den Atlantischen Oceaan over te steken in een zeilbootje, ontmoet op 39 gr. 2 min. N. Br. en 54 gr. 5 min. W. L. Men heeft door signalen van den koenen reiziger kunnen vernemen, dat 4 dagen geleden zijn bootje omsloeg, doch dat hij, na het weer overeind te hebben kunnen brengen, zijn reis heeft vervolgd, niettegenstaande een averij aan het roer. Ouifschland. De storm van Donderdag heeft te Berlijn veel ongelukken en schade veroorzaakt. Het telefonisch verkeer was oren lang verstoord. Bij den bouw van een stedeljjk badhuis te Dresden zijn tengevolge van hevige rakwinden de stellingen omvergewaaid. Drie arbeiders werden gedood, eenigen zwaar gewond. Te Carlowitz bij Breslau woei een water toren om. Drie arbeiders werden door neer vallend puin gewond. Ook de Bloksberg in den Harz (het legendarisch verblijf der heksen) werd geteisterd. Het geheele dak van het groote «Bracken- Gasthof" is afgerukt, de eene helft van dit dak sloeg op 100 M. afstands tegen de rotsen te pletter, de andere helft vloog tegen een toren, van welks tinnen men den ganechen omtrek kan overzien, en sloeg tot splinters. Nederland. Arnhem, 9 Oct. Omtrent de loterij-zaak der firma Snijders Co. alhier verneemt men, dat de politie, die op verzoek der firma zelve haar «groote Arnhemsche verloting" zou controleeren, na de verloting alle stukken in beslag nam en toen tot de ontdekking moet zijn gekomen, dat er dubbele loten bij waren en dat niet alle prijzen in de loterij waren ingebracht. Toen is naar aanleiding dezer «onregelmatigheden" proces-verbaal tegen de firma opgemaakt. Enkhnizen, 9 Oct. Omtrent de ramp op de Zuiderzee kan het volgende gemeld worden Gisterenmorgen kwam alhier van Emmeloord (Schokland) het bericht, dat de visschersaak, waarover werd melding gemaakt, als zijnde gezien door de stoomboot «Groningen Hl", aldaar, is aangespoeld. Deze boot, geen aak doch een pleizierjaoht zijnde, is het eigendom van de. H. Bakele alhier. Donderdag 1 October reeds was zij uit gezeild met aan boord de heeren: A. H Scholten, 23 jaar, electricien; S. Scholten, 25 jaar, proponent bij de Doopsgezinden en G. C. Scholten, pas gediplomeerd eind-examen H. B. S. to Hoorn, 19 jaar. De vierde zich aan boord bevindende persoon was de heer Dirk van Ee, 24 jaren, bloemist, eenige zoon van den hoofdonder wijzer B. L. van Es, alhier. De drie eerat- genoemden zijn allen zoons van den heer J. Scholten, ook hier woonachtig. Ma&Ddag bevonden zij zich nog te Nijkerk, vanwaar zij Dinsdagmorgen zijn vertrokken. De toestand bij de families Scholten en Yan Es moet wanhopig zijn. Elburg, 10 Oct. Het gisteren hier aan gebrachte lijk is dat van den heer Sjonrke Scholten, uit Enkhuizen, candidaat in de Godgeleerdheid bij de Doopsgezinden. Schipper Gosen, nit Enkhuizen, is Vrijdag morgen bier gekomen om het derwaarts te brengen. De lijken der andere drie opvarenden zijn nog niet gevonden. Purmerend, 10 Oct. Nabij deze gemeente is hedenochtend aan de spoorbrug uit het Noord-Hollandsch Kanaal het lijk opgehaald van jhr. C. van Citters, burgemeester onzer stad. Sinds eenige dagen was de heer Van Citters ongesteld en zag hg er buitengewoon vervallen uit. Vrijdagmorgen halftien verliet bij als gewoonlgk zijne woning aan den Amsterdamschenweg (langs het Noord-Hol- landech Kanaal), vergezeld van zijn hond, om naar het Raadhuis te gaan, waar hot Dagelijksch Bestunr zou vergaderen. Hij schijnt echter niet naar de stad, doch in de richting van de spoorbrug gegaan te zijn. Op het Raadhuis wachtten de wethouders te vergeefs en toen de burgemeester niet versoheen en de hond om halftwaalf weder thuis was gekomen, werd allerwege een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat hij gezien was aan het kanaal bij de spoorbrug. Men ging dreggen en haalde des avonds zijne parapluie op en hedenmorgen zijn lijk. De deelneming is algemeen. De heer Van Citters was een flink burgemeester, die steeds het belang der gemeente beoogde en daarvoor onvermoeid werkzaam was. Eenvoudig en ieder ter wille, was hij algemeen geacht. Aanvankelijk te Zevenbergen, daarna te Nieuw-Amstel en nu sinds 19 jaar te Purme rend als hoofd der gemeente werkzaam, had hij een lange reeks van dienstjaren achter zich. Voor zijne familie in de eerste plaats is zijn heengaan een zwaar verlies. Amsterdam, 9 Oct. In de gisteren alhier gehouden vergadering van crediteuren der firma I. de Goeyen Jr., welke Woensdag haar betalingen staakte, is het tot geen bepaald besluit gekomen en zal heden een tweede vergadering worden gehouden. Ter vergadering werden eenige cijfers medegedeeld, naar het Hbl. verneemt o. a. dat de min of meer gedekte vorderingen be I dragen f 5.100.000, de ongedekte f 940.000 de vorderingen der familie f 2 500.000. Volgens de II. Cf. moet het tekort 7£ millioen gulden bedragen. De gefailleerde is een schoonzoon van den bekenden Amsterdammer - pbilanthroop den heer Jansen. Een treurig ongeluk had gisteren plaats even buiten de Haarlemmerpoort alhier: j De knecht van den landbouwer K. Schreurs uit Spaarndam, die melk naar de stad had gebracht, keerde terug, op zijn wagen als passagiers medenemende twee personen, vader en zoon. Bniten de poort schrikte het paard een weinig en sprong ter zijde, doch kwam toen in aanraking met een kar, geladen met cokes. Het paard holde toen iD vreeselijke vaart verder. De knecht sprong van den wagen en bezeerde zich tamelijk ernstig aan 't hoofd. Een eind verder liep het paard tegen een boom en verbrijzelde den wagen. Do jongste der opzittenden bezeerde zich daarbij zoo ernstig, dat hij in bewusteloozon toestand bij iemand daar werd ingedragen. Zijn beide beenen waren gebroken en zijn toestand word hoogst ernstig geacht. Het is de 15-jarige zoon van W. Scholten, wonende onder Halfweg. Ook de vader bezeerde zich een weinig. 10 Oct, Donderdagavond omstreeks 11 nnr begon iemand, die niet geheel nuchter was, vóór de marinierskazerne alhier tegen den op post staanden schildwacht praatjes te maken en op het korps mariniers te schelden. Eindelijk liot hg zich in beleedigendo woorden uit over het Vorstenhuis. De schildwacht, een bedaarde man, trachtte herhaaldelijk den beschonkeno te doen heengaan, echter tevergeefs. Bij de verschgning van een politie-agont, verwijderde hij zich naar het Mariniersplein, maar kwam dadelijk terug, toen de agent vertrokken was. Hij scheen toen op den schildwacht zoo gebeten, dat bij dezen trachtte aan te vallen. De oproormaker is daarop door mariniers gearresteerd en aan de politie op de Katten burgergracht afgegeven. Kort nadat dit was geschied, vertoonde zich een troepje burgers vóór de kazerne, die zoodanige houding aannamen, dat het ook in het belang van den schildwacht wonschelgfc werd, de wacht in het geweer te doen komen buiten de kazerne. Dit scheen kalmeerend op de gemoederen te werken, althans spoedig daarna was het troepje afgetrokken. De gemeenteraad heeft zich met de kleine meerderheid van 20 tegen 18 stemmen vereenigd met het voorstel van Bnrgem. en Weth. tot oprichting eener gemeentelijke volksbiblofheek met daaraan verbonden volks- leeezaal, wat f 68.000 zal kosteD. Leiden, 10 Oct. Vrijdagmiddag had een hoogst droevig ongeval plaats op den wog tnssohen Rbyneburg en Oegstgeest. Toen do leden der studenten-scberpechuttors-vereeniging «Pro Patria" van hun schietoefeningen te Katwijk a/Z. zouden worden ingehaald door een deputatie uit het studentencorps, werd de juridische candidaat baron r. d. F., uit Assen, van het paard geworpen en ontving hij daarenboven van het dier een hovigen trap tegen het achterhoofd. Bewusteloos opgenomen, werd het jongmensch dadelijk overgebracht nfiar het krankzinnigengesticht «Endegeest", waar de dienstdoende geneesheer slechts den dood tengevolge van een schedel breuk kon constateeren. 's-Gravenzailde, 9 Oct. Gisterenmiddag had hier eene indrukwekkende plechtighetd plaats. j Op de algemeene begraafplaats werden namelijk de lijken bijgezet van de verongelukte Fraosche matrozen Joseph Wacogne, 54 jaar Edouard Gilbert, 24 jaarFrangois Beauvois, 54 jaar, en Louis Dubois, 35 jaar, in tegen woordigheid van de heeren Guetave Altazen, reeder, en Augustus Vidal, kapitein vau de gestrande vischlogger «Boulogne 2033". Behalve vele belangstellenden waren mede aanwezig de heeren H. M. J. van Lennep, burgemeester, en P. M. van Nierop, secretaris dier gemeente, en de kapitein der stoom- roddingsboot «President van Heel" te Hoek- van-Holland met de vaste bemanning dier boot. De lijken werden één voor één grafwaarts gedragen. Op de baar van 't eerste lijk had burgemeester Van Lennep een fraaien krans van levende bloemen doen neerleggen, met het opschrift«Dormez en paix". Nadat alle 'lijken waren bijgezet, nam de burgemeester het woord en schetste in vloeiend Fransch hoe diep treurig het was dezen plicht te vervullen. Zjj allen waren verdronken, met de redding nabij, immers op den geringen afstand van 6 a 7 meter was de stoomreddingsboot om hulp te verleenen, zeide bij o. a. en sprak verder den wensch nit, dat het der familie tot troost mocht verstrekken, dat allen waren gevallen in de uitoefening van hun beroep, op het veld van eer dos. In het bizonder sprak hij daarna reeder en kapitein toe en verzocht hen zijne hartelijke deelneming aan de familie te willen over brengen, waarna hij tot den gezagvoerder der stoomreddingsboot o. a. zeide, dat men niet moest zeggen maar zes zijn er gered, dooh gelukkig nog zes. De reeder betuigde, zeer aangedaan, zijn hartelijken dank voor de betuigingen van oprechte deelneming, welke hij heeft mogen ontvangen. Rotterdam, 9 Oct. Gisterenmiddag werd op den Coolsingel door de inspecteurs van politie E. Dozy en J. J. Tonckens aangehouden een Duitscher, in wien zij meenden te her kennen den kantoorbediende B. P. uit Maag denburg, wiens aanhouding was verzocht ter zake van verduistering van 2700 mark, ten nadeele van den graanhandelaar R. N. aldaar. Sedert begin Juli was hij voortvluchtig. Kort daarna werd, eveneens op den Coolsingel, gearresteerd als verdacht van medeplichtig heid in deze zaak de méohanicien F. J.die hier met vrouw en kinderen verblijf hield. Naar het centraal-bureau van politie aan het Haagacheveer overgebracht bleken de aangehoadenen werkelijk de gezochten te zijn, op wier aanhouding een bedrag van f 300 was gesteld. B. P. was in 't bezit van een met 6 scherpe patronen geladen revolver en een paar honderd gulden. De rest van bet verduisterde geld was opgemaakt met een reisjo in Augustus, September en October naar Monte Carlo, Bazel, Parijs en Brussel. Sedert drie b. vier dagen hield hg in de Helmerestraat alhier verblgf. In afwachting tot over de uitlevering der beide Daitachers zal zijn beslist, zijn zg over- gebraoht naar het huis van bewaring. Dordrecht, 9 Oct. Dinsdag j.l. vervoegde zioh bg do familie W. in het Geldeloozepad alhier iemand, voorgevende machinist-bank werker bg de firma J. Lips Bzn. te zyn en een kosthuis te zooken. Op zgn verzoek werd hg ten huize van W. als commensaal op genomen. Gisterenmorgen pakte hij zijn koffer, zeggende dat hij een spoedreisje naar Rotter dam moest maken, maar tegen het middag maal weer thuis zou zgn. In hetzelfde huisgezin is echter nog een kostganger, uit Zutphen, die ook op de br&ndk&Btenfabriek werkzaam is. Toen deze 's middags thuiskwam vond hg zgn koffer opengebroken en daaruit zgn spaar penningen, zgnde f 25, verdwenen. Daar de andere persoon niet op het door hem aan gegeven uur terugkwam en geheel den dag niets meer van zich liet hooren, vermoedde men dat hg de dief was. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld en deze zal trachten den vermoedelykon dader te pakken te krijgen. Later is gebleken, dat deze in geen relatie stond roet de firma Lips. O ud-Beierlaiid, 9 Oct. Gisteren had men bier een honderdjarige, n.l. den heer Nicolaas de Voogd van der Stra&ten. De jubilaris, wiens zintuigen nog tamelyk normaal bleven, ontving van vele zyden geschenken tot aan denken aan den gedenkwaardigen dag. Zierikzee, 12 October. Ten behoeve van de slachtoffers der ramp, die Arnemuiden trof, is nog ontvangen van Prins Hendrik der Nederlanden f 50. De «Zuid-Holland8che Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen" te Rotterdam schonk f 1000. Donderdagavond was in 't geheel te Arne muiden ontvangen f 15,135,08s. In een dien avond gehouden vergadering van het comité is besloten een bedrag van f 18,000 uit te zetten op prolongatie. De door den heer Hubrechtse te Middelburg rihonken naaimachine werd toegewezen aan weduwe S. van de Schelde. Aan de heeren J. J. van Doeselaar, H. P. Montó en J. Boeyinga werd het ontwerpen vau een reglement voor het comité, dat dus werkzaam zal blgven, opgedragen. Met de specifieke verantwoording der ont vangen gelden zal zoo spoedig mogelyk een begin worden gemaakt. Tot lid van den raad te Kattendyke is gekozen de heer M. van Damme met 69 van de 126 geldige stemmen. Op de heeren J. van Kleunen Pzn. en J. Minderhoud waren er resp. 25 en 32 nitgebraoht. Ook dit jaar zgn weder een aantal werklieden nit Overslag, Zuiddorp en andere gemeenten in Zeeuwscb-Vlaanderen naar Frankrijk vertrokken, om aldaar in de suiker fabrieken werkzaam te zgn. Gewoonlgk duurt daar de campagne tot bg Kerstmis, en wanneer zg dan thuiskomen, ie er gewoonlgk een flink bedrag oververdiend, zoodat zg dan geen zorg voor den winter behoeven te hebben. Bg het sluitingsuur van een herberg te Walzoorden ondervonden de maróchanssóes een hevig verzet van de daar aanwezige bezoekers. De maréohauesées waren verplicht van hun vuurwapenen gebrnik te maken, waardoor één der bezoekers doodelyk getroffen werd en inmiddels reeds aan de bekomen verwondingen is overleden. De justitie uit Middelburg, vergezeld van den arts Schouten, is derwaarts vertrokken tot het instellen van een onderzoek. Scharendijke, 10 Oct. Tydens den hoogen vloed in den afgeloopen nacht is het water zóó gewassen, dat eenige duizenden kolo's bieten, die bg onze haven op hoopen waren geworpen, zgn weggespoeld of tot vervoer naar de fabriek ongeschikt zgn geworden. Ook in Den Osse schijnt iets dergelgks te zgn gebeurd. Noord8chouwen. De duinenreeks van Westelgk Schouwen heeft door den krachtigen wind van Vrgdag op Zaterdag weer veel te Igden gehad. Het water der Noordzee werd aan het Noorderstrand opgezweept tot een hoogte van pl. m. 1.70 M. boven A. P. Door den zeer hoogen vloed werden honderden rijahoutachermen weggeslagen, en van den voet der duinen werd een gedeelte afgenomen. Nieuwerkerk, 10 Oct. De collecte ten bate der nagelaten betrekkingen van de ver ongelukte visschers te Arnemniden heeft alhier opgebracht de som van éón honderd en drie gulden. Onwerkerk (Dniveland), 12 Oct. Gisteren spoelde hier een lijk aan van één der op 11 Sept. M. omgekomen Arnemnidsche visschers. Door de inmiddels ontboden familie-betrek- kingen werd het herkend ale van P. de Nooyer Lz., ongehuwd, oud 31 jaar. Het lgk is heden hier ter aarde besteld. St.-Filipsl&nd, 11 Oct. Sedert Vrgdag j.l. mag voortaan als waarschuwingssignaal bg de tram niet meer van de stoomfluit, maar alleen van een bel gebrnik gemaakt worden. Gevoelden we ons tot dusverre, als de stoom fluit haar schel geluid deed hooren, zoo eoht te midden der wereld, kregen we zoo'n grootscheeps gevoel over ons, nu is dat uit. Als een beer op sokken komt de tram nu aangehuppelt, en vertrekt ook weer met stillen trom, want wie hoort dat gebel; men zegt, het heeft er veel van of onze omroeper uitbelt, dat er biggen te koop zgn. Die stoomfluit was zoo gemakkelijk: ze vertelde ons zoo wat tennaastenbg hoe laat het was en we hielden met haar meer rekening voor onze dagelgksche bezigheden dan met ons torenuurwerk. Had men 't gefluit alleen op Zondag verboden, we zouden het ten hoogste appreciëeren, want 't is niet prettig als men op dien dag, in diepe overpeinzing zittende, door dat gefluit zoo eensklaps afgetrokken en aan het wereldsche herinnerd wordt. Maar nu is op dat gebied ook alle poëzie uit, want wie het weet te waardeeren, vindt ook poëzie in zoo'n stoomfluitje! Stille berusting zg echter ook hier het wachtwoord, en laten we ons in ons lot maar troosten met de gedachte: Wat de heeren wgzen, Moeten de knechten prgzen. Teneinde niet meer van den wind afhankelgk te zgn, zullen gebroeders Meyer, korenmolenaars alhier, een motor plaatsen; hiermee zal de eerste maohine op industrieel gebied zgn intree in onze gemeente doen. Tholen, 10 Oct. Voor de nagelaten be trekkingen der verongelukte visschers nit deze gemeente is tot gisteren bg de oommissie ingekomen f 2564.72s.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1