ZIERIKZEESCHE IVIEli WSBODE. Zaterdag 10 October 1903. Cour an t). Tweede Blad. HIEUWSTIJPIIIGEII. ADVERTENTIEN. pond RECLAME-THEE, (525 ierils.zeesoh.e Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f i,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7909. Directeur i A, J". IDE! L.OOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënran 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FiiaNKEr., Meelstraat 386, Zierikzee. Amerika. Maandag trachtte eon man toegang te ver krijgen tot president Roosevelt in het Witte Hui» te Washington. Op de vraag der beide dienstdoende politie-beambten waarom hij den president wenschte te spreken, antwoordde bij*0, alleen maar voor mijo pleizier, do president heeft mij Men roepen". Natuurlijk werd hij tegengehouden, waarop hij zóó te keer ging, dat hulp moest gehaald worden. Bij een vluchtig onderzoek vond men bij hem een schaar, een groot zakmes en een bulldog-revolver met vijf patronen. Dij beweert Elliot te heeton en van Zwecd- sche afkomst te zijn. Eenigen tijd woonde hij te Minneapolis, waar hij als een niet- toerekenbare werd beschouwd. Qp zijn doorreis naar Washington bracht hg een bezoek aan het anarchistisch Paterson. Bij nader onderzoek bleek Peter Olseu, aldus luidt 'smans werkelijke naam, krank zinnig te zijn. Dit is de zesde krankzinnige in en om het Witte lluis gevangen genomen sinds Roose velt's terugkeer uit Osterbay. Strenge maat regelen zijn getroffen om te waken voor de veiligheid van den president. Italië. liet verblijf van den Czaar en de Czarina te Rome ia aanmerkelijk bekortniet vier dagen zullen zij in de Eeuwige Stad blijven, doch slechts zes-en-dertig uur en dan moet daarvan nog af een bezoek aan den Paus, waarbij de Russische gezant te Rome wel tegenwoordig zal moeten wezen, daar de Pans even moeilgk Fransch spreekt als de Czaar Italiaanach. Waarschijnlijk zal de aankomst plaats vinden Maandag den zes-on-twintigsten des namiddags, dan volgt een diner met toos ten en oen gala-voorstelling van «Gioconda" den volgenden dag eerst revne en dan bezoek aan het Yaticaan met vertrek. Zwitserland. Op den Dent de Brenlève, in de Freiburger Alpen, is een 21-jarig jonkman, Burgknecht genaamd, bij het plukken van edelweis in een afgrond gestort. Men vond hem levenloos beneden liggen, waar een raaf hem reeds eon oog had uit gepikt. Oostenrijk. Koning Leopold van België zal zich eerst daags naar Weenen begeven en daar op plechtige wijze ontvaDgen worden. Men weet niet of het bezoek van den koning ten doel heeft d6n steun van keizer Franz Jozef in te roepen voor de Kongo- quaestie of wel om de erfenis van zijn vrouw te regelen. In elk geval schijnt de aanmerkelijke ver koeling, welke sedert lang tusschen de beide souvereinen bestond, naar aanleiding van de bekende familie gebeurtenissen, aan het luwen te zijn. Duitschland. Mot zijn vrouw en zgn twee dochtertjes, alsmede zijn zwager, diens vrouw eu den dokter, ia ex-president Steyn van Oranje- Vrijstaat te Miioohen aangekomen. Slechts even ondersteund verliet de ex president, die een donkeren bril droeg, den waggon en flink liep hij over het perron, om dan per rolstoel overgebracht te worden uit de wacht kamer naar hot gereedstaand hotelrijtuig. Een paar dagen dacht hg te vertoeven in het hotel «Bayrischer Hof", om dan de reis rechtstreeks te vervolgen naar Cannes. Duitschland bad over 79 gevallen eischen tot schadeloosstelling ingediend tegen de Vonezolaansche regeering, tot een gezamenlijk bedrag van 5.669.031 Mk. Thans is de uit slag van het onderzoek dezer eischen door de gemengde rechtbank bekend gemaakt; ongegrond verklaard of ingetrokken zijn ver schillende eischen tot een bedrag van bijna 4 millioen, terwijl slechts voor 1.673.527 Mk. toegewozen is. - In tegenwoordigheid van omstreeks 40 voOTÏelijke personen, waaronder de czaar on czarin van Rusland, is Woensdag 1.1. te Darmstadt het huwelijk voltrokken tusschen prins Andreas van Griekenland en de prinses van Batttenberg. Het huwelijk (waarbij de Duitscbo keizer niet tegenwoordig was) is voltrokken eerst naar protestantschen ritus in do hofkerk en vervolgens naar orthodoxen ritus in do Russische kapel. Het jonge paar brengt de wittebroodsweken door op het kasteel Heiligenberg buiten Darmstadt. Dresden, C Oct. Er is besloten dat prinses Louisa Antoinetta bij hare kinderen zal terug- keeren. Men zoekt den modes vivendi te bepalen, waardoor de moeder zal worden tevreden gesteld en aan de wenschen van het volk zal worden tegemoet gekomen, terwijl men rekening zal houden met den toestand, ontstaan door de scheiding van de prinses en den erfprios. Nederland. Roermond, 7 Oct. Onder do gemeente Echt werd in den afgoloopen nacht weer een verschrikkelijk drama afgespeeld. Van de kermis huiswaarts keerende, ontstond onder het gehucht Scheelberg tusschen een 5-tal kermisgasten ruzie, waarbij wederzijds de messen getrokken werden, met het nood lottig gevolg, dat één hunner, een zekere Gransier, oud 28 jaren, van het gehucht Gebroek, een steek in do borst ontving on hom de slagader onder den rechterarm werd doorgesneden. De getroffeno overleed ongeveer een kwartier later onder ernstig lijden cn veel bloedverlies. Nog hedenmorgen zijn een 5-tal, waarbij do gebroeders D., door de maréchaussees in hechtenis genomen, die in den namiddag zwaar geboeid naar deze stad zijn overgebracht, alwaar een groote schare nieuwsgierigen hen aan het station opwachtte. Het parket van Roermond, bestaande nit de heeren mr. Mathon, substituut-officier, mr. baron De Bieberstein, rechter, is derwaarts vertrokken tot het instellen van een onderzoek. Amsterdam, 7 Oct. De kapitein van do stoomboot «Groningen III", do z.g. oudo Lemmer-nachtboot, die hedenochtond alhier aankwam, heeft gerapporteerd, dat hij van nacht op de Zuiderzeo een omgeslagen Ijalk zag drijven, waarop zich vier personen bevonden. Hoewel de kapitein allo moeite deed om do schipbreukelingen te redden, kon hem dit door het stormweer niet gelukken, zoodat de vier opvarenden van de tjalk naar allo waar schijnlijkheid verdronken zijn. De stuurman van de «Groningen III", K. Bangma, deelde het volgende mede: Wij gingen gisterenavond circa 9 uur van Lemmer; de zee stond zeer hoog, zoodat we genoodzaakt waren de zeilen te bijschen, tot het bewaren van het evenwicht. Ten westen van Schokland werd, ondanks hot ruwe weer, hulpgeroep gehoord en uit ziende, ontdekte de kapitein, de heer F. Fortuin, op eenigen afstand een omgeslagen visschers- vnartuig, waaraan een viertal schipbreukelingen zich vastklemde. De golven wierpon het wrak nu links, dan weer rechtshet eene oogenblik was het te zien, het volgende moment scheen het, als had de woedende zee alles verzwolgen. Terstond streken we de zeilen en werd getracht het omgeslagen vaartuig te naderen de geweldig hoogo zeeën maakten dit evenwel onmogelijk, zoodat de kapitein door omvaren de schipbreukelingen trachtte naderbij te komen. Inmiddels werden lijnen uitgoworpen naar het wrak, doch de opvarenden waren niet in staat Z9 te grijpendachten wo soms verbinding te hebben gekregen, een toren- hooge golf wierp het slingerende vaartuig aanstonds weer verder af. Tot viermaal toe werden de pogingen tot redding herhaald, maar tevergeefs; het was volstrekt onmogelijk voldoendo te naderen, de zee stond te hoog. De golven sloegen soms tot aan de punten van de masten der «Gro ningen III". Nog werden de lijnen eenige malen uitgeworpen, doch zonder resultaat; het vaartuig was nu slechts zolden te zien. We konden nog waarnemen hoe eerst twee man van de vier werden weggeslagen en in de diepte verdwenende kapitein stelde de laatste poging in het werk om het wrak te naderen, maar door de stortzeeën was het onmogelijk met de «Groningen III" vlug genoeg te wenden. Even later werd het wrak door de golven omhoog geworpen, om toen voorgoed in zee te verdwijnen. We hebben het toen niet meer gezien. Aan boord van de «Groningen III" waren een achttal passagierszij allen waren, zoowol als do bemanning, zeer onder den indruk van het drama, dat zich voor hun oogen afspoelde. 8 Oct. Groote ontsteltenis gisterenmiddag aan de Beurs alhier door de tijding, dat ééa der grootste émitteurs van Amerikaaneche waarden zich in fioancieele moeilijkheden bevindt. Yssn de zjjde der familie zou tot een bedrag van 2J millioen beschiklcar zgn gesteld, als de ramp kon worden afgewend, maar het gat was daarmede niet te stoppen. Twee mannen waagden zich per roeiboot op het Y alhier om den overkant te bereiken. Plotseling sloeg de boot om en beiden geraakten te water. Eén hunner kon den wal zwemmende bereiken, maar de tweede werd bewusteloos opgehaald en is kort daarop overleden. De ongelukkige was gehuwd en laat een vrouw en 2 kinderen achter. Utrecht, 8 Oct. President Kriiger, ver gezeld van de familie Eloif, de heoren Bredoll en dr. nijmaDs en ds. Los, van Hilversum, is gisterenmiddag om half zes over Keulen en Bazel naar Menton vertrokken. Per rijtuig was bij van Hilversum gekomen en aan 't onde etaatsspoorstation in een gereed staand salonrijtuig gestapt. Toon de trein voor Duitschland aan 't Centraalstation gereed stond, werd 't salonrijtuig in dezen trein gerangeerd. Dr. Leyds met den heer Bolman, de heer Bok, dr. n. F. Jonkman, ds. Van Minnen, prof. d'Aulnis waren bij den trein om don President te verwelkomen. Bij vertrok van den trein werd bet aantal belangstellenden groot. Onder gejuich der vóór den trein staande menigte vertrok de President. Breda, 8 Oct. Giaterenochtend wilde mej. B. uit Teteringen een bezoek gaan brengen aan hare familio te Wagenberg. Op den weg TerheijdenBreda werd zij eenskla psaangerand door een baar onbekend persoon. Gelukkig wist de damo zich los te rukken en te vlochten in een herberg. Daar zaten een paar mannen, die den ellendeling achferna liepen, doch deze koos ijlings het hazenpad. De maróebauaeóe is met het geval in kennis gesteld. Flakkee. Onderteekend door een 58-tal visschora uit Stellendam is bij den Commissaris der Koningin volgend bezwaarschrift ingediend tegen het plan tot het aanleggen van een steiger in de haven dier gemeente: Hoog Edelgestrengo Heer! Met gepaste vrijmoedigheid nemen onder- geteekenden, allen schippers en visschers, wonende te Stellendam, de vrijheid, zich tot U, H. Ed. G. te wenden, te kennen gevende: dat zij pereoonlijk inzage hebben genomen van de ter visie liggende stukken betreffende het maken van een aanlegplaats nabij den mond van de haven alhier, in verband met de ontworpen stoomtramwegen op do Zuid- Hollandeche eilanden dat zij tegen dien aanlegsteiger, zooals dezelve op de ter visie liggende teekening voorkomt, hunnerzijds ernstig bezwaar hebben, daar het ondoenlijk zal blijken bij westelijken wind de haven binnen te vallen en bij ooste lijken wind de haven te verlaten dat het toch van algemeene bekendheid mag worden geacht en geen nader betoog behoeft, dat zij meermalen een harden zwaren strijd te voeren hebben tegen de natuur elementen, als mist, storm, hagel- en sneeuw buien enz. tot het maken van behouden reis dat naar hun beecheiden meening, nu de havenmond onveranderd blijft, het aanbrengen van dien steiger zeer groote bezwaren zal opleveren en naar het hun voorkomt, onver mijdelijk oorzaak zal worden, dat zij daarop belangrijke averij aan hun vaartuigen zullen beloopcn en gegronde vrees bestaat, dat daarbij verlies van menschenlevens gepaard zal gaan. Mitsdien veroorloven zij zioh de vrijheid, U II. Ed. G. met hun bezwaar tegen de hiorbovcn bedoelde aanlegplaats in kennis te etelloo, met het beleefd verzoek, U H. Ed. G.'s krachtigen steun wel te willen verleenen, dat aan de nu ontworpen aanleg plaats aan de mond der haven alhier geen bekrachtiging worde verleend. Stelleridam, 6 October 1903. Het Vorstelijk Echtpaar in Schwerin. H. M. de koningin en Z. K. H. prins Hendrik zijn jl. Zondagochtend met groot hertogin Mario van het kasteel «Rabenstein- feld" naar het kAsteel «Ludwigelust", de schoono tweedo residentio van den groothortog, gereden. Na aankomst van de drie vorstelijke gasten was er een jachtmaal in de groote zaal van het kasteel, waarbij de groothertog onze koningin naar tafel geleidde en priüs Hendrik zjjn arm gaf aan hertogin Paul Friedricb. Na don dienst in de kerk, welke op een groot grasperk tegenover het kasteel ligt, te hebben bijgewoond, begaf het geheele vorste lijke gezelschap zich naar de na jaars wed rennen op de Ludwigluster gemeenteweidc. De groothertog on zijn gasten kwamen om kwart over twee in een lange reeks rijtuigen. Zelf mende hij een vierspan, naast hem zat do oude prins Yon Putbus. Ook prins Adolf Friedrich met prins Joachim kwam met een vierspan, evenzoo prins Hendrik met hertogin Paul Friedrich; prins Reuss met zijo familie zat io een mailcoach en de stoet werd gesloten door koningia Wilbelmina en groothertogin Marie, die in een open, k la daumont gereden rijtuig, met een geleide te paard, aankwamen en levendig werden toegejuicht. In de pauze deden II. M. de koningin en Z. K. II. prins Hendrik een ommegang, waarbij zij zich verschillende heeren en dames lieten vooretellen en enkele woorden wisselden. De wedrennen liepen glad van stapel on zonder ernstige ODgelukken af. Bizonder belangwekkend was do «Obotriten jachtren", waarin gekampt werd om den eere-prije van don groothertog, de «boeren-wcdren", waaraan enkel landlieden met zolfgefokte paarden doelnamen en de «hindernis-ren", om een kostbaar stok zilver, uitgeloofd door prins Hendrik. Om half zes waren de wedrennen gedaan, waarop dadelijk de vorstelijke personen ver trokken, nu onze koningin en de groothertogin Marie het eerst, daarna de groothertog en prins Hendrik. 's Avonds om 8 uur was er in het «Schauspielhaus" een feestmaal, terwijl II. M. de koningin cn Z. K. H. prins Hendrik den volgenden middsg van «Ludwigluat" naar «Rabensteinfold" terugkeerden. Gemengd Nieuws. Engehche gasten in Nederland. Zooals onze werklieden-vereenigingen ook wel hunne boot- en tramtochfjes en potverteringen hebbon, nemen de Engolsche werklieden er eveneens hun ontspanning van. Ia meerdere mate, want de Engelsche beurs is over 't geheel beter voorzien. Een Londensche werklieden-vereenigiog bezocht io 1900 de Parjjsche wereldtentoon stelling, in 1901 die te Glasgow, verleden jaar die te Dusseldorf, en dezen zomer heeft ze (samen 28 werklieden en 23 vrouwen) oen uitstapje naar Nederland gemaakt. Men had eerBt nog eenige bezwarenmen kende, sinds den Boerenoorlog, de gezindheid der Nederlauders jegens do Eogelecben, Wie zou een Engelsche werkliedenclub hier als gast willen ontvangen De heer F. Herbert Stead, de leider, trok de stoute schoenen aan en schreef op goed geluk af aan onzen eersten minister, dr. Kuyper. De heer Stead kende onzen minister niet, en onze minister kende den heer Stead niet, die op zgn schrijven dan ook geen groote verwachtingen koesterde. Evenwel, reeds na eenige dagen ontving hij namens onzen minister een gunstig antwoord, een antwoord, dat alles bevatte wat hij noodig had. De minister deed toezegging, dat voor het Engeleche clubje een verblijf zou worden gezocht en dat alles zou worden geregeld. Over de welwillendheid, waarmee de Engelschen hier ontvangen zijn geworden, zijn ze in de wolken. In warme bewoordingen wordt daarvan verslag gegeven. Op één der uitstapjes hadden ze ecne minder aangename ontmoeting. Een rond zwervende vrouw met een kind ziende, ver zocht het gezelschap een Hollandsch liedje te zingen. En dadelijk haalde bet bedelaars meisje in alle onschuld op: «Arme vrouw en kitideren, sturen ze naar de moordenaars kampen hoen, O, wat een schande 1 Schande voor Engeland!" Een vreeselijke zinspeling, te pijnlijker voor het gezelschap omdat ze zoo heelemaal kunsteloos en onopzettelijk was. In Den Haag was door de goede zorgen van minister Kuyper con uitnemend geschikte verblijfplaats gereed gemaakt in het gebouw van den R.-Kath. Volksbond. Bedden waren afgestaan door het Departement van Oorlog. Daarin zag do heer Stead een voorteeken, in de mocdoretad van den wereldvrede gegeven, vsn den tijd dat zwaarden zullen geslepen worden tot ploegscharen en ministeries van oorlog zullen zgn agentschappen van internationale gastvrijheid. Dr. Kuyper, juist op een buitenlandsche reis, liet zich verontschuldigen, dat hg niet in persoon bet gezelschap het welkom kon toeroepen. Bnrgerl. Stand van St.-FilipalaMd. September 190 3. geboren: Con.elu Jacomina. d. van J. J. Verhage en J. M. Faasse. Cornells, van H. Bossers en J. Faasse. Jacobus en Joost, zoons van M. Weidorp en J. C. v. d. Reest. Johannis Cornelis, t. van J. C. Everaers en J. M. Geense. Cornells, i. van J. Verwijs en P. Caashoek. Jacoba, d. van C. Quist en J. Moeliker. ondertrouwd: Hendrik Dingenus Mol, jm., 27 j. en Klazina Breure, id., 24 j. Cornelis Johannis de Rooy, jm., 29 j. en Jacoba Steen- poorte, jd., 33 j. getrouwd: IL D. Mol, jm., 27 j. en K. Breure, jd24 j. overleden: Pietemella Catharina, 11 rad. van B. J. Quist en A. M. Rijstenbi). Cornelis Marinus, 4 m., z. van wijlen C. Wagemaker en O. Reyngoudt. Krijn Nieuwelicck, 90 j., echtgenoot van E. Tholens. Cornelis, 15 d., i. van II. Bossers en J. Faawe. Jiurgerl. Stand van Ond-Vosseneer. 15 Augustus-5 October. geboorten: Marina, d. van D. A. van Drie] en P. M. Nclisse. Cornelis Eliza, z. van Jozina de Graat Catharina, d. van C. G. Hommel en A. Franken. Krijn, x. van Cornelia Jannetje Doret. Hendrika Cornelia, d. van F. Veraart en C. D. Daane. Pieter, z van P. Jeroen en J. M. de Weijze. Jacob Pieter, z. van A. Bolloijt en M. S. Lindhout. Maria Catharin», d. van A. van Treijen en E. van der Zande. Abrahamina, d. van J. J. Ridderhof en M. O. van der Gouwe. Maria, d. van L. van Poepeleu en J. P. de Graaf. gehuwd: Antonie Bierens, 26 jj m. en S. J. de Jonge, 26 jj.d. overledenen: Marinus de Hond. 10 m., z. van Maria Janna de Hond. IzaiiV Jobse, 17 ro., z. van D Jobse en A. C. Fase. Antonij Rampaart, 70 j., echtg. van Cornelia Stoop. Jacob Anthonie de Weyte, 1 mz. van Adr. de Weijze en M. Boogerd. Johannis Elenbaas, 66 j., weduwn. van Maaike Hendrika SDaauw. Geboren CORNELUS PAULUS Zoon van L. J. BEIJE en J. W. BEIJE—van Espen. Frederiksoord. V Hartelijk dank aan allen, die blijken van belangstelling gaven op mijn SÖsten Geboortedag. Kerkwerve, 6 October 1903. JACOB YAN STRIEN. Voor de vele blijken van belang stelling, vóór en na het overlijden van onze geliefde Zuster, Mej. M. C. GAST betoond, betuigen wij onzen hartelijken dank. DurvENDHKE, 10 October 1903. D. A. PADMOS—Gast. J. PADMOS. De ondergeteekende betuigt zijnen oprechten dank aan de Heeren WORT- MAN, DE VRIEZE en 8PRUIJT, voor de gevaarvolle operatie aan zijn vrouw verricht, welke goedgunstig ie afgeloopenook zgn welgemeenden dank voor de goede ver pleging aan de Zusters van bet Ziekenhuis te Noordgouwe; aan allen die blijken van belangstelling hebbon gegeven tijdens haar verblijf in hot Ziekenhuis, en bij hare weder komst, en aan allen die hem en zgn Kinderen hulp en bijstand hebben verleend. Zierikzee, October 1903. J. VAN STRIEN. mm 1 3,25, f 4,25, f 5,-, in prachtvol Delft, aardewerk bus in kistje. Uitm. qual., vertrouwbare aanb., niet volk. n. wenscb, terug, 't Succes v./d. dag Fr. remb. of postw. Kon. Theeb. en gros, van oude «'t ANKER", Ilefl., Delft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1