Uit Stad au Provincis. Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij op de Heyplaat. Plet établissement bestaat ait een ijzeren fabrieksgebouw met bijbehoorende kantoren, ingenieurs- en bazenwoning en twee dokkenhet groote met een lichtvermogen van 7500, het kleine met een van 3000 ton. Tevens ia aan het établissement een reparatie- werf verbonden. De officiëele opening bad met eenige plechtigheid plaats. Om 3\ uur arriveerden op het terrein aan de Heyplaat met één der stoombootjes der Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij de Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, De Marez Oyens en de oud-Minister Yan der Sleyden. Zij werden door commissarissen naar de groote machinegalerij geleid, die fraai versierd was met vlaggen enz. Daar waren vereenigd de wethouder, de heer J. Hudig, verschillende leden van den Gemeenteraad, Kamer van Koophandel, Directie der Gemeentewerken, bestuur en leden van de Yereeniging voor Fabrieks- en Handwerksnijverbeid, afdeeling Rotterdam, verschillende ingenieurs en des kundigen op scheepvaartgebied. Voorts een aantal dames. In het kleine dok bevindt zich het stoomschip »Burwa" uit Fiume. Nadat verschillende toespraken gehouden waren, werden de établissementen in oogen- schouw genomen. Flakkee. In de dezer dagen in het logement »De Gouden Leeuw" te Goedereede gehouden bestuursvergadering van den polder »De Generale Dijkage" van Stellendam is besloten tot het indienen van een bezwaarschrift tegen den aanleg van een steiger in de haven alhier, volgens ontwerp van de Rotterdamsche Tram weg-Maatschappij, aangezien naar het oordeel van dit college de steigeraanleg aldaar belang rijk nadeel zal berokkenen aan de verdedigings werken van den oever. Zierikzee, 5 October. Op verzoek zyn met ingang van 1 Oct. eervol ontslagen de rijksveldwachters: B. C. Kling te RotterdamA. Kos te Bunschoten. Verplaatst zijn de rijksveldwachters, met 3 October: L. Korpel van 'a-Gravenhage naar Den Bommelmet 10 Oct. a.s. F. Bardok (brigadier-titulair), van Goes naar 's-Graven- hage: J. van den Driest, van Oud-Yossemeer naar Goes. Aangesteld tot rijksveldwachter L Abelman, gemeente- en onbezoldigd rijksveldwachter te Benthuizen (standplaats Oud-Vossemeer). Bij de dir. bel. enz. zijn benoemd met ingang van 1 dezer tot njkBklerk, T. Naman ten kantore te Goes en W. Haverhorn ter directie Middelburgverplaatst met ingang van 1 dezer W. F. Stnrm, sum., van dir. Middelburg naar dir. Rotterdam, terwijl de met ingang van 1 Nov. benoemde snrn. D. O. Norel bij de directie te Middelburg is ingedeeld. Eervol ontslagen met ingang van 1 "Nov. a.s. J. do Bruijne, commies 1ste klasse te Middelburg. Naar wij vernemen is de heer Speenhof? van plan een reeks voorstellingen te geven door ons land in de maand November. Met hem zullen dan optreden Mej. Cesarina Prinz, Fransche concert-zangeres, de hoer Job. Schmier, bas-zanger, de heer Lonis Bouwmeester Jr., viool-virtuoos e. a. Impressario de heer Francis Pichler van Rotterdam. In de Eendraoht in de nabijheid van Bosohhoofd sloeg Zaterdagavond het vaartuig van J. van der Zande, met bieten geladen, om; gelukkig wist zich de bemanning in de roeiboot te redden. Tot lid van den dijkraad in den calami- teusen Ylietepolder, ter vervanging van wijlen den heer Paulus de Regt Sz., is door in gelanden gekozen de heer W. de LoofF Thz. te Wissekerke. Door de rijkspolitie te Heinkenszand is een valsche rijksdaalder in beslag genomen. Het stuk was loodkleurig en had geen rondschrift. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de kleine schutsluis van het Kanaal door Zuid-Beveland, te Hansweert' weder voor de scheepvaart is opengesteld. De Koningin-Moeder schonk f 75 ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de verongelukte Thoolsche visschers. Sedert 1 October is door de Rotter damsche Tramweg-Maatschappij een goederen trein in dienst gesteld, vertrekkende 's morgens richting Rotterdam van Numansdorp-Haven 7-f uur en 's avonds van Rotterdam, aank. ongeveer 6 uur. Een groot gerief voor de reizigers, daar anders in de wintermaanden nogal veel goederenvervoer plaats had, waar door dikwijls vertraging ontstond. De zeemiliciens van de lichting van dit jaar vertrekken op 15 en 16 October a.s. met groot verlof. Vergoeding aan miliciens. Met be langstelling werd indertijd kennis genomen van den maatregel (art. 113 militiewet 1901), dat voortaan vergoedingen konden worden toegekend aan miliciens, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen moeten komen. Weinigen hebben infueschen kunnen be vroeden dat daarmede znlke belangrijke sommen gemoeid zouden zijn. Yoor 1903 (het eerste jaar dat de maatregel wordt toegepast), werd aanvankelijk geraamd f 75.000, welk bedrag nader met f 25.000 werd verhoogd. In 1904 wordt die raming reeds f 250.000 onder de volgende toelichting: Bij de bestaande neiging tot uitzetting, welko deze post in hooge mate vertoont en voorts in verband met de ingediende wets- voordracht tot wijziging en aanvulling van eenige bepalingen der militiewet 1901, waarbij o. a. wordt voorgesteld het hoogste bedrag der toe te kennen vergoeding te brengen op f 1 per dag en dus te verhoogen van f 20 op f 30 voor elke 30 dagen, wordt het bedrag voor 1904 f 150.000 hooger geraamd dan over 1903. Renesse. Zaterdagavond hielden de leden van het alhier bestaande, nuttig werkende «Toelaagfonds voor Werklieden", eene ver gadering. Uit het verslag van den boekhouder bleek, dat ruim f 923 in kas was. Tot bestuurslid is gekozen de heer J. Braber Jz. In den loop van het jaar zijn drie nieuwe leden lot het foods toegetreden, zoodat het ledenlal thans tot 58 geklommen is. Burgh. De heer P. A. Hubregtse, onlange geslaagd voor kommies van 's rijksbelastingen, wordt 10 dezer tijdelijk geplaatst te Aardenburg. Oosterland. Benoemd met iogaDg van 10 October a.s. tot kommies 4e klasse bij de Directe Belastingen enz. te IJzendijke (tijd.) G. Yerhoek alhier. St-Filipsland, 3 Oct. Yoor de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers uit Arnemuiden ia alhier ingezameld f 88,35. Voor die van Tholen is dat bedrag f 64,10. Was 'fc in vroeger jaren in den tuiker- bietentijd een gerij en geros naar en van onze haven zonder ophouden, hoe geheel anders is dat nn. Sporadisch ziet men zoo nu en dao een vaartuig aan de kade gemeerd om petëa te laden, maar dat is ook allee. De tram heeft daar totaal verandering inge bracht, zeer ten gerieve der landbouwers en grintwegen, maar een groote schadepost voor onze schippers. Arnemuiden, 2 Oct. In de gisterenavond alhier gehouden vergadering van het comité tot onderstenniog der betrekkingen van de slachtoffers der bekende ramp werd besloten aan het gezin van J. van do Kottory, de wed. P. de Noorjer en KI. SchroeverB een uitkeering in eens ad f50 te doen toekomen, op grond van de fioanciëele verliezen, door hen geleden, on werd de wekelykscho uit keering van f 35 tot f 45.50 verhoogd door aau de tien gezinnen, die hnn kostwinner verloren, f 1 meer uit te koeren cn de tegemoetkoming aan Yan de Kotterij van f 2.50 op f 3 te brengen. Door den overvloedigen stroom van giften, meonde het comité, dat dezo uitkceringon in eons en verhoogingen gerechtvaardigd zijn. Tevens werd den heeren S. van Eonenaam en J. J. van Doeselaar een ondorzoek opge dragen omtrent de wijze, waarop het bijeen gebrachte kapitaal zoo voordeelig en aoliedo mogelijk zal worden belegd. Bjj het comité is thans ingekomen con bedrag van f 12.332.40, terwijl de door het comité te Middelburg iogeiamoldo en ont vangen giften nog niet zijn afgedragen. Op Urk is voor do nagelaten betrek kingen der omgekomen visschers van Arno- muiden en Tholen in de Geref. Kerk een collecte gehouden, welke f 174 heeft opgo- bracht. Dit geschiedde na eon opwekking door don predikant, die wees op de hulp, welke bij dergelijke rampen betreffende de Urker visBchersvloot meermalen van don vasten wal zoo ruimschoots ontvangen word. Een deel der vloot waa tijdens do collecto elders. Yoor de slachtoffers van de ramp te Arnemuiden is thans in het geheel reedB f 15000 ingekomen. Middelburg. Do Yereeniging «Kioder- voeding" alhier heeft aan den gemeenteraad weder een verzoek gericht om haar, tot wederopzeggens toe, een subsidie van f 700 per jaar uit de gemeentekas te verleenen. Een dergelijk verzoek is reeds meermalen door den raad, hoewel de meerderheid van het Dagel. Bestuur voor inwilliging is, ver worpen, hoewel steeds met zeer kleine meerderheid. De kapt. L. G. E. Kalshoven van het 4e bat. 3e reg. infanterie te Ylissingen is overgeplaatst bij het 2e bat. van genoemd korps, alhier in garnizoen. Vlisshlgen. In oen alhier gehouden ver gadering van de besturen van 14 vakvereni gingen is besloten, met het oog op de steeds toenemende werkeloosheid, aan den burge meester verlof te vragen tot het houden van een collecte tot ondersteuning van de werk- loozen. Behalve do bijna 250 personen, die aan de Kon. Maatsch. »De Schelde" zyn bedankt, heerscht ook in de bouwvakken groote malaise en zijn dus in die vakkon eveneens tal van personen zonder werk. De tot tweeden luitenant bevorderde sergeant L. A. C. Duuring, afkomstig van den hoofdcursus te Kampen, is ingedeeld bij het 3e reg. alhier. Hulst. Wij zitten hier thans volop in de drukte voor de op 13 October te houden stemming voor een lid van de Prov. Staten in de vacatureVan Deinse, waarvoor, zoo als bekend, 4 candidaten zijn, of weer moeten wij ons gereed maken voor do op 10 dezer te houden verkiezing, mede voor een lid der Prov. Staten, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer L. J. M. van Waesberghe Janssens. De katholieken, wolke in dit district de meerderheid vormen, maken zich ook voor deze verkiezing weer gereed en vooral de heer J. van Waesberghe wordt ernstig als de candidaat van hun partij ge noemd. Yan anti revolutionaire zijde hoort men nog niets. Landbouw en Veeteelt. Heden (Maandag) werden de eerste suiker- peeën te Burghsluis afgeladen en verscheept door den hoofd agent H. de Vlieger 'voor de heeren Daverveldt, Binck Co. te Oudenbosch. Schouwen. Drukte allerwegen ten minste in het land- en tuinbouwbedrijf. Aardappels rooien, peeën uitdoen, lupinnen snijden in Schouwen's duinstreek, bloembollen zetten enz. enz. Er komen in dezen tijd van het jaar handen te kort en daarvan weet de öaglooner ook partij te trekken. Immers iedereen vischt op zijn getij? Het dagloon der mannen is thans f 120 4 f 140; dat der vrouwen f 0.60. 't Is ook geen kleinigheid den geheelen konden, guren dag in het natte, kleverige, spekkerige land door to brengen en uit het taaie slijk de aardappels op to delven of de suikerbieten nit te spitten, waarvan toch door de termijn-levering een bepaald aantal kilo grammen aan do havens moet gebraobt worden. Het voortdurende natte weer bemoeielykt de werkzaamheden op het veld zeer. Halve wagenvrachten bieten kunnen niet dan met moeite van het land gehaald worden. Wel is waar zyn twee halve vraobten gelijk aan één heele vracht, maar de tijd, die voor het op- en afladen noodig is, is eigenlijk verloren tijd en dus voor den landbouwer verloren geld. En was het beschot van beide veldgewassen nog maar bevredigend. Yan enkele stukken land mag dit wel gezegd worden, maar de opbrengst der meeste aardappel- on bieten velden is middelmatig of verre daar beneden. •Het beschot van de aardappelen varieert tusjohen 40 en 100 H.L., dat der bieten bedraagt 9 12 duizend K.G. per Schouwsch gemet. Laten wij hopen, dat de prijzen der gowassen den landbouwer eenigszins schadeloos stellen voor de miader gunstige, ja geringe opbrengst van zijn land. Ier8eke. Alhier is, aanvankelijk met 13 leden, een landbonwvereeniging opgericht. België als klant van Nederland. Do Amerikanen hebben aan België een goeden vleeschklant. Maar eigenlijk koopen onzo zuiderburen toch liever bij one. 't Ia veol geriefelijker in de buurt. En wij willen wol verkoopen als de Belg met goede prijzen komt. Dat doet hij. Hy is aan dnur vlcesch gewoon. Io Antwerpen betaalt men G5 ets. voor een pondje Amerikaansch vleesch. En dan heeft men lang niet het vleesch, dat in Nederland te bekomen is. Dat blijft dan ook nog altijd het meest in trek. Zoo kwamen in Augustus tal van Ylaamscho koopliedon onzo veemarkten bezoeken en er groote inkoopen doen. Ze kochten in Augustus wel 1500 koeien moer dan in Juli. Yooral melkkoeien kwamen bijna alle uit onze noor delijke provincie a en waren van oorsto kwaliteit. Ze worden eerat gekeurd, bleven dan aan de gronzen nog tien dagen in quarantaine en werden vervolgens in België toegelaten. Op 85 na. Die konden de keuring niet doorstaan en werden ondor verdenkiog van tuberculose aan de grons geweigerd. De Amerikaan tracht ons op zijde to Btroven, maar we zyn hem nog ver de baas. Ilij leverde België in Augustus nog geen 2000 stuks vee en wy moer dan 4000. De Amerikaansche ossen echter zjjn zwaar der dan de Noderlandsche. Ze wegen gemiddeld 505 kilo. Er waren ook Belgen, die het vleesch niet konden betalen en daarom over de noorder grens vroegenheb jelui geon spek voor ons Welzeker, spek hebben we ook, en we voerden in Augustus 641 geslachte varkens naar België uit. Bovendien werden, voor wie nóg goedkooper wilden, karrevrachten vette varkens 's avonds en 's nachts over de grenzen gesmokkeld. En we hadden ook een grooten aftrek in worsten, spek en gerookte hammen. Onze schapen en lammeren waren in 't begin van 'tjaar bij de Belgen niet bizonder in trek. Maar dat is nu ook beter geworden. Yan de 9500 schapen en 4700 lammeren kwamen de meeste uit ons land en voor namelijk uit Noord-Brabant en Gelderland. Onze boter was den Belgen dezen zomer te dnur. Ze kochteö aanvankelijk minder dan een jaar geledon. 't Scheelde in één maand wel 100,000 kilo. De Belgen stelden zich tevreden met goedkoopere, sleohte boter uit Noord-Frankrijk. BBOIT8I1KE H. Zierikzee, 3 Oct. De arrondissements rechtbank heeft tegen L. M, van K., 37 jaar, vroeger deurwaarder bjj die rechtbank, thans uit dat ambt ontzet, en verkeerende in staat van faillissement, rechtsingang verleend met last tot instructie, beklaagd van verduistering van geldon, hom in zijn qualiteit van deur waarder of gemachtigde toevertrouwd. Vier maanden gevangenisstraf is door het Openb. Min. bij de Rechtbank te Groningen geëiecht tegen den stndent in de rechten H, C. W. F,, die, vroeg in den morgen van den 8sten Aug. j.l., in een dolle bui, een revolverschot loste in de richting van één der drie letterzetters, die voorbij het huis gingen, waar eenige studenten lawaai maakten. De verdediger, mr. A. W. Romkee, bestreed den te laste gelcgden opzet om tedooden, en meende, dat de feiten een politie-overtreding behelsder. Hij vroeg ontslag van rechts- vervolving. Uitspraak 8 October. Aangenomen het beroep naar de Geref. Gem. te Tholen door den heer G. Verrij, cand. te Heinenoord. Mgr. Gallier, de nieuwbenoemde bisschop van Haarlem, zal Maandag 12 October bezit nemen van zyn bisachoppelyken zetel. De bisschopswijdiog z*l plaats hebben in de kathedrale kerk, voor welke plechtigheid de dag nog niet is vastgesteld. O N 1> E K W IJ 8. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de le Burgerschool voor meisjes te Gouda, komt als no. 1 voor mej- A. S. Bethe, onderwijzeres te Helder. Bij Kon. besluit is op verzoek van don benoemde, ingetrokken het Kon. besluit van 2 Sept. voor zooveel betreft do tijdelijke benoeming van H. Pomes, tot leeraar aan de Ryks-hoogere burgerschool te Goes. Met ingang van 1 October is benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school te 's-Gravenzande, de heer J, H. Swenne te Wissonkerke. De heer H. Bakker, Bedert 1860 hoofd eener sobool in de gemeente Rilland-Bath, herdacht heden Maandag den dag waarop bij vóór eon halve eeuw bij het onderwijs in dienst trad. Leerplicht humor. Een leuk staaltje wordt daarvan, »naar waarheid medegedeeld", in De Gelderlander gevonden. Op zekeren dag wordt den veldwachter bericht, dat J. H. do school niot bezocht, maar aan het zanden was op de fabriek. Meester meonde het zeker to woton. De agent haast zich het vergrijp te constateeren. Hy loopt naar do fabriek, maar vindt den bewusten jongen niet. Hy treedt bot huis binnen, en vraagt mooder, waar Jan is. Jan ligt te bed, Jan heeft zware koorts. Do diender moet zelf maar eens kijken. Ja, het was zoo. De veldwachter kon niets andors dan hevige koorts constateeren. Een hoogroodo kleur, dikke zweetdroppels op het voorhoofd van den knaap, die als een aam- borstigo hijgde naar adem. liet rapport aan het hoofd der school luidde dan ook, dat meester verkeerd was ingelicht. Een spotlachje deed do lippen krullen van den onderwijzer, topn hij daar zwart op wit gedocumenteerd zag: »do jongen had hevige koorts". Do moester toch was beter op do hoogte gobracht. Toen vader den dienaar der wet zag aankomon, riep hij Jan toe»BI. gauw naar huis en naar bed". Vliegensvlug rondo Jan huiswaarts, kwam bniten adem bij moeder aan, ontdeed zich in een oogwenk van do onkele kloedingstokken, die zijn boven lijf bedokten en in minder dan geen tyd parelde het angstzweet op het voorhoofd van Jandon koorts!jjder. Haamstede. Yoor do betrekking van onderwijzores alhier hebben zich drie sollicitanten aangemeld. Burgh. Op 1 November a.s. zal het 25 jaar geleden zyn, dat de heer P. A. Hubregtse als hoofd der school in dienst gesteld werd. Stavenisse. L.J. Vrijdagmiddag werd te Scherpeniese een vergaderidg gehouden van de leden der afd. Tholen van bet N. O. G. Tengevolge van het ongunstige wc ér waren slechta 11 dames en heeren opgekomen. Ook de arr.-schoolopziener, mr. Wagtho, was ter vergadering aanwezig. Na lezing en goed keuring der notulen van de vorige vergadering werd o. a. voorlezing gedaan van - en bespre king gehouden over de bekende circnlairo van minister Kuyper over de aandoeningen van none- en keelholte, zoo dikwijls voor komende bij leerlingen en wat zeer ten nadeele van het onderwijs is. Bij monde van den heer G. M. v. d. Ende van Ond-Vossemeer werd een verslag van de Algemeene Vergade ring te Groningen uitgebracht. Ais leden der Commissie om te propagandeeren voor het N. O. G. werden benoemd de heeren J. J. L. de Lange, J. v. Besooijen en L. K. v. Dijk. Als penningmeester der afdeeling werd bij acclamatie herbenoemd de heer 3. W. H. F. Buijze van Staveniese. Daarna trad ais spreker op de heer De Lange voornoemd, die tot onderwerp had«Enkele grepen uit het teekenondorwijs", welke lezing nog al aan leiding tot gesprek gaf. Door afwezigheid van den heer De Smidt, kon de lezing: «De reis om don Eiffeltoren" niet plAats hebben. Font ei Telegrafie. St>.-Filipsland, 3 Oot. Gedurende de maand September zyn aan het telefoonkantoor alhier behandeld, 121 telegrammen, t.w. 60 vorzonden on 61 ontvangen. Gedurende de zelfde maand in 1902 werden behandeld 66 telegrammen, waarvan 37 ver zonden en 29 ontvangen. Het aantal is dus nu ruim 2 maal zoo groot. Atjeh. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seinde Vrijdag «Kapitein Beyerinck is te Rantau Liman Mani8 door Rio Seboel tijdens een onderzoek ernstig, schoon niet levensgevaarlijk, gewond met een krissteek. De oolonne van Batang Hari heeft Kota Besar bezet". Gemengd Nieuws. Verhalen over de geboorte van meer dan vier kiaderen tegelijk worden gewoonlijk onder de fabelen gerangschikt. Dr. Yortisch, geneesheer van de «Basler Mission" te Alboeri aan de Goudkust, maakte in de Miinch. Med. Wochenschrift echter melding van een negerin, die van zes kinderen beviel, waarvan 1 dood; het waren 5 jongens en 1 meisje. Ofschoon de kinderen er goed uitzagen, stierven zij, het een na het andere, door gebrek aan verzorging. Een zendeling en een neger namen beiden eene fotografie van de 6 kinderen, waarnaar een afbeelding in de Alunch. Med. Wochenschrift vervaardigd ie. De moeder vertelde aan den zendeling dat dit haar 5e bevalliDg was; by de 2e had zij tweelingenbij de 3e vierlingen en bij de 4e drielingen. De Esportvereeniging te 's-Gravenhage ontving van één harer Zuid-Afrikaansohe correspondenten de volgende mededeeling: x>De toestand in den Transvaal is niet rooskleurigDe handelaren zitten vol met allerlei goederen, terwijl de koopkracht van bet publiek gering is, de mijnen werken maar met halve kracht, zij het dan al of niet om haren zin door te dry ven, inzake het arbeiders vraagstuk, en de boeren hebben een slecht jaar gehad, volgende op den oorlog. «Het zal daarom nog eenigen tyd duren voor de zaken weer flink loopen, intusachen moeten wij maar moed houden en vertrouwen hobben in de toekomst, want Znid-Afrika heeft ongetwijfeld tooh een goede toekomst, al is hot er nu nog eon beetje ongeregeld en stil op velerlei gebied. «Het land is zéé o verrijk aan mineralen en biedt in sommige gedeelten nog zóóveel kansen aan een veel te dunne landbouwers- bevolking, dat men er nog gerost, zonder eenige vrees, kapitalen kan beleggen. «Het ware dan ook te wenscbeo, dat men hier nu eens besefte, dat de oorlog en al de nabetrachtingen van dien afgedaan hebben, ten minste indien men er op gesteld is zaken te doen. «Er wordt nu nog veel te dikwjjls in de nieuwsbladen afgegeven op Engeland en alles wat Engolsch is en aan het publiek bet vertrouwen in Zuid-Afrika ontnomen. Eu dè.t is het juist, wat het land noodig heeft: vertrouwen van het Europeesche publiek, zoodat do kapitalen er meer dan vroeger voor belegging heenvloeien. >Een andere, maar vermoedelijk door ons, Nederlanders, niet spoedig te vervollen wensch is, een eigen (d. i. Hollandsohe) stoomvaart- verbinding met Zuid-Afrika, opdat wij onze goederen geregeld cn zonder overlading kannen verzenden en b.v. in circa 30 dagen te Durban of Delagoa-Basi kunnen hebben. Er is echter reeds zóó dikwijls over geschreven en mannen van gezag hebben zóó dikwijls reeds verklaard, dat het verlies zou opleveren, dat hot waarschijnlijk een vrome wensch zal blijven. Mijns inziens zou hot op den weg der Regeering liggen omevenals zij met de Ja va-Japan-Lijn doet, zulk een ondernemen krachtig te steunen. Er ligt voor Nederland nog zoo'n mooie toekomst in Zuid-Afrika, indien wy maar willen aanpakken en het allereerstewat daartoe noodig is, is wel een eigen geregelde verbinding. Een matroos der marine, die spoedig den dienst met pensioen gaat verlaten, heeft aan H. M. de Koningin een adres ingediend, om toestemming, in elk geval medewerking, om een buwelyk te sluiten. Hij wenscht n.l. te hnwen met de doohter, geboren uit het derde huwelijk van een ambtenaar. Toen deze ambtenaar zijn eerste vrouw verloren had, leerde hij een ongehuwde vrouw kennen, die een natuurlijken zoon had, den hier bedoelden matroos. Hij nam haat tot zyn tweede vronw en erkende op haar verzoek het kind, hoewel hij de vader niet was. Deze erkende zoon wil nu huwen met de dochter uit het derde huwelijk, en de ambtenaar van den burger lijken stand maakt bezwaar, omdat de jonge lieden broeder en zuster zyn volgens de wet, ook al bestaan zij elkaar in bet geheel niet, Yandaar de aanbieding aan H. M. van het adres. Een aardig kunststukje, hetwelk de bewondering wekt van hen, die het nimmer hebben gezien, is het volgende: Men legt een haan of een© hen op zijde op den vloer en wel zóó, dat ook de zijde van den kop den grond aanraakt. Trekt men nn, te beginnen bij den snavel, oeno dikke krijtstreep van eenige d.M. lengte, dan ksn men het beest gernst loslaten. Het blijft onbeweeglijk liggen, alsof het dood was en staat niet op, vóór mon hot even heeft aangeraakt. Zelfs mot den kwaadston haan is de proef gemakkelijk te nemen, zonder dat men zijno pooten behoeft te binden, Een vreemde vangst. Een Ostender visecherssloep heeft aldaar aangebraoht een roeiboot, die zij op zee vond dryven. In die boot lag een zak, waarin men bjj opening drie apen vond. Tweo waren er dood, de derde leefde nog en toen hij weer bijgebracht werd, was hy spoedig weer vroolyk en ver schafte de bemanning der sloep veel genoegen. De boot droeg den naam »Bida". Men vermoedt dat zij afkomstig is van een stoom boot, die men onlangs in volle zee heeft zien verbranden en zinken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2