ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 6 October 1903. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prgs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7907. Directeur a, ar. DE LOOZE A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Adrertentiënvan 13 regel. 30 Cts. meerdere regel. 10 Cta.kunnen uiterlijk tot dee Maandag., Woensdag, en Vrijdag, middag. 2 ure beiorgd worden. Groote Utter uiordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkki,, Meelstraat 386, Zierikzee. Kostelooze Koepokinenting en Herinenting op Woensdag den 7 October e.h,, des namiddags te half 2 uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten staande in de Sint-A nthonie-of Manhuisstraat, wijk C No. 80. Zuid-Afrika. Kaapstad, 3 Oct. (Standard). Te Utrecht het woord voerend, zeide Botha, dat hij, De Wet en De la Rey, binnenkort naar Indië zullen gaan om te trachten de onver zoenlijke Boeren aldaar tot terugkeeren te bewegen. Naar beweerd wordt, zijn eenige gevangenen der Bermudas losgelaten en naar Amerika gegaan, waarbij veel door hen is geleden. De generaals gaan 15 dezer naar Indië en vandaar naar Europa. Generaal Botha heeft een krachtig protest doen hooren tegen den invoer van Chineesche werkkrachten in Transvaal. Bulgarije. Sofia, 2 Oct. Een telegram van het klooster Rila meldt, dat de opstandelingen gisterenavond het Tnrksche kamp om Razlog aanvielen. Er wordt wanhopig gestreden in de districten Razlog, Melnik, Dernirhessar en Nevrokop. Aan het hoofdkwartier der opstandelingen beweert men stellige berichten te hebben ontvangen, dat nagenoeg de geheele Christen bevolking van Razlog, ongeveer 3200 zielen, den 28en September is uitgemoord. Drie batterijen veld-artillerie zijn heden morgen vroeg uit 80Sa vertrokken naar Haskovo aan de grens van Adrianopel. Bila, 3 Oct. De volgende bizonderheden worden gemeld omtrent de uitmoording en vernieling der stad Mahomien. Zontcheff, die de operaties in Macedonië leidt, trachtte de stad, wier bevolking voor de eene helft uit Bulgaren en voor de andere uit Turken bestaat, in opstand te brengen. Toen de Turken de stad omsingelden riepen de Balgaren de opstandelingen te hulp, die met dynamiet-bommen aanrukten en de Turken aanvielen. De Turken staken daarop de stad in brand, die geheel vernield werd. De opstandelingen moesten zich in de omliggende hergen terugtrekken. Rusland. Petersburg, 2 Oct. Het Journal de Saint Petersbourg schrijft als volgt: ïHet bezoek van den czaar bij keizer Frans Joseph heeft, onder de huidige om standigheden, een zeer bizondere beteekenis. De krachtige taal, door de regeeringen van Oostenrijk en van Rusland gevoerd te KonBtantinopel en te Sofia, heeft voor het oogenblik het uitbreken van conflicten tusschen Turkije en Bulgarije voorkomen. Oostenrijk en Rusland zijn zich wel bewust, dat een verdere ontwikkeling van hun, op den vrede gerichte bedoelingen, zou kunnen noodig worden. De te nemen maatregelen maken ongetwijfeld het onderwerp uit van de nu loopeude samensprekingeu tusschen de beide, door hun ministers van buitenlandsche zaken begeleide, aouvereinen. Vertrouwend op de liefde tot den vrede van beide regeeringen, verwaoht geheel Europa van de tegenwoordige samensprekingen een weldadigen invloed in zake de oplossing van de Balkancrisis. Aan één der Russische bladen wordt gemeld, dat op den Israëlitischen Verzoendag bjj Kiscbinew onlusten zijn ontstaan, waarbij niet minder dan 300 Joden en 100 Christenen zouden gedood zijn. Duitschland. Uit een opgave in één der Berlijnsohe bladen blijkt, dat in het Duitsohe leger van einde Juni tot einde September van dit jaar in 80 gevallen veroordeelingen zijn uitgesproken wegens machtmisbruik door meerderen en mishandeling van ondergeschikten. In het geheel werden, alleen- in Pruisen, opgelegd24 jaar, 7 maanden en twintig dagen gevangenisstraf; 10 maanden 28 dagen J vestingstraf; 1 jaar, 1 maand en twintig dagen provoost en 2 maanden, 9 dagen politiekamertwee maanden en 3 dagen kamerarrest. Dan werden ook nog 11 degradaties uit gesproken. Van deze 80 gevallen hebben 11 betrekking op Pruisische officieren. De straffen aan de oifioieren opgelegd liepen van 4 maanden vestingstraf tot 7 dagen arrest. Tegen de onderofficieren moesten in tal van gevallen zware straffen worden uit gesproken. Uit de statistiek blijkt, dat de toestanden bij de cavalerie veel gunstiger zijn dan bij infanterie of artillerie. Dat zich met het oog op bovenstaande cijfers, in de Duitsche pers een krachtige beweging teekent tegen de bestaande mis standen is begrijpelijk. De militaire rechters schijnen echter geen middel onbeproefd te willen laten om het vuur der ontevredenheid aan te wakkeren. Zij bereiken dit doel èn door lichte vonnissen als dat tegen Büsaener èn door ruwe en onnoodig zware veroor- deelingen, als die welke werden uitgesproken tegen vier soldaten, die wegenB wanordelijk heden, dronkenschap, verzet enzgepleegd tijdens de manoeuvres te Reiohartshaus respectievelijk werden veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met degradatie en ver wijdering uit het legerzes jaarzes jaar en drie jaar, negen maanden. De predikant Sohorr, uit Kempten, in Beieren, ging dezer dagen met zijne huis houdster uit om den berg Maedeler-Gabel te beklimmen, laDgs den Heilbronnerweg. De twee bergbeklimmers kwamen niet terug. Er gingen verscheidene gezelschappen uit om hen te zoeken en eindelijk werden zij gevonden op een klein sneeuwveld, waar zij voor- noch achterwaarts konden, en waar zij vier dagen en nachten hadden doorgebracht, voortdurend in gevaar van te vallen. Met moeite konden zij worden gered. Een gids moest daartoe aan een touw van een paar honderd meter worden neergelaten. De predikant was, naar omstandigheden, vrij goed; maar de huishoudster was gohoel en al uitgeput. Men bracht hen naar de schuilhut van Kempton en toen zij daar wat versterkt waren naar het dal. De door zijne weervoorspellingen zoo algemeen bekende prof. Rudolf Falb is in den ouderdom van 65 jaar to Schönoborg bij Berlijn overleden. BelgiS. Antwerpen, 3 Oct. Een zeer ernstig ongeluk heeft plaats gehad aan boord van het stoomschip »Ajax", hedenochtend in deze haven binnenkomende met een lading vlas. Zoodra het schip was aangekomen gingen vier man in het ruim omlaag om te lossen. Doch zij kwamen niet weer voor den dag. Men wilde omlaag gaan om ze te zoeken, maar de redders werden bijna bedwelmd. De brandweerlui kwamen en baalden de vier mannen naar boven. Drie waren dood, do vierde is stervende. De reden der verstikking is de firmentatie van de vlaslading. Medarl.nd. Barneveld, 2 Oct. Dezer dagen kwam een Dnitscher, werkzaam aan de spoorbrug alhier, op de verfoeilijke gedaohte één zijner kameraden aan zjjn moeder in Duitschland te laten schrijven, dat een stelling der brug was ingezakttengevolge waarvan hij zijn nek had gebroken. Vreeselijk verschrikt telegrafeerde de arme ziel dadelijk naar hier om het lijk van haar zoo ongelukkig omgekomen zoon niet te doen begraven, alvorens zij hier was aangekomen om het stoffelijk overschot de laatste eer te helpen bewijzen. Gelukkig kon de diepbedroefde vrouw direct geseind worden, dat van een dergel ijk ongelnk hier niets hekend wsb. De ontaarde zoon is inmiddels naar elders vertrokken. Haarlem, 3 Oot. Voor enkele dagen trad alhier een jonge man in don echt. Het huwelijk werd op schitterende wijze gevierd, er werd een feest-diner aangericht en ook de meubileering en geheele inrichting van het huis deed vermoeden, dat de jonge man gefortuneerd was. Ook liet hij aan enkele leveranciers stukken zien, die niet den minsten twijfel lieten of hij zat er warm in. Na afloop der festiviteiten versoheen eene adver tentie, waarbij de schuldeischers werden opgeroepen op een bepaalden dag over het hun toekomende te disponeeren. Toen daarop echter de sohaldeiscbers zich aan het adres vervoegden, vonden zij het huis gesloten en kregen op herhaald bellen geen gehoor. Het jonge paar was verdwenen en niemand wist waarheen, zoodat hier waarschijnlijk aan oplichting moet gedacht worden. De politie is met de zaak in kennis gesteld. Utrecht, 2 Oct. Zooals reeds gemeld is, werd hier zekere E. gear: cateerd, beechuldigd zijne vrouw te hebben willen verdrinken. Omtrent deze familie-quaestie kunnen wij thans de volgende biionderheden mededeeien Hoewel bijna een kwart-eeuw getrouwd, heeft het echtpaar echter nog niet geleerd elkander te verdragen, waarvan hoofdzakelijk de begeerte naar sterken drank, welke zich reeds kort na het huwelijk bij den man openbaarde, de oorzaak was. Zooals te begrijpen is dit in den loop der jaren er niet beter op geworden en vielen er meermalen tooneelen voor, die haast met geen pen zijn te beschrijven. Ook Dinsdagvoormiddag kwam E. weder half dronken thuis en vorderde van zijn vrouw, dat zij hem van haar zuur verdiende penningen een deel zou afstaan, omdat hij, zooals hij zeide, nog trek in een borrel bad. Toen de vrouw dit weigerde, omdat zij nog juist genoeg had om wat oten te kunnen koopen, werd hij boos en begon haar op een gruwelijke wijze te mishandelen. Eindelijk er in geslaagd uit zijn handen te ontsnappen, kreeg hij haar echter op de Van Wijckskade weder te pakken en vorderde thans al haar geld op, daarbij roopende »Als je me het geld niet geeft, dan verzuip je, net als onze jongen verleden jaar verzopen is". Daar de vrouw ook nu bleef weigeren, greep bij haar onverwacht bij de keel en sleurde haar naar den waterkant, waarna bjj haar in het water wierp. Gelukkig wist de vrouw een meertouw te grijpen, van een schip, dat op korten afstand van den wal lag en kon daardoor juist haar hoofd boven water honden. Zoodra E. dit echter zag, trachtte bij haar door schoppen cn trapper, to noodzakon haar handen los te laten en toen dit niet gelakte, sprong de ellendeling baar op eens op het lijf, waardoor zij het touw wel los moest laten en hield haar vervolgens onder water. Dit alles was in enkele oogenblikken gebeurd, doch gelukkig is te dier plaatse een druk verkeer, zoodat dan ook weldra eenige personen toeschoten, die zich eerst van E. meester maakten en vervolgens de vrouw uit het water haalden, dio evenwel het bewustzijn reeds had verloren en in dien toestand naar het nabijgelegen politiebureau werd vervoerd, waar zij gelukkig vrij spoedig weder bij kennis werd gebracht en verder zoo goed mogelijk verzorgd. Inmiddels wilden een aantal personen met E. afrekenen, hetgeen de politie evenwel, hoewel met veel moeite, heeft kunnen voorkomen door hem naar het politiebureau over te brengen. Hoewel E. bij zijn verhoor alle schuld heeft ontkend en het zelfs wilde doen voorkomen alsof zijn vrouw uit eigen beweging in het water was gesprongen en hg haar toen is nagesprongen om haar te redden, zijn de getuigen echter zoo bezwarend voor hem, dat hij ter beschikking der justitie ia gesteld. De toestand der arme vrouw, die thans haar rust niet zal kennen, is alleszins bevredigend. 3 Oct. De zaak van L., verdacht van den moord op zijn vroeger hier woonachtigen patroon Meklamed, te Londen gepleegd, schijnt steeds meer ingewikkeld te worden. Zooals bekend is, rustte or reeds vrij spoedig ver denking op L., die, eerst boekhouder iu de kleormakerszaak van M., later zelf eigenaar daarvan geworden is, terwijl M. in Londen als kleermakersknecht werkzaam was. Er bestond toen echter geen genoegzame grond om hem gevangen te houden, eerst in de eerste helft van Juni 1.1. werd hij opnieuw gearresteerdnaar gezegd wordtomdat gebleken was, dat bij vóór zijn vertrek naar Londen in Den Haag een revolver had gekocht, die overeen kwam met het wapen, bij het lijk van Meklamed gevonden. Sedert dien tijd is de zaak in instructie, welke natuurlijk zeer bemoeilijkt wordt door het verblijf der getuigen waarvan één j doofstom is in Engelanden nu moet zich in den laatsten tijd weer een nieuw incident j voorgedaan hebben. De weduwe van den vermoorde namelijk, moet voor het verlies van haren echtgenoot en het gemis van diens opvolger in de affaire troost gezocht en gevonden hebben bij zekeren P. te Amsterdam. Deze relatie was evenwel niet bestendig van duur, ofschoon zij van zeer vertrouwelijken aard schijnt geweest te zijn, want na de ont stane oneenigheid maakte P. misbruik van het in hem gestelde vertrouwen en gaf kennis aan de justitie dat de vrouw van M. mede plichtig aan diens dood zoude zijn. Ook zij is reeds iu verhoor bjj den rechter commissaris geweest. President Krüger zal Woensdag 7 dezer van Utreoht over Keulen en Bazel naar Mentone vertrekken. 's-Gravenhage, 3 Oct. Omtrent de ge pleegde fraude aan het Departement van Oorlog kan nog het volgende gemeld worden De bedoelde hoofdambtenaar is sinds jaren ook chef van den huishoudelijken dienst aan het departement geweest. Als zoodanig teekende hij ook de declaraties voor de huishoudelijke uitgaven, alsschrijfpapier, potlooden, pennen, inkt enz. Nu had hg een broer in Rotterdam, die papierhandelaar was en teekende hg voor deze declaraties voor nogal hooge bedragen, men spreekt van f 600 en meer voor schrijf behoeften, die echter nooit geleverd werden. Toen hg nu evenwel met Mei tot referen daris was aangesteld (men denkt, dat deze benoeming juist geschied is om de malversaties, die men vermoedde, aan het licht te brengen) werd een ander in zgn plaats met den huishoudelijken dienst belast en deze schijnt de zaak aan het licht te hebben gebracht. De behandeling van deze zaak voor de rechtbank kan wellicht nog opzienbarende feiten aan het licht brengen, omdat over het algemeen de toestand aan het Departement van Oorlog zeer veel te wenschen moet overlaten. Reeds zijn tal van stukken van het Depar tement en ook van de Rekenkamer door de justitie opgevraagd. De malversaties moeten reeds loopen over eenige jaren. De heeren Van der Laan en Hooftman, beiden hoofd eener openbare school te 's-Graven- bage zijn uitgenoodigd als deskundigen op te treden bjj het onderzoek naar de vervaleching van bet betalingsmandaat ten name van een lid der Tweede Kamer, welk mandaat betaald werd, zonder dat de betrokken persoon het onderteokend had, zoodat de onderteekening vervalscht moet zijn. Intusscben verneemt men, dat aan het bedoelde lid zijn schadeloosstelling, gelijkstaande aan het aan een ander dan den rechthebbende uitbetaalde, alsnog zal worden toegekend. Naar men nit Den Haag meldt, heeft do echtgenoote van den oud-kapitein van het Indische leger d. V. II., die nog steeds, lijdende, in bet huis van bewaring te 's-Gravenhage in hechtenis wordt gehouden, tot de bevoegde autoriteit het verzoek gericht haar echtgenoot nit de voorloopige hechtenis te ontslaan, wegens den zwaar ziekelijken toestand, waarin hij zich bevindt en zulks onder waarborg dat bij zich steeds ter beschikking van de justitie zal blijven honden. De Koningin en. Prins Hendrik krijgen tegenwoordig zangles van don heer T. Morello, den nieuwen hoofdleeraar aan het Amster- damsch Conservatorium. De Regeering zal eerlang een ontwerp van wet indienen tot invoering van Staats- schnldboekjes, in den geest van die, welke in Belgic onder den naam van Carnets de Rentes worden nitgegeven en aldaar voortreffelijke resultaten opleveren om het sparen te bevorderen. Botterdam, 3 Oct. Gisterenmorgen vroeg werd aan boord van het s.s. ïLawoe" der Rotterdamsche Lloyd, welke Javaboot Woens dagavond laat te dezer stede arriveerde verwelkomd de infanterist le klasse J. A. Kreder, geboortig uit Zwolle, wiens borst is getooid met het ridderkruis der M. W. O. 4e klasse voor zgn moedig gedrag in 1901 in Pedri betoond. Den 8 Maart 1901 maakte Kreder deel uit van de troepenmacht onder commando van overste Van der Wedden in het landschap Paja Reubei bij het vermeesteren van een vijandelijke versterking. Kreder behoorde bij de compagnie van kapitein Schrender, die bij het gevecht zwaar verwond werd. Bij de bestorming werd een Duitsch sergeant zwaar gewond, zoodanig dat hij bewusteloos in een rawa, (moeras) neerviel. Kreder snelde naar voren. Vóór hem een kogelregen van den vijand, en achter hem de kogels van zijn eigen compagnie, wiet hg zijn gowonden sergeant uit de rawa te sleepen, te verbinden en naar onze zijde te dragen en hem op die wijze uit 's vijandB handen te redden, zoo ook hem voor bloedverlies te vrijwaren. Dadelijk daarop nam Kreder weer aan den aanval deel en was 's avonds bg de over winning één der eersten in de henting. De vijand liet 72 dooden achter. De sergeant kreeg de kroon voor eervolle vermelding en Kreder bij Kon. besluit van 26 Febr. 1902 het ridderkruis. Door den kapitein-commissaris van af monstering A. Jonker werd ridder Kreder hedenochtend op het dek van de La woe" voor het front van het terugkeerend detachement ter sterkte van 20 man, onder commando van sergeant E. Rozem-, welkom geheeten en zgn moedig gedrag geprezen, en ook in het bizonder gereleveerd dat Kreder blijkens zijn dienststaat een zeer oppassend soldaat was. De muziekkapel van het corps Kon. scherpschutters luisterde de plechtigheid op. Kreder telt 12 dienstjaren, waarvan hij er 10 onafgebroken op Atjeh doorbracht. Hij gaat thans den dienst met pensioen verlaten. Donderdagmorgen kwam per stoomschip »Lawoe" alhier een gewezen O.-I. militair aan, B. genaamd, 25 jaar oud en afkomstig uit Gorinchem, die in Ned.-Indië tot 26 jaren gevangenisstraf, benevens tot vervallenver klaring van den militairen stand veroordeeld was, n.I. 18 jaren wegens mishandeling van een offioier en 8 jaren wegens insubordinatie. In Indië had hij bovendien nog wegens andere militaire vergrijpen 2 jaren en 3 maanden gevangenisstraf en eenmaal een straf van 147 rietslagen ondergaan. Hg is naar het huis van bewaring overgebracht en zal, tot het ondergaan van zgn straf, naar Leeuwarden worden vervoerd. Toen gisterenmiddag omstreeks één uur alhier de Turret-boot »Maud Castle" der firma Müller Co., geladen met ijzererts, door de Koningshaven de rivier zou opstoomen, bleek reeds ter hoogte van de Wilhelmina- kade, dat, ofsohoon het water hoog was, er gevaar bestond voor aan den grond raken. De boot bleef echter vlot en dus waagde men het de Koningshaven in te varen. De voetbrug der gemeente werd gepasseerd; doch midden in de spoorbrug raakte het schip aan den grond, terwijl het met zgn achter steven de voetbrug nog niet geheel gepasseerd was, zoodat beide bruggen niet gesloten kunnen worden. Ontzaglijk was de stagnatie, welke dit veroorzaakt. Niet alleen het verkeer tusschen Rotterdam en den Linker-Maasoever is er door gestremd, maar het geheele spoorweg verkeer naar het Zuiden. Alle treinen werden te Rotterdam en te Dordrecht gestopt. In het verkeer te voet wordt door zes stoombootjes zoo goed mogelijk voorzien, dooh alle goederenvervoer was gestremd, en men weet wat dat voor Rotterdam zeggen wil. De sleeperswagens en andere voertuigen stonden in dubbele rijen laDgs de toegangswegen en de aangrenzende kaden te waohten. Den geheelen avond stroomden honderden nieuwsgierigen naar Fegenoord om het zeld zame schouwspel te zien. Intusschen wavou terstond maatregelen genomen in het belang van het spoorwegverkeer. De reizigers uit Dordrecht werden aan Fegenoord met een stoombootje naar het Beurs-station gebracht; zoo ook de post. Door het omhakken van een paar kaapstanders en bet uithakken van een gedeelte gangpad van de spoorwegbrug, slaagde meu er in de brug dioht te draaien, zoodat om 7 uur de eerste trein uit Dordrecht over enkel spoor kon passeeren; een uur later volgde een tweede trein nit Venloo en Roosendaal. Aan boord van de »Maud Castle" werd ijverig gewerkt om erts te lossen, hetgeen het schip een halven voet deed rijzen. Met behulp van sléepbooten was men tegen middernacht zoo ver gekomen, dat het sohip geheel vrg van de spoorbrug gekomen was en als een munr zoo vast midden in de Koninginnebrug zat. Om één uur kwam er plotseling, en nu voor goed, beweging in de x-Maud Castle" en met behulp van al de sleepbooten en met eigen kracht aohteruit stoomende, verliet het schip de Koningshaven om naar den mond der Maashaven te gaan. Zoodra de Koninginnebrng vrij gekomen was, werd zij terstond dichtgedraaid, het gansche verkeer was hersteld. De havenmeester, de heer C. C. Vermeer, en enkele andere hoofdambtenaren der gemeente, waren den geheelen avond ter plaatse. De »Maud Castle" is naar den mond van de Maashaven gesleept. Hedenmiddag om 3 uur had de officiëele opening plaats van het établissement der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1