ZIERIKZEESGIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 19 September 1903. U S. J. Pi. A. REGENSBURG EEN SCHOOL, Tweede Blad Openbare Verpachting Algemeen Overzicht. ADVERTENTIEN. Begin October EenWoonhuis met Erve en Pad Den Opstal en bet Erfpachtsrecht Een Woonhuis, Schuur 2 gebruikte, doch in goeden staat zijnde Zwingelmolens, Boek-, Muziek- en Kunsthandel Druk- en Bindwerk. (SB i e r i Is. zeesche C o u r a n t). Verechijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs por 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indiö enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7900. Dlreoteur» A. J. DE EOOZE. A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiênvan 13 regels 3C Cte. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groot e letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. dk Loozk, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEi,, Meelstraat 386, Zierikzee. op Mnoiulat; «Ion S8 Soptomber 1003, 's namiddags 12'/» unr, ten Raadhuiie van Zierilute, van eene oppervlakte G onieoutegran<l, groot 12 Aren 42 Centiaren, gelegen naast het Tweede Weegje in den Zuidhoek, grenzende ten Noorden aan de perceelen kadastiaal bekend gemeente Zierikzee Sectie F Nos. 269 en 270, thans in pacht bij JACOB IIEUSE- VELDT Jr., on zulks voor den tijl van ÏO jaren, ingaande 1 Januari 1904, en eindigende 31 December 1913. De Voorwaarden liggen ter inzage voor belanghebbenden ter Gemeente-Secretarie. VERKOOP van Straatmeat, Asch, Vuilnis, enz. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat hg op Maandag «len 08 September 1903, des namiddags i uur, ten Kaadhuize, zal overgaan tot den openbaren verkoop van de van af 1 Januari 1904 voor den tjjd van drie achtereenvolgende jaren door deze gemeente vergaarde en goed gesorteerde Straatmest, Ascli on Vuilnis mot beer vermengd. De verkoop geschiedt in twaalf perceelen; de mest van ééne maand vormt telkens een afzonderlijk perceel. De Voorwaarden van verkoop liggen ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter lezing. Zierikzee, den 14 September 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Elke oorlog is een gruwel, een bloedige schending van 's menechen bestemming op aarde. Elke oorlog schudt in den mensch het menschzijn af, en roept in hem het roofdier te voorschijn, dat, tak op buit cn moordj voor geen wreedheid terugdeinst. Dat hebben wij gezien in den oorlog met China, waar de Duitschc soldaten op hoog bevel geen kwartier gavendat hebben wij opgemerkt in den Zuid-Afrikaanschen oorlogwaar het Engelsclie leger als kannibalen huishield; dat bespeuren wij nu in den Macedonischen strijd, waar de Turksche soldaten mede- doogenloos de opgestane bevolking decimeeren. De gezanten van Oostenrijk en Raste ad hebben, lettend op de omstandigheid, dat Turkije een zwakke staat is, do regeering van dit rijk over dezo barbaarscbe wijze van oorlogvoeren ernstig onderhouden, 't Is de groote vraag, of de sultan daaraan iets ver anderen kan. Men verlieze toch niet uit hot oog, dat de Turken door bet dynamiet, dat de opstandelingen tegen hen geslingerd hebben, en door bet vermoorden van tal van Mohammedanen tot weerwraak geprikkeld zijn. De Bulgaarsche regeering heeft tot de Mogendheden een nota gericht, waarin zij tegen bet beweren der Turken opkomt, dat de Macedonische opstand het werk zou zijn van Bulgaarsche benden, on verwekt met het doel Macedonië tot een provincie van Bulgarije te maken. Saoode mensehen, die Turken, om zoo iets slechts van die bravo Bulgaren te veronderstellen. Noen, de Bul gaarsche agitatoren hebben het Macedonische volk niet tegen de Turken opgezet, hebben het ook niet voorzien van wapenen en kanonnen, die zij gratis van Rusland kregen, hebben ook niet met heele troepen de rijen dor opstandelingen vorsterkt. Neen, dit alles hebben zij niet gedaan. Zij zijn aan dat alles doodonscbnldig. De opstand is volgens ben uitsluitend een gevolg van dat Tnrksche wanbeheer, dat niet langer meer te dragen was. En wat doet nu Tarkije Het mobiliseert hoe stout! zijn geheele leger, quasi om den opstand te dempen, maar in werkelijk heid om de geheele christelijke bevolking van den Balkan uit te roeien. En als de Mogend heden hierbij passief blijven, dan moeten zij dat weten, maar dan zal Bulgarije dat doen, waartoe het zich geroepen acht. Deze nota is blijkbaar niets anders dan een zoogenaamde rechtvaardiging van den oorlog, dien Bulgarije wil beginnen. Reeds heeft het daartoe de reserve onder de wapenen geroepen, en een j 25000 man er van naar de grenzen gedirigeerd. Bulgarije zou niet zoo optreden, als het er niet zeker van was, dat achter hen het maobtig Rusland staat. j In Servië is het voor Peter I geen couleur de rose. De koning van het moordenaarstuig is namelijk voor eigen huid beducht, en heeft deswege de paleiswacht laten verdubbelen, terwijl een twaalftal Zwitsers zijn particuliere vertrekken te bewaken hebben, en in zijn 1 slaapkamer zich steeds een tweetal gewapenden bevinden moeten. Erg prettig is het juist niet zoo koning van een volk te moeten zijn. Hoe het met de gevangen genomen officieren zal afloopeo, weet men nog Diet. Zij zullen, gelijk men weet, voor een krijgsraad terecht staan. Veroordoolt men hen, zal men dan met het oog op het groot aantal officieren, dat in de samenzwering tot bestraffing der koningsmoordenaars betrokken ia, het vonnis durven uitvoeren. Of zal de koning- hen begenadigen, teneinde hen voor hem en den nieuwen staat van zaken te winnen. Dit is zeker, dat de troon van onzon Peter op een vulkaan staat. Komt het tot een uitbarsting, waarop alle verschijnselen thans wijzen, dan mag Peter blij zjjn, als bij Servië levend verlaten kan. In Dresden, de hoofdstad van het roode koninkrijk, is Zondag het Duitsche socialistcn- congres door Singer geopend. Het ging er, gelijk wel te voorzien was, warmpjes toe. Ongezouten waren de waarheden, die over en weer gezegd werden. Vooral de jonge academici, dat zijn zij, die een universitaire opleiding genoten hebben, en zich bij de socialietenpartij hebben aangesloten, kregen er gedacht van langs, omdat zij zich zelve op eon hoog voetstuk plaatsend, al aanstonds in de organisatie een voorname rol wilden spelen. Besloten werd, dat partijgeuooten niet mochten medowerken aan bladen, die niet nalieten de socialisten telkens heftig te bestoken. En voorgesteld word door Bebel en Singer een motie over de tafetiok, waarvan do aan hef luidt»de partijdag geeft do rijksdagfractie in overweging in het vraagstuk der bezetting van plaatsen van vice-president cn secretaris van den rijksdag te volharden bij bare tot nog toe aangenomen houding; weigering van alle Diet door hot reglement voorgeficbrcvcne verplichtingen". Hoewel wij boniouwd ziju naar de debatten over die motie, zoo kan do uilslag der stemming hierover niet twijfel achtig zijn. Zij zal wel met grooto meerderheid worden aangenomen. NIEUWST! JQ1HÜEM. Turkije. Konstantinopel, 15 Sept. Er ia alhier bericht ontvangen uit Jeruzalem, volgens hetwelk oen aanval zou zijn gepleegd op een Russisch klooster, gevolgd door moord dor monniken. Onder de Mohammedaansche bevolking wordt een toenemende opgewondenheid ge constateerd, naar men meent als een direct gevolg van de uitzending van een Franech en Amcrikaansch eskader naar de Oostersche wateren. Oostanrijk-Hongarije. De dokter van do Turksche ambaseade te Ween en, Dschewdel Boy, heeft dezer dagcu don gezant Machmud Nedim Bey, in tegen woordigheid van een aantal gczantscbaps- beambten in het gelaat geslagen, naar bet heet omdat de gezant hem in brieven naar Konstantinopel, heeft voorgesteld als besmet met Jongturksche donkbeelden en do politie beeft den doktor voor altijd uit Oostenrijk verbannen. De doktor, die vroeger redacteur was van het Jongturkscho blad Osmane, dat eorst te Genève verscheen en nu te Kaïro wordt uitgegeven, is een schrijver van beteekenis. Hij schrijft in het Duitsch, Turksch en Fransch en heeft o. a. ïTell" en »Hamlet" vertaald. Engeland. Londen, 17 Sopt. De Daily Chronicle verneemt, dat de Engelscho regeering besloten heeft, te Konstantinopel vertoogen in te dienen om een einde te maken aan het moorden in Macedonië. De zending van een Engelsch smaldeel zal aan die vertoogen kracht bijzetten, Te Linden bestaat sedert eenigen tijd een maatschappij, welke zich ton doel stelt een tuinstad aan te leggen, een stad, waarin de huizen niet opeengepakt zullen staan, maar wjjd uiteen, met tuinen en parkeD, veld en bosch binnen baar gebied. Het plan is voor 160.000 pd. at. eon stuk land aan to koopen van ongeveer 3800 acres groot. Het ligt in de buurt van Hitchin. De spoor van Londen naar Cambridge loopt er door. In het gebied liggen een paar gehuchten, hofsteden en buitenverblijven, graanvelden en woud. Toen Chamberlain Dinsdag het departe ment van buitenlandsche zaken zou binnen treden om don kabinetsraad bij te wonen, word bij uitgejouwd en uitgefloten door de talrijke menigte, welke zich vóór het gebouw verzameld had. Frankrijk. Do koning van Engoland heeft den president der Republiek uit zijn eigen boerderij te Shaw, bij Frogmoro, een zwarten stier cadeau gedaan. Do koning-san I *Uê zal met zijn vrouw den veertienden October te Parijs aankomen en dan moet bij des avonds dadelijk in het Elysóe eon gala-feestmaal bijwonen; bezoekt den volgenden dag Ver sailles en do Opera; den zestienden Parijs, het Stadhuis en do Munt; jaagt den zeven tienden te Ramboaillet; woont den achttienden een groote revue bij eu vertrokt dan in den namiddag om drie uur weer. llËOHTMZAHEN. Do vroegere predikant J. J. Gras heeft voor het kantongerecht te Kampen terecht gestaan wegens het onbovoegd uitoefenen der geneeskunde. De aanklacht luidde, dat bij in Juni den zoon van vrouw Hagen to Zalk en Veecaten geneeskundig beek behandeld, door hem den pols te voelen, de tong te bekijken, aan den lijve te betaston en geneesmiddelen te hebben verstrekt. Moedor en dochter, tweo in 't zwart geklecde vronwen, kwamen achtereenvolgens het feit bevestigen. Do moedor vertelde dat zij, doordien ze met dr. O rink van Wezop, die eigenlijk haar dokter is, niet opschoot in do ziekte van haar zoon (hij leed aan bloedspuwing) na bespreking met anderen er too gekomen was Gras eens te laton komen. Vorder kregen wo te hooren, dat beklaagde bczoekon bij de zieko hoeft afgelegd en driemaal een drankje heeft verstrekt. Gevraagd er naar, of na dezo hulp beter schap was gevolgd, antwoordde do vrouw, dat zij weder naar dr. Drink was gegaan. Zokor toon het to Iaat was.' vroeg de kantonrechter. Eu onder hovig schreien antwoordde ze, dat bjj al dood was; hij was in 't bloed gestikt. lliorop ontstond con kleine pauze, waarin do kantonrechter hoofdschuddend allesbehalve vriendelijk mar don beklaagde keek. Daarna zei bij: Vrouwtjo, ik heb zoo'n groot medelijdon met je, dat ik or niet too besluiten kan je onder 't oog to brengen bet afkeurenswaardige van je daad om met voorbijgang van do mannen der wetonscbap de hulp in te roepen van een kwakzal?er. Van do dochter hooren we meor het relaas ovor het gebeurde. Zij ia bet geweest, die dea heor Gras verzocht heeft naar don zieke te komen zien, opdat haar moeder dan gerust zou zijn. 't Was een jongo bloem, die zij zoo graag zouden hebben willen behouden, cn dan doe je al van alles er aan, wat je maar denkt, dat helpen kan. Bij het bezoek zelf is ze niet tegenwoordig geweest. Zij kon de narigheid niet goed aan zien, wijt zjj hetzelfde gesukkel heeft gohad met baar man. Voor de drie drankjes is don heer Gras betaald f 2, en tweemaal f 5 voor ieder bezoek. De ambtonaar van hot Openbaar Ministerie, requisitoir nemendo, leest afschriften voor van vroegere vonnissen, waaruit blijken de meerdere veroordeeÜDgen voor dezelfde feiteD, terwijl de laatste overtreding doet zien, dat beklaagde, ondanks de opgelegde straffen, steeds voortgaat met hot onbevoegd uitoefenen 'der geneeskunde. Waar do rechtbank te Zwolle bet laatste vonnis tot gevangenisstraf veranderd hoeft in geldboete, is spreker thans voor zichzelf over tuigd, dat dit nu niet moer zal geschieden, indien beklaagde in hooger beroep mocht gaan, on daarom vraagt bij voor dit feit 6 weken gevangenisstraf. Do kantonrechter vraagt nog aan beklaagde of de geneesmiddelen, die in verschillende winkels ondor zijn naam verkocht wordeD, door hem aan die winkelers geleverd worden. Boklaagde antwoordt toestemmend. Gemengd Nieuws. Nog al vriendelijk. Naar men aan de Schied. Ct. mededeelt, werd een fiets ont vreemd van éón dor bewoners aan don Singel te Schiedam, die deze voor do deur had laten staan. Dezer dagen ie het rijwiel weer aan de deur achtergelaten met 't volgende briefje Meheer Ik kan de fiets nie gebruiken met dat vriewil ik zal wel een andere zie op de kop te tikken dag Meheer. Onderlinge ruzie op 't dorpheftige furie wederzijds. En dat waarom? Wel, een ingezeteno had een dochtertje. Dit is natuurlijk op zichzelf nog zeer ge woon en kan, althans aldus voorgesteld, moeielyk een reden van ruzie zijn. Nu deed zich evenwel 't feit voor, dat be doeld dochtertje er haren op nahield, die hoognoodig oens bijgepunt moesten worden. Tot nu toe ook nog alles normaal, maar zonderlinger werd het, toen de papa van het doobtortje met 't lieve kind naar den barbier marcheerde en dezo op 't achterhoofd van 't kind de haren geheel kort knipte, doch ze op zij JaDg liet. Nu was 't bepaald bedonkelijk, want ieder een lachte 't wicht uit en hoorde 't, reden waarom de papa in rechtmatigen toorn ontstak tegen den baarknippenden barbier. De barbier, door Jan, Piet of Klaas ge vraagd waarom hij toch zoo in 't haar gehakt had van dat meisje, antwoordde, dat hij wel zoo had moeten knippen, daar hij op 't hoofd in kwestie overtollige bewoners had aan getroffen, welke zich in die maagdelijke wouden reeds zoo vast hadden genesteld, dat slechts een geheel kappen der hoornen verder uitbreiden der volksstammen kon voorkomen. Als een loopend vuurtje ging 't verhaal der hoofdbewoners door 't dorp en de woede van den papa van 't ovortollige-bowoners- herbergendo meisjeshoofd te beschrijven be hoort tot de absolute onmogelijkheden. Behalve dat zijn kind nu gehoond werd om haar zonderling geknipt haar, moest zjj ook schampere opmerkingen links en rechts oanhooren over die kopstukken. Eindelijk was papa's woede zoover over 't kookpunt hoen, dat een uiteonbarsting nabij scheen. Ilij naar den barbier en dear aan 't uit pakken. De barbier, heel kalm, bleef bjj zjjn opinio, dat alleen radicale maatregelen op 't hoofd der dochter van zijn tegenstander succes hadden kunnen hobben, vandaar dat hij zo aanwendde. Do beker des toorns liep nu over cn de papa diende den barbier een pa or welgemeende opatoppers toe, welke dezen laafrto er toe brachten, den ondankbaren papa aan te klagen. Van do week hoorde deze heer ter recht bank f 10 tegen zich eiechon, waar bij zijn dochter minstens 100 keer voor had kunnen laten knippen. Een geheel verkeerde niting van economio, naar men ziet, om maar direct er op te gaan ranselen. Alsof zoo'n barbier 't helpen kan, dat je kroost steeds gezelschap heeft, al is 't dan ook onaangenaam gezelschap. Op Zondag 20 dezer hoopt onze waardo Vader en Pleegvader Maarten van Burgh, zijn 80sten Geboortedag te herdenken. Burgh, 19 September 1903. Uit aller naam, ANDRIES VAN BURGH. Getrouwd HENDRIK DINGENIS MOL Wz. en CLAZINA BREURE Wd., dio, namens wederzijdscho Familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwolijk ondervonden. ANNA-Jacoba-Polder, 17 September 1903. Geboren W1LHELMINA MARIA, Dochter van J. E. H&GE. A. HAGE—Stols. Poortvliet, 10 September 1903. Heden overleed ons innig geliefd Dochtertje Cornelia» in den oudordom van bijna 2 jaren. St.-Maartensdijk, 15 Soptember 1903. N. NOOM Jz. W. C. NOOMvan Nieuwenhuijzen, vestigen zich te Zierikzee, Poststraat 32, Arts, voor Genees-, Heel- en Verlos kunde, Hond- en Xandzickten, eu voor Kunsttanden en Gebitten. Stoomznivelfabriek „LUCTOR ET EMERGO" te Zonnemaire, met filiaal te Haamstede. H.1I. VEEHOUDERSdie genegen zijn hunne Melk te leveren, wordt proef tijd van levering toegestaan. Voorwaarden op aanvrage te bekomen. Indien noodzakelijk, worden nieuwe Melk- ritten aangelegd. W. J. MULDER. De Notaris Mr. 3. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zal, ten ver zoeke van het Bestuur der Vcreeniging tot bevordering van Geref. Onderwijs, op Vrijdag 25 September 1903, des nam. 11 ure, in de herberg van J. Padmos te Bruinisso, publiek verknopen in do Kerkstraat te Bruinissesectie C, no. 1342 en ia no. 1341. Verhuurd aan de Wed. M. Padmos tot 1 Moi 1904 om f 1,25 's weeks. bestaande uit 2 Lokalen met Erve en Pad aldaar, sectie C, in no. 1341. Daarna beide perocclen in massa. De Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zal ten verzoeke van Mej. de Wed. en Erven C. J. J. VERTON, op Maandag 28 September 1903, des namiddags 1 ure, in het »Huis van Nassau" te Zierikzee, publiek verkoopen; te NoordgouweSectie B, No. 72, groot 03 Aren. Grondl. f 7,94; Erfp. f 456,— 'sjaars. en 25 Aren 90 Centiaren Erve, Tuin en Weiland, bij genoemde Molen to Zonnemaire, Sectie B, Nos. 1, 2, 3 en 4. Grondl. f 11,53. En daarna beide perceelen in massa. TB ZOOP: bij J. A. FRANKEN, Noordwelle. H. G. KROMZierikzee. Levering van net en degelijk J.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 3