Ml Certificaten EENIGE BOONIEN INBOEDEL, Jeu de Poule te Scheveningen. ADVERTENTIEN. Schipper LANDEGENT. aan de Balie. en eene partij HAKHOUT. De zaal was voor den eereten avond, bepaaldelijk wat den eeïaten rang betreft, vrij goed bezet. Gisterenavond werd voor een eivolle zaal Marie Antoinette gegeveneen geschied kundig drama in negen tafereelen van wijlen W. N. Peypera. Wij zullen dit treurspel, waarvan de inhoud wel aan een elk bekend zal wezen, die de historie eenigszios beoefend heeft, buiten bespreking laten. Vermeld zij slechts dat, wat de uitvoering betreft, het stuk mooi gespeeld werd, en vlug van stapel liep. De beer Bigot, die voor Lodewijk XVI, en de beer Van Staalduinen, die voor den Hertog van Orleans optradkweten zich beide loffelijk van hun taak. Mevrouw Marie Eggera was een koninklijke verschijning op het tooneel. Marie Antoinette, de fiere koningin, werd dan ook uitstekend door haar voorgesteld. De andere personen, die in dit drama optraden, en dien wij niet met name vermelden, vervulden hunne rollen tot groote voldoening van het talrijk opgekomen publiek, dat herhaaldelijk de spelers en speelsters met veel warmte toejuichte. Donderdagavond hebben wij de komedie op de Balie; Ter Hall in de Concertzaal en het gezelschap van Louis Hartlooper in het zHuis van Nassau'*. Daar valt dus wel te genieten. Een Delftsch student schrijft over dit onder werp in de N. R. Ct. het volgende Gisteren-(Donderdag-)middag het jen de poule te Soheveniogen gadeslaand, kwam de last in my op, de cijfers en kleuren van het speelbord aan te teekenen. Nauwelijks hier mede begonnen, belette een pauze in het spel mjj voort te gaan. Een kwartiertje later, toen er weer gespeeld werd, wilde ik mijn schets vervolgen. Dadelijk verzoekt een zaalwachter mij, hiermede op te houden. Het verzoek wordt kracht bijgezet door het publiek, dus ook mij, uit het speelzaalije te verdrijven. In de groote zaal staande, zet ik kalm mijn werk voort, eenigszins gehinderd door den zaalwachter, die mij o. a. meedeelt, dat ik een onbeleefd mensch ben en eigenlijk maar een groote kwajongen. Als eindelijk zijn dreigement mij van de pier te zullen zetten zonder ia vloed blijft, wordt da speeltafel met een laken aan mijn al te onbescheiden blikken onttrokken. De omstanders gaan weg. Ik blijf alleen bij de grens van het speelhokje staan. Dat duurt een minuut of tien. Eindelijk verschijnen een paar jongelui. Op hun verzoek wordt het laken opgelicht, ze willen gaan spelen en ik begin te teekenen, staande in de concertzaal. Zaalwachter wil mij wegdringenhij zegt, dat ik zonder toestemming van het bestuur het spel niet uitteekenen mag. Hot publiek wordt ongeduldig en gaat met den zaal wachter redeneeren. Ik teeken voort. De bestuurder van de jeu de poule geeft last mij te verwijderen. Ik wordt aangevat en met geweld een meter of vijf achteruit geduwd. Het publiek om ons heen protesteert en de zaalwachter laat los. Ik zeg: i>Ik heb betaald". Hij: Daarvoor moogt u alleen op de pier komen. Hiervandaan kan ik u verwijderen. Ik zal zorgeD, dat u hier nooit meer binnen komt. Om hier in de zaal te zijn, moet u iets gebruiken". Ik roep een kellner en bestel een glas bier. Een beambte vraagt mij, wat ik tegen den kellner gezegd heb. Ik antwoord en hoor dsn achter mij roepenJongen, blijf op je plaats". Het glas bier wordt mij niet gebracht. Men ziet er blijkbaar tegen op mij met geweld te verwijderen. Daarom het kleed maar weer over het bord. Dit niet afdoende oordeelend, gaan de deuren van de speelzaal dicht en ten slotte wordt een zwaar gordijn voorgeschoven. Het publiek mort. Eenigen roepen »Zweadel". »Het gaat hier niet eerlijk". »Ala het zaakje het licht kan zien, is er niets op tegen, dat het uitgeteekend wordt". Ik wacht nog vijf minuten, maar hef wordt over halfvijf en dus moet ik voor mijn maal tijd naar Delft terug. Wegens het uitteekenen van het spel (let wel, ik heb in 't minst niet de orde verstoord of iemand gehinderd) wordt mij dus consumptie geweigerd en de toegang tot de concertzaal voor het vervolg ontzegd. Ik laat de qualificafie van bovenstaande feiten aan den lezer over. Nu nog een beschouwing over het spel. Ik heb dit aandachtig gadegeslagen, en vind, door berekening, dat de gewone speler op den langen duur moet verliezen. Als bij honderd keer speelt k f 0.50 per keer, ver liest hij gemiddeld f 16.67, en begint hij met f 25, dan zal gemiddeld na 150 atooten zijn kapitaal verteerd zijn. Het spreekt vanzelf, dat men met een kleiner getal stooten kans heeft te winnen, doch daar staat tegenover, dat het verlies dan naar verhouding zooveel grooter kan zijn. Deze kansen wegen tegen elkaar op. Iets gunstiger is de kans voor hem, die weet, op welke bepaalde manier gespeeld moet worden, en bovendien de noodige geoefendheid bezit. Ik kan bier bijvoegen, dat geen der spelers (boewei sommigen het zich verbeeldden), die ik gadesloeg, van deze bepaalde manier op de hoogte was. Weet de speler de methode, dan is, naar mate van zijn behendigheid, de kans grooter voor hem. Ik geloof niet, dat hij het verder kan breDgen dan dat de winst tegen het verlies opweegt. Misschien wint hij op den langen duur een kleinigheid, misschien verliest hij tooh nog. Om dit uit te maken, zou ik een paar proeven met het toestel moeten doen, maar ik ben niet van plan bij te dragen in de winst van den ondernemer. Ik geloof niet, dat er andere methoden bestaan om meer te winnen. Bjj bovenstaande uiteenzetting is verondersteld, dat het toestel zuiver en eerlijk is afgewerkt. Brieven uit Berlijn. Van onzen correspondent). Ziog lets over de Daitsche Noordzee badplaats. Berlijn, 10 Sept. 1903. Na een bezoek aan de interessante oude Hansasteden en de provincie Sleeswijk-Holslein, reisde ik in de afgeloopen maand over zee langs de verschillende, voor de kust van deze provincie en van Ost-Friesland gelegen eilanden, waarvan er vier werden aangedaan, terug, om na een korten „Abstechcr" naar de oude Heimat ten slotte weer in de jonge wereldstad aan de Spree te belanden. Eenmaal in het Haagje" zjjnde, liet ik natuurlijk niet na, een kijkje te gaan nemen naar de jongste metamorphoses vanScheveviDgen sinds het vorig jaar, en vergelijkingen te maken tusschen onze eerste badplaats en de voor naamste aan het Duitsche zeestrand, welke ik pas bezocht had. Het spreekt van zelf, dat Scheveningen met zijn grootsch kleed, dat elk jaar kostbaarder en „omvangrijker" wordt, het van zijn Duitsche collega's wint. Geen Duitsche badplaats aan de kusten van Noord- of Oostzee kan op een kurhaus, een boulevard of een pier wijzen in den trant van de Scheveningsche, waar de Oranje Galerei nieuwen luister bijzet aan de mondaine omgeving. En geen heeft een mooier residentie in de onmiddellijke nabijheid, waar de badgasten bij regenachtig wéér hun heil kunnen zoeken. Wat wereldsche pracht betreft kunnen altijd tot dusver de Duitsche zeebadplaatsen niet met Scheveningen wedijveren, maar wel degelijk in engeren zin, wat badgelegenheid, aard van strand en golfslag betreft. De Noordzee op de hoogte van Helgoland en verder op de hoogte van het eiland Si/lt, dicht bij de Duitsche kust, is oneindig breeder dan vóór onze kast, van daar, dat de kusten van deze eilanden ook veel meer aan hevigen golfslag zijn blootgesteld. Wie niet tegen een sterke branding opziet, geef ik den raad in het volgend seizoen eens een bezoek te brengen aan de groote badplaats Westerland op Sylt, of aan Helgoland, of Norderney, waar bij regenachtig, onstuimig wéér, zooals we de vorige maand beleefden, een kostelijke branding staat, en lange rijen mansbooge, schuimende golven het strand beuken. Eerlijk gezegd, zijn de verschillende bad plaatsen me zeer meegevallen. Ik had er van te voren geen erg hoog denkbeeld van, en stond verbaasd over de vroolijke drukte en het betrekkelijk hoog opgevoerde comfort. Een Kurhaus in den trant van het Scheveningsche, met klassieke concerten, zou ik vergeefs gezocht hebben, aan muziek was echter nergens gebrek, en zij, die zich een badplaats niet zonder een theater kunnen voorstellen, konden hun hart ophalen. Op het leuke eiland Helgoland, zoowel als op Norderney of Westerland op Sylt werd eiken avond gespeeld, meestal door een com binatie van goede krachten, gedurende de overige maanden aan schouwburgen in de groote steden geëngageerd, die nu van den vacantie- tijd gebruik maakten de gastrollen te vervullen. Twee jaar geleden trof ik in Friedrichroda in Thiiringen een dergelijke combinatie van eerste klas-tooneellisten. Van alle Duitsche badplaatsen is Borkum het meest exclusief, en Norderney het meeit mondain. Zooals men waarschijnlijk weet, geven de antisemieten elkaar op het eerBte eiland eiken zomer „ein Stelldichein". Joden worden in Borkum door de overige badgasten niet toegelaten. Nu en dan gebeurt het wel eens, dat een jood toch op het eiland voet aan wal zet, doch heel lang kan hij het er niet uithouden. De badgasten doen al wat in hun vermogen is, hem weer zoo gauw mogelijk „weg zu graulen" en de hotelier, bij wien hij zich aanmeldt, zal beleefd de schouders op trekken, en zeggen, dat hij tot zijn spijt geen kamer beschikbaar heeft, al staan er in werke- lijkheid verscheidene leeg. Vergeleken bij Norderney is Borkum burgerlyk eenvoudig. Heel veel verliezen de joden er daarom niet bij, wanneer de christenen op het eerste eiland „unter uns" wenschen te blijven. In het naburige Norderney kunnen ze hun schade inhalen, en aan hun zucht naar praal en luister bot vieren. Indertijd werd Zand voort wel eens gek scherend het Hollandsche joden-aquarium genoemd; met hetzelfde recht zou men Norderney het joden-aquarium van de Duitsche Noordzeeen Heringsdorf dito dito van de Duitsche Oostzee kunnen noemen. Uit de opgevangen brokstukken der gesprekken van de wandelaars langs de hotels en het strand zou men reeds kunnen opmaken, welk beroep door het meerendeel der sprekers werd be oefend. In Westerland hoorde ik onder het voorbijwandelen over alles en nog wat spreken, over kunst, litteratuur, over Berlijn; in Norderney daarentegen schenen de „schoen makers zich wel consequent bij hun leest te houden"; telkens klonken prijsnoteeringen van effecten en allerlei getallen in mijn oor. Zelfs in het bad, bij een woedende branding, hoorde ik twee steunpilaren van de beurs in de korte rustpauze tusschen twee hooge, aan stormende golven, hunne onderhandelingen over een winstgevend zaakje voortzetten, en een oogenblik later al proestend en spartelend weer opvatten Wat grootschen opzet betreft, zou men Norderney ook wel het Duitsche Scheveningen kunnen noemen. Aan tal van prachtige hotels en comfortabele restaurants is geen gebrek. Evenmin aan winkelgalerijen, een deftig kurhaus, een uitstekend onderhouden boulevard, geheel beklinkerd, is eenigszins bolvormig aan gelegd op halver hoogte van de duinen en kan dus niet bereden worden, zooals in Scheveningen. Een lange rij groote hotels met goed ingerichte restaurants ligt aan gene zijde van een breed grasveld achter den boulevard. Achter de strandkötels en villa's strekt zich het aardige plaatsje, waar bijna huis aan huis gelegenheid bestaat tot het nemen van pension. Vele gasten, ook degenen, die in de hótels kamers hebben betrokken, nemen hun ontbijt alleen in hun woning, en zijn verder niet aan huu hotel of pension gebonden. Meestal wordt in één der vele restaurants gedineerd en gesoupeerd. Evenals Scheveningen heeft Norderney een stevige pier van ijzer, doch van meer bescheiden omvang en zonder een grootsch restaurant. De pier gaat naar mijn schatting nauwelijks honderd meter in zee en heeft den vorm van de letter T, met een breeden dwars wandel weg aan het hoofd. Het schilderachtige rotseiland Helgoland is een unicum, en kan met geen der overige badplaatsen vergeleken worden. Van de overige eilanden, waarop ik een kijkje ging nemen, vond ik Norderney het meest „auspruchsvolle", Borkum het exclusiefste en Westerland op Sylt het gezelligste familiebad. Twee hoofa- routes voeren naar het laatste eiland, de eene over land door Sleeswijk-Holstein tot Hoyer- Schleuse dicht bij de Deensche kust en ver volgens per boot dwars door de Wadden naar het eiland, de andere over zee met één der booten van de HamburgAmerika-Linie of de Nordsee-Linie via Helgoland— Cuxhafen. Mijn vriend en ik kozen de eerste route. De over tocht van Hoyer-Schleuse naar het midden van het lang gestrekte Sylt, dat een lengte heeft van 40 kilometer, duurt ruim l'/j uur. Aan de aanlegplaats aan de oostzijde van het eiland staat een miniatuur-lokaaltreintje gereed dat de reizigers binnen 20 minuten naar Westerland, het doel van de reis, brengt aan de westzijde, vlak aehter het strand van de open Noordzee gelegen. Ook hier is aan tal van hótels en goede winkels geen gebrek. Een fraai kurhaus zorgt voor amusementen, theater, reunion enz. enz. Overigens is hier op Westerland alles een voudiger en minder opgeschroefd dan in Norderney. Westerland heeft ook zijn „boulevard", al is deze wandelweg dan ook slechts een vrij smalle houten brug, ongeveer over een afstand van een half uur op halver hoogte van de duinen, langs het vrij smalle strand loopend. Op sommige punten slaan bij vloed de golven zelfs tegen de palen van den wandelweg. Hier is de groote pantoffelparade waar vriend ea vijand elkaar moeten tegen komen, vandaar den bijaaam „Lüster&ller". Aan den wandelweg liggen ook een groot aantal geriefelijk ingerichte restaurants met deels open, deels gesloten hallen, allen uit ziende op de zee, waar men bij ruw wéér veilig achter de spiegelruiten van het prachtige natuurtafereel kan genieten onder liet gelijk tijdig genot van de noodige „eatabes and drinkables". Een eigenaardigheid, welke aan het strand van Westerland een bizonder cachet geeft, zijn de honderde veelkleurige vlaggen van allerlei bestaande of gefingeerde naties, soms met koddige opschriften, welke vroolijk wapperen op de aarden wallen van den „zandburgt", waarachter de familie zich met etrandkorven en linnen klapstoelen heeft teruggetrokken. Zoodra een familie in Wester land is aangekomen, is haar eerste werk, aan het strand een plaatsje uit te kiezen, waar zij overdag haar tabernakelen zal gaan bouwen. Jong en oud helpt graven. Als de kuil klaar is, wordt de vlag geplant, ten teeken dat de vesting in bezit is genomen, en gedurende den geheelea tijd, welken de familie op Wester land logeert, blijven de strandstoelen in de kuil staan, en de vlaggestok op de aarden wallen. De „adat" verlangt, dat geen indringer bij hun afwezigheid voor een wandeling of maaltijd van hun vesting bezit neemt, of zich in hunne strandstoelen nestelt. En geen der vlaggen worden afgerukt bij nacht en ontijd door baldadige rakkers. Zou zoo iets in Scheveningen mogelijk zijn? K. Gemengd Nieuws. Zes matrozen van bet Deenscbo stoom schip »Klampenborg" hetwelk in volle zee in brand geraakte, en door de bemanning moest worden verlaten worden als ver ongelukt beschouwd. Maar zij zijn thans terechtgekomen. Zij zwierven 40 uren lang in de open boot op do stormachtige zee rond, bijna onafgebroken op leven en dood strijdend met den wind en do golven. Om 11 uur in den nacht zagen zjj een Engelschen driemaster. Men bad daar blijkbaar hun hulpgeroep vernomenhet schip voor in de richting van de boot. Maar deze had het roer verloren en kon niet dioht genoeg bij het schip komen. Na eon our van vruchtelooze pogingen gaf de driemaster het eindelijk op, misschien wel in de mcening dat de boot gezonkon was. Den volgenden middag werd de boot gezien door een Nederlandsch visachersvaartuig met atoomrermogen, 't welk do mannen redde. TBLB6RAIKEN, 's-Gravenhage, 16 September. De Eerste Kamer zal morgen ochtend het concept-adres van antwoord op de troonrede behandelen. KARRTBERIOHTEN. Gorinchem, 14 Sept. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 581 koeien, 19 nuchtere kalveren, 3 vette varkens en 747 biggen. Kalfvee, althans puik soort, ging veel beter dan verleden week en werd heel wat hooger omgezet, de handel hierin was bepaald vlug. Jongvee bij grooter aanvoer komt meer in trek en werd reeds, evenals kalveren, tegen flinke prijzen verkocht. Vette varkens stijgend, biggen levendig. Zware kalfkoeien f 230 k f 300, melk koeien f i 70 af 230, kaifvaarzen f 170 a f 230, guiste vaarzen f 100 f 140, 2^-jarige ossen f 160 k f 230, -jarige osBen f 100 a f 130, pinken f 80 a f 100, graskal veren f 40 a t 80, nuchtere kalveren f 12 a f 16, vette varkens f 0,20 k f 0,22 per K.G., biggen f 8 a f 12. Z 1 E B 1 K Z E E. TUD VAN HOOGWATER EN VAN LAAGWATER. September. Moons- I ouderdom.' H. W. L. W. 16. 26 voorm. Dam. 17. 27 voorm. nam. 18. 28 i voorm. nam. 19. 29 j voorm. 1 nam. 20. Z. 30 j voorm. nam. 21. M. 4,50 v. I voorm. nam. 22. 2 voorm. j nam. 23. 3 voorm. nam. u. m. 9. 3 9.52 10.38 11.26 0. 5 0.43. 1. 7 1.43 2. 1 2.34 2.47 3.20 3.33 4. 6 417 u. m. 2.22 3. 7 3.48 4 36 5.17 5.54 6.22 6.46 7. 5 7.30 7.49 8.16 8.28 9. 0 9.10 9.43 STOOflBOOTDIENST Vlissinp^ddelburgenRotterdam. September. Van Vlissingea naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelburg en Vlissingen. Amsterdamsch e tijd. Dond. 17 Vrijdag 18 Zaterd. 19 Maand. 21 Dinsdag 22 Woon8. 23 's m. 7,30 7,30 3 7,30 3 7.30 3 7,30 3 'sm. 8,45 3 8,45 3 8 45 8,45 8,45 'sm. 9, 3 9,— 3 9,— 3 9,— 3 9,— 3 9,— Maandag den 21 September a s. hoopt, D. V., onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader PIETER STRAAIJER zij a 80sten Geboortedag te herdenken. De oudste nog in leven zijnde Kantonnier van den Polder nSchouwen", welke 68 jaar door hem bediend is en nog wordt. Scharendijke, 17 September 1903. Zijne dankbare Kinderen, Bebuwd- en Kleinkinderen, Heden overleed na een langdurig en smartelijk lijden, onze Broeder Adriaan Vijverberg Az in den ouderdom van 54 jaar en ruim 3 maanden. Oiaverkerk, 15 September 1903. E. C. VIJVERBERG. W. VIJVERBERG Az E. VIJVERBERGHendrikse. Heden overleed na een smartelijk doch geduldig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader K. Nieuwelink, in den ouderdom van 90 jaar en bijna 7 maanden, na een gelukkige Echtvereeniging van bijna 64 jaar. Anna-Jacoba-Polder 15 September 1903. Uit aller naam, Wed. K. NIEUWELINK-Tholens. Heden overleed te Haamstede onze geliefde Moeder en Grootmoeder Maatje de Glopper, Weduwe van J. Verton, in den ouderdom van bijna drie-en-(achtig jaar. Rènesse, 16 September 1903. P. C. VERTON. W. VERTON—Bienefei.t. Burgh. L. J. VERTON en Kinderen. Volstrekt eenige kennisgeving. Hiermede betoig ik mijnen harte* lij ken dank voor de deelneming, onder vonden bij het overigden van mijn Echtgenoot. Beverwijk, 14 September 1903. Wed. E. L. DE WEERD, geb. Bal. Met deze brengen wij onzen harte* lijken dank aan het Polderbestuur der Vier Bannen, voor de behandeling in zake het rootwater. Nieuwerkerk. EENIGE VLASSERS. der onbetaalde rente A.° Juli 1892/April 1893, kunnen tot uiterlijk 28 September aanst. worden ingeleverdna dien datum ziju zij onherroepelijk WAARDELOOS. R. KOOLE ZOON. Ttieo v. Eupen, Tandarts, Bergen-op-Zoom, Hoogstraat I 317. DAGELIJKS CONSULT. Aan belanghebbenden wordt bericht, dat van af hedenzooveel mogelijk Vrijdag aan den Schelphoek zal geladen worden. Bij afwezigheid der Vaartuigen is de Havenmeester belast met het ont vangen en afgeven van alle Goederen. Nieuwe Nederl. Tooneelvereeniging van Amsterdam. Bestuurders: B. Delmonte C. P. T. Bigot. De prachtige naar de eischen des tijds ingerichte Schouwburg loge is geplaatst Donderdag 17 September 1903, r Sensatie-drama in 5 bedrijven, naar het Eogelscb, bewerkt door M." Matiulde Kieul. Wereldberoemd Succes-stuk. Vrijdag 18 September 1903, Beroemd blijspel in 5 bedrijvennaar de novelle van Jvstvs van Mal/rik met speciale toestemming, bewerkt door C. P. T. Bigot. Kris van Bommel, de Heer C. P. T. Bigot. PRIJZEN DER PLAATSEN lste Rang f 1,502de Rang f 1, 3de Rang f 0,804de Rang t 0,40. 10 Abonnementskaarten a f 12,50. Plaatsbespreking van 103 uur, k 10 ets. extra per plaats. Aanvang 3 uur. ti rrSGas? t Onder nadere goedkeuring van Heerea Gedeputeerde Staten van Zeeland zal onder- gctcekcndo aan den hoogsten inschrijver veröLOOpen 214 M3. harde PUIN, ge legen aan den Provin cialen weg Zierikzee Zijpe. De inschrijvingen worden tot uiterlijk 1 October aanst. ingewacht en moeten ten zijnen bureele in gesloten couvert worden bezorgd. Nadere inlichtingen verstrekt de Opziohter van den Provincialen Waterstaat P. J. BOONE te Zierikzee. Zierikzee, 16 September 1903. De Ingenieur vau den Provincialen Waterstaat, F. A. KLOPPERT. De Notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee zal, Vrijdag 18 Sep tember, te half tien, aan te vangen aan het Kraanplein aldaar, voor de gemeente Zierikzee, openbaar verkoopen: (geschikt voor Werkhout) De Notaris II. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee zai, Vrijdag 18 September 1903, te 1 urete Nieuwerkerk aan de Woning van C. W. OTTE, openbaar verULOopen als: Tafels, Stoelen, eikenhouten Kabinet, Kastjes, Bank, Kachel, For nuis, Teervaten, Tobben, Waschgerief, Arbeidersgereedschap enz.; voorts: 2 beste Melkgeiten, 16 Kippen en Haan en een partij KANTHOOI.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 3