ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Donderdag 17 September 1903. BURGER-AVONDSCHOOL. (Z ierikzeesche O o u r a n t). 60ste JAARGANG. No. 7899. Dlreoteur, A. ar. DB loozel Opneming van de Voetpaden. KOLEHMETER. Slachtoffers der Zee. HIEUWSTIJDIHGEH. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indiê enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwe. Redacteuren AdvertentiênTan 13 regels 30 Cto. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk: tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure beiorgd «orden. Groote Utter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbSnxee, Meelstraat 386, Zierikzee. BERICHT. Zij, die zich met 1 October a.s. op deze courant abonnecren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boek handelaars nemen abonne menten aan. He Directeur A. J. DE LOOZE. Postkantoor te Zierikzee» Lijst van brieven enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand September 1903. 1. C. de Wit, Rotterdam. 2. Henderiks, Vlissingen. 3. Cato Rovers, Amersfoort. 4. Le Grand, Anvera. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend: dat de lessen een aanvang nemen op Dondor- tlag 1 October n.8. dat het toelatings-examen zal plaats hebben op Maandag den 28 September a.s., des avonds te 7'/, nar; en dat zij, die dat examen wenschen aI te leggen, zich in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der school (ingang Manhuisstraat) op Woensdag den 23 September a.s., 's namiddags tusschen 1 en 2 uur. Zierikzee, den 16 September 1903. Namens de Commissie, De f.' Secretaris, H. SLOT. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kenni3 van belanghebbenden, dat in de aanstaande week vanwege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de "Voetpaden. Zierikzee, den 14 September 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat door hen op heden tot Kolenmeter is benoemd Willem Gilden. Zierikzee, den 14 September 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. "Vrijdag woei een storm zóó hevig, dat het een orkaan geleek, en alhoewel wij veilig in onze woning zaten, toch maakte een angstig gevoel zich van ons meester. «Voor geen geld ter wereld was ik heden op zee", hoorden wij iemand zeggen. En on willekeurig dachten wij daarbij aan hen, die nu in dat noodweer op de schuimende, fel bewogen zee met haar hoogopgestnwde voort rollende golven rondzwalkten, teneinde voor zichzelve, hun vrouw en hun kinderen het brood des levens te verdienen. In Arnemuideneen visschersdorp nabij Middelburg, en in Bruinisse, de voornaamste visschersplaats van deze streek, was het Vrijdag menig gezin o zoo bang te moede. Tal van viBschers namelijk waren ter uit oefening van hun bedrijf met hun hoogaars uitgevaren. Zestien van hen echter, opgeruimd en kern gezond van hnis gegaan, zouden hnn dierbare betrekkingen, hun liefelijke woonstede niet meer wederzien. Toen zij de haven verlieten, was de zee kalm, stil en rustig, één efFene waterspiegel. Maar een hevige storm was plotseling opge stoken, had hen overvallen, zoodat zij niet meer in de veilige haven konden binnenloopen. De ranke vaartuigjes, een spel der hoogop- gaande golven, konden geen weerstand bieden, sloegen om, en de bemanning er van verdween jammerlijk in de diepte. Ijzingwekkend oogenblik. Vreeselijke worsteling om het kost baar menschenleven met het woeste element. De krachten begaven, en in de armen des doods sluimeren zij thans, die, zoolang bet dag voor hen was, gezwoegd hebben voor hun levensbestaan. In Arnemuiden en Bruinisse zitten de vrou wen en kinderen van hen, die in zee staken om een bete broods eerlijk te verdienen, in duizend angsten. Zij hooren het geloei van den in kracht toenemenden storm, en een siddering bevangt hen allen. En in hnn angst richten zij hun beden tot den Hemelheer, innig smeekend hun eohtgenooten en zonen voor het hen dreigend gevaar te behoeden. Daar dringt tot hen door de door hen ver breide treurmare, die uit de zee in de baven behouden zijn teruggekeerd. Sprakeloos zijn zij van smart, de negen zoo diep getroffen weduwen, die ban eohtgenooten, hnn kostwinners, en de vijf en twintig arme weezen, die hnn vader, hun verzorger ver loren hebben. Zij wilden het zware ongeluk, dat hun over kwam, nog nauwelijks gelooven. Het kwam zoo plotseling, zoo onverwacht. Wij, hun natunrgenooten, vermogen niet aan deze zoo zwaar beproefde weduwen hnn echtgenooten, en aan de nog onverzorgde weezen hun vader te hergeven, maar wat wij wel kunnen, en wat wij ook verplicht zijn te doen, dat is hen stoffelijk stennen, opdat zij geen honger en gebrek lijden. Reeds beeft zich daartoe to Arnomniden een Comité gevormd, aan het hoofd waarvan de burgemeester staat, de heer 8. v. Eenen- naam. WijZierikzeeënaarsdie zoo vaak door daden getoond hebben een gevoelig hart to bezitten, waar het betrof den nood te lenigen van hen, die door rampen getroffen werden, wij zullen ook in dit droevig geval niet aarzelen een penninkske te offeren ten behoeve van de negen achtergelaten weduwen der slacht offers van de zee, ten behoeve van de vijf- en twintig kinderen, die eensklaps weezen zijn geworden. Zoolang zich hiertoe geen Sub-commissie te dezer stede gevormd heeft, noodigen wij onze medeburgers uit hun giften te storten ten bureele van den Directeur-Uitgever dezer courant, den heer A. J. DE LOOZE, Schuit haven. De ingekomene gelden zullen aan het Comité te Arnemuiden worden overgemaakt. Elke gift zal welkom zijn 1 Turkije. Hilmi pasja seint, dat hij den lOen en 11 en de opstandelingen, die zich bij Kroesjevo in het gebergte genesteld hadden, een zware i nederlaag heeft toegebracht. Zij verloren 90 man aan dooden, twee houten kanonnen en vele geweren. De Turken hadden 3 dooden 1 en 2 gewonden. j Een Turksche voorpost van zestig man, op twee nur afstands van Ojergelu, beeft den lln een aanval van vijftig Bulgaren afgeslagen. Deze verloren drie dooden en zeven gewonden. Een bataljon Turksche troepen, dat te Milnik is aangekomen, is in de Mitlapas door de opstandelingen gedecimeerd. De Bulgaarsche regeering heeft door hare vertegenwoordigers in het buitenland aan de mogendheden een motie doen toekomen, waarin zij verklaart, dat Turkije het geheele leger onmogelijk op de been kan hebben gebracht enkel met het doel om den opstand te dempen. De regeering roept de mogendheden op, om een einde te maken aan het moorden en plunderen. De nota eindigt met de ver zekering, dat, als de mogendheden niet bijtijds tusschen beide komen, de Bulgaren gedwongen zjjn de noodige maatregelen te nemen. 1 Officieele telegrammen melden, dat er honderd opstandelingen gedood zijn in het wilajet Monastir, waar de benden volkomen gedemoraliseerd zouden zijn en óf zich ver bergen óf zich overgeven. Bij Goriza zijn ook een veertigtal opstandelingen gedood. De gezanten van Oostenrijk en Rusland hebben aan de Porte een zeer ernstig vertoog gericht naar aanleiding van de vreeselijke uitspattingen, door de Turksche troepen, in het bizonder de Albaneezen, begaan in de wilajets Monastir en Adrianopel. Zij gaan met dat rooven en verwoesten voort en dreigen van die wilajets een ware woestenij te maken. De gezanten lieten uitkomen hoe deze wijze van onderdrukken van den opstand groote zorg voor de toekomst verwekt. Het bataljon Albaneezen van Prizrend, dat grootendeels schuld draagt aan de uit spattingen in het district Kirk Kilisse, ia naar Prizrend teruggezonden. Er wordt gemeld, dat de algemeene opstand in het wilajet Saloniki Maandag is begonnen. Generaal Teontsjef voert over de opstandelingen het bevel. Zes klassen van de reserve, behoorende tot drie Bulgaaracho divisies aan de Turksche grens, zijn opgeroepen. Deze troepen tellen 20,000 man. Servië. De acte van beschuldiging tegen do te Nisch in hechtenis genomen officieren stelt vast, dat in de proolaroatie voorgesteld wordt de samenzweerders van 1 i Jnni 1.1. te dooden. De krijgsraad zou waarschijnlijk Dinsdag bijeenkomen. Uit Belgrado wordt geseind, dat de 24 gevangen officieren in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit Nisch naar de hoofdstad zijn evergebracht. Zij worden in de vesting op gesloten gehonden, ieder afzonderlijk. Volgens een bericht van'Ü-affan hebben de officieren van de bezetting te Nisch tegen de gevangenneming van hun kameradon krachtig geprotesteerd en er bij generaal Pankowitsj op aangedrongen, zijn bevel, waarvan hij ontheven is, niet aan generaal Djoeknits, één van de samenzweerders tegen Alexander, over te geven. De officieren zouden zelfs besloten zijn met hnn troepen tegen Belgrado op te rukken, als hnn kameraden niet op vrije voeten worden gesteld. Frankrijk. Op bet volksbanket, waaraan 2000 personen hebben deelgenomen, hield de premier Combes te Treguier zijn groote politieke redevoering. Hij sprak er zijn vreugde over uit, zich te bevin den te midden van zoovele republikeinen en bij voorzag het oogenblik, waarop Bretagne op de ruïnes van de oude vooroordeelen, de repnblikeinsohe vrijheidsbeginselen zal op- bonwen. «Wij zijn" zoide hij «te zeer gewend aan de overdrijvingen der polemieken, om ons veel aan te trekken van de aanvallen der oppositie. Wij handelden in overeen stemming met de meerderheid en met de wet in de hand gingen wij over tot sluiting van de orde-instellingen, in strijd met de wet geopend, welke een verfoeilijk onderwijs ver strekten, inentende verachting voor de burger lijke maatschappij en haat voor de burgerlijke instellingen. De openbare meening weet, dat wij geen fanatieke partjjgangers zijn. Met betrekking tot het verwijt, dat bij de nationale verdediging ontzenuwde, zeide Combes: dit verwijt komt van de zijde van hen, die het mensohelrjkheids-ideaal leggen in hot krachte regime. Voortgaande, zeide Combes dat de tijd der veroveringen plaats gemaakt heeft voor een tijdperk van vrede, waarvan de regeering de voortzetting met kracht moet verzekeren, met de hnlp van het nationale leger, in staat zoo noodig over te gaan tot een krachtigen aanval. De oppositie heeft de schommelingen van de geldmarkt toegeschreven aan de politiek-van het kabinet; ging over tot geringschatting van de staatsgelden, door een campagne ten gunste van belastingweigering en opvordering van de gelden uit de spaarbankon en spaart evenmin de rente door de schommelingen te schrijven aan het inkomstenbelasting-ontwerp. Het buitenland heeft vertrouwen behouden in onze markt en het Fransche krediet kan een vergelijking doorstaan methetmeestbegunstigde. Combes sprak de hoop uit, dat de meerderheid niet zal uiteenvallen, voordat de reaotie tot algeheele machteloosheid gebracht is. De Republiek heeft zich sinds 45 maanden bij voortduring bevestigd op binnenlandsch gebied en heeft de meest waardevolle betui gingen ontvangen van achting van regeeringen en volkeren. Combes releveerde de uitnemende relatiën met Rusland, Italië en Groot-Brittannië. Allerwegen zien we glimlachende gezichten ziet dus hoe Europa zich van Frankrijk afwendtAlles duidt op vrede. De Republiek heeft zich allereerst verbonden tot arbitrage en ik hoop, dat wij spoedig den dageraad van den wereldvrede zullen zien gloren. Mocht deze hoop een iünsie zijn, sta mij dan toe te gelooven, dat gij ze met mij deelt. Herhaalde ovatiën volgden op deze redevoering. Nederland. Winschoten, 15 Sept. Te dezer stede is gevankelijk binnengebracht Johanna B., oud 22 jaar, dienstbode to Oudepekela, verdacht van kindermoord. Doetinchem, 45 Sept. Even buiten Does burg is een trein van de Geld. stoomtram ontspoord. Yan de 2 locomotieven, die voor den trein waren, ia er één omgevallen, en kwam de andere dwars over de rails te staan. Yan de personenrijtuigen werden de balcons ingedrukt. De machinist werd lioht gewond, de passagiers kwamen met den schrik vrij. Met behulp van het personeel der scheepswerf van den heer De Goede, werd direct aan het werk gegaan om den weg vrij te maken, waarmede men tegen 3 unr gereed was. De materieele schade ia aanzienlijk. Medemblik, 15 Sept. Er zijn weer vijf personen uit het rijkskrankzinnigengesticht alhier ontsnapt. Ze behooren tot de «gevaar lijken", zooala men bier zegt, en waren gehuis vest in den nieuwen vleugel, ten vorigen jare voor deze categorie gebouwd. De ontvluchting ia aldus gegaan Uit de werkplaatsen werden gaandeweg stukje» touw meegenomen, waarmede ten slotte een touw met kuoopen werd gemaakt, dat voorzien werd van een haak. Zondag avond is de haak over de 6 A 7 M. hooge muur der binnenplaats geslingerd, zóó, dat hij boven aan den maar bleef vastzitten. Vijf verpleegden zijn toen langs dezen weg uit het gesticht ontsnapt, de zesde kon nog bij tijds gepakt worden. Tot nu toe is geen spoor der vijf ontdekt. Hilversum, 45 Sept. De berichten in hnitenlandsche bladen, volgens welke President Krüger den winter zal doorbrengon te Mentone, zijn juist. Hg zal dezelfde villa aldaar be trekken als verleden jaar, wjjl daaraan nog hunrtijd verbonden is. De dag van vertrek is nog niet bepaald, doch zal vermoedelijk half October zijn. Haarlem, 45 Sept. De politie beeft na een hevig verzet hunnerzijds op de Kloppen- singel gearresteerd vier der uit Medemblik ontvluchte personen. Zij hadden gewone kleeren aan. Een 22-jarige arbeider bij de werken aan de spoorlijn HaarlemUitgeest, die Zondagochtend naar de kerk wilde gaan, werd bij het Kleverpark door een trein ge grepen en totaal in stukken gereden. Barneveld, 45 Sept. Maandagochtend te negen uur is de D-trein nabij deze gemeente ontspoord. De locomotief en bagagewagen bleven in het spoor, doch de daar achter zjjnde 3de klasse-wagen is in de hoogte gestegen, en daarna gekanteld en in het zand voortgesleurd. De andere wagens zjjn wel ontspoord, doch niet omgekanteld, zoodat de passagiers, die zich daarin bevonden, met den schrik vrij gekomen zjjn. Bijna onmiddellijk na het ongeval kwam hulp, en werden de reizigers gered door hen door de portierdeuren aan de bovenzijde van den wagen op te trekken. Intusschen stegen jammerlijke angstkreten der vrouwen en kinderen op. Een in den trein zittende Dnitsche medicus verleende de eerste hnlp, en legde voorloopige verbanden aan. Het ongeluk bleek niet zoo ernstig te zijn als eerst vermoed werd. In 't geheel zijn 7 personen verwond, waarvan geen enkele levensgevaarlijk. Die met heen- en armbreuken, 1 drie in getal, zijn naar het ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Tweevan welke één een verbrijzelden teen, en de andere een zware vleeschwond aan do heup had, zijn door twee Apeldoornsebe dokters, die terstond naar de plaats des onheils waren gespoord, naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, en daar behandeld. De twee anderen bleven te Barneveld. 's-Gravenhage, 45 Sept. De Tweede Kamer, onder leiding van den heer Van Alphen, heeft hedenmiddag besloten tot toe lating van den heer Verhey, herbenoemd lid voor Rotterdam Hl. Zij heeft de nominatie opgemaakt voor het voorzitterschap. Tot eersten candidaat is gekozen de heer Mackay met 56 van de 78 stemmen. Tot tweeden candidaat is gekozen de heer Miohiels van Yerdnynen en tot derden candidaat de heer Röell. Er was een nieuwigheid te constateeren in de samenstelling van den stoet, waarmede H. M. de Koningin zich naar de Staten- Generaal begaf tot opening der zitting. Voor de eerste maal namelijk maakte H. M. daarbij gebruik van de gouden koets, haar vereerd door de Amsterdamache bevolking bij gelegen heid van Hr. Ms. inhuldiging. Dat was een ware verrassing voor de kolossale menigte, die dit jaar het altijd aantrekkelijke schouwspel bijwoonde. De troonzaal ontleende bij de plechtige opening der zitting door H. M. wederom haar gewonen luister, welken de in gala gestoken Kamerleden, Ministers, Staatsraden en Bnreau- Fnnctionarissen daaraan bijzetten. De opkomst van de parlementsleden van beide Kamers was buitengewoon talrijk. Bijna allen droegen het ambtskostuum. Slechts een viertal leden maakten hierop eene uitzondering. Als gewoonlijk namen de socialistische af gevaardigden geen deel aan de plechtigheid. Dat de tribunen aan beide zijden de zaal onmiddellijk na het luiden der bel voor de opening der vereenigde vergadering volliepen, behoeft nauwelijks gezegd. Het viel velen op, dat de openbare tribune dit jaar door een ander publiek bezet was dan in vorige jaren. Er waren meer dames onder de toeschouwers, wier belangstelling weer werd gaande gemaakt door de ietwat plechtstatige intrede van de Ministers met den premier dr. Kuyper aan het hoofd. De verschijning van H. M. te midden van de volksvertegenwoordiging was weer even liefelijk. Gaande aan de zijde van Haren gemaal, die in marine-tenue was met het grootlint van den Nederl. Leeuw over den uniformrok, schreed H. M., links en rechts vriendelijk groetende, naar den troonzetel. De Koningin droeg een kleed van zeegroen satijn met tablier van witte kant en dito hoedje met veeren. Over het corsage wa3 het lint van den Ned. Leeuw gehecht. De voorlezing van de openingsrede nam 7£ minuut in beslag. Onmiddellijk nadat H. M. de zitting geopend had verklaard, klonk een Leve de Koningin 1 door de zaal, dat daverend door de geheele vergadering werd herhaald, gevolgd door een Leve de Prins I DE TROONREDE, waarmede Hare Majesteit de Koningin -de Vereenigde Vergadering van de beide Kamers gisteren geopend heeft, is van den volgenden inhoud Mijne Heeren, «Het is Mij aangenaam in Uw midden te verschijnen, teneinde de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. «Onze betrekkingen met het buitenland bleven zich kenmerken door het gewenschte zeer vriendschappelijk karakter. «Zee- en landmacht kweten zich hier te lande en in de gewesten over zee op lofwaardige wijze van hare roeping. Vooral toen een misdadige woeling tegelijk het openbaar gezag en de maatschappelijke levensbeweging be dreigde, bleek hoe vast het vaderland op zijn weermacht rekenen kan. Aan vloot en leger en niet minder aan het korps burgerlijke ambtenaren, betuig Ik voor de destijds betoonde veerkracht en toewijding Mijnen dank. «De bronnen van onze welvaart vloeiden in menig opzicht op niet onbevredigende wijze. "Wel hield de nijverheid zich niet dan met moeite op de bereikte hoogte staande, maar de landbouw ging ten deele vooruit, de handel was niet onbelangrijk en het scheepvaart verkeer kon zich herstellen van zgnachteruitgang in het vorige jaar. Op het gebied van den arbeid bleef de stoornis in den geregeldon gang niet zonder nadeelige gevolgenToch doet de nuehterheid van geest, die zich in de dagen van spanning bij het overgroote deel onzer werklieden openbaarde, hope koesteren voor een gezonden voortgang van de arbeiders beweging, tot wier welslagen Ik door voort gezette sociale wetgeving wensch mede te werken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1