Z1ERIKZEËSG NIEUWSBODE. Dinsdag 15 September 1903. Tweede Blad Atjeh. (Z ierikzeesche Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Do prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eena per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7898. Directeur 9 A. J*. DB LOOZB. A. FRANJIEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- «n buitenl. otenw». Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Ota. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 nre bezorgd worden. Groote letter toordt tiaar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. i>e Loozk, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseer en aan A. FnaNKvu, Meelstraat 386, Zierikzee. NIEUWSTIJDINGEN» Servië. Er wordt verteld, dat koning Peter I van Servië, toen hij van zijn triomftocht door het land in Belgrado was teruggekeerd, ocnige anonieme brieven ontving, waarin hem werd herinnerd, dat Alexander en Draga eonige weken vóór hun vermoording even hard werden toegejuicht, en dat de geschiedonis zich soms herhaalt. Het is misschien maar een verhaaltje, maar de herinnering zou ongetwijfeld juist zijn geweest, en de omstandigheden van koning Peter zijn niet van dien aard, dat bij erg optimistisch de zaken ziu inzien. Alle gearresteerde officieren zijn opgesloten in afzonderlijke cellen in het fort van Niach. Hun proces zal binnenkort aanvangen. De gepensionneerde generaal Magdalevitsj heeft den moed gehad, om in het zoo hard door de moordenaars-officieron aangevallen blad Ilegserni Novosti te schrijven, dat hij niets van het complot wist, maar geheel het gedrag goedkeurt van hen, die de samenzweerders van 40 Juni uit bet leger willen bobben. Turkije. De Temps heeft een telegram uit Konstanti- nopel ontvangen, meldende, dat de troepen van den Sultan de opstandelingen hebben aangevallen bij het Boetkovameer. Toen de Macedoniëra waren teruggetrokken sloegen de Turksche soldaten tot een algemeene plundering over in alle dorpen van den omtrok. Er heeft ook een gevecht plaats gehad bij het dorp Zvanli. Bij het dorp Toerke ia hevig gevoohten tueschen de Turksche troepen en de opstande lingen, waarbij de Turken aanmerkelijke verliezen hebben geleden. Het dorp Poolevo is aangevallen door troepen, die alle personen ombrachten die zij ontmoetten. Rusland. Te Minsk hebben de winkelbedienden het work gestaakt omdat een besluit van den gouverneur, om 's avonds om negen uur alle winkels te sluiten, door den minister opge heven is. Zij verlangen herstel van deze bepaling in overleg met do patroons. Veie groote winkels blijven den geheolen dag gesloten. Engeland. In de Engelscbe bladen lange verslagen van al het onheil en de schade, die de storm in den lande en vooral op de kust heeft aan gericht. Een aantal schepen en vaartuigen zijn vergaan of worden vermist. Ia vele streken heeft het gewas zwaar geleden; met name heeft de storm in de hopvelden van Kent huisgehouden. Het geboomte is op vele plaatsen zwaar geteisterd. Om een denkbeeld te geven van de kracht van den wind wordt vermeld, dat de sneltrein van Exeter naar Plymouth Donderdagavond niet verder kon. Eerst toen do wind bedaarde reed hij door. Frankrijk. "Vier stoomschepen van het Middollandscho zee-eekader kregen op last van den vice- admiraal Jaureguiberry bevel zich gereed te maken om te vertrokken naar de Levant, tot bescherming van de Fransche bevolking. De twee oorlogsschepen zijn de «Latouche Fréville" en de sDu Chayta". Éóa dozor heeft Zaterdagmorgen reeds do haven verlaten. laagland" had zich overgegeven; (le «sultan j van het gebergte" hield deu strijd vol. En zoolang hij het verzet niet opgaf, was do j heilige oorlog niet verloren. In naam der Koningin verklaar ik dezo zitting van de Staton-Genora-il te zijn gesloten. Zaterdagochtend ontving De Telegraaf het volgende telegram uit Kofa-Radja, waaruit blijkt, dat generaal Van Heutsz nog niet aldaar teruggekeerd is: «Panglima Polém en Toeankoe Radja Keumala zijn to Kota-Radja aangekomen, en werden ontvangen door den waarnemend gouverneur. «De aanbieding hunner officiöele onder werping zal geschieden na de terugkomst van den gouverneur Van Heutsz. «Het weerzien van Polém en zijn moeder was uiterst aandoenlijk". De beteekenis der onderwerping van Paoglima Polóm is, dat de Atjeh-oorlog daarmee uit is. Nadat de pretendent-sultan zich had onder worpen, bleef Panglima Polém nog altijd een deel van het wettig gezag aan de zijde der «kwaadwilligen". Do «sultan van het Staten-Generaal. Op de gebruikelijke plechtstatige wijze werd Zaterdagmiddag de zitting der Staten-Generaal gesloten. Even vóór drie uur verliet de m'nister-president dr. Knyper, in ambt?gewaad gekleed, in een gala-rijtuig van het hof, het koninklijk paleis in het Noordeinde. De koets werd voorafgegaan en gevolgd door detachementen cavalerie. Zeer vele belangstellenden woonden het vertrek van het Paleis bij, en groetten den minister eerbiedig. Ook op het Binnenhof bad zich een talrijke menigte verzameld. Aan den ingang van bet Tweede Kamer-gebouw werd den minister militaire eer bewezen door eon detachement jagers. De soldaten, aan rijen geschaard vóór den ingang, presenteerden de gewereD, toen de minister uit het rijtuig steeg, en dit na het uitspreken der rede wederom besteeg. De troonzaal was tegen het sluitensuur van de Kamor-zittiog nog al bezet. Het bureau, met don voorzitter van de Eerste Kamer in zijn van goud fonkelende uniform in het midden, schitterde door den glans der statie- klaeding. Behalve do heeren griffiora en commies-griffiers droegen do afgevaardigden tot ontvangst en uitgeleido van den minister het ambtsgowaad. Verder volle tribunes met dames, wier toiletten leven en kleur tusschen het zwart van do mannelijke bezoekers boden. De minister hield do volgende sluitingsrede: Mijne Heeren, Hare Majesteit de Koningin droeg mij do vereerende taak op, deze zitting der Staten- Generaal in Haren naam te komen sluiten. Dank zij uwe medewerking, erlangde in dit zittingjaar meer dan ééne regeling, rakende onze betrekkingen methet boitonland, wettelijke bekrachtiging. Met België tot verbetering van het kanaal GentTeraeuzon. Met Venezuela omtrent uitstaande vorderingen, met Groot- Brittannië betreffende een belang van den visschersstand, mot onderscheidene Mogend heden gezamenlijk èo in zake internationale regeling van onderwerpen van privaatrecht èn ia zake de ouikerbelastiog, terwijl in verband met laatstbedoelde conventie de suikeraccijns nader geregeld werd. De vaststelling van een Wetboek van Militair Strafrecht en van de Wet op de Krijgstucht kwamen tot afdoening. Ia do traktementeregeling der reohterlijke ambtenaren werd eene wenschelijk gebleken gedeeltelijke wijziging aangebracht. De totstandkoming van do Boroepswet maakte de algeheele inwerking treding van de Ongevallenwet in don aanvang van dit kalenderjaar mogelijk. De Arbeidswet onderging een noodzakelijk gebleken wijziging. Voor de klerken en beambten der Ministerieele Departementen werd eene regeling der jaar wedden met periodieke verhooging mogelijk De uitsluitende bevoegdheid tot het opsporon van dolfstofFen werd, onder beperking van duur en gebied, aan den Staat voorbehouden. Voortgaande uitbreiding van het net onzer tramwegen werd bevorderd. Uit de Indische Comptabiliteitswet werden de artikelen gelicht, rakende do bijdrage aan 'a Rijks middelen. Asnvulling van het regeotiogsrcglemeut voor Nederlandsch-Indië ontsloot don weg tot decentralisatie van het bestuur. SabaDg werd in hot geregeld stoomvaartverkeor met Europa opgenomen en uitbreiding van den stoomtram- dienst op Atjeh bevorderd. Ten behoeve van Suriname werd do aanleg van een spoorweg in de richting van het Lawa-gebiod en do exploratie van dit gebied door do wet verzekerd. Afzonderlijke vermelding vinde ten slotto de goedkeuring door U verleend aan do drie wetsontwerpen, tot welker indiening een bedenkelijke stoornis in het publieke leven gaf. Dientengovolge werd eene wijziging en aanvulling in het Wetboek van Strafrecht aangebracht, de oprichting van een spoorweg brigade mogelijk gemaakt en een onderzoek van Regeeringswrge gelast naar den toestand van het personeel bij onze spoorwegmaat schappijen. Voor uwe medewerking hiertoe, gelijk voor nwe algemeene toewijding aan 'a lands belangen heb ik do oer, mijne Ileeren, u namens Haro Majostoit do Koningin dank te zeggen. Chilisalpeter in het najaar. Vele voorname landbouwgewassen, o.a. de wintergranen, worden in -hst -najaar, dus nog vóór den winter, gezaaid. Het doel, dat de landbouwer met dezo vroege uitzaaiing beoogt, is blijkbaar alleen dit, dat do gowassou reeds zoo vroeg mogelijk kunnen profiteeren van de voorjaarswarmte, opdat do rijpheid van het gowaa niet te laat kome, zoo niet uitbJijve. Onze zomers zijn nu eenmaal niet lang en de landbouw heeft daarmede rekening te houden Toch komt het mij voor, dat zeer vaak de landbouwers bet dool, dat men met een najaarsuitzaaiiog beoogt, uit het oog verliezen. Als hot zaad maar in den grond zit, is men tevreden. Het zaad kiemt van zelf en de plantjeB groeien ook van zelf,, zoo redeneert men. Maar, hoe komt het dan, zoo mag ik vragen, dat het zoo vaak gebeurt, dat men in het voorjaar moet zeggen, dat de tarwe slecht staat, dat de rogge den win tor slecht heeft doorgemaakt, ebz. Zou dit feit algemeen zijn en een noodzakelijk gevolg onzor winters? Zoo ja, dan word het tijd, in overweging te nemen, de teelt der zomergewassen meer uit to breiden en tot ontwikkeling to brengen. Maar do zaak is anders. Onze winters veroorloven zeer goed bet uitzaaien van verschillende landbouwgewassen in don herfst, als de boer zijn land en zijn gewas slechts met do grootst mogelijk© zorg en volgens do best bevonden methodes behandelt. Daartoe is noodig, zooals reeds vaker is gezegd, dat inen het krachtigsto zaad kiczo, dat men niet te dik, zoo mogolijk op rijen, zaaie en dat men ook in den horfat kunstmest gebruike. Laat ik ditmaal een enkel woord zeggen over het gebruik van chilisalpeter in 't najaar. Ik begin met een waarschuwing, die eigenlijk onnoodig is: «gebruik van deze meststof niet te veel in don herfst", maar ik voeg er bij pdoch gébruik ze". Het zaad, dat in 't najaar ontkiemt, moet vóór den winter nog eon krachtige plant worden, liefst met lange wortels. De tijd daarvoor is kort, maar wat aan tijd ontbreekt, moet aan snelheid gewonnen worden. En dai kunt go, door een weinig chilisalpeter direct na het zaaien, of zoodra de planten uitkomen, over het land uit te strooien. Het is algemeen bekend, dat het salpeter krachtig en snel werkt. Welnu, vóór den winter zult gg door het salpeter don krachtigen groei bovorderd hebben en dezo krachtige planten zullen den kouden winter kunnen doorstaan. Hot chilisalpeter lost zich, zooals ook bekend is, op in het bodemwater en komt do jonge worteltjes gedeeltelijk ten goede, doch gaat met dit bodemwater voor een ander deel naar beneden. Doch, niet zóó snel, of de worteltjes bereiken dit nog, al groeiende. Het wortelgestel wordt, juiBt door dit zoeken naar voedsel in diepere lagen, grooter en sterker. Daarvan is wodcr het vroegor en breeder uitstoelen het gevolg. Goeft dan de stalmest geen voldoende stikstof Hij zou dio zeker kunnen geven, als er genoegzaam tijd voor was en de temperatuur hoog genoeg om do salpeter- vorming in den stalmest mogelijk te maken. Maar dat is juist niet hot goval. De stalmest begint eerst later te werken. Op de stikstof, die daarin aanwezig is, valt voor de eerste groeiperiode niet to rekenen, tenzij het najaar ongewoon warm is, op welke ongewone omstandigheid wij natuurljjkniet mogen bouwen. BBOHI S Z AKBS. Bij bevelschrift der rechtbank te Middel burg is naar de openbare terechtzitting ver wezen do zaak tegen A. C. V., 23 jaar, landbouwersknecht, geboren en wonende to Ossenisse, thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg, ter zake dat hij den 19 Juli 4903, des avonds omstreeks 9 uur, to Kloosterzande, gemeente Honteniese, in de herberg van P. G., moedwillig B. A. Esscling een steek met een mes in den buik heeft toegebracht, welke beneden de reebterribboog een bloedendo wonde heeft veroozaakt, waaruit oeu hoeveelheid weefsel naar buiten gekomen is en tengevolge van welke verwonding voor noemde Esseling eenigen tijd in levensgevaar heeft verkeerd. Aan den beklaagde is ambtshalve als ver dediger toegevoegd do heer mr. J. F. van Dcinso, advocaat en procureur te Middelburg. In deze zaak, dio 2 October e. k. voor de rechtbank te Middelburg zal worden behandeld, zijn vanwege het O. M. 5 getuigen gedagvaard. Nog is naar de openbare terechtzitting van bovongenooindo rechtbank verwezen de zaak tegen: 1°. B. H., 18jaar, werkman, geboren to Schoondijko, wonende te Oostburg; 2°. J. F. R., 28 jaar, werkman, geboren te Breakerswonendo te Watcrlandkerkje» beiden thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg; 3°. W. F. H. V., 37 jaar, werkman, geboren te Eedo, wonendo te Oostburg; ter zake dat zij in den avond van 25 Juli 1903, omstreeks 8 uur, te Oost burg en Waterlandkerkje, nabij de herborg vau P. Goetbals, op of nabij don openbaren wog te zamen en in vereeniging met andere personen openlijk met vereenigdo krachten geweld hebben geploegd tegen een aantal daar langs komende Belgische mannen en vrouwen, waartoe o. o. behoorde A Rodts Jr., E. Thieleman, A. Grijp, E. Bottelberghe en A. Bottelberghe, door die personen moed willig mot stokken slagen too te brengen, tengevolge waarvan verscheidene van die personen verwond zijn, waarbij de beklaagde II. o. a. moedwillig E. Thieleman en A. Grijp één of meer slagen met een stok tegen bet lichaam heeft toegebracht. Aan do twee eerstgenoemde beklaagden is ambtehalvo als verdediger toegevoegd de heer mr. T. B. Evers, advocaat en procureur te Middelburg. Oplichting per telephoon. Den löen Mei j 1. ontving de heer J. P. Fokker, agont der crediot vereeniging te Amsterdam en wonende to Middelburg, te zijnen kantore telepboniach bericht uit Rotterdam van een persoon, zich noemende do restauratiehouder Entink, uit Middelburg, Bedoelde persoon verklaarde per telephoon in geldverlegenheid fe zijn on verzocht omme gaande een telegraphischen postwissel poste- rostante van f 400 over te makon. Daar dc boor Fokker geen argwaan koesterde, voldood hij aan hot verzoek. Do telegraphiecho postwissel werd te Rotterdam ontvungon en ondorieekeod door iemand, zich noemende J. D. Entink. Alras bleek den heer Fokker, dat hij bedrogen was goworden en viel de verdenkiog op den 25-jarigen kellner J. H. Gokko, die vroegor in dionst was van den heer Eotiok to Middelburg. De arrestatie volgde roede een paar dAgen later to Nijmegen, waar hij op dergelijke wijze oplichting beproefde. Beklaagdo bekende volledig. Hij had zich in de publieke spreekcel begeven on ten antwoord ontvangen, dat het geld gezonden zou worden. Enkele uren later kwam de postwissel te Rotterdam aan, posterestante. Na veel moeite gelukte 't hem zich aan het postkantoor uit to goven voor den heer J. D. Entink, pachter van het Schuttershof te Middelburg, nadat bij vooraf bij enkele leveranciers van den heer Entink te Rotterdam getracht had personen mede te krijgen om aan bet postkantoor als getuigen te dienen. Daartoe bestelde bij bij de firma Spekker d'Aquin een vat brandewijn en ging de procuratiehouder mee naar het postkantoor. Later kwam een brief, onderteekend Entink, dat do brandewijn niet geleverd behoefde to worden. De eieoh luidde 1 jaar gevangenisstraf wegens oplichting on valschheid in goschrifte. Frauduleuze slachtingDoor den heer mr. A. W. Romkes, rijks advocaat, werd f 150 boete govraagd tegen don Blager Philip M., te Groningen, die te Noordlaren een koe heeft geslacht, zonder er aangifte van to doen, en dus zonder belasting te betalen. Do rijks-ad vocaat betoogde, dat, hoewel eene frauduleuze slacbtiDg op zich zelf reeds een misdrijf is, dit misdrijf nog eene bedenkelijke zijde kreeg, als men weet dat beklaagdo liet rund voor f 10 heeft gekocht en 't later met een gelei-biljet heeft willen doen dekken. Door Fetzo P., oud 41 jaar, vroeger deurwaarder to Ooeterwolde, later te Heeren veen, kantoor houdende van zaakwaarneming, die door do rechtbank te Heeronveen, wegens valschheid in geschrifte, is veroordeeld tot 1 jaar en 6 maauden gevangenisstraf, is tegen dit vonnis hooger beroep sangeteekend. Naar aanleiding van do faillissementsaan vrage, namens den burgemeester van j 's-Gravenhago gedaan tegen eeno weduwe, die haren hoofdelijken omslag mot vervolgmgskosten 1 niet voldeed, meldt men het volgendo uit Den Haag Do persoon in quaestie is eene dame van ongeveer CO jaar, die op do Laan van Meerdervoort woonde in een buis datjbaar eigendom is, doch met hypotheek bezwaard. Bedoelde dame was naar overtuiging bleek niet in staat hare zaken te adminis- troeren. Zij was hoogst zonderling en vertoonde verschillende kanmerken, die op krankzinnig heid wezen. Zoo gebruikte zij, ofschoon vrij vermogend, soms niet meer dan drie aardappelen per dag, giDg uit in haar nachtjapon, weigerde alle belastingbetaling en zat thuis aan een tafel, overdekt met aanslagbiljetten, aanmanin gen, dwangbevelen en wat dies meer zij. Yan verschillende zijden werd van haar onbeholpen toestand misbruik gemaakt; allerlei personen trachtten zich te haren koste te verrijken. Zoo stelde één dier personen voor haar te huwenPersonen, met haar lot begaan, trachtten haar te bewegen curateele aan te vragen, terwijl mon tevergeefs eene verklaring had trachten te verkrijgen dat zij krankzinnig was. Doch zij weigerde curateele aan te vragen, terwijl van andere zijde evenmin hiertoe het initiatief werd genomen. Daar niet te voorzien was, wat geschieden zou indien haar onder hypotheek liggend huis werd verkocht en zij dakloos zou worden, wenschte de gemeente-ontvanger dit niet te executeeren, als het niet onvermijdelijk was. Wilde de gemeente do roerende goederen verkoopen, dan zou de rijksontvanger tusschen- beide zijn gekomen als rechthebbende en zou do opbrengst niet voldoende zijn geweest om rijks- en gemeentebelastingen aan te zuiveren. Teneinde dezo krankzinnige onder contröle te stellen, het haar toekomende te innen en haar te beschermen tegen exploitatie, is haar faillissement door de gemeente aangevraagd. Deze aanvrage zou echter haar doel gemist hebben, indien een curator werd benoemd die zich uitsluitend met do betaling der schulden bezig hield. Noodig was de benoeming van een curator, die tijd en goeden wil had, om zich voor de persoon van den gefailleerde moeite te geven. Zoo heeft dan do rechtbank, die de vorige maand de bedoelde dame failliet verklaarde, tot curator benoemd mr. J. A. Philipse, die zich moeite heeft gegeven de dame te bewegen tot aanvrage van curateele, wegens zwakheid van vermogens. Ten slotte is het toch nood zakelijk gebleken, haar op te nemen in een kran k zi n nigeDgeet ich t. De verificatievergadering in dit faillissement voor zoover bekend het eerste in Nederland, door een openbaar lichaam wegens belasting schuld aangevraagd zal plaats hebben op 17 October, des voormiddags 10 uur, in het paleis van justitie te 's-Hage. Gemengd Nieuws. Vijf Engolschen, die te Köaigsfeld, in het Schwarzwald, een kuur deden, hadden dezer dagen, naar mon in de Koln. Ztg. leest, een fiotstochtjo naar Tennenbronn ondernomen en daar in een vijver gebaad. Toen zij nit het water kwamen, bonden zij hun kleeren op hun rijwielen, en reden spiernaakt door Ten nenbronn. Do verschrikte gendarmes daar seinden onmiddellijk naar St.-Georgen om de heeren aan te houden. Te St.-Georgen moesten zij hun kleeren aantrekken, en vandaar zijn zij naar do gevangenis te Triberg overgebracht, in afwachting van hun straf. In do laatste jaren wordt in verschillende Frioscho gemeenten de kermis óf geheel afgeschaft, of de duur er van ingekort. Veelal gaat die bewegiog uit van een godsdienstige corporatie, die in den regel een goedwillig gehoor ontvangt bij zoovele rechtzinnige raads leden. Ter vervanging van die kermis wordt dan één of meer dagen «Koninginnedag" gehouden, en opmerkelijk ia bet, dat dan door allen, zonder onderscheid van godsdienstige richting, aan de pret wordt deelgenomen. Tenten, kramen en draaimolens krijgen een plaats, en zonder dat men het merkt, ie do kermis in anderen vorm, weer binnengehaald. Zoo is het in vele Friesche gemeenten, zoo wordt hat in moer. Gehalte van Kamerleden. Enkele bladen van do rechterzijde maakten onlangs aanmerking op de houding van do Kamer leden hunner partij. Ze waren niet actief genoeg. De liberalen beheerschen bet debat, en do regeeringameorderheid staat er bij als het koor in de tragedie. Hot liep uit op een onderling verwijt. Het éóne blad zei: Dat komt, omdat gij zooveel jonkheeren en meesters in de rechten in de Volksvertegenwoordiging hebt gebracht, die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5