Foit em Telegrafie» De surnumerair bij de posterijen, de heer J. Risseeuw te IJzendyke, wordt met 1 Oct. geplaatst te Ter neuzen. V1SSCHEBIJ-BEKICHTEN. Zierikzee, 11 Sept. Meest keeren de eigenlijke Yischboekers, maar ook een aantal koopvaardijschepen in de maanden Augustus en September met volle lading van gezouten tonuevisch terug. Volgens zeker getuigschrift van verscheidene visschers, alle van zeven-en- zestig tot tachtig jaren oud, op den 4 October des jaars 1741, ter gelegenheid, dat door den koning van Denemarken met het nemen en opbrengen eeniger Zierikzeesche schepen, een aanmerkelijke belemmering aan deze vaart werd toegebracht, voor de Magistraat van Zierikzee, met goede redenen van weten schap verleenden en met eede gesterkt, was de IJslandsche visscherij voor die van Zierikzee, toen ten minste tachtig jaren gerost en ongehinderd uitgeoefend. Tot den verkoop van verschen en zouten- visch is een beöedigd afslager aangesteld. Van ieder Pond Vlaams, dat in den afslag met den verschen visch beschreven wordt, moet door den verkooper, ten behoeve van de stad betaald worden zeven stuivers, en door den kooper één stuiver. In den afslag van den tonnevisch wordt voor iedere ton door den verkooper betaald anderhalve stuiver en door den kooper drie stuivers, welke belastingen jaarlijks, benevens de overige stadsmiddelen, in het laatst van September, voor een jaar verpacht of verhuurd wordeo, die van den verschen visch onder de benaming van Kimenhoeke, en de andere onder zijn eigenlijken naam van den Zouten Tonnevisch. (Do afslag van den verschen visch voert den naam van Kimenhoeke, naar zeker bevang of streek lands in Schouwen, bij of omtrent de plaats, waar het dorp Borrendamme ge logen heeftwelk »bevaDg" Kimenhoeke werd genoemd. Daar, bij bet verloop van de Zierikzeesche haven, deze afslsg op den zeedijk langen tijd gedaan ia.) De pachters dezer middelen worden doorgaans Komptoir- meesters genoemd. Wanneer men bierbij aanmerkt, dat de viaehschepon altijd, teDzij bij buitengewone gelegenheden, in hun eigen haven inkomen, en van daar telkens weder worden uitgereed, eu dus al hun vertier in den boezem der stad en hunner ingezetenen brengen, is het lichtelijk op te merken, dat bij de wel- of kwalijkvaart der visscherij, tevens de winkeliers en ambachtslieden, die daarvan voor een groot deel hun bestaan hebben, en ook de stad zelf in haar inkomsten, een merkelijken steun genieten of missen. Het verminderon van de vischvaart ia ver gezeld gegaan met den aanwas van de koopvaart; in het jaar 1720 waren er omtrent 75 koopvaardijschepen van verschillendo grootte, alle te Zierikzee thuis behoorende. In het begin van het jaar 1747 was dat getal aan gegroeid tot 07, daaronder twee buizen, een frogatsobip, twee snau wschepen on drie driemast hoekers, zijnde de overige allo hoekerschepen met twee masten en thans in het jaar 1750 zijn deze weder vermindord tot een getal van 77. Dos winters wordt met deze schepen voor een groot gedeelte op Frankrijk op vracht om wijn, brandewijn, siroop en andere waren, welke dat rijk oplevert, gevaren, en des zomers voor eigen rekening op Seudres, de baai van Bourneuf, ook in Portugal op Lissabon en St.-Ubes om zout. Met anderen wordt in den winter voor eigen rekening handel gedreven op St.-Anthonie, Bilbao, Yillaviciosa en andere plaatsen in Biskaye, vanwaar zij noten en kastanjes naar hier brengen. Ook wordt er somtijds op Algarbe gehandeld, vanwaar zij met vijgen, amandelen, citroenen, sinaas- en Oranje-appelen geladen, aankomen. Nu en dan wordt er ook wel een reis naar do Middellandsche zee gedaan. Op Ierland is de vaart van Zierikzee deels op vracht, doels voor eigen rekening, vrij groot, vanwaar zij vleesch, roet of smeer, boter en andere waren aan brengen. Naar de Oostzee worden er ook dikwijls schepen uitgerust. Met eeuige der kleinere hoekerschepen, die bunnen in hebben, wordt ook jaarlijks naar Noorwegen om kreeften gevaren, bij welke gelegenheid zij wel eenigo houtwaren medebrengen. Dikwijls worden er van het voorjaar tot diep in den zomer, voertig, ja vijftig ladingen van kreeften aangebracht, welke bedragen van zes- tot twaalfduizend stuks iedere lading. De oester- handel word te Zierikzee sterk gedreven. De oesters worden met scheepsladingen uit Engeland gehaald, vervolgens in de oesterhuizen in putten, waar het zout water bij elk tij in- en uitgeladen wordt, gelegd en bewaard, waar zij niet alleen in leron blijven, maar zuiverder, grooter eu vetter worden. Ook heeft men er op de schorren en slikken van Schouwen on Duiveland eenige oesterbanken, zijnde plaatsen die door do oesterkoopers, met verlof van 'a Lands Staten, met kleine ocBtors bezaaid worden, die aldaar groeien. De oesters worden evenals de kreeften, door geheel Nederland en verscheidene andere landen verzonden, 't Getal der oesterputten bestaat thans (1750) uit zeveD, waarvan er vijf te Zierikzee en twee bij Brouwershaven zijn, doch de laatste aan de Zierikzeesche oestorkoopors toebehoorende. Ook heeft Ziorikzee een belangrijke binnen vaart; op verschillende steden zijn vaste veer- en beurtschippers, maar ook een groot aantal, dio op de «breodo beurt" varener zijn ook beurtschuiten, die «te Korde" varen of zich onledig houden met kleinere viscfa, als schol, tong, bot, rog, bolk of wijting, molenaar, spiering, .garnalen en dergelijke voor aan in zee (buitengaats) en op de rivier te vangen met een net, dat «Korde" genaamd wordt. De binnenvaart is in vorige tijden wel ruim do helft sterker geweest dan tegen woordig (1750!), want omtrent hot jaar 1644 waren er over de honderd-cn-vijfiig binnen vaarders. Thans maken ze alle te zamen, de korders en ventjagers daaronder begrepen, een getal uit van niet meer dan omtrent zeventig. Een volgende maal zal een en ander worden medegedeeld over een anderen tak van bestaan in dien tijd. De vraag n.aar leverbare oesters begint reeds van eenige beteekenis te wordendo verzending is drukker dan andere jaren om dezen tijd. In de week van 3—10 Sept. werden er van Ierseke reeds 110.000 vorzonden De kwaliteit belooft beter te zijd dan verleden jaar. Ook de handel in krabben en kreukels is zeer levendig. Op enkele plaatsen, o. a. bij Kattendijke, hebben de kweekers te kampen met mossel- zand val. (Iers. en Th. Crt DE KERMIS. "Was het Zaterdag over dag op do kermis bepaald stil, des avonds kwam er allengs wat levendigheid in de brouwerij, alhoewel het niet bepaald druk was. De soirée amusante, die ia de Sociëteit »Ons Genoegen" van den heer Yerwer door de reuzen-gramophone Monarch" gegeven werd, was Hiok bezocht. Vermoedelijk was dit niet alleen te danken aan dit moderne muziekinstrument, dat een gevaarlijkeconcurrent dreigt te worden van heeron musici, zangera en chanteuses, maar ook aau de gratisvorloting voor de dames, die aan dit concert verbonden was, en voor een deel ook aan den regen, die op een gegeven oogeablik by stroomen neerviel, zoodat tal van kormisgangera bigde waren ergens goed onder dak te kunnen komen. Het was er dan don heelen avond stampvol, en die er waren hebben zich goed geamuseerd. De eerste prjje, con étui met zes fraaie zilveren koffielepels, viel op no. 167, waarvan de gelukkigo winster was, mej. Dina Bos. De tweede prijs, een fraai zilveren damesstel (broche ea oorbellen), werd gewonnen door mej. W. C. Jacobi—Vonk. Do door den heer Hogerheijde aangebodene verrassing, bestaande in een prachtvol bouquet, viol ten deel aan mej. Lagas. In dezelfde Sociëteit werd Zondag een maticée-musicale, door het Harmonie-Gezel schap van Ylissingen, gegeven. Dit gezelschap, onder leiding van den directeur, den heer André J. Geyzen, was na aankomst met do spoorboot met volle muziek eu het mooio vaandel voorop van de kade naar het gebouw der Sociëteit in de Postatraat getrokkon, voor afgegaan en gevolgd door een groote menigte volka. Het programma, dat het ten beste gaf, werd uitnomend uitgevoerd, en viel dan ook in den algemeenen smaak, Wij roepen dit gezelschap, dat eveneens onder do tonen van de muziek uit het lokaal van den heer Yerwer naar de spoorboot trok, teneinde Zierikzee tc verlaten, een tot weerziens toe. De» avonds waren wij in de gelegenheid gesteld de uitvoering bij te wonen, die door bet ook hier gunstig bekende Varié'ó- on Operetten- Gezelachap van don heer Henri ter Hall ia de Concertzaal gegeven werd. Het heeft ons niet berouwd deze voorstelling te hebben bijgewoond. Wij hebben ons uitstekend geamuseerd en naar het levendig applaus, dat aan de exécutauten ten deel viel, heeft ook het zeer talrijk opgekomen publiek een genotvollen avond gesmaakt. Grappig was het daet Michello in de twee bedelaars. De transformatie der duettisten ging wonderlijk vlug in baar werk. De heer Henri Orvan was als do oude Don Juan onverbeterlijk. De Mexikaansche kunstschutters, Theo NobelJy en Miss Lily, gaven beide bewonderioga- waardige bewijzen van hua kunst in hot raak schieten. De eerste miste zelfs zijn doel niet wat houding zijn lichaam ook aannam, eu al stond hij op een ton. Mej. Henriet te Kohier oogstte grooten bijval met haar Poppen fee, dat lief en naïef door baar gezongen word, en met Asschepoetstev, dat wij meer van haar gehoord hebben, maar dat wij toch wederom met veel genoegen van haar vernamen. De beer Burton gaf door do kunst van buik spreken, waarin hij zeer bedreven is, aan zija poppen loven, zoodat men meeneo zou, dat deze spraken en zongen. Professor Ri-Ki-Ri, een handige en onbetaalbare grappen maker, bezit in hooge mate het talent van nabootsen, en wist daardoor de lachspieren van zijn toehoorders en toehoorderessen vaak in beweging te brengen. Na de pauze kregen wij de Stakingsbacil of Amsterdam in rep on roer, een revue-operette in één acte, en een voorspel met zang on dans, waarvan de heer Ter Hall de verdienstelijke vervaardiger is. Deze revue begint met een staking van hen, die bet orchest vormen, on van de artisten. Nadat deze storm door de belofte der inwilliging van de gestelde eiechen bezworen is, zion wij achtereenvolgens dienstmeisjes (Kaatje, Daatje en Naatje) aansprekers, bakers, bedelaars optreden, die op vermakeljjko wijze het staken belachelijk maken. Deze revue, oen welgelukto geestige persiflage, van ondoordachte ongemoti veerde stakingen, is, oveoals hetgeen daaraan voorafgaat, en door ons slechts is aangestipt, der moeite waard, al de avonden van de kermis door een 6ven talrijk publiek bezocht te worden, als gisterenavond het geval was. Dinedagavond zal door de Nieuwe Neder- landscbe Tooneelvereeniging opgevoerd worden Marie Antoinette, koningin en martelares, en Woensdagavond de Tante van Charley, D© storm. De geweldige storm van Vrijdagmorgen heeft ook op Schouwen zijn vernielings werk krachtig uitgeoefend. Zwaro boomon, dio het sieraad van hot dorp en de omgeving zijo, werden ontworteld en namen een ontzettende bonk aarde mede. Tientallen boomen van lichtere soort stormden om, en versperden tijdelyk de verkeerswegen. Ia het dak der kerk en der openbare school te Renes8 0, ook in daken van huizen en schuren in andere gemeenten, werden gaten geslagen. Hier en daar p!ofte een schoorsteen caar beneden. Hooi- gd etrooklampen moesten het eveneens ontgelden. De bekappingen woeien af, en de koren- schooven lagen heitje eu ver over den grond verspreid. Ook opWeatelijk Schouwon zjjo door den storm van 11 dezer eon groot aantal opgaande boomen ontworteld of van hunne kruinen beroofd, Yan ernstige ongelukken zijn we intusschen gelukkig verschoond gebleven. Door Bcbipper Jan de Nooijer te Brouwershaven werd op stroom, even buiten den Ossenhoek, drijvende, vol water, gevonden eu iu genoemde plaats aangebracht een sloep, waarop staat vermeld aau de achterzijdo «Loodswezen Antwerpen" cn waarin onder do bank was bevestigd een reddingboei en daarnaast io een kistje een flambouwpotjo. De schade, veroorzaakt door den storm van j.l. Vrijdag, ia te Serooskerke gelukkig niet groot. Zij bepaalt zich tot het afwaaien van eenige dakpannen hier en daar, eon paar gaten in een rieten dak van een naburigo boeronschuur on het instorten van het in aanbouw zjjnde wegershuisjo bij de fdirbank aau den Schelphoek. Te Oosterland ziju Vrijdag j.l. door den storm aan dijken cn wegen veel boomen omver gestormd. Zelfs bij den landbouwer M. Hendriks© violen er één op het huis en één op de schuur. Doordat ze met wortel eu al losgerukt werden was do val niet erg groot, zoodat er maar weinig pannen stuk waren. Verder waron er hier en daar dwars over do wegen gevallen, dio spoedig opgeruimd werden. Bij den jongsten storm, die to Sir- jansland Vrijdag woeddo, z[jn er vele boomen ontworteld* n afgekraakt, maar van ongelukken word tot dusverre nog niets vernomen. B r u i n i b s e. Bij don hevigon storm waren Vrijdag de meeste mossol vaartuigen uit do haven om do gewone werkzaamheden te verrichten. Bij het opkomen van den wind keerden zij terug on trachtten de haven weer te bereiken. Het was oen aangrijpend gezicht al die vaartuigen, voortbewogen door den storm, over do onstuimige watoren te zien vliegeu. De menigte op den wal zag iu angstige spanning het ecbouwepel gado. Den mcestoo vaartuigen gelukte het in de haven of op een andere veilige ligplaats te komeD, behalve Bru 34. Dit vaartuig werd door de hevige windvlagen omgeworpen, en do be manning, bestaande uit don schipper \V. van dcu Berg Dz. en de knechts D. van den Borg Jz. on H. Okkerse Pz., vond den dood in do golven. Door den aanhoudenden regen, die het gezicht zeer belemmerde, waren maar enkelen getuigen van bot ongeluk ou duurde het geruimen tijd oor men wist van wie het omgeslagen vaartuig was. Tevergeefs was door ééu der trambooteQ getracht hulp te brengen. Het is te begrijpen, dat deze ramp eon groote verslagenheid in de gemeente veroorzaakte. Van een ander vaartuig werd éóa der op varenden zoo ernstig aan het been gewond, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Het omgeslagen vaartuig word in den avond met gebroken mast in do haven aan gebracht. Omtrent enkele andere vaartuigen verkeerde men ook eenigen tijd in ongerustheid, maar spoodig bleek, dat de overige allo oen veilige schuilplaats hadden gevonden. DeB Zaterdags werd don geheelen dag naar de lijken geviechtdoch to vergeefs. Zondag werd dit voortgezet, met hot gevolg, dat ongeveer te één ure het ljjk van den schippor bovon gebracht en naar zijn woning vervoerd kon worden. Aan bijna allo vaartuigen is schade toe gebracht, terwijl de storm waarschijnlijk ook veol nadeel aan de mosselen heeft veroorzaakt. Zaterdag werd hior ook binnen gebracht een vaartuig uit Arnemuiden, Arm 22, dat omgeslagen gevonden werd. De bemanning, uit 4 personen bestaaudo, zal ook in de golven omgekomen zijn. (Dit ie vermoedelijk hetzolfde vaartuig, dat Vrijdag vóór het Hoofd te Zierikzee drijvende gezien is. Red.) Bij den hevigen storm van Vrijdag 1.1. hoerschto te Tholen onder do familie betrekkingen grooto ongerustheid over het lot der visschers, dio met hun vloot in de drukke mosselperiodo en don reeds aan gevangen oesterhandel, bijna allen op de Ooster-Schelde, of wel op de banken in de Grevelingen, hun bedrijf uitoefenden. Menig viescher heeft dan ook bange oogenblikken beleefd, daar de ranke hoogaarzen, niet op zulke zeeën gebouwd, met moeite waren te houden. Gelukkig bieken Vrijdagavond allen iu de baven te zijn, of hadden bericht, dat men veilig geankerd lag. Of de hevige storm aan de banken schade heeft berokkend, zal weldra onderzocht worden; men vreest dat dit wel het geval zal zijn. Te Anna-Jacobapolder spoelden aan 10 pakken stearine, 14 vaten vet, 1 kist bloombollen en 1 roeiboot. Persoonlijke ongelukken zijn door den Btorm van Vrijdag te Goes niet voorgekomen. Maar overigens werden door vallende boomen telegraaf- en telefoondraden vernield; op den Oostwal, den Keizersdijk en 't kerkhof kolos sale boomen ontworteld of afgekraakt; ruiten ingedrukt, pannen en schoorsteecen van do daken gerukt; een postkarretjoomgeworpen,enz. Een forsch gebouwde slagersknecht moest zich aan een stoepbekje vast houden om niet van de been te raken. En in do moestuinen heeft de storm kolossaal veel schade gedaan de bloemenpracht is verdwenen. Rondom de stad was do ruïoo verschrikkelijk, zoodat er dan ook bijna geen vraebtenaars van de dorpen zijn gekomen. Van do stad tot do Tol, een afstand van 10 minuten, lagen 25 boomen tegen den grond. Maar ontzettend is do schade voor de pachters van boomgaarden, waarin alle vruchten van de boomen zijn geslagen. Fruit, dat tegen f C k f 7 por H.L. aan de boomen is gekocht, wordt tegen 20 cent per 5 L. uitgevent. Men noemt iemand, dio voor f 2000 aan boomvruchten heeft gekocht, en die door den storm is geruïneerd. Een garnalenvieschor uit Tholen, dio Vrijdag voormiddag met zijn vaartuig van Zierikzee huiswaarts wilde gaan, werd, naar men uit Ierseke meldt, door deu storm aangegrepon en op een zandbank geworpen. Daarbij verloor hij zijn roer en brak een zwaard. Dit laatste tot zijn geluk, want anders was bet vaartuig waarschijnlijk om geslagen. Dit kwam nu vlot, on den schipper bleef niets anders over dan vóór den wind naar Ierecko te varen, waar het vaartuig tegen den dijk en zwaar lek geslagen word. Van daar word hot niet zonder moeite naar de baven gesleept. De schadp beloopt een paar honderd gulden, maar de 4 opvarenden bleven ongedeerd. Donderdag vertrokken uit Veere vijf Arnomuidache viasoherechuiten (hoogaarsen), welke wegens het slechte weer te Colynaplaat zijn moeten binnenloopen. Vrijdagmorgen vertrokken deze schuiten van Oolijnsplaat, doch werden vrij spoedig door zoer slecht stormweer overvallen, waardoor 3 van de 5 schuiten zija vergaan, on niet minder dan 13 menschen hun graf in de golven vonden. De om hot loven gekomen, allen to Arnemuiden thuisbeboorende, personen zijo van dc «Arm. 19", schippor B. de Nooijer Mz., gehuwd, P. do Nooijer, schoonzoon van den schipper, Dalatondo vrouw en 1 kind, M. do Nooijer, neef van den schipper, eveneens vrouw eu 1 kind nalatende, J. Moulmoester, vrouw on 4 kindoren achterlatende en M. de Nooijer Pz., ongehuwd. De vrouw van P. de Noojjer verloor haar man, 1 kind en haar vader. De bemanning van «Arm. 22" bestond uit J. do Nooijer Lz., schipper, gehuwd en 5 kinderen, P. de Nooijer, broeder van de schipper, ongohuwd, werd juist 31 jaren oud, P. Meulmecster, gehuwd en 7 kinderen, en C. Scbroovers, ongehuwd. Do »Arm. 25", die mede is vergaan, bestond uit: K. van de Ketterij, schipper, gehuwd en 3 kinderen, C. van de Ketterij, gehuwd en 1 kind, S. van de Schelde, gohuwd en 3 kinderen en G. van de Ketterij, neefje van den schippor. Hieruit blijkt, dat door deze ramp niet minder dan 9 vrouwen weduwen eu 25 kinderen weezen zijn geworden. Do schuiten zijn alle op de hoogte van Cats vergaan in het gezicht van do «Arm. 47", schipper J. Meerman en do «Arm. 12", schipper A. van de Gruijter. Do schippor van laatstgenoemde schuit, die reeds to Arnemuiden is teruggekeerd, verklaarde, dat de bedeelde schuiten te Wemeldiüge zijn binnengeloopcn. Iïij wist echter, niet hoe de vaartuigen in veilige haven waren gekomen, liet water was, volgens schippersterm «blak" gewaaid, on er was nietB te zien dan schuim. Aan den hook van do Zandkreek hoeft deze schipper de 10 en 25 zien omslaan. Zijn voornemen was ook daarheon te koersen, doch bij veranderde zijn koers, en bleef nu maar op goed geluk varen, onverschillig waar de schuiten terecht kwamen. De »Arm. 19" is gezonken, terwijl de 22 te Bruini8Be is binnengeloopen. Geen enkele der verongelukte schepen was geassureerd. De Amemuidsche vloot, die altijd te Vliesiogen uitvaart, zou dit Vrijdag ook gedaan hebbon, zoo de sluizen in do Wester- of Koopmans haven aldaar niet gesloten waren geweest en naar ons van alle zijden werd verzekerd, zouden dan vermoedelijk alle schepen wel mét man en muis zijn vergaan, want waar het op de Ooster-Schelde thans reeds zoo spookte, hoeveel erger zou dit niet op de Noordzee zijn geweest, waarheen de Vlissing- sche vloot altijd been gaat. Op het meteorologisch bureau to Vlissingen word Vrijdag een winddruk van 140 K.G. per M2 waargenomen, terwijl men bij 135 K.G. reeds v&n een orkaan spreekt. De dienst op de tramlijn Hulst W alsoorden moest voor eeu deel gestaakt worden, omdat de lijn onberijdbaar was door de omgewaaide boomen, terwijl ook de ipoorbootdionst Walsoorden—Vlake door den ontstnimigen golfslag den dienst moest opgeven. Een Fransch plezierjacht is over Onde- Tonge van het anker geslagen, en nadat de twee inzittende heeren een paar uren in doodsgevaar op de rivier hadden doorgebracht, is bet vaartuig tegen den dijk van den Caroline-polder nabij DinteJsas geslagen. De twee heeren zijn gered. Door den hevigen storm is te Dinte- loord de mast van het beurtschip van P. d. V., van Steenbergen, in drio stukkon geslagen. Met behulp van een boot, die in de nabijheid was, is het met granen geladen schip naar Dintelsas gesleept. Vrijdagnamiddag 4 uur is bij vliegend stormweder het Noorsche s.s. iLeander", kapitein F. OJaeu, komende van Nar tick en geladen met 4100 ton ijzererts, bestemd voor Rotterdam, 25 meter benoorden de Noorder- pier te Hoek-van-Holland gestrand. De hooge zeeën beukten tegen het zinkende schip op en de bemanning verkeerde in doodsgevaar. De stoomreddingsboot President Van Heel" met haar kranige bemanning on vier zeesleepbooten stoomden onmiddellijk buitengaats, doch vermochten wegens de zwaro branding het schip niet te naderen. De bemanning van de «Leander" zocht een veilige plaats in het want. Meerdere vuurpijlen, voorzien van reddingf- lynen, werden door de «President Van Heel" afgeschoten. De meeste lijnen braken tengevolge van den storm af. Om 5 uur gelukte het een lijn to bevestigen en werd do eerste man langs deze gerod. Successievelijk volgden nu alle opvarendoo ten getale van 22, de kapitein het laatst. To 7 uur waren allen gered. De kranige redding verwekte veel belang stelling aan het strand. Allen werden liefderijk te Hoek-van-HoIlaad opgenomen on van droge kleeren voorzien. De kapitein had inwendige kneuzingen bekomen. Het schip zal vermoedelijk verloren zjjn en maakt thans voel water. De kapitein heeft gecontracteerd met de Nieuwe Bergingmaatecbappij tot berging van schip on lading op arbitrage. Gemengd Nieuws. De volgende advertentie komt de laatste dagen in verschillende bladen voor: «Huwelijk wensebt huiselijk opgevoede dame, 20 jaar, vermogen 30.000 mark. Heeren, ook onver mogend, maar met goed karakter, ontvangen nadere inlichtingen en portret van Glükstern, Berlijn S 47". Een inzender in hot Ulr. Dagblad schrijft nu het volgende: Vermoedende dat het zwendel was, verzocht ik éóa mijnor kennissen daarop te willen schrijvenal spoedig ontving bij een schrijven terug, dat binnenkort de monstercollectie vrouwenportretten zoudon volgen, waaruit men zich slechts oen trouwe levensgezellin met 30.000 mark te kiezen had. Inderdaad komt die collectie aan in den vo m van een aangeteekenden brief en nn komt de truc: zonder f 8 te storten, wordt deze brief niet afgegeven. Op de vraag aan den postambtenaar, of er meer brieven aangekomen waren, kreeg by ten antwoordja nog al. Men zij gewaar schuwd; maar het geld is gewoon in het water gegooid". Op een boerderij in de nabijheid van Dortmund trok het de aandacht van den eigenaar, dat zijn levende have na den maal tijd zeer raar begon te doen. Hy kon zich vergasten in het schouwspel, dat zijn koeien, paarden, varkens allerlei afwijkende bewegingen maakten en langzamerhand lustig dansten on sprongen. Het gekste gedroegen zioh nog do varkens, dio onder een oorverdoovend lawaai een waren wedloop begonnen, terwijl do kleinen zioh bezighielden met de knnstigste capriolen en «pirouetten" uit to voeren. De landman, zija beestjes niet meer be gapende, werd bang en liep naar den veearts om hulp en raad te vragen en deze deskundige constateerde na behoorlijk onderzoek, dat het dierlijk personeel zoo vrij was in konnelijken staat te verkeeren. Om te voorkomen dat de veehouder zijn beestjes als «bezeten" zou blijven beschouwen, rnstte de veearts niet alvorens do duistere zaak tot klaarheid kon gebracht worden door zijn rapport, dat het drinkwater voor de beesten in den put sterk alcohol-hondoDd was, welke eigenschap later bleek te danken te zijn aan don toevoer van een stroom alcohol uit een naast de hoevo gelegen branderij, alwaar een reservoir mot, 2000 liters alcohol gesprongen was. Ilollandsche kaas in den Boerenoorlog» In het verslag van de verhooren, afgenomen door de Engelsche koninklijke commissie tot onderzoek van den oorlog in Zuid-Afrika, staat te lezen: Vraag. Werd er niet geklaagd over de kaas? Kolonel W, A. Dunne. Ja.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2