PREDI33LI in onderstaande Gemeenten van Zondag 13 Se De Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. tien ure en 's avonds zes ure: ds. Essclink, Cat. Zondag 30. Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sVoorm. half tien ure: de heer B. T. Jonker, cand. fiit den H. Dienst; 's nam. half drie ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Mossel. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jayher. Herv. Kerk te Renesse: Geen dienst. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ure: ds. Zeeman van Zonnemaire. Herv. Kerk te Haamstede: *8 Voorm. half tien ure: ds. Flierlnga van Scbarne- goutum. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. lialf tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk to Eikerzee: 's Voorm. hal/ tien ure: ds. De Leur. (Dankstond voor den oogst). Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ureds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam twee ore: Leeskerk. Herv. Kerk te Zonnemaire: 'sNam. twee ure: ds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure; 's nam. twee ure en 'savonds zes ure» ds, N. P. Littooy, beroepen pred. te Axel. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Meyer. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert van Kerkwerve* BE0UT8ZAKEN. Zierikzee, 11 Sept. Ter terechtzitting der arrond.•rechtbank van heden waa gedagvaard S. van N., 41 jaar, alager, geboren cn wonende te Brouwershaven, thans gedetineerd alhier, beklaagd van diefstal met braak door middel van inklimming in de woning van den rijksontvanger J. J. B. te Brouwershaven in den nacht van 9 op 10 Mei j.l. tot een bedrag van f 114. Door het O. M. waren gedagvaard 17 getuigen, waaronder 2 deskundigen, de heeren C. J. van Ledden Hulsebosoh en H. T. de Groot, apothekers en scheikundigen, wonende te Amsterdam, terwijl voor beklaagde als toegevoegd raadsman optrad mr. H. Polvliet. Uit de getuigenverbooren bleek in hoofd zaak, dat beklaagde omstreeks een veertien dagen vóór de inbraak verklaard heeft, dat het zoo gemakkelijk was bij den ontvanger in te breken; dat een papier in het privaat van beklaagde gevonden is, dat volkomen over eenkwam met het papier van het bij den ontvanger vermisto rolletje twee-en-oen-halve- centetukkendat de in den tuin en op bet kantoor gevondene voetsporen geheel en al pasten bij de pantoffels van beklaagde; dat deze een dag na den diefstal om een varken naar Rotterdam heeft geseind, terwijl bij vooral in den laatsten tijd zich in groote geld verlegenheid bevond, zoodat hij geen geld had om een varken onder rembours te koopen dat de aard van de verf, die op den DijptaDg gevonden is, waarmede het geldkistje geopend is, volgens de verklaring van deskundigen dezelfde is als die van het geldkistje. Nadat het getuigenverhoor was afgeloopen en de beklaagde bij zijn ontkentenis den diefstal gepleegd te hebben, bleef volharden, ging de substituut-officier van justitie, mr. Van Lith de Jeude, waarnemend het Openbaar Ministerie, in zijn requisitoir de aanwijzingen na, en achtte op grond van deze den diefstal van beklaagde gedurende den voor den nacht rust bestemden tijd in een woning door iemand, die zich aldaar buiten weten van den rechthebbende bevindt, waarbij de schnldige zich den toegang tot do plaats des miadryfa h|cft verschaft door middel van braak, ver breking en inklimming, wettig en overtuigend bewezoD, on eischte op grond van artt. 310 en 311 van het Wetboek van Strafrecht twee jaren gevangenisstraf. Alsnu is bet woord aan den raadsman van beklaagde, mr. H. Polvliet. Deze begint zijn pleidooi met de aanhaling van het spreek woord »"Wee den wolf, die in een kwaad gerucht staat". Beklaagde ondervindt het nadeel van dat spreekwoord, want de publieke opinie heeft zich terstond ten nadeelo van hem uitgesproken. Hij hoopt, dat de recht bank daaraan geen gewicht zal hechten. Door het Openbaar Ministerie zijn een tiental aan wijzingen aangevoerd, waaruit de schuld van beklaagde zou blijken. Éón voor éón werden die aanwijzingen door pleiter nagegaan, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat uit geen van deze de schuld van beklaagde bewezen was. Na re- en dupliek, en nadat pleiter de rechtbank verzocht had om, mocht zij tot veroordeeling van beklaagde besluiten, de preventieve hechtenis van dezen in mindering te brengen van de straf, die hem zal worden opgelegd, werd door den president de uit spraak bepaald op Dinsdag over acht dagen. Een talrijk publiek woonde de straf zitting bij. Door de arrondissements-rechtbank zijn hedea veroordeeld, wegens: 4°. openbare schennis der eerbaarheid: A. S., 63 jaar, zonder beroep, wonende te Zonnemaire, tot 1 jaar gevangenisstraf; (do each was f 300 boete); JEUKTEN chouwen en Duiveland. p t emb er 1 O O 3. Chr. Geret. Kerk te Zierikzee: 'a Voorm. half tien ure, 's nam, twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Nam. twee ure: ds. Helder van Zierikiee. (Oogst- preek). Hert. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. v. d. Linden. (Dankzegging voor den oogst). Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. 9.30 ure: Leeskerk; 'stam. 1 ure: ds. Cramer. (Dankzegging voor den oogst); 's avonds 6 ure: Idem. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. 9 ure; 'snam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland 's Voorm. half tien ure: geen dienst; 'snam. twee ure: ds. Schouten van St.-Philipsland. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ore: ds. C. Staal. Herv. Kerk U Sirjansland: 's Narn. twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. hall tien ure ds. Kamsteeg van Sirjansland; 's nam. twee ure Leeskerk. Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9.30 ure en 's avonds 5 ureds. De Jager Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5 ure: Leeskerk. Evangelisatie Bruinisse: 's Voorm. 9.30 ore en 's nam. 2 ureGewone dienst Evangelisatie Jeruël U: Zaterdag, 's Avond 8 uur; Zondag, 's Voorm. 10 ure, 's nam. 3 ure en 's avonds 8 ure: spreker de heer Van Wijk van Groede; Dinsdag, 's Avonds 8 ure; Donderdag, 's Avonds 7,30 ore sprekers de heeren T. van Essen van Rotterdam en ds. Kculemans van Hoedekenskerke. 2°. verduistering van een rijwiel: J. D,, 49 jaar, bediende, wonende ie Antwerpen, gedetineerd alhier, tot 9 maanden gevangenisstraf 3°. oplichting E. van D., huisvrouw van C. B 24 jaar, zonder beroep te Dreischor, tot 4 maand gevangenisstraf; 4°. mishandeling: J. G., 28 jaar, arbeider, en B. Q., land bouwer, beiden te Stavonisse, ieder tot f 40 boete, subs. 44 dagen hechtenis voor ieder hunner 5°. jachlovertreding P. G., 49 jaar, voerman te Tholen, in hooger beroep, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis 6°. I. het als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften, vast gesteld tot voorkoming van aanvaring of aandrijving II. het sleepen van kornet ten in de Grevelingen, binnen den afstand van 500 Meter G. K., 62 jaar, schipper to St.-Annaland, in hooger beroep, tot eeno boete van f 40 en eene boete van f 25, subs. 44 en 45 dagen hechtenis. Vrijgesproken II. G., 27 jaar, arbeidor to Staveniase, beklaagd van mishandeling; A. K., 43 jaar, werkman te Tholen, be klaagd van diefstal II. van W., 28 jaar, letterzetter te Zierikzee, beklaagd van mishandeling; en J. van D., 31 jaar, arbeider te Ooster land, vroeger kooiman in den Anna-Jacoba- Polder, beklaagd van bedreiging. Twee burgerjuffrouwen uit Niouwendam, die de jeugdjaren al een goed eind gepasseerd waren, begingen dea 34en Augustus dc stoutigheid, in Amsterdam eens vroolijk uit te gaan met een ouden kennis, een 45-jarig stukadoor, genaamd Jean Pierre M., en een vriend van dezen, bijgenaamd »de dikke". Eerst was het plan do Haarlemsche kermis te bezoeken, maar men kwam van dit excursie-plan terug, en bezocht verschillende café's te Amsterdam. Naast een onschuldig broodje met kaas werd ook sterkedrank gebruikt, wat niet naliet invloed te oefenen op de verschillende gemoederen. Vooral de dames kwamen zeer onder den indruk, maar toch niet zóó, of zij waren er zich heel goed vaa bewust, dat M. een bloedkoralen collier en andore sieraden van óóo harer in bewaring nam, en niet teruggaf. Later bleek, dat M. ze boleend had, on do opbrengst als zakduitje aangewend. Deze zaak werd voor de Rolterdamsche recht bank behandeld. Het O. M. keurde 't gedrag der beide vrouwen af, die nde eerste beginselen van het buwelijke-A-B-C" niet bleken te kennen, althans niet in toepassing brachten. Overigens geloofde het niet, dat de schuld van den bekl. wettig en overtuigend was bewezen, daar de vrouwen te beneveld waren om met zekerheid te kunnen verklaren, of M. de sioradon wegnam of in bewaring kreeg. Daarom moest het O. M., wegens gebrek aan bewijs, vrijspraak vragen, en tevens onmiddel lijke invrijheidsetolliog. Mr. Kokosky, de verdediger van bekl., sloot zich bij dit requisitoir aan, en trok de waarheidsliefde der getuigen in twijfel. De rechtbank besliste ten slotte in dezen geest, zoodat het drietal gezamenlijk het gerechtsgebouw kon verlaten, KfiRKNl EB W 8. Naar wij vernemenis mgr. Gallier, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, benoemd tot bisschop van dit diocees. Mgr. Augustinus Josephns Gallier, geheim kamerheer vaa Z. H. den Paus, werd den 29en Mei 4847 te Vlieringen geboren, waar zijn vader loods was, tot priester gewijd 45 Aug. 4872 en is sinds 48 Maart 4892 vicaris-generaal. O H P K B W II 8. Ellemeet, De heer M- Poldermans hoopt op 4 Oct. a.8. den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar als hoofd der school in dienst gesteld werd. St.-Filipsland, 40 Sept. Na een tweede oproeping hebben zich 8 sollicitanten aan gemeld voor do betrokking van hoofd der school alhier. Heden slaagde to Haarlem voor de hoofdacte, de heer P. M. A. Verhage van hier. De Unie-collecte bracht op to Bruinisse: f 143,80; 's-Gravenpolder (Geref. kerk) f4,81 Hoek f 477,96; Koudekerke met 't Zand f 57,76; Zaamslag f 392. Op 7 on 8 Sept. j.l, zjjn nog tot de Rijks H. B. 8. te Goes toegelatentot de 2e kl. 5, tot de 3e kl. 4, tot de 4e kl. 1 en tot de 5e kl. 2. Éón candidaat voor de 4e kl. werd afgewezen. De school telt nu 442 leerlingen, n.l.101 mannelijke en. li vrouwelijke. De Ie kl. telt 34, de 2e kl. 28, de 3e kl. 18, de 4e kl. 17 en de 5e kl. 45 leerlingen. De le en 2e kl. tellen ieder 2 parallelklassen. 98 mannelijke on 8 vrouwelijke leerlingen volgen het geheele onderwijs; 3 mannelijke en 3 vrouwelijke afzonderlijke vakken. De heer H. Pomes te Rotterdam, tijdelijk benoemd te Goes, en definitief te Brielle, beeft laatstgenoemde betrekking aangenomen en dus voor Goes bedankt. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. Eenigen tijd geleden las ik in do Nieuws bode een door »een eenvoudig boertje" inge zonden artikel over bet besluit vau het Dagelijksoh Bestuur dezer gemeente om dit jaar bij wijze van proef de veemarkt voor- loopig op het Kraanplein te doen houden. Toen ik indertijd de afkondiging of publi catie van dit besluit aan het hoofd van dit blad las, dacht ik bij me zei ven, dat het Kraanplein voor een veemarkt boven de Schuithaven dit voor heeff, dat het terrein er voor vrij wat ruimer is, zoodat de koeien of kalveren, die aan do lijn mochten komen, voor het verkoor van menecben en voertnigen in do eerste jaren althans geen belemmering zullen opleveren. Op dien grond was ik aan vankelijk met dat besluit nog al ingenomen. Maar nu ik het zakelijke stukje van het •eenvoudige hoertje" gelezen heb, ben ik vrij wel van meening veranderd. Ik heb er namelijk ziet bij stil gestaan, dat op het Kraanplein, waar de loop nu eenmaal niet is, on waar het bezwaarlijk gaat dien kunstmatig te brengen, de veehandelaren en landbouwers een gegronde ernstige beden king hebben hun vee to markten. En ook mij komt het voor, dat Burgem. en Weib. voorzichtiger en beleidvoller hadden gehandeld, indien zij, alvorens het Kraanplein te kiezen, eerst met de rechtstreeks bolang- hebbonden over de keuze der plaats voor een veomarkt van gedachton gewisseld hadden. Ik bon toch van oordooi, dat do leidslieden van een gomeento geen proeven bohooren te nemen, maar dit moeten overlaten aan hen, die de wetenschap der scbeiknnde beoefenen. Zij nemen besluiten. En die besluiten mogen, waar con bestuur krachtig is, hun subjectieve mecning tot grondslag hebben, mits deze, waar het noodig is, steunt op de adviezen van deskundigon of belanghebbenden. Wat is nu het gevolg, dat Burgem. cn Wetb. hier, waar het pas gaf het gevoelen van belanghebbenden in te winnen, verzuimd hebben dit te doen? I. Dat aan het Kraanplein tot financiëele schade van de gemeente nog geen enkel beestje aan de lijn stond, zoodat de in den grond geslagen paaltjeB niet hot minBte nut deden II. dat een ingezetono van dezo gemeente het met boomen beplante gedeelte van een uitgestrekt bij zijn woning gelegen plein tot marktplaats heeft ingericht, zoodat ge- passeerden Donderdag reeds vier-en-zeyentig koeien daar aan de lijn stonden, terwijl een vier-en-twintig kalveren in zijn stal ten ver koop werden aangeboden. By deze kleino honderd voege men nog de beesten, die in andere stallen of op do weiden verkocht zijn, en waarvan ik het juiste cijfer niet kan opgevon. Indien Burgem. en Wetb. in dezo aan gelegenheid den handol geraadpleegd hadden, dan zouden zij vernomen hebben, dat. het Haven- plein, als liggend in het middelpunt der gemeente, en als zjjnde daardoor de plaats, waar elke landbouwer, die des Donderdags in »do stad" is, komt, voor een veemarkt hot meest geschikte terrein iB. In het algemeen hoeft het mij steeds ver wonderd, dat do hoofdmarkt, die, wat nergens in ons land gobeurt, te dezer stede op het uiteinde van de gemeente gehouden wordt, niet* reeds sedert lang naar dit centrum ver plaatst is. Ging men immers hiortoe over, dan zou ongetwijfeld in Zierikzee^ do markt dag aan beteekenis beduidend winnen, wat èn voor de gemeente, en voor haar bevolking, èo voor den handel een groot voordeel zou zijn. Nu woet ik wel, dat door een dergelijke verplaatsing de winkeliers op de Yarremarkt schromelijke schade zouden lijden. Ter voor koming of tempering er van zou het dan ook, indien men oen besluit ia dien geest nam, ernstige overweging verdienen tot de uitvoe ring er van niet dadelijk, maar eerst na verloop van een zeker aantal jaren over te gaan, opdat de belanghebbenden daarnaar hunne zaken konden regelen. Zóó althans heeft men ook in Amsterdam gehandeld bij de verplaatsing van do ooft- en groentenmarkt. Mon heeft ook daar, uitgaande van het beginsel, dat de iodividueele belangen moeten wijken voor die van het algemeen, voor de toepassing van dit beginsel zoodanige tijd ruimte genomen, dat de betrokkenen, die getroffen werden, hunne maatregelen intijds konden nemen. De meesten hunner brachten hunne zaken over naar dat deel der stad, waar de nieuwe markt gevestigd werd. Natuurlijk zoude men bier het Havenplein eerst moeten bestraten, wat, indien men daar voor de oude steenen gebruikte, die voor andere straten niet meer deugden, zonder noemenswaardige kosten zoude kunnen ge- Bcbieden. En nu over iets anders. Men heeft wel eens gezegd, dat men 'e nachts in Zierikzee met open deuren gerust kan slapen. Vrees voor inbrekers en roovera behoeft men niet te koesteren, want die gedijen niet op den bodem van Schouwen Duiveland. In deze streek wonen allemaal eerlijke menschen. Toch sluit ik, voordat ik 's avonds mijn kooitje opzoek, zekerheidshalve altijd mijn huisdeur, niet omdat ik bang ben voor diefstal, maar omdat ik, als er soms eens hier heeren van het langevingersgilde mochten wonen, en zij kregen den dwazen inval bij mij den boel te doorsnuffelen, om te zien, of er iets van hun gading is, ik me voor hen diep zo.de schamendaar zij besliat niets zouden vinden, wat voor ben de moeite loonend is. Zij kunnen dus bun bezoek veilig achterwege laten. Ik heb reden te veronderstellen, dat ook mijn stadgenooten, vooral de zoodanigen, die welgesteld zijn, of die tuinen, oofttuioen bezitten, hen liever niet aan het werk zien. Van ooft, dat dit jaar wegens de schaarsohte rog al hoog ia prijs is, schijnen zij al bizonder veel te houden. Zoo zijn in sommig© tuinen van het Vrij tot groote verbazing der eigenaren in óén nacht van de weinige ooftboomen, die nog vruchten droegen, al de appels en peren verdweneD. Niet óóntje zelfs bleef <r hangen, wat wel pleit voor do helderziendheid en nauw keurigheid van hem, die in de duisternis zijn handwerk uitoefende. De heeren van het dievengilde mogen op zulk eon handig lid met recht trotsch zjjn. Zou echter de politie in het vervolg tegen den lijd, dat de vruchten beginnen te rijpen, daar niet eens een oogje in het zeil willen houden, opdat de dader, want het zijn ui t alleen jongens, die zich aan dezo dieverij schuldig nnken, op heeterdaad betrapt worde, en door vrouw Juetitia met een hartelijke omhelzing beloond worde. Zierikzee, 9 September. B RINI O. Gemengd Nieuws. Een ergerlijk voorval bad plaats in het Belgische dorpje Boverat, in de buurt van Tongeren. Daar reed een automobiel in volle vaart dwars door een lijkstoet. De gansche stoet, dragers, kist, gebroken rijtuig, do ganscho plechtigheid lag in treurige wanorde over den weg en de woeste rijder was al lang verdwenen voor men tot bezinning was gekomen. Het ergste was, dat één der bloedverwanten zeer ernstig gekwetst werd. Valsche geruchten. Ons kwamen geruchten ter oore, schrijft Het Centrum, alsof er een aanzienlijk tekort men sprak van drie ton ontdekt was, na hot over lijden van den heer J. F. Vlehke, in de kas van een der suikerfabrieken, waarvan de vereerde doodo directeur was. Toen wij van meer zijden deze mededeeling ontviogeD, hebben wij aanstonds onderzocht of er eenige grond was voor dit bericht, vooral omdat men het in verband zocht te brengen met zijn edel sociaal streven. Uit de beste bron vernomen wij dat deze geruchten totaal uit de lucht zijn gegrepen. De voorgeschreven reserve is aanwezig en geheel intact gebleven. Commissarissen zullen een leening van drie ton uitschrijven tot ontwikkeling van het reeds zoo omvangrijke bedrijf, een leening, waartoe reeds tijdens het leven van den waardigon overledene besloten was. Do nagedachtenis van den heer Vlekko blijft ongerept, niet alleen als toonbeeld van de beoefening der Rerum Novarum, maar ook als eminent man Tan zaken, als ervaren en kundig industries! en accuraat beheerder van de hem toevertrouwde uitgebreide onder neming. Do rechtbank te Westminster (Londen) heeft een dierenbeul, een voerman, die zijn vermoeid paard onbarmhartig geslagen cn gestompt had, tot zes weken dwangarbeid veroordeeld. Te Rheydt bij MüochenGladbach hebben do dokters het werk gestaakt, omdat het plaatselijke ziekenfonds een natuurheel- meo8ter heeft aangesteld. De doktors zullen de loden van hot fonds alleen in orgo gevallen behandelen. Op verscheidene Amerikaansche epoor- weglijnen zijn tegenwoordig «kindcrwaggons" in gebruik. Men vindt daar een eetkamer, een bad kamer, een kleedkamer en een slaapkamer voor de kleine passagiers. In laatstgenoemd vertrek staan zes beddende grond is er met dikke tapijten belegd en de wanden zijn gecapitonneerd, zoodat de kinderen er den geheelen dag kunnen spelen en rondloopen, zonder gevaar van zich te bezeeren. Er zijn in die waggons óók kindermeisjes, die in dienst der spoorwegmaatschappij staan en toezicht houden over de kinderen. Iu een menagerie op de kermis te Rijssel wierp een leeuwin zich Donderdag avond op den dierentemmer Luoas. Een worsteling ontstond. Het publiek, dat zeer geschrokken was, zat angstig het gevecht aan te zien. De dierentemmer werd aan de hand gewond, doch wist zich los te maken uit de omhelzing. Dezelfde leeuwin doodde in 4 900, in Brussel, den dierentemmer Letoit, en een jaar geleden verwondde zij een leeuw vrij ernstig. De zoon van den maire van Rouilly hij Triyes, Gabriel Bouton, dreef een maai- machine door een epurrieveld. Op eens bleef deze met een schok staan. Zij bleek met het wiel tegen oen half in den grond gegraven ijzeren pot te zijn aangereden, welke met groote voorzichtigheid opgenomen en geopend, een allergevaarlijkst helsch werktuig bleek te zijn. Met rood krijt was er op geschreven: Gij pleegt uw wandaden in naam der wet, ik wreek mij in naam van het recht". Het doel vau den samensteller was ongetwijfeld den maire te dooden, die in den regel zelf het maaien bezorgde, en de ontploffing zou gevolgd zijo, indien de machine van den togenovergestelden kant was aangekomen. Omtrent den vermoedelgken dader en de reden zijner wraakzucht vinden wij oog nieta vermeld. Ingezonden 8 t a k k e n. Den Heer Redacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Geachte Heer Redacteur1 Tot mijn verwondering vond ik in uw geëerd blad van Donderdag 3 Sept. j L een stuk van de hand van zekeren heer Klompe, gewijd aan de verwikkelingen cn moeilijk heden in rake de Coöperatieve Stoomzaiveliabriek «Luctor et Emergo", waarin een zóó eigenaardige voorstelling aan de zaak gegeven wordt, dat ik uiet kan nalaten een en ander met te deelen, opdat een ieder wèl zij inge licht. Daarom, mgnheer de Redacteur, zult gij mij zeer verpl;chtcn het onderstaande in uw geëerd blad op te neinen. Vooraf enkele regelen nog om duidelijk temaken, wat eigenlijk de zaak is, daar ik vermoed, dat het door den heer Kl. (den t voorzitter der Vereeniging) ingezonden stuk niet ieder een heldere voorstelling der zaak zal geven, hoeveel oprechte bewondering ik ook overigens moge hebben voor des heeren Klompe's uitmuntend journalistiek talent. Ongeveer anderhalf jaar geleden werd myn assistentie ingeroepen naar aanleiding van verschillende gebeurtenissen en moeielijkheden in de Vereeniging. De heer J. M. van den Bout Fz. kon zich niet vereenigen met de wijze van handelen zyner mede- brsluurderen en nam het initiatief tot het beleggen eener buitengewone vergadering, waarin het oude bestuur (met uitzondering van den heer J. M. v. d. Bout Fz) werd afgezet, en het thans zetelende bestuur met groote meerdei beid van stemmen werd verkozen. De ex- bestuurderen wenschten echter de wettigheid dezer vergadering en derhalve de geljigheid der afzetting en verkiezing niet te erkennen. Hierop volgde een procedure zoowel Rechtbank als Hof beslisten, dat het oude bestuur (om de bewuste 5 heeren nn maar eens met dezen naam te bestempelen) wettig was afgezet en het nieuwe bestuur wettig was verkozen. Wat den heer Kl. nu mag bewegen om lijnrecht in strijd met deze in hoogste instantie gegeven beslissing (immers het oude bestuur legde zich daarbij neor en liet den termijn voor cassatie ongebruikt passeeren) vol te houden, dat de afzetting en verkiezing niet wettig was geschied, is mij etn raadsel. Dergelijke tort et a travers gelanceerde beweringen kan men niet aiders dan met een schouderophalen passeeren. Ik kan niet meer doen dan vei klaren, dat de grossen van de bewuste uitspraken ten mynen kantore voor ieder belanghebbende ter inzage liggen, zoodat een ieder zich persooDlyk kan overtuigen. Jammer, dat de heer KL de gelegenheid om die stukken in te zien, hem op de jongste vergadering geboden, ongebruikt beeft laten voorbijgaan. Hg schijnt er echter de voorkeur aan te geven te scheimen roet van derden ontvangen en waarschijnlijk nog maar half door hem beg epen mededeelingen. Toen nu eenmaal de qualiteit van het nieuwe bestuur onbetwistbaar vaststond, besloot dit de noodige maat regelen te nemen om de heeren ex-bestnurderen aan te spreken tot vergoeding van de door hen veroorzaakte schade. Bedoelde heeren hadden n.l. geheel tegen den zin der Vereeniging, hun eigen antocratischen wil door drijvend, alle bezittingen der VereeDiging geheel onbevoegd onderhands vooreen lagen prjjs verkocht Gedurende de jaren van hun beheer waren herhaaldelijk vrij groote bedragen gelds voor de Vereeniging bij den bankier opgenomen en wel, in strjjd met dc uitdrukkelijke voorschriften der statuten, geheel buiten goedkeuring van de commissie van toez:cht. De boeken der Vereeniging bleken in een uiterst déplorabelen toestand te verkceren, zóó zelfs, dat het nieuwe bestuur z'ch verplicht achtte onmiddellijk maatregelen te nemen tegen den directeur. Kortom, de Vereeniging had door toedoen van de ex-bestuurderen en van den directeur groote schade geleden enwenschte deze op hen te verbalen. Op de vergadering van 8 Juli j.l. werd besloten tegen de ex-bestuurderen te ageeren tot rekening en verantwoording en tot vergoeding der door hen verooi r aakte schade en ten slotte om terug to vorderen de fabriek, die door onbevoegden verkocht en dus nog eigendom der Vereeniging was. Dat de leden op die vergadering niet zouden hebben geweten, dat het voorstel noodzakelijk inhield het voeren van processen, betwist ik ten sterkste, immers dit werd den leden uit drukkelijk medegedeeld; de daarvoor aan het bestuur te verstrekken volmacht werd eenige malen, vóór er tot stemming werd overgegaan, duidelyk en met de'noodige intonatie voorgelezen, en bevat de woorden vgerechtelyk terugvorderen en gerechtelijke actie". De term nekte vragen van schaderergoedirg" is door mg niet gebezigd en ban dan ook niet door m\j gebezigd zijn om de een voudige reden, dat die woorden geen beteekenis zouden kunnen hebben. Ik raad den heer Kl. dan ook ter opfrissching zijner memorie ernstig aan de notulen van de vergadering van 8 Juli eeus ter inzage te vragen en de redactie van de bedoelde volmacht eens nauwkeurig te beftudeeren. De bedoelde notulen zjjn in een daarop volgende vergadering in tegenwoordigheid van den heer Kl. goedgekeurd. Dat het noodzakelijk was de fabriek terug te vorderen en bovendien schade te eischen, behoeft geen betoog. Immers, wie garandeert thans eenzelfJen prijs als de fabriek en eigendommen destyds bij publ.eken verkoop zouden hebben opgebracht? In welken toestand zullen die eigendommen zich bevinden als de Vereeniging ze terugkrijgt? Wie zal het rente-verlies en de kosten, welke voor de terugvordering noodzakelijk gemaakt moeten worden, betalen? Dat de heeren ex-bestuurderen die schade liever niet betalen, wil ik gaarr e aannemen, doch bij twistgedingen is men nu eenmaal niet gewoor te handelen overeenkomstig den wensch zjjner tegen part'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2