ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 12 September 1903. Eerste Blad. BERICHT. (Z ierikzeesohe Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7897. Dlrootour a. J. DE LOOZE Redacteuren: j A- WANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met i October a.s. |i deze courant ahonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boek handelaars nemen abonne menten aan. lie Directeur A. J. I)E LtfOZE. 1 Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en belichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Algemeen Overzicht. De vulkaan van het Oosten is in volle werkiDg, en dreigt geheeie streken met dood en verderf. Tal van dorpen zijn verbrand, en de bewoners er van gevlucht. Het vuur van den opstand schijnt zich nog steeds verder uit te breiden. Met belangstelliog aanschouwt Europa tot nu toe den gloed der vlammen, lieeds heeft Turkije een 400.000 man op de oeen gebracht om het strijd vuur van den opstand met stroomen bloede te blusschen. Of dit lokken zal, moet de tijd leeren. Volgens de laatste berichten uit Turkscho bron zijn de soldaten van den Sultan goed op weg den brand uit te dooven. Bij hen is door de gruwelen, waaraan zich de opstande lingen hebben schuldig gemaakt, het heilloos fanatisme opgewekt. De Turksche bladen hebben die gruwelen in kleuren en geuren geschilderd, zoodat het eigenlijk niet to ver wonderen is, dat de Moslems, vurig verlangend naar weerwraak, zich ook aan buitensporig heden te buiten gaan. Zonder morren hebben Ie Turksche boeren hun akkers verlaten, de uniform aangetrokken, en in de nienw gevormde regimenten, waaraan de Sultan met een bezielende toespraak persoonlijk de vaandels heeft uitgereikt, zich lateu indeelen. Inmiddels heeft het Macedonisch comité, dat liet anarchistisch wapen, dynamiet geheeten, even handig weet te hanteeren, als de pen, waaruit de proclamatiën vloeien, waardoor de bevolking tot den opstand wordt opgezweept, tot de Mogendheden en ook tot Turkije een nota gericht, waarin de grondslag wordt aan gegeven, waarop een pacificatie van de op roerige gewesten zou kunnen tot stand komen, liet land worde namelijk verdeeld in vier provinciën, te wetenAlbanië, Macedonië, Oud-Servië en Thracië. Elke provincie zou zelfbestuur erlangen, maar ten aanzien van zaken, rakende de politiek en het leger, blijven onder de souvereiniteit van den Sultan. Tot handhaving van de orde vorme men een burgerwacht en een internationale politie. Voor de wetgeving zou door een Europeesche commissie en de afgevaardigden der vier provinciën worden zorg gedragen. Het land zou, totdat de wetgeving er is, door een internationaal leger van 45000 man bezet worden. Het plan zou nog zoo kwaad niet wezen, indien men slechts met een bevolking te doen had, die voor autonomie eenigszins rijp was. Tengevolge van de gisting, die door de geweldige gebeurtenissen in het geheeie Tarkscbe rijk heerscht, zijn te Beiroet, een stad in Syrië, met een bevolking van onge veer 120.000 menscben, ernstige onlusten uitgebroken, waarbij Christenen en Mohamme danen met elkaar bloedig handgemeen werden. Heide partijen beschuldigen eJka&r het eerst begonnen te zijn. Wij kunnen moeilijk hier uitmaken, wie van weerskanten het eerst aanleiding gaf. Wij weten alleen, dat aan beide zijden offers gevallen zijn, waaronder ook een Amerikaan, wat allicht de twee Amerikaansche oorlogsschepen, die er voor aoker liggen, tot een handelend optreden zon kunnen nopen. Men herinnert zich, dat die schepen er gestationneerd zijn wegens het voorval met den Amerikaaoschen vice-consul. Tracht de Vorst van Bulgarije zooveel mogelijk den vrede met Turkije to behouden, het door agitatoren opgeruid volk verlangt den oorlog, teneinde de opstandelingen nog krachtdadiger te kunnen helpen, dan nu het geval is, De hulp, die nu wordt toegezonden, hoewel niet zonder beteekenis, komt van de comitó's, die zich in Bulgarije gevormd hebben, maar gaat niet uit van staatswege. Wel laat de Regeering het zenden van die hulp oogluikend toe, en heeft zich inmiddels tot den oorlog toegerust. Zonder de Kamer te raadplegen, heeft zij voor de kleinigheid van veertien millioen gulden oorlogsmateriëel aangeschaft. Over deze willekeurige handel- j wijze duchtend de kritiek der volks vertegen- woordiger8, heeft zij de Kamer (Sobranje) 1 ontbonden, en nieuwe verkiezingen uitge schreven. In Servië ziet het er bedenkelijk uit. Gelijk men weet, zijn de moordenaars van den vorigeo vorst en diens gemalin niet alleen geldelijk Hink beloond geworden, maar hebben ook van den nieuwen met bloedschuld beladen souverein, Peter I. de vetste baantjes gekregen. Een groot aantal officieren nu van het Servische leger, die aan de nachtelijke moord partij in den Konak geen deel hebben genomen, zijn hierover terecht hevig veront waardigd. Zij hebben ten getale van negen honderd een verzoekschrift tot den Koning gericht, waarin door hen op de terechtstelling van de moordenaars door een krijgsraad wordt, aangedrongen. Mocht aan hun verzoek geen gevolg worden gegeven, dan zouden zij hun eigen rechter zijn. Met het oog op deze bewegiDg, waarvan het karakter niet te mis kennen valt, zijn dertig officieren gevangen genomen. Er blijven dan nog 870 over, een eerbiedwaardig aantal, waarmede niet te spotten valt. Nog in een ander opzicht trekt Servië op dit oogenblik veler aandacht. Bij verkiezingen, inzonderheid bij politieke ver kiezingen, tracht in elk land de ééne partij haar wederpartij zooveel mogelijk onschadelijk te maken, soms met geoorloofde, maar niet zelden ook met ongeoorloofde middelen. In menigen staat bedient men zich vaak van kwetsende verdachtmaking, ruwen spot on vuigen laster, om den tegen-candidaat zedelijk te dooden. In Servië gaat men echter verder. Daar schiet men, om zich van een lastigen tegen-candidaat te ontdoeD, zijn politieken tegenstander eenvoudig dood. Voorzeker, een afdoend middel. Zoo werd Korastschitze, de candidaat der liberalen voor zeker district, op last van de tegenpartij uit den weg gernimd. Het is me daar bet volkje wel. Hongarije heeft nog altijd geen Ministerie. De Keizer, die te Budapest was om met de leiders der verschillende partijen te confereeren, is in zijn persoonlijke poging de mioisteriëele crisis tot een goed einde te brengen, niet geslaagd. Ook heerscht er in het leger groote ontevredenheid. Te Triest liepen de soldaten troepsgewjjze door de straten, zingend het lied van den arbeid: »wij willen niet langer dienen". Elk vrijheidlievend mensch is van nature een gezworen vijand van autokratie, want zij leidt vaak tot grof despotisme. Maar dit neemt niet weg, dat een autokraat wel eens een maatregel kan bevelen, die ait zijn aard onze volle instemming, zelfs onze toejuiching verdient. Dit is het geval mot Keizer Wil helm II, die nu eens niet gepraat, zooals hij veelal doet, maar gehandeld heeft. Hij heeft namelijk den stadhouder van het rijks- land Elzae-Lotharingen telegrafisch gelast in het belaDg van den gezondheidstoestand van het garnizoen van Metz die maatregelen te nemen, welke hij noodig mocht oordeelen. In Metz namelijk is de typhus epidemisch uit gebroken, vermoedelijk tengevolge der nalatig heid van het gemeentebestuur, dat door bezuinigingswoede gedreven niet die werken deed verrichten, welke ter bevordering der gezondheid allernoodzakelijkst waren. De vroede vaderen van deze voormalige Fransche stad, die het beter wisten dan deskundigen en de mannen van de pers, meenden, dat die werken in het geheel niet noodig waren. Nu heeft de stadhouder na ontvangst van dit telegram zich onmiddellijk tot het stads bestuur gewend, en zijn stem daar krachtig doen hooren, hetgeen tot resultaat had, dat men met het maken van de gezondheids- werken thans begonnen is. Een soldaat had zich schriftelijk bij de redactie van de Vorwartshet bekende socialistisch orgaan, over ergerlijke misstanden beklaagd, die in zeker garnizoen voorkwamen. Om te kunnen beoordeelen of die klacht al of niet gegrond was, werd aan een verslag gever van genoemd blad opgedragen bij de militaire autoriteiten een onderzoek in te stellen. Deze kweet zich van zijn opdracht, maar vond de militaire autoriteit niet bereid inlichtingen te geven, tenzij de naam van den klager genoemd werd, of de brief van dezen werd uitgeleverd. De verslaggever weigerde terecht aan dien eisch te voldoen, verklarend niet het recht te hebben een redactiegeheim te sohendeD. Bij die gegronde weigering legde de militaire autoriteit zich echter niet neer. Zij liet den verslaggever 's nachts van zijn bed oplichten en gevangen zetten, om hem zocyioe'\ - dwi»<*en zijn ambtsplicht te schenden. De lichamelijke pijn bank is in Duitschland afgeschaft, maar de geestelijke pijnbank schijnt in het land van Goethe nog te bestaan. NIEU WSTUDI feGEM. Nederland. Groningen, 10 Sept. Alhier zijn in het gezin van den uitgever H. drie kinderen, die aan huiduitslag loden, door het aanwenden van een recept, waarin een dokter een misstelling had begaan, ernstig ziek geworden. Één der kinderen, een jongetje van bijna vier jaar, is reeds overleden. Er bestaat kans dat de beide anderen in leven blijven. De justitie heeft het recept in beslag genomen. Dé dokter had reaorcinum voorgeschreven en had bedoeld resorbinnm. Amsterdam, 10 Sept. Te dezer stede is in de groote zaal van Plancius vanwege de afdeeliog Amsterdam dor S. D. A P. een protestmeeting in zake het ontslag-Lindeman gehouden. Als sprekers traden op, mr. P. J. Troelstra en Ketelaar. Lindeman zelf was in de zaal aanwezig. Aan het eind der vergadering werd onder luid applaus de volgendo motie aangouomen: >De vergadering, bezocht door meer dan 1000 personen, kennis genomen hebbende van het ontslag, op grond, dat Lindeman had geweigerd een verklaring te ondertoekenen, waardoor hij zijn beginsel zou verloochenen, protesteert krachtig tegen dezen aanslag van den minister vau \V., H. en N. op hot karakter der rijksambtenaren; roept alle weldenkenden op, om pal te staan voor de Staatsburgerlijke rechten van den ambtenaar en de macht van partijen, welke aldus het recht eu de vrijheid der burgers vertrappen, te breken". Met het zingen van do socialistische liederen gingen de aanwezigen uiteen. Alhier reed heel snel een koetsje, waarin een dame zat, naar het station. Bij de Heerengracbt gekomen, schrikt het paard voor een locomobiel, welke dienst doet bij het heiwerk voor een nieuw huis. Het dier begint te steigeren, en gaat er van door. Dit ziet een man, die 'n handwagen voortduwt. Hij laat zijn wagon in den steek, en grijpt het paard. Dame en koetsier zijn natuurlijk zeer dankbaar, en de man gaat terug naar zijn wagen. Daar staat echter eon politie agent, die proces-verbaal opmaakt wegens het onbeheerd laten staan van een handwagen op den openbaren weg. Woensdagnacht is do 54-jarige Altenberg, wonende in do St.-Anthonie Breestraat, door gaegestikt. Zijn vrouw, die eveneens bewusteloos werd gevonden, is in het gasthuis weer bijgekomen. Zij hadden bij het naar bed gaan vergeten de gaskraan te sluiten. 's-Gravenhage, 9 Sopt. In hotel den ouden Doelen is aangekomen Arthur Cham berlain, de bekende industrieel en broeder van den EngelBchen minister van koloniën. De minister van financiën heeft 1°. ingesteld een commissie van onderzoek nnar den toestand en de vooruitzichten der Nederlandsche ruwsuikerindustrie en naar de maatregelen, welke eventueel te haren behoeve van staatswege zouden moeten worden ge nomen 2°. in bedoelde commissie benoemd: tot lid en voorzitter, den heer E. A. M. van der Kun, lid van de Tweede Kamer van do Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; tot leden, de heeren: mr. M. Tydeman jr., lid van de Tweede Kamer van de Staten-Generaal, te Breda; J. A. VerboeflF, secretaris der Vereeniging van beetwortelsuikerfabrikanten in Nederland, te Werkendam; K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burge meester van Hontenisse; F. Spakler, raffinadeur te Amsterdam. Aan de commissie wordt als secretaris toegevoegd de heer J. A. V. Barmen 't Loo, inspecteur der invoerrechten en accijnzen aan het Departement van Financiën. De Tweede Kamer zal Dinsdag 15 September a.s., 's namiddagB 3 uur, een ver gadering houden. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, die Maandag van Het Loo naar 's-Gravenhage gaan, zullen van uit de residentie naar Mecklenburg vertrekken en daar eenige weken blijven. Delft, 10 Sept. De heer 8. Lindeman, de ontslagen leer&ar van de Landbouwschool, zal zich te dezer stede vestigen als repetitor in de wiskunde. Oud Beierland, 10 Sept. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft nader bepaald, dat de Gezondheidscommissie voor de vereeoiging van gemeenten, waarvan de zetel is Oud-Beierlandzal bestaan ait elf de laatste jaren zelf de zorg op zich genomen van een kleine volksbibliotheek, die ook den steun verdient van alle ingezetenen. Zij, die in het bezit zijn van gesohikte lectuur, kunnen mede door schenking daarvan een steentje heipen bijdragen aan gepast genoegen voor velen gedurende de wintermaanden. Goes. De hoofdelijke omslag is voor het a.s. dienstjaar f 2000 hooger uitgetrokken dan voor 1903. Uit Stad ss Provmcis. Zierikzee, 11 Sept. Wij waren gisteren avond in de gelegenheid gesteld het Theater der Luchtkoningin van F .Bakme, staande op het Kraanpleio, te bezoeken. In dit Theater ziet men een jonge dame in de lacht, zonder aan haar handen of voeten eenig houwvast te hebben, allerlei gymnastische toeren ver richten. En om de toeschouwers tot het inzicht te brengen, dat hier niet met spiegele gewerkt wordt, zoodat aan een optisch bedrog kan gedacht worden, spreekt zij, of juister geeft zij antwoord op de tot haar gerichte vragen, waaruit blijkt, dat het geluid komt van do in de lucht zwerende «Koningin". De tableaux-vivants slaagden voortreffelgk zoodat een bezoek aan dit Theater een ieder, die op do kermis iets zien wil, gerustelijk kan worden aanbevolen. 1 Wegens het ruwe weder is het aan gekondigde concert van >Kunst en Eer" gisterenavond in do sociëteit Concordia" niet doorgegaan. Een hevige storm, vergezeld van sterke regenvlagen, zoodat het als ware noodweer was, heeft in ons stadje aan de moes- en oofttuinen vrjj wat schade berokkend. Op het Kraanplein is door den storm een boom ont worteld. Ook op de wielrijdersohool van den heer Anker en op den Grachtweg werden hoornen tegon den grond geslingerd. Het dak van het Theater der Luchtkoningin waaide weg, zoodat de Luchtkoningin nu terecht op haar naam kan aanspraak maken. De post van Tholen kwam tengevolge van den storm in plaats van heden nacht eerst heden morgen aan. De spoorboot, die van morgen om half twaalf aan moest komeD, arriveerde eerst heden namiddag 3 uur. De meeste vrachtenaara zijn om het nood weer niet in de stad gekomen. Naar wij vernemen zijn op den weg van Brouwershaven naar Zierikzee meer dan 25 hoornen omgewaaid. Burgh. Naar wij vernemen, zal het op 1G September a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. Heulo alhier, zijne betrekking als waterbouwkundig ambtenaar bij de water- keering van den calamiteusen Burgh- en Westlandpolder aanvaardde. Sirjansland, 11 Sept. Ter gelegenheid van de Zierikzeesche kermis, zal het muziek gezelschap »Oosterlands Fanfare", evenals het vorig jaar, alhier een uitvoering geven. Oud-Vossemeer. Naar aanleiding van het vorzoek door een groot getal personen te dezer plaatse en omliggende gemeenten, ook aan de Noord-Brabnntsche zijde, gericht tot heeren Ambacbtsheeren van Oud- en Nieuw-Vossemeer en Yrijberghe om ver schillende verbeteringen aan te brengen in den toestand van het overzetveer van Oud- op Nieuw-Yossemeer, is, naar men ons meldt, de gelegenheid tot aanleggen van de veerpont verbeterd, op den veerdam aan de zijde van Noord-Brabant een groote boeveelheid grint gestort, en verder de toezegging gedaan van het plaatsen van een veerbel aan de zijde van Nieuw-Vossemeer. Ter herinnering aan de rijke schenking van freule H. Hoijssen van Kattendijke ten behoeve van behoeftige zieken, waardoor reeds velen in de gelegenheid waren gedurende hun lijdensdagen versterkende middelen te erlangen zonder dat by particulieren behoefde aangeklopt to worden, zal aan den gevel van het Ambachtsheerenhuis een gedenksteen aangebracht worden. In onze gemeente bestaat sedert het jaar 1829 een leesgezelschap, dat dus in het volgende jaar zijn 75-jarig bestaan zal kunnen herdenken. Op bescheidon wijze werkende, heeft het tot heden stand gehouden en in AaibMtedlnsenTerksopliien eu. Cortgene, 10 Sept. Door de Vereeniging •Landbouwbelang" alhier werd in het lokaal van den heer De Regt alhier aanbesteed de levering van 42000 K.G. superphosphaat, te leveren franoo op den wagen alhier. 't Minste was hiervoor ingeschreven door de firma Wed. A. Schippers te Kamperland, voor f 2.53 per 100 K.G. Landbouw en Veeteelt. Stavenisse. Door de ijverige bemoeiingen van één der bestuursleden der DorpsvereenigiDg alhier zijn er in deze gemeente in de op te richten Coöperatieve Kunstmestfabriek reeds niet minder dan 185 aandeelen geplaatst. De varkensziekte alhier breidt zich gestadig uit. Gedurig komen er nieuwe of verdachte gevallen by. Vele eigenaars van deze dieren trachten, zoo spoedig er iets van ongesteldheid gemerkt wordt, de dieren te verkoopen, teneinde zich voor grooter schade te vrijwaren. Met den verkoop van aardappelen gaat het alhier zeer druk. Ia de laatste 2 3 weken zyn er reeds eenige duizenden H.L. van hier verscheept, de laatste tegen minstens f 2,50. Over het algemeen is de qualiteit zeer goed en ook do opbrengst valt, de verwachting in aanmerking genomen, niet tegen, zoodat er ook dit jaar nog een tamelijke landpacht met de aardappelen te maken valt. Op de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Naaldwijk werd onder meer bekroond voor ruwarige Essex:tarwe, wintergerst, cbevaliergerst, zomer- gerst, Newmarkcthaver, kortstroo-erwten en schokkers, de heer J. W. Romeijn van Ouwerkerk. St.-Annaland. Eenigen tijd geleden is ook in deze gemeente de hoer Van der Siikke opgetreden, om propaganda te maken voor de oprichting eener Coöperatieve Kunstmest fabriek. Evenals elders werd ook hier bet doel etc. helder in het licht gesteld en de aanwezigen aangespoord tot het nemen van aandeelen. Slechts elf personen traden toen toe, elk voor één aandeeldoch sedert is het aantal geplaatste aandeelen geklommen tot 58. Mochten de belanghebbenden maar begrijpen, dat ook io dezen eendracht macht maakt, en nog velen er toe overgaan aandeelen te nemen, want 58 aandeeleD voor een gemeente als deze, waar men zooveel gebruik maakt van kunstmest, is veel te weinig. Oud-VoBsemeer. Men deelt ons mede, dat door eenige landbouwers onder deze gemeente dit jaar voor het eerst Wilheimina- tarwe is geoogst, en dat de opbrengst zeer hoog is, en loopt tot 25 H.L. per Blooisch gemot, een hoeveelheid, die vooral dit jaar bizonder gunstig mag genoemd worden, daar over het algemeen de graangewassen gedurende het grootste deel van het jaar veel te lijden hebben gehad van ongunstige weersgesteldheid. De Wilhelmina-tarwe heeft dus voor, wat opbrengst betreft, boven de gewone hier gezaaide variëteiten, zijnde Essex, Bordeaux en Duivendaal, maar het stroo is veel korter. Gedurende het najaar hoort men nog al eens van het >oploopen", de zoogenaamde «trommelzucht" bij runderen, wat niet zelden den dood tengevolge heeft. Deze week moeBt by een landbouwster een dier afgemaakt worden, en hoewel het vleescb goed bruik baar was, geeft het tooh een schadepost. eu Telegrafie. Scherpenisse. Aan het hulpkantoor alhier is in de maand Augustus met 18 inlagen een bedrag van f 271,45 ingelegd en aan 16 inleggers een bedrag van f 672,85 terug betaald. Het telephoonkantoor heeft in de maand Augustus 59 telegrammen behandeld, n.l. 30 ontvangen en 29 verzonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1