De Kermis. bijeenkomst plaats hebben, terwijl de openbare vergadering om twee uur zal aanvangen. Als sprekers zullen o a. optreden de beeren Bastmeijer en Do Jager van Bruinisse en de heer Staal van Oosterland. Dreisehor. Overzicht van de hoeveelheden regen, gevallen van 20 Juli (St.-Margriet) tot 1 Sept., in de jaren 1894 in 28 regendagen 180.9 m.M. 1895 9 23 122.7 1896 17 113 1 9 1897 2 21 129.6 s 1898 17 9 108 8 9 1899 D 6 9 41.2 9 1900 15 9 116 5 2 1901 10 9 91.8 2 1902 2 16 9 138 5 2 1903 2 20 9 122 9 2 Middelburg. Hoewel het eigenlijke seizoen reeds achter den rug ia, krijgen wij nog twee matinée'8 in den Theetuin op het Noordbolwerk, en wel op Zondagen 13 September en 4 October. Woensdagmiddag wordt aan de kindoren van de leden van dezen tuin een aardige verrassing aangeboden, bestaande in een voor stelling, te geven door Giovanni don Bosco. De heer mr. P. J. F. van der Mieder van Opmeer, kantonrechter te Middelburg, bepleit in de Midd. Crt. de noodzakelijkheid van de stiohtiDg van een krankzinnigengesticht in de provincie Zeeland. Hij meent, dat door de oprichting van zulk eou gesticht aan een lang gevoelde behoefte zal worden voldaan, en hoodt zich overtuigd, dat de totstandkoming dezer zaak door de practiseerende geneeskundige faculteit in de provincie vermoedelijk niet zonder ingenomenheid zal worden begroet. Vlissingen, 8 Sept. De plaatselijke accijns op het gedistilleerd alhier bracht in 1902 bijna f 11.500 minder op dan ia 1901. Is er nu zooveel minder gedronken in 1902 of zooveel meer gesmokkeld, mag gevraagd worden. Toen de vorige week te Vlissingen een vrouw zou worden begraven, moesten de familieleden bij aankomst op den doodenakker tot hun groote ontsteltenis ontwaren, dat geen grai in gereedheid was gebracht. Door dit schro melijk verzuim van den betrokken ambtenaar waren de familieloden verplicht drie kwartier te wachten, alvorens het stoffelijk overschot van baar, die naar hare laatsto rustplaats werd gebracht, aan den schoot der aarde kon worden toevertrouwd. Het 4e bat. van het 3e reg. inf. te Vlissingen vertrok Maandagmorgen per extra- trein naar de Haarskamp (Geld.) tot het hoaden van schietoefeningen op groote schaal. Volgens mededeeliüg, o. a. in Het Vad., beeft do Nederlandsche loods E. Visser te Vlissingen, die het koninklijk jacht Victoria and Albert" met koning Eduard naar Enge land overbracht, van Z. M. persoonlijk, met een vleiende dankbetuiging, de zilveren Victoria- medaille ontvangen. Op de ééne zijde van de medaille staat Royal Victoria Medal en op de andere zijde Eduard VU Hex Imperator Hulst, 8 Sept. Hoewel de stoomtram Hulst—Walsoorden reeds geruimen tijd in exploitatie is, wil men de opening der lijn toch nog feestelijk vieren op Zondag 20 dezer. Onder de antoriteiten, die hiertoe zijn uitge- noodigd, behoorende Commissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten met den griffier, de leden der Eerste Kamer voor Zeeland, het lid der Tweede Kamer voor het district Honteniese, de leden der Prov. Staten voor bet district Holst, de directeur-generaal der staatsspoorwegen, de raad van toezicht op de spoorwegen, de polderbesturen enz. enz. De genoodigden zullen 's ochtends per extra tram van Hulst naar Walsoorden vertrekken en van daar weer om twee uur naar Hulst terugkeeren. Om vier uur is er gemeen schappelijke maaltijd op het raadhuis te Hulst en 's avonds is er vuurwerk. Verschillende muziek-gezelechappen zullen zich laten hooren. De heer mr. J. G. van Deinse heeft nu werkelijk ontslag genomen als lid der Provinciale Staten van het district Hulst wegens vertrek naar Apeldoorn. De verkiezing in deze vacature is door Ged. Staten bepaald op Dinsdag 29 September, en de eventueele stemming en herstemming reap, op Dinsdag 13 en 27 October. Ongetwijfeld zal deze vacante liberale zetel in handen vallen der katholieken, en reeds wordt als candidaat genoemd de heer E. B. Dumoleyu, notaris te Hontenisse. Aubeatedloien, Verboopincen e*i. St.-Maartensdijk, 8 Sept. Bij de beden gehouden publieke aanbesteding voor de levering van kunstmeststoffen aan do alhier bestaande Dorpsvereeniging werd ingeschreven als volgt: Superphosphaat, Maatschappij Dordrecht, f 2,75; G. J. Ampt, Oud-Voaaemecr, f2,67 C. Glerum, Vlake, f 2.50^; Internationale, Zwijndrecht, f 2,60 J. Hage, St.-Maartensdijk, f 2,59P. J. van Aardenne, Dordrecht, f 2,70 Scheele, Terneuzen, f 2,65|. Thomas-phosphaatmeel, P. J. van Aardenne, Dordrecht, f 2,40. Kaïoiet, Maatschappij Dordrecht, f 2,20 P. J. van Aardenne, Dordrecht, f 2,24. Guano, P. J. van Aardenne, f 10, (niet gegund). Superphosphaat gegund aan C. Glerum Thomas-phoaphaat gegund aan P. J. van AardenneKaïniet gegund aan de Maat schappij Dordrecht. inndbouw en Veeteelt. Wy vestigen de aandacht op achterstaande annonco van do firma wed. J. C. Maesoe Zoon, specialiteiten in werktuigen voor landbouw te Goeswaarin melding wordt gemaakt van de eerste »Caledonian"-Aardappel- Rooimaohine, die op Schouwen-Duiveland geprobeerd is. De machine is met volkomen succes beproefd, en onmiddellijk door den heer L. de Vlieger te Schuddebeura aangekocht. Wij hebben ontvangen het programma van het onderwijs op de Winterschool te GoeB, gedurende den cursus 1903/1904, waarvan de heer I. G. J. Kakebeeke directeur is, die bereid i'b alle inlichtingen betreffende dat onderwijs aan belanghebbenden te verstrekken; zoomede het programma van het onderwijs aan de Rijks Tuinbouwwinterschool te Tiel, waar van de heer N. Nobel directeur is,. Wie omtrent de eischen van toelating tot die school, en het leerplan een en ander weten wil, wende zich tot voornoemden Directeur. In verschillende gemeenten van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen worden vergaderingen gehouden om te trachten Boerenbonden op te richten, met daaraan verbonden spaar- en leonbanken, zoogenaamde Raiffeisen-kassen. Reeds zijn afdeelingen opgericht te Stoppeldijk, Hontenisse, St.-Jansteen en Koewacht. Dat varkons gaarno steenkolen, cokes, en zand eten is van algemeene bekendheid. Maar dat vooral zand niet zonder gevaar is voor de dieren, dat wist missohien niet iedereen. Daarom wijzen we er bier op, dat men met zand in varkenshokken wat voor zichtig moet zijn. Want het is meermalen voorgekomen, dat zandeten by menig varken aanleiding heeft gegeven tot verstopping, tengevolge van meer of minder sterke aan zetting tegen den binnenwand der darmen, 't Is vaak gebeurd, dat een varken, zonder dat men wist waardoor, veel minder tierig werd en weinig of geen eetlast toonde. Bij 't slaohten vond men dan niets bizonders. Nu echter is gebleken, dat een gedeeltelijk dichtgroeien van het darmkanaal door zand- aanzetting de oorzaak kan zijn. Men zij dus voorzichtig met zand in varkenshokken. BBOHT8Z1KKS. Zierikzee, 8 Sept. Ter buitengewone terechtzitting van de arrondissements-reebtbank van heden stond terecht: J. D., 19 jaar, bediende, geboren te Koudekerke, wonende te Antwerpen, thans gedetineerd alhier, tor zake dat hij op 14 Augustus 1903 te Brouwers haven opzettelijk een rijwiel, dat toebehoorde aan J. M. D. te Zierikzee, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, en dat hij aldaar van diens bediende J. F. had gehuurd en alzoo anders dan door misdrijf onder zich bad, wederrechtelijk zich heeft toegeö:gond, door het te verkoopen aan P. P. en de op brengst voor zich to behouden. In deze zaak waren gedagvaard 3 getuigen, terwijl als toegevoegd raadsman optrad mr. A. J. F. Fokker. Beklaagde bekende volmondig het hem ton laste gelegde, welke bekentenis word bevestigd door do verklaringen van de getuigen F., winkelbediende, cn den winkelier D. te Zierikzee, en P. P., smid te Brouworahavcn. Voorts bekende by in 1890 te Middelburg 2 maal te ziju veroordeeld, mede wegens verduistering van fietsen, en telkens te zijn veroordoold tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Verder moest bij erkennen zich ook onlangs te Goes aan verdaistering van een fiets te hebben schnldig gemaakt. De substituut-officier van justitie, mr. Van Lidt de Joudo, wees beklaagde op de ver zwarende omstandigheid zijner vroegere vor- oordeeling. Het feit was bewezen door de bekentenis van beklaagde, bevestigd door de verklaringen der getuigen. Verder deelde de officier mede, dat beklaagde te Middelburg nog terecht moost staan voor 3 feiten van verduistering, ook te Breda voor een feit van verduistering, terwijl uit Antwerpen ook ongunstige berichten omtrent hem waren in gekomen. Spreker zou daarom rekening houden met de straffen, welke de beklaagde nog tewaebton hoeft, en vorderde beklaagde's veroordeeÜDg tot een gevangenisstraf van 9 maanden. Mr. Fokker, deelde een en ander omtrent beklaagde's levensloop mede. Pleiter refereerde zich omtrent de op te leggen straf aan het oordeel der rechtbank, ook met het oog op de straffen, die den beklaagde bij andere rechtbanken nog te wachten staan. De uitspraak werd bepaald op Vrijdag a s. KBBKNIHUWS. Noordgouwe. Tot ouderling vacature J. Pannekoek is gekozen de heer Jb. van Gastel. Door deze verkiezing is weder een plaats als diaken opengevallen. Op de Zondog te Middelburg gehouden ressortale vergadering is tot opper-rabbijn ad interim voor Zeeland benoemd de heer A. van Loen, thans opper-rabbijn te Groningen on als zoodanig benoemd te 's-Gravenhage. ON DEK W IJS. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school to Stavenisse zijn geplaatst de dames Hartog, Rijnberg en Heule, resp. to Haamstede, Oud-Vossemeer en Zonnemaire. Tot tijdelijk loeraar in het toekonon aan de Rijks Iloogere Burgerschool te Middelburg is benoemd de heer B. II. Stomps aldaar. Door het collego van curatoren van het gymnasium te Leiden is, in overleg met don rector en leeraren dezer inrichting, voor den nieuwen cursus een andere regeliog voor de lessen ingevoerd. Behalve 's Maandags en Donderdags zullen er des namiddags geen lessen worden gehouden, terwijl de voormiddag lessen nog door een pauze zullen worden onderbroken, bij goed weder in de buitenlucht door te brengen. Het aantal lesuren zal niet meer dan vier per dag bedragen. Deze regeling is als een proef te beschouwen. In Duitschland moeten daarmee gunstige resultaten worden verkregen. De vrije middaguren zou men gaarne bestemd zien voor sport en wande lingen, liefst in de buitenlucht, en voor het lezen van goede boeken. Op deze wijze zal een harmonische ont wikkeling worden bevorderd. Post Telegrafie* Bij kon. besluit is, met ingang van 16 Octo ber 1903, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Culemborg, de heer B. G. van Eock, thans hoofdcommies der telegrafie te Zierikzee. V188CHE BIJ- BÉ B IC'BT ESi. Men schrijft ons uit PhilippineDe handel in moBeele>c<jMift alhier zeer levendig De vorige week Wrdon naar België en Frankrijk ongoveer 2600 balen verzonden tegon f 2,50 f 3,25 per baal, terwijl aan de haven bovendien nog ruim 2100 H.L. worden op gekocht. Mosselzaad weid van f 1.10 tot f 1,50 per ton betaald. Eene buitengewone onderscheiding heeft de welbekende en in ons land door 45 filialen vertegenwoordigde Singer Maat schappij wederom bohaaldwant zij verkreeg op de onlangs te Waalwijk gehouden Inter nationale Tentoonstelling van de Schoen- en Leder-Industrie niet slechtB een hoogsten prijs (een Eere-Diploma), maar buitendien ook nog de door II. M. de Koningin-Moeder geschonken Eere-Medaille. Do men6ch, die arbeidt, moet een afwijking hebben van zijn gewone doen, een aan gename afwisseling in zijn levendat anders, wanneer hot, evenals het uurwerk van een horloge, geregeld zijn gangetje ging. zóó vreeselijk eontonig voor hem zou worden, dat op het laatst zijn onergie geheel zou verslappen. ILj moet af on too nieuwe kracht kunnen patten voor zijn dagelykschen arbeid, niouwen moed scheppeD, teneindo den levens strijd, die vaak niet licht is, beter te kunnen strijden. De welgosteldo maakt oen reis naar den vreemdo, vorfrischt zijn geest door do aan schouwing van vreemde landen en volken, of verkwikt j^jn lichaam door het genot van de zachte berg- of boschlucht, of het bezoek van een beroemde badplaats. De ambtenaar ontvlucht gedurende de vacantie het oord van zijn werkkring* elders bij familie, vrienden of kennissen op genoegelijke wijze van zijn werk uitrustend, on niouwe kracht voor de hervatting van zijn taak inzamelend. Maar daar blijft nog een breedo groep van menschen over, die niet vermogend zyn, zoodat zij niet op reis naar vreemdo landen kunnen trekken, dio geen ambtenaren zyn, die vacantie krijgen, of vacantio nemen, zoodat zy zich niot ver plaatsen kunnon, maar voor wie toch een treden uit hun gewone sfeer, uit hun werk kring, zooal niet dringend noodzakelijk, dan toch zeer nuttig is. Voor ben is het kermiB- genot, mits daarbij de grenzen der ingetogen heid niet overachredon worden, mits het niet ontaardt io dronkenschap en bandeloosheid, een aloud, geliefkoosd volksvermaak, dat hun die opwekkende, genoegelyke afleiding en verstrooiing geeft, waaraan ook zij behoefte hebben. Hopen wy. dat de kermis te Zierik zee, die Maandag klokkeslag 10 uur werd ingeluid, door de ingezetenen en ook door ben, die ter gelegenheid van haar deze stad zullen bezoeken, opgeruimd gevierd worde, maar zoodanig, dat niemand, die geen Nurks is, daaraan eenige aanstoot kan nemen. Wij hebben, zooals wij dat gewoon zijn te doen, een tournee gemaakt, niet door Europa, maar om het Haven- en Kraanplein, waarop zich de kermis grootendeels concentreert. Op het Kraanplein zagen wy een tent, aan de voorzijde waarvan een vervaarlijk aanplak biljet, waarop met dikke vette letters te lezen stond: »Nieuw. De Luch tkoningin". Deze in hoogere sferen zwevende dame, die volgens het biljet reeds door tion millioenen menschen bezocht is, een cijfer, dat wy niet hebben kunnen controleeren, verheft zich in de lucht, danst iu de lucht en maakt oefeningen in de lucht. Het is in elk geval eou grooto merkwaardigheid by deze dame, dat zij in de lucht kan stijgen, alsof zij vasten grond ondor haar voeten had. Hier mede is echter de voorstelling niet afgeloopen. Men krijgt voor zijn geld nog wat meer te zien. Verschillende treffende tafereelen uit den Boerenoorlog zullen op het helder ver lichte tooneel door levende personen worden voorgesteld. Een en ander te bezichtigen moet der moeite wel waard zijn. Vlak naast dezo tent bevindt zich een andere, waarin een meisje met twee hoofden de algemeene belangstelling zal trekken. Nu hebben wjj wel cons gehoord van eon by de oude Romeinen bestaande Godheid, Janus geheeten, die twee aangezichten had, maar vau iemand mot twee hoofden hebben wij nog nooit gehoord. Toch schijnt dit wonder zich thans voor te dosn. Men ga, zie, en oordeele. Wie smullen wil, en van oliebollen houdt, brzoeke de Goesche Gebakkraam van J. Verraes uit Goes. Men kan ze daar verkrijgen te kust en te keur. Zij zyn niet alleen groot van stuk, maar ook goed van smaak. E. Horneman, niet te verwarren met onzen stadgenoot, den ex-vleeschhouwer van dien naam, heeft een verbazend groote photo- graphietent, waarin gij voor weinig geld een portret van uw liefje kunt laten ver vaardigen. Al voortkuierend kwamen wij aan de speelgoedkraam van R. A. van Galle, die opzettelijk uit Oostburg is overgekomen om met zyn kroam de kermis alhier op te luisteren. De Zierikzoeënaren zullen voorzeker door voel by hem te koopen toonen, dat zij deze attentie op hoogen prijs weten te stellen. J. Smits vertelde ons, dat zyn poffertjes een weërgalooze Europecscbo vermaardheid hebben, en zelfs door geen koning of keizer versmaad worden. Wy kunnen er niet over oordeelon, maar raden een elk aan ze eens te proeven. Wie zyn vaderland lief beeft, wie een oprecht nationaal gemoed bezit, wie een goede, ronde Zeeuw is, voorzie zich van deu Holland- tchen gerookten paling, die by H. Warnar uit Kampen voor niet voel geld te bekomen iz Hebt gij behoorlijk wat paling- iogeslagen, wip dan ook even bij I. Olderson aan, die, wat bet gaiantorievak betreft, van alles in voorraad heeft, en voor uw kleinen lieveling u dolgraag oen trommel, trompet of fluit verkoopt. Houdt gij van echte noga, dan moet gy in de nogakraam van F. S. Fratantuono wezen, die, te oordeelen naar zyn weiluidenden naam, een Italiaan moot zyn. Alom bekend is de koekkraam van J i 11 i s 8 o. Ook de suikerkrasm van Frans van der Leeuw kao op eeu groote ver maardheid bogen, die tot zelfs over de grenzen reikt. Onzen stadgenoot, P. van Bezooyen, den wafelbakker bij uitnemendheid voor deze streek, behoeven wij eigenlijk niet te ver melden, want wie kent hem niet, of juietor, welk Schouwenaar of Duivelander heeft zyu heerlijke wafels niet genuttigd? Ditzelfde geldt van onzen Btadgenoot Bergmans. Zijn onovertroffen, niet genoeg te prijzen oliebollen zouden, zoo Lucullus nog leefdo, on een wedstrijd op dit gebied werd uitgeschreven, zeker door hem met den hoogsten prys bekroond worden. Onze welgevulde maag, waarde lezers en lezeressen, heeft, na al deze delicatessen ver orberd to hebben, beusch eenige rust noodig, en wij zullen trachten die te vinden óf in den O u d-H o 11 a n d s c h on mallemolen, of in de niouworwetsche stoom- caroussel, of indeultra-moderno stoomfiots. Dit concurreerend trio nut do daarbij opwekkende muziek is in elkanders nabijheid op het Havenplein te vinden. Van muziek gesproken, bet Harmonie- Gezelschap >Kunst en Eer", waarop elk Zierikzceëaaar met recht trotsch is, zal onder leiding van zijn verdieneteljjken directeur, deu heer 8. Klimmerboom, aanstaanden Donderdag avond ten acht ure io do Sociëteit »C o n c o r d i a" oen concert geven, dat, naar wij vertrouwen, druk zal bezocht worden. Nu wy toch over de muziek aan het praten zijn, kunnen wij wel tevens vermelden, dat in de Sociëteit vOns Genoegen" Zaterdagavond een eoirée-amusante zal gegeven worden, waarbij aan de tweehonderd eerst komende dames gratis een lot op twee fraaie prijzen in zilver zal worden uitgereikt. Dit is een buitenkansje, waarvan zeker velen profiteeron zullen. Deze soiróe zal zoowel door leden als door geïntroduceerden knnnen worden bijgewoond. Zondagmorgen zal in dezelfde sociëteit door bet Harmonie-Orkest vCecilia" van Vlissingen een matinee gegeven worden, die niet alleen voor do leden, maar ook voor de geïntroduceerden zal toegankelijk zijn. In de Concertzaal zullen wy van Zondagavond af het Variété- en Operetten- gezelechap van Henri ter Hall hebben, die de kunst verstaat specialiteiten te doen op treden, die in den smaak van bet publiek vallen. Wy twijfelen niet, of Henri ter Hall, die hier een welbekende is, en gunstig staat aangeschreven, zal ook weer ditmaal met een gezelschap- uitvoeringen geven, dat aan het publiek gedurende do kermis aangename avonden weet te verschaffen. Wij kunnen mededeelen, dat" elke uitvoering zal besloten worden met do veel opgang makende revue: »De stakings-baccil, of Amsterdam in rep en roer". Hadden wij het vorig jaar geen komedie, dit jaar zullen wij, zooala wij reeds in ons blad vermeld hebben, er niet van verstoken zyn. De Nieuwe Nederlandsche Tooneel- vereeniging, ondor directie van de beeren Delmonte en Bigot, zal op de Balie een reeks voorstellingen geven. Hopen wij, dat deze, indien zij in den geest mocht vallen, wat wij, naar de recensies in verschillende bladen te oordeelen, wel vertrouwen, zóó druk zullen bezocht worden, dat de directie er van tevreden van hier huiswaarts keert. Maandagavond zal de eerste voorstelling gegeven worden. Op gevoerd zal worden »Voerman Henschel", een beroemd drama in vijf bedrijven van Gerard Hauptman. Gemengd Nieuws. Ons land telde op 1 Januari j.l. 5.347.181 iowoners; er zijn ruim 52.000 vrouwen mee dan mannen. Te Oude Tonge vond dezer dagen iemand tusschen oude couranten 55 gulden aan bankpapier. De gelukkige winnaar van den eersten prijs der Groninger verloting is de sieger H. G. Landmeter, van Assen, die tijdens het bezoek van H. M. de Koningin in Groningen logeerde en het lot kocht, dat nu een auto mobiel van f 8000 vertegenwoordigt. Een beambte van het postkantoor aldaar, K. Bescborer, trok den landauer. Voor het bestuur is deze verloting geen succes geweest. Waar gerekend was 100,000 loten tijdens de tentoonstelling te zullen plaatsen, is dit getal slechts gekomen tot 21,318, waarvoor 207 prijzen zijn aangekocht. »Men" wil ook niet meer loten. Wij ontleenen het volgende aan de Nieuwe Ilott. Ct De sirene. Jaren geleden heeft de heer H. A. Naber iu het Weekblad voor Muziek voor de Sirene als rnuziekinstument gepleit. Nauwelijks in lexica genoemd, averechts behandeld tot nu toe, inoe6t de Sirene eindelijk de plaats krijgen die haar toekomt. In haar, zoo vatte hij zijn redeneeriDg samen, hebben we een blaas instrument, waarbij longen en wangen zich niet behoeven in te spannen; zij vereischt weinig luchttoevoer; kan alle mogelijke toons- hoogten voortbrengen, terwijl men de sterkte van den toon volkomen in zijn macht heeft zij spreekt onmiddellijk aan ook bij den zwaksteu luchttoevoer, en detoneert niet bij sterken toevoer, zooals een orgelpijp wèl doei de temperatuur heeft er geen invloed op, de kosten zijn gering. Vóór het concert kan men haar gebruiken om de andere instrumenten te stemmen met onbegrensde juistheid, en gedurende het concert kan zij in gebruik blijven, en den toon aangeven in den ruimsten zin des woord». Zij is het muziekinstrument der twintigste eeuw, want ook het timbre hebben we in onze macht, door middel van grootte en vorm der galeD in de schijf. Het betoog van den natuurkundige bracht dadelijk den heer A. D. Loman Jr. tot spreken over de Sirene-zaak, waarin hij zich als geloofs genoot van Naber bekend maakte. Hij beschreef in groote trekken het instrument, zooals hij 't zich als practisch muziek-apparaat bad voor gesteld: laat ons den toestand erkennen en meevoelen met den modernen componist, die om een orgelsysteem smeekt, blijkbaar in combinatie met orkest. Hij was van meening dat de Sirene op den duur in plaats van het orgel moet komen. En van dit gevoelen is hij, blijkens een artikel in het genoemde weekblad gepubliceerd, nog. Hij vraagt ten slotte-, «is het nu niet mogelijk, dat er eenige Neder landers bij elkaar komen, die zich met mij in verbinding willen stellen met het doel om, zij 't ook langzaam maar zeker, te komen tot een waardige en te gelijk praktische opvolgster van het orgel? Zou het niet eigenaardig zijn, wanneer eens van het kleine Nederland gezegd kon worden: behalve vele goede zangers en zangeressen heeft het ook een nieuw muziek instrument voortgebracht? De redactie van het Weekblad verklaarde zich tot medewerking bereid, en nu komt in het nummer van Zaterdag j.l. de heer Emil Ergo uit Antwerpen zich aansluiten bij den lieer Loman: welke orgelbouwer wil de eer hebben vraagt hij om een aanvang te maken met het bouwen der Sirene, waarvan in Loman'8 stuk gewag is gemaakt? Ergo, die «veel voelt voor wat men zou kunnen noemen bet mysterieuze in de muziek theorie, en die opgaat in problemen op het gebied van muziekinstrumenten in verband met schoone klankkleur". Ergo zal uit voeriger op de que8tie terug komen. De Sirene zal dus aan de orde blijven. Inge ronden Stukken. Schippenvereeniging „Schuttevaer". WAARSCHUWING. Het is gebleken, dat de Vereeniging „Alge meen Schippersbelang" tracht propaganda te maken voor de meening-, „dat Bruinisse de meest gewenschte plaats zou zijn voor een eventueel van regeeringswege aan te leggen vluchthaveu in de Zeeuwsche stroomen", door het ter onderteekening rondzenden vanadhaesie- betuigingen, geschreven in request-vorm, op gezegeld papier. Ook den ondergeteekende is, als voorzitter der afdeeling 's-Gravenhage, zulk een betuiging ter teekening aangeboden. Maar hij meent, namens het hoofdbestuur, de afdeelingsbesluren en leden van „Schuttevaer" «lij te moeten waarschuwen tegen het argeloos onderschrijven van dergelijke betuigingen. De Vereeniging „Schuttevaer" toch, zonder de beweging voor het denkbeeld Bruinisse te willen tegenwerken, kan, op grond van de te Deventer genomen beslissing (waarbij enkel sprake was van een aanvraag om een vlucht- haven op het Krammerofficieel niet anders dan zich, wat het voorstaan van een plaats betreft, nog onthouden van stem of steun in welke richting dan ook zoolang deze zaak niet opnieuw te berde is gebracht in een algemeene vergadering, waar de meerderheid duidelijk heeft doen blijken van haar meening omtrent de vraag, aan welk punt de voorkeur moet worden gegeven voor de plaats der vluchthaven. Gaan nu sommige afdeelingsbesturen of leden op eigen gelegenheid hun meening in een adhaesie-adres te kennen geven, dan brengen zij onwillekeurig in den loop der zaak een zekere verwarring, waarvan het resultaat kan zijn, dat de regeering aanvanke lijk op een dwaalspoor wordt gebracht, he geen zeker niet in het belang dier zaak is aohten. G. TETENBURG, Alg. Secreta

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2