ZIËIUKZEESUHE NIEUWSBODE. Donderdag 10 September 1903. 11 (Z i o x- i li. z e e s c h. e NIEUWSTIJDINGEN. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. ■De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7896. root Directeur I A. J. DE LOOZEL FRANKEL. WAALEalleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. dk Loozr, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKKt, Meelstraat 386, Zierikzee. HI N DER WET. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekenddat zij aan LIE V EIV UOCIIUSK1NGMANS, wonende alhier, en zijne rechtverkrijgenden, vergunning hebben verleend tot het oprichten van ceue bewaar- plaats van petroleuin in het pakhuis, staande in de Krepelstraat, plaatselijk gemerkt Wyk C No. 181, kadastraal bekend Sectie B No. 608. 7jf.rik7.ek, den 7 September 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CII. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Indië. Kapitein Van der Hoeve viel bij Reuratjan in de Pedirvlakte in een hinderlaag van Ben Peukan, en sneuvelde met 3 minderen, terwijl 22 minderen gewond werden en wij 4 karabijnen en 2 geweren verloren. De vijand liet 12 dooden achter. Panglima Polem en Radja Keumala met familie en 150 volgelingen hebben zich over gegeven. Panglima Polem en zijn zwager Tooangkoe Radja Keumala hebben zich Zondag te Lho Seumawó onderworpen. Italië. Rome, 7 Sept. De paus heeft een lang durig onderhond gehad met de kardinalen Vannutelli en Mocheni, naar aanleiding van ernstige ontdekkingen betreffende het beheer van den St.-Pieterspenning. De paus zou tot ernstige maatregelen besloten zijn. Te Rome ia een levensverzekering- knoeierij ontdekt, waarbij o. a. een gravin betrokken is, goed bekend in de voorname wereld van Rome. Drie jaar geleden eischte gravin Ulbaldelli, geboren Colini, van twee verzekerings-maat- schappyen, de »Mutual life" en de sAurora", de betaling van 20,000 fr. van de eene en 10,000 fr. van de andere. Deze verzekeringen waren gemaakt ten haren voordeele, door haar overleden zuster, Elisa Carlatie, geboren Colini. Het lijk van deze dame was verbrand. De Mutual life" betaalde uit, maar de vAnrora" niet, omdat de zoster bij haar leven een ziekte verborgen zou hebben gehouden. Daarover was nog een proces hangende, maar inmiddels zijn er twee personen bij de »Aurora" gekomen, die onder toezegging van goede betaling de onthnlliDg deden dat de bedoelde zuster niet gestorven is. De gravin heeft met behulp van een dokter een arme zieke vrouw uit een hospitaal in de plaats van de zuster gesteld, en deze vrouw is toen gestorven en verbrand. De zuster werd intusschen op een villa opgesloten gehouden door gravin Ulbaldelli. De politie had bemerkt dat zij haar wilde laten overbrengen, legde zich in een hinderlaag en nam toen alle betrokkenen gevangen. De gravin heeft nu bekend. De man van de opgesloten zuster, die bij haar z.g. dood in Amerika was, is daar hertrouwd. De regeering vreest nog aldoor, dat de socialisten bij het bezoek van den Czaar onaangename dingen zullen uithalen. De Avanti is Zaterdag in beslag genomen, omdat een artikel in dat blad de partijgenooton tot een vijandige betooging aanspoorde. Servië. Zondag is Koning Peter van zijn reis door het land te Belgrado teruggekeerd. Volgens de laatste berichten zal de twee dracht onder de officieren naar aanleiding van den eisch, dat de samenzweerders ontslagen zullen worden, in der minne geschikt worden, wanneer die samenzweerders afstand doen van de belooning, die hun na den moord op Alexander en Draga te beurt is gevallen. Te Belgrado en Nisj hebben nieuwe inhechtenisnemingen plaats gehad. O. a. zijn er weer verscheidene jonge officieren gevangen gezet. De gepensionneerde generaal Magdalenits is in den afgeloopen nacht in hechtenis ge nomen. Hij moet geld verschaft hebben voor de jongste samenzwering der officieren. Bulgarije. Sofia, 6 Sept. De minister van financiën Manousohef is bij het zwemmen in zee nabij het kasteel Enxinograd door den stroom medegesleept. Toen hij aan land werd gebracht, i bleek bij reeds overleden. De Bulgaarsche kabinetsraad te Euxino- grad heeft besloten, dat Bulgarije bij zijn strikt onzijdige houding zal blijven. Naar men zegt, was vooral de minister van oorlog er sterk tegen, Turkije den oorlog te verklaren. Bulgaarsche soldaten zijn de grens overgestoken, en het vilajet Adrianopel binnen gekomen, maar door Turkscho troepen terug- Turkije. De Sultan heeft Vrijdag bij den Selamlik aan verscheidene nieuwgevormde regimenten bereden infanterie vaandels uitgereikt. Deze regimenten, die er eenigszins als kozakkon uitzien, maakten een zeer goeden indruk. Zij zijn bestemd voor de Roemelischo grens. Bij de overhandiging van de vaandels hield de Sultan, die omgeven was door een schitterend gevolg, een toespraak tot de troepen. De nieuwe regimenten moesten zich, zoo zeide hij, steeds de tradities van het Osmanische leger waardig toonen en, met het oog op banne standaards, den Islam en de mensche- lijkheid naar eer en overwinning voeren. De Porte heeft aan haar vertegen woordigers in het buitenland een telegram gezonden over een vechtpartij to Beiroet. Nadat, zegt de Porte, Christenen geschoten haddon op vier Mohammedanen, ontstond er een gevecht, waarbij de troopon tusschenbeide moesten komen. Drie soldaten werden gekwetst en één gewond. Deze opgaven worden onnauwkeurig geacht, onder de bevolking moeten de verliezen grooter zijn dan onder de militairen. De wali is bedreigd met ontscheping van matrozen van de Amerikaansche oorlogsschepen, indien er weder onlusten plaats vinden. Volgens een telegram van den consul is het gevecht begonnen nadat een Mohammedaan geschoten had op een cbristelijken bediende van de Amerikaansche zendingsschool. De meeste gezantsohappen te Koufiton- tinopel worden binnenshuis bewaakt door matrozen van de wachtschepen. Het DuitBche gezantschap wordt bewaakt door een afdeeling Turksche soldaten, aangezien de »Loreley", bet Duitache wachtschip, in de Zwarte Zee aan het kruisen is. Spanje. Tengevolge van het wegzenden van kameraden zijn de werklieden bij do spoorwegen tot een werkstaking overgegaan. Het aantal stakers beloopt reeds 3000. Men verwacht, dat nog velen zich bij de stakers zullen aansluiten. De politie en de gendarmerie bewaken de stations en de perrons. Duitschland. Een sritueele" moord, die zes jaar geleden den kreits Arnswalde in rep en roer bracht, is thans opgehelderd. Daar was het 3-jarig zoontje van een boer in bet dorp Mienken verdwenen zonder eonig spoor na te laten en aangezien de kreits Arnswalde, drie jaren lang door Ahlwardt in den Rijksdag is ver tegenwoordigd, een geschikt terrein voor dergelijke fabeltjes was, besohuldigdo men de Joden dat zij de hand in het spel hadden en moeste n dezen op verschillende plaatsen mishandelingen verduren. Na zes jaren heeft de houtvester Janke nu op zijn sterfbed bekend dat bij het jongetje, toen het in het bosch speelde, voor eon stuk wild aangezien en neergeschoten had. Uit angst voor ontdekking begroef hij het lijk in het boBch. Men zal het daar nu gaan zoeken. De drie socialistische redacteuren, die wegens majesteitsschennis in hechtenis zijn genomen, hebben vergeefs om hun invrijheid stelling gevraagd. Verder is nu ook Max Schmidt, de opmaker van den vorm aan de Lèipziger Volksitg., onder verdenking van medeplichtigheid, in hechtenis genomen. De Duitsche regeering heeft een wets ontwerp in voorbereiding, strekkende om de bepalingen op het opnemen, verplegen en ontslaan van krankzinnigen in gestichten wettelijk te regelen. Verschillende gevallen van onrechtmatige opsluiting, die in de laatste jaren bekend waren geworden, hebben den stoot tot het wetsontwerp gegeven. Leid, de verantwoordelijke redacteur van de Vorwdrls, die in verband met het beriohfc over het Keizer-eiland in hechtenis was genomen, op de beschuldiging van majes teitsschennis, is in vrijheid gesteld. De zaak gaat eohter door. De akte van beschuldiging is overhandigd. Tegelijkertijd zal de aanklacht van hofmaarschalk von Trotha wegens smaad schrift behandeld worden. Deze aanklacht is ericht tegen oen anderen medewerker van ie Vorwdrts, Kaliski. De Pruisische Minister van Binnen- landsche Zaken heeft maatregelen genomen om het politie-toezicht op s^aat te verscherpen, teneinde beter te voorjrrdp dat fatsoenlijke vrouwen on meisjes op straat overlast onder vinden. Men zal ambtenaren van de crimineele politie, in bnrgerkleeding, met deze taak belasten. Volgens de Duitsche wet kan ieder, die zjjn 50ste levensjaar voltooid heeft, een ander wanneer deze tenminste 18 jaar jonger is, als zoon aannemen. Op deze wijse zijn vele parvenu's aan een adellijken titel gekomen, daar er natuurlijk altijd wel in de neer gekomen baronnen enz. zijn te vinden, die tegen een flinke vergoeding het vaderschap over hen willen aanvaarden. Er behoeft slechts een notarieele acte opgesteld te worden en de zaak is gezond. Kortgeleden heeft zich het geval nog voorgedaan dat zekere magnetiseur Reichel, die een schatrijke weduwe onder zijn invloed had gekregen, zich voor zijn huwelijksreis naar Amerika nog even voor 25,000 mark in den adellijken heer Von Stachowicz liet verdoopen. In de Duitsche pers gaan daarom stemmen op, om zulke misbruiken tegen te gaan, door de adoptio te regelen in overeenstemming met het Romeinsche recht, dat voor de aanneming tot kind goedkeuring van overheidswege oischt. Nederland. Haarlem, 9 Sept. Het heeft maar weinig gescheeld of hot beroemde Haarlemscho orgel in de St.-Bavo had tot het verleden behoord. Van ochtend toch tegen kwart voor twaalf uur was een loodgieter bozig met gloeiende bouten in een goot te soldeeren in do Zuid- Westelijke zijbeuk, waarin zich dat orgel bevindt, toen bet drogevermolmde hont daaronder vuur vatte. Do man trachtte dit to blusschen met een emmertje water, doch het vuur vrat zoo door, dat het lood smolt en in straaltjes laDgs den muur droop en vlam en rook spoedig uitsloegen. Dit werd gelukkig gezien door de heeren Van den Broek, waarvan er één wegijldo om een slangen wagen te halen, waarna met een straal Tan de waterleiding het gevaar werd bod wongen. Het eenige centimeters dikke hout onder het leiendak was reeds tot op een hoogte van bijna twee meter verkoold, en ware het onheil een kwartier later geschied, dan zou, omdat dan de toegang tot den zolder gesloten zou zijn geweest, de ramp niet te overzien geweest zijn, want do wenteltrap, die naar don zolder leidt, zou men dan door den rook niet meer hebben kunnen beklimmen en het punt waar de brand was is goed 14 moter van de straat af. Bij deze gelegenheid is een fout aan het liebt gekomen, die noodig dient verbeterd, n.I. dat de vrijwilligers van spuit 10 niet bekend waren met de plsatsen waar in de kerk de brandbluschmiddelen zijn aangebracht. Ware dit wel het geval geweest, dan had, daar er op de wenteltrap, vlak bij dit ge vaarlijke punt, een Blang met pijp en kraan aanwezig is, geen ladderwagen van de politie gehaald behoeven te worden, en er was dan geen tijd verloren gegaan. De commandant der brandweer, de wethouder De Breuk, en de kerkvoogd, baron Van Lijnden, waren dadelijk aanwezig. De effectendiefstal te Haarlem. Vrijdagavond vond een ^postbeambte in do Hazepaterslaan te Haarlem een pakket geknoopt in een rooden zakdoek. Bij onder zoek bleek het pakje te bevatten al de effecten, obligatiën en andere geldswaardige papieren, voor ruim eon week door middel van inbraak ontvreemd ten huize van den heer W. Stolp Jr. aan den Kleinen Houtweg. Natuurlijk zoowel voor don heer Stolp als voor den vinder een verblijdende ont dekking de laatste toch heeft do uitgeloofde f 100 verdiend. De man had een goeden avond. De inhechtenisneming van den heer Ed. de Lanoy, directeur der gefailleerde Noord en Zuid-Hollandache Bank, welke geschied is op last van den officier van justitie, heeft hier veel schrik veroorzaakt, omdat nu gevreesd wordt, dat waar zullen blijken de dadelijk na het faillissement verspreide geruchten, dat n.I. groote geldswaarden zouden verdwenen zijn. Het feit, waarvoor de aanhouding werd gelast, is, dat de heer De L. zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering, door effecten, die hij in open bewaring onder zich had, te hebben beleend. Hij beheerde die effecten, knipte de coupons en betaalde die uit, maar nu is in den trommel waarin zij bewaard werden, wel gevonden een briefje van zijn hand, dat daarin zooveel waarde behoorde te zijn, doch van de effecten zelf is geen stak aanwezig. Toch gelooft niemand hier nog aan kwade trouw, tenzij dan zij, die in alles zonde en schuld vinden, doch wordt algemeen gezegd dat de heer De L. geen zakenman is gebleken. Hij was een gevoelsmensch, die eigenlijk geen directeur behoorde te zijn van een geldinstituut, omdat hij zich niet kon verzetten tegen den aandrang van hen, die in nood zaten en dan meer crediet verschafte dan door borgstelling of waarborg wel geoorloofd was. Dit is de oorzaak van het vastloopen der zaken, die nu blijken lang zoo goed niet te staan, als twee der commissarissen op den dag van het faillissement zeiden dat het geval w&b. De zaken van de Noord- en Zuid-Hollandscbe Baok en die der firma Westerkapel en Hooft blyken zoo door elkaar gehaspeld, dat zij een bijna niet uiteen te krijgen kluwen vormen en de curatoren staan telkens voor nieuwe moeielijkheden, zoodat van afwikkeling in de eerste maanden geen sprake kan wezen. De commissarissen worden zeer hard door het publiek be- en veroordeeld en hun veront schuldiging, dat men bij een directeur als de heer De L., die het volle vertrouwen had van heel Haarlem en zelfs door zijn corres pondentschap van de Nederlandsche Bank van Soheel Nederland, minder scherp controleert an anders, wordt als zeer onvoldoende beschouwd. Amsterdam, 9 Sept. Een zonderling drama kwam hier hedenavond aan 't licht. Sedert 2 Augustas ƒ.1. was een woning der derde verdieping in de Ferdinand Bolstraat bij de eerste Jan van dor Heijdenstraat verhuurd aan een persoon, die echter sinds dat tijdstip niets meer van zich liet booren. Toen zich hedenmiddag een huurster voor deze woning opdeed, begaf de eigenaar zich met de juffrouw naar het perceel om de localiteit in oogen- schouw te nemen. Ook de beide beneden- étages, die niet verhuurd waren, werden bezichtigd, en daarbij reeds deed eeD verdachte geur hunne reukorganen onaangenaam aan. Boven gekomen werd die lucht zelfs verpes tend, en bij het openen eener kast zag de huurster 't eerst een mannenlijk, in verre- gaanden staat van ontbinding liggen. Bij nader onderzoek bleek, dat de betrekkelijk jonge man door ophanging eon oindo aan zijn loven had gemaakt, en dat het koord om den hals reeds vergaan was. De politie-agent, die het eerst een onder zoek in loco instelde, bevond op het lijk o. a. een gouden horloge met dito ketting. Onder toeloop van een groot aantal nieuws gierigen werd het lijk in een mand naar beneden gelaten en naar 't gasthuis vervoerd. De zaak ligt nog in het dniater. Krommenie, 9 Sept. Dinsdagnacht om streeks 42 uur ontstond brand in de linoleum- fabriek der alhier gevestigde naamlooze vennootschap ï>De Nederlandsche Linoleum- fabriek". De brand is uitgebroken in de drukke rij. gelegen in de bovenste der vier verdiepingen van het gebouw, op een plaats, waar ongeveer een kwartier te voren nog personeel moot zijn geweest. Het groote gebouw, waarin zich de drukkerij en de kurk malerij bevonden en waarin talrijke rollen linoleum, kurk, olie en dergelijke licht ontvlambare stoffen aanwezig waren, is totaal uitgebrand. Alleen de hooge romp is bijna in zijn geheel blijven staan. Het machinegebouw, dat er vlak naast staat, heeft men door het krachtig optreden der spuiten, daarin bijgestaan door de inmiddels uit Wormerveergerequireerde stoombrandspuit, weten te behouden, zonder dat dit eenige schade van beteekenia heeft geleden. Dank zij het kalme weer, is de brand tot het gebouw der linoleumfabriek beperkt Naar vernomen wordt, moet alles op beurs- polis zijn verzekerd. De schade wordt begroot op een bedrag tusschen de f 50.000 en f 100.000. De fabriek is voor ongeveer vijf jaren nieuw opgericht. 's-Gravenhage, 8 Sept. De Minister van Koloniën heeft H. M. de Koningin telegrafisch in kennis gesteld met het heugelijk bericht der onderwerping van Panglima Polem. 1 Yan welingelichte zjjde wordt aan het N. v. N. verzekerd, dat H. M. de Koningin en Prins Hendrik het plan zouden overwegen om een bezoek aan het Russische Hof te brengen. Mocht het tot verwezenlij king van dit denkbeeld komen, dan kan de uitvoering ervan echter eerst tegen het volgend jaar tegemoet worden gezien- De Wereldbond van Vrede en Try Internationaal Verkeer (V. V. V.), gevestigd te 'a Gravenbage, telde den 4 September j.l. G06 betalende leden, waaronder 442 vrouwe lijke, 3 donateurs en 89 adherentenw. o. 30 vrouwelijke, verdeeld over 200 plaatsen in Nederland. Rotterdam, 9 Sept. De burgemeester heeft den optocht met muziek en ontplooide banieren bij de betooging voor het algemeen kiesrecht toegestaan. Te vier uur na het eindigen van de meeting op het Schuttersveld zal de stoet worden opgesteld. Het comité heeft om de orde te handhaven honderd com missarissen benoemd. Goedereede, 3 Sept. Alhier heeft zich een nieuw geval het 54sto vertoond van de epidemisch heerschende besmettelijke ziekte: »febris typhoïdea". Uit Stad Sn Provincie. Zierikzee, 9 September. Bij Kon. besluit is met 4 Oct. a.s. aan W. J. S. J. Blom en A. van Hooff op hun verzoek eervol ontslag verleend als hoofd- ingeneur-directenr van den rijkswaterstaat 4e kl., onder dankbetuiging, en zijn met dien datum bevorderd tot hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat 2e kl. E. R. van Nes van Meerkerk en R. J. Castendyk, thans iDgenieur van den rijkswaterstaat 4 e kl., met den titel van hoofdingenieur. Bij kon. besluit is benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Colijnsplaat o. a. I. J. J, van Assum, ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Kerkrade. De heer A. de Vlieger, kommies der 4ste klasse der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Utrecht, hoopt op 20 Sept. a.s. den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden als kommies der 4de klasse bij bovengemeld vak in dienst trad. Den 8 Oct. zal te Krniningen een anti- rev. partydag worden gehoudenuitgaande van de centr. anti-rev. kieevereeniging in het district Hontenisse, tot welk district Krniningen behoort. Als sprekers zullen optreden de hh. mr. Sybrandy te Almelo en ds. J. van don Bergen te Terneuzen. Men schrijft uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen De verbrande dieren van den grooten brand te BoBcbkapelle zijn in een grooten kuil nabij de hofetede begraven. Dit werk ging met een afschuweiyken stank gepaard. Drie dagen na het onheil rookte alleB noguit de verbrande erwten sloegen zelfs de vlammen nog. V. d. Wiele, de getroffene, was nog al tameiyk verzekerd by de Maagdenburgsehe brandwaarborgmaatscbappij, toch zal hij min stens een f 5000 schade hebben. Onder anderen zyn verbrand en niet verzekerd 2 gemeten vlas, 4 gemeten erwten en 2 gemeten gerst. Omtrent de oorzaak van het onheil verkeert men steeds in 't onzekere, doch algemeen wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Te meer hecht men aan die meening, omdat, naar men zegt, zekere F. de V., die omtrent een half uur van V. d. Wiele, doch onder de gemeente Zaamslag, woont, een dreigbrief heeft ont vangen, waarin hem aangezegd wordt, dat hem ook 't zelfde zal gebeuren. Opvallend is het zeker, dat de verschillende groote branden, die de laatBte twee jaren in deze streek plaats hadden, Bleeds des Zondags avonds voorvielen, op een tijd dus, dat er het minste volk op de hoeve aanwezig is, en alzoo de beste gelegenheid is om ongemerkt binnen te sluipen en zich weer te verwijderen. In de laatste tien dagen hebben we nu in deze streek vier branden te betreuren, waar onder twee hevige: één te St.-Jansteen, één te Hulst, één te Boschkapelle en één te Hengstdyk. Bruinisse. Door den Ring Zierikzee en omstreken" van de Gereformeerde Jongelinge- vereeniging zal den 42 September alhier eene vergadering gehouden worden. Des morgens zal van 40J tot 42 uur een huishoudelijke

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1