ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 8 September 1903. VEEMARKT. (525 i e i* i Is. saeesoïie C o u r a n t). RECLAMES. Het Kantoor van den Ontvanger der Directe Belas tingen Invoerrechten en Accijnzen te Zierikzee, is van af heden gevestigd iH het perceel P0STSTRAAT wijk C, No. 96 aldaar. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad 8(i Provincie. Venohijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. Do prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndiê enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7895. Directeur, A. J. DE LCX>y,E. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALEalleen voer het binnen- en bnitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrij dage middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. dk Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkei., Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels 75 ets. Elke regel meer lö ets. De BURGEMEESTER ea WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Veemarkt alhier dit jaar zal worden gehouden voor het eerst op Douderdaj; «Ion 13 AnguHtuH a.»., en voorts op el,ton Donderdag in de maanden Aufjusturi, September, October, November en de eerste helft van December, en wel ftjj wyze van proef, voorloopig op het K rannplelii, met uitzondering van Donderdag lO Sep tember en Donderdag 17 September U.S., als wanneer die markt op de SCHUIT HAVEN zal worden gehouden. Zierikzee, den 3 Augustus 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., 1.» B. JAN SNELLEN, Secretors. HINDERWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van de Firma VOGE LAAR BIENEFELT, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene browlbakltery aan en achter het woon- en winkelhuis, staande in het Korte Groendal, plaatselijk gemerkt wijk D no. 466, kadastraal bekend sectie 13 no. 292; dat op Maandag den 21 September aanstaande, te 12 uur deS middags, op het' Raadhuis dézer gemeente, ih de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 7 September 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. De Amerikaanache pers beeft gemeld, dat men Dinsdagavond een krankzinnige heeft gepakt vóór het huis van president Roosevelt te Oyster Bay. De man deed wat vreemd, zeide men, en had een revolver bij zich. Achteraf blijkt nu dat het geval veel ernstiger is geweest. De president is een oogenblik in groot gevaar geweest, daar de revolver recht op hem was gericht en de gek zeker het sohot gelost zou hebben, als niet een stille agent het wapen bijtijds nit zijn hand had geslagen. De gek schreeuwde: »Ik wou hem doodschieten, ik had mijn revolver al klaar I" Men heeft nu de bewaking van Roosevelt's huis verdubbeld. Yeelbeteekenend is een opmerking die Loek, één van de secretarriesen van den president, zich liet ontvallen: *Dit is nu een geval dat in de krant is gekomen". Het regent intusscben te Oyster Bay, telegrammen van gelukwenschen. De oudste neger der Vereenigde Staten, Andy Montgomery, is dezer dagen te Atlanta (Georgië) overleden, in den aartsvaderlijken ouderdom van 117 jaren. Hij was slaaf tot de afschaffing van de slavernij toe. Daarna begon hij te studeeren. Hij werd een ontwikkeld man en hield, ondanks zijn hoogen leeftijd, nog voordrachten over de gelijkheid der rassen. Servië. De Kölnische Ztg. verneemt uit Nisj, dat daar 30 officieren in hechtenis zijn genomen, bij wie men een proclamatie gevonden heeft tegen de koningsmoordenaars. De beweging blijkt aanhangers in alle garnizoenen te hebben. De ministerraad heeft besloten het geheele garnizoen te consigneeren. Sommige avond bladen zeggen, dat voornamelijk jonge officieren van de ruiterij in hechtenis zijn genomen, wegens insubordinatie en op last van generaal Ianovits, den bevelhebber van de Nora-divisie. Andere kranten beweren daarentegen, dat de inhechtenisneming geschied isomdat de officieren verzoekschriften rondzonden, waarin zij den Koning voorwaarden stellen met betrekking tot de officieren, die op 11 Juni het pronunciamiento verwekten. Onder de in hechtenis genomen officieren bevindt zich zekere kapitein Solovits, een gewezen adjudant van Alexander, en een neef van den vroegeren minister Todorovits. Engeland. Te Manchester is een reuzenhótel geopend men zegt het grootste hotel in Engeland, en dat wil wat zeggen. Het is gebouwd door de Midland-spoorwegmaatschappij. Het bouwen heeft drie jaar geduurd en ruim een millioen pond sterling gekost. Er zijn bijna 500 kamers in dit Midland-Hötel. Naar de af beeldingen in de Engelsche bladen te oordeelen is 't gebouwd in lawaaiatijl. Frankrijk. 't Schijnt, zegt het Ildbl. van Antivdat de Daurignac's in de gevangenis van Fresnes het zeer goed hebben. Vooreerst moeten zij het gevangencostuum niet aantrekken, want dat is al te vernederend voor zulke groote mannen. Verder mogen zij hun kost uit de cantine laten komen. Zoo aten zij Vrijdag voor haa ontbijtsardinen, saucissen, gebraden kalfsvleesch, macaroni au gratin, salade, na gerecht en een flesch Bordeaux. Zij genieten ook nog het voorrecht bezoeken te ontvangen, niet in de spreekkamer, maar in hun cel. Al die omstandigheden maken dat Romain volkomen met zijn lot verzoend iB men zou bet mot minder zijn en hjj uitgelaten vroolijk is. Emille is stiller en zwijgend. Frederik Humbert geniet dezelfde voor dooien, maar dit is verstaanbaar, daar bij om zoo te zeggen nog slechts verdachte is. Thórose is wat noerslachtiger geworden sedert het vertrek der anderen. Zij maakt den: heelen dag nota's voor haar advocaat. In Frankrijk was sinds eenigen lijd een beweging met het doel, ook vrouwen toe te laten tot de Orde der Vrijmetsolaren, op denzelfden voet als thans de mannen. Den 20en dezer zal een daartoe strekkend voorstel bij het Groot-Oosten van Frankrijk worden ingediend. Duitschland. Aan de universiteit te Leipzig is dezer dagen, voor de eerste maal in Duitsohland, een doofstomme gepromoveerdnamelijk "Walter Kuntze. Hij verwierf den graad van doctor in de wijsbegeerte met een proefschrift, dat als één der beste van de laatste jaren wordt beschouwd. Nederland. Haarlem, 4 8ept. Een ongehuwde dame in de Tetterodestraat alhier deed aangifte, dat zij zich Woensdagavond 9 uur met haar 2 honden bevond bij hare woning en tevergeefs trachtte met een sleutel haar voordeur te openen, waarop een haar onbekend heer, dien zij een uur te voren in een café te Bloemendaal had ontmoet en een motor rijwiel bij zich had, zich weder bij haar vervoegde, den sleutel uit haar hand sloeg, de deur opende en met haar naar binnen ging, het licht voor haar aanstak in de achterkamer en van baar tafel heeft weg genomen een bankbiljet van f 60, een gouden armband met steen en drie gouden ringen, waarin diamanten steen, alsmede een zilveren broche met lovertjes. Bij nader onderzoek bleek, dat de voorwerpen j achter een bloempot op het kastje in de vestibule zijn teruggevonden, dooh het bank- biljet niet. i Amsterdam, 7 Sept. Zaterdag liep albier j een zeeman, woonachtig te Rotterdam, op den Kloveniersburgwal met een geladen revolver i te zwaaien en loste daarbij een schot in de j lucht. Hij werd spoedig door eenige politie- I agenten aangehouden en verklaarde toen, dat hy hier was gekomen om zijn vrouw, die hier ter stede verblijf houdt, dood te schieten. Hij werd door de politie in verzekerde bewaring genomen, j Zaterdag verwekte het bij eenige be woners van de Passeerdergracbt argwaan, dat een geheel alleen op een kamer in die straat wonend oud vrouwtje zich sedert Maandag niet meer had laten zien. Zij deelden dit aan de politie mede, die de woning van de vrouw door een smid liet openbreken. Bij het binnen treden vond men de vrouw dood in een stoel zitten. De oorzaak van den dood werd door een dokter toegeschreven aan hartverlamming. 's-Gravenhage, 7 Sept. Het llbld. ver neemt, dat H. M. do Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Neder! nden op Woensdag 23 dezer de wedstrijd.?'» Glingendaal zullen bijwonen, waar dan o. I." de Fokkersprys verreden wordt. H. M. de Koningin begeeft zich in den laatsten tijd meermalen alleen naar Vaassen, waar Zij zich bezig houdt met een Harer meest geliefkoosde werkzaamhedenhet schilderen. Thans worden door H. M. het overoude kasteel De Canuenburgh en onderhoorig park op bet doek gebracht. Vaak ook trekt H. M. zich terug in afgelegen bossohen van Het Loo voor het maken van schetsen (teekeningen). Bij Koninklijk besluit is bepaald De tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 12 September 1903, des namiddags te drie uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op het vermelde tijd stip te begeven naar de vergadering dor Staten-Generaa], teneinde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in Hr. Ms. naam te sluiten. Bij Koninklijk besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1903, benoemd J. E. N. baron Schimmolpenninek van der Oye van Hoevelaken, lid van die Kamer. Men meldt uit Den Haag aan de IV. Rolt. CL: Jacques Lebaudy, do «Keizer van de Sahara", sluit zich, sedert zijn aankomst hier ter stede, als 't waro op in zijn kamer in het »Hótel des Indes". Stellig is zijn deur origourensement dófendao" voor journalisten, dio, oair hjj uchr Wfttsfc h allemaal grappenvorkoopers zijn, die hem en zijn werk bespotten. Bovendien schijnen enkele Franscho dag bladen hem angstig to hebben gemaakt met de bewering, dat hij ieder oogenblik zou kunnen gearrestoord on aan de Franscho justitie uitgeleverd worden. De «Keizer" blijkt in ieder geval aan die bedreiging zooveel waarde te hechten, dat hij Zaterdagochtend, misschien ook -tevens voor andere zaken, een rechtsgeleerd consult is gaan nemen by de advocaten mrs. Addink en Van Praag alhier. Ook moet de heer Lebaudy geneigd zyn een vervolging in to stellen tegen de directies van enkele FranBohe bladen, o. a. Le Soir maar op welke gronden is niet bekend. «Keizer Jacques I" was Vrijdag bij zijn aankomst blijkbaar verre van op zyn gemak en zyn eerste verzoek was om te zorgen, dat niemand hem met bezoeken kwam lastig vallen. Zaterdag was bij echter veel kalmer. Lebaudy is een rjjzigo figuur, maar met zijn geheel baardeloos gelaat, waarop zelfs de sporen van een beginnend kneveltje niet zijn waar te nemen, maakt bij een echt jongensachtigen indruk. Hij is gekleed in een grijs colbertcostuum, en draagt een licht- grijzen, slappen hoed. Zyn bagage was tot Zaterdagochtend nog niet aangokomen en schijnt ergens in een grensplaateje te zyn achtergebleven. Hij wacht ook nog een secretaris. Rotterdam, 4 Sept. Vanmorgen om 6 uur kwam een pakhuisknecht van het Wilhelminaveem op zijn werk aan het pak huis in JufFerstraat no. 42, toen hij tot zyn niet geringe verbazing een sleeperswagen vóór de deur zag staan, welke deur open was, terwijl twee mannen met den sleeper bezig waren balen meel op den wagen te laden. Reeds lagen 25 balen daarop. De pakhuis knecht kreeg, op zyn vraag wat dit beteekende, ten antwoord, dat de mannen door het veem gezonden waren om een party meel af te halen, maar daar hij de mannen niet kende en ook niets van een dergelijke order afwist, zeide hij even de politie te zullen waarschuwen. Dit wachtten de twee mannen evenwel niet af, zjj kozen bet hazenpad, den wagen met de balen achterlatende. By onderzoek bleek, dat de sleeper gisterenavond besteld was om hedenmorgen 6 uur vóór het pakhuis te zijn en dat hij daar de beide mannen gevonden had, die de deur met den sleutel openden en toen begonnen waren de balen op te laden, waaraan hij de behulpzame hand geboden had. De sleeper was dus volkomen te goeder trouw en niet weinig verschrikt, toen hij vernam, dat bij onbewust meegewerkt had aan een poging tot diefstal. De mannen zijn onbekend gebleven en de valsche sleutels, waarmee zij zich toegang tot het pakhuis versohaften, hebben zij by hun vlucht mee genomen. Een gestreng onderzoek is onmiddellijk ingesteld, hetwelk voorloopig aan het licht gebracht heeft, dat de diefstallen reeds geruimen tijd hebben plaats gehad. Bij inventarisatie werden ongeveer 190 balen vermist. Het complot bestaat vermoedelijk uit vier personen, van wie er één, J. P. R., wonende Aelwijn FloriBtstraat, hedenmiddag werd aangehouden in een pakhuis aan de Oosterstraat. De sleopersknecht W. van B., wonende Brouwerstraat, bevindt zich in afwachting van het onderzoek eveneens op het politie-bureau aan de Groote Pauwensteeg in bewaring. De waarde van de reeds gestolen goederen bedraagt naar schatting circa 900 gulden. 7 Sept. Een 7-tal rijksambtenaren hebben op bet Willemsplein aangehouden een 4-tal werklieden, in dienst van de firma Blankenheijm Nolet, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een aantal vierkante fiesscben met jenever uit de dis tilleerderij dier firma, welke jenever bovendien ongedekt door hen verroerd werd. Zij droegen de fiesschen onder hunne kleeding verborgen. Dordrecht, 7 Sept. Aangaande den uit het huis van bewaring albier ontvluchten varens gezel Arie van Son, die te Rotterdam werd aangehouden en per spoor naar hier gebracht, waar hij te 8\ uur aankwam en onder geleide van rijks- en gemeento-politie per vigilante naar de gevangenis werd teruggebracht, ver neemt de D. C. nader dat bij zich den dag zijner ontsnapping in den omtrek van den Biesbosch hoeft schuil gehouden. Aangezien was uitgelekt dat oen kameraad, zekere W., hem met een roeiboot in veilig heid zou brengen, werd deze zorgvuldig in het oog gehouden, met hot gevolg echter dat deze al spoedig gewaar werd, dat men zijne gangen bespiedde en hij zijn plan opgaf. Van S. was dus genoodzaakt zich tot den avond schuil te houden. Toen moet hy, door de duisternis begunstigd, een roeiboot van zekeren De Graaf weggenomen hebben en daarmee naar Rotterdam zijn geroeid, waar hij bet vaartuig vermoedelyk verkocht en de opbrengst, met eenig op een fabriek te Dordt bijeengegaard geld, voor zijn onderhoud gebruikt heeft, Is dat zoo, zegt de D. C., dan wacht hom natuurlijk een nieuwe straf. Veel moeite om zich in Rotterdam schuil te houden, schijnt hy niet te hebben gedaan, althans hy moet daar door verschillende personen gezien zyn, o. a. op een bank gezeten, terwijl hij bezig was een scharretje te verorberen. Ten slotte is hij in handen der recherche gevallen, met het bekende gevolg. Waarschijnlijk zal men thans beter er voor zorgen dat hy zijn gevangenis niet ontsnapt. Bokstel, 7 8ept. De botsing van de goederentreinen alhier had plaats circa 1 uur 's nachts. Een uit Utrecht komende goederentrein reed bij het binnenkomen, naar vermoed wordt door onjuisten stand der wissels, op een voor Tilburg bestemden stil- staanden goederentrein Zes wagens liepen uit het spoor of werden beschadigd. De meeste echter licht, zoodat de materieele schade betrekkelijk gering is. Het op de locomotieven dienstdoende per soneel kreeg geen letsel van beteekenis, terwijl op den stilstaanden goederentrein nog geen personeel in de wagens was. Toch heeft deze botsing een paar slachtoffers geëischt. De conducteur 't Hooft, dienst doende op goederentrein no. 1207, geraakte beklemd tusschen de deuren van een wagen en werd gedood. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. Hy is gehuwd en woont te Utrecht. Zijn lijk is nog te dezer stede. Verder brak de conducteur Sips een been. Hij is ter ver pleging opgenomen in het Ziekenhuis alhier. Er wordt reeds druk door eenige werklieden uit de werkplaats te Tilburg gewerkt om de beschadigde wagens op te ruimen. De dienst der personentreinen ondervond in het geheel geene belemmering. Slechts enkele goederentreiuen kregen eenige vertraging. De burgemeester dezer gemeente stelde, spoedig na bet ongeval, een voorloopig onderzoek in. Bergen-op Zoom, 4 Sept. Uit het hospitaal Alhier is gisterennacht de sergeant der infan terie K. ontvlucht. Om niet herkend te worden, had hij zich in een muzikanten-uniform ge stoken. De maróchaussée, terstond gewaar schuwd, is reeds des nachts aan het zoeken gegaan. Men vreest, dat hy zich van het leven heeft beroofd, daar hij een paar maanden roede ren poging daai' ger,«.in b^ft en beweerde, na zyn herstelling die poging te zullen herhalen. Hij sohynt achter het hospitaal over den muur te zijn geklommen. Zyn uniform werd in den vroegen morgen vóór het hospitaal teruggevonden. Ouddorp. In een onbewaakt oogenblik is het 3-jarig zoontje van W. B. alhier te water geraakt en jammerlijk verdronken. Zierikzee, 7 Sept. Vrijdagavond vergaderde ten huize van mej. de wed. Kanaar de Ver eeniging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer. De voorzitter, de heer H. C. van den Ende, opende de vergadering, en zette, nadat door den secretaris, den heer J. H. Ochtman, de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering waren voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd, het doel, waarmede deze algemeene vergadering belegd was, uiteen. Men wensebte namelijk toe te treden tot den Nationalen Bond van Vreemde lingenverkeer in Nederland. Voor die toetreding is noodig rechtspersoonlijkheid. De koster daarvan, die f 20 bedragen, neemt de Bond op zich. En om die rechtspersoonlijkheid te kunnen erlangen, is weer noodig de toestem ming der leden. De contributie voor den Bond is zeer gering, zoodat deze niet behoeft af te schrikken. Zij bedraagt slechts f 5 voor een Vereeniging, die 200 leden telt, en wordt eenigszins hooger bij uitbreiding van het ledental. Bij eventueel toetreden zal het reglement der Vereeniging eenige wijziging moeten ondergaan. De voor- deelen, die uit de toetreding voortspruiten, zyo deze: 1°. komen wy in verbinding met al de bestaande en by den Bond aangesloten ver- ©enigingen van Vreemdelingenverkeer; 2°. verkrijgen de leden elke maand koste loos een exemplaar van het orgaan van den Nationalen Bond van Vreemdelingenverkeer 3°. bestaat te Amsterdam een algemeen informatie-bureau, waar elk lid inlichtingen kan inwinnen. Met algemeene stemmen worden de bestuurs voorstellen tot aansluiting bij den Bond, tot aanvrage van rechtspersoonlykheid, en betrek kelijk de wijziging van eenige artikelen der statuten aangenomen. De behandeling van het aangehouden voor stel der contributie-verhooging werd uitgesteld tot de volgende vergadering. De circulaires hebben tot resultaat gehad, dat 43 leden zijn toegetreden tegen betaling van een contributie ad vijftig cent, 2 leden tegen betaling van een gulden 'e jaars, en vier donateurs tegen betaliDg van f 1,50. Dit geeft voor de kas een jaarlyksche vermeerde ring van f 29,50. Een étalagewedstrijd is uitgeschreven, ten einde op St.-Nicolaasdag nog meer menschen naar de stad te lokken. Hiervoor hebben zich tot dusverre 23 deelnemers aangemeld. Voor de volgende rubrieken zullen zilveren medailles beschikbaar worden gesteld. I. Voor schoen- winkeliers één medaille, II. Manufactories één medaille, III. Horlogemakers, galanterie winkels en boekhandelaren twee medailles, IV. Kruideniers en sigarenwinkels één medaille, V. Ijzerwaren en aanverwante artikels één medaille, VI. Bakkers één medaille, VII. Meubelmakers één medaille. Bovendien zullen op voorstel van Dr. van der Hoeven een medaille voor de fraaiste winkeluitstalling in het algemeen, en één medaille voor de meest- origineele, de meest pakkende étalage worden De leden van Vreemdelingenverkeer" zullen te beoordeelen hebben, aan wien een medaille toekomt, zoodat zij de jury vormen. Aan den wedstrijd kan elk deelnemen, die lid van Vreemdelingenverkeer" is. Met het oog op de omstandigheid, dat men het aantal deelnemers in sommige rubrieken nog niet voldoende achtte, stelt men de gelegenheid aan den wedstrijd mede te doen, alsnog open. Aoht dagen vóór St.-Nioolaas zal elk deelnemer met zyn étalage gereed moeten zijn. Op een door het Bestuur te bepalen dag zullen de leden van «Vreemdelingen verkeer", tot vorming van hun oordeel, in de gelegenheid worden gesteld de étalages en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1