ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 5 September 1903. (25 i e r i Is. z e e s c li e Cou.r an t). Eerste Blad. BERICHT. nieuwstijdingen. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7894. DlreoteuTi A, J. DE looze. A. FRANKEL. Redacteuren: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiën, van 1—3 regeli 30 C!>. meerdere regels 10 Cis., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkei., Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit Het Bureau van dit blad (boek Schuithaven te Zierikzee) ia eiken werk dag geopend vau des voormiddags li tot des avonds 9 ure tot het aannemen vau advertentiën en abonnementen en het doen van betaliugen daarvoor. Het adverteerend publiek wordtopmerk/.aam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement vau 250, 500, 1000 of 3000 regels, binnen het jaar te ver bruiken. Het tarief hiervan is aan liet bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Algemeen Overzicht. De toestand in bet Oostelijk deel van Europa verkrijgt met den dag een dreigender aanzien, niet alleen omdat de opstand zich heeft uitgebreid, thana ook het terrein omvat, dat tuaschen Adrianopel en Constantinopel is gelegen, en daardoor nu een gebied bealaat grooter in omvang nog dan Nederland, maar ook omdat de andere Balkanstaten zich beginnen te roeren, en, evenals de hyena's der slagvelden, zich gereed maken hun prooi te bespringen. Bulgarije, dat door zijn geheime comité'B den opstand heeft uitgelokt, georgani seerd ou steunt, heeft eon gr cot deel van zijn leger gemobiliseerd, en naar de grenzen gezonden, quasi om de gewapende benden uit zijn gebied te beletten hulp aan de opstande lingen te verleenen, maar in werkelijkheid met het doel om als het gunstig oogenblik gekomen is, het masker af te werpen, en tegen Turkije front te maken. Ook in het beruchte Servië openbaart zich, nu Turkije van alle kanten bedreigd wordt, een merk waardige, wonderlijke belangstelling in de zaak der Macedonische opstandelingen. In de hoofdstad Belgrado werd een volksvergadering van achtduizend menachen gehouden, die een motie aannameD, waarin de wenschelijkheid tot bevrijding van de opgestane landgenooten werd uitgesproken. De Regeering van dit Rijk heeft twee divisies in staat van oorlog gebracht, natuurlijk met de verheelde bedoeling er bij te wezen, als er wat te verdeelen valt, teneinde ook een brokstuk van den buit te verkrijgen. Yoor de Servische officieren zou zulk een oorlog, waar naar hartelust gemoord en geroofd wordt, en met de vrouwen en doohters der verslagen vijanden wreed gespeeld wordt, juist iets wezen, dat hun lijkt. Ridder lijk eergevoel hebben toch deze heeren niet. Yeile dienstknechten van Mammon doen zij tegen klinkende munt, wat deze verlangt. Dit is gebleken bij den jongsten koningsmoord. Zij zijn namelijk, zooals een te Praag ver schijnend blad mededeelt, betaald geworden voor bet bloed, dat zij in bet nachtelijk uur op laffe wijze deden vloeien. Een groot koop man te Belgrado had order ontvangen het moordenaarsloon ten bedrage van f 150.000 voor te schieten, en hun uit te betalen. Deze heeft dit voorschot thans uit de Servische schatkist terug ontvangen. Peter I zal wel weten, hoeveel elk officier ontvangen heeft. Één van de koningsmoordenaars ontving f 12000. Om op den toestand in Macedonië terug te komen, wij vreezen het ergste voor Turkije. Rusland schijnt het oogenblik gekomen te achten in het Oosten, waar alle duivels schijnen losgebroken te zijn, zijn slag te slaan. Het onderhandelt met Japan over een bevredigende oplossing van de hangende geschillen ten aan zien van MantBjourije, teneinde de handen geheel vrij te hebben. Wel wapent zich Turkije, en maakt ter elfder ure weerbaar, wat de wapenen kan dragen, maar waar is de veldheer, die het leger zal aanvoeren? Zoolang de bevelen uit Constantinopel komen, zullen de Macedonische opstandelingen, die door het bergachtig terrein van den opstand, waar zij elk schuilhoekje nauwkeurig kennen,' reeds veel voor hebben boven den Turkschen soldaat, zeker niet ten onder te brengen zijn, zoodat het slot van de historie zal wezen, dat aan den zieken man, zooals men indertijd Turkije geliefde te noemen, opnieuw een aderlating zal worden gedaan. Oostenrijk onderhandelt inmiddels met Engoland over de houding, die beide in de Oosttmryksche kwestie zullen aannemen. De Regeeringeu van beide volken wiileu één lijn spannen. liet beleefdheidsbezoek van Edaard VII aan het Oostenrijksche hof is op een geschikt tijdstip gekomen. De twee souvereinen, die geen tegenstrijdige belangen hebben, zullen het met elkaar wel eens worden. De Weenerbevolking heeft Engeland's Koning koel ontvangen. De barbaarschheden, waaraan het Engelsche leger zich in Zuid- Afrika tegenover het dapporste volk der wereld heeft schuldig gemaakt, liggen nog in het geheugen. Één der bladen noemt het zelfs een beleediging, dat de Engelsche Koning den Oostenrijkschen Keizer tot veldmaarschalk van tet Britsche leger benoemd heeft. Wij zullen van de offioiëele festiviteiten, die ter eere van den Engelschen Koning gegeven zijn, geen gewag maken. Zij bestaan, zooals gewoonlijk, uit wapenschouwing, tooneel- voorstelling en de niet te versmaden maaltijden, waar de souvereinen, eikaars gezondheid toe- drinkond, op elkaar mooie toasten afsteken. Bij de tooneelvoorstelling voerden hübsche Wienor Miidchen voor den Engelschen souverein nationale dansen uit, die zeer in zijn smaak vielen. Het heet, dat de Czar ook eerstdaags naar Weenen zal komen. Deze, die zich Vredevorst" laat noemen, ziet er niet het minste bezwaar in Bnlgarije kosteloos van gesehut en wapenen te voorzien. Met welk doel, is duidelijk. Rusland heeft steeds een dubbolzinnige rol gespeeld, en doet het ook nu ten opzichte van de Oostersche kwestie. Door zijn Balgaarscho betaalde agitatoren werd het vuurtje van do ontevredenheid in Macedonië kunstmatig onder houden en aangeblazen, totdat het de uitslaande vlam van den opstand werd. De Russische diplomatie ziet baar jarenlangen arbeid van onruetzaaien glansrijk bekroond. Griekenland ziet den opstand met leede oogen. Beducht voor den toenemonden invloed der Slavische volken, acht het in zijn belang, dat Turkije ook in Europa in zijn geheel blijve voortbestaan. Amerika, dat zich niet meer streng aan don Monroeleer houdt, en zijn stem ook in aangelegenheden laat hooreD, dio niet zuiver Amerikaansch zijn, heeft een eskader naar Beiroet gezonden. De Amerikannscbe regeering verkeert namelijk in de meening, dat een aanslag op het leven van zijn vice-consul te Beiroet gepleegd is. Het schijnt echter, dat die meening op een dwaling berust, want er is geen aanslag op het leven van den Ame- rikaanschen vice-consul gepleegd. Een bruilofts stoet, dezen passeerend, loste, zooals in Turkije te doen gebruikelijk is, vreugdeschoten, het geen den zenuwachtigen vice-consul in den waan bracht, dat op hem een aanslag gepleegd werd. Teneinde Amerika tevreden te stellen, werden op last der Turksche regeering vijf van de bruiloftsgasten gearresteerd, die wel licht nu met hun leven de betoonde vreugde zullen moeten boeten. - Frédéric Humbert en Emile enRomain Daurignac zijn zonder dat zij van Thérèse mochten afscheid nemen, des ochtends om vier uren in een gevangeniswagen naar de gevangenis van Fresnes getransporteerd. Tbércse blijft voorfoopig nog in de Conciergerie, maar zal vermoedelijk een cel van de bekende Parijsche vrouwengevangenis Saint-Lazare be trekken. Sic transit gloria mundi l Prins Prosper van Arenberg, die in Zuid-West-Afrika zoovele inboorlingen van beiderlei kunne gruwelijk mishandeld en zelfs vermoord beeft, en daarvoor door den Duitschen rechter tot een gevangenisstraf van drie jaar werd veroordeeld, was eerst in een gevangenis te Hanover opgesloten, maar wijl bij daar een leventje had ale van een Prins, is hij getrans porteerd geworden naar de gevangenis te Tegal bij Berlijn. Hij heeft het daar niet slechter getroffen. De directeur van de ge vangenis had zelfs de beleefdheid hem met zijn eigen rijtuig van het station te halen, hem voorloopig een kamer te geven, totdat één der cellen, die voor hem wordt opgeknapt en geriefelijk ingericht, gereed is, en met hem een wandeling van een paar uren in den omtrek te maken. Hij wordt aangesproken met »DurchIaucht". Aldus geschiedt den man, die zijn evenmenschen gemarteld en vermoord heeft. Nederland. Groningen, 3 Sopt. De tentoonstelling is Dinsdagavond feestelijk gesloten. Zij was een succes! Aan den he.t J w$. J don voor zitter van liet hoofdbestuur en de ziel yan de geheele onderneming, werd door tal van corporaties en 2000 menschen, allen dragende een ballon, vóór zijn woning een ovatie gebracht. Het Loo, 3 Sopt. H. M. de Koningin ontving op Haren verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik en van H. M. de Koningin- Moeder verschillende kostbare cadeaux, waaronder schilderijen en voorwerpen van kunst en smaak, benevens een nieuwen gondel voor den vijver in 't Park. H. M. do Koningin vertrekt Maandag 44 September a a. vau bet paleis »Het Loo naar 's-Gravenhage, teneinde den volgenden dag de Staten-Generaal te openen. Na het in ontvangst nemen van het adres van antwoord op do troonrede, begeeft het Vorstelijk Echtpaar zich weder naar Het Loo", om na een dag of drio voor zes weken te vertrekken naar het landgoed Dobbin". Nijmegen, 2 Sept. Zondagnamiddag om half vijf had te Beek een brutale aanranding plaats. Twee rijtuigen van de familio D. uit deze gemeente, bevattende het voorste rijtuig twee dames en bot achterste twee beercu en een dame, bevonden zich omstreeks dien tijd ter hoogte van do school, waar de tramsporen den weg oversteken, toen een groepjo fietsers, op een sextuplet, voorafgegaan door eon motor fiets en eonrge andore, van Beek kwam aan snorren. Onder het voorbijrijden balden do berijders van de eoxtnplet reeds do vuist tegeu diegenen, die in de rijtuigen zaten, onder het geroep van »op zij". Reeds was door de rijtuigeu anderhalve motor van de tramsporon uitgehaald; doch dit scheen den fietsers nog niet voldoende. Na eerst een tien twaalf pas de rijtuigen te zijn voorbijgereden, keerden zij terug en gingen brutaalweg don koetsier te lijf, do twee dames van het voorste rijtuig er uit duwonde. In een oogenblik tijd stonden vijf aanranders in en op het rijtuig eu hielden niet op den koetsier af te ranselen, waarbij van zijn eigen zweep word gebruik gemaakt. De beeren uit het tweede rijtuig konden dit natunriijk Diet werkeloos aanzien, en kwamen geducht tusschenboide, met hot gevolg, dat er een formeel gevecht ontstond, waarbij de zege natuurlijk moest blijven aan de overmacht: wat vermochten twee tegen zoovelenl Ten slotte namen echter de aanranders de vlucht in de richting Nijmegen. Zij worden achtervolgd door één der heeren, die inmiddels ook de politie te Beek had gewaarschuwd, en hen achterhaalde ter hoogte van den tol. Hij reed ben echter voorbij om de politie alhier te waarschuwen, en toen de fietsers daar aankwamen, werden zij in het hotel i>Metropöle" dan ook spoedig ingerekend. Alle negen moesten met do politie mee naar het bureau, waar drie werden herkend door bedoelden heer en ook bekenden de aanranding gepleegd te hebben. Ongetwijfeld zullen zij hun straf niet ontgaan. In het belang van de veiligheid en het vreemdelingenverkeer in onze ometreken is het te verwachten, dat dergelijke brutaliteiten door ,de overheid krachtig te keer zullen worden gegaan. Amsterdam, 3 Sept. Ten postkantore alhier is heden wederom een aangeteekende brief met f 4 000 in verkeerde handen geraakt door misdrijf. De brief, aan een Amsterdamsche firma geadresseerd, is in ontvangst genomen door iemand, die in het bezit der kennisgeving van aankomst was geraakt en een valsche handteekening plaatste. De misdadiger, die niet goed op de hoogte der formaliteiten scheen, zoodat de afgifte van den brief tot tweemaal toe werd uitgesteld, schroomde niet ook nog een derden keer terug te komen. Toen was schijnbaar alles in orde en de brief werd hem ter hand gesteld. Leiden, 2 Sopt. Hedennacht om 3 uur vertrok van bier als naar gewoonte de stoompakschuit van den heer P. v. d. Meer naar Rotterdam. Aan de spoorbrug Leiden Woerden over den Trekvliet wilde de machinist W. v. d. Weyde do schoorsteenpijp laten zakken om onder de brug door te varen, met het treurig gevolg echter, dat de man daarbij over boord sloeg. Dadelijk stoomde men achteruit, maar helaas, de ongelukkige was al in de diepte weggezonken. Zijn lijk werd om half vijf opgevischt en naar huis vervoerd. De verdronkene laat een weduwe met 9 kinderen achter. 's-Gravenhage, 3 Sept. Het volgende wordt aan do blader, medegedeeld omtrent het verhandelde in het gebouw van het Hof van Arbitrage in de gisteren middag gehouden, niet voor de pers toegankelijke zitting: De raadslieden die de verschillende Mogend heden vertegenwoordigden, welke betrokken zijn in het geschil omtrent de preferentie van de vorderingen van Duitschland, Engeland en Italië op Yenezuela, hadden bericht ontvangen, dat er gisterenmiddag 3 uur een bijeenkomst zou zijn in het gebouw van het Permanent Hof van Arbitrage. Daar gekomen werden zij ontvangen door den voorzitter van den Raad van Beheer, baron Melvil van Lynden, Minister van Buitenlandsehe Zaken en den secretaris generaal van het Hof, mr. Ruyssenaere. Kort na drie uur nam graaf Mourawieff zijn zetel in aan de groene tafel en deelde mede, dat hij de eenige scheidsrechter was die tegenwoordig zou zijn, terwijl hij verklaarde, dat het hem aangenaam zou zijn te vernemen, welke opmerkingen de raadslieden verlangden te maken. Mr. Cohen, één der vertegenwoordigers voor Engeland, stond daarop op en gaf in overweging dat het scheidsgerecht zou worden verdaagd voor onbepaalden tijd, ofschoon bij or niet tegen zou zijn om dadelijk een aanvang te maken met het geding. Mr. Mc. Yeigh, Regeerings-agent voor Venezuela, antwoordde hierop, dat aangezien het scheidsgerecht niet was samengesteld uit de drie arbiters, welke volgens do protocollen moeten aanwezig zijn, bij zijn toestemming niet kon geven om de zaak te laten doorgaan, aangezien in het protocol aan niemand de bovoegbeid is verleend om hot in oenig opzicht te veranderen of te wijzigen. Hierop verklaarde de scheidsrechter, dat het scheidsgerecht nog niet officieel was geconstitueerd, zoodat deze zitting een officieus karakter droeg. Vervolgens eisebte de vertegenwoordiger van Frankrijk, dat er een proces-verbaal van het verhandelde zou worden gemaakt. Doch mr. Mr. Voigh verzette zich ook hiertegen om dezelfde reden ale reeds door hem was aangevoerdhij voegde hierbij, dat z. i. de secretarie-generaal van het Hof ten volle bevoegd was om zoodanig niet-officieel rapport of verslag van het verhandelde samen te stellen ale bij zelf wilde. De scheidsrechter verdaagde daarop de zitting voor onbepaalden tijd, en vertrok. De vertegenwoordigers van Yenezuela dienden hierop bij den secretariB-generaal van het Hof van Arbitrage een protest in tegen de vertraging, veroorzaakt door het verzuim van Groot-Brittanië en Duitschland om den Tsaar de benoeming van drie scheidsrechters zóó tijdig te verzoeken dat het scheidsgerecht op den 1 September gereed kon zijn in over eenstemming met de bepalingen van het protocol. Men gelooft, dat de Yenezuelaansohe ver tegenwoordigers zullen aandringen op het zoo spoedig mogeljjk benoemen van een derden scheidsrechter en bijeenkomen van het scheids gerecht. Nader vernemen wij, dat het protest van de vertegenwoordigers van Venezuela in het geschil tusschen die Republiek en de Mogend heden niet Blechte gericht was tegen het uitstel der behandeling dier zaak als gevolg van het niet tijdig verzoeken door Engeland en Duitschland aan den Tsaar van de benoeming van arbiters, maar dat het tevens inhield, als de meening van Venezuela, dat in de bijeenkomst waar slechts één der scheidsrechters aanwezig was, geen enkele beslissing kon worden genomen. Daar de wenech te kennen was gegeven dat van de gevoerde gedachtenwisseling een rapport zou worden samengesteld, is de ver gadering hierop voor den tijd van een uur geschorst, teneinde den secretaris-generaal, mr. Ruijssenaers, in de gelegenheid te stellen bedoeld rapport op te maken. Na heropening der bijeenkomst werd door den secretaris-generaal verslag van het ver handelde uitgebracht, in het Fransch en bet Engelsch, welk verslag tot geen enkele opmerking of tegenwerping van de nog aan wezigen aanleiding gaf. De vertegenwoordigers van Venezuela waren n.l. inmiddels reeds heengegaan, in verband met hun protest. Dit verslag zal met algemeene goedkeuring worden toegezonden aan de verschillende betrokken Mogendheden, die ongetwijfeld de noodige maatregelen zullen nemen, waardoor een spoedige definitieve bijeenkomst, vermoede lijk op 1 October, zal kunnen plaats hebben. Rotterdam, 3 Sept. Een groote brand, fel van vlam en aanzien, brak gisterenavond uit op het terrein van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij aan den Oostzeedijk no. 82, waar remise en stallen gevestigd zijn. Reeds omstreeks half vijf gisterenmiddag meende de directeur, de heer F. H. Guichart, in zijn nabij de remise aan den Oostzeedijk no. 76 gelegen woning een brandlucht waar te nemen. Een paar ondergeschikten, op onderzoek uitgezonden, konden echter niet tot de ontdekking van den brand komen, hoewel brandluoht niet te ontkennen viel. In den loop van den vooravond werd die lucht steedB slimmer en, niet gerust, ging de directeur thans zelf op onderzoek uit en tegen half zeven zag hij vuur spelen langs een deurstijl van de groote hooiloods. Die loods grenst aan het Buizengat en loopt in de lengte over 37 Meter van de E(i8abethstraat tot nabij de wagen loods, waarin de wagens bij nacht opgeborgen worden. Tegen deze loods leunt een kleinere aan; stallen voor 120 paarden enz. maakten het complex gebouwen, alle aan de Tram weg-Maatschappij behoorende, compleet. Op den wal aan het Buizengat en tusschen dit water en de groote hooiloods in staan drie hooischelven, waarvan alleen de middelste gevuld is. Het gerucht van brand, dat zich heel spoedig in oud-Kralingen verspreidde, had tengevolge, dat de brand nog nauwelijks ontdekt was of de hoofdman, de heer G. van Sillevoldt Gz., was reedB ter plaatse, en deed te omstreeks halfzeven de uitgerukte spuit 4 in werking stellen. Toen sloegen er nog geen vlammen uit, wel brandde het inwendig fel. Hand over hand nam het vuur in geweld en omvang toe en, toen er ten laatste lucht bij kwam, sloegen de vlammen met groote kracht de lucht in, zichtbaar tot op grooten afstand. Weldra werkten nu, behalve spuit 4, ook de spuiten 5, 6, 8, 11, 7 en 10, terwijl de stoomspuiten van het Oostelijk en Westelijk Stoomgemaal en de havenbootjes Dok- en Gemeentewerken mede goede diensten bewezen met de groote watermassa's, die zij in een ommezien op en in de vlammende vuurzee wierpen. Toen was de geheele groote hooi loods, die bij een lengte van 37 Meter, om streeks 20 Meter breed en 10 meter hoog is, één bonk vuur. Ruim een millioen K.G. hooi, 2£ maand geleden droog daarin gebracht, ging in de vlammen op. Even zeven uur sloeg een drijfsteenen zijmuur van deze loods over zijn gebeele breedte om en kwam voor een groot deel terecht op de remise, waarin in één der zijmuren, van dezelfde steen op gemetseld, een geducht gat werd geslagen. Ook het dak er van moest het ontgelden. Een paar uren lang was de brandweer met man en macht aan het werk om het vuur te bestrijden en zoo mogelijk tot de groote hooiloods te beperken. Dit gelukte, maar voor vuur en vlam trad nu een geducht ver- stikkenden rook iu plaats. Over heel oud- Kralingen trokken deze rookkolommen heen. Thans had men den brand onder de knie en bleek dat hij, behoudens schade van minder belang aan het dak van de kleine, doch ledige hooiloods, en zooals gemeld aan de remise, zich tot de groote hooiloods be paalde. Ook de drie gezegde hooischelven, uit den wind staande, bleven van vuur bevrijd, doch hadden des te meer van het biusschingswater te verdoren. De heer Guichart was met den ingenieur van de tram, den heer J. Schotel, geruimen tijd ter plaatse om de noodige maatregelen te nemen. De in de stallen staande paarden, 80 in getal, waren intijds in veiligheid gebracht, zoo ook de tramwagens, die alle uit de remise den Oostzeedijk werden op gereden en daar op de rails langzamehand één lange rij vormden, zich uitstrekkende tot aan de gasfabriek, bonderden nieters lang. De gebouwen en het hooi zijn op beurs- polis alhier verzekerd. De oorzaak van den brand wordt aan broeiing toegeschreven. Onder leiding van den commissaris van politie, den heer J. J. Soer, handhaafde een sterke politiemacht de afzetting van het terrein om dezen brand, die, zooals zioh denken laat, massa's volk trok.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1