Uit Stad en Provincie. landde Amsterdamsche Poort te Haarlem en de Oostpoort te Hoorn. In schoonheid van lijnen en scherpte van profiel, die nog sterker uitkwamen tegen den donkeren achtergrond van het dichte groen der woudreuzen, deden deze silhouetten niet onder voor het midden- eeuwsch slot, dat verleden jaar op dezelfde plek zooveel succes had. Ook thans oogstte de bouwkundige bij de gemeentewerken, de heer Schadee, in de kreten van bewondering der duizenden aanschouwers van de poorten, wier antiek karakter ook in de spichtige torens der oude bouwwerken zoo goed was uitgebeeld, den lof in, dien zijn artistiek ontwerp terecht verdiende. De vertegenwoordigers van Frankrijk bij het Hof van Arbitrage in het geschil tussohen Venezuela en de Mogendheden zijn de heeren: Mr. Louis Renault, professor aan de faoulteit van rechtsgeleerdheid te Parijs, rechtsgeleerd raadsman aan het Departement van Buitenlandsche Zakenals regeerings- agent; Mr. Clunet, advocaat; en Mr. Fromageat, secretaris. De heer Renault behoort tot de leden van het Permanente Hof van Arbitrage. Hij is dezelfde, die Frankrijk tijdens de Vredes conferentie vertegenwoordigde. De vertegenwoordigers van Engeland zjjn de heeren Mr. Arthur Cohen, K. C., Mr. Arthur Larcom, van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, en Mr. H. E. Richards. In welingelichte kringen acht men het hoogst waarschijnlijk, dat de behandeling van het geschil slechts korten tijd in beslag zal nemen. Ofschoon Zaterdagavond de namen der nog te benoemen twee scheidsrechters niet bekend waren, is het thans zoo goed als zeker, dat de eerste zitting van bet Arbitragehof den len September zal kunnen gehouden worden. De beide nog aan te wijzen arbiters zouden gekozen worden uit de leden van het Hof van Arbitrage voor Oostenrijk en voor Rusland. De vertegenwoordigers van Engeland hebben Zaterdagmiddag hunne opwachting gemaakt aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Goedereede, 31 Aug. In verband met het epidemisch heerschen der besmettelijke 2iekte Dfebris typhoïdea" werd Vrijdag in opdracht van den inspecteur der volksgezondheid te 's-Gravenhage, deze gemeente bezocht door den heer S. Knüps, arts te Sommelsdijk, tot opneming der besmette plaatsen van lijders aan febris typhoïdea, en om zich op de hoogte te stellen, welke maatregelen tot beperking der ziekte werden genomen. Vergezeld van onzen gemeente-arts, den heer S. I. van Nooten, onderzocht hij o. a. op hoedanige wijze de faecaliën werden ver zameld, en voor besmetting onschadelijk werden gemaakt. In deze gemeente heeft de heer C. A. Vogel, wethouder alhier, namens den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat bij niet-ontvankelijk verklaard is in zijn beroep bij de Koningin tegen de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland betreffende de toelating van den heer D. Breen als lid van den gemeenteraad alhier. Volgens art. 36 der Gemeentewet is alleen beroep opengesteld voor den gemeenteraad of voor het niet-toegelaten lid. Zierikzee, 2 Sept. In de gisterenavond ten half negen gehouden gemeenteraadszitting, waarin afwezig waren de heeren Mulock Houwer en Van der Lek de Clercq, werden de herkozen raadsleden, de heeren Van der Vliet, Van den Bout, Van Schelven en Cau, na de bij de wet voorgeschreven eeden te hebben afgelegd, door den voorzitter geïnstal leerd. In zijn toespraak drukte deze de vreugde van den Raad uit hen wederom te zien zitting nemen, daar hun adviezen op hoogen prijs werden gesteld. Hem, als voorzitter van den Raad, was het hoogst aangenaam hun het welkom te mogen toeroepen. Hij hoopte, dat zij met dezelfde plichtsbetrachting, die zij tot dusverre in de waarneming van hun mandaat betoond hebben, zullen blijven ijveren voor de belangen van de gemeente. Namens de her- kozene raadsleden dankte de heer Van der Vliet voor de door den voorzitter gesproken woorden, en voor het vertrouwen, dat de burgerij opnienw in hen gesteld heeft, gevend de verzekering, dat zij zullen trachten de belangen der gemeente op dezelfde wijze te behartigen, als zij dit tot heden toe deden. Nadat de geïnstalleerde leden de voor hen bestemde zetels hadden ingenomen, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving werden aangenomen: 1°. een brief van den Commissaris der Koningin, houdende mededeeling van het aan den burgemeester verleend verlof; 2°. een brief van Gedep. Staten, waarbij wordt teruggezonden het door ben goedge keurde le suppletoir kohier van den hoofde lijken omslag voor 1903; 3°. een brief van hetzelfde College, hou dende goedkeuring der gewijzigde gemeente- begrooting voor 1903; 4°. een brief van hetzelfde College, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit tot het voeren van een rechtsgeding; 5°. een brief van den heer H. J. van Nouhuya H.Jz houdende bericht, dat hij zijn benoeming tot lid der Plaatselijke School commissie aanneemt. Het adres van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier en in de eilanden Schouwen en Dui- veland, waarin verzocht wordt om ten behoeve van de vreemdelingen één of meer waarschu wingsborden te doen plaatsen bij de gedeelten der stadswandelingen, waar in de maanden Mei tot en met October niet op rijwielen mag worden gereden, wordt ter afdoening in handen van Burgem. en Wetb. gesteld. Het verzoek van de heeren W. en J. C. Ribbens, om een stukje gemeentegrond vóór het pakhuis aan de Engelsche kade in erf pacht te verkrijgen, wordt in handen gesteld van Burgem. en Weth. ter fine van praeadvies. Datzelfde geschiedt met het verzoek van den heer J. C. van der Maas, tot vergoeding aan hem van f 21 voor het door hem te veel vervoerde grind naar het Dijkwater. Het verzoek van den havenmeester J. den Outer om verhooging van salaris wordt in handen van Burgem. en Weth. gesteld ter fine van praeadvies, en zal bij de gemeente- begrooting voor het volgend jaar behandeld worden. Aan den heer F. A. de Klerck wordt eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke school commissie, onder dankbetuiging voor de door hem in genoemde betrekking bewezen diensten. Aan mej. D. E. Ochtman wordt als onder wijzeres aan de openbare lagere school B met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verleend. Afschrijving vau hoofdelijken omslag wordt verleend I. aan F. A. de Klerck, wegens vertrk naar Hoorn, voor den tijd van vijf maanden, tot een bedrag van f 31,62]; II. aan den te Kaapstad wonenden erfge naam van wijlen A. J. de Broyne -tot een bedrag van f 12,54£. Goedgekeurd werden op advies der respec tieve Commission: I. De rekening van de bewaarschool voor minvermogenden over 1902 in ontvang tot een bedrag van f 612,55 en in uitgaaf tot dat van f 1020,77, zoodat er een nadeelig saldo is van f 408,22. Rapporteur was de heer Legemaat; II. de rekening van de dienstdoende schut terij over 1902 iu ontvang tot een bedrag van f 862.75 en in uitgaaf tot dat van f529,06] zoodat er een goed slot is van f 333,63]. Rapporteur was de heer Van Schelven. De rekening der gemeente over 1902 wordt voorloopig vastgesteld: in ontvang op. f 135,325,79] uitgaaf 128,761,47 zoodat er een batig slot is van f 6564,32] Rapporteur was de heer Koopman. Aangeboden werd de gemeentebegrootiog voor 1904. Tot leden der Commissie van do begrootiog werden benoemd de heeren Van den Bout, Van der Lek de Clercq en Ten Haaf. De heer mr. D. van der Vliet, periodiek aftredend als wethouder, werd ais zoodanig met algemeene stemmen herbenoemd, en neemt op de vraag des voorzitters die herbenoeming aan. Het is voor den voorziltor een aangename taak den heer Van der Vliet met zjjn her benoeming als wethouder te kunnen geluk- wenschen, want het is voor hem een groot genoegen met den heer Van der Vliet in het College van Burgem. en Weth. te mogen samenwerken- Hij is een zeer ijverig man, die voor de belangen van de gemeente met nanwgezotheid waakt. Het moge hem gegeven zijn in het niouwe tijdperk, dat hij nu intreedt, met denzelfden ijver voor de ge meente te blijven werken, als bij tot nn toe gedaan heeft. De heer Van der Vliet dankte don voor zitter voor de tot hem gerichte toespraak en den leden voor hot hernieuwd blijk van ver trouwen in zijn persoon. Hij is nu bijkans tien jaren wethonder, en neemt tbans het wet houderschap des te liever op zich, omdat de toestand van Zierikzee vooruitgaande is, daarbij wijzend op de jaarlijksohe vermindering van don hoofdelijken omslag. En nn is het aan genamer wethouder te zijn in een gemeente die vooruit, dan in één, die achteruitgaat. Ten slotte beveelt spreker zich in de blijvende welwillendheid van den voorzitter, zijn mede- ambtgenoot en de raadsleden aan. Benoemd werden: Tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer Van der Vliet; tot lid in de Commissie voor de gasfabriek en de straatverlichting de beer Van den Bout; tot lid in de Commissie voor de strafver ordeningen de beer mr. Can tot lid in de Commissie van fabricage de heer Van Schelven; en tot Commissaris voor do Viscbmarkt de heer Van Schelven. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voor zitter de vergadering. Uit 19 sollicitanten is tot weger aan de nieuwe fairbank »'t Sas" te Zierikzee benoemd J. J. v. d. Bout alhier. In de N. Roti. Cf. van heden lezen wij de volgende advertentie: Zondag G Sept. a.a. hoopt Jan, de commia- sionair in hot Hotel van Oppen te Zierikzee, aan Heeren Reizigers wel bekend, den dag te herdenken, waarop bij vóór 30 jaren als zoodanig in functie trad. Zierikzee, Sept. 1903. Een Vriend". Tot ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw is benoemd do heer J. M. W. van Elzelingen, hoofd-ingenieur van den Prov. Waterstaat te Groningen. Bij Kon. Besl. is de gepensioneerde kapitein van het O.-I. leger, J. I). Augustijn (geb. te Zierikzee), benoemd tot majoor-titulair. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's-Rijks-Kustverlichting te Weeterschouwen, gedurende de maand Augustus 1903. noewel er over het algemeen geklaagd werd over den regenval, toch sproot zulks meer voort uit het aantal dagen, waarop regen viel, dan uit de gevallen hoeveelheid, immers, gedurende 20 dagen vond er neerslag plaats, waarvan slechts 17 maal verzameling mogelijk was, en men verzamelde in die 17 aftappiDgon niet meer dan 54,5 m.M., zoodat de val 17,9 beneden den normalen val gedurende Augustus bleef. Desniettegenstaande ontvingen de Bannen nog 1013700 M3. van dien bron van bestaan voor al wat leeft. Evenals de voorgaande maanden, waren ook de onweders hier zeldzaam, slechts 2 maal trokken buien deze plaats voorbij, slechts 10 maal zag men bliksem en weerlicht. Dauwen deed het slechts 2 maal. Betreffende de luchtgesteldheid kan worden gemeld, dat de kim 26 maal nevelachtig, 3 maal helder, 8 maal lichtbewolkt, 19 maal bewolkt, 23 maal zwaarbewolkt en bniig en 10 maal betrokken was. De windrichting varieerde volgender wijze: 9 maal Noord, 2 maal N.-O., 3 maal Oost, 2 maal Z.-012 maal Znid, 15 maai Z.-W., 25 maal Weet ©n 8 maal N.-W., Z.-Z.-W. en Westewinden domineerden dus sterk. 14 maal steeg de windkracht tot M. en gereefde marszeilskoeltehet waarachuwings- sein werd 4 maal geheechen. Waren in de laatste tijden regenbogen zeldzaam, hoozen ziet men in het geheel niet meer. Zondagavond is te Boscbkapelle op de hofstede van den landbouwer P. v. d. Wielen de landbouweohnur en stalling totaal verbrand. 10 paardon, 17 stuks hoornvee en 25 varkens kwamen daarbij om. De oogst, voor zoover die binnen was, van pl.m. 80 H.A. erwten, gerst, haver en tarwe, ging verloren. De oorzaak van den brand, die te laat werd ontdekt om nog eenige pogingen tot redding in het werk te stellen, is onbekend. Assurantio dekt gedeeltelijk de schade. Een ingezetono van Oostburg, geboren te St.-Ann& ter Muiden, herdacht Zondag den dag waarop bij do kerk zijnor geboorte plaats het laatst bezocht. Dit was n.l. 90 jaar geleden, bij gelegenheid dat hg gedoopt werd. Dit feit vierde hg, de krasse, in het bezit van al zijn geestvermogens zijnde, grijsaard, door de godsdienstoefening to Sint- Anna bij te wonen. Toen Vrgdag 1.1. te Sint-Lanrens de knecht van den landbouwer W. D. in de woido bezig was eene koe te melken, gaf het dier hem onverwachts zulk een hevigen trap, dat hij achterover sloeg. Bewusteloos en met zwaar gekneusden enkel werd de arme jongen opgenomen. Brouwershaven, 1 Sept. Do verjaardag van H. M. de Koningin is ook hier niet onopgemerkt voorbijgegaan. Van verscheidene huizen en masten wapperdo de Nederlandsche driekleur mot hot oranje-boven zich door den wiod flink ontplooiende; 'a avonds verzamelden zioh op het Havenplein eene menigte menscben, w. o. nog verscheidene kinderen, die door hun vroolijh gezang on spel daar heel wat leven maakten, hetgeen wel aardig was te hooren en te zien, doch een groote belemmering was om het muziekkorps "Apollo" alhier, dat in de daarvoor opgeslagen muziektent hare fanfares en verscheidene goed uitgevoerde stukken deed hooren, goed te kunnen verstaan. Genoemd korps mag zich tegenwoordig weer in eenen meerderen bloei verheugen, en gaf door haar spel do bewijzen, dat de leden zich met ernst oefenen en sedert hun vorig optreden bepaald zijn vooruitgegaan. Noordwelle. Door den raad van deze gemeente is de rekening over 1902 vastgesteld in ontvang op f 5670.485, in uitgaat op f 5390.905 alzoo een batig saldo van f 279.58. De begrooting voor 1904 is opgemaakt en vastgesteld tot een bedrag van f 6153 90. De leden van den raad, de hoeren A. Baten burg en M. Hoogenboom, zijn opnieuw geïnstalleerd, terwijl laatstgenoemde is her benoemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Mejuffrouw L. Steur Md., geboren alhier, is benoemd tot gemeente-vroedvrouw te Maarsen (Utrecht). Seroo8kerke (S.). Ia een gehouden raads vergadering is de rekening dezer gemeente over 1902 vastgesteld in ontvang tot een bedrag van f 4715 215, in uitgaaf tot een som van f 4625.815alzoo een voordeelig saldo van f 89.40. De begrooting voor 1904 is opgemaakt in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 3706.535. De heeren M. van Damme en M. Moelker werden als nieuwe leden van den raad geïn stalleerd. De jaarwedde van den gemeente ontvanger werd met f 25 verhoogd en alzoo gebracht op f 100. Benoemd tot wethouder in de plaats van nu wjjlen don heer O. van de Klippe, de heer L. de Oude Nz. Herbenoemd de beor II. Goomans Pz., dio tevens is benoemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Haamstede, 1 Sept. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn de heeren M. Bolle Lz. en H. de Vlieger beëedigd als herkozen en nieuwbenoemd lid van den gemeenteraad. Door de haimonie »Witte van Haam stede" werd op den jaardag van II. M. de Koningin des avonds een rondgang met muziek gemaakt door de gemeenten Haamstede en Burgh. Dreischor. Namens het gemeentebestuur werd hier op 31 Augustus de schooljeugd onthaald, ter inwjjding van het nieuwe schoolgebouw, dat de vorige week met alle leerlingen in gebruik genomen was. Het gemeentebestuur was bij die inwijding tegen woordig, terwijl vele ingezetenen eveneens hunne belangstelling toonden. 's Avonds voerde op het plein voor de oude school het muziekgezelschap Crescendo" eenige vaderlandsche liederen uit, waarna een serenade werd gebracht aan een paar, dat op dezen dag het gouden huwelijksfeest vierde. Een en auder gaf in het dorp een aangename levendigheid. Oosterland. Alhier speelde Maandagavond op het Marktplein in de muziektent het muziekgezelschap i>Oosterland's Fanfare" ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin. Verscheidene stukjes werden ten beste gegeven, en door het mooie weder waren velen ter been. Groot was de belangstelling. Sirjansland, 2 Sept. Als een zeldzaam heid kan van hier worden gemeld, dat bij den heer D. Hanso een vijgeboom prijkt met groote rijpe vijgen. Bruinisse. De verjaardag van H. M. werd ook hier, zij 't op bescheidene wijze, herdacht. Van kerktoren en raadhuis wapperde de vlag, terwijl ook enkele particulieren de driekleur hadden uitgestoken. Des avonds gaf het muziekgezelschap »Nu met Hope", directeur de heer Jongmans, eene uitvoering, die veel publiek lokte en eene vroolijke stemming in de gemeente bracht. De tuin van den gemeente geneesheer, waarin de uitvoering gegeven werd, was voor die gelegenheid fraai met lampions verlicht. Stavenisse, 1 Sept. In de beden alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werden de herkozen raadsleden, de heeren L. nage en L. v. d. Hoek, als zoodanig beëedigd. Als wethouder en als ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd herbenoemd de heer L. Ilage. Volgens den alhier van wege hot Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmotor viel er in Aug. 1.1. 57.1 m.M. regen (in 16 aftappingen), tegen 87.8 in 1902; 51.1 in 1901 en 87.3 in 1900. De hoogste barometer stand in de laatste maand was 767, de laageto 741 m.M. Wissekerke, 31 Aug. Ons dorp vierde heden feeet, zooals op geen dorp denkelijk is gevierd. Reeds vroeg in den morgen zag men van bijna alle woningen de driekleur wapperen. Een muziektent was opgeslagen en om negen ure zag men de kleinen, ongeveer een 300- tal, van openbare en bizondere school, allen uitgedost met oranje, in optocht door de verschillende straten van ons dorp marcheer en, zeor opgewekt zingende bet Wilhelmus, Wien Ntérlands Bloed en andere volksliederen. Daarna ging men over tot de spelen, die bestondon uit balwerpen, turfrapen, boog- en verspringen, enz. De zoogenaamde pauze was m. i. zeer belangwekkend, daar in openbare cd bizondere scholen toen ongeveer 300 kinderen werden onthaald op melk en broodjes, dio het jonge volkje zich heerlijk lieten smaken't was werkelijk prettig om die kleinen zoo bezig te zien, moe van 't loopen, na hun magen vullend. Beide scholen werden tijdens dien maaltijd door mij bezocht, en wanneer ik al die bigde gezichtjes zoo bekeekdan kon ikniet anders dan instemming betuigen met het ont halen der schoolkinderen. Ook het overige van den dag liep goed van stapel, want waar 's morgens onze burgemeester en domino, en in óén woord alle notabelen, zioh voor de kinderspelen interesseerden (vroeger reeds door een gift), waren in den namiddag honderden bijeen om den optocht te zien, die bij den heer Van Noppen, pss benoemd tot ridder in de O ran je-Nat sau-Orde, stilhield en onder directie van den beor Swenne hot Wilhelmus" ten gehoore bracht. Verder gaven »Zang en Vriendschap", directeur de heer Fiipse, 's avonds in de tenten de Gymnastiek- Vereeniging »01ympia", onder directie van den heer Snijder, zeer verdienstelijke uitvoe ringen. Niettegenstaande het goede weer om te oogsten, was er veel, zeer veel volk op de been en de besturen van Weerbaarheid", »ApolIo", >Zaug en Vriendschap" zijn oorzaak, dat nu, nu het 12 ure slaat, men nog met vollen mond zingt, dat het »Neêrlands bloed door d'aderon vloeit". WITTE HAGE. Vlissingen, 1 Sept. In de hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd de begrooting voor 1904 ingediend. Zij bedraagt in ontvaDg en uitgaaf f 286,714,82 met een post voor onvoorziene uitgaven ad f 1446,15. De plaatseljjke directe belasting op bet inkomen is uitgetrokken op f 68,000, tegen f 60,000 over 1903. Albier is, aanvankelijk met een 12-tal leden, opgericht een dames-afdeeling van de wielrijders vereeniging »T. A. V. E. N. U." Het Kon. Engelsch jaoht i>Victoria and Albert", dat Vrijdag a.s. Koning Eduard van hier naar Engeland zal overbrengen, wordt geëscorteerd door twee krnisers. AaabeatediagenVerkoepiagea eM, Zierikzee, 2 Sept. Door den notaris J. Franse werden heden alhier in het open baar verkocht de volgende onroerende goederen in de gemeente Zierikzee, als Het woon- en winkelhuis, erf en bergplaats, in de St.-Domusstra&t, wijk D no. 330, voor f 1275; het woon- en winkelhuis en erf aldaar, wijk D no. 264, voor f 901 het woonhuis en erf in het Lange Groenen dal, wijk D no. 74, voor f 300 het woonhuis en erf in de Nieuwe Boogerd- straat, wijk D no. 231, voor f 1130; het woonhuis en erf, aan de Nieuwe Haven, wijk D no. 206, voor f 1G50; het woonhuis en erf aldaar, wijk D no. 44, voor f 985; het woon- en winkelhuis en erf aldaar, wijk D no. 34, voor f 700 het woonhuis en erf, in de Venkeletraat, wijk D no. 184, voor f 465 het woonhuis en erf aldaar, wijk D no. 159, voor f 475 het woonhuis en erf aldaar, wijk D no. 151, voor f 525 bet woonhuis en erf aldaar, wijk D no. 157, voor f 530 het woonhuis en erf aldaar, wijk D no. 150, voor f 400; het dubbel woonhuis en erf aldaar, wijk D no. 145, voor f 350. Haamstede. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werd ten verzoeke van den heer J. Lemsom den len September publiek verkocht een party beestiaal, alsmelkkoeien voor f 186, f 168, f 182, f 183kalfvaarzen f 1942]-jarige ossen f 123, f121, f 124, f 131, f 120, f103; l]-jarige oeeen f 81, f 85; l ]-jarige vaarzen f 77 en f 75kalveren f 70, f 53, f 47, f 60, f 40, f 49, f 45. Ook. 10 pCt. Landbouw en Veeteelt. Men schrgft van de Belgische grenzen Het is niet te ontkennen, dat men in België krachtdadig werkt tot verbetering van den maatschappelijken toestand der land bouwers en veehouders, en dat aldaar van Regeeringswege belangrijke uitgaven worden gedaan om belanghebbenden bekend te maken met verbeteringen van bun land, veestal, hoenderhof, enz. Daarbij wordt vooral niet vergeten verbetering te brengen in de wijze van afvoer en om nieuwe koopers te trekken. Tot de inrichtingen, welke dat doel beoogen, behoort o. a. het inlichtingsbureau voor den in- en nitvoer van landbouwvoortbrengselen, hetwelk gevestigd is in 's Rijks handelsmuBeum te Brussel, Augustijnerstraat 15. Kosteloos, zoowel per brief als mondeling het laatste nog het liefst verschaft het aan belanghebbenden alle inlichtingen, welke denwerkoop van landbouwvoortbrengselen gemakkelijker kan maken. Het is dagelijks geopend, uitgezonderd op Zon- en feestdagen, van 9] tot 12 en van 2 tot 4 uur, en verschaft alzoo aan iedereen eene schoone gelegenheid, om op de hoogto te komen van hetgeen zijn handel kan bevorderen of bevoordeelen. Zoodra er eenig nitzicht bestaat, waardoor de Belgische landbonwer of vee- boader eene geschikte gelegenheid verkrijgt, zijne producten van de hand te doen, wordt daaraan algemeene bekendheid gegeven. De belanghebbenden, zoowel koopers als verkoopers, maken rnim gebruik van deze welkome gelegenheid. Thans, nu vooral buitenlandsche kooplieden groote hoeveelheden Belgiscbe voortbrengselen wenschen te koopen zooale frnit, groenten, aardappelen, uien, gevogelte wordt eene oproeping gericht tot de voortbrengers. Het zgn vooral Duitsobe kooplieden, die trachten deze producten op te koopenzoodat in dit seizoen een belangrijke uitvoer naar Duitsoh- land valt waar te nemen en de landbouwer daardoor vaak hooge prijzen maakt. Ofschoon de hoeveelheid van enkelen veel minder bedraagt dan in vorige jaren, zal de opbrengst niet onbelangrijk zijn, hetgeen voor een groot deel te danken ie aan het goed- werkend inlicbtingsbureau. Ofschoon wij, Nederlanders, een levendigen handel drijven met België, wordt door onze kooplieden weinig of geen gebruik van dat bureau gemaakt, vooral omdat wij wel veel iu België invoeren, maar slechts weinig er uit halen. Toch zouden zij, die Belgische landbouwproducten willon koopen of den prgs en de hoedanigheid daarvan willen leeren kennen, zich ook tot dit bureau kunnen wenden tot bet verkrijgen van de noodige inlichtingen. Door het voortdnrend ongunstige weder van den laatsten tijd, is door den bond van beetwortelsuikerfabrikanten, met het oog op het nog onvoldoende gewas der suikerbieten, besloten, de eerste levering begin September, althans 14 September te doen vervallen. Wat de boer in het najaar o. a. doen moet. In den herfst worden de wintergewassen gezaaidhiertoe behooren in de eerste plaats de wintervariëteiten van tarwe, gerst en rogge. Daar de granen voor zeer veel landbouwers een niet onbelangrijk gedeelte van den oogst vormeD, is bet een zaak van het hoogst gewicht, dat de boer al zijn zorg besteedt a een goede behandeling van dit gewas. Hie behoort in de eerste plaats het zaad, tweede het land. De beteekenis van goed s( wordt in de [praktijk nog maar al over het hoofd gezien en toch is hef lijk te begrijpen, dat van den goed

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2