ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 3 September 1903. (Z* ierikzeesohe TfTn dïëw e t. NIEUWSTIJDINGEN. C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG e\ ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika r TransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7893. Directeur j A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redactearen: Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des MaandagsWoensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de 2e helft der maand Aug. 1903. Mej. Klap, Rotterdam. J. J. Bliek, M. Dicks, Parijs. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van de Firma LAKEN- MAN OCHTMAN, Boekdrukkers, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot het plaatsen van een gaskraclitvverktuig van 4 paardekrachtcn in het perceel, staande in de Lange Nobelstraat, plaatselijk gemerkt wijk A no. 471, kadastraal bekend sectie A no. 1645; dat op Dinsdag den 15 September aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente, in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 1 September 1903. De Bargemeester en Wethouders voornoemd, Gil. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Begrooting der Inkomsten en uitgaven der Gemeente voor 1904. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienst jaar 1904, zooals die op heden aan den Gemeenteraad is aangeboden, van heden af, gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, ingevolge de wet. Zierikzee, den 1 September 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, OH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. •BEK ENDMAK IN G. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzef. maken bekend, dat in de op heden gehouden Vergade ring van den Gemeenteraad, de navolgende benoemingen hebben plaats gehad, tengevolge van periodieke aftreding: lo. tot Wethouder en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer Mr. D. VAN DER VLIET; 2°. tot lid der Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting de heer C. J. VAN DEN BOUT; 3°. tot lid der Commissie voor de Strafverordeningen de heer Mr. J. P. CAU, en 4®. tot lid der Commissie van Fabricage en Commissaris voor de Vischmarkt de heer J. VAN SCHELVEN. Zierikzee, den 1 September 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Indië. De Soer. Cf. maakt melding van een droevig ongeval. Terwijl j.l. Zaterdag een groot nautisch avondfeest plaats had in den schouwburg, gebeurde er iets, waarvan de feestvierenden niets hebben gemerkt. Te halfeen werd op het tooneel een tableau-vivant gegevenvoorstellende een episode uit den Boeren-oorlcg. Er werd een schijngevecht geleverd, waarbij van dichtbij gestoken en gevuurd werd. De matroos der 2e klasse Kok werd getroffen door een bajonet steek, die 10 c.M. in den schouder doordrong. Het kwam juist in zijn rol te pas, dat hij op den grond viel, zoodat niets ongewoons werd opgemerkt en het spel voortgezet tot het eind. Onmiddellijk na het vallen van het scherm werd dokter Alers, die zich onder de toe schouwers bevond, geroepen en de matroos vlug naar de infirmerie gebracht, daarop naar het hospitaal en daar overleed Kok in den nacht ten kwart over drie uur. Hoe big begon de avond en hoe treurig liep het voor den zeeman af door een nood lottig toeval. Zuid-Afrika. Richmond, 31 Aug. De kerkeraad heeft eindelijk den reverent Botha, die in Augustus 1904 een brief schreef, waarin bij den voortdurenden weerstand van do Boeren als een misdaad beschouwde en op het aannemen der BritGche voorwaarde aandrong, in eer hersteld. Botha herriep in Ons Land zijn schrijven, maar de ontevredenheid duurde voort. De kerkeraad nam zes maanden geleden de kwestie in overweging. De zaak werd toen verdaagd en de pogingen, om een verzoening tot stand te brengen tusschen Botha en zijn gemeente, hadden succes. Botha bedankte voor zijn standplaats tengevolge van de beschuldiging. Amerika. Adeline Patti (Barones Cederström), nog steeds een «ster", ondanks haar 60 jaren, onderneemt weder een kunstreis door de Yereenigde Staten. Zij heeft zich verbonden voor 60 concerten en nog tien als dit haar goeddunkt, en zij ontvangt voor elk concert f 12,000. Italië. In verscheidene deelen van Italië, en vooral in de Romeinsche Gampagna, zijn agrarische onlusten uitgebroken. Te Ariccia hebben 300 boeren de land goederen van Prins Chigi bezet en toen zij door karabiniers van daar verdreven waren, hielden zij woelige betoogingen tegen de overheid. Te Anguillare Sabazia werden de land goederen van Prins Torlonia door 400 boeren bezet, die eerst Da herhaalde charges van de ruiterij verdreven konden worden. Er werden daarbij verscheidene boeren in hechtenis genomenmaar men liet die weldra weder vrij, om de groote opgewondenheid onder de boeren niet nog erger te maken. Ook te Castelnuovo di Porto namen 200 boeren, met zeisen gewapend, verscheidene landgoederen in bezit. Het doel der beweging is, de groote grond bezitters te dwingen, een deel hunner landen af te staan aan de gemeenten of aan land- houw-syndicaten, teneinde die gronden aan de landbouwers zeiven te doen overgaan in gezamenlijk of persoonlijk bezit. Rome, 1 Sept. In verband met de jongste uitlatingen van kardinaal Fischer op het algemeen katholieken-coDgres te Keulen, ten aanzien van een mogelijke toenadering tusschen het Yaticaan en de Italiaanache regeering en in verband ook met de joDgate geruchten, dat de paus eventueel naar Iiome komende R. K. vorsten zou willen ontvangen, meent men in regeeringBkringen, dat Pius X niet voornemens is de politieke gedragslijn van Leo XIII te volgen, wat ook zou blijken uit zijn aarzeling met betrekking tot de benoeming van den nieuwen staatssecretaris. Paus Pius X heeft voor den pastoor der parochie Castello te Venetië, mgr. Cavallari, een arm, maar zeer bekwaam on liefdadig man, dien hij onverwachts benoemde tot Provicaris-Generaal van het patriarchaat te Venetië, om do aan die benoeming ver bonden bezwaren uit den weg te ruimen, een volledig Bisschopscostuum laten maken. Nog een ander voorbeeld van 's Pausen goedheid voor zoogenaamd mindere lieden, wordt door den Romeinschen berichtgever van Le Figaro medegedeeld. Aan het Vatikaan is eene drukkerij ver bonden en het personeel daarvan moet dik wijls een galerij passeeren waar langs de Paus zich naar den tuin begeeft. Ten tijde van Leo XIH mocht zich daar niemand bevinden als de Paus kwam. Maar Pius X heeft dit verbod opgeheven. Hij spreekt gaarne in het voorbijgaan met het bedienden-personeel. En toen daar onlangs een drukkersjongen, die er toevallig was, hem te voet viel en zijn ring kuste, klopte de Paus hem vaderlijk liefkozend op het hoofd, vroeg vriendelijk naar zijn familie en gaf den knaap bevel den volgenden dag bij hem te komen. De directeur der drukkerij, verontwaardigd over de driestheid van den knaap, zond hem naar huis en schorste hem voor 8 dagen. Toen de knaap den volgenden dag niet kwam, heette het dat hij ziek was. Maar de Paus, die den jongen liet ontbieden, kwam toen spoedig achter de waarheid. Hij gaf den knaap 50 lire en zorgde dat zijn straf werd opgeheven en dat niemand het hem lastig maakte 1 Men ziet dat het volk van Rome gelijk had toen het voorspelde dat Pius X »de Paus der armen" zou zijn. Servië. Koning Peter van Servië is, naar men bericht, voornemens eene Zwitsereche lijfwacht te vormen ter bewaking van zijn persoon, evenals de Koningen van Frankrijk die hadden vóór de Omwenteling. Yolgens Daily Mail's berichtgever te Belgrado zijn aldaar drie kolonels, twee kapiteins en een dagblad-redacteur ter dood veroordeeld wegens het smeden van een nog tijdig ontdekt komplot tegen het leven van Koning Peter. Bulgarije. Volgens een bericht uit Sofia heeft de politie aldaar onder het paleis van Prins Ferdinand een soort tunnel ontdekt, blijkbaar gegraven met het doel, het gebouw door dynamiet in do lucht te later jpringeu. Die ontdekking is waarljjk geen aangenaam welkomthuis voor den terugkeerenden Vorst. Sofia, 31 Aug. In offioieele en revolutionaire kringen alhier werd openlijk de meening uitgesproken, dat de oorlog tusschen Turkije en Bulgarije aanstaande is en dat alleen een wonder de uitbarsting zou kunnen voorkomen. Men verwacht evenwel niet, dat één der beide regeeringen formeel den oorlog zal verklaren, doch dat do heerschende omstandig heden den oorlog zullen uitlokken, ondanks henzei ve. Zwitserland. Uit Innsbrück wordt gemeld, dat de amts- richter Alois Rindiech uit Miiuchon en de assessor Jozef Schuster uit Steinach in Beieren met een gids de westelijke Cima Umbretta van uit het Grüdenthal bestegen. Over den Bernale-gletscber wilden zij terugkeereo. Maar sneeuwstormen beletten hun een vluchthuis te bereiken, zoodat ze onder een uitstekenden rots den nacht moeeten doorbrengen. Toen zij 's morgens verder wilden gaan, kreeg Schnster hartkrampen, en voor de gids hulp had kunnon krijgen stierf de ongelukkige. De Berlijneche scheikundige Danis besteeg met een gids don Zimbatop in Vorarlberg. Bij den terugtocht kreeg hij een hartverlamming on stierf. De gids verdwaalde en in de sneeuw bevroren hem handen en voeten. Oostenrijk. Weenen, 31 Aug. Do koning van Engeland ia hodenavond ten 5 ure hier aangekomen. Hij werd begroet met het Engelecho volkslied. De keizer ging zijn gast tegemoet en de twoe soevereinen omarmden elkander hartelijk vervolgons word do koning begroet door de aartshertogin en verdore aanwezige overheids personen. Aan het feestmaal, dat daarna ten paleize gegeven werd, werden do gewone toosten op vorsten on volkeren uitgebracht Koning Eduard heeft den keizer benoemd tot Britsch veldmaarschalk. Rusland. Peteraburg, 1 Sept. Op oen spoorbrug, 742 werst van Charbin, is een trein van den Chineeschen Oosterspoorweg gederailleerd doordien een pijler van de brug weggeslagen was. Twee conducteurs werden gedood en 6 man van het treinpersoneel werden ernstig gewond. Engeland. Zondagmorgen is de oud-procureur-gencraal van Transvaal, dr. Krause, ontslagen uit de gevangenis te Pentonville, waarin hij op twintig weken na de twee jaar heeft door gebracht, welke hem opgelegd werden wegens aanstichting tot moord op Engelschen tijdens don Boerenoorlog te Johannesburg. Binnenkort keert dr. Krause als advocaat naar Zuid- Afrika terug. Maandagmiddag heeft te Hatfield plaats gevonden de begrafenis van lord Salisbury uitsluitend in tegenwoordigheid van de familie en enkele persoonlijke vrienden, terwijl de aartsbisschop van Canterbury met twee bisschoppen den dienst verrichtte. Gelijktijdig vond ook in Westminster Abdy een dienst plaats, waarbij tegenwoordig was het diploma tieke corps, de ministers, Hooger- en Lager huisleden enz. enz. Een verpleegster te Londenmies Wyness, heeft van een zieke, door haar verpleegd toen hij de pokken had, tweehonderd duizend pond sterling geërfd. Frankrijk- Dat handige oplichters te Parijs een vrucht baar arbeidsveld vinden, blijkt meer en meer. Nog is de Humbertzaak niet van de baan, of we vernemen weer, dat de gewezen bank directeur Louis Alfred Balensi zich voor het gerecht had te verantwoorden omdat hij het kunststuk volbracht een bedrag van 20 millioen te verdonkeremanen. Balensi stond aan het hoofd van de Sociótó frangaiso de ban que et de change. Hij heeft over die verdwijning vijf jaar gedaan. De genoemde bank deed hij zeven millioen te kort en verspeelde boven dien aan de beurs zeventien millioen, die zijn vriend en sportgenoot Max Lebaudy, lo petit-sucrier" hem had toovertrouwd toen na Lebaudy's dood in 1896 rekenschap ver langd werd, verdween Balensi naar Amerika. Te New-York werd hij toen wegens ver duistering van kostbaarheden tot 6 jaar ge vangenisstraf veroordeeld en na die straf te hebben ondergaan aan Frankrijk uitgeleverd, waar hg één jaar in voorarrest doorbracht. Nadat zijn schuld door de gezworenen bewezen werd verklaard en verzachtende omstandig heden werden aangenomen, werd Balensi tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deze straf heeft hij echter reeds in voor-arrest geboet. Balensi werd daarom weder op vrije voeten gesteld. Bij de Fransche Madagascar-expeditie in 1895 werd de luitenant R., die deel uit maakte van generaal Duchesne's troepenmaoht, in een gevecht met den stam der Malgachen zwaar gewond. Daar hij zich doodelijk gekwetst gevoelde, gaf hij één zijner minderen zijn familiepapieren met een laatsten groet aan zijn vrouw en kinderen, die toen te Blida in Algiers woonden, waar hij in garnizoen lag. Na het einde van het treffen zocht de soldaat tevergeefs naar het lijk van den luitenant en, in Algiers toraggekomen, voerde bij getrouw de opdracht uit, die deze hem gegeven had. Gedurende vele jaren liet de jonge weduwe nasporingen doen wat er van het lijk van haar man geworden was, maar alle gezoek bleef vruchteloos. Eindelijk werd een akte van overlijden van luitenant R. opgemaakt. Ver volgens, in 4 904hertrouwde de weduwe met een luitenant der tirailleurs, die in garnizoen kwam te El Galeah. En nu heeft de vader van luitenant R. een brief van het Ministerie van Oorlog ontvangen, hem meedeelende, dat zijn zoon op Madagascar teruggevonden is, waar hij in het binnenland acht jaar lang door de Malgachon gevangen was gehouden. De offioier blijkt thans op weg te zijn naar Frankrijk; hij is tot kapitein bevorderd en heeft het krnis van het Legioen van Eer gekregen. Naar de ontknooping van deze verwikke lingen is men in Frankrijk zeer benieuwd. België. Te Brussel is eene dame in hechtenis ge nomen, onder beschuldiging van moordplannen tegen haren schoonzoon. Zij had eenen worstelaar, dien zij op de kermis had gezien, een groote som gelds ge boden, als haren schoonzoon, die hare dochter mishandeld en haar had opgelicht voor 40,000 fr., uit den weg ruimde. Do worstelaar gaf do bloeddorstige schoon moeder bij het gerecht aan en zij werd daarop gevangen genomen. De echtgenoot der dame, een zeer geacht burger, beweert, dat zij niet toerekenbaar is en aan «dwangvoorstellingen" lijdt. Nederland. "Winschoten', 4 Sept. In de gisteren gehouden zitting van het kantongerecht alhier is thans de vereischte eed afgelegd door B. K., uit Stadskanaal, die onlangs weigerde dezen af te leggen, omdat hij Baptist was, en toen in gijzeling werd gesteld. Enschedé, 30 Aug. De provinciale be tooging voor algemeen kiesrecht, hier heden gehouden, werd door ongeveer 4800 personen bijgewoond. Mevr. Titma—Schaaf, Brinkhuis en mr. Mendels voerden het woord. De laatste eindigde met de verklaring, dat Domela Nieuwenhoie en van Emmenes verraders waren. Applaus volgde, maar ook gesis en gefluit en geroep van«Dat is gelogen 1" «Een leugen 1" enz. Het Loo, 4 Sept. Den geheelen dag kwamen gisteren ingezetenen alsmede de vertegenwoordigers van verschillende ver- eenigingen hun handteekeningen zetten in de ten paleize liggende felicitatie-registers. Tal van bloemstukken zoowel uit Apeldoorn als van elders werden onophoudelijk aan gevoerd, terwijl een stroom van telegrammen der jarige Vorstin werd toegezonden. Na aankomst van den extra-trein uit 's-Hage met de genoodigden was er diner ten Hove, waaraan 70 personen deelnamen. H. M. de Koningin ontving van het jacht- departement een rustieke bank met kussens en gekroonde W. van mos, geheel eigen werk van het personeel. De verjaardag van de Koningin was vooral te Apeldoorn een echt nationale feest dag. Zaken werden niet gedaan ,de meeste winkels sloten vroegtijdig. Schier overal in 't dorp wapperden de vlaggen en het bezoek uit de omliggende plaatsen was reeds vroeg merkbaar. De festiviteiten waren geregeld door de onlangs opgerichte Oraoje-Yereeniging, welker bestaan door het aanzienlijk aantal leden dat toetrad verzekerd is. Na het opstellen van ongeveer 4000 kinderen, trok de stoet met een paar muziek korpsen des morgens door het dorp naar het feestterrein. Daar hadden de gebruikelijke kinderspelen plaats, was gelegenheid een goochelaar te zien werken en hadden draai molens en snoepkraampjes druk bezoek. Iets nieuws waren verschillende rgwielwedstrgden, bestaande uit: wedstrijd in 'tlangzaam rijden, lepel-en-ei-wedstrijd, poppenwedstrijd en wed strijd in het zeker rijden. De komst van de Koningin, den Prins en de Koningin-Moeder in de schitterende equipages, gaf grooten glans aan het feest. Nadat bij aankomst den Voretinnen bloem ruikers waren aangeboden, reed de Vorstelijke familie langzaam het terrein op, vergezeld van den burgemeester en eenige leden van het hoofdbestuur en vertoefde hg de juist in vollen gang zijnde spelen en wedstrijden en uitvoering der beide Apeldoomsche gymnastiek-vereenigingen, onder leiding van den heer Straatman. Zoowel bij de aankomst als het vertrek der Vorstelijke personen weerklonken uit honderden kelen hoera's. Op het terrein ging inmiddels alles rustig verder en speelde het stedelijk orkest ait Bochum een aardig programma af. De feestelijkheden werden besloten door een vuurwerk. Daarna bal op de sociëteit en café-chantat in «Tivoli". Amsterdam, 4 Sept. In een vergadering van slachtoffers der «algemeene" werkstaking, heden gehouden, klaagde de voorzitter Ebeling over de slechte opkomst. Slechts de helft was aanwezig van de 500 slacht offers. Aan de georganiseerde arbeiders werd verwetendat zij uitgesloten kameraden vergaten. Besloten werd aanstaanden winter «honger- optochten" te organiseeren en collecten te houden langs de huizen. Eindelijk werd in een motie aangedrongen om een landelijk comité van steun weder in te stellen. Baarn, 34 Aug. Naar men verneemt, zal de ex-president Steyn zich na zijn herstel hier vestigen. In ieder geval zullen zijn dochtertjes van 12 en 14 jaar half September als interne leerlingen geplaatst werden op het jongedames- instituut «Erica" alhier. Leiden, 31 Aug. Een achtenswaardig ingezeten, de heef J. H. Donner, oud-lid der Tweede Kamer, is heden overleden. De heer Donner werd 18 October 4824 te Arnhem geboren, werd tot predikant opgeleid aan de Theologische School te Arnhem (die later naar Kampen verplaatst werd), en begon zijn loop baan als Geref. predikant te Ommen in 1848 vandaar werd hij te Leiden beroepen, waar hij tot 1877 het predikambt waarnam. In 1880 werd hg gekozen tot lid der Tweede Kamer en nam deze betrekking voor Leiden en later voor Katwijk waar tot 1904, toen hij zich om zijn hoogen leeftijd niet weder verkiesbaar stelde. 's-Gravenhage, 1 Sept. De avond van Koninginnedag was, wat het weder betreft, een uitgezochte avond voor deze stad. Dat allen naar het Bosch en de vijvers, het traditioneele feestterrein, stroomden, laat zich begrijpen. De lanen tegenover de Boschbrug voerden er heen onder roode ballons, die aan de boomtakken wiegelden, langs een geheel in vetlichtjes gebulden muziektempel, tegen over de Jacobalaan, waar een militair muziek korps de pleisterplaats was voor honderden feestgangers en langs het buitenterrein der Witte Sociëteit met haar lichtenden eereboog aan den ingang en de ballonnetjes van rood en groen tusschen het gebladerte. De.Konink- lgke Militaire Kapel had hier in en buiten de tent duizenden hoorders. De vijvers in het Bosch vormden weer het middel- en glanspunt van de feestviering. De eerste kom gaf het beeld van een oranjerie bij avond door de menigte Venetiaansche ballons, die boven het watervlak welfden, onder een helderen hemel, die het schoone effect niet weinig verhoogde. Op de brug tusschen de beide vijvers verhief zich een fonkelende eereboog, in gothieken stijl. Achter de brug verrees uit de waterlijn de hoofddecoratie, teruggevende twee geschiedkundige monumenten in ons

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1