ZIERIKZEESCHE I\IEU WSBODE. Dinsdag 1 September 1903. VEEMARKT. Courant). Veiligheidswet. NIEUWSTIJDINGEN. (25 i e r i It z e e s c h. e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pry a per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7892 Directeur I A. 7. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren .1. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regelt 30 Oti. meerdere regelt 10 Cta.kunnen uiterlijk tot det Maandags, Woenadagt en Vrijdagö middags 2 ure beeorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Ingebonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. A. FitÜNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Veemarkt alhier dit jaar zal worden gehouden voor het eerst op Donricriluy; «Ion 13 Augustns a.s., en voorts op olken Donderdag in de maanden Amsnstus, September, October, November en de eerste helft van December, en wel bij wijze van proef, voorloopig op het Kraanplein, met uitzondering van Deuderdnir ÏO Sep tember en Donderdag 17 September 11.is., als wanneer die markt op de SCHUIT- HAVEN zal worden gehouden. Zierikzee, den 3 Augustus 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., 1.® B. JAN SNELLEN, Secretars. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den Commis-aris der Koningin in Zeeland van 24 Augustus j.L, A No. 3211, 3e afdeeling; Brengt ter kennis van hoofJen en bestuurders van hier gevestigde inrichtingen, waarin eenige tak van fabrieks- of handwerksnijverheid wordt uitgeoefend, dat, indien in hun bedrijf aan een persoon een ongeval is overkomen, waarvan ingevolge artikel 12 der Veiligheids wet eene schriftelijke kennisgeving aan den Burgemeester der gemeente, waar het ongeval plaats had, moet worden gezonden, die kennisgeving niet overbodig is geworden door de aangifte ingevolge artikel 61 der Ongevallenwet 1901, inaar nog steeds behoort te geschieden, zoodat zij, die nalaten de bij artikel 12 der Veiligheidswet voor geschreven kennisgeving aan den Burgemeester te doen, zich blootstellen aan het gevaar van eene strafvervolging. Zierikzee, den 29 Augustus 1903. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., 1.® B. Indië. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint: Een patrouille van Rakau Pandjang nam gevangen Pangeran Mangkoe. Er werd veel buit gemaakt aan wapens, munitie en goud, ook veel olifantstanden werden gevondener is nog veel verstopt. Morgen heeft de aankomst hier plaats van generaal Van Heutz. De plechtige uitreiking van het grootkruis van den Ned. Leeuw, waarmede de generaal door Hare Majesteit begiftigd werd, zal Maandag plaats hebben op de audiëntie die de gonverneur-generaal dan geeft ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin. China. Door twee honderd bereden en welgewapende roovers is een aanval gedaan op het paleis te Eho, het lievelingsverblijf van de oude keizerin-weduwe van China. De wachten werden overrompeld en de roovers wisten een zeer belangrijke som mee te pakken. De gouverneur-generaal van Tschili en de commandant der troepen in de provincie zijn, naar Chineesche opvatting, verantwoordelijk voor het gebeurde. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Chineezen den spoorweg van Nin-Tchwang gaarne willen verkoopen, daar de zaken slecht gaan. In Juli werd 60.000 dollars winst gemaakt, terwijl de hypotheek rente reeds 100 000 dollars bedraagt. Australië. Uit Melbourne wordt geseind, dat er steeds een stroom van landverhuizers ait Victoria naar Zuid-Afrika gaat. Zoo zijn er "Woensdag weer 200 op de »Persic" scheep gegaan. Zuid-Afrika. De Kaapsche regeering heeft een groot aantal Zwitaerache boeren aangenomen om de Kaapsche landbouwers gedurende den volgenden oogst bij te staan. Deze lieden zullen naar de Kaap vertrekken, zoodra de oogst in Zwitserland is afgeloopen. Er is 10.000 pd. st. (f 120.000) uitgetrokken voor de kolonisten om hun overbrenging te betalen. Het grondgebied, gelegen aan den rechteroever van den Beneden-Senegal, is thans bij het Pransche gebied gehecht. De annexatie van dit gebied, bewoond door Moorsche stammen, de Trarza's en Brakna's, is met stillen trom geschied, zonder dat de Pranschen er een gevecht voor behoefden te leveren. Italië. Uit Rome komt bericht, dat do nieuwe Paus, die geen voorstander schijnt van den voor niet-katholieken altijd iets zeer stuitends hebbende ceremonie van den voet- of pan toffel-kus, eene aardige manier heeft om dien zijnen bezoekers te schenken. Zoodra namelijk aan het einde eener audiëntie de bezoeker zich buigt om zijn kus ter plaatse aau te brengen, staat Pius X op, neemt den bezoeker vertrouwelijk onder den arm en geeft hem zoo met een vriendelijk woord en een glimlach zijn afscheid. De oud-gedienden van het Yaticaan zijn verstomd en geërgerd over deze nieuwigheid. De Paus heeft op het oogenblik ongeveer zijn geheele familie over, zoodat het Yaticaan haast te klein dreigt te worden, eu de verlegen gezichten, die zulks het stijve Vaticaan- persoueel doet zetten, moeten den eenvoudigeu en vroolijken oud-kardinaal Sarto ten zeerste vermaken. Turkije. Konstantinopel, 28 Aug. Er is opnieuw geldnoodvoor de uitbetaling van de maande- lijkeche gage en voor het troonsbestijgingsfeest in de volgende week, is slechts een bedrag van 100.000 pond aanwezig, terwijl de ontevredenheid onder de troepen toeneemt, in verband met de inhouding van de porties vleesch, doordien de leveranciers niets meer leveren voordat het achtersta] 1 ige aangezui verd is. Het aantal alhier aangekomen Grieksche on Mohammedaanechc vluchtelingen ait het kustgebied van het sandBchak Kirkilisso bedraagt 880, voor welker onderhoud de Turksche regeering zorg draagt. Rusland. St.-Petersburg, 29 Aug. Door den minister van binnenlandsche zaken in Rusland is een geheime brief aan de ambtenaren in do provincie gezonden, waarin gelast wordt geen Zionisten meer in Rusland te dulden. In voor bereiding zijn een aantal wetten, waardoor het bestaan voor do Joden lastiger wordt gomaakt. Engeland. Londen, 28 Aug. Medegedeeld worden do voorwaarden, op welke de aandeelcn en obligatiën van de «Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij" opgekocht zullen worden. Van den laten December a.s. af zal voor elk aandeel van 1000 gulden, rentende G procent, 135 pond sterling betaald worden of mèt den interest 145 pond, 16 shilling 8 pence. Voor elk aandeel van 1000 gulden, 4| procent, 112 pond 10 shilling of mèt den interest 121 pond 10 shilling 6 pence. Voor den terugkoop van de 4 procents van 1000 gulden zal betaald worden 1124 gulden. Er zal geëischt worden bewijslevering, dat elk aandeel, waarop betaling geöiecbt wordt, in particulier bezit was 9 October 1899 en geen aandeelen, die het eigendom waren van de Transvaalsche regeering of van directeuren of ambtenaren der »N. Z. A. S. M." zullen betaald worden. De Engelsche bladen zijn zeer onder den indruk van het commissie-verslag over den oorlog in Zuid-Afrika. Zelfs the Times noemt Engeland's onvol doende toerusting voor den oorlog, gelijk die uit het rapport der commissie van onderzoek is gebleken, ontzettend". De voorhanden 40.000 uniformen waren niet geschikt voor het Zuid-Afrikaansch klimaatde vizieren der voorhanden geweren waren niet goed; de voorhanden 66 millioen patronen gingen uit elkaar in de loopen der gewerende voorraad cavalerie-sabels was zeer gering en de weinige sabels, welke voor handen waren, deugden niet. Ook de schoenen waren slecht. Er was nagenoeg geen zadeltuig, men had slechts zeer weinig hoefijzers voor paarden en vol strekt geen voor muilezels. Er was geen veldtochtsplande generaals hadden geen bepaalde aanwijzingen. Er werd hun niet eens kennis gegeven van de voor handen plaatselijke verdedigingsplannen. Generaal Sir Ian Hamilton blijkt, bij zijn getuigen voor de commissie, op de vraag waarom kwamen er zooveel overgaven voor?" het bpmerkelyk antwoord gegeven te hebben »Ik denk, dat het was omdat de Britten en de Boeren elkaar niet genoeg haatten. Aan beide zijden wilde men veel liever de vijanden gevangen nemen dan hen verwonden of dooden". «En Elandslaagte?", zou men willen vragen. De commissio oordeelde ten slotte«Of- schoon wij do daad der overgave beschouwen als op het eerste gezicht schandelijk cn niet dan door ernstige redenen t6 rechtvaardigen, is er toch, naar onze meening, geen reden om aan te nemen, dat de groote meerderheid der overgaven te wijten was aan eenig gebrek aan moed van de officieren". - Uit een brief van het opartement van buitenlandsche zakeD, d.d. 14 dezer aan den bemiddelaar in zake do Joden-kolonie in Britsch-Oost-Afrika blijkt, dat de Engelsche regeering een nader uit te kiezen stuk land in het protectoraat in hoar of te koop aan biedt, o. a. onder de volgende voorwaarden De kolonie zal zelfstandig zijn in inwendig bestuur met een Jood aan het hoofd der regeering; zij regelt zelf haar gemeentebestuur; in godsdienstzaken is zij geheel vrij. De Engelsche regeering oefent algemeen toezicht uit. Zij betaalt niets van de bestuurskosten van de kolonie, en mag het land weer in bezit nemen als de volksplanting een mislukking blijkt. Volgens een, waarschijnlijk voorbarig bericht in Engelsche bladen, heeft de Engelsche regeering nu een bepaalde streek in Britsch- Oost-Afrika aangeboden. Het moet zich uit strekken hisschen Nairobi en Mau, twee stations aan den Oeganda-apoorweg. Nairobi, op ongeveer 530 K.M. van Mombas land inwaarts, ligt ongeveer 1800 M. boven de zee; Mau, een 240 K.M. verder het binnen land in, ligt ruim 2000 M. hoog. Volgens air ff. Johnston, die 't land goed kan kennen, is deze streek zeer goed voor een volksplanting van Europeanen geschikt. Er is veel water, een vruchtbare bodem, dichte wouden en gedeeltelijk is 't onbewoond. Er staan veel getapertja-boomon en er is overvloedig ebbenhout; koffie groeit er in het wild. Ook vermoedt men, dat de bodem ryk is aan delfstoffen. Frankrijk. Naar men uit Leurden schrijft, is de nationale pelgrimstocht 25 Augustus j.l. ge ëindigd. Zondag en Maandag was bot buitengewoon druk in de stad en vooral in den omtrek van de basiliek en de grot. De optocht van kranken was een zonderling en droevig schouwspel, 950 draagbaren begeleid door meer dan 1100 ziekenverpleegsters en ver plegers. Eon tallooze menigte, samengesteld uit alle klassen der maatschappij, heeft de grot en de viscbvyvers bezocht. Maandag was or een processie van 2000 priesters in het zwart, dio het sPangoliogua" zongen, voorafgegaan door 50 priesters in koorhemd. Het vreeselyke ongeluk op de onder- grondbaau te Parijs eischt nog steeds slacht offers, daar er dezer dagen niet het minste in ongereede kan raken bij de machines van de «Métropolitain", of een paniek breekt uit onder de reizigers, die in hun angst, dringend en duwend elkander verwonden. Donderdagmorgen ie het laatste rijtuig van een trein van den «Métropolitain" in brand geraakt bij het station «Hotel de Ville". Een vreeaelijke paniek ontstond. De reizigers sprongen als waanzinnig uit de coupé'e. Een dame werd de schedel verbrijzeld eu een mau werd met ontwrichten schouder opgenomen, terwijl vele andere reizigers licht gewond werden. Te Sables-d'Olonne heeft Donderdag een hevig gevecht plaats gehad tusscben de troepen en de bevolking, die het klooster der Redemptoristen verdedigde. De tain van het klooster moest na veel tegenstand door de bovolking ontruimd worden. Alle uitgangen waren gebarricadeerd en even eens de straten, welke op het gebouw uit- loopen. Later op den middag werden ladders gehaald en na de drie sommaties, die met gejuich door de verdedigers werden beantwoord, getracht een bres in de hoofddeur te maken. Dit gelukte eerst na een uur. Drie geestelijken, die op het dak gevlucht waren, moesten met behulp van een krachtigen waterstraal naar beneden gejaagd worden. Toen was men eindelijk meester van de gebouwen en werden degenen, die weerstand boden, gevangen genomen. De voormalige president der Republiek, de heer Casimir Périer, heeft het noodig geacht openlijk tegen to spreken, dat bij ooit iets met de Humberts heeft uit te staan gehad eu een uitnoodigiug van hen heeft aangenomen. De eenige keer, dat hij aan Frédéric Humbert geschreven heeft, was om als voor zitter van een armbestuur hem te bedanken voor een gift voor de armen. Nooit echter heeft bij van hem geld geleend, noch «een blauwtje geloopen bij zijne dochter of schoon zuster", zooals beweerd is. Duitschland. Één van de vele geschenken, die, bjj gebrek aan beter, tusschon Duitschland en Frankrijk, zooal niet de vriendschap moeten onderhouden, dan toch den vrede helpen bewaren, is nu weer een bedrag van vijf duizend francs, door Loubet, den president der Franscbe Republiek, geschonken voor de watersnood- lydenden in Silezië, van welk bedrag over handiging is geschied door den Frsnschen gezant te Berlijn aan den minister van buitenlandsche zaken. De jonge dokter Schwarz te Muhlhausen is in hechtenis genomen in verband met doodelyke verwonding in een duel, van zyn Zaterdag overleden collega Schlott. 'tGing om het geschil tusschen de doctoren en de ziekenbussen. Bremen, 28 Aug. Volgens een telegram uit Terschelling is aan boord van de stoom boot «Neckar", die gisteren uit Bremershaven vertrok, een groot ongeluk gebeurd. De groote stoompyp der machine aan bakboord is namelyk plotseling gesprongen, met gevolg, dat de derde en vierde machinist en vyf stokers in den heeten damp den verschroeiingsdood vonden, terwijl twee andore stokers lichtere kwetsuren beliepen. De boot zal met halve kracht ter herstelling naar de Weser terugkeoren. Nederland. Maastricht, 29 Aug. Het neutrale Moresnot, waar onlangs eeno speelbank is opgericht, gaat naar men bericht van de politieke kaart van Europa vordwynen. De reeds lang hangende besprekingen tusschen België en Pruisen over dat gebied, 'zouden tot uitkomst bobben gehad, dad het stukje grond, 350 hectaren groot, met zyn 3500 inwoners aan België zou komen. Nu zal ook de speelbank moeten verdwyneu. Deze word tot verloden Zondag bezocht door meer dan duizend personen, waaronder velen, dio van zeer ver kwamen. Alleen roulette wordt gespeeld. De minimum- inzet bedraagt 2 francs, bet maximum 1200 francs. Wyl de roulette 30 nummers heeft, is het bedrag, dat by het gelukkigste geval met den hoogsten inzet in eens kan gewonnen worden, 40.000 francs. De hoofdmannen der bank heeten Bara en Bogart. In het comité zitten alleen Belgen. Apeldoorn, 29 Aog. Uit 's-Hertogenbosch zyn op Het Loo aangekomen, de heeren mr. A. A. J. baron van Styrum, regeerend proost, mr. V. Tilman, proost, mr. Joh. de Bergh, rentmeester, on jhr. mr. T. J. J. van Ryckevorsel, griffier van de «llustre Lieve Vrouwe Broederschap" te 's-Hertogen bosch, ten einde aan Prins Hendrik der Nederlanden den titel van «Zwanenbroeder" een titel ook door H. M. de Koningin gevoerd aan te bieden. Nieuwediep, 29 Aug. In den morgen van den 26en Aug. werden op de terugreis uit Tromeü, a/b. Hr. Ma pantserdekscbip «Koningin Wilhelmina der Nederlanden", in de Noordzee noodseinen opgemerkt van den Russischen schoener «Mary", koersende om de West. Toen de beteekenis der seinen was verkend als te zijn«Gebrek aan proviand hongersnood", werd onmiddellijk een sloop gezonden, met een officier, teneinde zich van den toestand aan boord van de «Mary" te overtuigen en bleek men gebrek te hebben aan drinkwater, terwyl ook de voorraad petroleum totaal was uitgeput, hebbende de schoener, met eene lading hout bestemd van Riga naar een Schotsche haven, reeds 29 dagen reis. Do kapiteiu had inmiddels zelf ook reeds een sloepje naar de «Wilhelmina" gezonden met een briefje voor den commandant, waarin werd verzocht om 30 liter drinkwater en een kan petroleum. Onnoodig is het te vermelden, dat de «Mary" ruim van al het noodige werd voorzien. De bemanning bestond uit 7 koppen en de afstand tot de plaats van bestemming was nog ruim 250 myl, zoodat kon worden aangenomen dat die plaats over ongeveer 4 dagen zoude kunnen worden bereikt. Utrecht, 29 Aug. Over het op het Centraalstation alhier uitgevoerd omvangryke werk wordt het volgende medegedeeld: De overwegen van het eerste naar het tweede en van dit naar het derde perron, welke by de komst van een trein met kettingen worden afgesloten, leverden een voortdurend en groot gevaar voor bet publiek op. Binnen niet al te langen tyd zal daarin verbetering gekomen zijn. Men heeft een begin gemaakt met het aanleggen van een tunnel, verbinding gevende tusschen de drie perrons onderling. De thans bestaande over wegen komen daardoor geheel te vervallen. Dit werk zal vermoedelyk ongeveer 7 maanden duren en hoofdzakelyk des nachts moeten verricht worden. De groote moeilykheid van het werk is wel daarin gelegen, dat ondervanging der verschillende talryke sporen door bruggen plaats vindt en ook de kap van het station voortdurend op practische wyze geschoord moet worden. Alle sporen en de drie perrons blyven aldus volledig in gebruik. De tunnel wordt aangelegd 1.50 M. onder den grondwaterstandde waterbemaling geschiedt volgens de nieuwe methode zooals deze toegepast is bij de rioleering in Den Haag. De tunDel wordt 50 meter lang, beeft eene wydte binnenwerks van G meter, terwijl de hoogte 2.50 meter zal bedragen. Zy komt een weinig ten zuiden van het thans bestaande overpad, dat men thans bezig is een weinig naar het noorden te verleggen. Daar deze oodergrooóecbe verbinding alleen zal dienen voor personenverkeer, zullen bagage, post en goederen over de sporen heen over een brug op een korten afstand in zuidelyke richting van de plaats der tuuuel gelegen, vervoerd worden, waarop ze gebracht en van waar ze neergelaten zullen worden door middel van electrische liften, 't Ligt in de bedoeling later meer dergelyke bruggen te bouwen. De tunnel zal geheel bekleed worden met witten steen, hetgeen de verlichting zeer ten goede zal komen. Tegelijk met t aanieggen van aeze tunnel wordt de contróle aan het centraalstation veranderd. De uitgang, waar de controle plaats vindt, zal verbreed worden, terwyl er controle-huisjes zullen geplaatst worden. Afgescheiden van 't vorengenoemde werk zal aan de zyde van het in aanbouw zynde buurtetation der Ned. Centraal Spoorweg- Maatscbappy een verbinding worden gemaakt tusschen de drie perrons van het Centraal station met het nieuwe station. Zaandam. Tot havenmeester alhier is benoemd de heer R. F. baron van Heerdt tot Eversberg, gepensionneerd officier van administratie le kl. by de K. N. M. te 's-Gravenhago. s-Gravenhage, 29 Aug. Gisterenavond omstreeks 10 uur werden de rechercheurs Loubesheimer en Dekker, dienstdoende aan het station der H. IJ. S. M., door een koet sier gewaarschuwd dat een Engelsche heer, die gisteren bier in de stad vertoefde, door een hem .'onbekenden man was beroofd van zyn gouden dasspeld. De Engelsohman verliet n.l. gisterenavond per rytuig een koffiehuis in de Jacob Cats- straat en op het oogenblik dat hy in het rytuig stapte, sprong de onbekende man eveneens in het rytuig en ontrukte den Engelschen heer het kleinood. De beide'rechercheurs stelden dadelyk een onderzoek in, en door yverige nasporing mocht het hun gelukken een zekeren G. G. v. E. hedennacht omstreek één uur van zyn bed te lichten. Bij visitatie aan het commis sariaat aan de Groenmarkt werd de door den Engelschen heer vermiste dasspeld met parel op hem bevonden terwyl hij de berooving bekende. De heer "WoeBte, minister van staat en oud-minister van binnenlandsche zaken, zal België vertegenwoordigen voor het hof van arbitrage in het geschil tusschen Venezuela en de mogendheden. De stelling van partyen in de Venezolaansche quaostie voor het hof van arbitrage ie in het kort deze: Tegenover de bewering van de drie mogendheden, Engeland, Duitschland en Italië, dat hunne vorderingen op Venezuela preferent zyn (de bedoelde drie mogendheden hebben deelgenomen aan de blokkade der Venezolaansche havens), stelt de republiek Venezuela, dat van preferentie der vorderingen geen sprake kan zyn, doch dat bedoelde mogendheden met de andere landen, die vor dering op Venezuela hebben, als concurrente schuldeischers hebben op te treden. De andere mogendheden dus, die voor het hof van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1