(watblief, Brinio?), naar de tijd zulks verleent, komen op dezelve ter markt. Van iederen Hoeker, aankomende met ver schelt visch, moeten er twee kabeljauwen, die men daarom stadsvisaehen noemt, ter markt worden gebracht. Van ieder echip met kreeften moet er een kwartier kreeften en van ieder acbip met oesters een ton oesters ook ter markt komen. Dikwijls vindt men er bolk, molenaar en spiering; somtijds komt er ook elft, zalm en karper te koop. De binnen wateren inzonderheid die van Schouwen verschaffen er niet zelden een goeden voor raad van zuivere en vette paling. Verscheiden orden (verordeningen zeggen wij) zijn er op de vischmarkt (altijd op het houden er van!) gesteld. De laatste is van den 18 Maart des jaars 1727, die op den 17 Juli deszelfden jaars nader werd uitgebreid. Tot het doen waarnemen der gestelde orden en keuren van den visch worden een deken en zeven «Omme- gangers" aangesteld, de deken voor zijn leven en de ommegangers worden jaarlijks ver nieuwd of in bediening gehouden. Beiden moeten zij op Flora-Maandag (welke is dat?), telken jare, eed doen. De visch wordt door den deken ingezet en bij den afslag verkocht. Terwijl de pachter van de natte vischbrug en de controleurs de namen der koopers en de prijzen aanteekenenuitgezonderd van de kabeljauwen, die voor stadsvisschen ter markt komen, van welke de deken zelf gewoonlijk aanteekening houdt. Behalve deze vischmarkt heeft men nog een grooten afslag, zoo van verscben als van zouten visch, waarbij zekere hoeveelheid door de opkoopers wordt gekocht, doch deze is aan geen plaats bepaald, maar wordt öf in de schepen of op de haven, waar de visch aanwezig is, gehouden en heeft met bovenbedoelden afslag niets te maken. Deze vischmarkt draagt ook den naam van natte vischbrug, mogelijk omdat deze eertijds op de Breede- of eenige andere brug ia gehouden. Dit vonden wij aangeteekend, en misschian vindt Brinio wel gelegenheid om naar de pen te grijpen, en een lofdicht in proza te schrijven »op den goeden ouden tijd" van Zierikzee's betere dagen, wat vischmarkt aangaat. In 1902 zijn nit de provincie Zeeland 334 landverhuizers vertrokken, en wel 153 mannen, 96 vrouwen en 85 kinderen. Te Oostburg zal door de wielrijders aldaar op 31 Augustus een bloemencorso en een wielrijdersfeest worden gehouden. Bij Kon. besluit van 15 Juli j.l., no. 55, is de volgende wijziging gebracht in het Reglement betreffende de werving ten behoeve van de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. «Het getal jaren der verbintenis voor jongens wordt vastgesteld op elf, met bepaling dat zij daarvan de eerste acht jaren bij de actieve zeemacht zullen dienen en de laatste drie jaren zonder genot van soldij in reserve zullen big ven, teneinde eventueel in gelijke omstandigheden als geldende voor onze Marine-Reserve en naar gelang van de behoefte, voor actieven dienst tc worden op geroepen en alsdan weder in het genot van de aan hunnen stand of rang verbonden soldij te treden". Eikerzee, 26 Aug. Ook in deze omgeving worden pogingen aangewend een afdeoling van den Christelijk-Nationalen-Werkmansbond te stichten. De predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft, om tot de oprichting er van te geraken, belangstellenden opgeroepen tot een vergadering op Zondagavond a.s. Oosterland, 27 Aug. Op een met graan geladen over den Btraatweg rijdenden wagen van den landbouwer F. van der Hulle, waren twee kinderen van ongeveer tien en elf jaar en een man gezeten. Zij hadden boven op het voer graan plaats genomen. Onder het rijden groep één van de kinderen naar den telegraafdraad, met het ongelukkig gevolg, dat het van den wagen op den straatweg viel. De man, die er bij zat, riep terstond dat één der kinderen van den wagen was gevallen, waarop de vader den wagen on middellijk deed stilhouden. Het bleek toen, dat het kind zijn beide armen had gebroken, en een grcot gat in zijn hoofd had. Door dr. Vleugels Schutter werd terstond genees kundige hulp verleend, die het hoofd naaide en de beide armen spalkte. Bruinisse, 28 Aug. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de gemeente-rekening over 1902 voorloopig vast gesteld op f 25177,60 in ontvang en f22744,83^ in uitgaaf, batig slot f 2432,76 Ingediend werd de gemeente-begrooting voor 1904 ad f 24197,60 in ontvang en uitgaaf. Vastgesteld werd ook de rekening van bet Burgerlijk Armbestuur over 1902 ad f 1448,93s in uitgaaf en f 1430,005 in ontvang. Nadeelig saldo f 18,93. Ingediend werd de begrooting van dat bestuur voor 1904 ad f 1604,36 in ontvang en uitgaaf. Stavenisse, 27 Aug. In de heden alhier gehouden vergadering van den gemeente raad werd aangeboden de begrooting voor 1904, sluitende in ontvanst en uitgaaf op f 14052,77. Vastgesteld werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1902. Te uitgaven waren f2177,775 en de inkomsten f 2089,18, zoodat ze sloot met een nadeelig saldo van f 88,595. De begróoting voor 1904 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 798,99. Als lid van het Plaatselijk Armbestuur werd hei benoemd, met ingang van 1 Jan. a.a., de heer M. van Luijk. In een heden alhier gehouden ver gadering van de ingelanden van den cal. polder Oud-Kempensbofetede, werd vastgesteld de rekeniDg over het tijdvak 1 Mei 1902 31 Jan. 1903 De ontvangsten bedroegen f 4957,815 en de uitgaven f 3408.09. saldo f 1549,72s. Idem over het tijdvak 1 Febr. 30 April 1903. De ontvangsten waren f143 75 en de uitgaven f 141,34, saldo f 2.405. Als vertegenwoordiger van den polder Oud-Kempenshofatede in den dijkraad der waterkeering van hot cal. watersohap Stavenisse en den cal. polder Oud-Kemponshofstedo werd benoemd de heer L. G Tuijnman alhier. Tholen, 27 Aug. Maandagavond zal bij gelegenheid van den jaardag van H. M. onze Koningin door de alhier bestaande vereenigingen «Concordia" en «Olympia" een muzikale en gymnastiek-uitvoering op de Groote Markt gegeven worden. Oud-Vossemeex. Woensdagmiddag ont stond brand in den timmermanswinkel van J. Braber; door het actief optreden van een aantal werkliieden, gelakte het den brand, die zich in de rijkelijk van erg brandbare stoffen voorziene werkplaats, werkelijk ernstig liet aanzien, tijdig te blusechen, zonder dat hulp van brandspuiten noodig was. Het in 1885 opgerichte muziekgezel schap, dat eerst door zijn groot aantal werkende leden de dagen van glorie door leefde, hetgeen elk pas opgericht dorpegezel schap kenmerkt, begon in de laatste jaren zeer in krachten te verminderen, ofschoon tegelijk moet vermeld worden, dat zij, die het vaandel getrouw bleven, geen moeite ontzagen en ondanks hun klein getal, ook bij uitvoe ringen nog veel wisten te presteeren. De wenscbelijkheid naar versterking deed zich intnsachen gevoelen en thans bestaat kans, dat door toetreding weer betere dagen aan breken. Ook is er op eens meer belang stelling van de zijde tan bet publiek gekomen sedert eenige maanden ia het 't Bestuur gelukt een vijftiental honoraire leden aan te werven. Mogen nog meerderen lust gevoelen het gezel schap te steunen! Goes. 33 sollicitanten hebben zich aan gemeld voor de betrekking van klerk ter secretarie. In tegenwoordigheid van den bescherm heer der vereeniging, den beer Koning Kooy, hield de schiet vereen igiog «Wilhelmina" haar jaarlijkacben wedstrijd. Prjjswinners waren de heeren GeensenAeda, Fabery de Jonge, Van Riet, Molhoek en Oosterbaan. De rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar van het waterschap «De Breede Watering bewesten Ierseke" bedraagt in ontv. f 131244, in uitg. f 103885 en aluit das met een batig saldo van f 27358. De schuld vau deu polder verminderde met f 9000. Wegens den uitmuntenden toestand, waarin de waterkeeriogen van den polder verkeeren, kon het aantal vaste werklieden van 13 op 10 gebracht worden. Voor dat kleine aantal werden geen vaste bepalingen omtrent peneioen gemaakt. Elke aanvraag om pensioen zal afzonderlijk onderzooht wordon. Op de aanbeveling ter benoeming van 3 gezworenen weiden uit de 7 candidaten drie gekozen, n.l. de heeren A. Zandee te 's-Heer- Hend rikskinderenJ. Nijsae te 's-Heer- Arendakerke en C. Meijaard Jz. te 'a-Heer- Abtakerke. De concierge van het gebouw der vereeniging voor werkverschaffing, J. I. v. d, Knip, ia benoemd tot conciergo der ambachts school en in z(jne plaats ia uit 8 sollicitanten benoemd J. Rottier. Een 85-jarige stakker had bet ongeluk in zijne woning van een trap te vallen. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Domburg, 26 Aug. Gisterenavond omstreeks aoht uur heeft albier een brntale diefstal plaats gehad in de villa van den heer Schoett, een Duitscher, die op een afgelegen duinhoogte woont. Naar bet beweren van één der bo- dienden, die den dief zegt te hebben zien vluchten, heeft men zich door inklimming toegang verschaft tot de kamer van de dochter des huizes. Er wordt een bedrag van ongeveer f 500 vermist. Het geval wekt hier te meer sensatie, daar niemand zioh herinnert, dat bier ooit in een bewoond huis diefstal ia gepleegd. Vlissingen, 27 Aug. Het Duitache rijks- postatoomschip »Köoig", komende van Zuid en Ooat-Afrika (Kaapdienet), wordt Dinsdag albier verwacht, ter ontscheping van 35 passagiers en mail. De schipbreukelingen van de onder de Oranjezon gestrande Engelsche barge «Lord Salisbury" zijn thans allen in het gebouw «Elim" (e Vlissingen ondergebracht. Omtrent hetgeen hun te Ooatkapelle en te Domburg is overkomen, meldt men one nader van zeer vertrouwbare zijde: Toen zij na de stranding aan land waren gekomen, was het eerste werk van den kapitein om aan den Engelechen consul te Vlissingen te telegrafeerendie in antwoord daarop verzocht, dat bij naar Vlissingen komen zou. De kapitein, de vrouw en het kind, benovens de drie matrozen, aan wie eerst te Oostkapelle huisvesting zou gegeven zijn, maar die door de bewoners niet verstaan werden, zijn toen de manteling ingegaan om naar Vlissingen te komen. Zjj verdwaalden echter en moesten den naoht in het bosoh doorbrengen om eindelijk te Weetkapelle aan te landen. Vandaar kwamen zij weer te Domburg, waar zij in een beklagonswaardigen toestand aan het strand werden ontmoet door een Engelsch sprekend badgast, die ben naar bet Volkekoffiehuis geleidde en hun daar eenige ververschiogen aanbood. Iotusscben was uit Vlissingen overgekomen de scheepsmakelaar Stof koper junior, die alle pogingen heeft aangewend om de schipbreu kelingen op te sporen en die bun, toen bij ze eindelijk ontdekte, alle mogelijke hulp ver leende; Dat was zeer noodig, want strandjutters, men beweert Veetenaars, hadden uit de kajuit van het gestrande schip al wat los en vast was, vleescb en alle andero eetwaren, benevens de beste plunje van den kapitein gestolen. Wij geven die mededoeÜDg, zooals zij ons ia gedaanin de hoop baar te kunnen tegen spreken. Het zou al te schandelijk zijn. Over bet stranden van het vaartug zelf vernamen wij van andere zijde, dat dit eerst plaats had dichter bij Domburg. Toen is de barge weer vlotgeraakt, en in oostelijke richting afgedreven, maar daarna opnieuw, recht over bet machinegebouw van de Middel- burgftche waterleiding vastgeraakt. Ia den jjpcht van Vrijdag op Zaterdag is het gekeerd en 's middags weer vlotgekomen om echter met eb weer vast te raken. net bad averij aan roer en zeilen. (Af. Cf.) AanbestedingenVerkenningen ens. Bij den verkoop van den mesthoop aan den Keiweg te Bruinisse werden koopers de heer A. Hage van perc. 1, 2, 3, 4 en 5, reep. voor f 25, f 21, f 26, f 30 en f 29, 8D van perc. 6 en 7 de heer C. Hsge, beide perc. ieder voor f 38. Bij de aAn besteding van de straatverlicbtiog in dezelfde gemeente was de minste inschrijver de heer Jac. van den Berg, voor f 265. Een woon- en winkelhuis aan de Langekcrkatraat te Goes werd in openbaren verkoop voor f 5105 opgehouden. Een perceel aan de L P. r. d. Spiegelstraat werd verkocht voor f 1991. 20 pero. bouw- en weiland, toebeboorende aan bet Burgerlijk Armbestuur te Goes, ter gezamenlijke grootte van 25 H.A. 70 A. 83 cA., zija voor 7 jaren verpacht tegen eene jaarlijksche pacht van f 2325. Landbouw en Veeteelt. Bij de Woenadag 1.1. te Noord welle door den heer Yorsterman van Oyen gehouden voordracht over een in Zeeland te stichten Coüperatieve Superpbosphaatfabriek zijn 18 aandeelen geplaatst. De afdeeling Goes on omatreken van de Nederland8cbe Maatschappij van Tuinbouw ontving van H. M. de Koningin, van H. M de Koningin-Moeder en van Prins Hendrik der Nederlanden medailles voor haar aanst. tentoonstelling. Schouwen, 26 Aug. Allerwege ziet men de korenschoven nog op de akkers. Schier steehgewjjze haalde de boer tusscben rogenbuien en onder buitjes zelfs tijn wagen vrachten thuisvraag dan niet naar do kwaliteit. Gelukkig nog, dat er bij een luchtigen wind weinig broeiende warmte was, met 't schieten van 't koren loopt bet dus mee. Dat bet er met het binnenhalen erg neep, blijkt wel uit het feit, dat er zelfs op Zondag j.l. werd gemend, naar mon zegt onder Zierikzee en in Den Oase te Dnivendyke. Stavenisse. Op de verschillende plaatsen in bot eiland Tholen heerscht de vleksiokte onder de varkens. Oud-Vo8semeer. Sedert eenige jaren heeft het Polderbestuur gebroken met het •opzanden" der wegen, waarvoor het zand werd gehaald uit een zoogenaamden «zandput", F REÏDia 3 in onderstaande Gemeenten van X o n d a g 3 O A De Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. tien we en 's avonds zes ore: ds. Essdink. Cat Zondag 28. Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sVoorm. half tien nre: ds. Blanked. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Hossel. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. I)e Jagher. (Bediening H. Avondmaal en Dankzegging). Herv. Kerk te Renesse: Geen dien9t Herv. Kerk te Noordwelle: Geen opgaaf ontvangen. Herv. Kerk te Haamstede: 's Nam. twee ure: ds. De Jagher van Burgh. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: d9. KooUtra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikenee: 'sVoorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Elkerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ureds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. Geerling. (Bediening H. Avondmaal); 's nam twee ureIdem. (Nabetrachting). Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Nam twee ure: ds. Meyer van Noordgonwe. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgonwe: 's Vooim. half tien ure: ds. Meyer. een stuk weiland, wat meer tand dan klei bevattende, weinig afdoend materiaal voor de wegen gaf. Thans volgt men een andere methode' en gebruikt men grint, zonder dat de wegen uitgekist worden, iets, dat volgens sommigen onmogelijk goede resul taten kon hebben. De ervaring heeft die meeniog gelogenstraft, en de uitkomst bewijst, dat het bestuur goed gezien beeft; jaar op jaar breidt men deze verharding uit. Noord-Beveland. Mtt het binnenhalen van den oogst gaat het hier treurigwat reeds werd binnengehaald was voor 't meeren- deel onvoldoende droog. Het meest lijden de erwten, die natuurlijk gaan «schieten". In de aardappels begint het gei reeede «kwaad" zich te vertoonen, terwijl ook al door de vele regens de suikerbieten belang rijk minder zullen opbrengen dan te verwachten was. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg deed heden (Vrijdag) uitspraak in de veel besproken zaak tegen A. C. W., 18 jaar oud, schildereknecbt, wonende te Zaamelag, gedetioeerd te Middel burg, verdacht van diefstal van ruim f 400 aan bankbiljetten ten nadeele van rijn patroon, den schilder W. aldaar. Beklaagde had ter terechtzitting ontkent zicb aan het feit te hebben schuldig gemaakt. Hij werd heden overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeold tot ééa jaar gevangenisstraf met in- mindering- bren ging der doorgebrachte hechtenis. De rechtbank te Arnhem veroordeelde Dinsdag den politie-agent te Nijmegen, die in Mei aldaar verschillende diefstallen pleegde, tot drie jaar gevangenisstraf. De eiscb was vier jaar. Het O. M. bij de rechtbank to Assen eiechte Dinsdag 1 maand gevangenisstraf tegen een welgesteld man, president-oommissaris der coüperatieve zuivelfabriek te Hijken, die in een bestuursvergadering van het door den directeur ter verantwoording aangeboden geld een gulden wegnam. Zjjq verdediger vroeg een geldboete. Uitspraak 1 September. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd Woensdag in booger beroep behandeld de zaak tegen den grutter, die door de rechtbank te Amsterdam tot 8 jaren gevangenis straf werd veroordeeld wegens den moord op zijn C3-jarige vrouw. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger drong aan op een lichtere straf, omdat de beklaagde verkeerde onder don invloed van alcohol, en niet bet doel bad zijn vronw te dooden. Wijzende op den hoogen leeftijd van den beklaagde, stelde pleiter in bet licht, dat voor dezen een vonnis van 8 jaren waarschijnlyk hetzelfde als een doodvonnis zon zijn. Do vice-president dor Haagsche Recht bank, belast met de leiding van strafzaken, jhr. mr. Qnintas, brengt by het uitspreken van strafvonnissen een nieuwe methode in toepassing. Hij begint den beklaagde mede te deelen, of, en waartoe zij veroordeeld zijn, en geeft eerst daarna de gronden aan, waarop die veroordeeling berust. De dubbele moord te Derkei. Donder dag diende voor de reobtbank to 's-Gravenbage het drama, dat in den nacht van 16 op 17 Januari 1899 te Berkel werd afgespeeld. Althans stond wegens diefstal met geweld pleging terecht C. Uitdonbogerd, tegen wien indertijd de uitvoerige instructie niet tot onmiddellijke strafvervolging kon leiden. Hij werd in die dagen veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf wegens diefstal van vee uit de weide onder Zegwaard, weswege bij gesignaleerd stond. ÏEURTEN chouwen en Duiveland. f g u t u 1 O O 3. Chr. Gerei. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien nre, 's nam. twee ure en 's avonds z®9 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Dreiscbor: 's Voorm. half tien ure: ds. A. Burger. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sNam. twee ure: ds. Burger van Dreischor. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. v. d. Linden. (Collecte voor het orgel). Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure: Leeskerk; 'snam. 2 ure en 's avonds 6 ure: ds. Cramer. Oud-Gerei. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: de heer Jngelse van Middelburg. Herv. Kerk te Oosterland 'sVoorm. half tien ure: dr. G. Smit; 'snam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. C. Staal. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. hall tien ure: Leeskeik; 's nam. twee ure dr. Smit Oosterland. Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9.30 ure en 's avonds 5 ureds. De Jager. Oud-Geret. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5 ure: Leeskerk. Evangelisatie Bruinisse: 's Voorm. 9.30 ure en 'snam. 2 ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël II: 's Voorm. 10 ure, 's nam. 3 ure en 's avonds 8 ure: Het Bestuur. Omtrent de eigenlijke misdaad brengen wij het volgende in herinnering In het buisje «Landzicht" te Berkel, een plaatsje, een uur gaans van Hillegersberg gelegen, woonde de 74-jarige rentenier Machiel Ripping en de 64-jarige Gerritje Vrieling, huishoudster, beide eenvoudige lieden, die veel goed deden. Toen om 7 uur *s morgens een zoontje van een familielid melk kwam brengen, ontdekte bij den moord. Ripping lag vermoord op den grond, in de vniBt een verroeste sabel, de vrouw zat stervende in een stoel vóór het raam met twee groote gaten in het hoofd. Bij de lijkschouwing in het Academisch Ziekenhuis te LeideD, door na wijlen Prof. Siegenbeek van Qeukelom, had Ripping 26 groote en kleine wonden, voorts aebt gaten in het hoofd, 4 vingers waren afgekapt, een kaakbeen gebroken, het rechteroog uitgeslagen, een pols doorgesneden en een steek in de borst. Onmiddellijk na de ontdekking kwamen ter plaatse da burgemeester van Berkel, de heer F. van ZandeD, en de geneesheer, dr. Finken- fliigel. Het bed van Ripping was reeds beslapen, terwijl dat van de huishoudster sporen ver toonde of zij zicb juist in bed wilde begeven. R. heeft zich vermoedelijk met de oude sabel willen verdedigen. De moordenaars hadden alles opengebroken en een belangrijke waarde aan Effecten ont vreemd, waarvan een gedeelte te Amsterdam ter verzilvering ie aangeboden geworden bij effectenhandelaars aan den Nieuwendijk en Kalvorstraat. Eenige dagen later werden te Rotterdam, verdacht van den moord of van medeplichtig- beid, gearresteerd Uitdenbogerd, Kraayenbrink, Schmitz (thans gedetineerd te Leeuwarden voor 10 jaar) en Van Dijk (thans gedetineerd te 's-Hertogenbosch voor 3 jaar, wegens andere misdrijven). Kraayenbrink werd tijdens de instructie vrijgelaten, wegens gebrek aan bewijs. In den bedoelden nacht hebben verscheidene inwoners twee verdachte personen gezien, onder andere twee, die naar het huis van Ripping vroegen. Te Amsterdam meenden twee getuigen U. te herkennen als de man, die effecten verzilverde; te Antwerpen is U. herkend als de man, die met bloed bevlekte kleederen bij een uitdrager verkocht. Ook zou te Amsterdam door een kellnerin gezien zijn, dat U. een vlok haar uit zijn hoofd miste; de vermoorde vrouw hield een dot baar in hare hand omklemd. In het geheel zullen 30 getuigen worden geboord. De beklaagde, die 't eerst werd gehoord, deed een geheel ander verhaal dan bij zyn eerst® verhoor. Vast staat, dat bij, zich te Duisburg be vindende, van Kraayenbrink brieven ontving, waarin stond, «dat bij een zaakje had, waar mede veel geld te verdienen was". Vast staat ook, dat beklaagde in het bezit is geweest van effecten, die bij naar zyn zeggen van den grooten onbekende zekeren Albers zon gekregen hebben. Wat den diefstal van de effecten betreft, daarvan weet beklaagde niets andere, dan dat Kraayenbrink en een zekeren Schmitz samen naar Berg- Echenboek zijn gegaan, waarbij zy voorzien waren van revolvers en van een hamer. Beklaagde zelf is niet meegeweeet en weet dus niet wat daar gebeurd is. By bet getuigen verboor verklaarde iemand, die in 1898 met beklaagde in de gevangenis vertoefde, dat ca bun ontslag, Uitdenboogerd hem (getuige) bad voorgesteld in te breken bij Ripping te Berkel. Zij zouden een on geluk met een rijtuig voorwenden, om Ripping buiten zyn woning te krijgen en hem dan bewusteloos slaan. Getuige was er niet, Kraayenbrink wel voor te vindon, en deze laatste wilde Ripping maar liever ineens de hersens inslaan. De beklaagde ontkende dit voorstel gedaan te hebben. Hij kende Ripping niet, hetgeen een ander getuige weerspreekt, bewerende, dat Uitdenboogerd hem zou gezegd hebben: »die Ripping is zoo donders rijk." Een reeks getuigen werden geboord, die, óf onbeduidende óf tegenstrijdige ver klaringen aflegden. Ten opzichte van het aan zyn kleeren gevonden bloed, dat volgens deskundigen van eon menech was, zegt bekl., dat bij zich bij een schermutseling met zekeren Albers (die echter niet te vinden ie), aan de hand heeft verwond en zóó dat bloed aan zyn kleeren is gekomen. Een kuiper uit Antwerpen verklaart, dat bij aan bekl. een kleerenmagazjjn beeft aan gewezen, waar bij zioh een nieuw pak kleeren heeft aangeschaft, terwijl getuige het oude pak kreeg. Bij het later openen bleek, dat daaraan blood was. Vervolgens heeft hij hem naar een kantoor gebracht om geld te wisselen toen zyn zij gegaan naar een «gelegenheid met dames", en daarna heeft bekl. afscheid ge nomen van zijn kameraad. Bekl. zegt, dat deze getuige zich in zyn persoon vergist. Verschillende getuigen verklaren, dat zy beklaagde gezien hebben met een groot pak effectenbij verschillende kassiers beeft hij getracht deze te gelde te doen maken, doch dit is mislukt. Beklaagde had gezegd op den avond van den moord bij een bierhuishouder te Rotter-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2