ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 29 Augustus 1903. BERICHT. (Zi i e r i Is. z e e s c b. e Cour an t). Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7891. Directeur a A, J. DB LOOZE. A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrij dage middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. dk Loozb, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te ailresseeren aan A. Fhünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. liet Bureau van dit blad (hoek Schuithaven te Zierikzee) is eiken werk dag geopend van des voormiddags 9 tot des avonds 9 ure tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op bet voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van 250, 500, 1000 ol' 3000 regels, binnen het jaar te ver bruiken. Het tarief hiervan is aan het bureau verkrijgbaar, eu wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op <l<5»i 1 Sicptember e.U., des avonds te 8'/i uuri op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht. 1®. Beëediging en installatie van de herkozen Raadsleden, de heeren Mr. D. van der Vliet, C. J. van den Bout, Mr. J. P. Cau en J. van Schelven; 2®. resumtie notulen; 3®. brief van den Commissaris der Koningin, houdende kennisgeving van het aan den Burgemeester ver leend verlof; 4®. brief aan Gedep. Staten, waarbij wordt terug- gezonden bet door ben goedgekeurde 1e supp. kohier van den hoofdelijken omslag voor 1903; 5®. brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring der gewijzigde gemeentebegrooting voor 1903; C®. brief van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het voeren van een rechtsgediug; 7®. brief van den heer H. J. van Noohuys H.Jz., houdende bericht, dat hij zijne benoeming tot lid der plaatseiijke schoolcommissie aanneemt; 8®. adres van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier en in de eilanden van Schouwen en Duiveland, houdende verzoek om ten behoeve van de vreemdelingen van gemeentewege één of meer waarschuwingsborden te doen plaatsen bij de gedeelten der Stadswande lingen, waar in de maanden Mei tot en met October niet op rijwielen mag worden gereden; 9®. verzoek van de heeren W. en J. C. Ribbens, om een stukje gemeentegrond vóór het pakhuis aan de Engelsche Kade, wijk D no. 570, in erfpacht te "verkrygen; 10®. adres van den heer F. A. de Klerck, waarbij hij eervol ontslag verzoekt als lid der plaatselijke schoolcommissie 11®. adres van mej. D. C. Ochtman, houdende verzoek om ontslag als onderwijzeres aan de openbare lagere school B, met voorstel van Burgem. en Weth 12®. voorstel van Burgem. en Weth. tot het verleencn van afschrijving van hoofdelijken omslag; 13®. voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en over schrijving van - en op posten der gemeentebegrooting voor 1903; 14®. verslag der commissie benoemd tot onderzoek der rekening van de bewaarschool voor minvermogenden over 1902; 15°. verslag der commissie benoemd tot onderzoek der rekening van de dienstdoende schutterij over 1902; 16°. verslag der commissie benoemd tot onderzoek der gemeente-rekening over 1902; 17®, aanbieding der gemeente-begrooting voor 1904; 18®. benoeming van een Wethouder, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer Mr. D. van der Vliet, als raadslid; 19®, benoeming van: a. een ambtenaar van den Burgerlijken Stand; b. een lid in do commiésie voor de Gasfabriek en Straatverlichting; c. een lid indecommissievoordeStrafverordeningen; d. een lid iu de commissie van Fabricage, en e. een commissaris voor de Vischmarkt; allen wegens periodieke aftreding van Raadsleden. Enz. Zierikzee, den 28 Augustus 1903. De Burgemeester, D. VAN DER VLIET, Weth.,1.® Burg. Algemeen Overzicht. De jury te Parijs heeft in het zooveel flensatiewekkend strafproces der Humberts uitspraak gedaan. Zij heeft hen schuldig verklaard aan valschheid in geschrifte en aan oplichting, onder aanneming van verzachtende omstandigheden. Nadat de advokaten Labori en Hesse hun pleidooien ten einde hadden gebracht, en de advokaat-generaal van repliek had afgezien, deed de President Bonnet aan de beklaagden de gebruikelijke vraag: of zij aan de verdediging nog iets hadden toe te voegen, waarop Thérèse Humbert, die, zooals uit den loop van het proces gebleken is, niet op haar mondje was gevallen, van de bank der beschuldigden, waarop zij was gezeten, opstond, teneinde het geheim te onthullen, dat ten aanzien van de nog niet gevonden millioenen haar en haar familie van alle schuld zou schoonwasschen. Een doodscbe stilte beorsehte ia do dicht bezette rechtszaal. Mod kon een speld hooren vallen. Een elk was brandend nieuwsgierig te ver nemen, wat geheim Thérèse wel zou te openbaren hebben, en spitste daarom de ooren. Maar hoe teleurgesteld was een ieder, toen Thérèse had uitgeBprokon. Het was toch duidelijk, dat zij wéér met een sprookje voor den dag was gekomen. Zij zeide namelijk, dat Crawford slechts een fictieve naam was, en Regnier de man was, van wien die millioenen afkomstig waren. Regnier was iemand, die in 1870 bij de capitulatie van Metz als tnsschenpersoon gediend heeft tnsschen Bazaine en Bismarck. Hij werd door den krijgsraad als verrader ter dood veroordeeldmaar wist door de vlucht de uitvoering der straf te ontkomen. Tbórèse's mededeeling maaktegelijk te begrijpen is, op do jury niet den minsten indruk. Op grond der schuldigverklaring werden Thérèse en haar echtgenoot Frédéric, die in het proces steeds verstoppertje achter zijn vrouw gespeeld had, door te veinzen, dat hij van niets afwist, maar in zijn weder helft, die van alles op de hoogte was, een blind vertrouwen stelde, tot vijf jaren tucht huisstraf veroordeeld. Beide zijn van dit vonnis in cassatie gegaan. Vijf jaren in het tuchthuis te brommen, is een hard gelag. Maar de straf is verdiend, want zij hebben velen door haar opliohting in het verderf gestort. De Daurignac's werden tot eenige jaren gevangenisstraf veroordeeld. In Duitschland is één der redacteurs van do Vorwarts, het orgaan der sociaal-demokraten, in hechtenis genomenon zal wegens majesteitsschennis en Dgrober Unfug" terecht staan. Hij heeft namelijk goschrevendat men in den Keizerlijken hofkring van bet plan zwanger ging een eiland to onteigenen, en in het belang van do persoonlijke veiligheid van den Keizer daarop een versterkten burgt te bouwen, waar dan de Keizer met zijn familie en zijn geheelen hofstoet zou resideeren. De politie heeft reeds tweemalen in de bureaux van do Vorwarts huiszoeking gedaan, teneinde in het bezit te komen van het manuscript. Het is evenwel niet mogon gelukken dit te bemachtigen. Klaarblijkelijk heeft de Vorwarts Z8lfs in de hofkringen zijn aan hangers, die do redactie van alles, wat in do Keizerlijke omgeving geschiedt of beraamd wordt, nauwkeurig op de hoogte houden. Vermoedelijk om deze uit te vinden, deed de politie de huiszoeking. De voor de veilig heid van den Keizer zoo uiterst bezorgde heeren van het hof hadden het oog op het eiland Tichelswerder, dat met de staatswerk- plaats te Spandau, het domein Ruhrleben en het district Hahneberg vereenigd, dan een afzonderlijk kiesdistrict zou vormen, een soort bolwerk van do reactie tegen het in Duitschland veldwinnend socialisme. Of in hut plan ook was opgenomen het bouwen van een staatsgevangenis, op de wijze als die van do voormalige Bastille te Parijs, zoodat men allen achter slot en grendel kan zetten, die hot wagen met den Koizer van gevoelens te verschillen, weet men niet. Van den Duitschen Koizer gesproken, deze schijnt met oom te Londen, zooal niet gebrouilleerd te zijn, dan toch niet op den allerbesten voet te staan. Eduard VII toch heeft na zijn troonsbestijging nog geen bezoek aan het Duitsche Hof gobracht, wat niet onopgemerkt bleef, te meer, omdat Engeland's Koning wel aan andere hoven de gebruikelijke visitie heeft afgelegd. Wij vinden dit van oom hoogst ontdankbaar. Maar ondank is 's werelds loon. Wat heeft de Duitsche Keizer zich niet afgesloofd om gedurende den oorlog in Zuid-Afrika Eogeland ter wille te zijn I Hij trotseerde zelfs den wil van do geheele Duitsche natie, die op de hand van de Boeren was, alleen maar om Eogeland te believen. En nu gaat oom bom voorbij, gebruikt de baden in Mariëubad (Oostenrijk), waar hij de mooie winkeljuffers complimenten maakt, en doet opnieuw de waarheid gevoelen van het bekende gezegde, dat Albion trouweloos is. Rusland heeft het Z war te-Zee-Eskader, dat naar den Bosporus gestevend was om kracht bij te zetten aan de eischen, die het aan Turkije naar aanleiding van het geval Rostkowski gesteld heeft, teruggeroepen, nadat uit Constaotinopel de Russische gezant bericht had, dat al do eischen zijn ingewilligd. Zij komen in hoofdzaak hierop neer: dat in Macedonië de gendarmerie voortaan door Europeescho officieren zal aangevoerd worden, en dat een aantal ambt^.aren^die aan de Russische consuls ónaaugSaaam waren, zijn afgezet. Wanneer de zeevloot-demonstratie slechts alleen ten dool had den reeds beteenis- vollen invloed der Russische consuls op den gang van zaken in Turkije nog wat uit te breiden, dan is dit doel volkomen bereikt. Ons verwondert het slechts, dat Rusland van de gelegenheid hoogero eischen te stellen geen gebruik heeft gemaakt. Wij hebben reeds vroeger vermold, dat in het Zuiden van Rusland ernstige onlusten waren uitgebroken. Tijdens de ongeregeldheden nu te Kief, beval de commandant der stad vuur te geven op de samengeschoolde spoorweg arbeiders, die geweigerd hadden uiteen te gaan. Nauwelijks was dit bevel gegeven, of een officier trad voor het front van zijn compagnie, de soldaten het schieten ver biedend onder den uitroep: »een lafaard is hij, die het waagt op zijn hongerende broeders te schieten". Do geheele compagnie bleef roerloos staan, het geweer aan den voet. De officier werd gevangen genomen, en naar Petersburg gevoerdwaar hij voor een krijgsraad zal terechtstaan, en vermoedelijk tot den kogel veroordeeld worden. Rusland heeft op eenige Jap&nsche schepen beslag gelegd, de bemanning er van naar Japan teruggezonden, maar de officieren ten getale van 28gevangen gehouden. Deze schepen dreven handel in de naar Russische opvatting verboden streek Kamschatka. Het is niet aan te nemen, dat Japan zich lijdelijk daarbij zal nedorleggen, zoodat een conflict niet uitgesloten is, dat tot ernstige gevolgen leiden loin. Volgens de laatste berichten zai de Czaar toch een bezoek brengen aan het Italiaanscho koningspaar te Rome. De politie neemt de uitgebreidste, niet onnoodige voorzorgs maatregelen. Langs de geheele spoorweglijn op Italiaansch grondgebied zullen troepen worden opgesteld. Niemand mag in de nabijheid van de lija komen. Doet bij bet toch, dan beloopt hij do kans doodgeschoten te worden. Monotti Garribaldi, do zoon van den bekenden Italiaansohen volksheld, is op C3-jarigen leeftijd te Rome overleden. Met zijn vader streed hij, nauwelijks twintig jaar ond zijnde, in Sicilië, en vocht evenals deze in 1870 aan Fransche zijde tegen Duitschland. Op do affuit van oen kanon, dat door zes paarden getrokken werd, plaatste men zijn lijkkist, toen men zijn stoffelijk omhulsel grafwaarts droeg. In Engeland op het kasteel Hastfield overleed Lord Salisbury, na den dood van Lord Beaconsfield, voorheen Disraöli, de leider dor Tories, de bekende antagonist van OladBtone. Hij laat bet bagatel van vijftig millioen gulden na. Nederland. Roermond, 27 Aug. I)e adjudant, tevens bode der dienstdoende schutterij alhier, houdt I gedurende den laatsten tijd een formeele jacht op de schutters, die de opgelegde boeten niet willen betalen. Vooral des Zondags, wanneer de schuldigen naar do kerk opgaan, weet hij hen te verschalken. Natuurlijk gaat zoo'n aanhouding gewoonlijk met hindernissen gepaard, vooral wanneer de schuldige weet to ontsnappen en het hazen pad kan kiezen, en dan vangt de eigenlijke jacht aan, wat meestal heel wat hilariteit verwekt. Ontsnappen kan hij evenwel niet, want op een anderen dag is 't weer hetzelfde deuntje en is betalen toch de boodschap, willen zij niet in provoost-arrest worden gesteld. Goede vangst Leiden, 26 Aug. Hedenavond werd de courantenlooper M., die een pak couranten uit den trein zou halen, overreden door een goederentrein, waardoor hij, behalve andere kwetsuren, het linkerbeen tot aan de knie verloor. Gewoon de couranten uit den trein te halen, begaf hij zich over het spoor, doch de goederen trein, die later dan gewoonlijk aankwam, liep op het eerste spoor en niet zooals gewoonlijk op het tweede. Daarop was de man niet bedacht en vandaar het ongeluk. De ongeluk kige heeft vrouw en kinderen. Hij is naar het Ziekenhuis vervoerd. 'a Gravenhage, 26 Aug. De Regeering heeft thans het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd formeel in getrokken. H. M. de Koningin wordt Maandag i 14 Sept., den dag vóór de opening der zittiDg j van de Staten-Generaal, van Het Loo in deze gemeente verwacht. Twee der scheidsrechters, aangewezen voor het geschil in zake de Venezolaansche schuldvorderingen, hebben voor die functie bedankt. In diplomatieke kringen meent men, dat hierdoor de op 1 September bepaalde bijeenkomst van het Hof van Arbritage zou worden verdaagd, tenzij vóór dien datum de opengevallen plaatsen vervuld kunnen worden. Naar men verneemt, is er van bet ver dwenen 14-jarig meisje op het Hobbemaplein alhier nog altijd geen spoor ontdekt. De ouders verkeeren, zooali te begrijpen is, in een onbeschrijfelijke spanning. De moeder ligt ziek te bed en de vader is door den overlast der buren niet in staat zijn beroep, de man is kellner te Soheveningen, uit te oefenen. Een vaste politiepost is zelfs vóór het huis, een café, gestationneerd. De verdwijning dateert van den llen dezer des morgens te halfelf. Do moeder ontdekte toon, dat het meisje, waarin nogal een on deugende aard stak, en die zeer stijfhoofdig was, geld en snoepgoed had; het eerste had ze vermoedelijk in het ouderlijk huis ontvreemd. De vader kwam juist thuis, aan wien door de moeder het geval werd medegedeeld. Waar op dat oogenblik het kind heengesneld is, is nog altijd geheel en al duister. Zonder gevolg is reeds naar alle familieleden geschreven cn alle wateren hier tér stede en in do boert zijn reeds afgedregd. Aan een vrijer werd door hot 14-jarig kind nog niet gedacht. Ia do buurt gaan allerlei praatjes, die dan later op het politiebureau totaal ongemotiveerd blijken, als zou de vader meer van het geval weten, zoodat reeds eenmaal het plein door vijf agenten moest worden schoongeveegd. Het meisje was een eenig kind. Naar De Tijd verneemt, bestaat bij het departement van oorlog het voornemen, om bij voorkomende vacaturen in de ver schillende betrekkingen bij de militaire autoriteiten, korpsen of inriohtingen, ressor- tcerende onder het departement van oorlog, uitsluitend te letten op de sollicitaticn van gepasporteerde militairen. Reeds is op een aantal requesten, van volgens de nieuwe pensioenwet gepensionneorden, afwijzend be schikt. Als een bewijs hoe van het ongunstige weer op ScheveniDgen de gevolgen worden ondorvonden, moge o. m. dienen dat een bakkerij aan één der groote inrichtingen aldaar, waar veel van de xkoudo keuken" gebruik wordt gemaakt, thans 1200 broodjes per dag minder levert dan verleden jaar om dezen tijd. Delft, 26 Aug. Het tooneelgezelschap, dat onder leiding van Frits Bouwmeester hier ter stede gedurende drie avonden het schokkende drama »De levende Brug" vertoonde, heeft gisterenavond, de laatste maal, een onaan gename herinnering medegenomen. Toon de monacbenbrug gelegd zou worden en daartoe de drie acrobaten rechtstandig op elkafir stonden, om voorover vallende een boog van een kwart-cirkel te beochrijven, brak één der touwen, welke de vallende mannen in hunne vaart moeten terughouden, zoodat de menschentrits met kracht tegen den grond plofte. Wonder boven wonder bekwam geen der mannen eenig letsel, maar de schrik zat er zoodanig in, dat van het leggen van de levende brug geen sprake meer waB. In het Zoödrome van Overmeer—Tewe kreeg een rijknecht een slag van een paard tegen het hoofd. De man bleef bewusteloos liggen, vreeseljjk uit den mond bloedende. In het Ziekenhuis constateerde dr. Wassink een gebroken neusbeen. De patiënt is thans in bevredigenden toestand en het weerbarstige paard uit den circus verwijderd. i Dezer dagen is de firma J. Stolk Co, in effecten alhier, in staat van faillissement verklaard en nu is de firmant J. Stolk, die sedert drie maanden zijn woonplaats had ver laten, weder teruggekeerd. Schiedam, 27 Aug. Gisteronnamiddag te fk\ uur ongeveer ontdekte een voorbijgaande vrouw, dat rook kwam uit de woning van K. Leng, Buitenhaven weg 166. Zij snelde naar binnen en zag, dat in de alkoof een kinderwagen, waarin een kind lag, in brand stond en het behang van de alkoof ook reeds vlam had gevat. Zij haalde het kind, dat nog ongedeerd bleek, uit den wagen en op haar alarm kwam spoedig hulp opdagen. De brand werd gebluscht met emmers water door een 4-tal burgers en een agent van politie. De kinderwagen met het zich daarin bevindend beddegoed is grootendeels verbrand, terwijl van de alkoof het behang verbrandde en het beschot werd geblakerd. De vrouw des huizes was werkzaam op de plaats achter de woniDg en kan geen ver klaring geven, hoe de brand ontstaan kan zijn. Of de schade door assurantie gedekt zal zijn, zal te bezien staan, daar de polis, hoewel het gezin daar reeds eenigen tijd woont, niet is overgeeohreven. Breda, 26 Aug. Dinsdagmiddag, circa drie uur, kwam alhier met den trein uit Yenlo per poet een pakje mee van het Openbaar Ministerie uit Roermond en ge adresseerd aan den inspecteur van den arbeid alhier. Bp het uitladen der poststukken voor Breda, op het stationsemplacement alhier, laat een postbeambte by ongeluk het pakje vallen. In eens vliegt het met een geweldigen knal uit elkaar en hoewel geen vlammen er uit sloegen, stygen er zeer dikke benauwende rookwolken uit op. Eenigen der omstanders zetten het op een loopen, denkende zeer zeker aan een anarchis- tiechen aanslag. Later bleek het pakje zeer vreemdsoortige lucifers te bevatten, met groote dikke koppen. Nadat de stukken by elkaar gebonden waren, werd deze ongewone zending verder naar het postkantoor vervoerd. Uit Stad as Proviscis. Zierikzee, 28 Aug. Programma van het Vierde Zomer-Conoert, te geven door het Harmonie-Gezelschap >Kunst en Eer", op Zondag 30 Augustus a.s., 'e avonds 8 uur, in den tuin der Sociëteit «Ons Genoegen", by den heer Verwer 1. King-Cotton, Amerika-marsch, J, P. Sousa; 2. La Reine d' Etó, Ouverture, Ch. Panne 3. La Fiüte enchentee, Fantaieie, IV. A. Mozart4. Les Dragons de Villars, Fantaisio, Maillard5. Féte dans les Montagnes, Fantaisie Caprice, Ed. Kiesler; 6. Le gai Trompette, Galop, A. Leblc; 7. Dans 1' Allóe des Soupire, Valse, Turine; 8. Second Potpourri populaire, A. J. Clément. Programma van hot Vierde en Laatste Zomer-Concert in Parklust, op Maandag 31 Aug. a.s., 's avonds 8 uur: 1. Volksliederen2. »Unter dem Sternenbanner", Marsch, J. P. Sousa; 3. Ouverture Militaire, EGermain; 4. Féte dans les Montagnes, Fantaisie Caprice, Ed. Kiesler; 5. Fantaisie de Concert, Rodolphc6. Ouverture, La Couronne d'Or, G. Kahnt; 7. L'Enchanteresse, Valse, v. Bury; 8. Le gai Trompette, Galop, A. Leblc; 9. Potpourri populaire, Rehtiz. Aan de Kon. Mil. Academie te Breda zyn o. a. toegelatenvoor de infanterie hier te lande W. Ridder van Rappard en voor de artillerie hier te lande M. de Bloeme, beide leerlingen der H. B. S. te Zierikzee. Men schryft ons: Die leuke Brinio schryft in zyn laatsten brief over de visoh op de vischmarkt en door het heele betoog klinkt zoo'n jammertoon over de viecb, die er eigenlyk niet is. Hoe wel buiten Zierikzee wonende in de nabyheid van een vissohersplaats, is het ook ten onzent: Speent u van versche vischl" Hoe was het ook vóór anderhalve eeuw in Zierikzee Het onderstaande, dat den toestand omstreeks 1750 weergeeft, zal wel inliohtingen gevenmisschien watertandt waarde Brinio wel. De vischmarkt, staande op het kruis van St.-Domus-, Nieuwe Boogerdstraat en het Visohslop, heeft een afgetuinde plaats, dienende tot afslag, met een huisje voor den afslager en schrijver, welke in het jaar 1744 is ver nieuwd (wat of wie is vernieuwd)? Voorts bestaat zy uit twee overdekte gaanderyen, aan iedere zyde van de St.-Domusstraat, die van bekwame vischbanken voorzien zyn. Een menigte van groote en kleine zeevisch, als: kabeljauw, heil- en tarbot, schol en tongen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1