ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 27 Augustus 1903. (Z ierikzeesche C o ix r a n t). Hoogers Burgerschool. PUBLICATIE LAN DJV EER. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7890. Directeur I .A.. ar. DE LOOZkE. A, FRANKEL. RedacteurenmilTri J. WAALEalleen voor het binnen- en brutenl. nieuws. AdvertentiSnvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cte.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. De MANDATEN, ten behoeve van de deelgerech- tigclen in het jaarlijksche legaat dei- Stichting van wijlen Vrouwe Clara Jansdochter van Sparnwoude kunnen ter Gemeente-Secretarie worden af gehaald. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend: 1". dat het tweede toelatlujjs-exameu zal gebonden worden op Woonsdn^ Soptombor a.H.. des voormiddags 9 uur, en 2°. dat zij, die dit examen wenschen af te leggen, zich in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der School op Zaterdag Aii^fixstus H.K., des namiddags tusschen 2 en 3 nnr, in het gebouw der School (ingang Manhuisstraat). Zierikzee, den 21 Augustus 1903. Namens de Commissie, De f.u Secretains, H. SLOT. BETREFFENDE DE De BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzee brengt ter kennis van een ieder wien het aangaat: 1°. dat volgens artikel 3 der Wet van 24 Juni 1901 (Staatsblad No. 159), in verband met art. 6 der Militiewet 1901 (Staatsblad No. 2t'2 van 1901) en met het Koninklijk Besluit van 16 November 1901 (Staatsblad No. 222), voor hen, die vóór 1 Januari 1902 bij de militie te land zijn ingelijfd, de in art. Ga der Militiewet 1901 vermelde achtjarige dienst tijd is verlengd met zeven jaren, bij de Landweer te volbrengen overeenkomstig de regelen, voor den dienst bij de Landweer gesteld bij de ingevolge het Koninklijk Besluit van 14 Januari 1903 (Staatsblad No. 34) op 1 April 1903 in werking getreden Land weer wet (Staatsblad No. 160 van 1901); 2°. dat hierop uitzondering gemaakt is behalve voor hen, die nog tot vrijwilligen krijgsdienst verplicht zijn ten aanzien van hen, die op 1 Augustus van het loopende jaar een achtjarigen dienst by de militie te land hebben vervuilt en hetzij bij het eindigen van dien militiediensttyd in het genot waren van ontheffing van den werkelijken dienst, hetzij behoorden tot het korps Torpedisten of tot de bereden korpsen, hetzij als plaatsvervanger of als nummerverwisselaar bij de militie te land waren ingelijfd 3°. dat op hen, die niet vallen onder de hierboven sub 2°. vermelde uitzonderingen, te rekenen van 1 Augustus van het loopende jaar alle voorschriften betreffende de dienstplichtigen bij de Landweer gedurende den te hunnen aanzien verlengden militie diensttijd van toepassing zijn; 4°. dat de sub 3°. vermelde personen mitsdien, inge volge art. 24, eerste lid, der Landweerwet zich vóór 31 Augustus vim liet loo- ponde jaar moeten aanmelden bij den Burgemeester hunner woonplaats, ten einde deze den hun laatstelijk bij de militie nitgereikten, aan dien Burgemeester ter hand te stellen verlofpas voor •gezien" of opnieuw voor »gezien" teekene en verder kunne handelen overeenkomstig art. 26 van genoemde wet; 5®. dat echter zij, die buiten het Rijk wonen of verblyf houden, volgens art. 24, tweede lid, der Landweer- wet, ter vervulling van de hiervoor onder 4°. ver melde verplichting, vóór 31 A.ii£nintiis van liet loopende jiifir tot het daarin omschreven einde hun verlofpas bij aangeteekenden brief (met duidelijke en volledige aanduiding van hun adres buiten het Rijk) kunnen toezenden aan den Burgemeester hunner laatste woonplaats binnen het rijk; waarna hun de verlofpas door dien Burge meester evenzeer bij aangeteekenden brief wordt 6°. dat volgens punt 5°. der Beschikking van den Minister van Staat, Minister van Oorlog, van 27 Juni 1903, 11de Afdeeling, No. 183, bij de hierboven onder 4°. en 5®. bedoelde aanmelding of inzending de dienstplichtigen bij de Landweer tevens het zak boekje, dat hun bij hun korps was uitgereikt, moeten inleveren bij of toezenden aan den Burge meester hunner woonplaats of van hunne laatste woonplaats binnen het Rijk, ten einde to dien aan zien kunne worden gehandeld overeenkomstig de daaromtrent door genoemden Minister gemaakte bepalingen 7®. dat volgens art. 25 der Landweerwet de dienst plichtigen bij de Landweer, zoo zij zich in eene andere gemeente des Rijks gaan vestigen, hiervan kennis moeten geven aan den Burgemeester hunner woonplaats, en wijders binnen dertig dagen na den dag, waarop zij komen in de Nederlandsche gemeente, waarin zij zich vestigen, moeten aanmelden bij den Burgemeester dier gemeente, ten einde deze hun verlofpas voor gezien" teekene en verder kunne handelen overeenkomstig art. 26 van genoemde wet 8°. dat, naar luid van art. 27 dezer wet, de verlof gangers van de Landweer zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende één jaar buitenslands mogen begeven; 9°. dat volgens art. 28 der Landweerwet de verlof gangers van de Landweer, die artt. 24, 25 of 27 dezer wet niet hebben nageleefd, in werkelijken dienst worden geroepen en daarin gedurende ten hoogste ééne maand gehoudende duur van dien dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. Zierikzee, den 24 Augustus 1903. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth. 1.° Burg. Indie* Onder dagteekening van 18 Juli seinde de civiele en militaire gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden aan de Regeering ale volgt: Eene in Bahaië bivakkeerende afdeeling marechauBaée onder luitenant Boreel doodde in Laweuëng 3 volgelingen van Toekoe Raden Tanoh Ahèë, die met hunne wapenen in onze handen bleven. Een halve brigade dezer afdeeling onder den Amboineeschen sergeant Wenkang, stootte in Laweuëng op eeno 60 man sterke bende van Pang Andah, attakkeerde onmiddellijk en hield van 10 vijanden in handen 3 gesneuvelden, 1 repeteer- WincheBter, 1 achtorlaad, 3 donderbussen en blanke wapenen. Aan onze zijde niet levens gevaarlijk gewond een Amboineesch maré- chaussée. In heuvels Langieën (Pedië) overviel eene patrouille onder luitenant Charbon eene kleine bende, die geheel werd neergelegd. Bij eene andere patrouille in Pedië werd niet levensgevaarlijk gewond de Europeesche fuselier van Montfrana. Bij eene nachtelijke patrouille onder luitenant Amiot door eigen vuur gewond 1 inlandscbe sergeant en een inlandsch fuselier. De kapitein la Gordt Dillié overviel Toekoe Moeda Bramat van Seulanga, neef van T. Shag Kobat, en doodde hem zelf met 3 volgelingenbuit 1 beaumont, 1 model-revolver, blanko wapenen en munitie. Luitenant Landzaat doodde bij het patrouil leeren in de Boelestreek 7 vijanden; buit C voorlaad, 1 donderbus, munitie en blanke wapenen. Bij eene patrouille ia Boven Gendong onder kapitein Holten werd door een Atjeher gedood de Europeesche korporaal Warnkens, en levensgevaarlijk gewond de Europeesche fuselier van Gemerden, aanrander gedood. Volgens berichten uit Batavia, zouden Panglima Polim en Kenmala Radja, do laatst overgebleven hoofden van het vorzet in Atjeh, om een stoomschip verzocht hebben om hen voor onderwerping af te halen. Hiermede zou de Atjob-oorlogafgeloopen zijn. Raden Adjeng Kartini, de bogaafdo dochter van den regent van Japara, mot haar zuster Bteeds vooraan om do ontwikkeling der Javaansche vrouw to bevorderen, zal, naar men uit Rembang schrijft, in het huwelijk tredon met den regent van Rembang, Raden Adipati Djojo Adiningrat. Aan dit aanstaand buweljjk is een ge schiedenis verbonden, welke weder bewijst, hoe de voordeeion eener Westersche opvoeding steeds meer veld winnen onder den inlandschen adel. De regent van Rembang verloor namelijk een jaar geleden zijn vrouw. Voorshands geen lust gevoelood om weder in het huwelijk te treden, werd hij bij recepties e. d. in den kaboepaten ter zijde gestaan door de echtgonooto van den patih-wedono, Raden Ajoe Pring- gowinoto, een vronw van hooge afkomst, die de Europeesche lagero school volgde, onder andere haar onderricht ontving van den heer H. Soniu8, thans hoofd der school aan den VrijmetBelaarsweg. Raden Ajoe Pringgowinoto trad dan bij recepties als gastvrouw voor den regent op, en daar zoowel de regent als de patih zich ook in het Hollandsch uitdrukken, kregen de avondjes bij den regent een aan genaam karakter, zeer in den smaak vallend van Rembang'8 ingezetenen. De regent zag echter in, dat het niet steeds zoo kon gaan on ten slotte besloten tot een tweede huwelijk, wenschte hij een echtgonoote, die hem gelijk was, een Westersche opvoeding bad genoten. Zoo viel zijn keuze op Raden Adjeng Kartini, die het aanzoek aannam en die, eenmaal regentsvrouw, zeker nog meer in bet belang barer inlandscbe zusters werkzaam zal kunnen zijn dan zij nu reeds is. Italië. Te Rome is overleden Menotti Garibaldi, den zoon van don beroemden medegrondvestor van Italië's eenheid. Hij is overleden aan een ingewandsziekte. Aan zijn sterfbed waren tegenwoordig zijn vrouw, zijn dochters Anita, Gemma on Josephine en zijn zwagers. Zoodra Garibaldi overleden was, werd daarvan telegrafisch mededeeling gedaan aan den koning en aan Zanardelli, voorts aan de zonen en verdere bloedverwanten van den overledene. De doodstijding was spoedig door Rome verbreid en maakte diepen indruk de prefect van Rome kwam persoonlijk de familie condoleerende burgemeester, prins Colonna, zond een telegram. Het lijk van Menotti is gisteren, in 'tzwart gekleed, in een ohambre arden te voor het publiek uitgestald voor een laatsten afscheids groet vóór de overbrenging naar Caprera. Menotti Garibaldi was geboren in 1840. Hij nam deel aan verscheidene der groote expeditiën van zijn beroemden vader, met namo had bij een groot aandeel in dpn laateton strijd der Garibeldianoc tegen den gewezen kerkdijken staat. Geheel Italië omringde den zoon van zijn grooten vrijheids held met de bewijzen van bare oprechte vereering ook voor dezen vaderlander. Menotti Garibaldi is lid der Italiaanscho Kamer geweest, waar hij tot do linkerzijde behoorde. Hongarije* Budapest, 25 Aug. Bij een brand in de magazijnen van vier verdiepingen van de firma Goldberg in de Koreposorstraat zijn 9 bedienden omgekomen en 8 zijn doodehjk gewond, doordien zij uit de vensters gesprongen zijn. Het aantal personen, die in de vlammen zijn omgekomen, is nog niet bekend. De 9 om het loven gekomonon trachtten zich te redden door in do zeilen te springen, welke beneden op de straat opgehouden werden, doch misten bun doel. Om halfelf gisteren avond woedde de brand in het gebouw voort, doch men was er toen in geslaagd de aan grenzende gebouwen te behouden. Hedennacht liep alhier het gerucht, dat van do 200 bedienden, die zich bij het uitbreken van don brand in de magazijnen van de firma Goldberg bevonden, het grootste aantal geen tijd en gelegenheid heeft gehad zich te redden. De politie heeft 13 lijken gevonden van bodionden, die uit de vensters gesprongen zijn en 16 gewonden, waarvan 3 ernstig. Er moeten 40 h 50 bedienden in de vlammen omgekomen zijn. Onder de dooden bevinden zich de vronw on de dochter van den eigenaar der zaak. De materiöele schade bedraagt 4 millioon kronon, waarvan hut grootste geieülto gedekt wordt door assurantie. Rusland. St.-Peteraburg, 23 Aug. De gezant te Konstantinopel, ZinowiefT, maakt melding van de volgende maatregelen, door de Porto genomen om tegemoet te komen aan de eiscbon van de Russische regeering: Behalve de executie van do beide moorde naars en de veroordeeling van twee andero gendarmes tot dwangarbeid zullen de officioren, die zich in oneerbiedige bewoordingen hebben uitgelaten over consul Rostkowsky, uit hot leger verwijderd worden. Er wordt ijverig gezocht naar do personen, die op het rijtuig van den consul goscboten hebben. Alle ambtenaren, ten getale van 24, die in de lijst, door den Russiscben gezant over gelegd, aangewezon zijn aan do Porte en over wier diensten de Russiscbo consulaire vertegenwoordigers zich ODgnnstig hebben uitgelaten, zijn ontslagen en naar de recht banken verwozon. Alle particulieren, genoemd als zicb te hebben schuldig gemaakt aan verschillende delicten, zijn eveneens naar de rechtbanken verwezen. Ismail Kakki, politie-commissaris te Palanca, wordt in zijn ambt hersteld. De personen, die ia hechtenis zijn genomen, omdat zij zioh beklaagd hebben over slechte bohandolingen en daden van geweld van de zijde der Turken, zijn in vrijheid gesteld. Hilmi Pacba, inspecteur-generaal, heeft een berisping ontvangen. De hoofden der gendarmerie en dor politie te Saloniki zijn door andero ambtenaren vervangen. De Porto beeft bevel gegeven, dat bij de gendarmerie zullen worden opgenomen eenige buitenlandsche officieren, wier namen mede gedeeld zullen wordon. Allo rechterlijke, burgerlijke en militaire autoriteiten hebben nadrukkelijk bevel ontvangen maatregelen te nemen ter handhaving van orde en rust. To St.-Petersburg is sedert half Aug. een Japansch consulaat geopend, terwijl de Japansche post naar Europa van af dien tijd met den Trans-Siberischen spoorweg vervoerd wordt. Het van ambtswege klaargemaakte en eenige dagen achtergehouden communiqnó over de arbeidersbeweging te Jekaterinoslaf behelst het volgende: «Den 18den dezer staakten een deel van de bakkers het werk, hetwelk echter, na de inhechtenisneming van de raddraaiers, hervat werd. In den ochtend van den 20sten brak de werkstaking uit in alle groote fabrieken en spoorwegwerkplaatsen. Met geweld dwongen de stakers de werklieden in particuliere werkplaatsen en op bouwterreinen om hun voorbeeld te volgen. De troepen, welke tot herstel van de orde ontboden werden, werden vijandig ontvangen, maar de menigte werd door een paar schoten verstrooid. Den 21 sten moesten de paardentrams den dienst staken on ook het spoorwegverkeer werd gestoord. Do couranten konden niet verschijnen. De fabrieken werden door troepen omringd on op den bazaar werd een samenscholing van een paar duizend menscben door de troepen met geweld verstrooid, 's Avonds werd op de tramB en in een paar particuliere fabrieken de arbeid hervat. »Bij verschillende botsingen zijn elf personen gedood en twaalf gewond. De gouverneur heeft do arbeiders medegedeeld, dat het werk op alle fabrieken en spoorwegwerkplaatsen op 29 dezer opnieuw begint en dat de goedgezinde arbeiders tegen do gewelddadig heden van de stakers besohermdznllen worden". Engaland. In 1887 word te Londen een knaapje buiten den echt geboren on geheoten Cyril Thurlow. 't Word weggegeven aan een Oost-Frieechen schipper. Thans is do vader ervan overleden en heeft bij testa men tairo beschikking een groot ver mogen nagelaten aan zijn zoon. Te Auricb, O.-L'Tiesland, is biervan bericht ontvangen, met verzoek de tegenwoordige verblijfplaats van den jongen op te zoeken. Tot heden is deze niet bekend. Een eigenaardige premie biedt een Londensch weekblad, dat vooral door dames wordt gelezen, zijn lezeressen aan, n.l. een huwelijk met óén der redacteurs, een knap en aaDgenaam jongmensoh. De smisaos" bleken hier zoor medo ingenomen, althans er kwamen over do 3000 adhaesiebetuigingen in De •premie" vorklaarde toen zeer verheugd te zijn, dat bij zoovele aanbidsters telde; bij zou de dames nu één voor één interviewen en daarna zijne keus bepalen. De nalatenschap van den Zaterdag j.l. overleden lord Salisbury wordt op niet minder dan 50,000,000 gulden geschat. In bet centrum te Londen vooral bezat hij eigen dommen, waarvan de inkomsten verbazing wekkend zijn. Het grootste gedeelte van dit fortuin komt in handen van viscoont Cranborne, oudste zoon van den overledene, die eveneens den titel van markies van Salisbury zal voeren. Do nienwe markies werd geboren den 23en Oct. 1861, is mot de tweodo dochter van graaf Arran gehuwd en heeft verscheidene kinderen. Lord Salisbury was weduwnaar sedert 1899 en laat vijf zonen en twee dochters na. Te Brighton woont zekere Charles Green, die zeker wel de oudste man van Engeland is. Hij telt 109 jaren, werkte tot zijn 90ste jaar op bet land en is nog gezond en flink. Green beeft 40 kinderen, 22 kleinkinderen en hoeveel achterkleinkinderen en achter achterkleinkinderen hij heeft, dat weet hjj zelf niet precies. Frankrijk. Parijs is Zondagmiddag met zijn naaste omgeving geteisterd door een zwaar onweder met sterken waterval, waardoor tijdelijk op vele punten het verkeer gestremd was en op de Quay de Jemappe is tegen halfzeven een rijtuig met paard en al in een kuil van zeven bij twee meter in de straat gestort, terwijl de koetsier (waarschijnlijk hier of daar in de btiurt op den zoek zijnd naar een droog plekje waar bij tegen al die vochtigheid een opwekkend middel zou kunnen krijgen) zich niet op den bok bevond. Een half uur later werden er twee ontploffingen geboord, ver gezeld gaand van een groote vlam, terwijl twee afsluitingen van de electriciteitegeleidingen in de hoogte geslingerd werden, naar men meent ingevolge een gasontploffing of een kortsluiting. In zijne pleitrede voor Tbórèse Humbert heeft de advocaat Labori verzekerd, dat er onder de stukken, welke te zijner beschikking werden gesteld, papieren waren, welke bewezen dat verscheidene politieke personen in de zaak betrokken waren. Hij verklaarde als men hem tegensprak, overlegging van de bedoelde stukken te zullen eischen. Maar niemand sprak mr. Labori tegen in dat opzicht en de stukken bleven geheim. Nu beeft echter de Kamerafgevaardigde Georges Berry den Minister van Justitie Valló aangekondigd, dat hij, zoodra de Kamer weder vergadert, een voorstel zal indienen tot het benoemen van eene parlementaire commissie, om al de dossiers betreffende het proces-Humbert te onderzoeken. Voorts is sprake van een politie-onderzoek omtrent de betrekkingen, welke bestaan zouden hebben tusschen Regnier en de familie van Thérèse Humbert. België. Op de Ourthe bij Luik zijn 3 menscben, de architect Mottet, zijn jonge vrouw en een schoonzuster, die in een veel te kleine en lichte boot een watertochtje ondernamen, met hun schuitje omgeslagen en verdronken. ■ederland. Groningen, 24 Aug. Gisterenmiddag kwam de 200.000ste bezoeker op de Tentoon stelling alhier. Het was een slagersknecht uit deze stadhet Tentoonstellings-Comité bood hem een gouden remontoir aan. IJmuiden, 24 Aug. Het heeft hier groote voldoening gewekt, dat de directie der «Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen" zicb niet onbetuigd heeft gelaten iQ zake de redding van de opvarenden der Noorsche bark «Nora" door den stuurman Krab en den matroos C. Olden burg, van de «Holland Hl". Ieder gunt dezen beiden helden van harte de blijken van waardeering, welke zij hebben ontvangen. Met dubbele voldoening wordt hier echter kennis genomen van het feit, dat genoemde Maatschappij terecht heeft getoond, te beseffen, dat er niet twee, maar drie belden op de «Holland III" waren, en dat deze derde heldschipper E. Krab, met recht aldus mag worden genoemd. Alvorens de reddingboot was uitgezet, heeft schipper Krab getracht op andere wijze verbinding met de «Nora" te krijgen. Hij heeft daarbij het bewijs geleverd van onver schrokken moed en ervaren zeemanschap le doordat bij zicb met zijne bemanning en het vaartuig, waarop zij zich bevonden, in de waagschaal stelde tot redding van zijne medemenscben2e doordat bij op znlk een gevaarlijke plaats en bij zulk een hooge zee zoo kloek en voorzichtig om de »Nora" boen beeft weten te manoeuvreeren. Niet minder bleek het ook nadat de reddingboot was uitgezet, wijl hij toen de trawler gevaarlijk dicht bij de bark wist te houden, zoodat men een oogenblik dacht, dat de «Nora" boven op de «Holland III" zou terechtkomen. Met recht mag dus schipper Krab, die als gezagvoerder zijn schip onder dergelijke omstandigheden niet mag verlaten, onder de helden gerekend worden. De stoomtrawler- visBchery «IJmuiden" mag trotsch zijn op zulk eene bemanning, die een sieraad is van onze visschersvloot. Dezer dagen brak, op de visschery, het roer van den stoomtrawler «Luit.-Gen. den Beer Poortugael", schipper M. Zwart, en wel zoo, dat het onmogelijk was het op zee te herstellen. Het was geheel onbruikbaar. Het schip lag dus, bij zeer slecht weer, hulpeloos. In den regel wordt dan de noodvlag ge- hescben, om de hulp van voorbijgaande schepen in te roepen, welke gaarne verleend wordt door het naar de een ot andere haven te sleepen. De sleeploonen, in die gevallen bedongen, zijn bizonder hoog. In dit geval ging het echter heel anders. De schipper, een eenvoudige zeeman, zonder examens in de navigatie achter den rug, kwam op een vernuftigen inval. Hij liet zijn viscb- borden, houten borden van ongeveer 1 vierk. meter oppervlakte, langs de beide zijden van het schip zakken. Moest bij recht koersen, dan haalde hij de beide borden boven water j moest hij bakboord sturen, dan liet hij bet bord aan bakboordszijde zakken, recht in den stroom, zoodat het sohip dan genoodzaakt werd aan bakboord te draaien; voor stuur- boordskoers manoeuvreerde hij op dezelfde wijze met bet bord aan stuurboord. Zoo stuurde hij 135 mijlen hij wees voor de hoofden te IJmuiden de hulp van een sleepboot af, en bracht het schip zonder averij in de visschershaven van IJmuiden, alzoo duizenden guldens voor zijne assurantie- maatschappij besparende. Deze vernuftige stuurmanskunst wekt in de kringen van zeelieden veel bewondering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1