ZIERIKZEESCI1E NIEUWSBODE. Dinsdag 25 Augustus 1903. (SB i e x* i li. z e e s c h. e Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7889. ülreoteur 9 A- ar. DB LOOZiEL A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ota. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des MaandagsWoensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FreInkel, Meelstraat 386, Zierikzee. l)e MANDATEN, ten behoeve van de deelgerech- tigden iu het jaarlijksche legaat der Stichting van wijlen Vrouwe Clara Jansdochter van Sparnwoude kunnen ter Gemeente-Secretarie worden af gehaald. HIEUWSTIJDIHGEH. Zuid-Afrika. Wat de Boeren krijgsge vangenen bezielt, die nog altijd op de Bermuda-eilanden zitten en weigeren door teekeoing van de bekende declaratie hun terugkeer naar Zuid-Afrika mogelijk te maken, zal voor velen een raadsel zijn. Eenig denkbeeld van hun zienswijze krijgt men uit een uitvoerigen brief, door één dezer ongelukkigen J. P. Rouae, den 25en Mei van Hawkins-eiland verzonden, en aan het Ilandelsbl. ter publicatie gegeven. «Het schijnt ons soms, zoo leest men daarin o. m., alsof men ons hier in de verdrukking geheel vergeet of dat sommigen ten minste meenen, dat wij het alhier zeer aangenaam hebben, en dat dit de reden is, dat wij nog hier zijn, doch ik kan n verzekeren, dat onzo toestand alles behalve aangenaam is. Wij gevoelen de diepste medelijden met onze dier bare vronwen, kinderen, ouders en bloedver wanten, van wie sommigen al 3 jaren lang verwijderd zijn en die onze afwezigheid en onzen in ballingschap verkeerenden toestand zwaar gevoelen. Maar wij, die nog hier zijn, kunnen er niets aan doen, hoe of de vrienden in Z.-A. het ook al trachten weg te redeneeren, het is Gods zaak en zijne wederhoudende genade, dat ons staande houdt tot hiertoe tot eer en verheerlijking van Zijn heiligen naamwij durven Zijne eer aan geen nietig zondig mensch geven. De natuurlijke begeerte van den mensch wil zich zulke opofferingen niet laten getroosten, vooral die van ons, die gehuwd zijn. Wij zijn allen echter te midden van al het zwaar nog vol moed, geduld en lijdzaamheid, wachtende op Gods verlossing, waaraan wij geen oogenblik twijfelen, en hebben de volste vertrouwen, dat die ook niet meer ver af is. Wij zijn hier als een schijf geplaatst, waar tegen een ieder, die lust beeft kan schieten, van alle kanten en door den boozen listigen tyranischen vijand aangepord om te schieten, ja schiet en schiet goed. Dan zit de vijand achter onze ontrouwen in ons land, die hen aanhitsen om 't voor onze arme vrouwen ondragelijk te maken, en die geweldhebbers doen hnn uiterste best het leven voor onze families bitter te maken, dan komen de brieven van onze vrouwen en ouders, die als dolken door het hart gedrongen worden. Ja ons lijden zou ondragelijk wezen, was het niet, dat wij kracht en genade van boven ontvingen. Indiëo Volgens telegrafische berichten van Batavia is het in Korintje ruatig, de eerste termijn van de boete betaald en de rijks-sieraden ingeleverd, terwijl het Atjehsche hoofd Ara- boeng-Koe zich met 300 uitgewekenen heeft aangemeld bij onze Regeering. Amerika. Een onlangs overleden burger te St.-Louis heeft in zijn testament aan zekeren Briggs, die tien jaren geleden met zijne vrouw er was vandoor gegaan, een legaat van f 2500 vermaakt, «als blijk, dat hij den hem bewezen dienst niet had vergeten". Italië. De werkzaamheid van den Vesuvius houdt aan en de ontploffingen nemen toe in aantal, doch de lavastroom neemt af in massa. De vermiste visschersring van wijlen paus Leo XIII is teruggevonden. Volgens de Germania is bet kleinood te voorschijn gekomen nit een lessenaar van den overleden paus. Kardinaal Oreglia heeft den ring onderzocht en na erkend te hebben dat deze inderdaad het verloren stuk was, het kleinood naar aloud gebruik gebroken. Engeland. De eerste zeven maanden van dit jaar is in Engeland buitensporig veel regen gevallen: te Londen 22.04 inches of 186 pCt. van het gemiddelde; te Glasgow 478 pCt. en in Carlow 150 pCt. Bij het Camden Square"-observatorium viel gemiddelde: te Glasgow 178 pCt. en te Carlow meer dan het gemiddelde in de laatste negen jaar. Het record van het natte jaar 4879 is stellig al door 1903 geslagen. Cijferaars hebben berekend, dat de hoeveel heid regen, welke gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus op de Britsche eilanden is gevallen, driemaal meer zal bedragen, dan het gemiddelde cijfer der laatste vijftig jaren. Londen, 22 Aug. Lord Salisbury, Minister van Buitenlandsche Zaken, is na een lang durig lijden in den ouderdom van 73 jaar overleden. Frankrijk. Parijs, 22 Aug. In de beruchte Humbert- zaak is heden uitspraak gedaan. Tbérèse ca Fródério Humbert zijn veroordeeld tot 5 jaar eenzame opsluiting en 100 francs boete. Emile Daurignac tot 2 jaar gevangenisstraf en Romain tot 3 jaar. De beklaagden hebben gezwegen op de vraag van den voorzitter of zij nog iets te zeggen hadden. Na de pleidooien legde Thórèse eene ver klaring af. Zij eindigde met te zeggen, dat de waro naam van Crawford is Regnier, die de bemiddelaar was tnaschen Bismarck en Bazaine. Duitschland. Te Keulen stond dezer dagen een vrouw terecht wegens valschheid in geschrifte. Zij had, als bruid, op hare geboorte-akte het jaar 1866 veranderd in 4869, uit vrees, dat haar bruidegom haar anders te oud zou vinden. De rechters, de verzachtende omstandig heden in aanmerking nemende, veroordeelden haar tot één dag gevangenisstraf en verklaarden zich bereid, een verzoek om gratie te onder- Mederland. Niouwediep, 22 Aug. Heden vertrokken van hier drie torpedobooten, de «Python", de «Minotaurus" en de «Sphinx", naar Soerabaya, waar zij bestemd worden voor den Iadischen dienst. Zij staan ondor bevel van de drie luitenants ter zee le klasse C. W. de Visser, J. C. Bentz van den Berg on J. P. Guépin, welke laatste als oudste in jaren het bevel heeft over hot kleine smaldeel. Iedere boot heeft nog twee luitenants ter zee 2e klasse en 18 manschappen aan boord. Onderweg zullen enkele havens wordon aan gedaan om de kolenvoorraad aan te vullen. De booten zijn, zooals bekend, gebouwd op de werf «De Schelde" te VlisBingen. De 63 mannen, die met deze kleine flotille in zee gaan, hebben een hoogst moeielijke taak te vervullen. Alleen met grooten moed, volharding en zelfopoffering kunnen ze een zoo lauge reis met zoo onherbergzamo schepen tot een goed einde brengen. Met belangstelling zal dan ook zeker hun tocht in het vaderland worden nagegaan. Amsterdam, 22 Aug. Vrijdagmiddag werd een negentienjarige kantoorbediende van de firma De Jong Latorf, Lodewijk Klaassen genaamd, door zijne patroons met een groote partij effecten naar de ontvang en betaalkas gezonden, doch beeft die daar niet bezorgd, zoodat aan diefstal gedacht moet worden. De politie heeft dadelijk een onderzoek 's-Gravenhage, 22 Aug. Één met geldelijk beheer belaste kantoorambtenaar van de coöp. broodfabriek en verbruiksvereeniging «De Volharding" alhier heeft eenige dagen geleden uit eigen beweging aan de politie bekend, over een tijdsverloop van een paar jaren ongeveer f 1500 van de door hem voor genoemde vereeniging ontvangen gelden te eigen bate te hebben aangewend. Het bestuur van »De Volharding" heeft bij de politie verzocht van een vervolging af te zien, omdat, al werd de ontrouwe ambtenaar met gevangenis gestraft, daarmede toch het geld niet terugkeerde en bovendien de quaestie in zooverre in der minne was geschikt, dat het bedoelde bedrag door borgstelling is gedekt. Deze houding van het bestuur is in een ledenvergadering goedgekeurd. De justitie is Aet de toedracht der zaak io kennis gesteld. Vlaardingen, 22 Aug. Hedenmorgen te 7$ uur werd al bier aan den Maassluischen dijk een vreeselijke knal gehoord. Toen de menschen, die daar wonen, naar buiten snelden om de oorzaak daarvan te ontdekken, zagen zij vanuit den Maaskant j tuaachen Vlaardingen en Maassluis een dichten rook opstijgen en daar tusschendoor speelden de vlammen. Toen zij dien kant uitanelden bemerkten zij. dat een schip, op stroom liggende, in brand stond. Nauwelijks was het nieuws laarvan bekend, of honderden menschen stio- o»den naar den Maaskant om het acbonwapel te zien. Het schip was de Engelsche driemast- schoener xRosa" van Rotterdam, met be stemming naar Liverpool en geladen met benzine. De equipage, bestaande nit 6 man, den kapitein medegerekend, waren allen aan boord toen het ongeval plaats had. Daar onmiddellijk hulp toesnelde, gelukte het nog 2 man ongedeerd van boord te balen. De kapitein Bowden echter was gedood en 3 man der equipage waren gewond. Ongeveer 8 uur kwam de sleepboot «Bagatel" de haven dezer gemeente binnen met de equipage van de «Rosa" aan boord. De vlag was, ten teeken van ronw, half stok, daar men een doode, den kapitein van de «Rosa" aan boord had. Het lijk was zeer verminkt. Toen de gewonden met behulp van ver scheidene personen van boord kwamen, kon men het dien drie mensohen aanzien, dat zij ontzettende pijnen leden. Natuurlijk was het aan de haven ook een drukte van belang en de belangstelling met de ongelukkigen was algemeen. Sommige vrouwen, dio ook waren toegesneld, konden haar tranen niet inhouden. De 3 gewonden werden per rijtuig naar het Ziekenhuis ver voerd, terwijl het lijk van den kapitein in een ziekenwagen naar het ziekenhuis werd gebracht. De twee personen, die ongedeerd waren gebleven, werden van alle kanten met vragen bestormd en vertelden, zoover zij het wisten, hoe het ongeveer was gebeurd en kregen in het politie-bureau een onderkomen. Voor de menschoo, die aan den Maaskant waren, was het een grootsch gozicht, het schip geheel door vlammon omringd to zien, die zich hoe langer hoe moor uitbreidden, zoolang tot zij geen voedsel meer konden vinden en het overgeblevene van den schoener in de diepte verdween. Ook was er nog een drietal sleopbooten op do plek des onheils aanwezig om hulp te bieden. Te 12 uur hedenmiddag was de toestand der gowonden bevredigend. Rotterdam, 22 Aug. De in- en uitwendigo lijkschouwing van Maria Cathariua Duuring, die onder zulke zonderlinge omstandigheden dood gevonden werd in haar woning aan de Eudokiastraat, beeft doon constateoren, dat de vrouw overleden is tengevolge van een leverbloeding. Nog altijd blijft het intusschen onverklaarbaar, hoe er in de kamer, waarin de vrouw niet woonde, bloedsporon op den grond en zelfs op het behang gevonden zijn. Het huis wordt dan ook nog dag on naeht door rijbB-veldwachters bewaakt. Er ligt nog een zeer geheimzinnige sluier over het gebeurde met Maria Catharina Dnuring, die Woensdagavond dood in haar woning werd gevonden aan de Eudokiastraat 21 en die reeds 2 of 3 Augustus moet zijn overleden. Het is gebleken, dat zij zoo goed als met niemand omgang had. Alleen bezocht zij van tijd tot tijd een magnetiseur. En nu is het zonderlinge van het geval, dat zij eenigen tijd geleden een erfenis van f 2000 heeft ontvangen, terwijl in haar woning niets meer te vinden is dan eon rijksdaalder en eenige gouden sieraden. Niemand weet precies waar de juffrouw vandaan gekomen is. Toen ze hier in de Eudokiastraat kwam wonen, liet ze zich op het bevolkingsbureau alhier inschrijven, terwijl ze eigenlijk aangifte van haar vestiging in Hillegersberg bad moeten doen. Het mis verstand is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat de Eudokiastraat gedeeltelijk onder Rotterdam, gedeeltelijk onder Hillegersberg behoort. De juffrouw heeft opgegeven, toen zij zich te Rotterdam liet insohrijven, van Overschie te zijn gekomen, waar zij 't laatst gewoond zou hebben. Maar het onderzoek heeft aan 't licht gebracht, dat ze daarnaast een woning gehad heeft. Waarlijk het gebeurde komt er niet door in een helderder licht. *- Tijdens de kermis werd door een houder van een wassenbeeldenspel een valsohe gulden ontvangen. In verband daarmede heeft de inspecteur van politie W. Blom aangehouden en naar het burean in de Meermansstraat overgebracht den 17-jarigen fabrieksarbeider J. de B. uit de Adrianastraat. In verhoor genomen, bekende deze knaap de gulden te hebben vervaardigd en uitgegeven. De heer Blom nam daarop in de woning van den gearresteerde in beslag de compositie, de lepels en de vorm, waarvan deze gebruik maakte om de valsche geldstukken te ver vaardigen. Een hevige brand heeft Vrijdagnacht gewoed in de Hoogstraat alhier, in perceel no. 328, op den hoek van de Nauwe Marktsteeg, het nieuwe verkoophuis «Insulinde" van den Heer A. Cohen Azn. te 's-Gravenhage. Het hoekpand is vier verdiepingen hoog en geheel gevuld met wit ondergoed, wollen dekens, manufacturen en*., terwijl een ijzeren wentel trap naar de hoogere verdiepingen leidt. Om half elf Vrjjdagavond was het pand, dat des nachts onbewoond is, verlaten door den depothouder alhier, den heer De Vries. Omstreeks 2 uur werd de brand ontdekt door een politie-agent op de Hoogstraat; oen oogenblik later sloegen de vlammen naar buiten. Langs de ijzeren wenteltrap lekten de vlammen naar boven en staken het boven hals in brand. Het benedenhuis was iu een oogwenk uitgebrand. Om vier uur waren uitgebrand de drie verdiepingen achter en de eerste verdieping vóór, zoomede hot benedengedeelte. Het pand was verder geheel zwart geblakerd. Van het peroeel der firma J. S. Huisman A Zoon, aan do overzijde van de Marktsteeg, in dames- kleeding enz,, waren alle roiten geeprongon en de pui verschroeid. Als verdacht den brand gesticht te hebben, is op het brandterrein gearresteerd de 18-jarige C. F. A. G., wonende in de Proveniersstraat, die op verdachte wijze met nog twee andere personen gezien is in de buurt van het perceel. Hij *ou namelijk oen lont naar binnen hebben geworpen in do Jicht ontvlambare winkelkast. De jongen erkent den brand ontdekt te hebben toen hij liep te wandelen, on daarna spuit 18 gewaarschuwd te hebben, ter wille van de waanchuwiogapremie ad f 5. Ook een brand, welke 25 Juni 's nachts op verdachte wijze uitbrak in de Wijnstraat, bij de firma Pot en Van Nes, werd door donzelfden jongen het eerst ontdekt. Roods lang bestond het vermoeden dat er oen complot bestond van personen, die brand stichtten en daarna de spuiten gingen waar schuwen om de premie te bemachtigen. Men vermoedt dat dezo jongen twee of meer medeplichtigen heeft, die reeds bekend zijn. In zijn bezit werd gevonden een nagemaakt onderscbeiding8teeken van het model, hetwelk de spuitgasten bij brand dragen. Do politie der 2e afdeeling heeft, onder leiding van den inspecteur, den heer A. A. A. de Koning, een uitgebreid onderzoek ingesteld. Naar het Huis van Bewaring is over gebracht de 27-jarige kantoorbediende C. J. J. L. de V., verdacht van moordaanslag in den nacht van Dinsdag op Woensdag op zijn 19-jarig meisje Wilhelmina Meijer, om haar en het kind dat zij verwachtte nit den weg te ruimen, Het meisje verkeert nog in levensgevaar. Op de Wilhelminakade werden Vrijdag middag aangehouden een 21-jarig meisje en baar 20-jarige beminde, beiden uit Arnhem", die op het punt stonden passagebiljetten te nemen om zonder toestemming hunner ouders naar Amerika te gaan. Zij zijn beiden naar De derde klasse-passagoprijs van New- York naar Rotterdam ie de vorigo week met twee dollars verhoogd en is dus tot nadere aankondiging voor alle stoomschepen vast- op: 37 dollars of f 92.50 per vol- Wegens slapte in werk zijn op de scheepswerf van de firma Gebr. Van de Wetering te Delftshaven ongeveer 80 man Breda, 21 Aug. In de Woensdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering deelde de burgemeester mede, dat H. M. de Koningin de a.s. academiefeesten niet zal komen bijwonen. Verder kende de raad aan de feestcommissie een subsidie toe van f 10.000. Waalwijk, 22 Aug. Onder de bizonder- hedon, welke te zien zullen zijn op den 23 dezer alhier te openen tentoonstelling van alles, wat betrekking hoeft op de vervaardiging van schoenen en laarzen, komt o. m. ook voor een Amerikaanscbe machine, waarmede in den ongelooflijk korten tijd van 10 minuten een aan alle eischen voldoend paar laarzen wordt vervaardigd. 't Is een zelf regiatreerend toestel, dat nauwkeurig aangeeft eiken steek, die er mede wordt gedaan. Te koop is het niet, maar 't kaa worden gehuurd togen een bepaalde som voor elke iOOO steken. Eenmaal ia de zooveel dagen zendt de eigenaar een controleur, die eenvoudig opneemt, hoeveel maal het toestel 1000 steken aangeeft, om daarna het hiervoor verschuldigde bedrag in rekening te brengen. Uit Stad sa Proviwci». Zierikzee, 24 Augustus. De heer W. C. de Smidt te Schoondijke hoopt den 2 September den dag te herdenken, waarop hij vóór 35 jaren werd gekozen als «lid der Prov. Staten van Zeeland voor het district Sluis. Aan den heer L. W. B. A. Mulder, burgemeester van 's-Heer Abtskerke, is toe stemming verleend om tot 1 Jbd. 1907 te Ovezand te wonen. De langharige St.-Bernhardshond Bas Covan Wisch, eigendom van den heer W. Wagner te Ierseke, behaalde op de internationale hondententoonstelling te Zutfen weder 3 prijzen, coodat deze hond in het nu afgeloopen tentoonstellingeseizoen in 't geheel 2 derde, 1 tweede en 17 eerste en speciale prijzen behaalde. Het dier is nu 16 maanden oud. Het lichten van het te Bath gezonken zeiljacht «Magnolia" ia door sobipper C. Goed hart te Sliedreoht aangenomen, en Vrijdag is er mede aangevangen. In zake het faillissement van de Rijn- landsche Bankvereeniging meent de bebeerende vennoot, de heer F. E. W. Heintz, dat het passief circa 350 mille en het actief pl.m. 150 mille bedraagt. Wissenkerke, 23 Ang. Na veel moeilijk heden te hebben ondervonden, wat betreft een geschikt terrein, wat eerst gevonden en beloofd, doch op 't uiterste nippertje weer geweigerd werd, was de heer C. de Kam zoo welwillend om zijn weide af te staan voor een openlucht-samenkomst van het Leger des Heils, zoodat daardoor die, reeds geannon ceerde bijeenkomst, kon plaats hebben. 't Was de eerste keer, dat die sekte onze gemeente bezocht. Honderden van allerlei rang en stand stroomden toe om aandachtig te luisteren naar improvisatie en muziek, en de algemeene indruk is gunstig te noemen. Onze predikant was ook tegenwoordig. 24 Aug. Eindelijk, na veel gehaspel, vernemen wij, dat Koninginnedag ook hier niet onopgemerkt zal voorbijgaaner zal hier feest zijn en wanneer «Apollo", «Zang en Vriendschap", «Weerbaarheid" en «Olympia" doen, wat ze sohijnen te willen doen, dan is er hier (wat anders zelden plaats heeft) weer eens oen prettige dag in 't vooruitzicht, vooral omdat er ook sprake ia van een kinderfeest op dien dag. Middelburg, 23 Aug. In het Schutters hof werd hedenavond het laatste Zondag avondconcert in dit seizoen gegeven. De groote tuin was overvol en zeker woonden een 2500 3000 personen het concert bij. Het programma viel zeer in den smaak en werd door de Schuttersmuziek zeer verdienstelijk uitgevoerd. Vooral het slotstuk: «De slag bg Waterloo", was een enorm succes; een peloton militairen zorgde voor de salvo's terwijl aan het eind, toen het Volkslied werd gespeeld, de tuin met Bengaalsch vuur ver licht werd. Met een opgewekten marBch, als toegift, werd het concert besloten en bleek het ook dit jaar weer, dat de Zondagavondconcerten zioh in een ongekende populariteit mogen verheugen. Vlissingen, 22 Aug. Alhier is een Chr. Bestuurdersbond, opgericht waarbij zich ver- om positie te nemen tegen de z.g.n. neutrale vakbonden. De aan de binnenhaven alhier geplaatste kolentip inrichting van de Kon. Maat schappij «De Schelde", is Vrijdag voor het eerst in gebruik genomen voor het beladen van de schoener «Uranus". Aan de gecombineerde exportslagerg en aan de buitenhaven te dezer stede heerscht tegenwoordig een buitengewone drukte. In

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1