ZIERIKZEESCne NIEUWSBODE. Zaterdag 22 Augustus 1903. (25 ierikzeesche C o u r a n t). Tweede Blad NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. Mo. 7888. Directeur A. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. be Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkh,, Meelstraat 386, Zierikzee. Indië» Batavia, 21 Juli. Elke mail brengt ons in den laatsten tijd tijdingen van verliezen aan dooden en gewonden in de overzeeecho bezit tingen door onze troepen geleden en wel voornamelijk in Atjeh Djambi en Korintji. Zoo lezen wij thans, om maar met Atjeh te beginnen, in de Javabode, dat d.d. 18 Juli uit Kota-Radja werd geseind, dat te Kroeng- sabo de 2e luit. L. Dersjant en een in Pidiö Europeesch fuselier niet levensgevaarlijk wer den gewond terwijl in Boven-GeudoDg do korporaal Warmkens sneuvelde en do fuselier Van Gemerden een levensgevaarlijke wond bekwam. Een halve brigade marechaussee, onder bevel van een Amboineesch sorgeantatta queerde een bende van zestig vijanden, waarvan twee man worden neergelegd. De buit bedroeg drie achterladers. In dezelfde Indische courant vinden we, betreffende Korinfji het volgende telegram, d.d 12 Juli van den resident van Palembang: »Depatie's Moeara-Langkap, Poelau Sang- kar en PeDgasi hebben zich bij mij gemeld, zoodat thans de vier boofddepatie's van Ko rintji in onderwerping zijn. Buiten do invloed sfeer dier hoofden zijn echter nog in zekere mate zelfstandige en niet tot onderwerping gezinde doesoens, inzonderheid Lempoer, Lolo en Poelau Tengab, waarvan hoofden onder MeraDgin8chen invloed staan en waartegen militair optreden noodzakelijk is". Op een onzer stoomschepen en wel op de »Edi", welke naar SaDghai was geweest om een kabel te leggen, moeteD, blijkens een telegram uit Soerabaja aan het Bat. Nieuwsbl. opatootjes hebben plaats gehad, welke zich als volgt bobben toegedragen: Een matroos, die ontoerekenbaar was, werd den 11 Mei met vijf dagen provoost gestraft, hetgeen aanleiding gaf tot verzet van de zijde der bemanning, vooral toen de commandant gelastte dat de deur der nauwe provoost, waarin een hooge temperatuur heerschte, moest worden gesloten. De officieren waren verplicht zich met hun revolvers te wapenen. De dokter van het stoomschip is waar schijnlijk naar aanleiding Yan dezo gebeurte nissen krankzinnig geworden. Door eenige schepelingen ia nu proleet aan- geteekend tegen het optreden van den com mandant. Amerika. New-York, 19 Aug. Een Amerikapnach zwemmer, zekere Jack Glenester, heeft vandaag gepoogd over den Niagara-waterval te zwemmen. Hij werd daarbij 4 maal bijna in de diopte getrokken. Ten slotte kwam bij met het hoofd tegen de rotsen terecht en kreeg daarbij zware verwondingen, zoodat bij half gek werd. Op het oogenblik is bij in het hospitaal te Buffalo. Iu de Vereenigde Staten is ontdekt, dat hooggeplaatste ambtenaren zich meester hebben gemaakt van landstrekenwelke door de regeering aan de Roodhuiden waren afgestaan, en die verkocht tegen een derde der waarde, waardoor zij een winst van vier milliard hebben gemaakt. Italië. Volgens de Köln. Volkszlgheeft Z. II. paus Pius X aan den groot-aalmoezenier mgr. Constantini 100.000 lire voor de armen van Rome ter hand doen stellen. Een kruitmagazijn te Florence, toe- behoorende aan de gebroeders Furchi, ia "Woensdag in de lucht gesprongen. De beide eigenaars, de vrouw van den oudsten broeder en een werkvrouw werden gedood, terwijl vele anderen ernstige verwon dingen opliepen. Zwitserland. In do afgeloopen week zijn in Tyrol ook verscheidene bergbeklimmers verongelukt, die geen toeristen waren. De schoenmaker Putzer, uit Brixen, ging den Pfeffersberg bjj het Eisakdal op, om peren te plukken, maar hij deed eon misstap en viel. Een boer snelde hem te hulp; maar bij kwam te laat. Putzer sloeg verscheidene keeren om en om en bleef aan den voet van den berg liggen. Twee dagen daarna stierf hij aan de bekomen verwondingen. Een 73 jarige Italiaan, Croco genaamd, beklom den aan de grens gelegen berg Monto Maggio, om naar het vee to zioö. Maar den volgenden dag vond mon hem verpletterd liggen aan den voet van een 100 meter hoogen bergwand. Servië. Koning Peter, die zijn broeder Artène tot opperbevelhebber van het Servische leger benoemd had, is hierop terug moeten komen door de oppositio van de officieren te Belgrado. Prins Areèuo is nu bevorderd tot den rang van kolonel der cavalerie. Twee afgozanton van koning Peler I van Servië zijn op 't oogenblik te Dresden, waar zij trachten een Ieening te sluiten. Engeland. Londen, 18 Aug. Do overvloedige regens en windvlagen, welke gedurende de laatsto vier dagen Engeland en Wales teisterden, hebben veel schade gedaan aan den oogst. Do vruchten zijn verloren; de graangewassen en het koren hebben zooveel geleden, dat do koeten van den oogst tweemaal meer bedragen dan gewoonlijk. In Wallis hebben do haver velden zeer veel geloden en Do Deo ia buiten hare oevers gotreden cn beeft alle akkers over stroomd. In Schotland is do toestand dezelfde. In sommige deelen van Zaid-Eogeland heeft men grooten last van rupsen, die al do bladeren van de boomen eton en veel schade doen aan de groenten. Te Southampton, waar do plaag zeer hevig ia, heelt men de hulp van de brandweer ia- geroepen. De boomen van het Hound well Park werden mot krachtige watorstralen bespoten en daardoor bevrijd van een ont zaglijk aantal rupsen, welke vorvolgens onder een stoomrol verpletterd werden. Ten slotte maakte men een kring van vet rondom de stammen der boomen, om te beletten, dat de rupsen daar weder opkropen. Aan boord van een Engelscb transport schip, dat dezer dagen nit Kaapstad to Southampton terugkeerde, is een ernstig oproer uitgebroken. Veertig militaire gevangenen maakten van de betrekkelijko vrjjhoid, welke zij aan boord genoten, misbruik om de passagiers te bestelen en toen zij order kregen in do colion to gaan, verzetten zij zich met messen. Het duurde drie uren eer men do woeste lingen meester was en in het gevecht werden 7 soldaten gewond. Frankrijk- in een oud buis te Audierne (Fransch Dep. Finisterre) hebben werkliedon bij het opnemen van een grooten vloersteen een schat gevonden een kist met oude muntstukken ruim 50 kilogram zwaar. De muntstokken dagteekenen uit don tijd van Lodewijk XIV en Lodewijk XVI. Er zijn ook staven zilver bij. De schat wordt nu, volgens de wet, verdeeld tusschen den eigenaar van bet buis, een dokter, en do werkliedendie hem vonden. Parijs, 19 Aug. Do heor Fournier, directeur van het informatie-bureau van dien naam, heeft heden een einde aan zijn loven gemaakt bij het lijk van zija vrouw, die gestorven was, terwijl ze aan een jongen het levenslicht schonk. Dicht bij Parijs heeft Zondagmorgen vroeg een ernstig automobiel-ongeluk plaats gehad. Een viertal heeren, die met een vaart van ongeveer 80 kilometer den weg doorstoven, zijn togen een boom opgeredenmet het treurigo gevolg, dat de chauffeur eene doodelijke schedelbreuk bekwam, twee heeren ernstig gewond worden en de derde bewuste loos geraakte. Twee wielrijders, op weg naar Marsla-Tour, vonden de vier slachtoffers liggen bij het verminkte voertuig. Ouit-chland. Men heeft Maandag te Hamburg den loterij-collecteur Levy vermoord in zijne woning gevonden. Naar het oordeel der geneeskundigen moet de moord, welke diefstal ten doel had, reeds vijf of zes dagen geleden zijn gepleegd, j Er ie eon belooning van 500 Mark uitgeloofd voor het ontdekken van den moordenaar. Uit Aken wordt gemeld, dat Zaterdag in het naburigo Altenburg, op onzijdig gebied, een speelbank geopend is, welke, na afschaffing van de Bolgeiche speelbanken, daarheen ver plaatst schijnt te zijn. Ilct bezoek aan de bank uit Duitschland en België was reeds den oersten dag zeer druk. Kiel, 19 Aug. Tengevolge van de talrijke ongelukken voorgekomen bij de vlootma- noeuvres, heeft de keizer besloten deze te verkorten. Zij zullen besloten worden op 12 Sept. met oen spiegelgevecht van een blokkade van de haven te Kiel. BelgiS. Luik, 19 Aug. Één der luchtschippers. dr. Dolcommunotti, die deel heeft gonomen aan do tragische opstijging te Luik op Zaterdag 1.1., is hedenavond gek geworden, Eerst doodde hij zijn »bieu aimtb" on daarna zich zelf. Nedcrlsnd. Amsterdam, 19 Aug. Inbrekers hebben zich nuar 'l NU. moldt, in het hol van don leeuw gewaagd. De substituut-officior van justitie, jhr. mr. J. \V. M. Bosch van Oud- Ameli8weord, woont tijdens zijne vacantie tijdelijk buiten en zijn huis op do Keizersgracht is gesloten. Toen do heer Bosch eergisteren avond oven in zijne woning moest zijo, kwam bij tot do ontdekking, dat inbrekers of nog in zijn huis waren of er een bezoek hadden gebracht. Verschillende kamerdeuren toch stonden open, niettegenstaande deze allo gosloten waren geweest. Onmiddellijk werd de politie in don arm genomen, do woning werd door do noodigo agenten afgezet, en door den hoofdinspecteur van politie H. van dor Groot werd in de woning een onderzoek ingesteld, dat echter geen resultaat oploverde. Voor zoorerro do heer Bosch van Oud-Ameliswoerd kon nagaan, wordt er ook niets Yermist. Daar het vcr- mocdon bestaat, dat door inbrekers een voorloopig onderzoek is ingesteld in de woning, om daarna een dezer dagen hun slag te slaan, bewaakt de politie do woning thans met bizondere zorg. Gisterenmorgen te 9 unr word do Noorderatraat al in rep en roer gebracht door een twist, welke tusschen een paar buurvrouwen wsb ontstaan. De twistenden Heten het niet bij woorden, doch gingen elkander met bloempotten, knijptangen, groote krammen en dergelijke voorwerpen to lijf, waarop do éóne vrouw zich in haar kelder woning terugtrok. Hier werd de twist voortgezet. Do bewoonster van de kelder woning nam een bezem uit haar gang en sloeg daarmede haar tegenstandster zoo onzacht op den rug, dat de stok brak on het onderstuk van den bezem afviel. Nu begon de bezem-heldin met het eind stok, dat zij io do hand had gehouden, te slaan en diende do andere vrouw daarmede eenige klappen toe, zoodat haar 't huilen nador stond dan 't lachen. Deze wierp toen verwoed het onderBtnk van den bezem naar het hoofd van de kelderbewoonster, dat evenwel het doel mieto en door een ruit van do deur in huis te land kwam. Na elkander nog menigmaal te hebben uitgenoodigd »de'r uit Ie komen", verscheen op het oorlogsterroin een politie-agent, die met eenige kalmeerende woorden do vechtenden scheidde. Gisteren is alhier een inbraak gepleegd onder de volgende omstandigheden Op de tweede verdieping van perceel 7 Haarlemmerplein woont de familio Grootegocd. Het hoofd van het gezin was afwezig, omdat hij werkzaam was op één der suikerraffinade rijen aldaar. De vrouw had zich te bed begeven op het voorgedeelte van de woning. Vermoedelijk omstreeks 3 uur zijn één of meer inbrekers binnengekomen, hebben de deur van een achtervertrek opengebroken en uit een linnenkast, waarvan ook de elaiting was vernield, een vrij aanzienlijben voorraad gouden en zilveren voorwerpen gestolen en ongeveer f 300 aan geld. Juffrouw Grootegoed ontdekte den diefstal eerst toen zij ongeveer 7 uur opstond. Als gevolg van eon onderzoek dat onmiddellijk door de politie word ingesteld, zijo in eenige banken van loening voorwerpen in beslag genomen van dien diefstal afkomstig, zoodat allo kans bestaat, dat de daders gearresteerd zullen worden. Wat Amsterdam in één jaar eet. Amsterdam met zijn bevolking van ruim een half millioen zielen eet per jaar: 35.000 vette koeien en ossen, 20.000 ge meste en graskalveren10.000 nuchtere kalveren, 3500 echapen en lammeren, 45.000 varkons en 3400 paarden. Benevens de volgende enorme hoeveelheden groente en fruit: 50.000 H.L. andijvie, 14,000 II.L. augurken, 20.000 bossen asperges, 23.000 ILL. boeren kool, 50 000 H.L. spruitkool, 11.000 HL. doperwten, 170.000 HL. kropsla, 380.000 bossen kervel. 4.000.000 stuks komkommers, 4.100.000 roode kooien, 3.500.000 savoye kooien3.000.000 bloemkoolen3.000 000 bieten, 2.000.000 bossen wortelen, 780 000 Lossen selderij, 380.000 bossen peterselie, 300 000 boseen radijs, terwijl er aan de markt 1 500.000 H.L. aardappelen komen. Eindelijk nog do volgende hoeveelheden visch: 4200 K.G. baars, 12 000 K.G. bot, 3300 K.G. karper, 3600 K G. kabeljauw, 0000 K.G. paling, 200.000 schelvisschen, C0.000 K.G. schol, 1400 K.G. snoek, 15 000 stuks tong, 6000 KG. zalm en 17.000 K.G. witvisch. Door het federatiebestuur van de S. D. A. P te Amsterdam zal tegen het einde dezer maand een protestvergaderiog belegd worden in zake het ontslag van den heer Lindeman. Brieven uit Zeeuwsch-Vlaanderen. IiVL Amice! Ofschoon ik heel wat maanden voorbij liet gaan, om weer iets uit onze grensstreek te schrijven, kan ik niet zeggen dat die rust mijner pen toe te schrijven is aan gemis van gewichtig nieuws. Uw blad toch bleef niet achterwege, waar belangrijke gebeurtenissen aan to stippen vielen, en die nog eens te herkauwen valt niet in mijn smaak lezers. en zeker ook niet in die mijner Oude koeien zijn in den regel weinig begeer lijk. Intusschen gaat de zomertijd voorbij, en de zomerdagen laten nog altijd op zich wachten. Boer en werkman, de hoofdpersonen in ons gewest, hebben stof tot klageD, en de producten in mijn tuintje zijn verregend en verwaaid. De oogstmaand is twee derde deel verstreken, en de oogstdrukte moet nog beginnen. Toont het wefir geen beterschap, dan wordt af en toe bij winddroogte vliegensvlug de oogst binnen gehaald, en langs de grenzen zelfs op Zondag. Op Zondag hebben wij onze festivals, fiets- wedstrijden, gaaipersconcoursen en Koningin nen feest. Een luisterrijk feest zal Zondag 30 Augustus te IJzendijke gevierd worden, trots het voor schrift van hooger hand in zake de viering van de vorstelijke verjaardagen op Zondag. In September a.s. wordt te Aardenburg op ZaterdagZondag en Maandag een tentoon stelling gehouden van wege de Maatschappij van Tuin- en Ooftbouw. De eigenlijke feestdag is de Zondag. De voorschriften van ons Christelijk Minis terie (tusschen twee haakjes: zij zijn van weinig beteekenis en niet veel zaaks) zijn voor onze grensbewoners doelloos. Wij doen als de Belgen. Na een week van prozaïsch leven en arbeid gaan wij Zondag morgen naar den tempel, om het overige van den dag aan onze uitstapjes te wijden. De ligging der Belgische badplaatsen Heyst, Blankenberg en Oostende en die der hoofd plaatsen Brugge, Gent, Antwerpen en Brussel nabij onze grenzen, lokken daartoe uit. Walcheren, en voornamelijk Vlissingen en Middelburg, is even gemakkelijk te bereiken, doch is des Zondags weinig in trek; het vreem- deliugenbezoek naar dit schoone eiland wordt ook eer tegengewerkt, dan bevorderlijk gemaakt. Terwijl dien dag overal het drukst gebruik der verkeersmiddelen plaats vindt, heeft men op de We8terschelde de middagboot uit de vaart genomen, en de vieruur-boot geeft geen zekerheid van aansluiting met den Zeeuwschen trein, noch in de ééne, noch in de andere richting. De trein te Vlissingen komt aan te 3,36 en 7 minuten later vertrekt een boot naar Bres- kens, waar de reizigers om 4,10 afvaren, mits geen oponthoud bestaat bij lossing en lading van vrachtgoederen. De trein vertrekt te 4,50, en onophoudelijk zijn de passagiers nu eens in de ééne, dan weer in ae andere richting de dupe eener regelingwaarbij men twee heeren wil dienen, zoodat van en naar de boot telkenmale een wedloop moet gehouden worden. De raad in Terneuzen is voor de zooveelste maal om, en het valt alleeu te betreuren, dat de overwinning aan de alliantie, liberaal en roomsch, niet volkomen is. De anti-revolutionaire meerderheid maakte zich aan machtsmisbruik schuldig, en dat doet zij overal waar haar getalsterkte voldoende, is om op eigen kracht te steunen. Dat nog twee harer vier aftredende leden werden gekozen, wijst op de groote kracht dier partij in Ter- neuzen. Terneuzende derde stad onzer provincie, heeft jaren gezucht onder 't juk. Is het wonder, dat het openbaar onderwijs lijdt aan gebrek aan schoolruimte, aan personeel, en de onderwijsstof aan uitbreiding? De iinanciëele toestand der gemeentefinanciën is treurig, maar moesten dan de vroede vaderen dezer levendige veste de bevolking dwiDgen in het gareel eener afgelegen dorpsgemeente, waar de rust in overeenstemming is met de landelijke natuur? Wjj kunnen het nog verklaren, dat, waar tinanciëele nood heerscht, subsidie aan muziek korpsen uit stedelijke kassen overtollige weelde wordt geacht, doch een optreden ten opzichte yan muziek door een belastingheffing als daar in Neuzen met 7 tegen 6 stemmen werd vast- festeld, kan niet anders als onverantwoordelijk eeten. Alle muziek uitgenomen orgelmuziek schijnt daar uit den booze te zijn. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het artsen-boycot heel wat pennen in beweging gebracht en de doctoren over de tong, plus een negatief resultaat, n.l. de schoonste reclame voor den geboycolten geneesheer. Als een paar buurvrouwtjes onzer achter buurten geschil krijgen over losloopende kippen of stoeiende kinderen, en 't geschil ontaardt in een luidruchtige kijfpartij, die de buurt samen doet scholen, dan haalt men de schou ders op, en men zegt ,,'t zijn menschen zonder opvoeding, ze zijn niet wijzer", doch een dozijn geëxamineerde heeren met jarenlange acade mische opleiding gaan een bevolking in hun geding betrekken, zonder dat deze kennis mag dragen van de feiten, die als euveldaden ge kenmerkt behoorden te zijn, wil het boycot eeDigszins vergoelijkt kunnen worden. Vooral de geneesheeren in 'tland van Cad- zand mochten wel wat minder uit de hoogte op collega's neerzien, daar voor velen hunner heel veel op eigen kerfstok staat a&ngeteekend. Al zijn ze nu ten opzichte van een artscollega zonderling eenstemmig, vóór dien zijn ze het ouderling nimmer geweest. Opmerkelijk. De eerste geneesheer, die met twee andere dokters in consult treedt, is de geboycotte arts. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft 3 burgemeester schoolopzieners, een combinatie van betrek kingen, die niet te pas komt, en waarover de Zceuwsche Courant de vorige week een hartig woordje meespreekt. Één der drie, naar men verluidt, zou buiten zijn arrondissement willen gaan wonen. Enfin, 't zou maar een beetje zotter lijken, dan 't nu al is. De beide districten voor de landweer Mid delburg en Neuzen wijzen ook al op een ver deeling, waarbij bijeenbehoorende bestanddeelen onnoodig uit hun verband worden gerukt. Vroeger deed men het eilandsgewijze en goed, nu doet men het met de schaar1 t.t. ZELANDICUS. Gemengd Nieuws. Inkomen per minuut. In do Almanach Ilachelte vinden wij een vergelijkende tabel over do inkomsten van de Europeesohe souveroinen. De tabel in quaestie is geïllustreerd met de fotographkëa van de voornaamste Enropee8che vorsten, waaronder hun inkomen per minuut vermeld staat. Als deze opgave juist is, ontvangt de czaar van Rusland niet minder dan 194 gulden per minuut. Maar hoe fabelachtig groot deze som ook schijnt en hoezeer bij er ver mee staat aan het hoofd van zijne collega's, zijn inkomen komt nóch dat van den Amerikaan- 8chen milliardair John D. Rockefeller, nóch dat van den Zuid-Afrikaanfchon magnaat Alfred Beit nabij. Deze beiden moeten ongeveer hetzelfde inkomen hebben, d. i. f 340 per minuut. Er zijn 12 Amerikaansche millionnairs, wier vermogen grooter is dan dat van den czaar. Zoo wordt Rockefeller's vermogen geschat op 720 millioen guldenalleen zijn aandeel in de Standard Oil Trust beloopt 120 millioenRubbcI Sage, do millionnair-makelaar, 1 is 240 millioen waard en George Jay Gould 192 millioen. Rockefeller heeft een jaarlijksch inkomen van ruim 127 millioen, Andrew Carnegie 60 millioen, Russel Sage ruim 21 millioen, de koperkoning W. A. Clark ongeveer 19 millioen, George Jay Gould ongeveer 15 millioen, Pierpont Morgan 12 millioen. Een plaltelandsvoorval. Zondagavond kwart over 10. Stille dorpsrust, Boms afge broken door hot rommelen van den donder heel in de verte. Plotseling een kreot vol angst: »Brand,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5