Uit Stad as Provincie. bewoners der buurt er met elkaar eenige woorden over, doch argwaan kreeg men niet eer, voor de bovenburen in de laatate dagen een zeer onaangenamen geur begonnen te bespeuren. (iiaterenmiddag tuaachen 5 en G uur kwam een bewoonster van één der panden aan de overzijde, juffrouw CiauB, op de gedachte eens door het deurraampje te kijken. Zij zag weliawaar nieta verdachtsdoch niettemin vond zij het zonderling, dat do portemonnaie van de bewoonster in het portal lag. Toen zij en anderen daarop onder de buitendeur trachtten door te kijken, ademden zij een zeer benauwende lueht in. Het moest dus daar binnen niet in orde zijn. En meer grond kreeg dit vermoeden, toen men nu ook aan do achterzijde, zoo goed en zoo kwaad het ging, in de wouing van juffrouw Duuring keekoveral op den grond ontdekte men namelijk bloedsporen. Onmiddellijk word met die ontdekking de politie van bet bureau Yinkenstraat in kennis gesteld en deze vond het zaak dadelijk den burgemeester van HillegerBberg, den heer Lefèvre de Montigny, van het geval op de hoogte te brengen. In diens tegenwoordigheid en nadat dr. Commerel op verzoek mede ter plaatse was gekomen, werd het huis door de politie geopend. Het was daarbinnen eon verschrikkelijke toestand. Overal, zoowel in de voor- als in de achterkamer, zaten de vloeren en het behang met bloeddoeken met bloed gedrenkt, lagen in de bedstede en in de voorkamer. En de bewoonster lag, in dekens gewikkeld, dood in do alcoof te bed. Do ondraaglijke geur liet zich daaruit verklaren, maar ook uit do omstandigheid, dat bet lijk, waarvan het gelaat een afschuwelijk zwarte kleur had, reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Het geheele meubilair bestond inderdaad slechts uit een paar stoelen en eon tafel. En op de tafel vond men een aangebroken middagmaal en een geopenden zak met koekjes. Uit een eigenaardige omstandigheid liet zich opmaken, dat de vrouw hoogstwaarschijnlijk 2 of 3 Augustus reeds is overleden of vermoord. Op de tafel lag namelijk een exemplaar van het Rotterdamsch Nieuwsblad van 3 Augustus (Zaterdagavond 1 Augustus bezorgd); de later verschenen Nieuwsbladen, welke de juffrouw geregeld werden thuis bezorgd, lagen onder de deur door gestoken en waren dus blijkbaar door de bewoonster niet meer gelezen. De burgemeester van Hillegersberg achtte het wenschelijk onverwijld, hoewel het reeds laat geworden was, don officior van jnstitie met het gebeurde in kennis te stellen, met het gevolg, dat de subst.-officier, rar. R. B. Ledeboer, reeds om 1 unr vannacht een bezoek aan de woning bracht, teneinde een onderzoek in te stellen. Den geheelen nacht bleef het huis verder onder politietoezicht. Zoo spoedig mogelijk werd nu begonnen gegevens in deze zaak te verzamelen, wat, met hot oog op de boven gereleveerde omstandigheden, uiterst moeielijk viel. Bewoners der straat konden al heel weinig mededeelen en de familie moet nog worden opgespoord. Yóór dat is gebeurd, kan niet eens de indentiteit der overledeno worden vastgesteld. Alleen beeft de justitie een bizonderheid vernomen van oen scbildersknecht, die eenigen tijd geleden in de woning van juffrouw Duuring beeft gewerkt, een bizondorheid, welke het vermoeden wel waarschijnlijker maakt, dat bier een misdaad is begaan. De bewoonster zou namelijk in een tascb een groot bedrag aan geld hebben bewaard, terwijl dat geld nu nergens was te vinden, behalve één rijkedaalder en eenig kopergeld. Wellicht brengt de lijkschouwing meer licht in deze duistere zaak. Om 12 uur vanmiddag is bet lijk met groote omzichtigheid met één der lijken brancards van Rotterdam, onder geleide van don veldwachter der gemeente Hillegersberg, Kameraad, naar de sectiekamer van bet Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Vanmiddag om 2 uur is het daar geschouwd in tegenwoordigheid van den rechter-commis- saris, belast met de instructie in strafzaken. Voor zoover op het eerste gezicht kon worden geconstateerd, vertoonde bet gelaat der vrouw een groote striem. Dordrecht, 20 Aug. De koster der öroote Kerk alhier, de heer H. W. van Helden, is gisterenavond getroffen door een boomtak, dien men wilde afkappen. Liet aanvankelijk de kwetsuur zich niet ernstig aarzien, een balf uur na het ongeval overleed de heer Van Helden aan de bekomen ver wondingen. Naar de Dordt. Ct. verneemt, heeft de machinefabriek der firma Kieviets Van Reede te Papendrecht, Zaterdag het meeren- dfcel van baar werkvolk, ongeveer 200 man, waarvan velen te Dordrecht woonachtig, ontslageo, als gevolg van het faillissement der kassiorsfirma Laane Van Bemmel te Haarlem. Breda, 19 Aug. Dezer dagen daalde te Lage Mierde een luchtballon neder, welke te Antwerpen was opgestegen en waarin gezeten waren de heer Leon Cheude, aroonaut, uit Brussel, en nog twee andere personen. Vóórdat de ballon nederdaalde, waren reeds eenige wielrijders uit Antwerpen aanwezig, die een weddenschap hadden aangegaan om den ballon te volgen, en het eerste de tijding van het nederdalen naar Antworpen over te brengen. Wouw (N.-Br.), 19 Aug. Dinsdagnacht werd de politie alhier door den zoon van den heer Ooms opgeroepen voor een inbraak ten huize zijner ouders. In de voorkamer waren kasten en laden opengebroken, door het gerucht waarvan de bewoners wakker war6n geworden. Van den dief werd echter geen spoor ontdekt, totdat de dienstbode op den inval kwain, don kelder te inspecteeren, waar een man in een hoek versobolen zat. De inmiddels aangekomen politie baalde hem er uit en 't bleek nu te zijn zekere A. J. Koevoeta, woonachtig aan de Bredasche baan te Roosendaal, die wekelijks met koop waren hier komt. Ook is geblekeD, dat hij bij Dongen en Aerden heeft ingebrokendo gestolen voor werpen werden in zijn bezit gevonden. Zierikzee, 21 Aug. Men schrijft ons: Het volgende vonden wij medegedeeld in het jaar 1850 omtrent Zierikzee. Indien men historisch gezag mocht toekennen aan de versjes: ln *t jaar acht hondert en neghen en veertich rnede Was ghefundeert Ziriczee die stede, enz., zou in 1849 het duizendjarig bestaan van Zealand's tweede stad hebben kunnen gevierd worden. Zulks heeft niet plaats gehad; wij weten niet, of het nagelaten is ten gevolge van een nauwgezet historisch onderzoek, dat tot een negatief resultaat geleid heeft, dan wel (gelijk een zoo aanstonds te noemen stuk het uitdrukt) «wegens den druk der tijden, die waarlijk niet zeer geschikt is, om met vroolyke opgeruimdheid zoodanig feest te vieren, de regeering weerhouden is, daarin voor te gaan, en de ingezetenen er toe op te wekken. De onzekerheid der toekomst ten aanzien van de staatkundigo gesteldheid van Europa; het verminderen der algemeeno wel vaart daardoor te weeg gebracht, maar vooral de, schier overal in ons vaderland en naburige rijken heerschende ziekte, die zoo velen ten grave sleeptdie zooveel rouw en jammer aanbrengt, zullen baar zeker bewogen hebben, de viering van dit, voor deze stad zoo belang rijke feest tot een meer gunstig tij istip (1949?) te verschuiven". Niet geheel onopgemorkt is men evenwel, niet op ïd'Octavo van onser vrouwenhemel- vaart", maar op dien dag zei ven, 15 Augustus, dat «duizendjarig eeuwfeest der stad Zierikzee" voorbijgegaan. Een stuk in do Stads-courant, gevolgd van een uitvoerig, gansch niet on verdienstelijk gedicht, maakte er do ingezetenon opmerkzaam op, waarin de meening gouit wordt, dat, zoo Zierikzee al volgens een verzoekschrift der regeering van 15G4 voor toen 400 jaren, dus omstreeks 660, als vlek of dorp aan den oever dor toenmalige Gouwe kan zijn verrezen, het echter zoor wel in 849 het eerst als stad kan zijn gebouwd on aangelegd, waarmede ia overeen stemming ware hetgeen de beroemde Zierik zee ënaar Levin us Lemnius zegt, de oce. mir. IV. 2 (pag. 342). Toch vreezen wij, dat hot eeuwfeest, ware hot gevierd, zich noode voor een gestrenge bistorisohe kritiek zou hebben kunnen rechtvaardigen, en dat do burger vaderen, die het achthonderdjarigo bestaan der stad in 1G49 met eonen maaltijd ton stadhuize gevierd hebben, de zaak niet diep genoeg hebben onderzocht. Eene eeuw later vindt men in de stadsnotulen aangeteekend, dat de ongnnstigo staat der stedelijke financiën niet gedoogde eenigo kosten voor zoodanige feestviering te besteden. Die rcdoD was zeker gewichtig genoeg, doch hare aan haling bewijst, dat men ook toen den historischen grond onomgewoeld heeft gelaten. De demonstratie van 1649 bewijst voor do toenmalige overtuiging misschien iets meer, omdat zij plaats had vijfjaren nadat Boxhoro, die destijds nog leefde, in zijn onschatbare uitgave van de Reigerbergsohe kroniek met die oude versjes op francyo zoo onbarmhartig den draak gestoken had. En dit niet ten onrechte: bij heeft nog niet alles gezegd, wat er tegen bare echtheid in te brengen valt. Of men «oneer vrouwenhemelvaart" in de helft der negende eeuw «begonete te houwen", is voor 't minst twijfelachtig. Maar zeker ia het, dat toon in Brabant geen «Hertoch Henrick" te vinden was. De eerste van dien naam regeerde er eerat in 1015 en 1016 en het ganeche hertogdom Brabant is van lateren oorsprong. Slechts bet keizerschap van Lotbarins en do Zondagsletter F komen uit. Indien men dus uit de «oude cbronyken" geen nader bewijs weet bij te brengen, zal de grond der besproken tijdsbepaling wel even los zija als het bestaan van den stichter Zirirgns. Met dat al vind ik het zeer jammer, dat men in 1819 het duizendjarig feest niet luisterrijker gevierd heeft dan door een dubbele Stads-courant met eenige herioneringsregolen en een vers. Men behoeft het toch zoo nauw niet te nemen met een tjjd, waarin men zulke nauwkourige courantenberichten van de stichting eoncr stad niet bezat, als tegon- woordig. Enfin I 'l geval ligt er toe, en daar wij denkelijk 1949 niet zullen beleven en toch is 1100 een flauw kroonjaar in verge lijking met 10001 zoo is liet best, dat men te Zierikzee de eerste jaren to baat neemt, om na te snuffelen, wat er zij van de stichting der stad in 660 of iets vroeger. Een dozijn eeuwen bestaans raag toch ook wel feestelijk worden herdacht I Ons vader land is niet rijk aan welingerichte volksfeesten het is waarlijk iota benijdenswaardig er geschikte aanleiding toe te hebben. Wij meenden bet bovenstaande wel do moeite wattrd in dit blad opgenómen te worden. Misschien dat het do een of ander uitlokt meer nauwkeurige toelichting te geven op wat sedert daaromtrent is bekend geworden. In ons verslag van de vergadering van ingelanden van den polder «De Vier Bannen van Duiveland" werd door ons vermeld, dat de heer L. Koopman Cz. naar aanleiding van de aanneming van bet Bestuursvoorstel tot intrekking van het besluit tot het doen aan leggen van een slykvangcr in de Vlei van Ouwerkerk, in de vorige vergadering genomen, het voorstel deed om vanwege den polder odz. Naar wij nader vernemen, werd het voorstel niet gedaan door genoemden heer naar aan leiding van de aanneming van voornoemd bestuursvoorstel, doch op grond van een uit- gesprokene meenicg door deskundigen, dat korren van schelpdieren Dadeelig werkt op do losmaking van grond van den vooroever. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is de provincie vordeeld in 19 militie- kantons. Zy zijn de volgende: 1°. Omvattende de gemeenten Middelburg, Arnemuiden en Nieuw- en 8t.-Jooeland, met Middelburg als hoofdplaats; 2°. Veere, Aagtekerke, Domburg, Grijpa- kerke, St.-Laurens, Meliekerke, Ooslkapelle, Serooskerke (W.) en Vrouwepolder, met Veere als hoofdplaats; 3°. Vlisaicgen, B'ggt-kerke, Koudokerke, Oost- en West Souburg, Ritthem, Westkapelle, Zoutelande, met VlissiDgen als hoofdplaats; 4°. Brouwershaven, Burgh, Duivendyko, Eikerzee, Ellumeet, Ilaam*t< do, Noordgouwe, Noordwelle, Ronesso, 8er.»oskerke (8.) Zonne- maire, met Brouwershaven als hoofdplaats; 5°. Zierikzee, Bruinisse, Dreischor, Kerk- werve, Nieuwerkerk, Oosterland, Ouwerkerk, met Zierikzeo als hoofd plaat p; 6°. St.-Annaland, 8t.-Ma «rtenedijk, Sint- Philipslacd, Stavenisso, m?t St.-Annaland als hoofdplaats 7°. Tholen, Ond-Vossemeer, Poortvliet, ScherpenisBe, met Tbolcn als hoofdplaats; 8°. Ellewontsdyk, Baarland, Borssolen, Driewegen, 'a-Heerenhook, Hoedekenskerke, Nisse, Oudclande, Ovezande, met Ellewontsdyk ala hoofdplaats; 9°. Goes, 's-Gravonpolder, 's-IIeor-Abts- keïke, Heinkenszand, Kattendijko, Kloetingc, Wolpbaartsdijk, met Goes als hoofdplaats; 10°. Kapclle, Ierseke, Schore, Wemeldinge, met Kapelle als hoofdplaats; 11°. Krabbondijke, Kruiningen, Rilland-Batb, Waarde, met Krabbondijke als hoofdplaats 12°. Wissokerke, Colijnsplaat, Kats, Kort- gene, met Wissekerke als hoofdplaats; 13°. IJzondijke, Biorvliet, Hoofdplaat, Schoondijke, Waterlandkerkje, met IJzendijko als hoofdplaats; 14°. Óostburg, BrcBkens, Groedo, Nieuw- vliet, Zuidzande, met Óostburg als hoofdplaats 15°. Sluis, Aardenburg, Cadzand, Eedo, St.-Kruis, Rotranchement, met Sluis als hoofdplaats 16°. Axel, Overslag, Sas-van-Gent, West- dor pe. Zuiddorpe, mot Axel als hoofdplaats; 17°. nonteniBse, Boscbkapello, Hengstdijk, Ossenisse, Stoppeldijk, met Ilontcnisso als hoofdplaats 18°. Hulst, Clinge, Grauw en Langcndam, St.-Janstcen, Koewacht, met Hulst als hoofdplaats; 19°. Ternouzen, Hoek, Philippine, Zaamslag. met Terneuzon als hoofdplaats. Bij Kon. besluit is ingotrokken do be noeming van S. Elsevier de Jongh tot plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie voor do Ongovallenwet to Ierseko en is als zoodanig benoemd G. Moerdijk aldaar. Prov. blad no. 64 bo vat een Kon. besluit van 27 Juli, houdende beslissing inzake het beroep, ingesteld door het bestuur der vereeniging tot bevordering van christelijk schoolonderwijs te Goes tegen het besluit van Gedop. Staten van Zeeland d.d. 4 April 1903, no. 18, genomen op de aanvrage van het bestuur der bizonder lagere school aan de Wyogaardstraat A 187 te Goes van genoemde verecm'ging, om de rijksbijdrage, bedoeld in artikel 54bis der wet op de regeling van het lager onderwijs over 1902. Met handhaving van het bestreden besluit is bet bedrag der rijksbijdrage over 1902 aan hot bestuur der bovengenoemde school toekomende, vastgesteld op f 1875,91. Omtrent hot ongeval, overkomen aan den zeilkotter «Magnolia", die, zooals in ons vorig nommer is medegedeeld, Dinsdagmiddag voor Bath is gezonkenmeldt men nader van daar: Dinsdagmiddag circa 12 uur passeerden, van Antwerpen komende, een paar zeiljachten voor Vliasingen. In het nauw van Bath zijnde, was er één wegens den wind, die bijna tot oen storm overging, genoodzaakt torug te keeren om zich vast te maken aan één der twee achter opkomende eleepon van 6 en 8-tal jachten, ieder getrokken door een sleepboot. Ongelukkig kwam het jacht alstoen te hard in aanraking met één dier jachten, en wel zoodanig, dat do boegspriot cr af ging, en het scheepje van voren oen zwaar lok kreeg. Men trachtte toen het lek te stoppen, wat niet gelukte. Men probeerde om hot schoepje op het droge to brengenmaar alles tevergeefs zoodat men het schip moost verlaten, dat woldra, omstreeks één uur, zonk. Het jacht ligt op de recdo pl m. 200 meter van wal, kort by den steenen dam en met laag water pl. m. 10 meter diep, zoodat eon gedeelte van den mast boven komt. De twee sleepen waren door den harden wind genoodzaakt terug te keeren en eane veilige ligplaats onder Saeftinge op te zoeken. De eigenaar van het jacht, do heer Laverge van Rotterdam, met nog een heer, de schipper en de knecht waren met de sloep san den wal gekomen. Noord-Schouwen. De op het Noorder- strand geworpen tjalk «Duiveland", schipper D. Bolyn, is door het ruwe weer van Dinsdag diep in het zaüd gewoeld. Het schip is ver kocht en men is thans bezig het wrak te sloopen. Anna-Jacobapolder, 20 Aug. Woensdag namiddag, by het aansteken der kachel, ontstond brand in een rieten keet, welke dient voor huisvesting van ruim 80 arbeiders, die van buitenaf alhier in de witte ajuin komen werken. In een oogwenk was het geheele gebouw in de asch gelegd, wat voor al die menschen een groote schadepost is, daar dekens, levensmiddelen en van vele ook nog kleedingetukken door de vlammen werden verteerd. In strijd met een vorig bericht, als zoude do z.g. blikken trommel aan den Noord weg verdwijnen, kan van hier worden gemeld, dat hiertoe geen plannen hebben bestaan. Oud-Vossemeer. Naar aanleiding van den aanbouw van een duiker tueschen de polders Broek en Qikke diene opgemerkt, dat op dezelfde plaats vroeger ook zoo'n duiker heeft gelegen, wat nog merkbaar is, maar ten overvloede duidelyk wordt uit de poldernotulen, waarin aangeteekend is: 15 Mei 1683. «De uitwftteringsbeul van Broek en Rooland in den Hikkepolder aanbesteed voor 208 tè Vlaenis, aannemer M. J. Venne", en 30 Mei 1699: «Is besloten de sluis tuB8chon Broek en Ilikke uit te graven en te brengen in den dyk tusscben Rooland en Poortvliet nabij de hoeve «'tRoseveldt" (thans Nattenbek). Middelburg, 20 Aug. Met ingang van 16 September a.s. is tot chef van het station te dezer stede benoemd de beer A. C. Koning, thans chef van het station Kerkrade-Rolduc. Door de jury van de to Middelburg gohouden Uondententoonstelling was de til veren beker toegekend aan den heer P. J. de Wijs te Goes, voor de iozending van zyn Bomharder. Nu is pvenwel later deze beker toegekend aan den heer H. Everhard te Zutfen, waar tegen door den beer De Wijs is geprotesteerd by den Raad van Beheer. Terneuzen, 20 Aug. In den afgeloopen nacht heeft één der logeergasten van bet «Hótol Centraal" alhier, zekere P. uit Ierseke, na goruimen tijd op zijne kamer blijken van opgewondenheid te hebben gegeven, ziob on gekleed door het raam laten vallen; hij kwam terecht op een schuin afdak van het naast gelegen perceel, dat daardoor aanmerkolijk beschadigd word, terwijl by zelf verwond werd. Na een korten tijd daar te hebben gelegen, is hij weggegaan. De politie vond hem tegen den morgen in do bnurt Java, nam hem medo cn bracht hem weer in het hotel, waar by door oen geneesheer verbonden werd. Men vermoedt dat zyn geestestoestand niet normaal was. Aanbestedingen, Terkooplngen eu. Zierikzee, 21 Aug. Door den notarie J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht 1°. het raeubelmagazyn in de Lange Nobelstraat te Zierikzee, wijk A no. 171, voor f 3125 on f 50 voor toebeding; 2°. het woonhuis, timmermanswinkel, pak huis en erf aan de Oude Haven aldaar, wijk A no. 403, voor f 1750. Landbouw en Veeteelt. Schouwen, 20 Aug. Duizenden koren schoven staan op het land, doch de veelvoudige regens Btoren ongelukkig den landbouwers in hot naar do schuur brengen van die edele gewassen. Tot nog too heeft het graan niet veel geledon omdat een krachige wind spoedig weer droogmaakte, wat door den regen bevochtigd werd. De nog niet binnengehaalde erwten evenwel beginnen op hot land te schieten. Aardappelen gaan door het vele vocht in kwaliteit achteruit en het loof begint op vele akkers te verwelken. Aan do weilanden komen de regens wel ten goede, doch door gebrek aan warmte staat het gras niet zoo welig als mon wel kon verwachten. Voor de verplichte hengstenkeuring in Zeeland zyn in het geheel 115 dieren aan gegeven en wel te Middelburg 11, Óostburg 26, Kattendyke 20, Cortgene 3, Zierikzio 9, St.-Maartensdijk 8 en Hulst 38. Te Wolfertedyk zijn reeds 270 aandoelen genomen in do «Coöperatieve Zeeuwsche Kunstmeststoffonfabriok", wolk getal kan stijgen tot ongeveer 300, gelykstaando met het nemen van 3000 balen kunstmest. In 1902 werden 2284 balen aanbetteed; alzoo geeft Wolfertedyk inderdaad een zeer goed voorbeold ann de landbouwers in andero gemeenten van Zeeland. Kortgone, 19 Aug. De beden gehoudon buitengewone vergadering van «Landbouw belang", uitsluitend belegd om den leden golegenheid te geven tot het nemen van aandeelen in de op te riohten «Coöperatieve Superphosphaat-Fabriek", was zeer slecht bezocht. De vereeniging telt 78 leden, door 7 leden werden gonomen slechts 74 aandeelen. KEC H T 8 ZAKEL Door den officier van justitie te Dordrecht wordt een onderzoek ingesteld naar beweerde knoeierijen, die zouden hebben plaats gehad bij de laatste gemeenteraadsverkiezing te Nienw-Beierland. Bij die verkiezing zon het «op zyn Sittards" zijn toegegaan. Het O. M. by het gerechtshof te 's Gravenhage vorderde Woensdag bevestiging van het vonnis der Dordrechtrche rechtbank, waarhij J. P. H.hoofd eener hizondere school te Zuid-Beierland, werd veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis, wegens het opzettjlyk in een ingezonden stuk in het Rott. Nieuwsblad beleedigen van den burge meester van Klaaswaal. Het O. M. achtte echter de straf te licht en vorderde i 50 boete of 20 dagen hechtenis. Het gerechtshof te 's-Hage heeft op het requisitoir van het Openbaar Ministerie uitgesteld de behandeling der zaak tegen F. A de K. te Vliasingen, door de Middel- burgeche rechtbank vervolgd ter zake van het tentoonstellen van de bekende plaat over mioister Kuyper, en zulks in afwachting van eeuo beslissing van den Hoogen Raad in eene gelijksoortige zaak. KEBKNIE1} W8. Te Amerorgen is in den ouderdom van 42 jaar overleden de emeritus-predikant da. K. Loggers. Geboren in 1861, aanvaarde hy op 2 Maart 1890 het predikambt te West kapelle; vandaar vertrok by in 1894 naar Velsen en keerde in 1896 weder te West kapelle terug. Wegens zwakke gezondheid legde hij den lsten Nov. 1901 zijn ambt ntër en vestigde zich te Amerongen. Ds. A. Dekker te Veere, beroepen by de Geref. Gem. te Anna-Jacobapolder, hoopt Zondag 30 Ang. aldaar intrede te doen. Sedert de laatste jaren, na de vereeniging der Ned. Geref. Kerken met do Chr. Geref. Kerken, is er door de gezamenlijke Geref. Kerken in Nederland op het gebied der zending een andere methode gevolgd. Ia vroeger jaren werd do zending gedreven door een Vereeniging van Chr. Gereformeerden, thans gaat de zending van de Geref. Kerken zelve uit. Als arbeidsveld voor de zonding is uitsluitend Oost-Indië gekozen. Dat er met deze missie groote geldelijke offers gepaard gaan, spreekt vanzelf. Zooals de zaken thans staan, kunnen de ontvangsten de uitgaven niet dekken. Er is een nadcelig saldo van f 8597,99. De deputaten der Generale Synode, voor de zonding, roepen de Gereformeerde Kerken in Nederland op, dit tekort te dekken, door Zondag 13 Sept. in alle Geref. Kerken een collecte te houden. net 25-jarig jubileum van den Z.Eerw. heer W. J. van Hooff, pastoor te Oud- Vossemeer, is op zeer plechtige wijze gevierd, en hoewel het uit den aard der zaak een kerkelijk karakter droeg, werden hem van alle zyden bewyzen van belangstelling getoond. Het muziekgezelschap bracht hem des avonds na afloop der kerkelijke plechtigheden een serenade en op ruime wyze werd het gezelschap onthaald. Ruim 8 jaren is de heer Van Hooff alhier gevestigd. Naar men meldt werdon ook stoffelijke bewyzen van belang stelling door de leden der kerk aan don geachten pastoor uitgereikt, die, zooals reeds werd medegedeeldaan alle armen een feestgave had doen uitreiken. Het kerkgebouw was op de feestdagen prachtig versierd. 8 P O B T. Zeilweditrijd te Vlistingen. Donderdag werd op de Schelde een interna tionale zeilwedstrijd gehouden, uitgeschreven door de VereenigiDg tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Vliasingen. De deel neming was vrij groot te noemen, daar in het geheel 35 vaartuigen aan den wedstrijd deel namen. De wedstrijd was verdeeld in 9 klassen. Hoewel het weder zeer guur was en ons in plaats van aan de hondsdagen meer aan November deed deuken, was het in den morgen voor den wedstrijd gunstig, daar er een lekker briesje waaide, wat geleidelijk echter meer in een storm veranderde. De baan, die moest worden afgelegd, liep van Vliasingen naar Terneuzen en terug, en was in het geheel ongeveer 24 Engelsche mijlen lang. Voor de scherpe en middenzwaardjachten werd de eerste prijs gewonnen door «Elly" van den heer W. H. Smulders, die de baan aflegde in 1 uur 49 min. 50 sec. De heer Smulders werd hierdoor eigenaar, behalve van de verguld zilveren medaille der Vereeniging, van een zilveren wisselbeker ter waarde van f 300, daar hij 2 jaren achtereen den eersten prijs behaalde; de 2e prijs (zilveren medaille) viel ten deel aan „Niary" van M. F. Reiss te Antwerpen, tijd 1 uur 52 min. 35 sec. Klasse II. Ie prijs /Mimosa" van M. D. Nijssens, Antwerpen, tijd 1 uur 53 min. 36 sec.; 2e prijs /Psyche" van W. van Dam, Rotterdam, in 2 uur 3 min. 36 sec. Klasse III. Ie prijs «Antwerpia" van F. Empair, Brussel, tijd 2 uur, 2 min. 57 sec. Klasse IV. Ie prijs ^Helgoland" van jhr. W. Six, Hilversum, tijd 2 uur 4 min. 9 sec.; 2e prijs „Belgica" van Albert de Bary, Antwerpen, in 2 uur 5 min. 42 sec.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2