ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 22 Augustus 1902. •I BERICHT, Courant). Eerste Blad. Hoogere Burgerschool. (Z i e r i lx z e e s o h. e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTranavaal, Indië enz. verzending eena per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7888. Dlreoteuri _a_. J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regela 30 Cts. meerdere regela 10 Cta., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middage 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Scbuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. bitaNKKL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit iiummer twee bladen. bestaat uit Het Bureau van dit blad (hoek Schnithaven te Zierikzee) is eiken werk dag geopend van des voormiddags 9 tot des avonds 9 ure tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het ad verteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op bet voordeel, gelegen in het plaatsen vau advertentiën bij abonnement van 250, 500, 1000 of 3000 regels, binnen het jaar te ver bruiken. Het tarief hiervan is aan het bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierik7.ee majkt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1903/4, no. 2 dat op heden aan- den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 20 Augustus 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I.» B. r De COMMISSIE VAN TOEZICHT op liet Middelbaar Onderwijs te Zierik/ee maakt bekend 1Ü. dat het tweede toelatinjfs-oxamou zal gehouden worden op Woensdag £5 Soptomber a.H., des voorraiddags 9 uur, en 2°. dat zij, die dit examen wenschen af te leggen, zich in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der School op Zaterdag; £JO Augustus n.H., des namiddags tusschen 2 en 3 uur, in het gebouw der School (ingang Manhuisstraat). Zierikzee, den 21 Augustus 4903. Namens de Commissie, Dc f:' Secretaris, H. SLOT. Algemeen Overzicht. Het schijnt, dat de Russische beer uit het gebeurde te Mouastir met zijn consul Roethowsky tracht politieke munt te slaan. Men weet, dat deze den op wacht staanden Tnrkschen soldaat, Halim, een vuistslag in het aangezicht gaf, toen deze hem niet het militair saluut bracht, waarop Halim, in drift ontstoken, hem met zijn revolver neerschoot. De Turksche Regeering heeft zich na het voorgevallene onmiddellijk gehaast aan den Rnssischen gezant haar verontschuldigingen aan te bieden. Daarbij bleef het echter niet. Een krijgsraad werd samengesteld, en deze veroordeelde, meer door staatkundige redenen geleid, dan door gronden van recht, Halim benevens den gendarme, die, bij het geval aanwezig, den consul niet beschermd had, ter dood. Beiden werden daarop krachtens order nit Gons tan tinopel stante pede opgehangen. Bovendien werden onderscheidene officieren en beambten nit hun betrekking ontzet. Ook werd aan de weduwe van den consnl een aanzienlijke geldelijke schadeloosstelling aangeboden. Nu zou men meenen, dat daarmede voldoende satisfactie gegeven was. De Russische regeering denkt er evenwel anders over. Zij tracht namelijk het gevalletje te exploiteeren, en heeft met dit doel het Zwarte Zee-eskader, bestaande uit vier pantserschepen, vier torpedo jagers en vier torpedobooten, bevel gegeven om uit Odessa naar de Turksche wateren te stevenen. Dit eskader moet, om in de Turksche wateren te komen, de Dardanellen passeeren. Doet het dit, zonder, wat zeker is, daartoe I de vereischte toestemming van den Sultan te vragen, dan verscheurt Rustende daaromtrent bestaande overeenkomst aan flarflen. Misschien j is het alleen daarom te doen, maar wellicht heeft de ijsbeer nog verderreikende voor- j nemens. Zoekt het, nu het met het oog op de vertoogen van Amerika en de veront waardiging van Europa niet opnieuw de belijders van zekere confessie aan de hongerige wolven als een gretige buit waagt toe te werpen, aan de binnenlandsche onlusten een andere afleiding te geven, en wel in een buitenlandsohen oorlog? Of acht Rusland, dat naar de ver brokkeling en vernietiging van het Turksche rijk steeds gestreefd heeft, het tijdstip ge komen, om, na achter de coulissen van den Macodonischen opstand to hebben gestaan, thans op hot atrijdtooneel te voorschijn te treden, en zijn slag te slaan? Hoe ook, het wil in elk geval uit het voorval een staat kundig voordeel trekken. Over den opstand in Macedonië en Adrianopel komen dagelijks vele berichten in, maar of en in hoeverre deze betrouwbaar zijn, kan men niet zeggen. Dit is zeker, dat de opstand zich uitbreidt, en dat de opstande lingen, die uit Bulgarije met manschappen, wapona en geld krachtig gesteund worden, door het eerstdaags verschijnen van een Russisch eskader iu de Turksche wateren niet weinig worden aangemoedigd. In den omtrek van Mouastir moeten de opstandelingen op de Turksche troepen een overwinning hebben behaald. Yoor Turkije zal het een moeielijke zaak wezen dezen opstand te dempen. Het terrein toch is voor een guerilla- oorlog, dien de Macedonische benden voeren, bij uitstek geschikt. Daarbij komt, dat deze zich van dynaraietbommen bedienen, en, gelijk reeds gezegd is, telkens nieuwen toevoer uit Bulgarije ontvangen. In de hoofdstad van dit woelig vorstendom, te Sofia, werd een talrijk bezochte volksvergadering gehouden, waarin met de opstandelingen sympathie werd betuigd, aan hen moreelo en materiëele steun werd toegezegd, on tot de rogeering het verzoek werd gericht als de beschermer van de nationale belangen op te treden. Wat onder het laatste verstaan wordt, zal mon begrijpen, wanneer men weet, dat de Bulgaren daarom den opstand steunen, omdat zij Macedonië en Adrianopel met Bulgarije wenschen te ver eenigen. Zij drooinen van eon Groot-Bulgaarseh rijk. De Bulgaarscho regceriog, die omtrent dit punt haar heimelijke inzichten en oog merken onder den korenmaat verborgen tracht te houden, maar dio hetzelfde droom beeld najaagt als de bevolking, heeft in een memorandum aan do Mogendheden do oor zaken van den opstand opgesomd. Natuurlijk wordt de schuld geweten aan de Tarkon, die als barbaron van het orgste soort worden voorgesteld. Uit pure monschlievendheid en zuivere belangeloosheid treedt Bulgarije als de woordvoerder van de arme verdrukten op, die, het zoogenaamde dwangjuk moede, eindelijk tegen het Turksche gezag zijn op gestaan. Verzwegen wordt, dat jarenlang door de Bulgaarsche comitó's de Macedonische bevolking stelselmatig tegen de Turksche heerschappij is opgezet. Verzwegen wordt het doel, dat men daarbij had. Do wittebroodsweken voor Peter I, den Koning van Servië, zijn voorbij. Zijn Majesteit begint zich op zijn met bloed bevlekten troon minder behaaglijk te gevoelen. Hij vangt aan te begrijpen, dat hij in een gouden kooi zit, door de moordonaars van Koning Alexander en diens gemalin met zijden koorden aan handen en voeten gebonden. Want Peter was van het complot geheel op de hoogte, had daaraan zijn goedkeuring gehecht, en schijnt van te voren zelfs geweten te hebben, dat Koning Alexander en Koningin Draga uit den weg zouden worden geruimd, om voor hem en zijn geslacht plaats te maken. Zijn moreele medeplichtigheid aan den moord, waaraan niemand meer twijfelt, is het zijden koord, dat de samengezworen officieren in de hand houden, en in hun eigen belang niet meer willen loslaten. Doet hij iets tegen hun zin, dan halen zij het koord wat nauwer aan, om hem zijn medeplichtigheid te doen gevoelen, waarvan hij voor de wereld niets weten wil. Dit bleek, toen onze Peter den hoofdofficier Leschanin, die niet tot de samengezworenen behoorde, tot zijn hofmaarschalk benoemde. Nauwelijks was dit bekend, of dadelijk kwamen de aanvoerders der samengezworenen in zijn paleis, eiscbend van hem de benoeming in te trekken. En de Koning, den ruk van het koord voelend, trok de benoeming in. De nummers van do reeds verzondene Staats courant, waarin de benoeming vermeld stond, werden door politie-agenten teruggehaald, naar het paleis gebracht, en daar vernietigd. Maar dit geval, hoe erg ook, is nog niet het ergste. Een driehonderd officieren, die aan de samenzwering geen deel hebben genomen, hebben tot den Koning een petitie gericht, waarin zij hem verzoeken de konings moordenaars te straffen. Wat zal hij doen? I Het gedaan verzoek inwilligen, kan hij moeilijk, want dan zouden de nu nog zwijgende tongen van de samenzweerders tegen hem los komen; het om rodenen van staat van de hand wijzen is ook lastig, want dan zal er in bet leger een tweespalt komen, die voor het land en voor zijn Kroon wel eens verderfelijk kon worden. De positie van Peter als Koning is niet te benijden. De ministeriëele crisis is in Hongarije nog niet opgelost. De Keizer wenecfit aan den eisch der Onafhankelijkheidepartij, de Duitsche commando's in het Hongaarsche leger door Hongaarsohe te doen vervangen, niet toe te geven, zoodat de oppositie in haar obstruc- tioniamo zal volharden, hetgeen aan elk bewind het regeeren hoogst moeilijk maakt. Te begrijpen ia het, dat onder deze om standigheden hot bezwaarlijk zal wezen geschikte personen voor de aanvaarding oener portefeuille te vinden. Bij de benoeming van eou Paus hebben de Katholieke Mogendheden het recht van veto (exclusive). Het blijkt, dat de Regeoring van Oostenrijk-Hongarije bij het jongste con clave van dit recht gebruik heeft gemaakt. Willend beletten, dat de kardinaal Rampolla, die den 2don Augustus reeds zoovele stemmen op zich had vereenigd, dat zijn verkiezing don volgenden dag waarschijnlijk werd, den Pauselijken Stoel zonde beklimmen, liet de Oostonrijksob-Uongaarsche Regeering hij monde van den kardinaal Grnscho, aarts bisschop van Weenen, tegen de eventuoele verkiezing van den Pauselijken staatssecretaris protesteeren. De reden, dat doze candidaat aaD de Oostenrijkscbe Regeering niet wel gevallig wasIng hierindat Rampolla gedurende do zestien jaren, dat hij staats secretaris van wijlen Leo XIII was, Oosten rijk-Hongarije wogons zijn bondgenootschap met Italië Hteeds heeft tegengewerkt. Ook werd door zijn toodoen belet, dat de Keizer aan het Quirinaal oon contrabezook kon breDgen, want Loo XIII wildo den Keizer niet ontvangen, wannoor doze do gast was van den Koning van Italië. Tengevolgó van deze interventie koos het Conclave kardinaal Sarto, den bekenden patriarch van Venetië. Het strafgeding der Humberts, dat te Parijs behandeld wordt, loopt ten einde. Do getuigenverhooren zijn afgeloopen, de advokaat- generaal. Blondel, heeft een zakelijk requisitoir gehouden, aan het slot waarvan hij op wel sprekende wijze een beroep doet op de jury, dio den triumf van bet recht en de waarheid zal verzekeren, en Labori heeft gepleit. In zijn pleitrede verklaart Labori, dat bij het geheim, dat Thérèse Humbert, wanneer de justitie gesproken beeft, zal openbaar maken, en waarvan dezo haar robabilitatie en vrij spraak verwacht, wel kent, maar de waarheid er van niet heeft kunnen nagaan, en zich dan ook niet voor de waarheid borg stelt. Nu, het zou ons niet verwonderen, of Thórèse, die even slim als gezet is, beweert, dat zij do dochter van oen Vanderbilt of van een Rotacbildt is, zoodoende aan haar geboorte het een of ander pikant romannetje vast- knoopend. Algemeen gelooft mon, dat zij door de jury zal veroordeeld worden. Aan den President Bonnet is inmiddels door iemand het schriftelijk voorstel gedaan, om bij even- tueele condemnatie van de familie Humbert, deze hem uit te leveren. Hij zal de familie in een traliewagen plaatsen en met haar een tournee maken door Amerika. De opbrengst zal strekken tot kwijting van de schulden en proceskosten. Als honorarium voor zicbzelven bedingt bij slechts 10 pCt. van de ontvangsten. NIEUWSTIJDIMGEN. Nederland Haarlem, 20 Aug. De inventarisatie van het gefailleerde bankierskantoor der firma Laano Van Bemmel is afgeloopen. Er beBtaat een activa in contanten, vreemde muntspeciën, effecten en borgtochten. De waarde is niet te bepalen; van de schulden bedragen de onopgevraagde deposito's f130,000. Verder is nog in de eerste weken niets te bepalen. Volgens den curator is de oorzaak van het failliet de vastwerking in industrieele ondernemingen, welke de middelen der firma niet toelieten. De Noord- en Zuidhollandscho Bank, directeur de heer Ed. de Lanoy, tevens agentschap der Ned. Bank, heeft zooeven hare betalingen gestaakt. Bijzonderheden worden nog niot verstrekt. Zeer waarschijnlijk zal deze catastrophe veel grootere gevolgen hebben dan die van de firma Laane en Van Bemmel. De arrond.-rechtbank te Haarlem heeft heden failliet verklaard de Noord-Zuid-Hol- landsche bank, directeur de heer Ed. Delanoy, tevens agent der Nederlandeche Bank alhier. Hoorn, 19 Aug. Sedert Zaterdagavond werd na het optreden van de brandweer bij een vrij hevigen brand alhier een der spuit- gasten gemist. De vrees, dat hem een ongeluk was overkomen, bleek maar al te gegrond geweest te zijn, terwijl zijn lijk uit één der grachten is opgehaald. Amersfoort, 19 Aug. Gisteren raakte de 41-jarige metselaar G. Kentin, die bezig was met het herstellen der goot van één der heerenhuizen aan do Kampstraat alhier, bij het stappen van de ladder op de goot, met een voet in een daar liggend touw. Herhaalde malen was hg reeds gewaar schuwd voorzichtiger te zijn en vooral niet te zware vrachten te nemen. Nu viel hij op de hardsteenen stoep en was aanstonds dood. De man laat een weduwe met 7 meest nog jonge kinderen na. 's-Gravenhage, 20 Aug. Do Czaar benoemde tot arbiters in het geschil tusschen Venezuela en de mogendheden prof. Matten te Kopenhagen, Mourawieff, staatssecretaris van Z. M. en Lardy, gezant van Zwitserland te Parijs, allen leden van het hof van arbitrage. In September komt dit scheidsgerecht hier bijeen. Binnen G maanden daarna moet vonnis gewezen zijn. In De N. Ct. vinden wij, onder het opschrift schoenen buiten zettenhet volgende, dezer dagen voor de zooveelste maal geleverd bewijs van de naïviteit van onze platteland bewoners in deze verlichte eeuw. In een hotel in do Residentie zit aan do ontbijttafel eene familie, vader, moeder en zoon. Blijkbaar kleine luiden uit een stadjo of dorp van den Achterhoek, die, aangelokt door do goedkoope reisgelegenheid van tegen woordig en door bet voorbeeld van zoovele anderen, er eens op uit zijn gegaan om Den Haag en Schoveningen, waar zjj zooveel van gehoord hadden, te bezichtigen. Maar goed zien wilden ze en daarom had vader voor geslagen, om, voor de eerste maal in hun leven, een nacht in eon hotel te gaan door- Aan bovengenoemde ontbijttafel zaten zo echter met hun drieën met vrij lange gezichten te kijkenvooral moeder zag er erg boos uit en snauwde man- en zoonlief nog al eens af. Zou het lieflijke zomerweertje de oorzaak van deze minder gunstige gemoedsstemming zijn of heeft Morpheus hun zijn gaven ont bonden? Neen, dat is het niet, maar er is hnn iets overkomen, dat ten volle dat kwade humeur rechtvaardigt. Den vorigen avond na eene lange reis heelemaal van achter Zutfen, klaagt vader in het hotel aan gekomen, had men ben, op hun vraag, wat zij met de schoenen en laarzen moesten doen, geantwoord, dat zij die buiten moesten zetten. Nu, als je nu zoo iets gezegd wordt door zoo'n meneer met een rok aan, dan vertrouw je daarop, niet waar? Vader, moeder en zoon hadden dan ook netjes hun schoeisel buiten het raam op het kozijn gezet. Ongelukkig was dien nacht moeder natuur, die in den laatsten tijd toch al zoo slecht te spreken is, al bizonder nit haar luim, het stortregende, hagelde en donderde, dat het een lust was. Dientengevolge wat is die natuur toch wreed, ook in kleine dingen stonden 's morgens de bewuste schoenen en laarzen vol water, ja, in moeders schoenen hadden zich do hagelkorrels van den nacht bizonder goed geconserveerd. Zie je, dat is nou het beroerdste koopje, dat iemand krijgen kan. Want, op kletsnatte schoenen loopen is niet alleen ongezond, maar j zij konden er ook niet eens inkomen, on mogelijk, de schoenen waren om te wringen; van den anderen bant kan je toch ook niet op pantoffels of kousen de Gevangenpoort en de andere bezienswaardigheden van Den Haag bezoeken, of naar Soheveningen gaan En hun schuld was het toch niet, want duidelijk had men het hun gezegd, ze moesten hun laarzen en schoenen buiten zetten, en dan doe je dit, I is het niet zoo? Ten slotte kropen onze arme luidjes, volgens den raad van onzen hotelhouder, op hunne mooie gebloemdo pantoffels, in afwachting, dat hun schoeisel onder het keukenfornuis het drogings-proces onderging, in een rijtuig en lieten zich rondrijden, maar dat maakt de reis veel duurder en is toch ook lang zoo aardig niet. Op de lijn der H. IJ. S. M. tusschen Amsterdam en Den Haag of op één der perrons zijn gisterenavond drie dames van baar portemonnaies met geld beroofd. Eén der dames miste aan 't station Den Haag f 450. Een andere moest van haar ter leen aangeboden geld gebruik maken om de reis naar Bcheveningen te kunnen voortzetten. Rotterdam, 49 Aug. Hedennacht omstreeks halfdrie liep op de Groote Markt alhier de 49-jarige Wilhelmina Meyer, wonende aan het Zijl met baar beminde K. V., vleeschhouwer, wonende Bergweg, 26 jaar, toen zij, volgens hare opgave, oneenigheid kregen met een voorbijganger, waarbij eene woordenwisseling ontstond tusschen haar beminde en dien voor bijganger. Plotseling kreeg zij een geweldige messteek in de buik. Beiden begaven zich daarop naar den politiepost aan de Beurs, alwaar zg dit verhaal deed. In zorgwekkenden toestand werd zij van daar per brancard naar het Ziekenhuis gebrac! -t, alwaar zij door drie doctoren geopereerd werd, daar zij binnenkort een nieuwen wereldburger verwachtte. Bij de noodzakelijke operatie, die zij onderging, over leed het kindje, dat ter wereld gebracht werd. Eveneens verkeert de vrouw in levensgevaar. Haar beminde K. V., die hedennacht aan vankelijk was vrijgelaten, is hedenmorgen vroeg in zijn woning gearresteerd, daar hij verdacht wordt den moordaanslag gepleegd te hebben, teneinde haar en haar kind uit den weg te ruimen. Eenige voorwerpen, kleedingstnkken, enz. zijn in beslag genomen. Gisteren trok door Rotterdam's straten een lange stoet. Voorafgegaan door een breede rij van klagende maagden volgde als in den tijd der Germanen een reeks jongelingen, dragende een ladder waarop een persoon in lykgewaad. 't Was de Rotterdamsche kermis, welke werd grafwaarts gedragen. Een aantal reusachtige lampions aan stokken gedragen verlichtten phantastisch het geheel. Achter het lijk volgden een aantal treurende vrienden, die in hun midden een geïmiteerd grafmonument droegen, waarop de woorden: »Hier rust Rotterdam's 4903-sche kermis". Verder volgde nog een heele bende kermis vrienden en nieuwsgierigen. Het vrachtje was zwaar, dus werd van tijd tot tijd een kapelletje aangedaan om wat uit te rusten, waarbg ook de doode natuurlijk eenige lafenis ontving. Dat een en ander met heel wat drukte gepaard ging, laat zich begrijpen. 20 Aug. Aan de Westelijke zijde van den Bergweg, achter het gesticht voor chronische zieken sEudokia", heeft de bouw ondernemer C. J. v. TnsBchenbroek eenige jaren geleden een straat aangelegd en enkele huizen gezet, wellicht hopende, dat één en ander in de lijn zou vallen van de aan te leggen electriBche spoor naar Den Haag en daarom zou worden onteigend. Die straat, welke op Hillegersbergsch grondgebied van den Bergweg in de richting van de Verlengde Schiekade loopt, verkeert in hoogst primitieven toestand en bleek vroeger reeds, toen de huizen er nog onbewoond waren, een toe vluchtsoord voor dieven en ander gespuis, dat zich hier voor de waakzaamheid der Rotterdamsche politie veilig wist. Gas- en waterleiding behooren er tot de onbekende dingen. In die eenzamebij avond door de duisternis bijna onbegaanbare straatte midden tusschen de drassige weiden, woonde een vrouw, Maria Catharina Duuring, naar schatting 55 jaar oud, een eenigszins zonderling menech, dat zich slechts zelden buiten haar woning in bet benedenhuis van pand 31 vertoonde, geen dienstboden hield, zich weinig met de buren bemoeide en, menschensohu^r als ze scheen te zijn, haar leven sleet in de twee vertrekken, één voor- en één achterkamer, met een alcoof er tusschen, van haar huisje, waarin, zooals was uitgelekt, een tafel en eenige wrakke stoelen het geheele meubilair zouden uitmaken. Sedert een maand of vyf woonde ze daar en toch wist geen der buren iets omtrent de bewoonster te vertellen, niet eens of zij familie had eD waar die woonde of hoe oud zij was. Het spreekt vanzelf, dat het onder deze omstandigheden niet bizonder opviel, dat de vrouw zich in den laateten tijd in het geheel niet had vertoond. Hoogstens wisselden enkele 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1