ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 20 Augustus 1903. -It BERICHT. (Z ierilizeesclie Cour a n t). RECLAMES. Opening jacht op klein wild. MEUWSTMDINGEII. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60*te JAARGANG. No. 7887. *eot( Directeura. T. de loozul FRANKEL. WA ALK, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groo te letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FsaNXKL, Meelstraat 386, Zierikzee. Het Bureau vau dit blad (hoek Schuithaven te Zierikzee) is eiken werk dag geopend van des voormiddags 9 tot des avonds 9 ure tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordtopmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van 250, 500, 1000 of 3000 regels, binnen het jaar te ver bruiken. Het tarief hiervan is aan het bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. 15 regels ets. Elke regel meer 1 ets. De Drukkerij van R. W. J. OC11T- MANSBNT" Papiermagazijn, Appelmarkt, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Drukwerk, als: Visitekaartjes, Jluwe- lijkskaarten, Nota's, KwitantiënEnveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigaren' zakjes, Banketzakken, enz. Net werk, tot de prijzen. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND; gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van 7 Augustus 1903, No. 158; geiet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87); m a a k t b o k o n <1: 1». dat de opening der jacht op klein wild, is bepaald als volgt: a. in den Damespolder en in den Anna-Maria- polder, op £ït> Augustus 1903, met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op 1 October «l.a.v., met zonsopgang, wordt geopend; b. in het overige deel der Provincie, op 1 Soi>- tember 1903, met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op 1 October 1903, met zons opgang, wordt geopend; 2°. dat voor de geheele Provincie de korte jacht zal geoorloofd zijn «la^oiyUs en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zut«?r- dag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de slniting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Middelburg, 8 Augustus 1903. De Commissaris der Koningin voornoemd, ROEST. Amerika. Te Hartsfield, in Georgië (Ver. St.), zijn een neger en een blanke man, die een vrouw hadden aangerand, door een volksmenigte ter dood gebracht (gelyncht). Op een concert te Winfield, Kansas, waar 5000 menschen bijeen waren, heeft een krankzinnige onverhoeds op de menigte ge schoten. Bij doodde 3 menschen en verwondde er 20, van welke 6 doodelijk. Ten slotte werd hij zelf door de politie Op Jamaica is de schade, door den jongsten wervelstorm veroorzaakt, ernstiger dan daar sinds ruim een eeuw werd aan gericht. De straten der hoofdstad Kingston leverden des morgens na den storm een schouwspel van groote verwoesting op. Telephoon- en telegraafpalen lagen afgeknakt schots en schuin over de straat en de draden van alle electriscbe geleidingen waren hopeloos verward. In velden en tuinen is alles vernield. De handel in bananen zal negen maanden moeten stilstaan. Duizenden zijn van alles beroofd en men vreest voor een hongersnood. Chicago viert den 30sten September zijn eeuwfeestdat is te zeggen het herdenkt dan den dag waarop, honderd jaar geleden, de eerste blanke kolonist zich vestigde op de plaats waar thans deze groote en snel opgekomen Amerikaansche stad staat. Er zal dien dag een fakkeloptocht worden gehouden met 600 automobielen. Voorts zal men eene voorstelling geven van den brand, welke dertig jaren geleden de stad vernielde, alsook van den aanval der Roodhuiden op het oude fort Dearborn, waar de eerste kolonisten van Chicago een toevlucht vonden. President Roosevelt heeft beloofd de feesten j bij te wonen. Te Washington zijn weder eens knoeiergen van Staatsambtenaren ontdekt, ditmaal be treffende gronden van Indianen, waarvan voor een bedrag van 800.000 dollars aan de eigenaars ontnomen en aan financiers-syndicaten is verkocht. Italië. In de zwavelmijnen van Caltanisetta (Sicilië) is Vrijdag een brand uitgebroken, waarbij 15 arbeiders om het leven kwamen. Vijftien anderen zijn ziek door de schadelijke dampen. Te Adverno, bij Catania (Sicilië), was de rijke grondeigenaar Politi op zijn lande rijen, om naar eenige besproeiingswerken te zien, toen bij opeens omringd werd door zes gewapende roovers, die de drie aldaar bezige arbeiders knevelden en opsloten in een na burig huis en de heer Politi naar diens woning brachten. Daar verzocht hun gevangene hun, even te wachten. Hij zon dan naar kinnen gaan en het geld halen, dat zij eischten. Maar de roovers dreven hem het huis in en doodden hem met bijlen, evenals ook zijn vrouw en de keukenmeid, die op het gerucht kwamen toesnellen. Na dien drievondigen moord doorzochten de roovers het huis en stalen uit kasten en laden voor een waarde van 200 000 lire. De drie veldarbeiders worden verdacht van medeplichtigheid aan de misdaad en zij zijn in hechtenis genomen. Van de roovers werd nog geon spoor De Vesuvius is nog steeds a an het uitwerpen van stroomen lava, welke neder- vloeien in de richting van Pompeji. Rome, 18 Aug. Het bezoek van den Czaar aan den Koning ia definitief bepaald op vier dagen, tosschen 16 en 25 October as. De inventarisatie van do goederen van Paus Leo XUI is ten einde gebracht en de resultaten worden, volgens de Daily Mail, streng geheim gehouden. Toch wordt uit »goede bron" gemeld, dat men in een bureautje* van den Hoiligen Vader een bagatelletje van 4 millioen gulden heeft gevonden. Ook zou men een tiara, met diamanten bezet, ontdekt hebben, welke de Paus wegens haar zwaar gewicht nooit heeft gedragen. De vier millioen worden als pauselijke goederen beschouwd en vormen dus het eigendom van den Heiligen Stoel. Zwitserland. Eene jonge dame uit St. Gallen, die in gezelschap van twee studenten nit Winterhür den Santis beklom, is van een hoogen rotswand gevallen en was dadelijk dood. Oostenrijk. Te Weenen beeft een slager, gewezen millionair, die door het lichtzinnig levens gedrag van zijn zoon verarmd was, uit wanhoop eerst zijn zoon, daarna zichzelf dood geschoten. "Weenen, 18 Aug. Men is alhier in wel ingelichte kringen van meening, dat er geen uitvoering zal worden gegeven aan de bedreiging, van Russische zijde geuit, dat een deel van de vloot der Zwarte Zee de Aegeïsche Zee zal binnenloopen waarschijnlijk zal de Sultan onvoorwaardelijk alle eischen inwilligen, welke van Russische zijde geformuleerd wordeD. Men is van meening, dat de bedreiging voor een deel ook bedoeld ia als kalmeermg van de opgewonden openbare meening in Rusland zelf. Hongarije. Het onderzoek naar de Hongaarsche om- kooperijgeschiedenis moet aan het licht hebben gebracht, dat Graaf Ladislas Szapary de eenige schuldige is en dat de Regeering niets van zijne, geheel op eigen band ondernomen, pogingen heeft afgeweten. Onder deze om standigheden acht men het niet onwaarschijnlijk, dat Keizer Frans Josef Graaf Rhuen- Hedervary zal uitnoodigen op zijne ontslag aanvrage terug te komen. Generaal Dragoni, bevelhebber der 6e Oostenrijksche bergbrigade, majoor Toesock, van het 12e reg. infanterie en kolonel Gruenzweig, van dat regiment, zijn van hun commando ontheven wegens de schandalen bij de jongste legeroefeningentoen zoovele soldaten door uitputting en zonnesteek zijn gestorven. Rusland. Petersburg, 18 Aug. Ter voorkoming vau nieuwe anti-Semitische uitspattingen heeft de Heilige Synode bepaald, dat bg agitatie der bevolking tegen de Joden de plaatselijke geestelijkheid onverwijld door alle ten dienste staande middelen moet kenbaar maken, dat een zoodanig optreden den ot. 'odoxen Christen onwaardig is; dat ook de Joden de onderdanen zijn van denzelfden Czaar als de orthodoxen, en dat de Jodenvervolgingen de openbare orde verstoren en handelen verkeer belemmeren. Engeland. Londen, 16 Aug. In de Noordzee en het Engelsch Kanaal woedde gisteren en boden een hevige storm. De mailbooten van Calais en Ostende maakten ontzettende reizen, daar de golven zeer dikwijls over bet dek sloegen. De mailboot «Prinoesee Henriette" van OBtende gebruikte vijf uren voor den over tocht. Haar kapitein rapporteert dat het één der hevigste stormen was, die hij ooit beleefde. Toen de boot van do Noordzee het Kanaal invoer, werden huizenhooge golven ontmoet. De zeeën troffen de boot op zijde en sloegen over den achtersten schoorsteen heen. Zij bad meer dan 500 passagiers aan boord en de meesten hadden veel van zeeziekte te lijden. Ondanks het zware weer vertrok de Ostende-boot Leopoldmet meer dan 400 passagiers. De Fransche mailboot gebruikte één uur en drie kwartier voor den overtocht van Calais. Zij kreeg zware zeeën over en vele passagiers waren, toen zij aan land kwamen, tot op bet hemd toe nat. Het was voor de eerste maal dat do nieuwe techinestoomer een storm doormaakte. Do boot deed merkwaardige reizen van on naar Calais. Zij volbracht den overtocht naar Calais in 59 minuten, wat een buitengewoon record ia tijdens stormweer. Voor haar terug reis, tegen do volle kracht van den storm in, had zij 70 minuten noodig. Do bood gleed door golven en wierp betrekkelijk weinig water op. Het bovendek bleef op de uitreis droog. Voor de thuisreis werd meer water- ballast in genomen, zoodat de boot ongeveer één voet dieper lag, waardoor zij in den atorm merkwaardig vaat en stevig lag. Een telegram nit Plymouth meldt, dat het jacht pMerrie Duchess" tijdens den storm te Ryde is vergaan en alle opvarenden daarbij zijn omgekomen. Ook in het Kanaal van Bristol woedde de Btorm met groote hevigheid. Te Portbcawl sloegen vervaarlijke zeeën over de pier en in het Kanaal werden schepen gezien, die zwaar werkten. Frankrijk. De Fransche Zuidpool-expeditie van Charcot en de Gerlache is Zondag aan boord van vle Francais" uit Havre vertrokken. Deze oxpeditie heeft ten doel, de onder zoekingen der Belgische expeditie voort te zetten en tevens de oxpeditie-NordenskjöId, waarvan men geen bericht ontving, te hulp te komen, te zamen met de Zweedsche expeditie, welke uit Stockholm vertrekt. Admiraal Fournier, de oud-Minister Lockroy, vele andere aanzienlijke personen en een menigte van 20.000 menschen deden »Ie Francais" feestelijk uitgeleide. Het schip ver trok onder kanongebulder en muziek Maar een half uur later kwam het terug, met de vlag halverstok, om een matroos aan land te brengen, die door een vallenden tros op het hoofd getroffen en gedood was. Na het ontschepen van den doode voer het schip stil weder heen. Vele eenvoudige visschers en matrozen zien in dit ongeluk een slecht voorteeken. Maar de wetenschap houdt natuurlijk geen rekening met zulke bijgeloovige vrees. Bij de voortzetting van het Humbert- proces voor het hof te Parijs, verklaarde notaris Languest, die de oprichting van de »Rente-viagère" leidde, dat Frédéric's vader, Gustavo Humbert, aan de fameuse transactie met de Crawfords in het jaar 1883 als raadsman deelnam. Na dezen getuige verscheen de bankier Gattani,# die mededeelde, dat hij, niettegen staande zijne ongesteldheid, toch gekomen is om te verzekeren, dat door hem aan den tegenwoordigen minister van justitie, Vallé, als advocaat in zijne zaak niet meer dan 10,000 francs zijn betaald en dat deze tot hem in geen andere verhouding dan in die van advocaat en cliënt had gestaan. Thérèse Humbert hield vol, dat dit honorarium geen 10,000, maar wel degelijk 250,000 francs heeft bedragen, en verklaarde daarna, dat Valló de portefeuille van justitie heeft verlangd om de Humberts te ver nietigen. Met moeite bracht de voorzitter haar tot zwijgen. Ten slotte wees mr. Labori Cattani op diens verschillende financieele operaties, wier ondeugdelijkheid hij aantoonde. De ergste vijand van den mensch is en blijft toch altijd de mensch zelf, met name waar hij zich in grooten getale bgeendringt en verdringt, wanneer hij in het nauw, wordt gebracht. Dat bleek bij de ramp op den »Métropolitain", te Parijs, dat is nu weder gebleken te Helsingfors, waar het dek van een met pleitierreizigors opgepropt stoombootje onder den menschenlast is bezweken, zoodat de kajuit-passagiers beneden, dien voor een deel op zich kregen, terwijl een ander deel over boord viel. Dertig k veertig dooden en vele zwaar gekwetsten is een wel wat dure prijs voor de eenvoudige les, <^at by een grens is voor ruimte en draagkracht, en dat alle overlading gevaarlijk is. Duifttchland. Tegen een leidekker, die 29 Mei 1.1. een kleermaker op den openbaren weg vgf pfennige bad afgenomen, ia bevestigd door de rechtbank te Leipzig het te Neuruppin gevelde vonnis van vijf jaar gevangenisstraf, vgf jaar verlies van eer en drie weken hechtenis. Bij do toonbeweging van de metselaars en de cement- en beten-arbeiders in Dnsseldorf hebben zich nn ook de houtbewerkers aan gesloten. Tengevolge van een loonsverschil is reeds een etakiijg uitgebroken aan de deuren- fabriek van Emil Funcke, waarbij 60 timmer lieden bet werk bobben neergelegd. Daar op een vergadering van georganiseerde metselaars een voorstel werd verworpen om de uitsluiting op drie werken van eenige aannemers op te beffen, hebben de werkgevers de algemeene uitsluiting geproclameerd van alle metselaars, die zijn aangesloten bij den Centralen Bond. Ook in Essen is tbans een dergelijke beweging onder de metselaars gaande. In een vergadering van werkgevers werd besloten, indien do metselaars de door hen voorgestelde loons verbooging niet aannamen en de arbeid op de uitgesloten werken niet vóór Maandag was horvat, met i September alle metselaars in het gebied van de staking uit te sluiten. Zaterdag liep de sneltrein München Berlijn op den personentrein Berlijn Halle in. De beide locomotieven van den sneltrein en die van den personentrein werden gedeelte lijk vernield en de reizigers in de eerste twee waggons van den trein, uit Berlijn komend, zwaar gewond. Het ongeluk, dat bij Groszbeeren plaats had, is waarschijnlijk veroorzaakt, doordatwegens het bouwen van een brug, gedeeltelijk maar enkel spoor kon gebruikt worden; de schuld ligt dan bij den machinist van den sneltrein, die er geen acht op geslagen had, dat het signaal bij de brug onveilig stond, omdat de personen trein op het enkel spoor in aantocht was. Groote schrik ontstond bij de wachtenden op het station te Anhalt, toen bet gerucht verspreid werd, dat er dooden gevallen waren, tot eenige der ooggetuigen aan kwamen, die Dadere berichten geven konden. De machinist van den sneltrein werd dadelijk buiten dienst gesteld en in handen van het gerecht overgegeven. BelgiS. Zaterdag zou te Luik een areonautisch feest worden gegeven, waarbij vijf ballonB zouden worden opgelaten op het plein vóór het oude Bisschopspaleis. De tweede ballon had twee passagiers, dr. Delcominette en een student Thibert. De luchtvaarder Duchateau zou de reis medemaken op een trapéze, die onder den balion was gehangen. Nauwelijks was de ballon losgelaten of een geweldige rukwind wierp hem tegen den gevel van het paleis, en de punt van den bliksemafleider scheurde het zijden omhulsel over een lengte van drie meter open. De ballon deed een sprong en kwam in den tuin van een naburig huis neer. Duchateau werd door den schok door een open raam op den vloer van het vertrek geslingerd. Do ballon steeg weer omhoog, streek langs J het dak en toen had dr. Delcominette gelegen heid om uit het schuitje te springen, met het gevolg, dat de verlichte ballon snel omhoog steeg en verweg gevoerd werd met Thibert in het schuitje. Duchateau had een zware hoofdwonde, een been gebroken, en tal van andere kwetsuren. Hij was n.l. ook langs den gevel van het paleis gesleurd. Delcominette was er goed van af gekomen. Groote ontroering heerschte er over het lot van den overgebleven passagier. Verscheidene dames onder het publiek vielen flauw; andere kregen een zenuwtoeval. Wonder boven wonder is Thibert er echter goed afgekomen. Te Warden, twee uur van Aken, is hij, dank zg zgn koelbloedigheid, ongedeerd geland, terwyi de ballon opnieuw omboog steeg. Nederland. Groningen, 18 Aug. Bij het diner, dat bet hoofdbestuur der Groninger tentoonstelling van Industrie en Kunstnijverheid aan den gezant van Japan bg ons hof, Z.Exc. Mitsuhashi, gegeven heeft, zijn door den gast enkele woorden gesproken, die, met bet oog op den nadruk, waarmede zij gezegd werden, buitengewone belangstelling verdienen. De gezant sprak van de 40, nog geen 50 jaar, die Japan noodig had gehad om zioh de Europeesche cultuur eigen te maken, en hij stelde zich de vraag, hoe het mogelijk was geweest, dat Japan zich zoo spoedig in die nienwe verhoudingen had ingeleefd. Zijn antwoord was karakteristiek, te meer omdat hij uitdrukkelijk releveerde, dat dit de eerste maal was, dat hg dit antwoord in het open baar gaf. "Welnu indien Japan zichzelf zoo gauw heeft kunnen veranderen, dan is dat alleen, omdat de Nederlanders voor die buitengewone adoptatie de grondslagen hadden gelegd. Het is aldus Zijne Excellentie in eeD uitmuntend in elkaar gezette en goed doordachte speech het gevolg van de eeuwenlange relaties tusschen Japan en Nederland, dat Japan in deze laatste jaren de wereld heeft verbaasd, en wij, Japanners, hebben de Europeesche cultuur ons slechts kunnen eigen maken met behulp van een Nederlandsche vertaling. Onnoodig hieraan toe te voegen, dat Z.Exc. hoopte en vertrouwde, dat de nieuwe be trekkingen, tusschen Japan en Nederland aangeknoopt, tot nieuwe resultaten zouden leiden. Do Japansche afdeeling der Groninger tentoonstelling, die Z.Exc. met nadruk en herhaaldelijk buitengewoon goed geslaagd noemde, zou, naar zijn meening, een nienwe spoorslag zgn voor Nederland om naar Japan zelf te gaan, en nieuwe handelsbetrekkingen aan te knoopen. De uitbundige toejuichingen en het goed doorgezet handengeklap, waarmee het zeer talrijke publiek den Japanschen diplomaat, het eerelid der tentoonstelling, begroette, was zekernaast de warme begroetingsrede voeringen van den voorzitter en twee andere leden van het hoofdbestuur, een bewijs, dat men in den Vertegenwoordiger van het verre keizerrijk een aangenamen en beminden gast ontving. Leeuwarden, 15 Aug. Heden had hier een droevig voorval plaats. Terwijl een machinist bezig was eenige ledige wagens op te balen bij de cartonfabriek, speelden daar drie kinderen op de spoorlijn. Plotseling begon het te regenen, en om niet nat te worden, schuilden zg onder één der wagens, buiten weten van den machinist. De locomotief naderde en nu geraakte een jongetje van 5 jaren van de wed. Bloemhof onder één der wielen Deerlijk verminkt werd het knaapje naar het ziekenhuis overgebracht en is spoedig daarna overleden. 't Ware te wenschen, dat er een waohtpost bg den overreed naar de cartonfabriek geplaatst werd, opdat de kinderen geen vrijen toegang tot den spoorweg kannen krggen. Bolsward, 15 Aug. Tijdens een kort, doch hevig onweder, dat hier Vrijdagnamiddag woedde, ontmoetten elkaaropden Hichtumerweg twee rijtuigen. Ze haakten in elkaar, sloegen om en geraakten beide te water. In het eene rjjtuig zat de veehouder v. d. Tol van Hiobtum met zijne vrouw en twee kinderen (dezelfde kinderen, die onlangs zoo ernstig gewond werden bij het neerploffen van een wipbrug). Zij en hunne moeder kwamen thans met een nat pak vrij; hun vader echter, die uit het rijtuig schijnt te zgn gesprongen, werd in bewusteloozen toestand teruggevonden in den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1