ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 18 Augustus 1903. (ZS ierilizeesch.e Courant). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f'1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7886. Directeur i f\. 7. DE looze. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertenöënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend^ geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingeronden stukken en berichten van correspondenten te adresseer en aan A. Fb&nkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de le helft der maand Aug. 1903. 1. A. Zwart, 2. J. F. de Waaschel Rotterdam. HINDER W E T. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van LIEVEN R0CI1US KINGMANS, wonende in deze gemeente, waarbij ver gunning wordt gevraagd tot oprichting van eene I>o- waarplaats voor- petroleum in het pakhuis, staande in de Nieuwe Krepelstraat, plaatselijk gemerkt wijk C no. 181, kadastraal bekend sectie B no. 668 dat op Maandag den 31 Augustus aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente, in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 17 Augustus 1903. De Bargemeester eu Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth1." B. JAN SNELLEN, Secretaris. Italië. De executeuren van Paus Leo XIII, de kardinalen Rampolla en Moccenni, hebben, naar men bericht, bevonden, dat de overledene nog meer heeft nagelaten dan men aanvankelyk meende. In de bizondero vertrekken van Paus Leo moeten zij namelijk, nog verscheidene kost baarheden en in den muur, onder linnengoed verborgen, een som van nagenoeg een millioen lire hebben ontdekt. De effecten sehijnen vergeten te zijn geweest, want er zaten cou pons aan, welke al sedert jaren zijn vervallen. Men zegt, dat de benoeming van den Staatssecretaris niet dan over eenige dagen zal plaats hebben. Paus Pins X heeft inderdaad verklaard, dat, alvorens tot die benoeming over te gaaD, hij zelf de nieuwe betrekkingen van den H. Stoel met de verschillende gouvernementen wilde beetudeeren. Servië De voorspelling van de Servische koning moordenaars, dat na den moord op Alexander en Draga eerst de binnenlandsche rust zou wederkeerenis allesbehalve bewaarheid geworden. Grooter warboel dan op het oogenblik toch, is er zelfs niet onder Alexander's bestuur geweest. Het verstandigst van koning Peter ware wel geweest, dadelijk na zijne troonsbestijging de moordenaars, of tenminste de hoofdaan- leggers, voorbeeldig te straffen. In plaats hiervan bekleedde bij ze echter met hooge posten en eerst na het te laat is, merkt hij, dat de moordenaars hem geheel in hun macht hebben en tracht zich onafhankelijk van hen te maken. De dezer dagen door don koning gedane benoeming van overste Lezjjranir tot hof maarschalk heeft de moordenaars, die bij deze benoeming natuurlijk niet geraadpleegd waren, ten zeerste vertoornd en drie hunner, hoog geplaatste officieren, aanleiding gegeven ontslag te nemen, waarop zij echter reeds zijn terug gekomen, nadat de benoeming was ingetrokken. De aanleiding van de Woensdag uitge broken ministeriëele crisis moet juist in deze benoemingen gezocht worden. De Ministers van Financiën, van Justitie en van Eeredienst toch waren het met den Minister van Oorlog niet eens over bevordering en ontslag van officieren, die aan den moord van 40 Juni j 1. medeplichtig waren, en dienden daarop hun ontslag in, dat gevolgd werd door ont slagaanvrage van de overige ministers. Thans wordt uit Belgrado gemeld, dat koning Peter aan Avakoemowitsj opgedragen heeft een nieuw ministerie samen te stellen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat een groot deel van de niet bij de samenzwering betrokken geweest zijnde officieren voornemens zijn in een memorandum aan het adres van koning Peter uitiDg te geven aan hun ver ontwaardiging over het bedrijf, onder aandrang, dat de samenzweerders ontslagen worden uit hun positie en onder bedreiging met ontslag hunnerzijds, indien dit verlangen niet ingewilligd wordt. Een driehonderdtal officieren moeten zich reeds bereid hebben verklaard het memorandum te onderteekenen. Rusland. Petersburg, 11 Aug. De geheime Russische politie, welke zich doet gelden in de Balkan- staten, is tot de ontdekking gekomen, dat de Servische officieren, die een werkzaam aandeel hebben genomen aan den koningsmoord, bij voortduring in connectie stonden met dc ontevreden Bulgaarecbe officieren. Het te Belgrado gebeurde bad een terugslag moeten hebben te Sofia, doch door den samenloop van omstandigheden is het daartoe niet gekomen. Engeland. Londen, 13 Ang. De avondbladen melden, dat dr. Krause, ond-gonverneur van Johannes burg, uit de gevangenis is ontslagen. Hij was veroordeeld tot tweo jaar gevangenisstraf, waarvan thans 20 maanden zijn verloopen. 14 Aug. Miss Qobhouse schrijft uit Pretoria, waar zij zich thans bevindt, aaD de te Kaapstad verschijnende South African N*ws, dat een groot gedeelte der Boeren zich in een toestand van verschrikkelijk gebrek bevindt. Yelen van hen, zegt zij, sterven letterlijk van honger. Zij besluit baar brief met een beroep op do edelmoedigheid van de Kapenaars. Vrijdagavond is do zitting van het Parlement gesloten met een troonrede om, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, niet weder saam te komen vóór Februari. In de boodschap, waarmede de koning de Parlementszitting sloot, sprak bij het vertrouwen uit, dat zijn bezoeken aan Portugal, Italië en Frankrijk goede resultaten zullen hebben. Niets evenaarde de hartelijkheid, waarmede hij overal ontvangen was. Het jongste bezoek van president Loubet aan Engeland was eveneens een sprekend bewijs van onderlinge welwillendheid en goede verstandhouding. De toestand der Europeesche provinciën van Tarkijo, zeide do koning, is bij voortduring een algemeene ongorusthoid. De Engelsche regeering heelt, in overeenstemming met I andere mogendheden, haar best gedaan om het terrein van de onlusten te beperken. En wij hopen ernstig, dat de invoering der door Rusland en Oostenrijk voorgestelde hervor mingen tot verbetering moge leiden. De vestiging in Transvaal maakt groote vorderingen. Het belastingontwerp, dat bepaalt dat invoeren uit het moederland van een bevoorrecht tarief zullen genieten, is goed gekeurd door de wetgevende vergaderingen van alle Zuid-A frikaanscbe koloniën. En de vereeniging van deze koloniën is voor fiscale doeleinden een gewichtige en noodzakelijke stap op den weg van een politieke federatie. Ik ben blijde bezoek gebracht te hebben aan de Schotsche en Ierscbe onderdanen. Hun warme sympathie-betuigiDgen hebben mij zeer getroffen. De koning sprak met groote dankbaarheid over de teekenen, welke bewezen, dat in Ierland de harmonie tnsschen alle klassen toenamwat een nieuw tijdperk voorspelt, waarin met gezamenlijke krachten gestreefd wordt naar algemeene welvaart. In October zullen vanwege den Londen- schen Graafschaperaad groote stukken bouw grond verkocht worden in het nieuwe stadsgedeelte tussohon Holborn en het Strand, waar breede straten zijn aangelegd. Men meent, dat de beste stukken wel f 12,000 per vierk. meter zullen opbrengen en er gaan geruchten van Amerikaansche consortia, die er huizen van 20 verdiepingen willen bouwen. Het Londenscho arbeidersdistrict Bot- tersea heeft zich in den laatsten tijd onder scheiden door het groote aantal bewoners, die weigerden de door de nieuwe onderwjjswet voorgeschreven belastingen te betalen. Donder dag zou van overheidswege in verband daarmee overgegaan worden tot de openbare verkooping van de inboedels der betrokkenen. Er ontstond zulk een verzet, dat de afslager tot zelfver dediging van zijn revolver gebruik moest maken. Dit was het sein tot een algemeen handgemeen. De politie moest met geweld tusschenbeide komen en herstelde de orde, maar de verkooping kon niet doorgaan. De NederIandsche regeering heeft een beleefd schrijven gericht tot de Britscbe regeering, een betuigiDg van leedwezen bevattend over de aanhouding van den trawler «Seth" uit Grimsby door een Nederlandsche kanonneerboot. De gevraagde schadevergoeding van vijftig pond door de eigenaars der »Seth" ia eveneens toegestaan en door den commandant van het oorlogsschip werd een verontschuldiging aangeboden. De regeling heeft in visschorij- kringen groote voldoening gewekt. Frankrijk. Yolgens de kardinaal Langenieux zal het concordaat voor Frankrijk worden verboden en de soheidiog van kerk en staat worden afgekondigd. Aanvankelijk zal zoo'n scheiding voor de kerk een ware ramp zijn, tfoch op den duur goede resultaten opleveren. Vrijdag, bij de voortzetting van het proces-Humbert, werd door den curator van den faillieten boedel nog verklaard, dat het vervalboek in Mei 1902 over een bedrag van 700 millioen liep en het nominaal passief 117, het reëel passief 50 millioen bedroeg. Notaris Langnes zeide, dat bij steeds aan het bestaan van het fortuin der Humberts geloofd had tot op het oogenblik, dat de brandkast geoperd werd. Thérèse Humbert hield vol, dat Cattani 235,000 francs geschonken had aan den tegenwoordigen Minister van Justitio Vallé, om den steun van de regeering te koopen. Valló zou, toen hij nog advocaat was, beloofd hebben de Humberts te doen arresteeren, zoodra hij minister zou zijn. Vermelden wo nog, dat in de Fransche Presse het volgend vermakelijk verhaal wordt opgedischt, in verband met deze beruchte zaak «In 1691 overleed te 's-Gravenhago de Fransche generaal Metzger, geen testament nalatende. Willem van Oranje (koning Willem IU van Engeland) maakte zich nu van zijn fortuin, dat zeer aanzienlijk was, meester. De-erfgenamen ontdekten later het testament en deden Nederland een proces aan, «dat nog voortduurt. Het bedrag der erfenis plus de renten bedragen op het oogenblik 130 millioen frs. «Eén der erfgenamen, Muller, gehoeten, was een dor vertrouwensmannen van Gustave Humbert, Minister van Justitie, en deze Muller sprak den ministor over dc' erfenis, waarop do Humberts hem zouden bebben voorgesteld, de zaak geheel voor hnn rekening to nemen. In verband met deze regeling ontving Muller wiens naam meermalen in den aanvang der Ilumbertszaak werd genoemd her haaldelijk bezooken van een geheimzinnige dame. die natuurlijk niemand anders dan Thérèse Humbert zon zijn geweest. De laatstherkende slachtoffers van hot spoorwegongeluk te Parijs waren de familie Didoa, bestaande uit niet minder dan vijf personen, vader, moeder, twee dochters en een tante, Mme Aubortin. Zij hadden Maandag afgesproken, dat de vader, die aan zijn zaken was, do moeder, die met één der dochters naar oen dokter moest en de andere dochter, die met de tante ging winkelen, elkaar op de «Place de l'Etoile" zoudon ontmoeten en gezamenlyk in de «Metro" zouden stappen, om ergens gezellig te gaan dineeren. Zij kwamen niet terug. Eerst laat in den volgenden morgen miste ben de concierge en toen bleok bet, dat zij verongelukt waren. In overleg met een vriendin der familie, die in hetzelfde huis woonde, zond nu de concierge een telegram aan een broeder van den heer Didon. Deze kwam en vroeg ongerust aan den concierge: «Wat is or toch te doen?" Met groote omzichtigheid deeldo de vrouw hem den dood van zijn broeder mede. «O, dat is vreeselijk", zuchtte de man. «Maar hoe komt het, dat mijn schoonzuster mij niets heeft laten weten?" Nu verhaalde de concierge, dat het ongeluk grooter was dan hij dacbt; dat ook Mme Didon dood was «En Gabrielle?" ««Dood"" «Wat zegt ge, dood? En Camille?" ««Ook dood"". «En mijne zustor Mme Aubertin?" ««Dood!"" Toen zonk de arme man wanhopig schreiend op een stoel neder en kon geen woord meer Onder de slachtoffers is ook een jonkman, die met zijn moeder een avondwandeling deed en even met haar op een bank zat bij hot station Ménilmontant, toen bij bemerkte dat daar beneden iets niet in orde was. Ondanks het smeeken zijner moeder, snelde bij naar beneden om te zien wat er aan de hand was Maar hij was er nauwelijks, of hij viel, verstikt door den rook en moest zoo zijne nieuwsgierigheid met den dood bekoopen. In het zuidoosten van Frankrijk, vooral rondom Lyon, hebben hevige onweders den wijngaarden aanzienlijke schade toegebracht, en te Rivollet is een jongen van 14 jaar door den bliksem gedood. Duitschland. De schade, welke in de laatste dagen door het hooge water in de provincie Posen is aangericht, wordt op minstens drie millioen geraamd. Nederland. Groningen, 15 Aug. De tentoonstelling heeft vandaag de eer gehad, bezocht te worden door Z.Exc. Mitsuhashi Nobakata, den Japanschen gezant bij ons hof. Z.Exc. werd rondgeleid door den heer J. E. Scbolten, voorzitter van het hoofdbestuur. Met groote belangstelling bezichtigde de gezant de ver schillende exposities, met name in de afdeeling Verwarming on Verlichting, en die voor Kunstnijverheid legde Z.Exc.- groote belang stelling aaD den dag. De inrichting van het Japansche Marktplein droeg blijkbaar zyn hooge ingenomenheid weg. Hy was aan een diner onder de Pagode de gast van het Hoofdbestuur. Ter eere van den hoogen gast was het Marktplein extra geïllumineerd. Enschedé, 14 Ang. Tijdens een hevig onweer, gepaard gaande met zwaren regen, sloeg gisterenavond de bliksem in de woning van A. Schoppink, aan de VoenBtraat alhier. Van den schoorsteen werd een stuk weg geslagen; terwijl deze over bijna de geheeie lengte werd gespleten. Het vuur baande zich een uitweg door het dak, waarvan pannen worden stuk geslagen. In het voorvertrek der woning, waar het behang gedeeltelijk werd gescheurd, bevond zich een verstikkende lucht; do aardappelen, waarmede de vrouw van S. aan het bakken was, werden geheel zwart. In de Kalanderstraat sloeg het hemelvuur op de electrische geleiding, ten gevolge waarvan de electrische motor in de stoom- koffiebranderij van den heer G. J. Seinhorst niet meer wilde werken, terwijl men daar van ook den invloed ondervond op de electrische geleiding in do fabriek van firma N. I. Menko, in die buurt gelegen. Zaandam, 14 Aug. De drank maakt den een vroolyk, den ander wild en woest, een derde versuft en willoos. Het laatste ondervond een stuurman ved een in de haven alhier liggend stoomschip. Hij had zooveel aan Bacchns geofferd, dat hij geen bank meer kan onderscheiden van zijn kooi. Zoo kwam het dus. dat hij zich des nachts op straat ontkleedde, zyn klceren op de bank lag, en toen een eind verder in het gras ging liggen slapen. Een voorbijganger vond de kleeren, maar zag den man niet, en daar de bank aan do Zaan stond, dacht bij aan zelfmoord door verdrinking. Hij bracht dus do kleeren bij de politie en deze ging dreggen. In den tussebentijd was de stuurman ontwaakt zyn bed was waarschijnlijk wat kond en zyn kleeren missende, wandelde hij in «négligé" verder. Op die wandeling is hij blijkbaar van don weg afgedwaald, althans bij heeft op een particulier erf een schuurtje gevonden, waarvan de deur los was. Hij er in, en ziet daar hing een natte wasch. Beter natte kleeren dan niets en al waren het meest voorwerpen, die tot een damestoilet behoorden, dat hinderde hem ook niet, en weldra verscheen mijnheer weer op straat, maar nu als dame. Zoo bereikte hij zijn schip, waar men wonder opkeek, maar hem eerst gelegenheid gaf zyn roes uit te slapen, alvorens opheldering te vragen. De politie, die inmiddels ook van den diefstal had gehoord, bracht de zaak weldra tot klaarheid. De stuurman kreeg zyn eigendom terug en de wasch was spöedig weder in het bezit der eigenaresse. Haarlem, 15 Ang. Het bankierskantoor der firma Laane Van Bemmel alhier is gisteren gesloten gebleven. De rechtbank heeft bet faillissement reeds uitgesproken. Men spreekt van een zeer aanzienlijk tekort. De firma stond als «eer solide bekend en stond vooral in connectie met bloembollen kweekers in de omgeving dezer stad en bovendien met hötelhoudere alhier. De heer E. L. Laane is lid van den gemeenteraad en bekleedt enkele andere openbare be trekkingen. Het gerucht van het faillissement ver oorzaakte nog al eenige ontsteltenis. Do staking van betalingen der kassiers- firma Laane Van Bemmel, nog denzelfden dag gevolgd door de faillietverklaring, heeft ook in don omtrok groote ongerustheid gewekt. De firma deed groote zaken, terwijl de heer Laane ook directeur of commissaris is van financieeie instellingen en de heer Van Bemmel met Katholieke stichtingen in financieeie betrekking staat. Één of meer bouwmaatschappijen, eene bankiersfirma te Amsterdam en vele particulieren zijn by de - zaak betrokkenmen spreekt van een passiéf van drie millioen. Tot curator is aangewezen mr. H. Ph. de Kanter. Naar de N. Ct. meldt, had enkele dagen geleden de Haarlemsche handelsvereeniging haar geheeie kapitaal (f 1200) by de firma Laane Van Bemmel gedeponeerd. De penningmeester dier vereeDiging, de heer H., moet voor eenige duizenden bij de ramp betrokken zijn. Een manufacturierefirma S. G., die behalve in Haarlem ook in Leiden en Woerden groote zaken heeft, moest bij L. Van B. een aanzienlijke som, men Bpreekt van f 50,000 f 60,000, belegd hebben. Hetzelfde blad verneemt, dat de val van het bankiershuis niet gezocht moet worden in het speculeeren in Amerikaansche sporen, doch dat een buitenlandeohe firma de Haarlemsche bankiers ten val heeft gebracht. Amsterdam, 15 Aug. In het Noordzee kanaal had hedenmiddag te ongeveer 1 uur 20 min. eene aanvaring plaats tusscben de «Alkmaar Packet" en de salonboot, beide varende tnsschen Zaandam en Amsterdam. Beide booten waren te 1 uur van Zaandam vertrokkende salonboot ging vooraan, de «Alkmaar Packet" daar achter. Nu bestaat er niet alleen een naijver tusschen de beide maatschappijen, maar ook tusBchen het personeel en op de uren, waarop beide booten gelijktijdig vertrekken, zyn de reizigers niet zeiden getuigen van eene hard-stoompartij. Ook nu had dit weer plaats. De «Alkmaar Packet" won, doch toen zij de salonboot langszij kwam werd zij dermate door de salonboot aangezogen, dat de booten zijwaarts tegen elkander bonsden. De schok was zoo hevig, dat de patrijsramen der «Alkmaar Packet" opensprongen, waardoor een stortvloed van water naar binnendrong, die verscheidene passagiers een nat pak bezorgde. De ontsteltenis op beide booten was groot; mannen en vrouwen liepen verward en van schrik bleek als dooden op het dek been en weer en kinderen jammerden en sohreiden. Gelukkig liep alles zonder persoonlijke ongelukken af, maar voor 't vervolg is het toch zeer gewensebt, dat de autoriteiten van deze en dergelijke feiten nota nemen, opdat het reizend publiek niet noodeloos aan ernstige gevaren worde blootgesteld. Misbruik van sterken drank heeft alhier weder een offer geëischt. Een man, wonende in de Balthazar Floriszstraat, kwam in znlk een zwaar beschonken toestand thuis, dat hij in het trapportaal van zijn woning neerviel en bleef liggen. Twee buren, met zyn lot begaan, hebben hem naar zyn kamer en op bed gebracht. In plaats van blij te zyn dat hy althans zijn roes op een geschikte plaats kon uitslapen, heeft hij geruimen tijd liggen vloeken en schelder, tot hy eindelijk in slaap viel, waarop zyn helpers zyn ver trokken. Eerst eenige dagen later werd opgemerkt dat men den dronkaard al dien tyd niet had teruggezien en ging men eens op zyn kamer kijkendaar vond men hem dood in bed liggen. Een paar doctoren, die den dood constateerden, gaven als hun meening te kennen, dat overmatig drank misbruik oorzaak van den dood was. Dezer dagen moet zyn gebleken dat uit het Ethnografisch museum in «Artis" by de in de vorige maand plaats gehad hebbende inbraak, meer voorwerpen zijn gestolen dan men aanvankelijk vermiste. Naar men ver neemt, worden thans nog uit bet museum vermist: een zilveren vaasje, een zilveren bekertje, twee zilveren bakjes, twee zilveren doosjes in den vorm van een vrnoht en een zilveren schaar. 's-Gravenhage, 15 Aug. De som van 50 ponden sterling, door onze regeering aangeboden in zake het bekende incident met den Engelschen trawler »Seth", waB het bedrag dat door de belanghebbenden by bet indienen der klacht als geleden schade werd opgegeven. Een motie. De Algem. Vergadering der Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alcoh. Dranken, gehouden te 's-Gravenhage acht het een schande voor onze besohaving, een vernedering voor de volksvertegenwoordi-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1