ZIERIKZEESCI9E NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Augustas 1903. (Z5 ierikzeesohe C o u r a n t). Tweede Blad NIEUWSTUDIIHGEN. TUINIEREN. Gemengd Nieuws. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG on ZATERDAG. De prijs por 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 60ste JAARGANG. No. 7885. Dlrooteur, A. DB LOOZE. A. FRAHKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 (Jts. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Loozk, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adre&seeren aan A. F rinkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Indiëo De inneming van Poelau TeDgah (Korintji, midden-Sumatra). Uit Batavia wordt aan het Ilbl. geseind: »Poelau Tengah ia genomen. De verdediging wa9 bewonderenswaardig; vrouwen en kinderen vochten mede. De vijand had 300 dooden. Aan onze zijde werden 6 minderen gedood, 50 gewond. Luitenant Ledeboer werd bij het doorzoeken van huizen door vrouwen gedood, luitenant Brouwers licht gewond". Luitenant L. V. Ledeboer werd 1 Aug. 1901 tot 2e luitenant bij het O.-I. Leger aangesteldhij was 25 jaar oud. Luitenant G. R. Brouwers, die eveneens in 1901 tot officier benoemd werd, ia 24 jaar oud. Spanje. J.l. Zondag werden op verschillende plaataen in dit rijk aardschokken waargenomen. Italië. De Vesuvius vertoont neiging tot nieuwe uitbarstingen. Door den middelstee krater worden tot op greote hoogte vloeibare stoffen uitgeworpen, wat van lichtverschijnselen vergezeld gaat. Toen Pans Pius X Dinsdag de mis celebreerde in het kleine oratorium, waar zich een honderdtal personen bevonden, word bij plotseling overvallen door een lichte flauwte. Na eenige oogenblikken van rust eohter begaf hij zich naar zijno vertrekken terug. Door den geneesheer wordt deze lichto on gesteldheid aan buitengewone vermoeidheid toegeschreven. Servië. Dinsdagmorgen zijn de kindoren van koning Peter, vergezeld van hnn oom Arrène, to Belgrado aangekomen en werden afgehaald door den koning, het diplomatieke corps on do ministers. De minister-president Avakoemovita hield een wolkomstrede tot don kroonprins, welke door deze in 't Servisch beantwoord werd. Onder levondige toejuichingen van het publiek reed het gezelschap vervolgens raar de kathedraal en ten slotte naar den nieuwen konak. Frankrijk. Parijs, 11 Ang. De aanblik van de slacht offers van het ongeluk op den Mótropolitain- spoorweg is verschrikkelijk. De lichamen zijn opgezwollenallen zijn door verstikking om gekomen. Te half zeven hedenmorgen had men 84 lijken opgehaald. Toen gingen de journalisten de tunnel in. Het schouwspel was ontzettend. De tunnel is uitgebrand. De grond is bedekt met hoeden, parapluies, kioedingsfukken en losgerukte waggon-kussens. Men veronderstelt, dat een hevige worsteling tusschen de slachtoffers heeft plaats gehad, daar de wanden van de tunnel vol bloedvlekken 2ijn. De herkenning der lijken in de »Morgue" is hartverscheurend. Talrijke lijken, die voor- loopig in de stadekazerne neergelegd waren, zijn naar het lijkenhuis overgebracht. De bevolking van Parijs ia zeer onder den indruk van het gebeurde. Minister-president Oombes bezocht de »Morgue" in gezelschap van den prefect der politie. De brandweer lieden vervulden hun taak op bewonderens waardige en heldhaftige wijze. Ziehier een zooveel mogelijk geregeld verhaal van bet jongste spoorweg-ongeluk te Parijs. Een ledige trein van de ^Metropolitan", bestaande uit 6 wagens, welke een beschadigden trein, eveneens ledig, naar do remise bracht, geraakte in brand, even vóór het station Ménilmontant. De machinist er van en de andere treinbeambten vluchtten tijdig, den trein aan zijn lot overlatende. Maar een andere, derde trein, vol reizigers, welke achtor den eersten aankwam, zag zich daardoor den weg versperd en was gedwongen stil te houden, niet ver van het station les ■Couronnes. In een oogwenk was het gewelf vol rook. Het treinpersoneel, dat het gevaar inzag, maakte alarm en nu volgde een algemeene vlucht en een verschrikkelijke paniek. Dat was area laag nagenoeg allen wat men te Parijs wist van het ODgeluk. Niemaud kon zeggen, hoeveel slachtoffers er waren, of er al dan niet menschen waren omgekomen Het was onmogelijk in de treingangen af to dalen, om te gaan zien En urenlang stond een angstige menigte te staren naar den rook, die opsteeg uit do opening van het station Ménilmontant en het station Couronnes en zich door de lucht verspreidde in langzaam vervliegende jammer- hiëroglyphen, welker geheim Diemand kon verklaren. De stationschef van les Couronnes verhaaldo aan een medewerker van Le Figaro. dat er ongeveer 240 passagiors in den trein waren. Of er velen konden vluchton, wist hij niet. Hot was stikdonker boneden; een paar minuten na het ongeluk was het eleetrische licht uitgegaan. Do paniek was ontzettend, zoo verhaalde hij. vliet was oen gebrul als van honderden leeuwen". De treinbeambten trachtten den vluchtenden de noodige aanwijzingen te gevon»Dczen kant uitt De trap ia rechts!" riepen zij. Maar de menecben waren door schrik bevangen. »Ik wilde licht maken", verhaaldo de chef verder, smaar de lucifers gingen terstond weder uit. Een brandende lantaarn, welke ik bij mij had, was ook uitgegaan. Op den tast en half verstikt door den rook snelde ik voort. Ik stiet mij aan een steon, en wildo juist omkoeren, meenende, dat ik mij io de richting had vergist, toen ik do leuning van de trap voelde. Het was hoog tijd; ik was nagenoeg uitgeput" Één der reizigers, die het eorsto vluchtten, verhaalt, dat na bet bevel tot uitstappen, velen den kant van Ménilmontant uit vluchtten en terugsnelden, roepende: Brand! Er iB daar brand 1" hetgeen den angst nog vergrootte. Die reiziger had lucifers bij zich en de rook was toon nog niet zoo dicht of hij kon die aansteken en met behulp daarvan vond hij met nog anderen do ijzeren ladder, welko naar boven leiddo. Daar gekomen, bielpen zij nog vele anderon naar boven. Vorscheideno passagiers begonnen, zoodra zij in veiligheid waren, to roepen, dat zij hun geld terug moesten hebben I Tot 'b nachts 3 uur toe waren alle held haftige pogingen van do brandweer om door to dringen tot do tunnel vruchteloos. Daarna verminderden do hitte en de rook langzamerhand, zoodat de mannon, behoorlijk beschut, naar beneden konden gaan en toen begon het reeds beschreven naar boven brengen van do dooden. Eerst enkelen, vervolgens meer. Toen de tiende doode boven was, verhaalden de brandweermannen, dat benedon nog een groot aantal doodon lag; sommigen ver pletterd tegen den muur; anderen verstikt op den grond. Een man lag nog met de voeten ia de waggon en met een kindje in de verstijfde armen. Nu gingen de draagbaren sneller en sneller van boven naar boneden en weer naar boven. Het was oen treurige stoet, welke daar naar de ambulance wagens werd gebracht, die echter zoo waren geplaatst, dat het publick weinig van de dooden kon zieneon kindje, dat or uitzag alsof het lag te slapeneen elegant gekleede vrouween man met do armen omhoog geheven; een ander met een portefeuille onder deu arm; een met eon dagblad in de handeen vrouw in zwaren rouw, met bebloeden sluier, en nog vele anderen, allen met vroeselijk verwrongen gelaatstrekken Beneden, tegenover de trap van het station les Couronnes, waren op en bij den muur sporen te zien van een ontzettende worsteling der ongelukkige slachtoffers, die zich daar verdrongen moeten hebbon. Bloedvlekken op den muur; tegels zijn uitgerukt; sporen van nagels zijn te zien in het cementalles getuigt van de ontzettende oogenblikkcn, welke daar doorleefd moeten zijn door de ongelukkigen, dio to vergeefs naar een uitgang zochten Als er meer passagiers zich niet hadden gehouden aan het voor gewonen tijden uit gevaardigde strenge verbod van loopen over den spoorweg, zouden er veel minder slacht offers zijn. Degenen, die langs het spoor naar Belleville liepen, zjjn allen behouden gebleven. Het proces-Humbert, dat Woensdag werd voortgezet, bracht weer niet veel •bizonders aan het licht. Frederic Humbert verweet den zegel bewaarder, dat dezo zijn invloed beeft aan gewend om Cattani aau de justitie te ontrekken en eischte, dat de minister voor do rechtbank zal verschijnen. Hij voegde er bij, dat eenigo maanden tóór de arrestatie der Humberts te Madrid, de Franscbo minister Patenötre bijna in het huwelijk was getreden met Marie Daurignac. De president herhaalde, dat het er alleen maar op aankomt te weten waar do milliot non zijn, waarop weer geen antwoord volgde. Het eiland Martinique wordt wel zwaar geteisterd; nog liggen de volkanieche uit barstingen van den achtsten Mei en den dertigeten Augustus van hot vorige jaar versch in het geheugen (den achtsten Mei giDgen dertig duizend menschenlevens ver loren te Saint-Pierro en den dertigsten Augustus werd het tot dusver gespaard gebleveu noordelijk deel van het eilaud zwaar beproefd door een algelieelo vernieling) en nu heeft een ettelijke uren woedende cycloon tusschen Zaterdag en Zondag aanmerkelijke ecbade aangericht te Fort-de-France, waar ééo doode viel, terwijl men to Trinidad zoven doodon had en door de verwoesting in enkele dorpen van recenten datum, vijf duizend menschon van al hnn hebben un houden beroofd zijn. Duitschland. Het militair gerechtshof te Frankfort hoeft den onderofficier Heinrich Sohevcr, van het 88ste rog. infanterie, wegens mishandeling van reernten in meer dun 200 gevallen, gestraft met 1 jaar gevangenis cn degradatie. Men hooft gcon tuinman van beroep to zijn, om to tuinieren. Niet allcon buiton, maar ook in do stad hebben vclo monschon een tuin, waarin zo voor hun vorzot groenten telen en bloemen kweeken. Doch vooral bniten. In on om het dorp, daar ia voor vele menschon het tuinieren vaak do voornaamste, soms do eenigo liefhobberij. Sommigen ook houdon er een tuin, ja zelfs een stukje land op na, om in do bohoeften aan groenten, aardappelen enz. van het huisgezin te voor zien. Zij verbouwen zelf alios, wat zij voor hun gezin en voor hun veo (varkens, geiten enz.) noodig hebben. Gewoonlijk staan de vruchten in zulke tuinen of op zulk een stukje land zeer goed, want er wordt meer dan gowono zorg aan besteed. Ilet land of do tuin wordt gespit, er wordt betrekkelijk voel mest gebruikt eriz. Toch gebeurt het vaak, dat men misoogsten heeft, dat het een of andero gowas op sommige plaatsen niet gaat. Wat kan hiervan do reden zijn In de meeste gevallen is do oorzaak van dergelijke verschijnselen te zoeken in een eenzijdige en dus gebrekkige bemestiog. Wat is hetgoval? De bemesting van tuinen en kleine stukjes land geschiedt gewoonlijk alleen door het geven van bladmest, geitemest, beer en dergelijke. In hoogst enkele gevallen en slechts bij betrekkelijk gegoeden met koemest of piardenmest. Al deze mest nu is op den duur slechts ten deele geaobikt, om aan den bodem terug t9 geven, wat er door de planton aan wordt ontnomen. Onder de tuinvruchten zijn er vele, die vooral van enkele voedings stoffen bizonder groote hoeveelheden ge bruiken b.v. Onderstaande Onderstaand gewassen gewicht en Onderstaande hoeveelheden: leveren per nemen uit Phos- HA. op den grond Kali. phoros. Stikstof. Knollen 15.000 K.G. 73 K.G. 20 K G. 45 K.G Asperges 5.000 K.G. 80 KG. 20 K G 65 K.G. Uien 20 000 KG. 188 K.G. 19 K.G. 190 KG. Koolsoorten 40.000 K.G. 300 K.G. 80 K G. l'JG K.G Aardappels 25 000 K.G. 145 K.G. 40 KG. 85 KG. Wanneer we deze cijfers vergelijken, merken we op, dat de tuinvruchten in de eerste plaats een groote behoefte hebben aan kali, een stof, die juist in bovengenoemde meststoffen slechts in geringe hoeveelheden voorkomt, die met name in beer en urine (slechts 0,2 pCt.) bijna niet aanwezig is. Wanneer do tuinier of liefhebber koemest gebruikt, is er al evenzeer behoefte aan kali; dan treedt ook gebrek aan phosphorzuur op, wat trouwens bij het gobruik van beer even zeer het geval is. Het ia dus raadzaam in het najaar, als de vruchten uit den hof zijn of in het voorjaar, als do grond omgespit wordt, wat kaïaiet of Thomasslakkenmeel te gebruiken. Men heeft in een tuin van een gemet grootte slechts 250 K.G. van elk noodig. Dat is dus voor een gemet gronds ongeveer f 8 a f 10 onkosten. Natuurlijk behoeft men niet ieder jaar zulk eeu bemesting te houden. Daarenboven moet men nagaan, welke vruchten er het best naar groeien. En daar moet men er weer spoedig mede terugkomen. Grondwetsherziening. ThaDs zijn in druk aan de leden der Tweede Kamer rondgedeeld de stukken, bclioorende tot het voorstel van wet van do heerea Troelstra, Helsdingen, Hugenholtz, Van Kol, Ter Laan, Melchers en Schaper, strekkende tot het in overweging nemen van veranderingen in het 2e, 3e, 4e, 5e, 7e en 11e hoofdstuk en de additionneele artikelen der Grondwet. Hun voorstel heeft ten doel: 1°. voor de Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad het algemeen kiesrecht in te voeren 2°. alle belemmeringen tegen het actief en passief vrouwenkiesrecht uit de Grondwet weg te nemen; 3°. invoering van de evenredige vertegen woordiging mogelijk te maken; en 4°. do Eersto Kamer te vervangen door het referendum (de volksstemming). Om dit doel te bereiken moeten 04 artikelen der Grondwet gewijzigd worden of vervallen. Het wetsontwerp is verdeeld in 5 paragrafen, waarvan do eerste de wijzigingen in het Tweede Hoofdstuk (van don Koning) bevat; par. 2 dio in het Derde Hoofdstuk (van de Staten-Generaal), par. 3 die in hot Vierde Hoofdstuk (van do Prov. Staten en de Gemeentebesturen); par. 4 die in het Vijfde, Zevende en Elfde Hoofdstuk (Justitie, Financiën en Grondwetsverandering) en par. 5 die in de Additionneolo Artikelen. In do Memorie van Toelichting wordt iu de eersto plaats gewezen op do resultaten van do bestaande Kieswet. Van 1.170.703 mannon van 25 jaar en hooger stonden er in 1901 009.511 op de kiezerslijst, zijnde 24.17 procent van allo mannen cn 51.7 procont van hen, die den kiesrechtleeftijd hadden bereikt. Bijna de helft (48.3 procent) der bovolking wordt dus door do Kieswet uitgesloten en het behoeft geen nadere toelichting, dat dit deel der bevolking, na aftrek van een klein aantal vreemdelingen, bijna uitsluitend ondor de minder gogoedon, do arbeidende klasse moet worden gezocht. Telt men de groepen c en d der cijfers van de beroepstelling van 1899 bijeen, dan blijkt, dat het getal eigenlijk gezegde mannelijke loonarbeiders en daarmede gelijkgcstelden van 23 jaar en ouder 686.224 bedroeg, waar tegenover staan 439.079 bedrijfsboofden en daarmede gelijkgestclden, benevens 108.549 zonder beroep, totaal 1.233.922 meerderjarige mannelijke personen. Neemt men aan, dat de beroepsloozen over do beide categorieën van loonarbeiders en bezitters ongeveer naar evenredigheid van hun omvang kunnen worden verdeeld, dan blijkt de verhouding van de loonarbeiders tot do andere klaesen in ons land te zijn als van 6 4. Onder de ongeveer 1.160.000 Nederlanders, mannen, die in 1901 don kiesrechtloeftijd hadden bereikt, komen dan voor: 699.000 loonarbeiders en 464.000 zelfetandigo personen. Trekt men van het totaal der kiezers laatstgenoemd getal af, dan blijven er nog geen 150.000 arbeiders- kiezers over, dat is nog minder dan een vierde der mannelijke arbeiders van 25 jaar en onder. Zelfs in het systeem der wet-Van Houten moet dit resultaat worden beschouwd als bewijs van de ondeugdelijke techniek dier wet, daar hot immers de bedoeling heette allon, die voor zich en hun gezin den koet 1 kannen verdienen, het kiesrecht to verleenen, en men toch niet mag aannemen, dat in Nederland drie vierden der arbeiders niet eens in staat zijn door hun arboid in hun onderhoud te voorzien. Als een tweede grief wordt voorts gewezen op het vasthouden van belastiDgcensus, en als derde grief op de ongelijke werking der Kieswet voor de verschillende dealen des lands, waardoor met name in de groote steden het kiesrecht feitelijk veel meer beperkt is dan op het platteland, wat uitvoerig aangetoónd wordt. Wat de voorstellers beweegt het referendum voor te stellen, iB: 1°. do noodzakelijkheid om te zoeken naar een teugel voor de groote machtsvorming van het Parlement, naar een tweede instantie voor de besluiten van het lichaam, dat het volk vertegenwoordigt, maar nog niet bet volk is; 2°. het democratisch beginsel, dat te beter tot uiting komt, naar mate het volk zelf meer in wetgeving en bestuur gekend wordt; 3°. de zucht om te bevorderen, dat bet volk leere deelnemen aan de wetgeving, en het aldns voor de democratie op te voodon. De voorstellers zeggen, dat het gemakkelijk is na te gaan hoe het mogelijk is, dat zoowel conservatieven als consequente democraten en sociaal-democraten het referendum huldigen. De eersten hobben het als een natuurlijke rem tegen sneller vooruitgang leeren konnen en waardeeren. De laatsten daarentegen kunnen zich over uitspraken van het referendnm, ook waar deze niet aan de door hen gestelde eischen voldoen, troosten met de gedachte, dat het kwaad niet in het referendum, doch in de gebrekkige ontwikkeling van het volk zelf zit en dat juist het referendum een der middelen is om het volk op den daur van dio kwaal te verlossen. In Zwitserland is gebleken, dat van 1874 tot 1900 het volk van zijn verwerpingsreoht geen drukker gebruik heeft gemaakt dan in hetzelfde tijdvak ten onzent de Tweede Kamer. Terecht wordt het referendum dan ook »de oonsrquentie der moderne demooratie" genoemd. Bij het wetsvoorstel zijn als bijlagen gevoegd n. een tabel van meerderjarige personen, op 31 Decomber 1899 werkzaam in de ver schillende bedrijfsgroepen; en b. eon opgave van het aantal kiezers voor de Tweede Kamer per 100 mannen van 25 jaar en ouder in het jaar 1901. Te Neeritter (Limburg) kregen Lambert Seutjena cn Chr. Verbagen hevigen twist, waarhij zij weldra handgemeen werden. Sentjens, een oude bekende der justitie, haalde zija revolver te voorschijn en loste deze op Verhagen. De kogel trof dezen in de borst en doorboorde do loDg. De getroffene zakte onmiddellijk ineen en gaf na eenige uren den geest. Do dader wist te ontsnappen over de Belgische grenzen. net parket uit Roermond is overgekomen tot het instellen van een onderzoek. De politie heeft den dader nog niet gevonden. Aan hot strand onder de gemeente Blocmoodaal (N.-H.) is 6 Aug. j.l. aangespoeld het in vergevorderdon staat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon, van middelmatige lengte, tengere gestalte, ver moedelijk van 33-jarigen leeftijd, gekleed met donker cheviot pak, wit piqué vest, zwarte dunne sokken, verlakte knoopschoenen, dragende aan de binnenzijde het handelsmerk in vergalde letters M. WildBmuth sons 17 Yermyn St. London, wit hemd, witte onder broek, gemerkt in rood S. D. M., zwart clastieko kousenbanden. Op het lijk is bevonden een kleine zwarte lederen portefeuille, inhoudende1 Engelsch bankbiljet v&n 5 pond, genummerd 98/u 34122, 5 gouden Engeleche pondeu, 1 goud half Engelsch pond, 8 twee-schillingetukken, 4 pennies, 1 penny, 1 gouden ring, gevormd door twee handen vasthoudende een hart, waarop gegraveerd een band vasthoudende een pjjltje, 2 visitekaartjes ten name van Mr. Steward D. Majoribank8, 1 biljet o. a. gemerkt Ferra Carrie de Buenos-Ayres al Pacifico, ten name van Steward D. Majoribanks, 1 biljet o. a. gemerkt Huilincham Colfclub, 1 biljet o. a. gemerkt Granada Serie 31 Jockey-club, 1 quitantie ten name van A. J. Watson, 1 manchetknoop, 2 gouden frontknoopjes, 1 gouden sigarettenkoker, waarop in het midden gegraveerd een hand vasthoudende een pijl, waaronder een versiersel waarin de woorden xAdvance With Courage". In den bovenvoorkant gegraveerd de lettere E. J. B. in den beneden onderkant de letters S. D. M. en 1 dassenknijper. De burgemeester van Bloemendaal verzoekt inlichtingen om de indentiteit van het lijk te kunnen vaststellen. Van de 77 deelneemsters aan den bakeroursus, uitgaande van de onderafdeling Amsterdam van den bond voor vrouweljjke verloskundigen in Nederland, hebben er 52 een getuigschrift ontvangen. Van ^doorgaans uitstekend ingeliohte zijde" verneemt het Volksdagblad, dat mr. P. J. Troelstra met 1 October de leiding van Het Volk zal neerleggen. De sterke en gestadige achteruitgang in den laatsten tijd van het aantal lezers van dat blad, moet, volgens het Volksdagbladaan des heeron Troelstra's besluit niet vreemd zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5