Uit Stad bh Provincie. Een tocht naar de Noordpool. plichten trouw vervulde beloonde. Extra dagen werden uitgekeerd, hier meer daar minder buitengewone bevorderingen werden gemaakt. Kortom, diegenen die niet gestaakt hebben, plukken thans de vruchten van hun zwaren arbeid. Thans verneemt men nog het volgende Door verschillende leerlingen-machinist 2e kl. werd in 1899 examen afgelegd voor eerste klasse. Het resultaat hiervan werd wel bekend gemaakt, doch de promotie, die aan de bevordering verbonden is, bleef achterwege, m. a. w. men hoorde verder niets meer. Thans zijn zij, die toen slaagden, allen als zoodanig aangesteld, te rekenen dat die aan stelling is ingegaan in 1899, waardoor aan die personen, die hierdoor f 0,25 per dag meer bezoldiging krijgen, thans een onverwacht douceurtje van pl.m. f 250 te beurt valt, dat in eens wordt uitbetaald. Het behoeft der halve geen betoog, dat in verschillende gezinnen een en ander met groote vreugde zal worden vernomen. 's-Gravenhage, 10 Aug. Hedenmiddag reed een volle omnibus, komende van de Weimarstraat, bij de Koningin Emmakade een kar beladen met steenen aan. De boom van de omnibus brak en de paarden sloegen op hol. In de Prins Hendrikstraat werd een dokterskoetsje omvergeworpen. De koetsier van het koetsje viel van den bok en de wagen werd geheel vernield. Eenige passagiers sprongen uit den bus en verwondden zich. De personen, die waren blijven zitten, kwamen met den schrik vrij. Bjj de Tasmanstraat werden de paarden tot staan gebracht. De Haagsche Kroniekschrijver van de N. Gron. Cf. schrijft o. a. j>Is 't op dit oogenblik zeer kalm in de staatkundige kringen, in de ambtenaarswereld, die in ons Haagje een niet onbelangrijken factor uitmaakt in de gansche samenleving, heerscht nog al beweging, door allerlei oorzaken: aanstaande promoties en verplaat singen, opheffing van de afdeeling eeredienst bij financiën, gedwongen aftreding bij meer dan één departement van oudjes, die te lang reeds achter de lessenaars pijpjes gerookt hebben, streng toezicht ook op 't zedelijk gehalte van het hoogere bureau-personeel. Ik zou van dit laatste opmerkelijke staaltjes kunnen mededeelen, vooral ten opzichte van 't departement van oorlog. Generaal Bergansius neemt het au sérieux met de moraliteit, ook van de hoogere heeren, en zoo staat dezer dagen een officier, die in een niet heel fijo echtscbeidingsproces is betrokken, verplaatsing te wachten, terwijl een nog hooger officier, aan oorlog werkzaam, op een wenk des ministers zijn non-activiteit heeft aangevraagd, nadat hij, in gezelschap van de gescheiden echtgenoote van een kapitein, zich publiek vóór een bekend café aan 't tafeltje van een ander officier met diens echtgenoote had neergezet, waarop die officier zonder zijn verplichten groet aan zijn meerdere, zich verwijderde. >Die officier, die tegen de discipline had gezondigd, rapporteerde dit zelf aan den Minister, en de heer Bergansius, wel verre van hem er hard over to vallen, gaf den hoofdofficier te verstaan dat hij den dienst binnen 14 dagen had te verlaten". Minister Kuyper herdacht Zondag 9 Augustus den dag, waarop hij vóór 40 jaar te Beesd als Nederlandsch hervormd predikant werd bevestigd. Rotterdam, 10 Aug. In het danshuis »New Casino" aan het Roodp Zand no. 18 zaten Zaterdagnacht ruim 12 uur eenige schippers bijeen, onder wie de 25-jarige Bouke Vlietstra, wonende Hugo de Grootstraat. Om een betrekkelijk onbeduidend geschil kreeg Vlietstra hoogloopende ruzie met den 23-jarigen Duitschen schippersknecht C. P. P. W. van het bij de Steenplaats liggend Rijnscbip Rotterdam 4", een ruzie, die buiten het danshuis werd voortgezet in een kring van toegeloopen nieuwsgierigen. Plotseling trok de Duitacher een mes, vloog- op Vlietstra af, gaf hem een geweldigen por in den buik, daarna een steek in den rug en eindelijk een vervaarlijke snede in den hals. Het bloed stroomde Vlietstra uit de wonden, vooral uit die aan den hals, vermoedelijk doordien het mes den grooten halsslagader had doorgesnedenuit de verwonding aan zijn buik persten zijn ingewanden naar buiten. Het was voor do omstanders een afgrijselijk gezicht. Het spreekt vanzelf, dat de verslagene als levenloos ineenzakte. Eenige mannen droegen hem zoo behoedzaam mogelijk naar het Zieken huis, waarbij zich een duidelijk waarneembaar bloedspoor over den geheelen weg afteekende. Helaas, hoe spoedig ook heelkundige hulp in het Ziekenhuis beschikbaar was, kon het leven van Vlietstra niet meer worden geredenkele oogenblikken, nadat bij die inrichting was binnengedragen, gaf hij, tengevolge van over matig bloedverlies, den geest. Het bleek inderdaad, dat zjjn groote halsslagader was doorgesneden. Tragischer wordt het geval nog gemaakt door de omstandigheid, dat Vlietstra, die schipper op het zeiljacht van den heer Koeningsfeld was, nog niet lang was gehuwd en vader van één kind. De dader is onmiddellijk na zijn gruweldaad gegrepen en het mes, waarmede de misdaad is gepleegd, is in beslag genomen. De dader is genaamd Carl Paul Friedrich Wieder. Hedenmiddag 2 uur is bij, stevig geboeid, in de lijkenkamer van het Ziekenhuis met zijn slachtoffer geconfronteerd. Hij toonde niet de minste ontroering of berouw en verklaarde uit zelfverdediging zijn tegenstander overhoop gestoken te hebben. De moordenaar ia hedennamiddag naar het huis van bewaring overgebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondsg kwam een Duitsche schipper C. M. genaamd en pas uit Mannheim gearriveerd, terecht in een logement aan de Bagijnenhofatraat, waar hij in gezelschap raakte van een man B. en een vrouw E. v. H. genaamd. Dit bleek den volgenden morgen zeer slecht gezelschap geweest te zijn, want de schipper vermiste zijn portefeuille met scheepspapieren en 100 mark, waarvan bij terstond aangifte deed op het politie-bureau in de Lange Torenstraat. De politie, die dadelijk op onderzoek uitging, trof den man en de vrouw aan in de Zand straat, waar zij met een open rijtuig aan het toeren waren en nn kwam het uit, dat zij aan huur voor dit rijtuig een 20-markstuk vooruitbetaald hadden. Het paar werd mee genomen naar het bureau, waar men nog een franc vond, die de vrouw in haar kous had verstopt. Den schipper was n.l. behalve bet Duitsche ook nog eenig Franscb geld ontstolen. Zaterdag zou een bewoner van den Breeden Hilled ijk ter aarde worden besteld. Reeds waren de nabestaanden in 't sterfhuis vereenigd en stond de lijkkoets vóór de deur, doch door een vergissing was de doodkist niet op tijd bezorgd, zoodat allen weer onverrichterzake moesten terugkeeren en de begrafenis eerst hedenmorgen kon plaats hebben, nadat het verzuim was hersteld. Door een Engelsche firma worden bier te lande pogingen aangewend tot het aanknoopen van onderhandelingen voor het opkoopen van vischscbubbenvoornamelijk van bliek. Hier ter stede wordt door de firma een vertegenwoordiger gezocht. Zierikzee, 12 Aug. Aanstaanden Zondag zal, volgens reeds geplaatste advertentie, des namiddags ten drie ure, door den heer S. Klimmerboom, muziek-directeur te dezer stede, met medewerking van mej. Jacoba Dhont, altzangeres, den heer Frits Gaillard, violoncellist, en den heer Focco Klimmerboom, solo-altist van het stedelijk orchest te Keulen, in de Nieuwe Kerk alhier een buitengewoon concert worden gegeven. De heer S. Klimmerboom, die het orgel zal bespelen, en die, zooals wij uit ervaring weten, dit op boeiende wijze weet te doen, heeft voor een aangename afwisseling zorg gedragen. Mej. Dhont, die 't einddiploma van 't conser vatorium to Amsterdam bezit, is een goed geschoolde altiste met een prachtvolle altstem, die onder anderen bij de laatste Parsifal- uitvoering in het concertgebouw te Amsterdam als soliste medewerkte. De heer Gaillard, violoncellist van vhet Nedorlandsch Strijk- quartet", dat in het begin van dit jaar in de Concertzaal alhier ons een zoo onvergeteljjken muzikalen avond verschafte, is, evonals de heer Focco Klimmerboom, de solo-altist, ons Zierikzeeöoaren bekend, en daarom juist ons dubbel welkom. De laatste zal, naar wij vernemen, een solo voor viool, en één voor alt-viool geven. Een genotvolle Zondagnamiddag wacht ons. Door stembevoegde ingelanden van den Oosteren Ban van Schouwen is aan het comité voor de tram Brouworshaven—Burgk bij vernieuwing toegezegd f 20 voor den tjjd van 25 jaar. De voordracht voor djjkgraaf van den Oud-Noord-Bevelandpolder bestaat uit de heeren M. de Regt Jz., M. do Regt Cz. en P. C. W. Swemer. Bij beschikking van den Minister van Oorlog d.d. 1 Aug. 11. is alsnog een ver goeding van f 1G toegekend aan don milicien van de lichtiog 1897, P. Zoeter uit Bruinisse, voor den tijd, welken hij gedurende dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen is geweest, tot tegemoetkoming van zijn gezin, gedurende dien tijd. Do Schietvereeniging »Nuttig en Aan genaam" te Biggekerke (Walcheren) zal op 26 en 28 September en 2 en 3 October een provinciale schietwedstrijd houden. Aan den wedstrijd zijn 3 korpewedstrijden verbonden. Ter gelegenheid van den Donderdag 20 dezer op de Schelde te houden zeilwed strijd door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Vlissingen, zullen des middags muziek-uitvoeringen op den Noordzeeboulevard worden gegeven, ter wijl des avonds half zeven een gemeenschappe lijke maaltijd op het Grand-Hótel des Bains plaats heeft. Het te Rotterdam gebouwde stoomschip Dorothea", dat aan de fabriek der Kou. Maatschappij ïDe Schelde" van machine en ketels is voorzien en in de binnenhaven aldaar de kompassen heeft gesteld, zal Donderdag op de reede den officiëelen proeftocht houden, om vervolgens, onder bevel van kapitein De Goede, naar Rotterdam te vei trekken. To Philippine (Zeeuwsch-Vlaanderen) W88 in 1892 geen der toenmalige gemeente raadsleden genegen de betrekking van ambte naar van den Burgerlijken Stand te vervullen. Met toestemming van Gedeputeerde Staten werd toen het bijhouden van de registers op gedragen aan het hoofd der openbare school, tegen een jaarlijksche vergoeding van f 70, waarna een paar leden van den Raad zich de benoeming tot ambtenaar lieten welgevallen. Twee maanden geleden ontving het hoofd der school bericht, dat hij aan Gedeputeerde Staten ontheffing moest aanvragen om deze bijbetrekking te mogen bekleeden. Thans heeft dit college die ontheffing geweigerd. De Petit Bleu meldt dat een Ameri- kaaneche combinatie in onderhandeling is getreden met het bestuur der staal- en ijzer fabrieken te Terneuzen, om zich de exploitatie daarvan te verzekeren. Het blad zou het betreuren dat deze zaak, opgericht met be hulp van veel Belgisch kapitaal, in handen van vreemden zou raken en dringt er op aan het aanbod van Amerikaansche zijde, hoe voordeelig ook, niet aan te nemer, alvorens het gebleken is, dat een overeenkomst met de Belgische schuldeischers en geldschieters onmogelijk is. Aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is door het hoofdbestuur van de Schippersvereeniging »8chuttovaer" een adres verzonden, waarin verzocht wordt om inlichtingen of zoo mogelijk een beschikking op het adres van het vorige jaar, waarbij verschillende verbeteringen op de rivieren Mark en Dintel werden gevraagd, en verder een adres, verzoekende maatregelen, dat voortaan de dtmmcn, vooral op de Beneden- Merwede en den Lek, terstond na ijsgang voor zoover mogelijk van kroonsparbakenB worden voorzien. Dreischor, 12 Aug. Gisteren bad een schipper, liggende roet zijn vaartuig in de haven alhier, het ongeluk met zijn hand be kneld te raken tusschen het wiel en het rongblok van een met hooi geladen wagen, zoodat één vinger gebroken en één deer lijk gekwetst werd. In bet ziekenhuis te Noord- gouwe werd de man verbonden. Bruinisse» 11 Aug. Heden middag werd van de scheepstimmerwerf van den scheeps bouwmeester, den heer P. van Dnijvendijk, te water gelaten het politievaartuig >-dc Ekster". Alle deskundigen roemden de solide en flinke wijze, waarop bet vaartuig afgewerkt is, zoodat de heer Van Duyvondyk weer alle eer van het door hem geleverde werk heeft. Kortgene, 10 Aug. Omtrent dc inbraak in het poetkantoor, welke hedennacht hier plaats vond, kan nog het volgende worden gemeld Do heer Willems met gezin is afwezig; het kantoor wordt door een assistent tijdens diens verlof vertegenwoordigd. Laatstgenoemde ovornacht niet in het kantoor. Do dader(») zijn klaarblijkelijk langs het grindpad naar achteren gegaan, hebben een ruit ingedrukt, waardoor men kwam in de kamer, bestemd voor bestellers en postboden van daar zich toegang verschaft tot het kantoor, en na verbreking van don zich daar bevindenden lessenaar, de aanwezige waarden (bjj geruchte een som- van ongeveer 200 gld. bedragende) medegonomen. Do politie doet onderzoek. Middelburg, 11 Aug. Alhier zal Zondag 6 Sept. a.s., in den tuin van 't Schuttershof, vanwege den Middelburgschen Beatourdcrs- bond een openbare vergadering gehouden worden ter bespreking van vakorganisatie. Domburg, 11 Aug. Hodeu heeft hier het bloemencorso plaats gobad. Het werd begunstigd door goed weder od bizonder talrijk was het publiek dat de festiviteit bjjwoonden. Vooral uit Middelburg en Vlissingen was do toeloop groot. Tal van rijtuigen hadden vreemde bezoekers aangebracht en het aantal van hen die per rijwiel waren gekomen liep in do honderden. In den morgen had de keuring plaats vAn sportkarren, kinder-, ezel- en bokkenwagens, ten deele keurig met gekwoekte of wilde bloomen versierd. In den middag werden de rijwiolen, rijtuigen en automobielen, waaronder cr waren die met groote zorg en kunstvaardigheid getooid waren met groen en bloemon, gekeurd. Om twee uur begon de optocht door het dorp van al de versierde voertuigen. 't Was een stoet, die veel bekijks trok, en dat ook ten volle verdiende. Na afloop van den optocht werden gym- khana-races gehoudeö. Zij bestonden uit drie afdeelingen en wel a. riDgrijden van dames en heeren (rijdende 't grootste aantal loshangende ringen te steken) b. sigaretten-race voor hcoren (onder het rijden een sigaret opsteken); c. vlaggen-race voor dames on heoren (rijdende eenige vlaggen nit den grond trekken). Er was voor al deze races veel animo en de strijd om de prijzen, zes kunstvoorwerpen, wer4 dapper gevoerd. (M. Ct.) Landbouw ©n Veeteelt. Vervolg van nhet Overzicht van den stand der te velde slaande en de opbrengst der reeds geoogste landbouwgewassen1(Regeeringsverslag, Staats courant 23 Juli, No. 170). De Winterrogge staat over 't algemeen gunstig. Wel heeft dit gewAS, vooral op laag gelegen gronden, geleden van het ongunstige koude, natte voorjaarsweder, en is de stand dientengevolge hier en daar te hol, maar over 't algemeen heeft het gewas zich bizonder goed hersteld. De halmen zijn behoorlijk uit gegroeid, en de bloeitijd heeft een gunstig verloop gehad, zoodat de aren goed geladen zijn. Over 't algemeen staat de vroeg gezaaide rogge beter dan de laat gezaaide. Op het zand in DrenteFriesland Overijsel, Gelderland, N.-Brabant en Limburg, dus in de voornaamste rogge-verbouwende streken, is de stand zeer goed; in Groningen, het Gooi en in Utrecht middelmatig. Op h e t veen wordt in Friesland, Utrecht, Limburg en op de dalgronden in Groningen en Overijsel een zeer goede oogst verwacht. In Drente is de stand iets minder, maar toch goed te noemen. In Z.-HolJand en N.-Holland zijn de vooruit zichten middelmatig. Op de klei is de stand zeeigoed in Groningen, Limburg, Overijsel en N.-Brabant. In de polderstreken in Friesland, Zeeland, Gelderland en N.-Holland is hij goed, terwijl in Utrecht en Z.-Holland een middel matige oogst wordt verwacht. B o o n e n. De stand van de paarden-, duiven- en wierboonen was aanvankelijk buitengewoon gunstig. Algemeen wordt thans geklaagd over de schade, veroorzaakt door de bladluis, welke'hier en daar zóó hevig op treedt, dat het gewas er erg onder lijdt. Ook de storm van de eerste dagen in Juli heeft hier en daar nogal wat schade veroorzaakt, vooral in N.-Holland. Wat de klei betreft, is de stand-in Fries land, de Tielerwaard en Groningen zeer goed hier en daar zelfs uitmuntend. In Zeeland, in W. N.-Brabant, in N.-Holland en in de Geldersche waarden is de stand goed; in Z.-Holland, Utrecht, Limburg, het Land van Maas en Waal slechts middelmatig. In de veenkoloniën in Groningen, Drente en Overijsel is de stand zeer goed: op de veen gronden in N.-Holland en Utrecht is hij goed. Tengevolge van het ongunstige voorjaars weder heeft de uitzaai der Bruine- en Witte Boonen vertraging ondervonden, was de opkomst ongelijkmatig, en is de stand mitsdien te dun. 'loch zijn de vooruitzichten in N.-Holland, W. N.-Brabant en Friesland goed te noemen. In Zeeland en Z.-Holland zijn deze echter slechts middelmatig. De stand der K a r w ij loopt in de ver schillende deelen van ons land sterk uiteen. Op sommige plaatsen heeft het gewas geleden van den vroeg invallenden winter, en het is daardoor ten deele uitgevroren, elders is bet stroo tekort gebleven, en heeft de vruebtzetting onvoldoende plaats gehad. In Zeeland en W. N.-Brabant hebben die invloeden zich minder doen gevoelen, en is de stand zeer goed. (Na de hevige regens der laatste weken is hij natuurlijk veel minder)! In Friesland, Gro ningen en N.-Holland is hij middelmatig en in Z.-Holland vrij slecht. Ook het Koolzaad is voor een groot deel doodgevroren en omgeploegd. Hetgeen is blijven staan, heeft zich goed ontwikkeld, waardoor de stand in N.-Holland, Zeeland, Utrecht, Gelderland, Groningen, W. N.-Bra bant, Limburg eo Friesland goed is te noemen. In Z.-Holland is de stand beneden het middelmatige. Vlas is dit jaar veelal te laat en onder ongunstige omstandigheden gezaaid, en dien tengevolge tekort gebleven. In Zeeland, Z.-Holland, Groningen, Friesland en Limburg is de stand middelmatig, in W. N.-Brabant is hij goed. Consumptie-Aardappelen. Ten gevolge van het ongunstige voorjaar heeft het ?;ewas in den aanvang veel geleden. Op de age, ondoorlatende gronden zijn de poters ten deele verrotzoodat veelal moest worden bijgepoot, soms zelfs opnieuw gepoot. Maar ook op de hooger gelegen gronden kwam het gewas slecht en onregelmatig op, zoodat al gemeen over ongelijken en te dunnen Bland werd geklaagd. Door het gunstige Juli- weder is de stand aanmerkelijk verbeterd. Op de klei wordt over 't algemeen een middelmatige oogst verwacht. In Friesland is de stand zeeigoed, in vele andere klei streken goed. Op h e t z a n d is de stand over 't algemeen beter dan op d e k 1 e i. In Drente is de stand zeer goed. Wat de veenstreken aangaat, luiden de berichten overeenkomstig die van het zand. Suikerbieten. Toen de lijd van bieten- zaaien daar was, was het land door de vele regens dichtgesleropt, en door het koude natte weer kon het zaad aanvankelijk niet goed opgaaD. Vandaar, dat op tal van plaatsen moest worden overgezaaid, waardoor het gewas in ontwikkeling ver ten achter is, en de stand zeer ongelijk. Alleen in de provincie Groningen is dc stand zeer goed, alhoewel iels achterlijk. In de polders van Gelderland, W. N.-Brabant, in Limburg is de stand goedin Zeeland, Utrecht, Friesland cn Overijsel is hij slechts middelmatig, in Z.-Holland beneden het middelmatige, en in de polders van N.-Holland is de stand vrij slecht te noemen. Cichorei. Dit gewas wordt alleen in Friesland eenigszins in 't groot verbouwd. Door het ongunstige weer bij het zaaien is de stand in deze provincie te dun en achterlijk, zoodat slechts een middelmatige oogst kan ver wacht worden. In de provincie Groningen is de stand goed. Onder leiding van den heer Van Dalsum, die onlangs benoemd is tot notaris te Hulst, worden tegenwoordig op verschillende plaatsen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen vergaderingen gehouden, om te komen tot het opriehten van boerenleen- cn spaarbanken. Tot dusver zijn reeds drie dergelijke banken tot stand gekomen, en wel te HonteDisBe, te Hulst en te St.-Jansteon. Tot hetzelfde doel zal den 15en Augustus een .vergadering van belanghebbenden ge houden worden te Koewacht. In oen Zaterdagavond gehouden ver gadering der landbouwersvereeniging *>Unitas" te Colyosplaat trad als spreker op, de heer K. van der Slikke van Wolfaartsdijk. Het doel zijner rede was de oprichting eener Zeeuwsche coöperatieve kunstmestfabriek. Hij las do voorloopige statuten der vereeniging voor, deze toelichtende en verklarende. Bij het einde zijner rede mocht hij het genoegen smaken dat reeds een dertigtal aandoelen h f 10 werden geplaatst, terwijl het bestuur van Unitas bij leden en niet-leden een lijst zal laten circnleeren tot het verkrijgen van aandeelen. Door hot bestuur van 's rijks domein zjjn gedurende de laatste weken de echorgronden opgemeten ten Zuiden en Westen van den Moseelpolder en den Kleine Stellepolder in den Brakman. Bij de regeering bestaat het voornemen deze schorren het volgende jaar of uiterlijk in 1905 in te dijken. K K OH T 8 Z A K fi N. Men verneemt, dat de justitie te 's-Graven- bage zich bezig houdt met een onderzoek naar onregelmatigheden, die zonden gepleegd zijn bij de levering .van brandstoffen aan 's Rijks-geschutgieterij aldaar. KUBKHlfil W 8. Beroepen by de Ned. Herv. Gemeente te Klundert, ds. P. de Looze te Ond-Vossemeer. Ds. F. Pont, pred. bij de Evang. Lutb. Gem. te Zierikzee, is beroepen te Edam. Ds. Stelwag, pred. bij de Evang. Luth. Gem. te Groede, heeft bedankt voor bet beroep Daar Harlingeo. O II D K ft W IJ 8. De heer S. Lindeman, leeraar in wiskunde en teekenen aan '(de Rijkslandbouwschool te WageDingen, is als zoodanig ontslagen. Dit ontslag is gegeven, omdat genoemde heer weigerde: een verklaring te teekenen, waarin hij erkende gedurende de stakingsdagen in Maart 1.1. zich niet bewust te zijn geweest van de misdadige bedoelingen van het Comité van Verweer: en de belofte nooit wier aan dergelijk avontuur mcê te doen. De heer Lindeman was voorzitter van de afdeeling Wageningen der S. D. A. P. Naar aanleiding hiervan wordt het volgende aan het II.bid. gemeld Geheel onverwacht is dit ontslag niet gekomen. Reeds geruimen tyd geleden kwam my ter oore, dat het optreden van den heer S. Lindeman, in en buiten de school, in hooge mate de ontstemming der Regeering wekte. In de school, dus werd verteld, maakte de heer Lindeman nog al eens een uitstapje op het terrein van zijn collega, een leeraar in de staathuishoudkunde, in het bizonder om de wetten des lands te toetsen aan de door hem voorgestane theorieën van Marx. Nochtans, daarom is het ontslag niet ver leend. Do heer Lindeman, voorzitter van de afd. Wageningen der Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij, trad den 8en Maart voor het Comité van Verweer te Gouda als spreker op, cn ontving een dag of tien later van de Regeering een missive, waarin hem gevraagd werd, of bij erkende in zijn daar uitgesproken rede gezegd te hebben, dat ^Minister Kuyper 25 jaar lang, zij 't niet bewust, dan toch onbewust een huichelaar was geweest; verder doelende op het oproepen der lichtingen, dat »onze zonen en broeders worden gedwongen om zich in een apenpakje te steken om de Regeering in haar misdadig pogen te steunen". De hoor Lindeman antwoordde daarop, dat hy te Gouda niet als leeraar der Ryksland- bouwschool was opgetreden, en dus ook geen verantwoording aan de Regeering meeDde schuldig te zyn; dat by echter wel wilde mededeelen, in welk verband de bedoelde zinsneden waren gebezigd. Geruimen tijd daarop hoorde de heer Lindeman niets van de zaak, totdat hem oenige maanden later door de Regeering werd verweten op de bewuste vergadering te Gouda alle middelen, dus ook gewelddadige, te hebben aangeprezen, om de totstandkoming der dus genaamde dwangwetten tegen te gaan. Alsnu werd van hem een verklaring verlangd, waarin bij erkende zich destijds niet bewust te zyn geweest van de misdadige bedoelingen van het Comité van Verweer, en de belofte om nooit weer aan een dergelijk avontuur mee te doen. De onderteokeniDg van deze verklaring werd echter door den heer Lindeman geweigerd, waarna, nadat over en weer nog eenige stukken werden gewisseld, het ontslag volgde. Te Middelburg worden voorgedragen ter benoeming tot tijdelijk leeraar aan de burgeravondschool aldaarvoor werktuigkunde, P. W. van Milaan, hoofd eener openbare schoolvoor handvakteekenen, W. K. Kuiler, onderwijzer aan een lagere schoolvoor vak- teekenen, E. Bonma, onderwijzer aan de ambachtsschool, H. van Diffelen, meubel maker, J. A. Vervenne, schilder, en J. A. L. Bouwman8, onderwijzer aan de ambachtsschool; voor teekenen, P. C. de Doos, hoofdopzichter by de gemeentewerken. Voor leeraar in de natuurkunde aan de burgeravondschool te Middelburg wordt aanbevolen dr. R. van der Laan, aldaar. Bij besluit van Gedep. Staten van Zuid- Holland is verklaard, dat Jacob Mast, niet eervol ontslagen hoofd der openbare lagere school te Sommelsdijb, zyn bevoegdheid tot het geven van onderwijs hoeft verloren. Pout e» Telegrafie. Met 7 Sept. a.s. worden verplaatst van Vlissingen: de commies der postergen 4de kl. M. A. J. J. Blankert naar spoorweg postkantoor no. 2 te Rotterdamde commies telegrafie 2de kl. P. de Konink naar Haarlem de commies 2de kt poBt en telegrafie P. Bökling naar Amsterdam. Wij noemen het even eigenaardig als merk waardig, dat een Hertog van den bloede zijn leven waagt in de Poolzee, om dit nog vrij onbekend gebied van onzen aardbol te J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2