ZIERIKZEESCHE NIEUWSRODE. Donderdag 13 Augustas 1903. (25 ierilizeesche Courant). Onderwijzeres. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7884. Directeur A. 13Ei LOOZEL A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALEalleen voor het binnen- en bnitenl. nienwB. Adverteotiënran 13 regels 30 Ut», meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Ifaandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betiilingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. df, Loozk, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingebonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbSnkei., Meelstraat 386, Zierikzee. Aan de OPENBARE LAGERE SCHOOL B te Zierikzee (hoofd de heer P. van der Have) wordt gevraagd eene Onderwijzeres, in het bezit der acten voor vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek en voor nuttige handwerken voor meisjes. De jaarwedde bedraagt t COO, Sollicitatiën (adres aan den Raad op zegel) worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór 10 Augustus 1903. China. Te Peking zijn weder vijf Jeden der Hervormingspartij in hechtenia genomen, wien misschien eenzelfde lot wacht als den onlangs doodgemartelden journalist. De poorten der stad worden nauwlettend bewaakt, opdat er geen verdachten ontsnappen. De Keizerin-Weduwe beeft al de Prinsen van het Keizerlijk Huis opgeroepen tot eene samenkomst in het Zomerpaleis, om te beraad slagen over maatregelen tot bescherming van de Kroon, alsook over verdere concessies aan Rusland. Indiëo "Uit Soerabaja wordt aan het Bat. Nbl. geschreven Hier had een verschrikkelijk drama plaats, waarvan de heer Yan Hien, de hoofdopzichter der pakhuizen van de firma Wellenstein Kranse, aan de Kali Mas, het slachtoffer is geworden. Terwijl genoemde heer op zijn bureau zat, kreeg hij twist met een Madoereeschen koeli, dien hij te voren een standje had gegeven. Hierover niet gesticht, heeft die inlander den heer Van Hien met zijn zgn. piso blati een diepe snede in zijn linkerdij gegeven, waarop een worsteling ontstond, welke eindigde met het ontnemen van het mes aan den aanvaller door den heer Yan Hien. Van dit alles was diens dochtertje ooggetuige, dat inmiddels om hulp riep. Vele Madoereesche koelies waren hierbij tegenwoordig, doch deze schenen blgk- baar vermaak te scheppen in de voorstelling, ten minste geen van hen stak een handje uit om den Europeaan te helpen. Toen er werkelijk hulp opdaagde, heeft de aanvaller zich uit de voeten gemaakt en is tot nu toe nog niet gevat. Zijn makkers doen alsof zij van den prins geen kwaad weten en zeggen niets gezien te hebben. Inmiddels kwamen de sohout en de assistent-resident van politie tot het houden van een onderzoek, doch allen beweerden van niets te wetenzij vonden alleen den heer Van Hien, in zijn bloed badenddeze had zooveel bloed verloren, dat hij kort daarop overleden is. Het is te hopen, dat deze zaak spoedig opgehelderd wordteenige slecht bekend staande kerels zijn dadelijk gearresteerd. Naar wij nader vernemen, heeft de heer Van Hien eenige weken geleden het ook te kwaad gehad, toen werd hij door een koeli bedreigd. Amerika. Bij een ontploffing ingevolge ontsnapping van ammoniakgas in een kunstijsfabriek te New-York, zijn 3 werklieden gedood en 37 ernstig gewond, terwijl de materiëele schade aanzienlijk is. Italië. Pans Pius X heeft Donderdag het middag maal gebruikt met zijnen vriend, den com ponist Perosi. Dat is alweder eene afwijking van de etikette, *welke voorschrijft, dat de Paus niet anders dan met vorstelijke personen mag dineeren en dan nog aan een afzonderlijke tafel, iets hooger dan zijn gasten. Men gelooft, dat de Paus allerlei vereen voudigingen zal invoeren in het Vaticaan. Een aantal eereposten zullen afgeschaft worden; in de eerste plaats de lijfwacht der edelen, bestaande uit 75 leden der Romeinsche aristocratie. De eenvoudig gezinde Kerkvorst wil zioh niet door die eerewacbt of manschappen van de Palatijnsche lijfwacht laten bogeleiden. Ook moet de Paus hebben bepaald, dat er bij zijne kroningsplechtigheid geen gereser veerde plaatsen verleend zouden worden, «omdat in de kerk alle Christenen gelijk moeten zijn voor God". Als honoraria voor de behandeling van wijlen Paus Leo XIII gedurende zijne ziekte is door kardinaal Oreglia gezonden aan dr. Mazzoni 20,000 lire, aan dr. Lapponi 15,000 lire en aan dr. Rossini 10,000 lire. De kroning van pans Pius X. De plechtige kroning van den nieuwen paus heeft Zondag met groot en indruk wekkend ceremonieel plaats gehad in de St.-Pieterskerk ten aanschouw8 van, naar geschat wordt, ongeveer 50.000 personen. Reeds om 5 uur iu den morgen begonnen sterke troepenafdeelingen zich nabij de trap van de St.-Pieterskerk op te stellen en, naar men beweert, hadden de officieren bevel ontvangeD, iedere manifestatie van politieken aard buiten de kerk onmiddellijk, desnoods met geweld, te keeren. Er zijn echter geen incidenten van dien aard voorgevallen en de Giornale d'Italia merkt op, dat ditmaal buiten nóch binnen de kerk ergens in de provo- ceerende kreet «Leve de pans-koningis gehoord. Van 7 uur iu den morgen af begonnen rijtuigen, equipages en voetgangers op het St.-Pietersplein te komen met genoodigden en nieuwsgierigen. Het aantal vreemdelingen moet buitengewoon groot zijn geweest. Om halfncgen begon de plechtigheid. De deuren van do kerk werden toen gesloten en onmiddellijk daarna kwam de paus, vergezeld van hoogwaardigheidsbekleeders en adellijke gardes te voet, de trap af voor het portiek van de basiliek, waar, voor de Heilige Poort, een troon was opgericht. Pius X, die in pontificaal gewaad was met den mijter op het hoofd, nam plaats op den troon, terwijl de kardinalen op voor hen gereserveerde banken gingen zitten. Kardinaal Rampolla, in zijn kwaliteit van aartspriester van de basiliek, sprak, omringd door het kapittel en de geestelijkheid van bet Vaticaan, in het Latijn een redevoering uit, waarin de nieuwe paus werd gehuldigd. Vervolgens kwamen het kapittel en de geestelijken den paus de pantoffel kassen, terwijl de zangers van de Sixtijnsche kapel het «Tu es PetruB" aanhieven. Na deze plechtigheid besteeg Pius X de sedia geetatoria. Voorafgegaan door de kardinalen en hoogwaardigheidsbekleeders en omringd door gardes, begaf bij zich naar de basiliek, die hij om balftien door de middelste poort binnenkwam. Niettegenstaande op de zuilen der kerk biljetten waren geplakt, waarop de waar schuwing: «Toejuichingen zijn verboden" gedrukt was, barstte de meoigte, zoodra de paus zichtbaar werd en uit de loge der Benedictie de heldere tonen van zilveren trompetten weergalmden, in een oorverdoovend gejuich uit. Pius X gaf met de haDd een teeken, dat het gejuich moest ophouden. Nadat hij den zegen over de menigte had gegeven, stapte de paus voor bet altaar van het Heilige Sacrament van de sedia gestatoria. Voor het Heilige Sacrament, dat er volgens het plechtig ceremonieel tentoongesteld was, bad hij eenige oogenblikken, omriDgd door de kardinalen. Opnieuw besteeg hij de sedia gestatoria en onder het gejuich der menigte werd bij naar de Clementijnsche kapel gedragen, waar weder een troon was opgericht. Op dezen troon nam de paus plaats, terwijl de kardinalen, de patriarchen, de aartsbisschoppen, de bisschoppen, de abten en de penitentiarissen op banken rondom den troon gingen zitten. Nu had weder een adoratie plaats door al deze hooge geestelijken en daarna sprak de paus met sterke, heldere en duidelijke stem den zegen uit over de menigte. Het was inmiddels halftien geworden. Voor het Confessie-altaar begon Pius X de mis te lezen, waartoe hij te voren de miskleeding had aangetrokken, evenals de hem omringende hooge geestelijken. Op den weg van de Clementijnsche kapel naar het Confessie- altaar, waarheen de paus weer in de spdia gestatoria gedragen werd, liep voor hem uit een ceremoniemeester, die tot driemaal toe vlas verbrandde, waarbij hij telkens riep: «Heilige Vader aldus vergaat de wereltfsche roem I" Toen de paus bij het altaar was gekomen begonnen de zangers der SixtgnBche kapel het «Ecce Sacerdos Magnus" te zingen. Links en rechts van den troon waren tribunes opgericht voor de familieleden van den paus, de Maltezer ridders, het diplomatieke korps en den zwarten adel. Voor de tribunes stonden de banken voor de kardinalen, de overige prelaten en de pauselijke hoogwaardig heidsbekleeders. Nadat opnieuw door het Heilige College en de hooge geestelijken de daad van obediëntie verricht was, kusten de kardinalen den paus den voet, de knie en het gelaat; de bisschoppen kasten de voet en de knie en de abten alleen den voet. Volgens het ceremonieel der pauselijke missen begon daarop de mis. Na het zingen van het Epistel en hot Er^jgelie in het Latijn en het Grieksch begaf de kardinaal diaken Maccbi, vergezeld van de auditeurs van het rota (pauselijk gerechtshof) en de consistoriale advocaten, zich naar het altaar, waar de paus op den troon had plaats genomen. Hier zeide Macchi de kronings litanieën. Op het oogenblik der verheffing schalden boren nit den koepel zilveren trompetten, terwijl de Vaticaansche troepen nederknielden en de menigte eerbiedig zweeg. Met het gebruikelijke ceremonieel com- munieerde daarop de paus evenals de diakenen en de sub-diakenen. Na afloop van de mis besteeg Pius X weer de sedia gestatoria, om gebracht te worden naar een verhevenheid voor het Confessie-altaar. Een kardinaal-diaken nam den paus den mijter van het hoofd en kardinaal Macchi nam de tiara, die op een fluweelen kussen was aangedragen, zette ze den paus op en sprak: «Ontvang de tiara, versierd met drie kronen, en weet, dat gij de vader der vorsten en der koningen, de herder van het heelal en de stedohouder van onzen Redder Jezus Christus zijt". Hierop antwoordde de paus: «Dat de heilige apostelen Petras en Paulus, in wier macht en gezag wij vertrouwen hebben, zelf voor ons optreden bij den Heer. Amen". Het was toen precies 5 minuten vóór éón. Ten slotte las de pans met laider stemme eenige regelen voor, stond op en gaf zijn zegen aan de menigte, die onophoudelijk juichte, terwijl Pius X door de kerk werd gedragen en om vijf minuten over één was de plechtigheid afgeloopen. Bij het begin van de plechtigheid was do paus zichtbaar ontroerd, maar langzamerhand beheerscbte hij zijn ontroering. De plechtigheid zelf vermoeide hem zeer. Ongeveer 150 personen kusten hem den voet en telkens lichtte de pans den voet op, om dien personen de noodzakelijkheid, om zich te diep te buigen, te besparen. Hot was zeer warm en Pius X benauwden de zware galakleederen zeer. Tijdens de geheele plechtigheid gebruikte hij geen enkele verfrissching en toen bij het «Gloria in Excelsis" aanhief, was zijn stem zóó sterk, dat onder de menigte een gefluister van verbazing opging. In weerwil van de hitte zgn geen incidenten van ernstigen aard voorgekomen. Eenige bisschoppen, die het te benauwd kregen, verwijderden zich tijdens de plechtigheid. Buiten op het St.-PieterspleiD stond, zoolang de plechtigheid duurde, een groote menigte dicht opeengepakt in de brandendo zon. Soldaten werden door zonnesteek getroffen en met negen personen, die bewusteloos nit de kerk waren gedragen, behandeld in tijdelijke ambulances. Turkije. Konstantinopel10 Aug. Volgens consulaire rapporten is nabij Kruschero, 35 K.M. ten noorden van Monastir, een groote opstandelingenbende, naar het heet 1000 man sterk, reeds herhaaldelijk aangevallen door Turksche troepenwelke echter steeds teruggeslagen werden, zoodat nu versterkingen uitgezonden zijn. Er wordt melding gemaakt van gevechten met benden op verschillende andere punten. De oorlogstoebereidselen worden op uitgebreide schaal genomengroote ammunitie- transporten vertrekken geregeld van hieruit en de regeering heeft gecontracteerd voor de onmiddellijke leverantie van 1200 paarden. Engeland. Te Hastings is een jonkman tot een maand tuchthuisstraf veroordeeld, omdat hij op een feestdag een meisje tegen haar wil had gekust. Dat gestrenge vonnis heeft groote veront waardiging gewekt, en de Minister van Binnenlandeche Zaken heeft een onderzoek van de zaak gelast. Frankrijk. Marseille, 9 Aug. Aan het banket, door de democratische party aan de leden der regeering aangeboden, hield Brieson een zeer toegejuichte toespraak. Hij zeide, dat hij gekomen was om den I moed te eeren, waarmede Combes den strgd tegen het clericalfsme voortzet. Aan het einde der zaal ontstond een vechtpartg. Nadat enkele rumoermakers ver- wgderd waren, kon de orde hersteld worden. Combes beklom de tribune en hield een toespraak. Daarin herinnerde de Minister-President aan de aanvallen door de coalities op het Kabinet gedaan. Toch is dit staande gebleven, vast besloten zgn plicht te doen, aiB Kabinet van Rupublikeinsche verdediging en van actie. Geheel Frankrgk toonde door zgn geluk- wenechen, door de verkiezingen voor de Wetgevende Macht en voor de gemeente besturen, dat het één van geest en van hart was met de regeering. Combes sprak daarna over de beschuldi gingen tegen het Ministerie geuit over de uitlegging van de Wet op de Vereenigingen. Hg zeide, dat die beschuldigingen verspreid worden door al te ongeduldige candidaat- Ministers. Hg wees er op, dat de regeering niet anders kon handelenzij heeft haar rechten niet overschreden, en haar verplichtingen niet verwaarloosd. De Minister trad krachtig op tegen de Congregaties, die gedurende de geheele eeuw, welke voorbgging, niet ophielden de wetten met voeten te treden. Zg roepen thans over onderdrnkking, omdat de tgd van trotseeren voorbg is en zij weder moeten teruggaan tot het wettelijk standpunt. Toen de Minister-President, na het verlaten van de feestzaal, op weg was naar de prefectuur, werden twee revolverschoten gelost in de richting van zgn rijtuig. Politie agenten snelden naar den kant, vanwaar de schoten kwamen. De dader bleek iemand in visschersgewaad gekleed. Toon de politio-agenten naderden om hem te grijpen trok een kameraad, die naast den dader stond, oen mes, waarmede hg de agenten bedreigde. De dader van den aanslag heet Sauvaire Piccolo, en is Italiaan van afkomst. De agenten slaagden er in hem te beschermen tegen de menigte, die hem te lijf wilde om hem te mishandelen. Hg werd naar de prefectuur gebracht, zonder tegenstand te bieden. Niemand werd getroffen. Uit het iogesteld onderzoek is gebleken, dat geen aanslag heeft plaats gehad. De bediende van den Minister-President, die naast den koetsier zat, kreeg een tomaat in het gezicht. Toen de politie den bedrgver van deze aardigheid wilde arresteeren, toen loBte een ander twee revolverschoten in de richting der agenten. Beide personen werden gevangen genomenmen gelooft, dat het Italianen zijn. De revolver, die in beslag genomen werd, is van goede qualiteit. Parijs, 10 Aug. Door een begin van brand is hedenavond een paniek ontstaan op het station van den ondergrondscben spoorweg in de rue des Couronnes in de wijk Charonne. Door een kortsluiting is een waggon van een voorbijrgdenden trein in brand geraakt. De bestuurder bracht de remmen in werking en de brand werd gedoofd door het blusch- matoriaal, aan alle stations van den Métro- politain aanwezig. Daar het verkeer echter zeer druk is, konden de reizigers de perrons niet bereiken en onder de tunnels kwamen vele botsingen voor, waarbg eenige vrouwen en kinderen omvergeworpen werden, terwgl een viertal gewonden in de naburige apotheken verbonden werden. Het ongeluk op den Métropolitain is ernstiger geweest dan men eerst meende. Een trein vol reizigers, no. 48, is op den stil- staanden trein geloopen, er ontstond een nieuwe paniek en eenige reizigers werden op den weg geslingerd. Enkelen beweren in hun vlucht lijken vertrapt te hebben. Eenigen, die verstikkiDgsverschijnselen ver toonden, werden buiten verzorgd. Om 40 uur belette een dikke rook de plaats van de ramp te naderen. Na 3 uur in den morgen kunnen de brandweerlieden, dank zg den grooten watertoevoer en hun bizondere toestellen er toe overgaan by het station Menilmontant af te dalen. Kapitein Chairière ging naar beneden, ondanks den diohten rook, doch kwam dadelgk daarop weer naar boven met de mededeeling, dat hg een lijk gezien had. Zgn helm was in brand geraakt. Hg daalde weder af, gevolgd door eenige manschappen. De brandweermannen keerden met Igken terug. De opnieuw afgedaalde brandweermannen brachten 3 andere Igken boven (2 mannen en een vrouw) en daarna nog een vrouw en een anderen manin het geheel 7 Igken, die overgebracht werden naar het omnibuabureau. Ondertnsschen daalden de brandweerlieden aan het station in de rue des CouronneB eveneens af en bemerkten twee andere Igkenwien het echter onmogelijk was te naderen, zoowel door de hevige hitte als door den dichten rook. De brandweerlieden van het station Menilmontant trachten den tünnel van het station rue des Couronnes te bereiken om 2 andere ontdekte Igken boven te brengen. 11 Aug. Het aantal herkende Igken bedraagt 76, terwgl nog 8 Igken onherkend blgven. Er zgn geen vreemdelingen onder de slachtoffers. Duitsehland. Berlijn, 10 Aug. De samenkomst van keizer Wilhelm, den czaar en koning Edward te Darmstadt, ter gelegenheid van het huwelyk van prinses Alice van Battenberg met prins Andreas van Griekenland, is bepaald op 17 October a.s. België. In de haven van Ostende zag men Zondag avond 7 uur een luchtballon dalen, zóó laag, dat het schuitje op het water kwam. Een oogenblik daarna ging hg weer even omhoog, om dan een eind verder weder te dalen. Een sleepboot voer uit, om den ballon te helpen; maar telkens als de boot dicht er bg was, vloog de ballon wedèr een eind verder. Eindelgk werd er een sloep afgezonden, en deze bereikte ten slotte den ballon, welke oogenblik later opsteeg, en in de lucht verdween, maar zonder den luchtreiziger, die veilig aan land werd gebracht. Het was zekere Tiberghien, die om zos unr bg Duinkerken was opgestegen. De gouverneur van Henegouwen heeft Roger, den plaatsvervangenden burgemeester van Qnaregnon, wegens begane fouten in de administratie, en den schepen Gain, die zich twee rechterlgke vonnissen op den hals gehaald bad, voor twee maanden in hun ambt geschorst. Eerstbenoemde is de bekende leider van de revolutionaire socialisten, die het opportunisme van de parlementaire socialisten heftig bestrijden. Antwerpen, 10 Aug. In tegenwoordigheid van duizende menschen, waaronder de Ministers van Financiën en vftn Buitenlandecbe Zaken, werden bedeD met groote plechtigheid de nienwe Scheldekaaien geopend en vaart het eerste schip daarbinnen. Het zicht dezer 5500 Meters laDge havens is waarlijk grootsch en indrukwekkend. Aan deze havens zullen de nieuwe dokken worden verbonden. Jammer was het, dat onweer en tegen deze plechtigheid vergezelden. De stad Antwerpen viert thans feest, omdat het honderd jaar geleden is, dat, op bevel van den eersten consul Bonaparte, een aanvang werd gemaakt met den bouw van het eerste der havendokken. Twee Fransohe oorlogsschepen zgn op uit- noodiging der Belgische regnering naar Antwerpen gezonden om de feeBton bg te wonen. Nederland. Hampen, 10 Aug. Toen een loodssohuit van Amsterdam zich heden middag tusschen Harderwyk en den Ketelmond bevond, zag de bemanning dat op korten afstand bg oen hevigen rukwind een tjalk omsloeg. De mannen van de loodsschuit snelden er onmiddeilyk heen om hulp te verleenen. Schipper en knecht, waren reeds in de boot, doch de 22-jarige vrouw van den schipper met haar kindje en de znster van den schipper waren nog aan boord. Men slaagde er met groote moeite in de zuster, die voor pleizier een reisje mee maakte, te redden, doch de vrouw en haar kindje, die in de roef waren, kwamen niet meer boven. Hunne Igken zgn nog niet gevonden. De schipper was heden morgen met zyn nieuw yzeren tjalkschap van Meppel naar Amsterdam vertrokken. Utrecht, 10 Aug. Van verschillende zijden kwamen na de staking berichten in, waaruit bleek, hoe de Maatschappy tot Exploitatie van S.S. het goedgezinde personeel dat zyne

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1