ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 11 Augustus 1903. VEEMARKT. (525 i o i* i li zeesohe Courant). AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7883. Directeur A. J- DE LOOZH Redacteuren: j A" FRANKEU J. WAALE, alleen voor net binnen- en bnitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 0t«. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbSneel, Meelstraat 386, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Veemarkt alhier dit jaar zal worden gehouden voor het eerst op Donderdag den 13 Augu^tuiü a.s., en voorts op el keu Dondordag in de maanden Au^uHtuH, September, October, November en de eerste helft van December, en wel by wijze van proef, voorloopig op het Blraauplein, met uitzondering van Donderdag ÏO Sep tember en Doiitlertlag 17 September a.M., als wanneer die markt op de SCHUIT. HAVEN zal worden gehouden. den 8 Augustus 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., 1.» B. JAN SNELLEN, Secretars. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de Pecsor.eele belasting dezer gemeente over het belastingjaar 1903. no. 6, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Ziebikzee, den 10 Augustus 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, II C. M00LENBURGH, Weth., 1.» B. China. Een wolkbreuk in Chifu (Scbantoeng) beeft groot onheil veroorzaakt. De geweldige watermassa's, welke van de bergen afstroomden, droDgen in de stad en vernielden er vele buizen en bruggen. Meer dan 700 personen moeten verdronken zijn, terwijl thans ruim 2000 menschen zonder dak en zonder middel van bestaan zijn. Japan. De Japaosche regeering en de groote Japansche pers doen thans al hun beet om de oorlogszuchtige stemming, welke in Japan tegenover Rusland heerscht, tot bedaren te brengen. Veelgelezen kleine blaadjes daarentegen hitsen het publiek voortdurend tegen het machtige czarenrijk op, terwijl er nog tal van professoren zijd, die dapper aan het ophitsen meedoen en openlijk den oorlog preeken. Zoo deelt het te Tokio verschijnend dagblad Tokio Nitsji mede, dat een professor aan de hoogeschool aldaar, Tomidsoe geheeten, eene voordracht over de groote noodzakelijkheid van een oorlog met Rusland, heeft gehouden. In geval van een oorlog op dit oogenblik, zeide Tomidsoe o. a., stond voor Japan de goede afloop vast. Ter zee sprak het vanzelf, dat Japan overwinnen zou, terwijl ook te land Rusland al niet veel meer kans op succes had. Van den Oeral tot aan den Grooten Oceaan toch, konden de Russen slechts over 250.000 man beschikken, en om 100.000 man bijeen te brengen te Wladiwostok, had Rusland 58 dagen noodig en Japan slechts anderhalve week. Deze voor Japan gunstige toestand zou echter niet lang duren mettertijd zou Rusland daarvoor slechts 22 dagen noodig hebben. Voorta legde Tomidsoe nadruk op het gevaar, den oorlog, die toch onvermijdelijk was, uit te stellen, daar iedere dag de sterkte van Japan's positie verminderde. Afrika. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat tot en met 31 Juli j.l. aan schadeloosstellingen reeds een bedrag van 1.371.000 pd. st. is uitbetaald. Amerika. Twee treineo van de Grand Trunk Com pany zijn nabij Durand, in den Amerikaanschen staat Michigan, met elkaar in botsing gekomen. In één der treinen reisde het personeel van een grooten circus. 19 personen zijn gedood en 30 gewond. Andrew Carnegie, de Amerikaansche milliardair en industrieel, heeft zich weer eens doen kennen door een Dieuwe mildheid. Hij heeft een gift van 500.000 pond sterling aan zijn geboortestad Dumferline in Schotland gegeven en wel voor een soort inrichting voor genoegen en onderricht, verbonden met een schouwburg, waar slechts stukken van den eersten rang opgevoerd mogen worden door artisten van goeden naam. Er zullen ook artistieke en wetenschappelijke tentoon stellingen gehouden worden. Hij wil ook dat de smaak voor den tuinbouw zich bij de bewoners van Dumferline zal ontwikkelen, en dat men het teohnisch onderwijs voor de plaatselijke wevers uitbreidt. Italië. Rome, 6 Aug. Paus Pius X heeft een aanzienlijk bedrag geschonken aao de commissie, die zich belaBt heeft met den wederopbouw van den St. Marcustoren te Venetië. De paus bood het staatssecretariaat aan, aan den kardinaal Satolli, die bedankte. Daarna aan Cavagnir, die het in beraad houdt tot Vrijdagavond. Maandag wordt een geheim consistorium gehouden tot benoeming van enkele kardinalen. Donderdag worden deze benoemingen openbaar en zal aan enkele kardinalen, die benoemd zijn onder Leo X1H, de hoed worden uitgereikt. De bovenste facado van de onvoltooide Folignokathedraal te Rome is ingestort. Er werden 4 metselaars gedood en één werd zwaar gewond. Er is al eeuwen aan deze kerk gewerkt, doch zij is nimmer afgemaakt. Het Romaansche portaal ontstond reeds in het jaar 1201 en er zijn in de acbterkerk zelfs zuilen uit de negende eeuw. Reeds geruimen tijd geleden is er gemeld, hoe eenige personen, behoorende tot den gemeenteraad van Napels, in staat van beschuldiging gesteld en voor de rechtbank gebracht werden wegens verduistering en wanbeheer van gemeente-fondsen. Zooals alle processen in Italië heeft dit proces ook zeer lang geduurd, maar hot vonnis is dan toch eindelijk geveld en luidt: Voor den afgevaardigde Cassala en den oud-burgemeester Summonte, ieder 37 maanden gevangenisstraf, 1000 lires boete en ontzegging van het recht van verblijf in de stad voor den tijd van één jaar; voor den onder- burgemeester Desviella 30 maanden gevangenis straf, 1000 lires boete en tweo jaren ontzegging. Negen andere beschuldigden kwamen met lichtere straffen vrij en 16 beschuldigden werden geheel vrijgesproken. Fraaie gemeentebesturen. Do nieuwe Paua. Van Pius X wordt verteld, dat bij steeds bizonder milddadig is geweest on tot dusver al zijn geld aan goede werken besteedde, zoodat hij voor zjjne dagelijksche behoeften nauwelijks genoeg overhield. Op de Venetiaansche rtombard" moeten dikwijls talrijke voorwerpen van kardinaal Sardo aanwezig zijn geweest, welke deze beleend had om aan geld te komen voor zijne goede werken. Ja, er wordt zelfs verteld, dat do aarts bisschoppelijke ring, welke ook bij room Jan" beland was, eerst dezer dagen gelost is. Zijne milddadigheid werd ten laatste zóó groot, dat zija secretaris hem moest gaan controleeren eu als een klein kind kort houden. Deo eersten van elke maand gaf de secretaris hem een bepaalde som, maar gewoonlijk reeds den derden had bij alles weggegeven. Ook moet Pius X bizonder eenvoudig en minzaam zijn en geen der groote buitefc- landscho bladen twijfelen er dan ook aao, dat hij spoedig populair zal worden, wat wijlen Leo XIH in geene deele was. Vermelden we nog, dat het wapen van den nieuwen kerkvorst in twee velden verdeeld is, waarvan het bovenste, zilveren veld den gevleugelden leeuw van San Maroo vertoont en het onderste, blauwe, een zwart anker, bekroond door eeu gouden zesstraligen ster, en verder dat tot pro-Btaatssecretaris is benoemd de eerst 37-jarige mgr. Merry del Val, titulair-bisschop van Nicaea. Servië. Servische officieren, die te Weenen waren aangekomen om er de kinderen van koning Peter te begroeten, werden door de menigte uitgejouwd. Er werd uleve Milan" en »leve Alexander" geroepen. Aan de eerst voor dezen dienst aangewezen officieren had de Oostenrijksche gezant reispassen geweigerd, omdat zij deelgenomen hebben aan den koningsmoord. De algemeene toestand in den lande is nog lang niet zooals bij wezen moet, de nieuwe ministers wandelen niet op rozen. Een liberaal blad valt nu weer heftig den minister-president aan, die duldt dat bij de gemeenteraadsverkiezingen de liberale kiezers door de radicalen worden overweldigd. Het blad eischt de aftreding van den minister en heft een feilen oorlogskreet aan tegen de radicalenOog om oog, tand om tandgiert - het blad. De regeering heeft alle finantiëele verplichtingen nagekomen van wijlen Alexander en Draga, waartoe 40G.60(> francs noodig waren, welke nit de aanwezige contanten en nit de opbrengst van verschillende verkochte voorwerpen zijn gevonden. De 300.000 franca, welke door Draga zijn nagelaten, komen in het bezit van de erf genamen. Hongarije. In den Hongaarschen Rijksdag zijn groote schandalen aan 't licht gekomen. Drie afge vaardigden der oppositie-party legden duidelijke bewijzen over dat de regeering hen had trachten om te koopen Eén hunner stelde zelfs een som van 10.000 kronen, waarmee men namens de regeering zgn stilzwggen had gekocht, aan den Rijksdagprceident ter hand. Men moet weteD, dat er pas een nieuwe regeering is opgetreden. Ze heeft zeker gemeend, langs den weg der omkooping het verste te zullen komen, doch zal nu wel met schade en schande moeten terugtreden, want de Rjjksdag beeft een commissie van onder zoek benoemd, en deze zal geen moeilgk werk hebben, daar de drie leden die men heeft willen omkoopen, een paar bekende heeren genoemd hebben als de gevolmachtigden der regeering. 'tZijn redacteurs van regeeringa- gezinde bladen. Oostenrijk. Te Weenen is Donderdag met gesloten deuren behandeld het proces tegen den gewezen financiöelon commissaris te Lombery Bronislau Ossolinski. Hij was beschuldigd van spionnage in dienst van een vreemde mogendheid en wel van Italië. Van familieleden van zijne vrouw, die betrekkingen in het leger bekleedden, zou hij getracht hebben stukken te krggen, behelzende mobilisatie-plannen voor de Oostenrgkach- IIongaar8che spoorwegen. Schuldig bevonden, is bij tot een jaar zware kerkerstraf veroordeeld. Engeland. Londen, 7 Aug. Id hot Lagerhuis ant woordde gisteren Minister Balfour, dat do nota nan de mogendheden, om hunne interventie in te roepen tegen België's optreden in Congo, binnenkort zal worden verzonden. Het zal wellicht binnenkort moeielijk worden in Engeland binnen te komen. De koninklijke commissie, ingesteld om de quaestie dor emigratie te bestudeeren, heeft in haar eischen opgenomen't in een register noteeren van alle vreemdelingen op do Russische manier, en dat Jni, die verdacht zijn of geen middel van bestaan hebben, onverwijld naar hun eigen land zullen worden teruggestuurd, Koning Edward heeft president Loubot een aantal mooie beesten van zijn boerderij te Windsor present gedaan. De vlootoefening heeft reeds slachtoffers gemaakt. Aan boord van den le klas kruiser uRamilliea", liggende te Funchal, is een ketel gesprongen. Een stoker werd op slag gedood en zes officiers-machinisten en stokers werden gewond. In den nacht van Donderdag op Yrgdag vervoerde een extra-trein het huishouden van Lord Falmouth uit bet Westen van Engeland naar Wateringbury. In een wagen, die drie kostbare paarden vervoerde, sprong de lamp en het stroo geraakte in brand. Eerst een tijd later werd de brand ontdekt en de trein tot stilstand gebracht. Wagen en paarden verbrandden en een stalknecht kreeg ernstige brandwonden. Ouit.chland. In Duitschland begint men in te zien, dat nu eerst recht de Boeren de hulp van Europa noodig hebben en dat al de mooie voor spiegelingen van hulp door Engeland tot niets hebben geleid. Het Generale Boeren- hulpfonds is daarom weder opgetreden en heeft »Een woord aan de beschaafde woreld" gericht, waarin gewezen wordt op de ellende, die onder de Boeren eer toe- dan afgenomen is na den oorlog. Met aanhalingen uit Engelsche bladen wordt deze nood geschilderd. Het is te verwachten, dat ook andere af- deelingen weder krachtdadig zullen gaan op treden om in den nood in Zuid-Afrika te voorzien. Te Berlijn zon eerstdaags een onzedelijk heideproces", waarbij 25 30 voorname ingezetenen der stad betrokken zijn, in behan deling komen. Maar nu ia Vrijdagavond een jong meisje, Frieda 8ittel, dat de voornaamste getuige der beschuldiging is, uit het verbeterhuis te Teltow, waar zij voorloopig was opgesloten, ontvoerd. Drie gemaskerde mannen overvielen den wachter aan de deur, dien zij vastbonden met een prop in den mond. Vervolgens klom een, op de schouders der beide anderen staande, naar het veneter der cel van Frieda Sittel, zaagde de traliën door, ging naar binnen en reikte weldra het meisje, in nachtgewaad, toe aan zgn beide metgezellen. Een oppasseres, die op het gerocht kwam toesnellen, wist hij door dreigen met een revolver in bedwang te houden en na alzoo den aftocht zgner makkers te hebben gedekt, wist hij zelf ook te vluchten. Men gelooft, dat de drie mannen door personen, die in het schandaaiproces betrokken zijn, betaald werden om op deze wijze de voornaamste getuige te doen verdwijnen en dat ook bet meisje flink is betaald om zich te laten ontvoeren. Te Berlgn staat nu weder een sergeant terecht wegens soldatenmishandeling, die o.a. een soldaat heeft gedwongen tot het opdrinken van den petroleum, waarmede hg bezig was zijn geweer schoon te maken. Nederland. Groningen, 8 Aug. Toen van morgen te ongeveer vijf uur de letterzetters Lofvers, Geertsema en Walstra van hun werkplaats in het gebouw der Nieuwe Groninger Courant naar huis gingen, bemerkten zg, dat eenige jongelui op het balkon voor het huis van den heer Koets, tegenover bet Koude Gat, spektakel maakten. Dat trok de aandacht der zetters en zij bleven staan. Één der jongelui, de 22- jarige student H. C. W. F., geboren te Batavia, riep Geertsema toe, boven te komen, en toen deze antwoordde, dat hij het niet deed, riep de student: >Dat is je geraden ook, want dan jaag ik je een kogel door je kop!" Geertsema gaf eenig bescheid en intuaschen was de student naar binnen gegaan, om een oogenblik later weer op het balkon te komen en met een revolver op Geertsema te mikken. Ook hebben Geertsema, zijne collega's en anderen een schot geboord. In elk geval kwamen dadelgk eenige politie-agenten toe enellen. Gelukkig was Geertsema niet geraakt en er is geen kogel gevonden. Ook de revolver waarmee geschoten is, heeft men niet kunnen vinden. De student is in den vroegen morgen gearresteerd en de drie andere jongelui zyn meegegaan naar het bureau van politie. Geconstateerd werd, dat F. in beschonken toestand verkeerde. Hij heeft in den loop van den dag in een verhoor verklaard, dat hij geschoten heeft. Hg is daarna op vrije voeten Assen, 8 Aug. Bij de schietoefeningen van het garnizoen op het schietterrein bij Witten, in de nabgheid van deze gemeente, had een ongeluk plaats. Door 'n vergissing was naar dat terrein medegenomen een geweer, waarvan de afsluiter was afgenomen wegens het defect zijn van den uitwerper en met welk geweer dus niet geschoten kon en mocht worden. Eén der manschappen kreeg bij de oefeningen het geweer toch in handen en bij het afschieten had de onvermijdelijke ontploffing plaats, waardoor do slagpen den soldaat in het gezicht sloeg en bij bloedend verwond werd. Nadat op het schietterrein het eerste ver band was gelegd, werd de gewonde op advies der officieren van gezondheid dadelijk naar het militair hospitaal te Amsterdam gebracht. Amsterdam, 8 Aug. Gisterenavond werd in »d'Geelvinck" door eenige miliciens van de lichting 1897 een openbare vergadering gehouden, ten doel hebbende vmiddelen te beramen om de wettige rechten aan de nu met verlof gezonden miliciens recht te doen wedervaren". Als spreker zou optreden de heer Ter Laan, lid van de Tweede Kamer, die evenwel ver hinderd was te komen, en een milioien van do lichting 1897, die de heer Levendig bleek te zijn. Deze herhaalde nogmaals in den breede de zijns inziens ongemotiveerde oproeping van de lichtingen 1897, 1898 en 1899, en schreef de introkkiog van het ministeriëel besluit, waarbg werd bepaald, dat de lichtingen 1895 en 1896 niet behoefden op te komen, toe aan de het vorig jaar gehouden agitatie. Volgens spr. was de 3e oproeping van de lichting 1897, die nu pas weer naar huis gezonden was, na x8 dagen onder de wapenen te zyn gehouden, zeer onbillijk en in strijd met de wet van 1851. De opkomst der miliciens had dan ook niets om het lijf, zeide spreker, daar de tyd grootendeels werd zoek gebracht met aardappeljassen, jassen omkeeren op commando der superieuren en steenen bikken. Van de lichtingen 1900 en 1901 werd, zeide spr., geen korting geëischt voor kleeding enz., doch wel van de lichting 1897 gedurende deze 18 dagen. Ofschoon er door den minister f 25,000 beschikbaar was gesteld tot het verstrekken van schadeloosstelling aan hen, die uit hun werkkring waren gerukt, waren er den heer Levendig toch maar weinig gevallen bekend, waarin schadeloosstelling was toegekend. Ten slotte zeide spreker, dat hem door vele miliciens verzocht was, een woord van protest te laten hooren tegen de onregel matige uitbetaling van tractementen. Spreker ried tot besluit den miliciens, die onder de wapenen waren geweest, aan om als één man een request tot schadevergoeding tot den minister te richten. Daarna ging de door ongeveer 80 personen bezochte vergadering uiteen. Aan den uitgang van de zaal werd een collecte gehouden. Eenige dagen geleden werd gemeld, dat een aantal goederen uit de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug en vermoedelgk van diefstal afkomstig, alhier in beslag zgn genomen. Nader wordt gemeld, dat de diefstallen moeten loopen over een tydvak van jarenmen spreekt zelfs van 5 jarendrie werklieden, die bereids zgn gearresteerd, verlieten scbier dagelijks de werkplaatsen, onder hun arm een pakje messing, enkele kilo's zwaar dragende, die dan alhier aan verschillende opkoopers zjjn verkocht, die eveneens zgn gearresteerd. Deze laatsten wieten bet gestolene weder van de hand te doen aan een groothandelaar in oude en nieuwe metalen, die het bij groote partgen wist te ver koopen. In het geheel moet er een waarde van ongeveer tienduizend gulden zgn gestolen. De slachoffers der staking. Het aantal werklooze spoorwegarbeiders neemt maar weinig af. Te Amsterdam zgn er nog 155, te Rotterdam 150, te Haarlem 50 enz. En de steunpenning wordt wekelijks kleiner. De voorgaande week kreeg elk maar f 1. Te Amsterdam doen de uitgestotenen pogingen een coöperatieven brandstoffenhandel op te richten, doch het geld ontbreekt hen. Er zgn thans nog 550 k 600 spoorweg arbeiders, die aan de April-staking deel genomen hebben, werkloos, terwgl het aantal personen, werkloos geworden wegens het deelnemen aan de staking, over bet geheele land ongeveer 1100 bedraagt. De collecte voor de kinderen der slachtoffers van de werkstakingen, Vrijdag gehouden, heeft f 2130 opgebraoht. 's-Gravenhage, 8 Ang. Het door de sociaal-democratische Kamerleden ingediende wetsontwerp, om grondwetsherziening in over weging te nemen, heeft ten doel: 1°. voor de Staten-Generaal, de Prov. Staten en den Gemeenteraad het algemeen kiesrecht in te voeren 2°. alle belemmeringen tegen het vrouwen kiesrecht uit de grondwet weg te nemen; 3°. invoering uor evenrediga vertegen woordiging mogelijk te maken; en 4°. de Eerste Kamer te vervangen door het referendum (de volksstemming). Om dit doel te bereiken moeten 64 artikelen der grondwet gewijzigd worden of vervallen. Wederom is een visschers vaar tuig van Scheveningen verongelukt. De reeder A. Knoester kreeg telegrafisch bericht uit Aber deen, dat een Engelsche stoomtrawler aldaar heeft aangebracht de equipage, 14 koppen sterk, van zijn logger ?Margaretha" SCH. 376, welke logger op zgn thuisreis was met 24 last haring aan boord en toen door den stoomtrawler, bovenbedoeld, is overstoomd en kort daarna is gezonken. De bemanning kon nog juist bgtgds aan boord van den stoom trawler overgenomen worden. Rotterdam, 9 Aug. Dat het de bedoeling is van ons gemeentebestuur de kermis ge leidelijk in te krimpen, blijkt weder daaruit, dat thans alle café's en openbare vermakelyk- heden om half twee 's nachts moeten sluiten, ook zelfs op den z g. dollen Zaterdag. In dien nacht mochten deze inrichtingen voorheen tot 4 uur openblijven. Later werd dit reeds ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1