fabriek zou optreden, de heer Alfred Pieraerd, ie de vorige week te Brussel veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf en 1000 francs boete, wegens ontvreemding van 110 000 francs ten nadeele van de op te richten staal fabriek alhier èn van de Ateliers du Midi", te Charleroi (België). AanbestedingenVerhoopingen en*. Colijnspl&at, 5 Aug. Heden werd door notaris Roelof, ten verzoeke van den heer L. M. de Vos, verkocht ZEds. inspan. Zeer hooge prijzen werden besteed, als paarden 517, 497, 397, 477, 392 en 297 gulden; 2-jarige paarden 240 en 325 gulden; jaarlingen 160 en 260 gulden; veulens 115 en 100 gulden; koeien 250, 200, 195, 190, 130, 205, 235, 200, 205, 165, 200, 185, 140, 140, 115, 105, 105, 90, 112, 116, 96, 82, 82, 68, 58, 52, 46, 34, 32 gulden; varkens (met biggen) 80, 78; vette varkens 58 en 42 gulden. Alles onverminderd 10 pCt. onkosten. Landbouw en Veeteelt. Sirjanaland, 7 Aug. Ia onze gemeente hebben zich ook al eenige gevallen voorgedaan van varkensziekte; tot hiertoe gelukkig nog zonder doodelijken afloop. Tengevolge de vele regens begint de aardappelziekte zich te vertoonen. Ook de erwten hebben veel geleden. Verscheidene zijn in de peulen geschoten. Gisteren werd van den op banden etaanden oogst de eerste rogge binnengehaald. Door den heer H. J. Dorst te Stavenisse zijn dezer dagen aardappelen gepoot, teneinde de proef te nemen om vroeg in het voorjaar nieuwe aardappelen te hebben. In verschillende deelen onzer provincie doen zich gevallen van besmettelijke vlekziekte onder de varkens voor. Vee-uitvoer naar België. In Juli zijn uit Nederland langs het grensstation Esschen naar het buitenland verzonden 184 stuks fokvee en 2860 stuks slachtvee, ter waarde van f 170.000. Van hat fokvee werden 23 stuks afgekeurd en naar Nederland terug gezonden. Oud-Vossemeer. Onder de paarden van enkele landbouwers heerscht de droes; bg één zijn een tweetal dieren gestorven, bij een ander één. "Waar deze dieren zulke hooge waarde bezitten, valt bet werkelijk niet te verwonderen, dat men met angst deze ziekte ziet verschijnen. RECHTSZAKEN. In de Woensdag te 's-Gravenhage gehouden openbare vergadering der afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State werd verslag uitgebracht over de door den onderwijzer H. C. Bakker te Sluia gevraagde, maar door Gedep. Staten van Zeeland geweigerde vergunning tot het waar nemen der betrekking van voorzitter der zYereeniging voor Varkensverzekering". De koninklijke beslissing volgt later. VISSCHE RIJ-BERICHT EN. Stavoren, 4 Aug. De Zeeuwsche mosselaars zijn teruggekomen en vonden na lang zoeken toch weer mossels. Het kleinere goedje, het zaad en dit is alleszins begrijpelijk, schijnt 't meest verstrooid te zijn geraakt. Min of meer volwassen soort trof men aan halfweg Wieringen, doch ook daar lagen ze nog maar niet voor 't opscheppen. Buitendien is 't ruwe weder der laatste dagen oorzaak, dat het met de vangst nog maar niet vlotten wil. Het korren der moesels vereischt n.l. kalm weder, het sleepnet moet regelmatig over den zee bodem schuiven, wat door de woelige zee tegenwoordig onmogelijk wordt gemaakt. Een veertiental visscbers, op die wijze tot werkeloos heid gedoemd, liggen reeds langer dan eeo week in onze haven. KBBMW1EPW». Den 23en Augustus hoopt ds. Th. H. van Dolder, sedert 4 Nov, 1877 pred. bij de Ned. Herv. gem. te Oude-Tonge, den dag te herdenken waarop hij vóór 40 jaar de Evangelie bediening to Foudgum aanvaardde. Yóór dien tijd was ds. Van Dolder als hulpprediker te Hardegarijp werkzaam, cn stond bg voorts nog als pred. te Gerkesklooster, Eage, 's Heer Abtskerke en Nisse. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Renesse en Noordwelle ds. L. B. Onnes te Yenhuizen (N.-H.) Ia de zitting van de Algemeene Synode op Dinsdag 1.1. kwam in behandeling het voorstel van de classicale vergadering van Goes, tot aanvulling van art. 18 van het reglement op de diaconieën, om voor den ligger van de bezittingen van de diaconie het visum van het classicaal bestuur te eischen. De conclusie der rapporteerende commissie was gunstig. De vice-president meende dat de bestaande wet voldoende is; wordt deze niet nageleefd, dan moet men niet een nieuwe wet maken, maar zorgen dat de bestaande in toepassing wordt gebracht. De conclusie werd met 14 tegen 3 stemmen verworpen, dus blijft het artikel gelijk het is. De beer L. Stolk, pastoor te Ylissiogen, hoopt den 15 Augustus zijn zilveren priester jubileum te herdenken. Zonnemaire, Door de Geref. gemeente alhier is aangekocht een woonhuis, dat dienen moet als Pastorie. PKSDIS.I in onderstaande Gemeenten van S Zondag 9 Au De Gere/. Kerk te Zierikiee: 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ore: de heer C. J. H. van Diemen, beroepen predikant te Meerkerk. Hert. Kerk te Kerkwerve: '3 Voorm. half tien ure: ds. Blanker». Herv. Kerk te Serooskerke: 's Nam. twee ure: ds. De Jagher van Burgh. Herv. Kerk te Burgh: 'a Voorm. half tien ure: ds. De Jagher. Herv. Kerk te Renesse: 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteyn. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Noordwelle: 's Nam. twee ureds. Kapteyn. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ureds. Brouwer. (Doopsbed.) Geref. Kerk te Haamstede: '8 Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm hall tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Letir. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Elkcrzee: 's Voorm. half tien ure en *3 nam. twee ure: ós. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ureds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam twee ure: ds. G<?er- ling. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. hall tien ure: ds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnemaire: 'a Voorm. half tien are en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Nam. twee ure: ds. Blankert van Kerkwerve. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ore en 's nam. twee are: ds. A. Burger O N E B W IJ Te 's-Gravenhage slaagde voor de Engelecho taal 1. o. mej. C, G. Timmerman te Iereeke. Te Utrecht slaagde voor het staats-examen B de heer C. M. Hoogonboom, geboren te Renesse. Wij vermelden dit als een hooge zeldzaamheid, omdat de meeste candidaten, studeerend met stalen ijver en volharding, ten minsten twee jaren noodig hebben voor dit examen en genoemde heer den buitengewoon korten tijd van één jaar behoefde om aan de gestelde eischen van het examen te voldoen. Geslaagd voor hoofdacte lager onderwijs W. B. Noteboom van Brouwershaven, onder wijzer te Amsterdam, zoomede J. Oom te Ierseke en J. Frelier te Erabbendjjke. Yoordraohten voor hoofd der school to Sommeladijk de heeren: J. H. Kohier, Her- kingenJ. L. A. Thielman, WierdenJ. van 't Hoff, MelisaantF. ten Eate, Blokzijl. Yoor de hoofd-acte ia o. a. geslaagd de heer W. A. Ovan te Rotterdam, geb. te Ylissiogen. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Poortvliet is door deu gemeenteraad benoemd de heor J. Elenbaas Jz., die zich deze benoeming heeft laten welgevallen. De nieuwe R.-K. school te VlissiDgen zal Maandag 17 Augustas worden ingewijd. Foit ei Telegrafie. Scherpenisse, 6 Aug. Op het hulpkantoor alhier is in de maand Juli met 18 inlagen een bedrag van f 399,33 bij de rijkspostspaar bank ingelegd, on aan 13 inleggers een bedrag van f 1359,25 uitbetaald. Op het telefoonkantoor alhier werden in de maand Juli 60 telegrammen behandeld, n.l. 28 ontvangen en 32 verzonden. Gedurende de maand Juli zjjn door het Rijks telephoonkantoor te Poortviet behandeld 57 telegrammen, n.l. verzonden 31 en ontvangen 26. Gemengd Nieuws. Ilad hij zich maar met zijn onderwijs bemoeid. De gemeenteraad van Helder behandelde Dinsdag de zaak-Eappetein. De onderwijzer P. C. Eappetein maakte tijdens de werkstaking als korporaal bij het reserve kader zich schuldig aan het verspreiden van manifesten, die een opruiend karakter droegen, waarvoor bij in hoogste instantie door het Hoog Militair Gerechtshof werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Naar aanleiding van dit vonnis werd door den arrondissements-echoolopziener, den heer Van Goens, voorgesteld den heer Eappetein uit zijn betrekking te ontslaan, met welk voorste] Burgem. en Wetb. zich vereenigden. De zaak maakte het onderwerp uit eener zeer breedvoerige discussiewaarvan het gevolg was, dat het voorstel tot ontslag met 11 tegen 6 stemmen werd aangenomen. Een duif voor de Koningin. De Maas- en Roerbode meldt, dat de bewoners der EruisheerenBtraat te Roermond aau de Eoningin een duif hebben gezonden met het volgende schrijven: Majesteit. Met gevoelens van diepen eerbiod en dankbaarheid herdenken de bewoners der Eruisheerenstraat te Roermond den dag van 17 Juli j.l., toen Uwe Majesteit en Haar Doorluchtige Gemaal onze vaderstad bezochten en ook ons arbeidersbuurt-bewoners de hooge eer te beurt viel Uwe Majesteit en Z. E. Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden in ons midden te zien. Uwe Majesteit en Iloogstderzelve Gemaal hebben door die daad getoond, dat ook de bewoners der arbeidersbuurten uwe kindeïen zijn, die ook in de liefde der Koninklijke 3EUHTEN Ichouwen en Duiveland. 0 U Btu 9 10 O 3. Ohr. Geref. Kerk te Zierikzee: '8 Voorm. half tien ure, 's nam. twee ore en 's avonds zes ure: de heer Kootnanstudent te 's Gravendeel. Herv. Kerk te Ouwerkerk: '3 Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg ?an Bruin isse. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorin, half tien ure: ds. Kamsteeg van Sirjans- land; 'snam. twee ure: Geen dienst. Oeref. Kerk te Nieuwerkerk 's Voorm 9.30 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: '8 Voorm. 9 ure's nam. 2 ufe en 's avonds 5.15 ure: Leeskeik. Herv. Kerk te Üosteriand: 's Voorm, half tkn ure: Geen dienst; 's nam. twee ure dr. G. Smit. Osref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: dg. C. Staal. (Bediening H. Avondmaal); 'snam. twee ure: Idem; 'savonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjanslaud: 'sNam. twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Braiuieee: 's Voorm. hall tien ure: Ltesketk; 's nam. twee ure. ds. Waardenbarg. Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9.30 ure en 's avonds 5 ureds. De Jager. Ooif-^reL Kerk te Bruiniftse: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5 ure: Leeskerk. Evangelisatie Bruinisse: 's Voorm. 9.30 ure en 'snam. 2 ure: Gewone dienst Evangelisatie Jeruèl 11: 's Voorm. 10 ure, 's nam. 3 ure en 's avonds 8 ure: Uet Bestuur. Moeder deelen. Nooit zal die Eoninkljjke daad door ons worden vergeten en in de harten onzer kinderen zal de herinnering van dat bezoek worden gegrift. Zoover het onze beeoheiden middelen toelieten bobben wij bij die gelegenheid onze straat versierd en als zinnebeelden onzer gevoelens werden een aantal duiven, met oranje-strikjes veraierd, opwaarta gezonden. Één dier daiven plaatste zich op het Koninklijk rijtuig en Uwe Majesteit strekte nare Koninklijke hand uit om bet diertje te streelen. Dat treffond oogooblik gaf ons aanleiding Hare Majesteit gelijktijdig met dit schrijven dat duitje toe te zenden als een bescheiden herinnering aan het bezoek onzer arbeidera- bnnrt. Terwijl wij Uwe Majesteit verzoeken deze kleine attentie, hoe onbeduidend ook in matoriödl opzicht, maar dio toch getuigenis aflegt van liefde en dankbaarheid Uwer door de fortuin minder bevoorrechte onderdanen goedgunstig aan te nemen, verblijven wij, Majesteit, Uwe eerbiedige en dankbare onderdanen. Namens de bewoners der Krnisbeercnstraat Namens de commissie: •r M. Fermont. De heer M. Fermont te Roermond heeft het volgend schrijven ontvangen Aan de bewoners der Eruisheerenstraat". Secretarie van H. M. de Koningin. No 1701. Het Loo, 30 Juli 1903. Hare Majesteit do Koningin hevft mij op gedragen, den bewonors van do Eruisheeren straat te Roermond Hoogstderzelver dank over te brengen voor de aanbieding van bet duifje, dat, in hunne buurt loegelatcu zijnde, zich op hot Koninklijke rijtuig geplaatst heeft. Deze aanbieding wordt door Haro MajesUit gaarne aangenomen als herinnering aan bet bezoek aan Roermond, alwaar Hare Majesteit zulke aangename uren heeft doorgebracht. De gevoelens van do bewoners der Kruis- heerenatraat, die tot deze aanbioding geleid hebben, worden door Hare Majesteit op hoogen prijs gesteld. De particulier secretaris van H. M. de Koningin, A. van der Staal. Vader zonder hart. Te Haarlem is togen een 30-jarigon grondwerkor proces verbaal opgemaakt wegens het opzettelijk in hulpbehoevenden toestand achterlaten van zijn 5 kinderen van 9 tot 11£ j*ar. Te Oudenbosch bad zich de knecht van den landbouwer J. Lodewijks op een hooitas te slapen gelegd. Toen bij wakker werd en naar boneden wilde gaan, stapte bij mis en viel met het hoofd op een arduinen bak. Geneeskundige en geestelijke hulp waren spoedig aanwezig. Zijn toestand is zorgelgk. Op z'n Amerikaansch I Het huia van den blokmaker J. Duin te O.-Pekela (Gron.) is Dinsdag in zijn geheel 10 centimeter opgeschroefd. Natuurlijk stonden tal van nieuwsgierigen naar dit ongewone schouwspel te kijken, 't Werk liep goed af. Een rijke zonderling. Yrijdag werd door de politie te Tiel een DuitBcher aan gehouden, die door zijn excentriciteiten bare aandacht trok. Aan versohillende papieren werd op hem gevonden een bedrag van f 64000 en een bul van doctor in de rechten. Daar hij zich volkomen kon Iegitimeeren en een ingesteld geneeskundig onderzoek zijn volle toerekenbaarheid bewoes, moest de politie hem zijns weegs laten gaan. Hij vertrok naar Rotterdam. De 9-jarige Trijntje Boerdam te Hattem ging met haar jonger broerlje in de nabijheid der woning in het veld wat zand halen voor moeder. Toen deze even later naar de kinderen uitkeek, vond zij haar dochtertje onder het ingestorte zand ongeveer 1 meter bedolven. Niettegenstaande spoedig verleende hulp werd het kind levenloos opgegraven. Mevrouw Taylor, verdacht van een verachrihkelijken moord te hebben bedreven, is, naar de correspondent van het Berliner Tageblatt uit New-York meldt, door de rechtbank aldaar ter dood veroordeeld. De veroordeeling volgde hoofdzakelijk op de getuigenis van het 14 jarig dochtertje, die het volgende afschuwelijk relaas van het gebeurde gaf: »Vader kwam in den bewusten nacht dronken thois, en als naar gewoonte kreeg hij ruzie met moeder. Wij, kinderen, gingen in een naastbijgelegen kamer en trachtten, te slapen. Maar niet lang daarna hoorden wij een achot, en wij vlogen naar de kamer. Vader lag tegen de deur aan en trachtte zijd laarzen aan te trekken, bij huilde en riepnom Godswil Eate, vermoord mij niet, ik zal weggaan en niet meer terugkomen". Maar moeder richtte de revolver nogmaals en echoot voor de tweede maaJ, waarop vader rochelend op den grond zonk. Toen schoot moeder voor de derde maal. Daarop haalde moeder een groote keukenbijl en terwijl vader nog leefde en vrec-seljjk kermde, sloeg zij hem met een paar slagen het hoofd af. Vervolgens hakte zij zijn armen af, en maakte toen een groot vuur aan, waarin zij het verminkte lichaam wierp. De volgende dagen verbrandde zij de afgehouwen armen en het hoofdde overgeschoten beenderen stampte ze fija. Ten slotte werden do kamers van bloedvlekken gereinigd en toen dit gedaan was, zei moeder: sziezoo, nu zijn wij klaar". Gelukkig echter is de afschuwelijke daad spoedig ontdekt, en zal het onmenech haar gerechte straf ondergaan. Een lastig geval. Madame Lebègue, een erg bij-de-hande Parijscbe waachvrouw, kreeg het onlangs te kwaad met haar man. Ia een overdreven liefdesbetuiging sloeg deze haar een paar tanden uit den mond en boven dien maakte hij een soort pastei van haar neus. Onmiddellijk werd madame Lebègue naar het hospitaal St.-Louis gebracht, waar men de wonde genas. Ze had echter geen neus meer. Wat te doen? De geneeshecren, die haar verzorgden, meenden niet beter te kunnen doen dan haar een nieuwen neus te maken. Een verpleegde uit het hospitaal bood zich Aan om een stuk van zjjn wang te missén. Men drukte bet stukje vlecech op de neus gaten van madame Letègue cn de enting ging zoo goed dat de waschvrouw op 'n zekeren dag opstond met een prachtigen Griekscben neus. Zij was er over in do wolken en bleef dit tot verleden week. Acht dagen geleden bemerkte ze dat haar neus hier en daar zwarte puntjes vertoonde. Ze wiesch haar nieuw geveltje zoo goed als 't kon, maar de vlekjes werden steeds duidelijker. Drie dagen later bad se haar heele neus vol haren zitten. Een geraadpleegd dokter gaf haar uitlegging van het geval. Het vel dat men op haar neus gaten had ingeënt bevatte nog eenige baard stoppels van den gedienstigen menscbenvriend. Vandaar baar behaarde neus en als gevolg hiervan is madame Lebègue gedwongen zich iedere week bij den neus te laten nemen om dat lichaamsdeel te laten scheren. Eon alleronpleizierigate vergissing is in den Staat Arizona geschied bij bet uitvoeren van cavalerie-manoouvros.- Men bad den manschappen, in plaats van losse, scherpe patronen in de tasch gegeven. Bij het eerste salvo werd het natuurlijk gemerkt. Er vielen vijftien soldaten subiet van hun paarden, min of meer ernstig gewond. De autoriteiten hebben een onderzoek geopend. Brieven uit Berlijn. Van onzen correspondent). Bebm/n, 6 Aug. 1903. Van een huisjesmelker en ran een eeaven-oude gevangenis. I. Het milieu, waarin ik me bevond, deed me terugdenken aan één der tooneelen uit Dickens' pakkenden roman „In Londen en Parijs, A tale of two cities", dat grootendeels speelt in het Parijs der groote revolutie. Op een klein portaal van de vijfde verdieping van Deforge's wijnhuis in de Faubourg St.-Antoine stonden drie mannen dicht op elkaar gedrongen, en tuurden door een klein kijkgat in de eenige deur bij de hier eindigende smerige trap. In het kleine zolderkamertje achter de deur, dat al even vuil en verwaarloosd was als het geheele trappenhuis, zat een oude, versufte man over zijn schoenwerk gebogen. Het was Dr. Manette, die 18 jaar in de Bastille had gezeten, en in dien langen tijd zijn geheugen had verloren. Deforge, de eigenaar van het wijnhuis, liet aan de ingewijden, die zich allen Jacques noemden, evenals hij zelve, dit slachtoffer van het „ancien regime" zien, om hun haat tegen de aristokrateu nog meer aan te wakkeren, maar als hij met mr. Lorry, den agent van Tellson's Bank, en Lucy Manette, die van Engeland waren overgestoken om den ouden man af te halen, boven komt op het vuile portaal, gaan de drie Jacques op zijn wenk weer even stil de trap af, als ze een half uur te voren, één voor één beneden uit de gelagkamer waren verdwenen, waar zij, voor de toonbank staande, van de schijnbaar niets ziende, maar in werkelijkheid scherp oplettende Madame Deforge, een glas zuren wijn hadden gedronken. De plaats, waar me dit tooneel te binnen schoot, deed in verlatenheid en verwaarloozing weinig onder voor het door Dickens beschreven vervallen trappenhuis van hel wijnhuis in de Faubourg St.-Antoine. Ik bevond me in de oude Hausvoigtei-gevangenis, daar ik om den dood niet graag door den lezer met den nek zou wenschen te worden aangezienvoeg ik er dadelijk bij niet als gedwongen gast, maar als vrijwillig snuffelaar en liefhebber van oudbeden. Langs de smerige trappen opklimmende naar de hoogere verdiepingen, bleef ik op de holle corridors dikwijls staan om door een klein kijkgat in de zware deuren een blik te werpen in de holle cellen daar achter met de kleine getraliede vensters boven manshoogte. Hoevele schuldigen en onschuldigen mogen in den loop der eeuwen van achter deze kijkgaatjes met rond schuif plaatje door barsche cipiers bespied zijn! Ylak bij den Milllendamm in het oudste gedeelte van de stad, waar de van de Boven- Spree komende schepen door de sluis moeten worden geschut, staan aan de Molkenmark t naast elkaar een paar huizen, wier gevels men het kan aanzien, dat ze betere dagen fekend hebben. Het ééne is het voormalige olizei-prasidium, nu in zijn geheel verhuurd aan een meubelfabrikant, die het van boven tot onder voor zijn zaak heeft in gebruik genomen, daarnaast het Amtsgericbt, waar van het grootste gedeelte nog gebruikt wordt voor bureaux, en achter beide gebouwen het omvangrijke Carré van de tot aau de Spree reikende oude Hausvoigtei, de stedelijke ge vangenis. Zooals men ziet, had men hier alles dicht bij elkaar. In het Polizei-prasidium werden de verdachte personages opgebracht, daarnaast, in het Amtsgericht, kwam hun zaak voor, en na veroordeeling gingen ze voor zoo- en zooveel jaar in „de doos", in de groote, groezelig gele gevangenis daarachter, waar ze ook preventief hadden gezeten. Want de oude „Hausvoigtei" diende als Sratis-logies voor vogels van diverse pluimage aarheen werd al het schuim gebracht, dat men zich van het lijf wilde houden. Daar zaten misdadigers evengoed als gevangenen, die wegens schuld gegijzeld waren, daar zaten politieke gevangenen zoo goed als landloopers. verscheidene eeuwen lang was de Hausvoigtei de eenige gevangenis der stad. In de laatste jaren deed het alleen dienst ter bewaring van landloopera, maar in April van het vorig jaar kwam ook hieraan een eind. Eenige maanden stond het groote gebouw, dat nog uit het begin van de 15e eeuw dagteekent, leeg, doch dit duurde niet lang. Een zekere SchipaDOwski, de vroegere eigenaar van een Tingeltangel onder de Stadtbahnbogen bij de Spandauer Briicke, pachtte het geweldige com plex met zijn tallooze kleine getraliede raampjes van den Rijks-fiecus, zeer tegen den zin van de stad, met het doel er zooveel mogelijk geld uit te slaan, door de cellen aan gegadigden te ver huren. En de uitkomst leerde, dat hij nog zoo kwaad niet had gekalkuleerd. Waar men vroeger niet met een stok was heen te slaan, waar de menschen vroeger uitsluitend „der Not gehorchend, nicht dem eignen Triebe" voor langer of korter tijd genoodzaakt werden hun intrek te nemen, daar kwamen ze nu wel degelijk van zelf om met vrouw en kinderen vrijwillig van een voormalige cel bezit te nemen, niet dan na de vrij hooge huur voor een maand vooruit betaald te hebben. Aan de zijde van de Molkenmarkt gaat de oude gevangenis geheel schuil achter hare beide voormalige „patroons"het Polizei- firüsidium en het Amtsgericht, die in den oop der tijden ook al menige veer moesten laten. Het pleister der gevels viel in brokken naar beneden, de verf van deuren en ramen verschoot, en bladderde af. Maar aan twee kanten vertoont de Hausvoigtei zich nog in dezelfde sombere grootheid als honderd en meer jaren geleden, van den waterkant gezien, waar het groezelige gebouw als een vesting met een vierdubbele rij „schietgaten" uit de Spree oprijst, en uit den Krögel, het van de Molkenmarkt tot aan de Spree loopend oude smalle steegje, dat aan de ééne zijde begrensd wordt door het langgestrekte, uit de middel eeuwen dateerende woonhuis van denzelfden naam met zijn schilderachtige binnenplaats, waar steeds kunstschilders aan het werk zijn, waar de kippen tussöhen de hobbelige keien scharrelen en pikken, waar in het achterhuis met het overhangende dak het vorig jaar nog een wapensmid harnassen, schilden en helmen maakte op de ouderwetsche manier, door het ijzer op een steen rond te kloppen, welke handwerksman „uit den ouden tijdsedert de bakens heeft moeten verzetten, daar het maken van harnassen voor de schouwburgen niet meer genoeg verdienste opleverde, en aan de andere zijde door de hooge muren van de gevangenis, waarvan de kleine getraliede ramen achter dicht ijzergaas schuil gaan. Vóór aan de straat, aan de drukke Molkenmarkt, waar nu de wachtplaats is van de moderne Taxameters, was in vroeger eeuwen de steen, waar de veroordeelden „auf den Pranger" te kijk werden gezet. Vogels van diverse pluimage waren voor langer of korter tijd de „gasten" van de Hausvoigtei. In een cel op de tweede verdieping aan den rivier kant bracht Frits Reuter een gedeelte van zijn „Festungstid" door. In een andere oei, eveneens aan den waterkant, zat op de hoogste verdieping dén der „gevaarlijke acht-en- Veerligers" gevangen, Karl Schurz, één der mannen uit het revolutiejaar 1848, die na zijn invrijheidstelling naar Amerika ging, waar hij, de gewezen „revolutieman", een paar jaar geleden behoorde tot de Amerikaansche gast- heeren van Prins Hendrik van Pruisen, den kleinzoon van den „Prinz von PreusBen", lateren Keizer Wilhelm, die zich in die dagen bij het volk zóó gehaat had gemaakt wegens dè door hem bewerkte onderdrukking van den opstand in Baden, dat hij bij nacht en ontijd naar Engeland de wijk moest nemen. Tempora mutnntur et nos mutamur in illis! Waarom de arme luidjes, niettegenstaande de hooge huren, toch in de vuile voormalige gevangenis hun tenten hebben opgeslagen, in een volgenden brief. K. TELE&RA1IKN. Dreischor, 7 Augustus. Benoemd tot onderwijzer alhier aan de openbare lagere school do heer Olree van Ouwerkerk, en tot bowaarsohoolhouderes mej. Legemate van Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2