ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 6 Augustus 1903. (525 ierilizeesclie O o u r a n t). Onderwijzeres. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7881. Dlreoteur, A. «T. UE LOOZE. Redacteuren: j A" FRANKEL" J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ota. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Aan de OPENBARE LAGERE SCHOOL B te Zierikzee (hoofd de heer P. van der Have) wordt gevraagd eene Onderwijzeres, in het bezit der acten voor vrije- en orde-oe.eningen der gymnastiek en voor nattige handwerken voor meisjes. De jaarwedde bedraagt f OOO, Sollicitatiën (adres aan den Raad op zegel) worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór 1£> Augustus 1903. Amaril». TJit Danville, in Illinois, wordt weer melding gemaakt van een lynchpartij. Een troep volks bestormde de gevangenis, om korte wetten te maken met een daar opgesloten neger, die zich vergrepen had aan een blanke vrouw. De gevangenbewaarders schoten toen op de menigte, zoodat een man gedood en drie zwaar gewond werden. Maar het volk drong in de gevangenis door, trapte een neger dood en verbrandde een anderen neger, die een blanke gewond had. Bij de ontploffing van de kruitfabriek te Tewkcbury, in den Amerikaanschen staat Massachussets, zijn in het geheel 25 personen gedood en 100 gewond. Dertig hnizen in de omgeving zijn vernield. De schade wordt begroot op 100.000 gulden. De hitte van onlangs te New-York heeft daarna eene sterke buikloop-epidemie tengevolge gehad. Het sterftecijfer onder de kinderen werd zóó groot, dat de gezondheidscommissie 15 geneesbeeren voor de armenwijk beschikbaar stelde. Bij duizenden werden de kinderen van de arme bevolking naar de hospitaal schepen en naar de zeebadplaatsen gezonden. Op één avond verlieten meer dan 30,000 menschen de stad om onder den vrijen hemel aan bet strand van bet Coney-eiland te kam peeren. Uit de gevangenis te Felson in Cali- fornië, zijn Woensdag 15 mannen ontsnapt, na twee cipiers gedood en een derden gewond te hebben. Drie der vluchtelingen werden door de troepen, die hen vervolgden, doodgeschoten; maar de twaalf overigen wisten te ontkomen iu de bosschen. Te Portland (Oregon) is Zaterdag een brng over de Willamette-rivier ingestort, terwijl een massa menschen naar het zwemmen van een man zonder armen stonden te kijken. Vijftig personen verdronken. Volgens Odell, den gouverneur van New-York, zijn voor de aanstaande presidents- keuze Theodoor Roosevelt en rechter Alton B. Parker van New-York de beide voor naamste candidaten. Het hoofd van een nieuwe secte in Illinois, dr. Dorrie, heeft zijn volgelingen gelastoveral de politio te bewegen baar sabels en revolvers af te leggen en die te vervangen door bijbels. Zij moeten den dienders tevens bewijzen, dat tegenover dronkaards en boeven een goedgekozen bijbeltekst meer effect zal opleveren, dan een sabelhouw of een revolverschot. Gemakkelijk uit te voeren lijkt dit bevel niet; we vreezen althans, dat niet veel politie-agenten de proef zullen aan durven. Het gerechtelijk onderzoek betreffende de posterij-schandalen in de Vereenigde Staten zal leiden tot vervolging van negen ambtenaren wegens geldafpersing en omkoopbaarheid. Onder de beschuldigden zijn verscheidene hooge ambtenaren. Het onderzoek is nog niet afgeloopen en men verwacht nog verdere aanklachten. President Roosevelt is voornemenseene grondige zuivering te houden in het post- departement. Italië. Rome, 3 Aug. De drie doctoren, die wijlen Paus Leo tijdens zijn laatste ziekte hebben behandeld, hebben ieder een honorarium van 50,000 lire (25,000 gulden) ontvangen. Onder de behoeftigen, die hebben aan gevraagd te mogen genieten van de 50,000 lire, welke Paus Leo voor de armen van Rome beeft nagelaten, bevinden zich twee neven van Paus Pius IX. De kosten van het huidig Conclave 4 Aug. Kardinaal Giuseppe del Sarto, patriarch van Venetië, is tot paus gekozen. Do paus verscheen om tien minuten over 12 op het binnenbalcon van de basiliek en zegende de menigte, die een geweldig gejuich aanhief. Kardinaal Macchi deelde van het buitenste balcon van de Sint-Pieterskerk mede, dat kardinaal Sarto tot paus gekozen was en den naam Pius X had aangenomen. De troepen, die op het Sint-Pietersplein stonden opgesteld, presenteerden het geweer. Reeds bij de eerste stemming had Kardinaal Sarto oenige stemmen, die aldoor vermeerderden. Maandagavond werd zijne ver kiezing zeker. Hedenmorgen werd hij verkozen met 50 stemmen. Toen Sarto zijne candidatuur zag veld winnen, smeekte hij de Kardinalen herhaaldelijk hem niet te kiezen. Toen hij desniettemin toch gekozen was, en Oreglio hem vroeg of hij het aannam, viel hij in zwijm. Gedurende de eerste aanbidding weende hij zeer. AJle bladen wijden kolommen aan den nieuwen paus. Hij houdt zeer veel van zijne moeder en zijne zusters. De nieuwe Paus, Nadat de kardinalen nog geen volle vier etmalen in Conclave bijeen zijn geweest, nadat allerlei geruchten do ronde hebben gedaan, dat het in den verkiezingsstrijd om de pauselijke tiara uitsluitend ging tusschen de beide groote favori's Rampolla en Serafino Yannutelli, kwam onverwacht hot verrassend bericht, dat de kardinaal-bisschop Giuseppe Sarto tot paus gekozen is en den naam Pius de Tiende heeft aangenomen. Het is dus wel een outsider geweest, wien ten slotte de opvolging van Leo XIII is op gedragen, want wel kwam Sarto's naam voor onder de «papabili", maar op de allerlaatste plaats en aan de mogelijkheid van zijn ver kiezing heeft wel niemand gedacht. Er zullen zich dus in het Conclave bizondere omstandig heden hebben voorgedaan, die deze verrassing hebben veroorzaakt. Hoogst waarschijnlijk zal een niet te beslissen strijd tusschen twee candidaten met eigen beginselen beslecht zijn door een compromis van beide partijen op een zoogenaamden neutralen caodidaat, in casu Sarto. Nadere bizonderheden betreffende de verschillende stemmingen zullen zekerheid brengen. "Want wel is Giuseppe Sarto, die den 2en Juni 1835 te Riesa, in de Italiaansche provincie Trevisa, geboren is, een neutrale candidaat bij uitnemendheid geweest. Hij heeft geen vijanden, wat wel het beste bewijs voor zijn neutraliteit is. Daarbij is hij goed hartig, eenvoudig en opgeruimd van humeur, zoodat hij onder de hooge geestelijkheid zeer populair is en reeds lang vóór het overlijden van Leo XHI als «papabile" gold. Leo XIII gaf meermalen te kennen, dat hij Sarto als bestemd voor de tiara beschouwde, plaagde hem er zelfs mee, dat hij er naar dong en noemde hem dan schertsenderwijs «Candidato della Sereoisaima". Dat Sarto niet naar de pauselijke waardig heid doDg, er althans voor zichzelf geen propaganda voor maakte, blijkt wel hieruit, dat hij bijna nooit naar Rome ging, maar voortdurend te Yenetië, waarvan bij tot patriarch verheven werd in 1893, gelijktijdig met zijn benoeming tot kardinaal, vertoefde. Tijdens zijn laatste bezoek aan Leo XIII kwam Sarto te spreken over den eerbied, de vereering van de Venetianen voor het hoofd der Katholieke kerk en voegde er bij, dat nergens de wenschen en gebeden voor het lange leven en de gezondheid van den paus vuriger en algemeener waren dan te Venetië. Helaas!" antwoordde Leo XIII, «wij hebben soms een voorgevoel, dat ons waar schuwt, dat wij ons Bpoedig moeten opmaken voor de roepstem des Heerenmaar zonder het geringste leedwezen zullen wij aan een minder onwaardig schepsel de verpletterende eer overlaten, in deze wereld het goddelijk gezag te vertegenwoordigen. Overigens", voegde paus Leo er bij, «misschien zult gij ons wel opvolgen". Kardinaal Sarto ontving dat onverwachte compliment met oprechte verbazing en toen hij tegenstribbelde met de verzekering, dat een dergelijke taak zijn kraohten te boven zou gaan, ging paus Leo voort: «"Wij weten, mijn zoon, dat ge groote diensten aan de kerk zoudt kunnen bewijzen, waut gij bezit hoedanigheden, die van groote waarde voor haar konden zijn". In weerwil van die hoedanigheden, die Leo XHI leerde waardeeren, heeft het weinig gescheeld, of Sarto was zijn leven lang een geestelijke van lagen rang gebleven. Hij is van bescheiden afkomst, studeerde prachtig, toonde later, toen hij pastoor geworden was in de beide plaatsen, waar bij als zoodanig stond, grooten apostolischen ijver, maar hij was reeds veertig jaar, toen hij pas werd opgemerkt. Hij was destijds pastoor te Salanzo. De toenmalige bisschop van Trevisa leerde zijn gaven op de rechte waarde schatten, beriep hem bij zich, benoemde hem tot kanunnik en belastte hem met de afdoening van de belangrijkste aangelegenheden in zijn diocees. Hier onderscheidde hij zich zoodanig, dat hij in 1884 benoemd werd tot aartsbisschop van Mantua en in 1893 tot patriarch van Venetië. Deze laatste benoeming, die, als reeds gezegd, samenging met Sarto's verheffing tot kardinaal, veroorzaakte een conflict tusschen den paus en de Italiaansche regeering. De regeering, die destijds geheel onder den invloed stond van de Jacobijnsche opvattingen van een Crispi, maakte in baar kwaliteit van erfgename van de republiek Venetië aanspraak op het recht van benoeming van den patriarch van San Marco. Leo XIII echter hield zich OostindiBcb doof en het gevolg was, dat Sarto van het exequatur van de zijde der Italiaansche regeeriag en van het genot der tijdelijke inkomsten ver stoken bleef, tot op den dag, dat een toenadering tot stand kwamwaarvan de Fransche Lazaristen in Abessinië de dupe werden. De Italiaansche regeering verleende namelijk Sarto het exequatur en in ruil daarvoor werden de Fransche monniken en het rijk van don negus vervangen door Italiaansche Franciscanen. Sarto is te Venetië zeer populair. Zijn jaarlijksch inkomen van 40.000 lire (f 20.000) gaf bij grootendeels aan do armen. Maar ook om zijn bescheidenheid, zijn minzaamheid en reinheid zijner zeden is hij er geliefd. Als hij in zijn gondel, de handen opgeheven, om de groetende gondelieri te zegenen, door de kanalen voer, boog ieder zich eerbiedig. De gondelieri van Venetië waren gewoon te zeggen, dat, als Sarto eens paus werd, bij de poorten van het paradijs voor hen zou openen, om het genoegen te hebben, hen weer te ontmoeten en weer te kunnen zegenen. Nu is hij paus; zijn verkiezing kan vrede beteekenen. Zwitserland. Er verongelukken dezen zomer weer meer menschen in de Zwitsersche Alpen dan verleden jaar. Het schijnt, dat de reizigers hoe langer hoe minder gevaar zien in de toch zoo uiterst gevaarlijke bergbestijgingen. Hoewel de gidsen herhaaldelijk waarschuwen, j gaan zij hun gang, er een eer in vindend i op toppen te komen waarop Diemand zich waagt. Engeland. Het Koninklijk bezoek aan Ierland verloopt zeer naar genoegen. Nu weer te Cork is het Koningspaar hartelijk gevierd. Aldaar heeft echter de katholieke aartsbisschop geweigerd mee te doen aan de inzegening van nieuwe vaandels, omdat de protestantsche aalmoezenier- generaal er bij wasl De hoop dat Edward dpn oud-Boerenkolonel Lynch, die, naar men weet, een Ier is, begenadigen zou, is inmiddels niet vervuld. Londen, 3 Aug. Koning Edward, die Zaterdagavond met zijn gemalin te Cork is scheep gegaan naar het eilaDd Wight, heeft tot het Iersche volk een boodschap gericht, waarin hij te kennen geeft, hoe diep hij getroffen is door de vriendelijkheid en de wel willendheid van de Ieren, «wier verwelkoming de verwachtingen ver heeft overtroffen". De Koning zegt verder, dat hij de warmste belangstelling voor Ierland en voor het Iersche volk koestert, en dat hij dit getuigt met zeer groote voldoening. Hij spreekt de hoop uit, dat een lichter dag spoedig voor Ierland zal i aanbreken en betuigt ten slotte, dat zijn innigst gebed is, dat de zegeningen des vredes, tevredenheid en voorspoed overvloediglyk Ierland's deel mogen worden. Bij de laatste manoeuvres in de buurt van Salisbury heeft zich een niet onvermakelijk incident voorgedaan. Een batterij artillerie reed een graanveld in, waar de eigenaar aan 't werk was. De man, woedend om de schade, die men hem aandeed, gelastte de battery terug te keeren naar den weg, waarop de commandeerende officier zijn manschappen laat gaf den ruziezoekenden boer te arresteeren. Nu greep evenwel de landbouwer een hooi vork en sloeg zoo geweldig om zich heeD, dat de heele bende artilleristen aan den haal ging, het kanon achterlatend. De luitenant was het eerst in veiligheid. Blijkbaar zjjn deze artilleristen in Zuid-Afrika geweest. BelgiS. De gemeenteraad van Antwerpen heeft uit Londen officieel bericht ontvangen, dat koning Edward met zijn jacht zal komen bij gelegen heid van het honderdjarig bestaanefeest der groote Antwerpsche havens. Er zullen ook twee Fransche oorlogsschepen komen, zoodat de Fransch-Engelsche verbroedering in de Belgische haven zal kannen worden voortgezet. Een aardig staaltje van ambtelijke nauw gezetheid wordt uit Brussel bericht. De uitvoerders van het testament van wijlen koningin Henrietta hadden aan gravin Lonyey, de vroegere kroonprinses van Oostenrijk en dochter van wijlen de koningin, een stuk gezonden met het opschriftHare Koninklijke Hoogheid. En, aangezien deze titel de gravin niet meer toekomt, stuurde men uit Weenen bet stuk zonder meer terug. Nederland. Leeuwarden, 4 Aug. Heden namiddag tegen 3 ure sloeg de stoomboot op Drachten, juist toon zij den terugtocht zou aanvangen, in de Stadsgracht om. Vreeeelijke kreten gingen op van de aan boord zijnde talrijke passagiers, die gelükkig allen, door met bijlen en breek ijzers gaten in het voor- en achterruim te maken, gered werden. De spanning van de aan den wal zijnde personen w&s groot, vooral toen men meende, dat nog een kindje in het voorruim was. Arnhem, 3 Aug. Alhier heeft zich eene bende flosschentrekkers gevestigd, bestaande uit een drietal mannen en twee vrouwen, komende uit Utrecht. In den loop van Donderdag hebben zich twee personen, waarvan een het uiterlijk had van een «heer", vervoegd bij een bekenden beddenfabrikant alhier en in diens winkel voor een bedrag van pl.m. f 100 gekocht bedden, dekens, enz., voorgevende dat deze bestemd waren voor den chef van een eerlang door hen op te richten groote zaak. De meubols behoefden, zoo werd den beddenfabrikant gezegd, niet zeer fraai te zijn de kooper koos dan ook goedkoopere meubelen dan hem aangeboden werden. Hij gaf op, te heeten Schueling, wonende PrinsesseBtraat no. 2. De goederen werden aldaar afgegeven en in ontvangst genomen. Ook elders werden bestellingen gedaan, tot een gezamenlijk bedrag van f 350, doch dank zy de waakzaamheid der politie, voor het huis gestationneerd, werden de verkoopers tijdig gewaarschuwd en de goederen niet afgegeven. De heer V., beddenfabrikant, ingelicht omtrent het gehalte zijner koopers, wenschte ook nog eene poging te beproeven zijne goederen terug te krijgen en begaf zich met een tweetal personen naar de PrinsesBestraat no. 2, waar hij, op zijn verzoek, werd binnengelaten. De hem vergezellende personen moesten evenwel buiten blijven, onder bedreiging dat anders van de revolver gebrnik zou worden gemaakt. Toen dan ook een hunner, die reeds in huis was, weigerde voor de bedreiging te zwichten, verwijderde Schueling zich inderdaad een oogenblik, om daarna terng te keeren met iets, dat als revolver dienst moest doen, doch feitelijk een stuk bout was. De heer V. had intusschen geen lust zich op deze wijze in het bezit te stellen van zijn goed en was heen- Den geheelen nacht werd èn door de politie èn door de twee mannen, door den heer V. daarmee belast, de wacht gehouden voor bedoeld perceel, om er voor te waken, dat daaruit iets word verwijderd, wat dan ook niet geschiedde. Gisterenmorgen werd een postpakket uit Amsterdam, aan het adres van «Schueling", door de politie in beslag genomen. Het huis Prinsessestraat no. 2, behoorende aan den beer K. te Arnhem, is met ingang van 1 Augustus gehuurdde sleutel was echter reeds afgegeven. In de woning bevinden zich op dit oogenblik de zioh noemende Schueling en twee vrouwen. De twee andere personen hebben zioh gisterenavond herhaaldelijk in de nabijheid vertoond, doob beproefden niet binnen te gaan. Zooale later gebleken is, hebben zij gelogeerd in hotel »De Keizerskroon", Groote Markt alhier. Door het actief optreden der politie te dezer stede is de Arnhemsche handel het gevaar ontkomen, waarvan die van Utrecht het slacht offer is geworden, waar men voor duizenden schijnt te zijn opgelicht. Blijkbaar heeft men hier te doen met de leden van een groote bende, waarvan het hoofdkwartier te Amsterdam gevestigd is, die de provinciesteden «afwerken" en de dus verkregeD goederen naar de hoofdstad zenden, waar zij te gelde worden gemaakt. De zich noemende Schueling volgens den een spreekt hij met een Friescb, volgens den ander met een Duitech accent geeft voor, in verschillende plaatsen handelszaken te willen vestigen en daarbij in de eerste plaats de stadgenooten te willen «begunstigen". Wy hopen, dat de justitie termen moge vindeD, aan deze «begunstiging" paal en perk te stellen. In ieder geval is de slag hier verloren. Nader verneemt men, dat de heer V. zijne goederen heeft teruggekregen tegen betaling van f 12.50, door S. als schadeloosstelling geëischt, onder bedreiging, in tegenwoordigheid der politie uitgesproken, dat hij anders de goederen zou vernielen. Ook de heer G., die voor een zeker bedrag had geleverd, ontving nagenoeg alles terug. De geleden schade is dus niet groot, wat voornamelijk te danken is aan het flinke optreden van de politie. Amsterdam, 3 Aug. Een schoenmaker in de Spaarndammerstraat was bezig met leer te snijden. Plotseling schoot zijn mes uit, waardoor hij zich een beenslagader doorsneed. Binnen 10 minuten was hij een lijk. De man laat een weduwe met 7 nog jeugdige kinderen na. 4 Aug. Omtrent do mededeelingen door Luier van der Laan gedaan verneemt men nog dat hy met de meest mogelijke kalmte aan de justitie een uiteenzetting heeft gedaan boe het geheele misdrijf zich heeft toegedragen. Behalve dat het slachtoffer heeft willen ontvluchten aan de tuinzyde, moet volgens zijne verklaring door haar ook nog een poging zijn gedaan om de voordeur uit te loopen. Ook toen werd zij echter weder naar binnen gesleurd en viel zij in de gang tengevolge van het hevige bloedverlies nabij de keukendeur en die van de achterkamer en het privaat neer. «Ik heb haar toen nog wat versjouwd", zoo verklaarde hij, want ik moest in de achterkamer zyn om my te verkleeden en het lijk lag er vlak voor. Uit alles moet blijken, dat de vermoorde en baar belager hevig hebben geworsteld; de onderkleeren waren haar voor een groot gedeelte van het lijf gescheurd. Ook moet Luier nog by het lijk op de knieën hebben gelegen, wat blijkt uit de bloedvlekken, welke zich bevinden op zyn werkbroek ter hoogte van de knieën. Het is verder gebleken, dat hy niet alleen in Rotterdam, Den Haag en Nijmegen, maar ook nog in Antwerpen heeft vertoefd, want nadat hij zich by de politie had aangemeld, werd by fouilleering o. m. op hem bevonden ruim zes guldenéén franc en eenige Antwerpsche tramkaartjes. Scheveningen, 3 Aug. De luchtreiziger Godard, die gisteren hier zou opstijgen, is wegens krankzinnigheid opgenomen in bet krankzinnigengesticht aan het Slykeinde te 's-Gravenhage. Zaterdagavond was hij wegens gemis aan een spoorwegbiljet te Haarlem uit den trein gezet en moest hij vanwege de Maatschappij «Zeebad Scheveningen" van daar worden afgehaald. Dien avond kon te Scheveningen nog alles met hem worden besproken, maar 't viel wel op, dat hij vreemd deed. Hij nam zijn intrek in het hótel «Altenburg", dat hij Zondagochtend vroeg verliet om, naar hij opgaf, een wandeling te doen. In dat hótel had hij zyn kamer en de gang vol beplakt en beschreven met zyn naam met aanduiding van zijn beroep als Iuchtsohipper. Na zich per tram naar de stad (Anna Paulownastraat) begeven te hebben, trok bij door de gekke dingen, welke hij deed, de aandacht der politie, die hem inpakte en overbraoht naar het politie-bureau aan het Alexanderveld, van waar hij, nadat zyn krankzinnigheid geneeskundig was geconsta teerd, in het krankzinnigengesticht in veiligheid ie gebraoht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1