Uit Stad sa Provincie. daad in handen heeft en nn de verschillende omstandigheden, waaronder het feit gepleegd is, kan toetsen aan de mededeelingen van den dader, zal hieromtrent de waarheid wel aan het licht brengen. Dan zal blijken of in dezen man een ongelukkige, die tot de mis daad is voorbeschikt, dan wel een werkelijk groot misdadiger gezien moet worden. Hedenmorgen is Luier van der Laan over gebracht naar het Huis van Bewaring, waar in den loop van den dag de treurige ontmoeting met zijn broeder zou plaats hebben. 1 Aug. Het slachtoffer van de afschuwelijke misdaad, vrouw Geertruida Jongsma, werd gisteren op de begraafplaats «Vredenhof" aan den Haarlemmerweg ter aarde besteld. Reeds vroeg hadden velen zich verzameld op den hoek van de le Helmersstraat en Nio. Beetsstraat, waar het lijkeDgebonwtje staat van het Buiton-Gasthuis. Van hier uit werd het stoffelijk overschot gedragen in den eenvoudigen lijkwagen. Een tweetal kransen van de familie dekten de kist. Een groot aantal belangstellenden volgden den treurigon stoet naar den doodenakker. Yooral was 't zeer druk in do Van nogen- dorpstraat, waar de oudors wonen van de vermoorde vrouw. Ook op het kerkhof waB een talrijk publiek toegelaten. 't Was werkelijk eGn hartverscheurend gezicht, toen de kist in de groeve werd neer gelaten. Het afsoheid van den ouden grijzen vader en don zwaarbeproefden echtgenoot maakte diepen indruk op de omstanders. Het aandoenlijke oogenblik had beiden zoo aan gegrepen, dat zij ondersteund van de plaats weggeleid moesten woïden. Aan het graf werd niet gesproken. 's-Gravenhage, 1 Aug. Van 13 tot en met 15 Juni 1.1. logeerde alhier in hot «Hótel Central" de ingenieur Heinrich Veith. Hij was op reis voor zijn firma te Zurich. Op 14 Juni 1.1. maakte hij te ScheveniDgen kennis met een Duitscher, zich noemende Walter Wiederholt en Richard Köllcr uit Berlijn en opgevende laatstelijk te komen van Liende bij Hannover, te zijn beeldhouwer en voor zijn pleizier op reis te zijn. Veith gaf hem zijn visitekaartje, waaruit bleek voor welke firma te Zürich hij reisde en deed hem mededeeling van het hotel, waarin bij gelogeerd was. Op 15 Juni 1.1., 's morgens, reisde Veith af naar Delft. Kort na zijn vertrek meldde zich bovenvermeldo Duitscher aan het hotel aan, met de vraag of zijn broeder Veith nog in het hotel aanwezig was. Na vernomen te hebben, dat zulks niet het geval was, bestelde bij een kamer. Weinige uren daarna werd aan het hotel bezorgd vanwege de post een kennisgeving, dat voor Veith aan het postkantoor berustte geldswaarde. Nadat hij die waarde in ontvangst had genomen, is hij verdwenen. De ingenieur Veith kwam bij zija thuiskomst te Zürich tot do ontdekking dat zjjn firma op 15 Juni 1.1. had ontvoeren een lelep'raTD.. vnlsr-hAliiV een kennjsgeving dat hij zijn geld bad verloren en een verzoek hem geld too te zenden. Zijn firma had daaraan voldaan, door toezending van 500 francs op zijn naam aan het «Hotel Central". Het gehouden onderzoek heeft aangetoond dat de verdachte niemand anders kan zijn dan do zich noemende Walter Wiederholt en Richard Eöller. Van 13 tot en mot 15 Juni 1,1. logeerde hij te Scheveningen in het hótel «Galerie", waaruit hij heimelijk is verdwenenzonder zijn rekening to voldoen. Iu Amsterdam schijnt hij gelogeerd te hebben in het hotel «Stad Elberfeld". Hij is nog zoek. Do reeder M. v. d. Zwan te Scheveningen heeft nit Lerwick telegrafisch bericht ont vangen, datdeDuitschestoomlogger Romulus" van de haringvisscherij-maatschappij A. G. te Emden aldaar behouden heeft binnen gebracht Cornell's Bron en diens bemanning van de bom Sch. 124 en de bom zelf in zinkenden toestand binnengesleept, nadat de Dnitsche haringvisscher des Maandags het vaartnig in de Noordzee had aangevaren. Volgens een latere tijding is de bom in Eogeland reeds als onzeewaardig afgekeurd en te Lerwick aan strand gezet. De bemanning der bom vertoeft nog in Engeland. De reeder Van der Zwan zal trachten in minnelijke Bchikking schadevergoeding van do Duiteche reedenj te krijgen en anders een actie tot schadevergoeding instellen, daar de schuld der aanvaring aan den stoomlogger gegeven wordt. De bom was ter haringvisscherij en had 60 kantjes haring aan boord. Z. K. H. Prins Hendrik zou, volgens een Belgisch blad, hot landgoed «Bethlóem", op don weg van Meerssen, bij Maastricht, van den heer Stevens gekocht hebben om het als jachtverblrjf in te richten, en zou er reeds in September a s. komen jagen. Er wordt zelfs bijgevoegd, dat H. M. de Koningin haar gemaal zal vergezellen. Spykenisse, 30 Juli. Terwijl hedonavond het ruim l|-jarig zoontje van den metselaar G. M. alhier zich al spelende aan het oog der moeder had onttrokken, is het in de haven to water geraakt, on na een half uur zoeken en dreggen daaruit levenloos opgehaald. Voor de zooveelste maal weer een waarschuwing, hoe hoog noodig het is, dat ouders hunne kinderen niet uit het oog verliezen. Zierikzee, 1 Aug. Gisterenavond werd in de Sociëteit Concordia" alhier een algemceno vergadering gehouden der Vereeniging «Excel sior" tot veredeling van zangvogels en pluim vee iu SchouwenDuiveland. De voorzitter, de heer J. C. van der Have, opende de vergadering, waarna hij het woord gaf aan den secretaris den heer L. J. Leeuwe, dia een keurig verslag uitbracht over de gehouden tentoonstelling, waarin hij consta- teeren mocht, dat deze uitstekend geslaagd is, ook boven andere boter gelegen plaatsen. Hierna deed de penningmeester, de heer M. Smits, rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. Uit de rekeniDg, die nagezien en goedgekeurd werd door de heeren dr. v. d. Hoeven en M. C. v. d. Vliet, bleek, dat de rekening der verloting een tekort van f 2.01 en die der tentoonstelling een tekort van f 55 90£ heoft opgeleverd. Besloten werd dit tekort te brengen op de eerstvolgende rekening der Vereeniging. Den heer M. Smits werd dank gezegd voor zijn uitstekend gehouden financieel beheer. De voorzitter, de heer Van der Have, zegt thans, dat hot succes der tentoonstelling te danken is aan den ijver der commissieleden, doch ook aan den financiëelcn en moreelen steun, dien het bestuur heeft mogen ondervinden. NameDs zijne mede-leden brengt bij dan ook aan allen, die daartoe hebben medegewerkt, zijn hartelijken dank. De eero-voorzitter, de hoer Ch, W. Yer- meys, neemt thans het voorzitterschap over; hij herinnerde aaD het tot stand komen der tentoonstelling en hoe zij geslaagd is; hij gevoelt zich verplicht een woord van huldo te brengen aan den voorzitter, die door zijn groote werkkracht aan allo leden van het Bestuur een voorbeeld hoeft gegeven, waar door alle bezwaren werden overwoanon. Aan zijn krachtig optreden is voor een groot deel het succes der gohouden Tentoonstelling te danken. Daarom heeft het Bestuur gemeend hem tot «lid van verdienste" te moeten benoemeD, waarvan hij hem het insigne overhandigde. (Applaus). De voorzitter betuigt zijnen dank, verklarende dat het hem aangenaam is, dat zijn werk op prijs wordt gesteld, terwijl hij wonscht nog steeds in hot belang der Vereeniging werk zaam te kannen zijn. Hierna had do uitreiking der medailles plaats, voor zoover do bekroondon tegen woordig waron. Bij Kou. besluit is mot ingang van 1 Sept. bevorderd tot opzichter van den Rijks- Waterstaat 1ste klasse, de heer P. de Ronde (vroeger in Zeeland), thans 2do klasse; tot opzichter van den rijkswaterstaat 2do kl. C. E. Enthoven te Zierikzee, thans 3de kl.; tot opziohters 3de kl. A. v. d. Linde en A. Steendam, thans opzichters 4de kl. Bij Kon. besluit is o. a. aan de ingenieurs van den Rijkswaterstaat 1ste klasse E. R. van Nes van Meerkerk en N. A. M. van den Thoorn verleend den titel van hoofd ingenieur, ondor toekenning van een ver- hnopdot/. van-.^gCF.edil/ï djfl de jaarwedde van den ingenieur 3o kl. P. Hoogenboom wordt verhoogd mot f 400, en alzoo gebracht op f 2400. Vanwege den Rijkswaterstaat is men begonnen de in 1877, 1883 en 1898 op den Banjaard gestrande schepen «Empress of India", «Rotterdam" en «Gustaf Gri&ar" door middel van dynamiet op te ruimen. Het eerstgenoemde schip is roods voor de helft verwjjderd. In de volgendo maand begint men aan de «Gnstaf Grisar", waarvan gebleken is, dat het grooto ijzoren schip reeds geheel ge broken is. Bij aanschrijving van den Ministor van Staat, Minister van Oorlog, zijn wegens te weinig deelneming, de navolgende schiet- en weerbaarheidsvereenigingen als ontbonden ver klaard schietvereeniging «Do la Rey" te Kapelle (Zuid-Beveland)schietvereeniging «Prins Hendrik" te Scherpenisse en scherp- schutteravoreeniging «IJzendijke" to IJzendijke. Te Zaamslag is een ventje van acht jaar zoodanig door oen koe gotrapt, dat het aan de gevolgen is overleden. De werkman B. Esseling, uit Hulst, die onlangs op het festival to Kloosterzando zoodanig gewond werd, dat men voor hot behoud van zijn leven vreesde, is thans zoover hersteld, dat hij naar zijn woning is kunnen vervoerd worden. De verdachte V. bevindt zich nog steeds te Middelburg in hechtenis. Brouwershaven, 3 Ang. Gisterenmiddag half één arriveerde alhier per tram het muziekkorps uit Steenbergen, dat in den tnin van het café en bötel Scbraver een concert zou geven ter gelegenheid der kermis en den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Met vol muziek trok het de gemeente binnen tot vóór het huis van den burgemeester, waar het «Wion Neórlandsch bloed" werd aan geheven, dat Z.E.A. aanleiding gaf het korps een woord van welkom toe te spreken, daarbij den gewichtigen feestdag herdenkende. Het concert liep best van stapel, de muziek was aangenaam om te hooren en kan bepaald goed genoemd worden. Begunstigd door helder en frisch zomerweer, een bizonderheid in deze regenachtige dagen, werd daarvan door velen een ruim gebruik gemaakt. Per tram en per fiets waren velen van elders gekomendie ook de overige kermisver makelijkheden met een druk bezoek vereerden. Het korps vertrok weer per tram om 8 uur, begeleid naar het station door een groote menigte onder fanfares, van waar het per extra ingevoegde tram huiswaarts keerde. Zoowel de extra- als de gewone tram was vol mot menschon. Toch bleven er genoeg zaam over om de kermisvreugde te blijven genieten, die tot laat in den nacht voortduurde en heden zal worden voortgezet. Bruinisse, 1 Aug. In de gistoren go- houden vergadering van don gemeenteraad werd de gomeenterekening over 1902 aan geboden. De uitgaven bedroegen f 22744,83 de inkomsten f 25177,60, goedslot f 2432,7C|. Tot leden der commissie van onderzoek worden gekozen de heeren Goudzwaard, Van VesBem en Bolier. Aangeboden werd de begrootiog van het burgerlijk armbestuur over 1904 en de rekening van hetzelfde bestuur over 1902. Zij werden eveneens in banden der boven genoemde commissie gesteld. Na langdurige discussie weid afwijzend beschikt op een request van A. van der Est, om de wijken uit te breiden, waarin volgens de verordening looaliteiten met vergunning tot verkoop van sterken drank in bet klein mogen zijn. Het verzoek werd afgewezen met 4 tegen 3 stemmen, de heeren Goudzwaard, Hoogerhcide en Van Vessem. Bij ©ene af- en overschrijving van en op posten van de begrooting 1903, werd door don heer Bolier de opmerking gemaakt, dat do echaleion voor de gemeente op f 40 de duizend komen, terwijl dio voor de kerk op f 35 do duizend kwamen. Besloten wordt om dit verschil op te helderen. Op een verzoek van het burgerlijk armbestuur om de begrooting voor 1903 met f 200 te verhoogon, werd gunstig beschikt. Aan den heer P. I. van dor Weele wordt op vorzóek eervol ontslag verleend als onder wijzer aan de openbare school. Door den heer Jumelet wordt er op gewezon, dat bij de ligplaats van de beurtschepen enkele steenon moeten gelicht worden, waartoe besloten wordt. Ton slotte word do havonvorgrooting besproken, "waarbij medegedeeld wordt, dat nog geene beschikking op het adres aan den mioister om subsidie is ontvaDgen. Tholon, 1 Aug. Benoomd tot directeur van do gasfabriek alhier, do heer J. Knman te Winschoten. Wissenkerke, 1 Aug. Een Camper- landsch landbouwer, die don koopdag Woensdag wilde bezoeken per eigen gorij. overkwam haast een ongeluk, doordien bij het uitwijken yoor oon ander voertuig zijn paard schrikto, zoodat hot wagentje om kantelde. Gelukkig word alleen de wagen beschadigd, en kwamen do inzittenden met den schrik vrij. AanbestedingenYerhooplniei en». Tholen, 1 Aug. liet woonhuis, waarin schildorszaak, behooiendo aan den heer C. Avó alhier, La bij publieke veiling ingezet voor f 850 plus f 300 voor aanwezig schilders- 15 Augustus heeft do publieke verkooping plaats. Landbouw en Veeteelt. Dat de vogels aan bot te veld staande koren groot nadoel kunnon berokkenen, mogo o. a. hieruit blijkou, dat een stuk gerst to Goodoreede dermate van do musschon hoeft te lijden gohad, dat do opbrengst tot niets kan worden goreducoord. Wijl hot alzoo niet loonend werd gooordeeld, dat gewas af te snijdon, werd bet eenvoudig afgemaaid. Een nieuwe aardappel. Eduard Heckel, directeur van hot Koloniaal Instituut van Marsoillo, doet in de Revue Rose inte ressante mededeelingen over oon Dicuwen aard appel, Solanum Commersoni, den zoogenasmden wateraardappel van Uruguay. Sedort eenigo jaren heeft men in Frankrijk met do cultuur van dio plant proeven genomen, waardoor men in staat is zich rekenschap te geven van haar eigenschappon. Wat baar aanbeveelt is haar geschiktheid om to tieren in lage moerassige streken en haar weerstand bicden aan vorst. Zij geeft achtereenvolgende oogsten van donzelfden grond, zonder dat zij opnieuw gepoot boboeft to worden, daar do in den grond gelaten wortels voldoondo in de zaad- vorming voorzion. BHCHT8ZAHEH. Do rechtbank te Rotterdam heeft G. A. Dutillieux, bockbouder-penningmeeBtcr van het Vrij-Entrepot to Rotterdam, wogen s verduistering zoven maal geploegd tot f 8725.77 alamodo wegens valschheid in geschrifte, viermaal gopleegd, veroordeeld tot 1| jaar gevangenisstraf. De eiech was 2 jaar, Voorts veroordeelde de rechtbank G. Wes- tordorp, werkman, wegens moord op W. van der Schoor te Charlois, in den avond van den Tweeden Pinksterdag, tot 4jaar gevangenis straf. De eisch was 5 jaar. Do rechtbank te Leeuwarden hoeft uit spraak gedaan iu de zaak van G. H., makelaar te Buiksloot, thans in hechtenis, beschuldigd van valschheid in geschrifte (loterij-zwendel), gepleegd to Sneek. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde Vrijdag, doch zonder aftrek der preventieve hechtenis, do voroordeeling door do rechtbank te Middelburg van H. G., arbeider te 'e Heerenhocktot twee jaar gevangenisstraf wegens brandstichting en diefstallen. De commissionair in effecten J. H. van K., die door de Utrechtsche rechtbank wegons afpersing van den effectenhandelaar Frijda, aldaar, veroordeeld was tot een gevangenisstraf van 3 jaar (de eisch van het U. M. was 2 jaar) is tegen dit vonnis in hooger beroep gegaaD. Voor den politie-rechter te Londen hebben 28 Juli terecht gestaan George Wright, Richard Cornish, Thomas Elliott, William Donovan en Philip Ward, alien in dienst van de Nederlandeche Stoomboot-Maatschappij ter zake van diefstal en holing van verschillende kleedingstakken uit een kist ia het ruim van het stoomschip «Batavier IV". Beklaagden waren 's nachts aan boord van dit stoomschip werkzaam geweest. Daar diefstallen aan boord van echopen aan de orde van den dag zijn, werd een gestrenge straf noodzakelijk geacht, te meer, waar het zelden gelukt do daders in handen te krijgen. Dat in dit geval de diefstal werd outdekt, kwam door de zorgeloosheid der beschuldigden, dio de kist, na den diefstal, zoo slecht weer dichtmaakten, dat er eokele stukken uit bleven haDgen, die dadelijk werden opgemerkt, toen de kist aan den wal was gebracht. Geweonljjk wordt met moer omzichtigheid to werk gegaan, waardoor de daders onbekend blijven. Volgens de Eogelsche wet kunnen personen, die diefstal plegen aan boord van in havens, rivieren, in dokken of op werven liggende schepen, gestraft worden mot 14 jaar. Dergelijke diefstallen komen zoo herhaalde lijk voor op schepen, die tusschen Nederland en Engeland varen, dat de oon sul-generaal van ons land zich schriftelijk tot de stoom boot-maatschappij gewend heeft om daaraan oen einde te maken en het eenige middel daartoe aebtto bij do toepassing van gestrenge straffen. Do beschuldigden bekenden hun misdrijf on werden tot zes weken dwangarbeid ver oordeeld, in welk vonnis zij hebben berust. KERKNIEUWS. Ds. F. Pont, pred. bij de Evang.-Luth. Gera. te Zierikzee, komt voor op het drietal to Edam. Beroepen bij de Ilerv. Gemeente te Enkbuizen, dB. C. van der Hoeven te Domburg. Bedankt voor het beroep naar do Ned. Ilerv. Gem. to Op- en Neder-Andel (N.-Br) door ds. P. do Looze te Oud-Vossemeer. Blijkens in do Vrijdag gehouden ver gadering der algemoene synode van do Ncd. Ilerv. kerk uitgebrachte rapporten telde in 1902 do Ned. Herv. kerk 2 512.820 leden, of 138 G43 meer dan in 1901. Er werden in 1902 gedoopt 59.964 kinderen. Ti»u uu miï. KorK gingen over 400 personen, cn van andoro kerkgenootschappen kwamen er 515 bij. Gerapporteerd word over een voorstel van do classicaio vergadering van Goes tot aanvulling van art 18 van het reglement voor de diaconieën. Do rappor toerende commissio acht dc voorgestelde aanvulling voor de goedo ordo aanbevelenswaardig, en stelt voor ze voorloopig aan te nemen. Het rapport is ter visie gelegd. De WolEerw. heer P. Aanstoots, pastoor bij de R.~Katb. gemeente te Ilcinkens- zand, hoopt 15 Ang. a.s. den dag te herdonken, waarop hij vóór 50 jaren tot priester werd gewijd. O N D E W IJ H. Bij de Vrijdag en Zaterdag 1.1. gehouden examens voor de hoofd-akte zijn o a. geslaagd: te Breda de heer J. van Dijke van Maassluis, cn te Utrecht de heer D. Kwaak van Vlaar- dingon, beiden vroeger te Zierikzee. Benoemd tot onderwijzeres te Maassluis, mcj. A. E. A, Leupen te Stavcnisso. Op de voordracht van hoofd der openb. lagere school C te Vlissingen komt voor de hoor J. DeuzemaD, hoofd eener rijks lagero school te Frederiksoord (vroeger te Oostorland) Benoemd tot hoofd der school in do kom dor gemeente Groodo do heer J. C. Crncq, thans te Waterlandkerkje. Tot onderwijzer aan die school werd benoomd de hoer S. J. Swart te 's-Graven- polder. In de Vrijdag te Groningen voortgezette algemeene vergadering van het Nederlandech Onderwijzersgenootschap is o. a. tot honorair lid van hot genootschap benoemd de beer M. Polderman, hoofd der school to Elleme*t Noordwelle. Benoomd tot onderwijzer aan do openbare school te Goikum, de hcGr C. J. Poldermans alhier. Brouwershaven, 31 Juli. Door den Raad werd in zijn vergadering van heden tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier benoemd, nuj. A. J. Hocke te Zonnemaire (Mon Genie). Met haar stonden op de voordracht de dames M. E. Soheffelaar Klots te Sas-van-Gent en H. C. Ilcule te Zierikzco. Post en Telegrafie. Door het rijkstelephoonkantoor te Anna- Jacoba-Polder zijn gedurende de maand Juli behandeld 66 telegrammen, n.l ontvangen 37 en verzonden 29. Verkiezing te Sittard. Men schrijft uit Sittard aan de Tijd: Het is een echte «bier- en jenever-verkiezing" geweest; dat de heer B. den eersten keer werd gekozen, is nergens anders aan toe te schrijven dan aan de schandelijke agitatie, welke dagen lang door de vrienden en be gunstigers van zijne candidatuur, vooral in herbergen en kroegen gevoerd werd. Het «bedwelmingssysteem", waarvan vroeger in uw blad sprake was, kwam hier juist van pas en heeft, zooals blijkt, uitstekendo diensten bewezen. Over een candidatuur welke aan zoo'n bedwelmingssysteem haar welslagen dankt, behoeven wij niets naders te zeggen, zij veroordeelt zichzelf. Men meldt uit Stein en Elsloo aan de L A', dat, na afloop van do verkiozing, bloedige vechtpartijen hebben plaats gehad. Dit was bet gevolg van het tracteeren van kiezers-agenten. In Stein werden niet minder dan 3 personen ernstig gekwetst, terwijl in Elsloo de burge meester zoodanig werd toegetakeld, dat zijn toestand zorgwekkend is. In Stein werden bij een paar fatsoenlijke lui de ruiten stukgegooid. Gemengd Nieuws. Koffiehandel. Men schrijft uit Noord- Brabant De detail-koffiehandel van ons laDd zal met Nieuwjaar a.s. een geweldigen knak krijgen. Tal van grossiers in dit artikel, vooral op de grenzen van Noord-Brabant en Limburg, bezoeken de Belgische grensplaatsen en wijl in ons land geen rechten op koffie geheven worden en in België wèl, kunnen onze handelaren hun koffie met succes in België pleatsen. Met primo Januari a.s. zal dit echter anders wordenBelgië behoudt zijn rechten op gebrando koffie, doch ongebrand is het artikel vrij. Dit laatste doet het om zijn industrie te bevoordeelen, want de Belgische brander kan dan met succes werken tegen zijn Nederlandschen concurrent, die het door de te betalen invoer rechten zeker moet afleggen. Door enkele groote grossiers, o. a. de firma IJzendijke te Rotterdam en de firma Van den Biggelaar te Rozendaal en Breda, zal dit verlies worden ondervangen door bet stichten van koffiebranderijen te Antwerpen. Maar hoeveel kleine NederlaDdscbe grossiers kunnen dat niet en hoeveel arbeiders zullen dienten gevolge weer minder werk hebben I Inzake handelspolitiek is België ons dan ook veel voordat land brengt den regel in toepassing «chariló bion ordonnóe commence par eolmóme", want wat het nu do8t met de koffie, deed het reods vroeger ter bevordering zijnor eigene motaal-induBtrietarwe Iaat het onbelast binnenkomen, doch meel betaalt bij invoer 2 franlc por dOO kilo. Eu zoo doet het rnet tal van andere artikelen. Wanneer zal ons land ook eens dien weg op gaan Naar het Handelsblad verneemt, is bij de Regeering oen voorstel aanhangig om bij de regimenten infanterie de soldij der sergeanten- majoors, na acht jaren dienst, en der adj.- onderofficicren mot 20 cents daags te verhoogen. Minister Kuyper tusschen de sleenen. Onlangs heeft, zooals men weet, Minister Kuyper een bezoek gebracht aan een aantal steenfabrieken aan den Hollandecbcn IJsel. Het resultaat van dit bezoek zal, natuurlijk, later moeten blijken, evenals van de gesprekken, bij deze gelegenheid met tal van werklieden gevoerd. Een paar anecdoten komen ons echter ter oore, dio te vermakelijk zijn om ze niet mede te declcu. De Ministor had van een kruister reeds vernomen, dat het werk haar niet te zwaar vi> 1, dat zij er niet moede van werd, enz., en vroeg toen of alles dus nogal naar haar zin was. «Ja, antwoordde zij, dat ging nogal, dooh nu was er in Den Haag een Kuyper, en die had den boel leelijk verknoeid", waarop de Minister zeide: «Zoo meiejo, die Kuyper ben ik". In een ander gezin vond de Minister alleen een vrouw thuis. «Werkt ge op do steenfabriek «Neen, mynheer, ik niet, maar mijne dochten wel". >Kan ik haar ook eens spreken?" «Jawel, doch ik heb niemand om ze te laten roepen, on ik kan niot bij dat kleine 'kind van daan". «Maar als ik dau eens even op dat kleine kindje paste". «0> dat is goed, dan zal ik ze wel gaan waarschuwen". Do Minister piste op het kindje en de vrouw kwam weldra met haar blozende dochters thuip. In een andere fabriek had de Minister van een kruister do gewone vragen beantwoord gekregen, toen hij haar nog vroeg: «Maar zoudt ge toch niet liever iu een andere betrekkiDg gegaan zijn, b.v. gaan dienen of naaien «O neen, mijnheer, wo krijgen dikwerf nog veel gauwer een vrijer dan een boerenmeid". (N. Delflsche Crt Te Fijnaart (bij Willemstad) heeft zich oen hoogst zeldzaam feit voorgedaan. Drie zonen van den heer P. KuyJon zijn Dinsdag 1.1. met drie dochters van den heer G. van Ham in het huwelijk getreden. Hot geheelo dorp was in feestdos en van alle huizen wapperde de vlag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2