ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 1 Augustus 1903. (2S ierilizeesotie Cour an t). AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pry's per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië ens. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7879. Directeur a. a. DE LOOZ1B. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. AdvertentiSii.an 13 regel. 30 Cte. meerdere regeh 10 Cte.kannen uiterlijk tot dee Maandage, Woensdags en Vrijdags middags 2 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar fHaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKKL, Meelstraat 386, Zierikzee. Instructie-Bataljon te Kampen. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Gemeente-Secretarie voor hen ter inzage ligt een boekwerkje, getiteldInlich- tlH^en uunklHniule het Instructie- Bataljon t€> Kampen, waarin omtrent de aanneming, bevordering enz. bij dat korps de noodige mededeelingen zijn verstrekt. Zierikzee, den 30 Jnli 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1903/4, no. 1dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is xyn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 31 Juli 1903. Het Hoofd van bet Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Algemeen Overzicht. Heden, Vrijdag, zullen te Rome ter ver kiezing van een Paus de kardinalen in pleohtigen optocht het conolave binnentrekken, zoodat binnenkort van het balkon van den St.-Pieter uur bi et orbi" (aan de stad en de wereld) door den kardinaal-diaken zal ver kondigd worden sAnnuncio vobis gaudium magnum, habemus papam", (vrij vertaald: ik kondig u de blijde boodschap, wij hebben een paus). Er zijn in het geheel 64 kardi nalen, waarvan twee vermoedelijk het conclave ;et zullen bijwonen, de één wegens ziekte, ~ue andere wegens de verre reis. Niet uit de 64 wordt echter gekozen, maar uit de 39 Italiaansche kardinalen. De 25 niet-Italiaanscbe kardinalen bezitten wel het stemrecht, maar zijn volgens de traditie niet verkiesbaar. Zij hebben eohter, daar de Paus met twee derde der stemmen verkozen moet worden, een grooten invloed op de keuze, wat te begrijpen is, daar er verschillende candidaten onder de Italiaansche kardinalen zijn, en elke candidaat door een groep gesteund wordt. Is het voor de katho lieke kerk van groot belang, wie den Pauae- lijken Stoel beklimmen zal, voor de volkeren in het algemeen is het van niet minder gewicht, daar, al heeft de Paus ook de wereldlijke macht verloren, van dezen, zooals wij trouwens ook bij Leo XIII gezien hebben, een kracht kan uitgaan, die op politiek en sociaal terrein zich kan doen gelden. Leo XIII heeft in een olographisch testa ment, dat is een testament met eigen hand geschreven, zijn geheel vermogen, met uit zondering van zijn vaderlijk erfgoed, dat aan zijn neef vermaakt is, aan de Kerk geschonken. Aan deze daad, die bij de familie een begrijpelijke teleurstelling heeft opgewekt, daar het vermogen millioenen bedraagt, ligt ten grondslag de gedachte, dat wat de Paus door en in zijn hooge waardigheid verkregen heeft, aan de Kerk toekomt. De bevolking van Rome heeft ter gedachtenis van wijlen Koning Humbert in optocht een bezoek gebracht aan het Pantheon, waar de stoffelijke overblijfselen van den door een anarchist vermoorden vorst rusten. Het moet in het avonduur een indrukwekkend schouw spel geweest zijn de menigte met vaandels en flambouwen langs de graftombe te zien deflleeren. In de Herzegowina hebben de troepen bij een hitte van 50 graden Celsius een militaire marsch moeten maken, die aan velen hunner levenslang zal heugen. Toen het regiment, dat nit Hongaren bestond, 27 K.M. had afgelegd, was de helft der manschappen bewusteloos. Vijftien soldaten stierven ten gevolge van zonnesteek. Een groot aantal moest ter verpleging in de hospitalen worden opgenomen. Wat verdient wel de bevelhebber, die zóó onmenschelijke bevelen geeft? Een ander staaltje van militair barbarisme. Een officier had te Budapest van een zwem inrichting gebruik gemaakt. Willend zijn beslikte rijlaarzen met een banddoek schoon vegen, werd hem door den oppasser van de zwemschool te kennen gegeven, dat de hand doek daarvoor niet bestemd was. De officier, hierover in woede ontstoken, schoot den op passer met zijn revolver dood. Een allerliefst land, waar zulke dingen gebeuren. Tengevolge van de stelselmatige obstructie van de Kossuthpartij, waardoor alle parle mentaire werkzaamheid verlamd was, hebben de vorige Hongaarsche Ministers hun porte feuilles ter beschikking van den Keizer gesteld. Nieuwe Ministers kwamen, maar deze stuiten op denzelfden onwil van de oppositie met de Regeering tot 's lande wel zijn mede te werkeD, zoolang haar grieven niet weggeruimd zijn. Dit bleek reeds dadelijk in de eerste zitting van het Huis van Afge vaardigden, toen de indemniteitswet zou behandeld worden. Oorverdoovende kreten, in alle toonaarden aangeheven, vervulden de vergaderzaal. Men trommelde op de lessenaars, floot, zong, schreeowde, klapte in de handen, en stampte met de voeten. In het kort, het was een heidenscb lawaai, zoodat alle beraad slaging een onmogelijkheid was. De president dekte zich, ten teeken, dat de vergadering gesloten was. Toen zij heropend word, stond de afgevaardigde Tapp, behoorende tot de Kossuthpartij, van zijn zetel op, en deelde aan de vergadering mede, dat de gewezen afgevaardigde Dienek hem 12.000 kronen bad gegeven, op voorwaarde, dat bij aan het obstructionisme niet verder zou deelnemen. Hij deponeerde op het bureau dit bedrag, dat hij enkel had aangenomen om het bewijs der omkooping te kunnen toonen. Deze mede- deeling veroorzaakte levendige agitatie. Een commissie werd benoemd om deze zaak tot klaarheid te brengen. De oppositie weigerde elke beraadslaging, zoolang ten aanzien van dit punt geen helder licht verspreid is. Het blad Stampadat te Belgrado ver schijnt, heeft het sensationeele bericht verspreid, dat Vorst Ferdinand van Bulgarije, die met zijn gade met den sneltrein naar Weenen is gereisd, beducht was voor een pronunciamento (een militaire revolutie) en om die reden zijn rijk verlaten heeft. Als dat waar zou zijn, dan ware wel onmiddellijk na de afreize van den vorst de opstand uit gebroken, en de Regeering veranderd. Ten aanzien van de juistheid van dat boriobt ia dan ook bij velen onmiddollijk gegronde twijfel gerezen. Wel is het vreemd, dat do Vorst iu een tijd van groote spanning en onrust zijn rijk verlaat. Loezevitza, de jongste zuster van de ver moorde Koningin van Servië, heeft bet plan in de voornaamste steden van Europa lezingen te houden over het drama, dat kortelings te Belgrado is afgespeeld. Dat belooft wat. In Dresden, de hoofdstad van het roode Koningrijk, zooals Saksen genoemd wordt, sedert van zijn 23 afgevaardigden in den Duitschen Rijksdag er 22 sociaal-demokraten zijn, zullen de socialisten een partijdag of congres houden. Op dat congres zal onder anderen ook behandeld worden de kwestie betrekkelijk het bureau van den Rijksdag. Er bestaat, gelijk men weet, tusechen de socialistische leiders verschil van meening, of zij al of niet op een zetel in dat bureau aan spraak zullen maken. Bebel wil er niets van weten, omdat het bureau ter wille van de mededeeling, dat en hoe de Rijksdag gecon stitueerd is, verplicht is den Keizer te bezoeken, waarin bij ziet een hoofsche buiging voor de monarchie, een slag in het aangezicht van de drie millioen kiezers, die op de socialisten gestemd hebben. VoUtnar is van een ander gevoelen. Hij meent, dat, aangezien het bureau pogingen tot overweldiging van de minderheid kan tegeDgaan, het voor de socialisten raadzaam is daarin zitting te nemen. In het daaruit voortvloeiend bezoek aan den Keizer ziet bij slechts een vormelijke handeling. De milliardair Cornells Vanderbilt, een jonge man van 31 jaar, die jaarlijks de kleinigheid van millioen gulden aan grond belasting betaalt, en die onlangs op zijn prachtig jacht visite had van Wilhelm II, is in Duitschland met vorstelijke eer ontvangen, niet door het volk, dat hem om zjjn onmetelijken rijkdom slechts bij name kent, maar door de autoriteiten, die op last van den Keizer hem kwamen begroeten, alsof by een heusche, echte 80uverein was. Men ziet hieruit, dat in Duitschland van hoogerhand de Mammon- dienst wordt ingevoerd. Wel komt men in de pers daartegen op. Maar daaraan stoort zich de Keizer niet. Die gaat steeds zijn eigen gang. In Engeland is te Barnard Castle de arbeiderscandidaat Henderson tot lid van bet Lagerhuis gekozen, hoewel hij in zijn ver kiezingsredevoeringen de fiskale plannen van Chamberlain scherp beeft afgekeurd. Deze verkiezing is voor Chamberlain een geduohte nederlaag, daar de gekozene vóór de stemming zijn denkbeelden niet onder stoelen of banken geschoven heeft, maar deze duidelijk en goed verstaanbaar ontwikkeld beeft. In Engeland wordt aan den uitslag van een tusschentijdsche verkiezing grootere waarde gehecht, dan in eenig ander land, en gewoonlijk als de ther mometer beschouwd van de denkbeelden der natie. Italië. Rome, 30 Juli. Gisterenavond heeft eeu indrukwekkende volksbetooging plaats gehad ter nagedachtenis van koning Humbert. Een door duizenden personen gevormde stoet met verscheidene muziekkorpsen en tallooze vlaggen, begaf zich naar het Pantheon door hot Corso Humberto en de Via Lapa. Een groote menigte nieuwsgierigen was langs den weg opgehoopt. De stoet ging het Pantheon binnen, defileerde voorbij het graf van koning Humbert, en trok, nadat het Pantheon ver laten was, naar het Kapitool, waar tal van vereenigingen zich hadden opgesteld. De Kamerafgevaardigde Piuchia hield een redevoering ter nagedachtenis van koning Humbert, telkens onderbroken door de kreten >Leve de koning I" In den loop van den avond werden door commissies in verschillende stadswijken bijeenkomsten gehouden ter eere van koning Humbert's nagedachtenis. De minister-president Zanardelli liet een krans neerleggen op het graf van den koning, dat in den loop van den dag was bezocht door de ministers, de voorzitters van Kamer en Senaat, een aantal hooggeplaatste personen en een groote menigte belangstellenden. Gemeld wordt, dat paus Leo XIII aan de kerk zou hebben nagelaten een kapitaal van 150 millioen francs, 100 millioen aan geldswaardig papier en 50 millioen aan kostbare voorwerpen. De Voce delta Verita zegt, dat men voor 't conclave de bepalingen van 1878 volkoman zal handhaven. In de lokalen, bestemd voor de palatijoscbe garde en voor de gendarmeriezullen keukens worden ingericht. Het blad deelt voorts mede, dat 310 werklieden bezig zijn aan den arbeid der inrichting voor de leden van het conclave. De ruiten van do Raphael-loggia zullen met wit vernis worden overdekt en persiennes zullen overal worden aangebracht, teneinde de algebeeld ieoleeriog van het conclave te verzekeren. Het werk der voorbereiding geschiedt onder leiding van de architecten van het pontificaal paleis de hoeren Schneider en Marmetti, met medewerking van den ingenieur Gismondi. Alle gemeenschap met de plaats, waar de kardinalen vergaderen, zal belet worden door een 10 meter hoogen muur. Gisterenmorgen heeft de kamerdienaar van wijlen Leo XUI, die den H. Vader tot het laatst terzijde stond, het Vaticaan voor goed verlaten. Hij keerde terug naar Carpeneto, waar hij, evenals de Paus, werd geboren en waar hij bij zijne stadgenooten een groote populariteit geniet. Kardinaal Oreglia, de waarnemende Paus, voert alle oude gebruiken weer in. Zoo was vroeger de gewoonte dat bij ver andering van regeering de Zwitsersche lijfwacht drie maanden soldij extra kreeg, dooh Paus Leo had dit niet gedaan. Thans is reeds ééne maand extra uitbetaald en de beide overigen zullen volgen. Rusland. St.-Petereburg, 30 Juli. Aan het station Micharlowo, bij Tiflis, staakten de arbeiders, trachtten een trein tegen te houden en weigerden te gehoorzamen aan politie en militairen. Zy ontvingen een commando van 40 man met steenworpen en revolverschoten. Hierop vuurden de militairen, 10 man doodend en 18 wondend. De rust keerde hierop terug en het verkeer der treinen geschiedde onverhinderd. Te Kischeneff en in geheel Z.-Westelijk Rusland heerscht op het oogenblik eene tropische hitte, die al vele gevallen van zonnesteek onder menschen en groote sterfte onder het vee, voornamelijk onder de paarden, heeft veroorzaakt. Engeland. Het bezoek van den koning en de koningin aan Ierland is Zaterdag afgeloopen. Alles is goed gegaan en er is geen enkel minder aangenaam incident voorgevallen, 's Middags om twaalf uur vertrokken hunne majesteiten van Dublin naar Newtonards waar zy de gasten zullen zjjn van lord Lansdowne. Vóór zijn vertrek richtte de koning een dankbetuiging aan het Iersche volk, voor de hartelijke ontvaDgst. Ook gaf hy 1000 p.et. aan de armen van Dublin. Een verschrikkelijk spoorweg-ongeluk heeft Dinsdagmorgen op het eiland Man plaats gehad. Een pleiziertrein liep tegen de buffers van het Stenochstation aan. Twee waggons werden in elkaar gedrukt. Dertien personen werden gedood en twintig gewond. Nederland. Sittard, 30 Juli. Bij de heden in dit district gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer werden uitgebracht 4724 geldige stemmen, waarvan 2543 op den heer Jean Beckers te Jabeek en 767 op den beer Job. van Wessem, notaris te Sittard, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Er waren voor deze verkiezing negen candidaten. Naar gemeld wordt, hebben de bier-tractatiën weêr niet ontbroken. Groningen, 30 Juli. Waar de tentoon stelling van nijverheid en kunstindustrie alhier, ondanks het niet zeer gunstige weer, een onverwacht druk bezoek heeft gehad, daar heeft het bestuur besloten den duur der tentoonstelling nog te verlengen met bet oog op de vacanties en dus in plaats van op 15 Augustus te slaiteu op Dinsdag 1 Septem ber a.s., des avonds te 12 uur. Delfzijl, 29 Juli. Hier is het weêr prachtig en van heinde en verre, vooral uit Duitsch land, zjjn tal van bezoekers samengestroomd. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn om 2.44 aangekomen en hebben een tochtje per boot in de haven en op den Eems gemaakt. Omstreeks vijf uur zijn zij naar Het Loo vertrokken. Apeldoorn, 30 Juli. H. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden zijn gisteren avond te 8.6 u. op Het Loo teruggekeerd. H. M. droeg een bouquet van witte bloemen. Jhr. Loudon wachtte het vorstelijk echtpaar op. In een open rijtuig reed men van het station naar het paleis, toegejuicht door eeu talrijk publiek. Lakeien droegen op bevel der Koningin de eerekroon van levende bloemen, door de Groniosche visohvrouwen aan H. M. aan geboden, naar het paleis. Met het oog op het verblijf van H. M. de Koningin op 'tLoo, wordt aldaar en in den omtrek een streng toezicht gehouden op vreemdelingen van vreemden landaard. Dezer dagen werden te Apeldoorn aangehouden als zonder middel van bestaan, en daarna over de grenzen gezet een Dnitscher, een Rus en een Hongaar. Haarlem, 30 Juli. Door den burgemeester der stad is ten tweede male afwijzend beschikt op een verzoek om een collecte te mogen houden teD bate van de slachtoffers der werk stakingen in het voorjaar. Het verzoek ging uit van een combinatie, waarin ook ^Patrimonium", de Volksbond" en het »Werk. Verbond" zitting hadden. Op de zomer-paardenmarkt te Haarlem zijn omstreeks 60 paarden voor Transvaal aangekocht. Amsterdam, 30 Juli. Niettegenstaande de ijverige nasporingen van politie en justitie is tot dusver geen spoor van L. van der Laan, den verdachte van den moord in de Celebesstraat, gevonden. Men vermoedt, dat de man zich ergens in den omtrek der stad ophoudt. Volgens de laatste berichten zou de Verdachte naar België zijn gevlucht. In die riohting wordt dan ook door de justitie een onderzoek ingesteld. Delft, 30 Juli. Alhier heeft gisteren een jong gehuwd echtpaar, dat van de huwelijks reis terugkeerde, moeten ontwaren, dat tijdens hun afwezigheid in hunne woning was ingebroken. Eene glasruit was verbrijzeld en verschillende voorwerpen lagen verspreid dooreen. Bij onderzoek is gelukkig gebleken, dat niets vermist was, zoodat men vermoeden kon, dat de inbrekers op de een of andere wijze in hun bedrijf gestoord zijn. De bewoner was tegen inbraak verzekerd. Rotterdam, 30 Juli. Woensdag is aan de terreinen der Holland-Amerikalijnaan de Wilhelminakade, aangekomen uit Hamburg, het dubbelschroefstoomschip »PrinzeBsin Vic toria Louise", van de Hamburg-Amerikalyn, tot het aan boord nemen van ongeveer vijftig passagiers uit Nederland en België, terwijl reeds ongeveer 150 reizigers aan boord waren. Het doel der reis is een tocht naar de Noordkaap tot aan Spitsbergen, welke reis 21 dagen zal duren. Onder de personen, die zich te Rotterdam aan boord begaven, behoorde de burgemeester van Brnssel, de heer E. de Mot, met twee dochters. Bij het vertrek van de Victoria Louise" speelde de muziek aan boord de Nederlandsche en Duiteche volksliederen. De hoofd-oommissaris van politie te Rotterdam waarsohuwt jonge meisjes, die niet aldaar bekend zijn, zich niet in betrekking te stellen met het verhuurkantoor van dienst boden van vrouw Koppes, geb. Otten, eerder wed. Pels, wonende Botersloot 38, aangezien gebleken is dat deze vrouw er haar werk vau maakt meisjes in verdachte huizen te plaatsen. Uit Stad sn Provincie. Zierikzee, 31 Juli. Programma van het Derde Zomer-Conoert, te geveu door het Harmonie-Gezelschap Kunst en Eer", op Zondag 2 Augustus a.s., 'savoods 8 uur, in den tuin der Sociëteit »Ons Genoegen", by den heer Verwer: 1. Le Chef de Corps, Marche Militaire, v. Bury; 2. Ouverture de Concert, F. v. llerzeele3. La Catalaue, Valse Espagnole, W. van Perck; 4. La Chasse, Grande Fantaisie, Verhuizer; 5. Ouverture Militaire, E. Germain6. Coeur d'Or, Gavotte, W. van Perck; 7. Fête de Diane, Fantaisie, F. Minet; 8. L'Enchanteresse, Valse, v. Bury. Aan het een-en-dertigste jaarverslag der Algemeene Nederlandsche Vrouwen- Vereeniging vTesselschade" ontleenen wy het volgende: Vijf nieuwe vestigingsplaatsen werden gestioht, te weten, te Harlingen, Zwolle, Roermond, Meppel en Sprang met een gezamenlijk ledental van 261 personen. De aanwas van leden had tengevolge, dat de sfeer van invloed van »Tesselschade" werd uitgebreid. De vereenigiDg telde 1 April 5325 leden, over 30 afdeelingen en 28 correspondentschappen. De afdeeling Zierikzee telt 33 leden. Het bestuur van deze afdeeling kan, gesteund door de Fondskas en door anderen, voortgaan met het betalen van de opleiding barer candidate, die voor telegraphiste studeert. Er werd door de afdeeling voor een klein bedrag aan werk verkocht. Let men op het doel van >Tes8elschade", dan verdient deze vrouwen-vereeniging met haar ruim eu krachtig arbeidsveld aller sympathie en medewerking. Hoevele meisjes bebbeu aan haar niet haar vorming en ontwikkeling, haar werkkring en positie te danken? Hoevele werden niet door haar steun opgeleid voor eenige tak van wetensohap of kunst; of worden door haar ia staat gesteld zioh daarin te bekwamen Op grond hiervan bevelen wy dan ook de Zierikzeesche afdeeling in aller steun en belangstelling aan. Wie meer van het nobel streven van uTesselschade" weten wil, wende zich tot één der bestuurde ressen van de Zierikzeesche afdeeling, wier namen zijn de damesDe JoDge van Ellemeet, Van Rappard, Van Adrichem en Van der Lek de Clercq. In de Staats-Ct. zijn opgenomen de statuten van de Zeeuwsche Landbouwbank te Zierikzee. De vennootschap heeft ten doel: de uit oefening van het bankiers- en kassiersbedryf in den ruimsten zin des woords, waaronder ook begrepen is het nemen van gelden deposito en bet uitoefenen van het spaarkas- bedrijf. Het kapitaal bedraagt f 200.000, verdeeld in aandeelen van f 500, waarvan gestort is f 20,000. Als directeur treedt op de heer W. J. Rensen te Zierikzee en als commissarissen de heeren W. F. del Campo genaamd Camp, notaris te Renesse; mr. A. J. F. Fokker te Zierikzee; H. J. van Nouhuys, notaris te Zierikzee; jhr. A. R. Schuurbeque Boeije, directeur der Deposito- en Administratiebank te 's-Gravenhage en L. J. C. Ludolf de Vrieze, directeur der Nationale Bank te 's-Gravenhage.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1